مطالب مرتبط:
تصور ایجاد ایمنی در بهبودیافتگان کرونا نقض شد
آزمایش بهبودیافتگان از کرونا امیدواری به تاثیر واکسن را کاهش داد!
نیاز کلانشهرها به پلاسمای بهبودیافتگان کرونا
کنایه محمود صادقی به صداوسیما | از انکار کرونا تا نقض حریم خصوصی
بهبودیافتگان کرونا مدت کوتاهی در امان هستند
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 02:452020-07-13پزشكي

تصور ایجاد ایمنی در بهبودیافتگان کرونا نقض شد


مدیر امور بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به افزایش آمار ابتلا به کرونا در کشور به دنبال عدم رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری ها گفت: - بررسی مراجعات جدید مساله ایجاد ایمنی دائمی در بهبودیافتگان به کرونا را نقض کرده است چراکه در حال حاضر  دو دسته آمار از بیمارستان ها منتشر می شود؛ آمار اول مربوط به بستری های جدید یعنی افرادیست که برای بار اول به بیماری مبتلا شده اند و دسته دوم مربوط به بیمارانی است که یک بار در اسفند و فروردین مبتلا شده اند و امروز مجددا با علایم متفاوت و شاید شدیدتر به بیمارستان ها مراجعه می کنند.

دکتر مرضیه نوربخش در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال حاضر 46 مرکز دانشگاهی و غیر دانشگاهی در حال ارایه سرویس کرونایی هستند، گفت: حدود 1000 تخت ویژه و 5000 تخت عادی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه به بیماران کرونایی اختصاص داده شده است.

کمبود تخت ویژه و پرسنل درمان در بیمارستان ها وی با بیان اینکه در زمینه تخت های عادی کمبودی وجود ندارد، گفت: مساله این است که بیشتر بیماران بدحال کرونایی برای درمان نیازمند امکانات و دستگاه های ویژه مانند ونتیلاتور و دستگاه تهویه مکانیکی هستند که این امکانات تنها در تخت های ویژه بخش آی سی یو فراهم است و متاسفانه همیشه  در کشور با کمبود تخت ویژه آی سی یو مواجه بوده ایم که این مساله در دوران کرونا بیش از پیش محسوس است.

نوربخش با اشاره به کمبود پرسنل درمانی به عنوان یکی دیگر از چالش های بیمارستانی گفت: البته سعی می شود با وجود کمبودها، بهترین خدمات به بیمار ارایه شود، به گونه ای که آمار فوتی ها و بهبودیافتگان در دانشگاه های تهران با توجه به امکانات و تجربه پرسنل و کادر درمان نسبت به سایر شهرها در وضعیت بهتری قرار دارد.

افزایش درگیری کادر درمان به کرونا   مدیر امور بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن انتقاد از کاهش سطح رعایت اصول بهداشتی و حفاظتی و فاصله گذاری ها از سوی افراد جامعه اظهارکرد: این مساله علاوه بر افزایش آمار ابتلا، منجر به درگیری و ابتلای بیشتر کادر درمان شده که این مساله در کنار خستگی، فرسودگی و ازدحام کار پرسنل درمان بعد از پنج ماه خدمت رسانی، شرایط سختی را به بیمارستان ها و کادر درمان تحمیل کرده است.

فوت هفت نفر از کادر درمان دانشگاه به علت ابتلا به کرونا به گفته وی از ابتدای شیوع کرونا، هفت نفر از کادر درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به علت ابتلا به کرونا فوت کرده و حدود 1200 نفر نیز درگیر این بیماری شده اند.

وی با بیان اینکه متاسفانه اصل استفاده از ماسک به عنوان ساده ترین راه برای پیشگیری از ابتلا آنگونه که باید در جامعه رعایت نمی شود، گفت: کوچکترین کمک افراد جامعه به کادر درمان که طی پنج ماه گذشته صادقانه خدمت کرده و از سلامت، جان و خانواده خود گذشته و امروز دچار خستگی و فرسودگی بالایی شده، می تواند استفاده از ماسک، رعایت اصل فاصله گذاری ها، عدم حضور در تجمعات و اماکن عمومی، پرهیز از برگزاری و حضور در مراسم و میهمانی ها و مسافرت های غیرضروری باشد که متاسفانه توسط برخی مردم به شوخی گرفته شده است و رعایت نمی شود.

نوربخش با بیان اینکه برخی سختی استفاده از ماسک و ناخوشایند بودن استفاده از آن در گرمای تابستان را بهانه می کنند، گفت: این افراد باید برای یک بار هم که شده خود را به جای کادر درمانی تصور کنند که با این حجم بالای کار، مجبور به استفاده از وسایل حفاظتی مانند ماسک، شیلد، لباس های یکسره محافظتی و غیره هستند و باید به خاطر حفظ جان هموطنان خود این پوشش دشوار و شرایط ناخوشایند را تحمل کنند.

