مطالب مرتبط:
اقدامات هوشمندانه بیمه ایران در کنترل و مدیریت بحران کرونا
بیماری کرونا فرسایشی است/ حمایت تنفسی موثرترین عامل درمان کرونا
برگزاری مراسم عزا و عروسی یکی از مشکلات اساسی در کنترل کرونا
اینفوگرافیک/ روش های صحیح استفاده از ماسک در پیشگیری از کرونا
برگزاری مراسم عزا و عروسی یکی از مشکلات اساسی در کنترل کرونا
-38 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 04:152020-07-13پزشكي

موثرترین روش برای کنترل کرونا


فوکال پوینت علمی کرونا در استان بوشهر می گوید استفاده از ماسک به طرز شگفت آوری می تواند در پیشگیری از گسترش کرونا تاثیر داشته باشد و باید بگویم موثرترین فردی که می تواند به خود و اطرافیان و عزیزانش کمک کند خود شخص هست یعنی هر فرد بهترین گزینه برای کمک به جامعه، - کنترل این بیماری و قطع زنجیره است.

فرهاد عباسی در مورد درگیری پرسنل و کادر درمان با بیماری کرونا گفت: پرسنل بهداشت و درمان از دو جهت در معرض بیماری هستند، یکی مانند مردم عادی که به واسطه زندگی شخصی خود به فروشگاه و بیرون می روند و ممکن است به خانواده سر بزنند و مثل بقیه افراد جامعه در معرض بیماری قرار می گیرند.

از سوی دیگر به واسطه ماهیت شغلی خود و کار در بیمارستان یاآزمایشگاه یا رادیولوژی در معرض ارتباط با بیماران کرونایی قرار می گیرند و به رغم پوشش حفاظتی مناسب نیز ممکن است مبتلا شوند.

بنابراین افرادی که در حیطه پزشکی و کادر بهداشت و درمان فعالیت می کنند از دو جهت در خطر بوده و از هر دو منظر نیز ممکن است به بیماری مبتلا شوند.

فراخوان نام نویسی در چهارمین آزمون استخدام بخش خصوصیکارشناسی ارشد پیام نور بدون کنکور!!! (فرصت محدود)رژِیم غذایی+پشتیبانی آنلاین(فقط 39000تومان)!دزدی های دختر جوان از مرد ثروتمند تهرانی در قرار پنهانی / 20 ساله ها به قتل این مرد اعتراف کردند + قصاص با طناب دار برای شیوع دهندگان کرونا / کرونایی ها ماسک نزنند قتل عمد کرده اندآیا ممکن است کادر درمان به واسطه عدم رعایت پروتکل ها درگیر شوند وی در پاسخ به اینکه آیا ممکن است کادر درمان به واسطه عدم رعایت پروتکل ها درگیر شوند، گفت: بله امکان دارد، ممکن است بعضی از همکاران ما دقت کافی را در پوشش حفاظتی خود نداشته باشند.

به هر حال محیط بسیار آلوده است و اگر یک لحظه هم ماسک برداشته شود و یا در محیطی که مملو از ویروس است پوشش به درستی استفاده نشود ممکن است افراد درگیر شوند.

و اینکه قطعا عده ای از همکاران ما خارج از بیمارستان مبتلا می شوند و ممکن است در ارتباط با مسئله شغلی آنان نباشد و مانند بقیه افراد عادی مبتلا شوند.

اینکه ما تاکید داریم افراد در هر جایی خارج از منزل از ماسک استفاده نمایند فلسفه اش همین است.

تا افرادی که خارج از محیط کار نیز با ویروس مواجه می شوند به واسطه پوشش مناسب و استفاده از دستکش و ماسک و رعایت بهداشت مصون بمانند.

متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص روند افزایشی تعداد بیماران، روحیه کادر درمان و وضعیت بیمارستان ها اظهار کرد: عده ای از همکاران ما در کادر درمان مبتلا شده اند و به واسطه بیماری ناگزیر به ترک محیط کار هستند و این موضوع موجب فشار بیشتر بر روی نیروهای کار باقیمانده می شود.

کادر درمان شدیدا تحت فشار هستند، همکاران ما ساعت های طولانی مشغول فعالیت هستند و کار کردن در این شرایط واقعا طاقت فرسا است.

به همین خاطر من صمیمانه از مردم تقاضا می کنم که بیشتر مراعات کنند چرا که اگر کادر درمان از پا دربیاید بیماران نمی توانند به خوبی مورد درمان، مراقبت و حمایت قرار بگیرند و میزان مرگ و میر افزایش پیدا می کند.

