موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - همسان سازي حقوق - همسان سازي حقوق بازنشستگان - اميرحسين صادقي - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - هواداران پرسپوليس - حقوق بازنشستگان - دانشگاه آزاد - بهاره رهنما - سيدغلامرضا حسيني - حميدرضا علي عسگري - مسابقه نمايشنامه نويسي - داروي غيرمجاز - موج دوم كرونا - حمله اشرار - داود پرهيزكار - اسپارتا پراگ - دانشگاه علوم پزشكي گلستان - تيزپاز - جاده چالوس - آموزش فروش - مشكلات قلبي

مطالب مرتبط:
برنامه تحصیلی سال آینده دانشگاه های کشور اعلام شد + جزییات
برنامه آموزشی نیم سال آینده تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد/تشریح جزییات این برنامه
برنامه آموزشی نیم سال آینده تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد/تشریح جزییات این برنامه
برنامه آموزشی نیم سال آینده تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد/تشریح جزییات این برنامه
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره فرصت مجدد ثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در رشته های پذیرش براساس سوابق تحصیلی «معدل کل دیپلم» دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی سال 1399
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 13:452020-07-14دانش

برنامه تحصیلی سال آینده دانشگاه های کشور +جزییات


برنامه آموزشی فصل تابستان 1399 و نیم سال اول تحصیلی 1400-1399 به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ابلاغ شد.

- در برنامه آموزشی وزارت علوم با تأکید بر بهره گیری بهینه از فصل تابستان برای جبران کاستی های پیشین و تقویت زیرساخت های آموزش الکترونیکی، برنامه آموزشی نیمسال تحصیلی آینده در محورهایی مانند زمان آغاز سال تحصیلی ، مقررات آموزشی و نحوه آموزش تدوین و ارائه شده است و جزییات آن به رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ارسال شده است.

بر این اساس با شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید -19 در جهان، به علت سرعت بالای انتقال آن با گذشت زمانی کوتاه، بسیاری از کشورها سیاست تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی و مؤسسات آموزشی را پیش گرفتند و در ایران نیز از ابتدای اسفندماه 98 و همزمان با آغاز نیمسال دوم تحصیلی 98-99، تمامی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، آموزش حضوری خود را متوقف کردند.

از این رو، با انتخاب راهبرد تبدیل کردن تهدید کرونایی به فرصت روی آوری به روش های نوین آموزشی، توسعه و اجرای برنامه آموزش های غیرحضوری، در دستور کار معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت.

خوشبختانه با پشتوانه دو دهه آموزش الکترونیکی در کشور و حضور محققان ارزشمند در عرصه فناوری اطلاعات و آموزش های الکترونیکی و همچنین تلاش جمعی و همکاری ارزشمند جامعه دانشگاهی، در این مسیر پیشرفت های شایسته ای حاصل شد تا با توقف آموزش حضوری در دانشگاه ها، آسیب های احتمالی در روند ارائه خدمات آموزشی به حداقل برسد.

اکنون شایسته است تا ضمن بهره گیری از بازه تابستان در جبران کاستی های احتمالی و به فرجام رساندن دروس عملی و کارگاهی، آمادگی لازم برای آغاز سال تحصیلی جدید بر پایه این راهنمای عمل صورت پذیرد.

بهره گیری بهینه از فصل تابستانبا توجه به اینکه به هر روی نمی توان آموزش های الکترونیکی را در همه موضوعات و دروس جایگزین کامل و بی کم وکاست آموزش های حضوری دانست و ممکن است برخی دروس و رشته های تحصیلی در این نیم سال تحصیلی با آسیب یا وقفه مواجه شده باشند، شایسته است تا در برنامه ریزی برای سال تحصیلی آتی، محور تمرکز دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بر این امر قرار گیرد و بتوانند قدرت تطبیق خود را با شرایط جدید افزایش دهند و به ویژه عقب ماندگی برای آن دسته از دانشجویانی که در شرایط فعلی به هر علتی نتوانسته اند تحت پوشش آموزش های الکترونیکی قرار گیرند، جبران شود.