اطلاعات نادرست فضای مجازی منجر به تحمیل بار مضاعف بر کادر درمان وی در ادامه با هشدار نسبت به انتشار اخبار و اطلاعات نادرست و نامعتبر در فضای مجازی، اظهارکرد: متاسفانه برخی افراد با پیروی از این اطلاعات نادرست منتشر شده از سوی افراد متفرقه در فضای مجازی، تلگرام و اینستاگرام نسبت به پیشگیری نادرست و خود درمانی اقدام می کنند که همین مساله منجر به بروز مشکلات جدی برای فرد و تحمیل بار مضاعف بر کادر درمان شده است.

تضعیف سیستم ایمنی با مصرف مواد و دخانیات نوربخش به مطالب نادرست منتشر شده درباره تاثیر حفاظتی و پیشگیرانه مصرف الکل و یا مواد مخدر در برابر کرونا ویروس اشاره کرد و گفت: انتشار اخبار و اطلاعات نادرست درباره الکل و مواد مخدر توسط سایت های غیرمجاز منجر به افزایش آمار مسمومیت ها و فوتی های ناشی از سوء مصرف مواد شده است چراکه مصرف سیگار و مواد مخدر سیستم ایمنی بدن فرد را تضعیف و شرایط را برای ابتلا و بروز شرایط حاد بیماری مهیاتر می کند علاوه بر آن پیروی از این اطلاعات نادرست و بروز مشکل جدید در افراد بار تحمیلی بر کادر درمان را مضاعف کرده است.

افزایش آمار مراجعه بیماران بدحال و جوانان کرونایی نوربخش همچنین با اشاره به افزایش آمار مراجعه بیماران بدحال و جوانان به بیمارستان ها در پیک  جدید بیماری اظهار کرد: متاسفانه خوددرمانی و پیروی افراد از توصیه های غیرعلمی یکی از دلایل این مساله است.

وی با اشاره به نوپدید و ناشناخته بودن بیماری کووید 19 و با بیان اینکه مطالب و توصیه های مرتبط با این بیماری به مروز زمان تغییر کرده است و تکمیل می شود، اظهارکرد: به عنوان نمونه در ابتدا تصور دانشمندان و محققان بر این بود که با شروع گرما، شیوع بیماری کمتر می شود که متاسفانه این اتفاق نیفتاد و همین تصور غلط باعث بی خیالی مردم و در نتیجه افزایش آمار ابتلا شد.

نقض ایجاد ایمنی دائمی در بهبودیافتگان کرونا وی در ادامه گفت: در ابتدا تصور می شد که ابتلا به کووید 19 منجر به ایجاد ایمنی در برابر ابتلای مجدد می شود در حالی که بررسی مراجعات جدید این مساله را نقض کرده است.

در حال حاضر دو دسته آمار از بیمارستان ها منتشر می شود؛ آمار اول مربوط به بستری های جدید یعنی افرادیست که برای بار اول به بیماری مبتلا شده اند و دسته دوم مربوط به بیمارانی است که یک بار در اسفند و فروردین مبتلا شده اند و امروز مجددا با علایم متفاوت و شاید شدیدتر کرونا به بیمارستان ها مراجعه کرده اند بنابراین تغییر صحبت ها به دلیل نا آگاهی کادر درمان و مسوولین نیست، بلکه مساله این است که روز به روز ناشناخته های بیماری بیشتر شده است و تجربه های جدیدی کسب می شود.

از افراد غیرمتخصص پیروی نکنید به گفته وی، در این شرایط بهترین کاری که مردم می توانند انجام دهند این است که اخبار علمی را از منابع معتبر دنبال کنند و از افراد غیرمتخصص پیروی نکنند و تنها چند اصل مهم پیشگیری یعنی پوشیدن ماسک، رعایت فاصله گذاری، شست و شوی مداوم دست ها و عدم حضور غیرضروری در تجمعات را رعایت کنند.

نوربخش با تاکید بر اینکه امروز شرایط خاصی در جوامع حکمفرماست، گفت: مردم باید حساسیت ها را درک کنند و کرونا را جدی بگیرند.

در همین راستا نمی توان نقش مهم و تاثیرگذار رسانه ها در ارتقای سطح سواد سلامت جامعه، افزایش رعایت اصول بهداشتی و فرهنگسازی و ارتقای آگاهی ها را نادیده گرفت.