رییس سابق بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر تاکید کرد: مردم در وهله اول در خانه های خود بمانند، دوم اگر مجبور شدند برای انجام موارد کاری به بیرون از منزل بیایند پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و حتما از درون منزل ماسک پوشیده و تا برگشت به منزل ماسک خود را برندارند، یعنی حتی یک لحظه هم بدون ماسک در محیط بیرون به خصوص فضاهای بسته حضور نداشته باشند.

دستکش، مواد شوینده، شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در این موارد حتما دقت شود.

عباسی ادامه داد: اما از همه مهمتر همان پوشش ماسک و پرهیز از حضور در نقاط شلوغ و در واقع همان رعایت فاصله های اجتماعی است.

مذاکرات و هماهنگی هایی با مسئولین استان در خصوص تالارها، برگزاری عروسی ها و دورهمی ها، و مراسمات ختم و عزاداری صورت گرفته اما باز هم باید بگویم موثرترین فردی که می تواند به خود و اطرافیان و عزیزانش کمک کند خود شخص هست یعنی هر فرد بهترین گزینه برای کمک به جامعه، کنترل این بیماری و قطع زنجیره است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره کمبود تجهیزات و دستگاه هایی مانند ونتیلاتور بیان کرد: ما فعلا مشکلی نداریم اما با روند فزاینده ای که دارد اتفاق می افتد ممکن است در آینده با مشکل مواجه شویم.

الان تعداد زیادی بیمار بستری در بخشها، و بیمار بستریِ بدحال در ICU داریم و اگر این روند فزاینده ادامه داشته باشد ممکن است در خدمت رساندن به بیماران دچار مشکل شویم.

این یک مسئله ساده ریاضی است؛ تعداد زیادی از مردم مبتلا می شوند، درصدی از این افراد کارشان به بیمارستان کشیده می شود، درصدی از آنها بدحال شده و کارشان به آی سی یو کشیده می شود، و درصدی از بیماران ICU به دلیل شدت بیماری جان خود را از دست می دهند.

وی افزود: بنابراین اگر تعداد افراد مبتلا در جامعه کاهش یابد به شکل آبشاری مسیر گفته شده کاهش پیدا کرده و درصد مرگ و میر نیز پایین خواهد آمد.

این بیماری را باید در سطح جامعه کنترل کرد.

ما به بیماران خدمات و مراقبت ارائه می دهیم و درصد زیادی نیز با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص می شوند اما به صورت کل و جامعه نگر این بیماری را باید در سطح جامعه کنترل کرد نه در بیمارستان!فرهاد عباسی در خصوص نرخ مراجعه بیماران گفت: این بسیار متفاوت است، ما به طور متوسط هر شب بین 15 تا 25 بیمار بستری نیز ممکن است داشته باشیم که این مقدار ممکن است بیشتر یا کمتر شود.

و اینکه به هر حال عده بیشتری هم مراجعه می کنند و شرایط بستری ندارند و تحت درمان سرپایی قرار می گیرند.

تعداد زیادی از بیماران در مطب ها و اورژانس بیمارستان ها و درمانگاه ها مورد بررسی واقع شده و تحت درمان سرپایی قرار گرفته و مرخص می شوند که این تعداد بسیار بیشتر از رقم بیماران بستری است.

این متخصص درباره تهدید بیماران بدون علامت و یا با علائم خفیف که سرپایی درمان شده و مرخص می شوند برای جامعه پیرامونی، توضیح داد: تعداد افرادی که به شکل سرپایی به کادر درمانی مراجعه می کنند خیلی زیاد است و ما فقط می توانیم هشدار بدهیم و و فرهنگ سازی نماییم و درباره اینکه خطر این افراد که ناقل هستند، روشنگری کنیم.

ما برای این افراد 14 روز مرخصی از محل کار در نظر گرفته و اطلاعات و آموزش های لازم را به بیمار و خانواده او ارائه می کنیم.

دستگاه های اجرایی نیز مکلف به همکاری هستند.

فرهاد عباسی عنوان کرد: فردی که درگیر است و یا اصلاً درگیر نیست خود باید حافظ سلامت خودش و دیگران باشد.

افراد فاقد علائم شدید و شرایط بستری نیازی به بستری ندارند ضمن اینکه ما این میزان تخت نیز نداریم که همه این افراد با علائم خفیف را بستری کنیم، ضمن اینکه این گروه اصولا نیازی به بستری ندارند.

فردی که مبتلا است و علائم خفیفی دارد باید در قرنطینه خانگی بماند و دوران نقاهت 14 روزه را سپری کند.