در همین زمینه دستورالعملی برای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ارسال شد که در آن بر موارد زیر تأکید شده است: "ارزیابی تغییرات در سرفصل ها و محتوای دروستعیین دروس آسیب دیده و تعیین روش جبران آن با تأکید بر کلاس های جبرانی و ترمیمیدر نظر گرفتن زمان اضافی از سوی اعضای هیئت علمی برای رفع اشکال دانشجویان و بهبود یادگیریبرنامه ریزی و اقدام در تبدیل منابع مکتوب و کتاب های درسی به نسخه های الکترونیکی"در همین راستا برنامه ریزی لازم برای انتقال دروس کارگاهی و عملی به بازه تابستان و امکان سیّال بودن برنامه درسی در این زمینه پیش از این به اطلاع دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی رسیده بود.

بر این اساس افزون بر واگذاری اختیار به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برای برگزاری کلاس های عملی به صورت حضوری در موعد پیش از امتحانات، مراکز آموزشی امکان یافتند در بازه تابستان نیز دروس عملی را با توزیع و کاهش جمعیت در هر گروه کلاسی ارائه کرده و در صورت لزوم این دروس تا نیم سال تحصیلی آتی نیز تداوم یابند.

اکنون نیز با تأکید مجدد بر لزوم استفاده از این فرصت برای جبران کاستی های احتمالی، شایسته است رؤسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی فرصت تابستان را در دو بخش غنیمت بشمرند و از یک سو دوره ها یا کلاس های مکمل، ترمیمی و جبران کننده برای نیمسال تحصیلی پیشین را طراحی و اجرا کنند و از سوی دیگر در تقویت زیرساخت های دانشگاه و تجهیز سخت افزاری و نرم افزاری بکوشند تا با تکمیل کاستی های احتمالی نیم سال گذشته و آمادگی کامل وارد سال تحصیلی آینده شوند.

برنامه آموزشی نیمسال اوّل تحصیلی 1400-1399با توجه به احتمال و پیش بینی تداوم بحران کنونی و امکان متوقف ماندن آموزش های حضوری در دانشگاه ها و با عنایت به شاخصه هایی همچون:احتمال تداوم بیماری کووید -19 در سال تحصیلی آتی،فراهم شدن حد مناسبی از زیرساخت های آموزش الکترونیکی و ضرورت حفظ و تقویت آن،تجربه مطلوب و پوشش گسترده آموزش های الکترونیکی در دانشگاه هاعدم امکان بهره برداری از ظرفیت اسمی خوابگاه ها و غذاخوری هاتأکید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر ادامه و تقویت آموزش های الکترونیکی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در سال تحصیلی آینده است.

با این حال و با توجه به ورود دانشجویان جدید (پس از برگزاری کنکور سراسری) به دانشگاه ها موارد زیر اعلام می شود:زمان آغاز سال تحصیلیبا توجه به پیش بینی های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملّی مبارزه با کرونا درباره احتمال شیوع فزاینده کرونا در پاییز و زمستان، نیم سال تحصیلی نخست سال 1400-1399 از 15 شهریور با پذیرش دانشجویان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی آغاز می شود.

سال تحصیلی برای دانشجویان نو ورود با توجه به مصوّبات ستاد ملّی مبارزه با کرونا مبنی بر تعویق آزمون های ورودی دانشگاه ها در همه مقاطع تحصیلی و در نتیجه اعلام نتایج نهایی پذیرفته شدگان در مهرماه، از ابتدای آبان ماه آغاز می شود.

مقررات آموزشی دانشگاه ها در ترم آیندهتسهیلات پدیدآمده در مقرّرات آموزشی برای نیم سال تحصیلی آینده تداوم می یابد و نهادینه کردن پاره ای از مقرّرات تسهیل شده در تقویت آموزش های الکترونیکی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در ستاد وزارت عتف دنبال خواهد شد.