مدیر امور بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه با استقبال از تشبیه کادر درمان به رزمندگان زمان جنگ از سوی هموطنان تاکید کرد: البته در این میان یک اشکال وجود دارد و آن تفاوت میان رفتار مردم در آن زمان و امروز است.

به عبارت دیگر در زمان جنگ مردم با هر اعتقاد و پوشش و فرهنگی تمام تلاش خود را برای کمک به خط مقدم جبهه به کار می گرفتند ولی متاسفانه امروز برخی از هموطنان ما نه تنها به کادر درمان کمکی نمی کنند بلکه با عدم رعایت اصول ساده بهداشتی مانند رعایت اصل فاصله گذاری و زدن ماسک، بار تحمیلی بر کادر درمان را مضاعف می کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - بیمارستان ها - علوم پزشکی شهید بهشتی - بیمارستان - دانشگاه - دانشگاه علوم پزشکی - بهبودیافتگان - کرونا - علوم پزشکی - شهید بهشتی - ابتلا به کرونا - آمار - پزشکی - بهشتی - ایمنی - مربوط - پوشش - شهید - علوم - جدید - تخت ویژه - گفت و گو - کرونایی - بهداشتی - متفاوت - افزایش - مراجعه - بیماری - نوربخش - ابتلا

آخرین اخبار سرویس:
معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر: داروهای کرونایی سهمیه بندی است

روند کرونا در ایران؛ از 24 تیر تا 24 مرداد/ اینفوگرافیک

عفونت نخاعی، خستگی و بدن درد نشانه های جدید کرونا

درمان افسردگی بدون استفاده از دارو

خستگی مزمن و سایر علائم درازمدت کووید-19

این 9 دلیل باعث گرفتگی عضلات می شوند

خستگی مزمن و سایر علائم درازمدت کووید-19

افزایش علائم عجیب و جدید کرونا/ خوددرمانی ممنوع؛ حتی با علائم خفیف به بیمارستان بروید

کرونا در البرز همچنان قربانی می گیرد/ جان باختن 10 نفر در 24 ساعت گذشته

فوت چهار کرونایی دیگر در چهارمحال وبختیاری

آیا دم مارمولک سیانور دارد؟

نوشیدنی شیر هویج +طرز تهیه

حقایقی جالب درباره دمای بدن انسان

آمار بستری های کرونا در کرمان از مرز 5 هزار نفر گذشت

افسردگی را بدون دارو درمان کنید

روباتی که زخم های شکمی را درمان می کند

علت های افتادگی پلک و روش درمان آن

چند دقیقه در کنار فرد مبتلا بمانیم کرونا می گیریم؟

تست 2501 نفر دیگر مثبت شد/ 169 بیمار جان خود را از دست دادند

قرص متوکاربامول چیست و چه عوارضی دارد؟

موج جدید کرونا در نیوزیلند

قرص متوکاربامول چیست و چه عوارضی دارد؟

خوزستان پتانسیل بازگشت به وضعیت قرمز را دارد

جوان 24 ساله کهگیلویه ای پنجمین زندگی ساز بیماران نیازمند عضودر سال جاری شد

رفتار مردم هند با پسر بچه عجیب الخلقه(+18) + تصاویر

هشدار درباره وضعیت کرونا در یک استان

واکسن ایرانی کرونا در چه مرحله ای است؟

پذیرش 82 نفر مشکوک به کرونا در اورژانس قم / 4 نفر فوت کرده اند

کرونا در البرز همچنان قربانی می گیرد/ جان باختن 10 نفر در 24 ساعت گذشته

از این نوع ماسک هرگز استفاده نکنید

خوزستان پتانسیل بازگشت به وضعیت قرمز را دارد

موج جدید کرونا در نیوزیلند

تیزر | در بند

تحقیقات واکسن ایرانی کرونا آماده هستند وارد فاز حیوانی شوند.

هشدار وزارت بهداشت درباره وضعیت کرونا در یک استان/ آمار بالای مراسم عروسی و عزا

جای خالی شهید سلامت در کنکور

این پرستار بیهوشی اشک همه کنکوری ها را درآورد + عکس

جوان کهگیلویه ای به 4 بیمار نیازمند زندگی دوباره بخشید

واکسن ایرانی کرونا در چه مرحله ای قرار دارد؟

هشدار وزارت بهداشت درباره وضعیت کرونا در یک استان/ آمار بالای مراسم عروسی و عزا

فرق ویتامین D2 و D3 در چیست؟

116 بیمار مبتلا به کرونا در کردستان بستری هستند/3 بیمار جان باختند

پف چشم بعد از گریه را با راهکار های آسان درمان کنید

ثبت 10 فوتی و 78 بستری ناشی از کرونا در کرمان

تیپ های شخصیتی چه تاثیری بر سلامت روان افراد می گذارد؟

جوان کهگیلویه ای به 4 بیمار نیازمند زندگی دوباره بخشید

خمیر دندان نمک دریا دستاورد جدیدی از داروسازی دکتر جهانگیر

23 کانون تب سه روزه احشام سنگین در ایلام شناسایی شد

نقش مستقیم عفونت های دندانی در ابتلا به کرونا

پنج برابرشدن خطر ابتلا به کرونا پس از مصرف سیگار الکترونیکی

اینفوگرافیک / روند کرونا در ایران، از 24 تیر تا 24 مرداد

معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر: داروهای کرونایی سهمیه بندی است