اینها برای تک تک بیماران توضیح داده می شود، که بایستی در اتاق جدا بمانند، از منزل بیرون نروند، از ماسک استفاده کنند و ارتباط خود را با محیط بیرون بسیار محدود کنند.

علاوه بر اینکه این موارد از طریق رسانه ها تشریح می شود برای تک تک افراد، بیماران سرپایی و بستری و آنهایی که ترخیص می شوند کاملا توضح داده می شود.

فوکال پوینت علمی کرونا در استان بوشهر تصریح کرد: در حقیقت فرد به فرد برای بیماران روشنگری شده و توضیح داده شده و خطرات حضور در جامعه توضیح داده می شود.

در مطب ها و مراکز بیمارستانی که جزو نقاط پرخطر هم محسوب می شوند افراد ملزم به استفاده از ماسک هستند و این موضوع مراعات می شود و امیدواریم که همه افراد خودشان موارد لازم را رعایت کنند تا زمینه ابتلا و انتقال بیماری فراهم نشود.

آنچه مهم است اینکه تک تک افراد جامعه این مسئولیت پذیری را داشته باشند و باید کمک کنند تا کرونا گسترش پیدا نکند چون در غیر این صورت شاهد افزایش ابتلا، بیماران بستری، و متعاقب آن افزایش مرگ و میر خواهیم بود.

وی در خصوص آمار ابتلا به کرونا در میان کادر درمان عنوان کرد: از مجموعه کادر درمان در همه رده ها، پزشک، پرستار، آزمایشگاه، رادیولوژی هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی حدود 600 نفر در کل استان بوشهر درگیر شده اند.

متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به تقسیم شیفت کادر درمانی بر اثر ابتلای افرادی به ویروس و ارجاع آنان به منزل ادامه داد: در سطح دانشگاه مذاکراتی جهت استخدام پرسنل جدید و ورود آنها به سیستم درمان انجام شده است تا این نیروها کمک حال کادر درمان شوند.

همچنین مدیریت نیروهای باقیمانده توسط مدیریت بیمارستان و دفتر پرستاری انجام می شود تا سیستم کماکان بتواند سر پا باشد و خدمت رسانی کند.

به هر حال اینجا هم مانند بقیه جاها ممکن است افرادی مبتلا شوند و به مدت دو هفته در سیستم نباشند اما قرار نیست این اتفاق و نبود این افراد سیستم را از خدمت دهی باز دارد و به گونه ای مدیریت می شود تا با همان قدرت و قوت خدمت رسانی ادامه پیدا کند.

عباسی با تاکید بر فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی تصریح کرد: به خصوص استفاده از ماسک به طرز شگفت آوری می تواند در پیشگیری از گسترش کرونا تاثیر داشته باشد.

انتقال این ویروس مثل سایر اسلاف آن از طریق هوا صورت می گیرد بنابراین پوشیدن ماسک به خصوص در محیط های بسته که تعداد ویروس ها افزایش یافته و ریسک انتقال بالا است بسیار ضروری است.

در مورد انتقال از سطوح نیز نظرات متفاوتی وجود دارد اما به هر حال وقتی که مسئله کاملا برای ما روشن نیست باید بیشتر رعایت کنیم چون پوشیدن یک دستکش و استفاده از شیلد و مواد ضد عفونی کار چندان دشواری نیست اگر که بتواند از ابتلا به چنین بیماری مهمی که خطر مرگ و میر هم دارد پیشگیری کند.

یعنی در واقع با پیشگیری های ساده ای می توانیم در برابر یک بیماری خیلی مهم و خطرناک خود را ایمن کنیم، مضاف بر اینکه مسیر و چاره دیگری نیز نداریم یعنی این بیماری نه واکسن دارد و نه دارو و یا درمان اختصاصی ضد ویروسی دارد بنابراین تنها سلاح همین است که ماسک استفاده کنیم و فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی را بیشتر رعایت کنیم.

این متخصص در خصوص تاثیر داروی رمْدسیویر بر درمان بیماری کووید 19 گفت: این دارو در واقع درمان ضد ویروسی یک بیماری دیگری است که دیده شده که در مورد کرونا هم می تواند مفید واقع شود.

بررسی های بالینی که در جاهای مختلف دنیا انجام شده نشان دهنده این است که می تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد، البته هنوز سازمان های بهداشتی و درمانی که باید این دارو را تایید کند آن را تایید نکرده اند و هنوز در مرحله کارآزمایی بالینی قرار دارد؛ درست است که تاثیرات مثبتی نشان داده اما کماکان برای کرونا داروی قطعی و اختصاصی وجود ندارد و تنها راه حل حفظ فاصله، استفاده از ماسک، و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

نوشته موثرترین روش برای کنترل کرونا اولین بار در روز نو پدیدار شد.