دانشجویان می توانند به منظور حفظ سلامت و کاستن از آسیب های سفر بین شهری و اقامت در محیط های خوابگاهی، در صورت هماهنگی بین دانشگاه های مبداء و مقصد، نیمسال تحصیلی آینده را برای دروس کارگاهی و آزمایشگاهی و دروسی که آموزش حضوری در آنها الزامی است، در دانشگاه های محل زندگی خود به صورت مهمان بگذرانند.

انتظار می رود دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی با توجه به شرایط، تسهیلات لازم برای مهمانی این دانشجویان را فراهم کنند.

به منظور افزایش دقت و صحت ارزیابی دانش اندوزی و عملکرد دانشجویان، همچون گذشته به انجام ارزیابی های مستمر در طول نیم سال تحصیلی و اکتفا نکردن به آزمون پایانی توصیه می شود.

وضعیت آموزش دانشجویان از مهرحفظ سلامت دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی اولویت اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در همه برنامه ها و تصمیم گیری هاست و از این رو، تنها در صورت تصویب ستاد ملّی مبارزه با کرونا و امکان حضور فیزیکی ایمن دانشجویان، آموزش حضوری در نیمسال تحصیلی آتی برگزار خواهد شد.

با توجه به پیش بینی تداوم شیوع بیماری کووید 19 در کشور و ناممکن بودن حضور تمام دانشجویان همه مقاطع تحصیلی به صورت فیزیکی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، اولویت حضور و برگزاری کلاس های حضوری با دانشجویان تحصیلات تکمیلی خواهد بود.

همچنین با ارائه دروس به صورت ترکیبی (حضوری- الکترونیکی) می توان از طول ترم برای آموزش تمام دانشجویان بهره برد.

شیوه آموزش برای دانشجویان نو ورود در صورت تأیید و مجوز ستاد ملّی مبارزه با کرونا حتی الامکان به صورت حضوری خواهد بود.

زیرا آغاز تحصیلات دانشگاهی با حضور فیزیکی در بالا بردن روحیه دانشجویان نو ورود، آشنایی هرچه بیشتر آنان با محیط دانشگاه و تقویت انگیزه و اشتیاق در آموزش های دانشگاهی مؤثر خواهد بود.

در صورتی که به هر علت حضور فیزیکی دانشجویان نو ورود در نیم سال نخست تحصیلی ممکن نباشد، برای این گروه نیز آموزش های الکترونیکی و با حداقل واحد درسی ممکن ارائه خواهد شد.

در صورتی که ستاد ملّی مبارزه با کرونا حضور دانشجویان در دانشگاه ها و آموزش حضوری را به منظور حفظ سلامت دانشجویان، استادان و کارکنان مجاز نداند، آموزش در همه مقاطع تحصیلی به صورت الکترونیکی خواهد بود.

با توجه به توسعه زیرساخت ها، تجربیات کسب شده و آمادگی استادان و دانشجویان، امکان ارائه تمام دروس نظری در همه مقاطع تحصیلی به صورت الکترونیکی در نیم سال نخست 1400-1399 وجود خواهد داشت.

در این زمینه، عمل به مسئولیت اجتماعی و ایفای نقش مؤثر از سوی نظام آموزش عالی ایجاب می کند که دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی توانمند در هر منطقه نسبت به کمک به آن دسته از مراکز آموزشی که از توان و امکانات کمتری در مواجهه با چالش های کنونی برخوردارند، برنامه ریزی کرده و در محورهایی همچون ارائه مشاوره های تخصصی و تبادل تجربیات در آموزش های الکترونیکی، به اشتراک گذاردن زیرساخت های سخت افزاری، نرم افزاری و فضاهای کارگاهی و آزمایشگاهی، در اختیار قرار دادن محتواهای درسی مناسب سازی شده با آموزش الکترونیکی، برگزاری آزمون ها و جلسات دفاع از پایان نامه ها و رساله ها، تسهیل در تعامل و تبادل اعضای هیئت علمی و نیز تسهیل امکان مهمانی و انتقال دانشجویان متقاضی در دانشگاه نزدیک به محل سکونت آنها همکاری کنند.