گزارش| زنگ خطر ابتلا به کرونا در آزمون علوم پزشکی استان اراک به صدا درآمد

تکاندن لباس بیماران مبتلا به کرونا باعث پخش شدن ویروس می شود!

افرادی که فشار خون بالا دارند، چه بخورند؟/اینفوگرافیک

واکنش وزارت بهداشت به واکسن روسی کرونا

ماسکی که استفاده از آن مانع انتقال کرونا نمی شود

علت “درد کف پا” چیست و بهترین درمان برای آن کدام است؟

ویروسی مرگبارتر از کرونا در قزاقستان کشف شد

شرط استفاده از واکسن روسی کرونا در ایران

چهار نفر در قم بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند

آمار کرونا در ایران؛ شناسایی 2501 بیمار جدید

زانو درد؛ علل، انواع و راه های درمان آن

شناسایی70 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس/ 1 مورد فوتی

2501 ابتلا و 169 فوتی جدید کرونا در کشور ؛3956 تن در وضعیت شدید بیماری

58 مبتلا جدید به کرونا در البرز بستری شدند

شرط استفاده از واکسن روسی کرونا در ایران

آمار جان باختگان کرونایی استان زنجان به 397 نفر رسید

تکاندن لباس بیماران مبتلا به کرونا باعث پخش شدن ویروس می شود!

آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز جمعه 24 مرداد/ ابتلای 2501 بیمار جدید به کرونا+جزییات

2501 ابتلا و 169 فوتی جدید کرونا در کشور

آخرین آمار کرونا در کشور / فوت 169 نفر در 24 ساعت گذشته

تحقیقات واکسن ایرانی کرونا آماده ورود به فاز حیوانی است

پویش نذر ماسک در اهر

اعلام آمار مبتلایان به کرونا در فارس / ماسک خود را زیر چانه قرار ندهید

اینفوگرافیک | جدیدترین آمار کرونا در کشور | وضعیت کرونا در استان ها را روی نقشه ببینید

فوت 169 مبتلا به کرونا در کشور طی 24 ساعت گذشته

ماسک را زیر چانه نکشید!

7 شهرستان استان مرکزی در وضعیت قرمز و 2 شهرستان در وضعیت هشدار

واکسن ایرانی کرونا در چه مرحله ای قرار دارد؟

آخرین آمار مبتلایان به کرونا تا 24 مرداد ماه

پذیرش بیش از 250 هزار نفر جمعیت بیماران در بیمارستان شهدای پارس آباد

ماسکی که استفاده از آن مانع انتقال کرونا نمی شود

ماسک را زیر چانه نکشید!/ وضعیت کرونا در فارس

تحقیقات واکسن ایرانی کرونا آماده ورود به فاز حیوانی است

آخرین آمار ابتلاء به کرونا در اصفهان در 24 مرداد

2501 ابتلا و 169 فوتی جدید کرونا در کشور ؛3956 تن در وضعیت شدید بیماری

جدیدترین اخبار و آمار از ویروس کرونا در کشور تا تاریخ 24 مرداد

کرونا؛ هر روز متفاوت از دیروز

109 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان شناسایی شد

استفاده از این ماسک ها جلوی انتقال کرونا را نمی گیرد

شرط استفاده از واکسن روسی کرونا در ایران

تکاندن لباس بیماران مبتلا به کرونا باعث پخش شدن ویروس می شود!

«هلو» چه خواصی دارد؟

109 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان شناسایی شد

2501 ابتلا و 169 فوتی جدید کرونا در کشور

بستری بودن 48 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان جنوبی

169 بیمار کرونایی دیگر جان باختند

آخرین آمار کرونا در کشور| فوت 169 نفر در 24 ساعت گذشته

تحقیقات واکسن ایرانی کرونا آماده ورود به فاز حیوانی است

تصور ایجاد ایمنی در بهبودیافتگان کرونا نقض شد

تصور ایجاد ایمنی در بهبودیافتگان کرونا نقض شد