کلید واژه ها: کرونا - بیماری - بهداشت و درمان - بهداشت - بیماری کرونا - استان بوشهر - جامعه - واسطه - افراد - درمان - کنترل - رادیولوژی - بیمارستان - مردم عادی - قرار - کادر - فروشگاه - کرونایی - خانواده - بیماران - پیشگیری - استفاده - زنجیره - حفاظتی - درگیری - ارتباط - بهترین - بیرون - مناسب - بوشهر

آخرین اخبار سرویس:
آزمون سراسری با یک ماه تاخیر برگزار می شود

مدفوع کم نوزاد، شش ماهه است

ترس از کرونا و تأخیر در غربالگری بینایی / بیماری ها وخیم تر می شوند

راه اندازی دسته های عزاداری در ماه محرم و صفر در مشهد ممنوع است

تصفیه آب با استفاده از نور خورشید

سازمان جهانی بهداشت: می توان نسبت به مبارزه جهانی علیه کرونا امیدوار بود

عواض مخرب کرونا به مغز انسان چیست؟

عواض مخرب کرونا به مغز انسان چیست؟

استاندار بوشهر: رسانه های خارجی به دنبال تحریف عملکرد مثبت وزارت بهداشت هستند

540 میلیارد ریال به دانشگاه علوم پزشکی کردستان اختصاص یافته است

نوبت دهی اینترنتی برای نذر خون

آیا شستشوی لباس با ماشین لباسشویی، ویروس کرونا را از بین می برد؟

حاملگی پرخطر چه علائمی دارد؟

پیکر پنجمین شهید مدافع سلامت اصفهان تشییع شد

دلایل تعویق زمان کنکور/ امکان لو رفتن سوالات وجود داشت

یک ویروس شناس: سارس2، عضو جدیدی از خانواده کرونا/ قدرت سرایت ویروس بیشتر شد/ از کشورهای موفق الگو بگیریم

بایدها و نبایدهای تغذیه در دوران نقاهت بیماران کرونایی / دور فست فودها و غذاهای پرچرب و شور را خط بکشید

محققان: میان مصرف ماری جوانا در بارداری و «اوتیسم» ارتباط وجود دارد

ویروس کرونا پیچیده تر شده است

استخوان ها با ذرات مغناطیسی ترمیم می شوند

تونل های ضدعفونی در پیشگیری از کرونا بی فایده است

میدان مغناطیسی به رشد استخوان ها کمک می کند

دو مشکل اساسی در کمین افراد بیخواب

مبهم مثل کرونا /ویروسی که دانشمندان را سردرگم کرده است

هشدار به تالارهای عروسی در خراسان رضوی

گلایه مردم از کمبود تجهیزات در مرکز بهداشت زیلایی

تعویق کنکور هنوز در حد پیشنهاد است؟

طرز تهیه مربای انجیر سیاه+ خواص

خطر کرونا را در قالب داستان به کودکان بیاموزیم

گفتگوی ویژه خبری شبکه آبادان

اگر یبوست دارید حتما این میوه ها را بخورید

رسانه های خارجی به دنبال تحریف عملکرد مثبت وزارت بهداشت هستند

روند شیوع ابتلا به کرونا در استان اصفهان رو به کاهش

موافقت کابینه افغانستان با طرح بازگشایی مدارس

ارمغان chr(034)پویش آماده باشchr(034) بالا رفتن ایمنی ومقابله با بیماری کرونا است

بستری 89 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته/کاهش آمار فوتی ها

تصفیه آب با استفاده از نور خورشید

محققان ایرانی ابزاری برای تشخیص چشمی باکتری های بیماری زا ارایه کردند

پرداخت 24میلیاردتومان ازمطالبات مراکز درمانی گلستان

بایدها و نبایدهای تغذیه در دوران نقاهت بیماران کرونایی / دور فست فودها و غذاهای پرچرب و شور را خط بکشید

سازمان جهانی بهداشت: می توان نسبت به مبارزه جهانی علیه کرونا امیدوار بود

دلایل تعویق زمان کنکور/ امکان لو رفتن سوالات وجود داشت

حفظ سلامت داوطلبان عامل تعویق کنکور سراسری/ تلاش برای رعایت اعمال دستورالعمل های بهداشتی در برگزاری آزمون ها

حریرچی: تعویق کنکور یک ماهه است

هرمزگان هنوز در وضعیت پرخطر و پیک کروناست

یک ویروس شناس: سارس2، عضو جدیدی از خانواده کرونا/ قدرت سرایت ویروس بیشتر شد/ از کشورهای موفق الگو بگیریم