استفاده از کارگاه ها و آزمایشگاه ها با رعایت کامل ضوابط بهداشتی، تنظیم مناسب زمان حضور برای پرهیز از تجمع هم زمان دانشجویان و ضدعفونی کامل قسمت های مورد استفاده و تجهیزات قبل و بعد از استفاده دانشجویان میسّر خواهد بود.

همچنین فرایند دفاع از پایان نامه ها و رساله ها به منظور عدم ایجاد وقفه در دانش آموختگی، با استفاده از هریک از روش های الکترونیکی ، حضوری یا نیمه حضوری با مراعات همه شروط و ضوابط برگزاری جلسه دفاع، تحت نظارت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، به انجام رسد.

در صورتی که برخی از دانشجویان به عللی همچون عدم دسترسی به اینترنت، نتوانند از خدمات آموزش الکترونیکی بهره مند شوند، لازم است تا به منظور رعایت عدالت آموزشی، ترتیبی اتخاذ شود تا بسته های آموزشی برای این گروه تهیه شود و به نحو مقتضی در اختیارشان قرار گیرد.

وضعیت بازگشایی خوابگاه هادانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی می توانند خوابگاه های دانشجویی را با 50 درصد ظرفیت اسمی خود و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در اختیار دانشجویان قرار دهند و اولویت استفاده با دانشجویانی است که در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیازمند به حضور فیزیکی در دانشگاه برای پیشبرد پایان نامه یا رساله خود هستند، دانشجویانی که در سال پایانی تحصیل قرار دارند، شرکت کنندگان در دوره های حضوری کوتاه مدت و موارد مشابه.

همچنین رعایت همه ضوابط بهداشتی در خوابگاه ها از جمله ضدعفونی کردن هر روزه محیط و سطوح مورد استفاده، ممنوعیت استفاده از وسایل مشترک در آشپزخانه خوابگاه، پرهیز از تجمع غیرضروری و استفاده تنها یک نفر از تخت های دوطبقه الزامی است.

خدمات تغذیهرعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در پخت غذا و ارائه آن در سلف سرویس ها از جمله ارائه غذا در ظروف یک بار مصرف و دربسته و ترجیحاً به صورت بیرون بر، تهویه مناسب محیط آشپزخانه و رستوران، افزایش زمان توزیع غذا به منظور پرهیز از تجمع و رعایت فاصله فیزیکی در صورت سرو غذا در سلف سرویس الزامی است.

بر این اساس در طول نیمسال تحصیلی آینده و با توجه به تجربیات موفق در نیمسال تحصیلی جاری، تمامی جلسات دانشگاه، در صورت عدم تعارض با مصوبات ستاد ملّی مبارزه با کرونا و با تشخیص مدیریت دانشگاه به شیوه حضوری برگزار خواهد شد و در غیر این صورت به شیوه نیمه حضوری یا غیرحضوری به انجام خواهد رسید.

حضور اعضای هیئت علمی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در دانشگاه مطابق مقررات الزامی است.

ایسنا/
کلید واژه ها: آموزش - دانشگاه ها - برنامه آموزشی - آموزشی - آموزش عالی - دانشگاه - برنامه - سال تحصیلی - کشور - شیوع ویروس کرونا - مراکز آموزش عالی - تابستان - آغاز سال تحصیلی - عالی - زمان - مقاطع تحصیلی - ویروس کرونا - آینده - کرونا - وزارت علوم - سال آینده - بهره گیری - در ایران - زیرساخت - مبارزه - تعطیلی - انتقال - کشورها - مقررات - بیماری

آخرین اخبار سرویس:
جزییات برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد/انجام مصاحبه به صورت مجازی

برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون دانشگاهی/ 2 نامزد انصراف دادند

ایجاد گرنت مریم میرزاخانی در پژوهشگاه دانش های بنیادی

برگزاری مسابقه کتابخوانی با محوریت کتاب«شناخت دره سیلیکون» در خراسان شمالی

حقوق ضد بشر / شماره 39 نشریه دانشجویی «بی تعارف» منتشر شد

امنیت و ثبات غذایی بدون دامپزشکان غیر ممکن است

کاهش دانشجو صندلی های خالی دانشگاههای غیرانتفاعی را افزایش داد

برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون دانشگاهی/ 2 نامزد انصراف دادند

وبینار دفاع از پایان نامه با موضوع دفاع مقدس در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد/ تدوین نظام موضوعات دفاع مقدس

تدوین 20 برنامه فرهنگی مجازی و حضوری در سمای یزد

مسئولیت ورزش دانشجویی در دوران شیوع کرونا سنگین تر شده است

آغاز انتخاب رشته با آزمون آزاد

کمک های مؤمنانه دانشگاه آزاد اسلامی ممسنی بین محرومان توزیع شد

انصراف دو کاندیدا از انتخابات ریاست فدراسیون ملی ورزش های دانشجویی

مهلت انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد پزشکی تمدید شد

امکان چاپ سه بعدی ساختار های نانومتری فراهم شد

از کار در کوره های آجرپزی تا استاد شدن در دانشگاه

زمان اعلام نتایج همه کنکور ها و پذیرش دانشگاه ها در سال 99 اعلام شد

انتخاب رشته کنکور 99 دانشگاه آزاد تا 11 مهرماه ادامه دارد / بدون آزمون بودنِ بیش از 95 درصد رشته ها

کوچکترین یخچال جهان ابداع شد

آموزش فروشی

انتخاب رشته کنکور 99 دانشگاه آزاد تا 11 مهرماه ادامه دارد / بدون آزمون بودن بیش از 95 درصد رشته ها

بخش های علمی و فرهنگی کشور از توانمندی طلاب خواهر بهره مند شوند

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

انتخاب رشته کنکور 99 دانشگاه آزاد تا 11 مهرماه ادامه دارد / بدون آزمون بوردن بیش از 95 درصد رشته ها

نام گذاری برخی از ساختمان های دانشگاه آزاد استان تهران به نام شهدا/ مهم ترین مسئله برای ما راه اندازی آموزش مجازی است

ساخت میکروسکوپی برای تعیین ضخامت لایه های نانومتری در کشور

اعلام زمان اعلام نتایج همه کنکور ها و پذیرش دانشگاه ها در سال 99

امروز، 5 مهرماه نتایج آزمون دستیاری پزشکی اعلام می شود / پاسخ به اعتراض دستیاران پزشکی

ایجاد گرنتی به نام مریم میرزاخانی در پژوهشگاه دانش های بنیادی

پاسخ به اعتراض دستیاران پزشکی / امروز، 5 مهرماه نتایج آزمون دستیاری پزشکی اعلام می شود

ساعت 24 امشب، آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 99

پذیرش دانشجو در مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی تبریز در رشته های شغل محور

مورد مثبتی از آنفلوآنزا در استان ثبت نشده است

گوگل عزیز؛ تولد 22 سالگی ات مبارک

فرصت یک هفته ای داوطلبان دانشگاه آزاد برای انتخاب رشته

عادل، بیات و مهاجر، داوران ششمین مسابقه عکس سینمای ایران

رشته مهندسی دریا دانشگاه خلیج فارس به دفترچه انتخاب رشته اضافه شد

رقابت 4 هزار و  400 مهندس در دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه

20 هزار نفر جذب دانشگاه فرهنگیان می شوند / جبران کمبود معلم تا سال 1401

همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه الخلیج عمان

ساخت میکروسکوپی برای تعیین ضخامت لایه های نانومتری در کشور

آخرین فرصت ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه دامغان اعلام شد

راه اندازی مراکز نیکوکاری در دانشگاه های ایلام

امشب، پایان انتخاب رشته داوطلبان دانشگاه ها

احتمال کشف اولین سیاره فراخورشیدی در کهکشانی دیگر

20 هزار نفر جذب دانشگاه فرهنگیان می شوند / کمبود معلم تا سال 1401 جبران می شود

مهلت انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد پزشکی تمدید شد

افتتاح دفتر بنیاد خیران و واقفان در دانشگاه علوم قرآنی میبد

انتخاب رشته 166 هزار نفر در کنکور 99/ امشب مهلت انتخاب رشته به پایان می رسد

آخرین فرصت برای ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه دامغان اعلام شد