4 شکم دردی که نباید در حاملگی نادیده گرفته شوند

تصاویر میکروسکوپی از ویروس کرونا بر روی ماسک

چطور عمر لوازم آرایش را بیشتر کنیم؟

افسردگی و اختلال دوقطبی در کمین افراد بیخواب

عادتی که ممکن است ما را بکشد؛ در طول روز چند بار به صورت خود دست می زنیم؟

موافقت کابینه افغانستان با طرح بازگشایی مدارس

عوارض قرص یاسمین چیست؟

20 هزار بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های نیروهای مسلح درمان شدند

نتایج جدید بررسی عملکرد مغز در هنگام خواب/ دیگر بی هوشی در عمل جراحی خطرناک نیست

وزارت بهداشت اعلام کرد: تعویق کنکور یک ماهه است

رضایتمندی 80 درصد بیماران بستری کرونا از مهارت پزشکان

پلمپ کارگاه خشکبار غیر مجاز در شرق اهواز

دلایل تعویق زمان کنکور/ امکان لو رفتن سوالات با پروتکل جدید وجود داشت/ سوالات هنوز در قرنطینه است

چطور عمر لوازم آرایش را بیشتر کنیم؟

بیماران پروانه ای تحت فشار تحریم ها/ وزارت بهداشت کجاست؟

هشدار به تالارهای عروسی برپا کننده مراسم در خراسان رضوی

شمار بهبودیافتگان از 13 میلیون نفر گذشت

مهار کوتاه مدت کروناویروس با کمک دهان شویه ها!

ابلاغ جذب 3 هزار نفر به دانشگاه های علوم پزشکی

شناسایی بیماران قلبی در معرض خطر با اندازه گیری مردمک چشم

تاثیر تیرویید کم کار در مادران باردار

پرداخت 60 درصد هزینه های سنگین درمان ناباروری توسط زوجین/ اختصاص بودجه ناباروری فقط به بخش دولتی!

تشدید نظارت بر تاسیسات گردشگری باغشهر تاریخی مهریز

شناسایی بیماران قلبی در معرض خطر با اندازه گیری مردمک چشم

اشتباهات رایج والدین در روزهای کرونایی

لاری: ادعاها در مورد آمار کرونا مورد تایید وزارت بهداشت نیست

بستری 540 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های البرز/116 نفر بدحال هستند

وزیر علوم: آزمون سراسری 99 به تعویق افتاد

راهکارهایی برای بی اثر کردن علائم کرونا

شیب صعودی کرونا در استان اصفهان رو به کاهش

بزرگترین تعزیه میدانی محرم کشور در شوش برگزار نمی شود

درخواست از وزیر بهداشت روسیه برای تعویق ثبت واکسن کرونا

یک راه ساده برای لاغر کردن شکم

تعویق کنکور یک ماهه است

مهار کوتاه مدت کروناویروس با کمک دهان شویه ها

هنگام راه رفتن ماسک بزنیم یا هنگام دویدن؟

تعویق کنکور یک ماهه است؛ داوطلبان خونسرد باشند

گریپ فروت و خواص جادویی آن

احتمال اوج گیری کرونا در پاییز/سلامت و جان مردم در خطر است

علاوه بر ماسک از شیلد صورت استفاده کنید

انکار احساسات منفی در شرایط بیماری کووید 19 ممنوع!

مشکلی در تأمین داروهای بیماران کرونایی کردستان نداریم

حریرچی: تعویق کنکور یک ماهه است

جزییات نوبت دهی اینترنتی برای نذر خون در محرم

شکلات تلخ و ارتباط آن با کاهش وزن

افزایش 90 درصدیِ موارد ابتلا به کرونا در کودکان آمریکایی

دلیل سقط های مکرر، مراقب وزنتان باشید

مقاومت آنتی بیوتیکی در بیمارستان های تهران چقدر شایع است؟

مشاوره تغذیه ای برای بیماران کرونایی در مراغه ارایه می شود

افزایش 90 درصدی ابتلای کودکان آمریکایی به کرونا

دستگاه از بین برنده ویروس و باکتری برای اماکن عمومی تولید شد

چگونه با روشی سالم وزن کم کنیم؟

شرط برگزاری نماز جماعت در مناطق قرمز/ رضایت 92 درصدی داوطلبان کنکور ارشد از رعایت پروتکل های بهداشتی

کنکور سال 99 به تعویق افتاد

موثرترین روش برای کنترل کرونا

موثرترین روش برای کنترل کرونا