30 درصد نمره کل آزمون دکتری تخصصی پزشکی را مصاحبه علمی تشکیل داده است

بیش از 166 هزار داوطلب برای کنکور 99 انتخاب رشته کردند

کفشدوزک، رباتی برای تسهیل فعالیت کشاورزان

معرفی داوران مسابقه عکس سینمای ایران

انتخاب رشته کنکوریهای متقاضی رشته های دانشگاه آزاد آغاز شد

عکس اینستاگرامی بهاره رهنما در آرایشگاه زنانه

دانشگاه ها با تحولات اجتماعی ارتباط تنگاتنگی دارند

از تشکیل دانشکده ای با محوریت آب درمانی تا ساخت یادمان شهید مدافع حرم

دانشگاه های سطح یک مصاحبه دکتری را چطور برگزار می کنند؟

آغاز انتخاب رشته با آزمون آزاد

لغو قرارداد استادان منوط به تایید هیأت مرکزی جذب وزارت علوم شد

ضرورت توجه به سنجه های فرهنگی در پذیرش دانشجویان جدیدالورود

ثبت درخواست اسکان در خوابگاه های شهید بهشتی از 7 مهرماه آغاز می شود

تهیه بیش از 360 مقاله توسط اعضای هیات علمی دانشگاه لرستان

چاپ 5 کتاب در دانشگاه آزاد لرستان

جوهر نامریی دستکاری دستگاه های برقی را مشخص می کند

راهکار تأمین نیازهای علمی پژوهشی دانشجویان در دوره کرونا/ کانون ظهور خلّاقیت علمی دانشجویان کجاست؟

عکس از بهاره رهنما در آرایشگاه زنانه

مرحله دوم ارزیابی پذیرفته شدگان کنکور دکتری آغاز شد

رقابت یک هزار داوطلب ورود به حرفه مهندسان در استان گیلان

فناوران مرکز رشد دانشگاه آزاد نجف آباد موفق به تولید یخچال درجا شدند

زمان اعلام نتایج همه کنکورها و پذیرش دانشگاه ها در سال 99 اعلام شد

هر دانشجوی علوم پزشکی که بخواهد وارد دانشگاه شود مورد غربالگری کرونا قرار می گیرد!

دانشمندان کوچکترین «یخچال» جهان را ساختند

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

آغاز انتخاب رشته متقاضیان با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی

جانز هاپکینز: مبتلایان به کرونا در آمریکا از 7 میلیون نفر فراتر رفت

دستاوردهای باشگاه پژوهشگران واحد یادگار امام خمینی (ره) در 1000 روز گذشته/ از برگزاری ده ها استارت آپ تا تقویت ارتباط دانشگاه با صنعت

لزوم تلاش برای طراحی نرم افزارهای بومی آموزش مجازی/ ظرفیت داخلی در تولید سخت افزار و نرم افزار تقویت شود

امشب مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد پزشکی پایان می یابد

شر ، ماهیت ذهنی فلاسفه غربی از درد و رنج است

حذف و اضافه نیمسال 1400_1399 دانشگاه یزد در روز های 5 و 6 مهر انجام می شود

آغاز انتخاب رشته کنکور 99 دانشگاه آزاد اسلامی

دلیل تاخیر در فراخوان جذب هیئت علمی

آزمون مشاوران خانواده قوه قضاییه

برخی اندیشمندان ایرانی نسبت به الهیات مسیحی شیفتگی مزمن دارند

دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد شهرقدس به نام سردار شهید همدانی مزین شد

پردیس فاروج دانشگاه آزاد شیروان راه اندازی شد

آزمون کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه

هفت زندانی ایرانی در ایروان به کشور بازگشتند

برنامه تحصیلی سال آینده دانشگاه های کشور +جزییات

برنامه تحصیلی سال آینده دانشگاه های کشور +جزییات