مطالب مرتبط:
وقت کشی در آزادسازی سهام عدالت
اطلاعیه جدید ستاد آزادسازی سهام عدالت
تعهدنامه سهام عدالت فروش را به دقت مطالعه کنید
مشاهده تعداد سهام عدالت در »روش مدیریت غیرمستقیم«
توضیحات بانک ملی ایران به فروشندگان سهام عدالت
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 01:002020-07-13اقتصادي

وقت کشی در آزادسازی سهام عدالت


در حالی که کمتر از یک هفته تا پایان ضرب الاجل عرضه شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس باقی مانده؛ سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت از ورود این شرکت ها به بازار سهام با تاخیری دو ماهه خبر می دهد.

- حسین فهیمی در گفت وگو با دنیای اقتصاد می گوید: براساس آخرین مصوبات شورای بورس تا شهریورماه شرکت های استانی وارد بورس می شوند.

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت با اشاره به دلایل تاخیر دو ماهه این شرکت ها برای حضور در بورس می گوید: شرکت های سرمایه گذاری استانی برای ورود به بورس باید شرایطی را می گذراندند که در بورس پذیرش شوند اما با توجه به اینکه این شرکت ها شرایط مورد نظر بورس را نداشتند این پروسه با تاخیر مواجه شد.

او تاکید می کند: یکی دیگر از دلایل تاخیر دو ماهه شرکت های استانی در بورس به موضوع روش انتخاب مستقیم سهامداران برمی گردد که از تاریخ 15 خرداد تا 29 خرداد تمدید شد.

همین تعلل دو هفته ای در نهایت تاخیر ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس را رقم زد.

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت تاکید می کند: شرکت های سرمایه پذیر به قیمت های یک تیرماه 99، افزایش سرمایه می دهند و با این قیمت ها به شرکت های سرمایه گذاری استانی منتقل می شوند و در نهایت پس از اتمام پذیرش این شرکت ها در بازار سهام، سهام این شرکت ها قابلیت معامله خواهد داشت.

به گفته او زمان بندی برای عرضه سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی که مدام درحال تمدید است در شرایطی به تاخیر افتاد که از ابتدای سال وعده ورود این شرکت ها به بورس داده می شود و این شرکت ها تا کنون صورت های مالی به بورس ارائه نکرده اند.

دولتی ها تمایلی برای ورود به بورس ندارند همزمان با این تحولات رییس اسبق سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه دولت در مورد عرضه سهام شرکت های استانی در بورس مقاومت می کند، به دنیای اقتصاد می گوید: این موضوع در دولت های گذشته نیز بر همین منوال بود و مقامات دولتی تمام تلاش خود را می کردند تا راه ورود شرکت های استانی به بورس را سد کنند.

غلامرضا حیدری کرد زنگنه ادامه می دهد: از آنجا که وزارتخانه ها سهامدار اصلی شرکت های استانی محسوب می شوند و نمی خواهند با واگذاری این شرکت ها سهم شان را از دست بدهند سال هاست که با ورود این شرکت ها مخالفت می کنند.

او ضمن اشاره به اینکه دولت عدم توانمندی این شرکت ها را عامل اصلی تاخیر درعرضه این شرکت ها در بورس می داند، اظهار می کند: دولت دنبال بهانه است تا با وقت کشی جلوی عرضه سهام شرکت های استانی را بگیرد.

رییس سابق سازمان خصوصی سازی تاکید می کند: 10 سال است که شرکت های استانی در بلاتکلیفی به سر می برند در حالی که برای دولت کاری ندارد با معرفی یک هیات مدیره خبره راه این شرکت ها را برای ورود به بورس باز کند.

کردزنگنه می گوید: دولت در اقدامی عجیب و بر خلاف سیاست های اصل 44 طی مصوبه ای، مدیریت را از شرکت های استانی گرفت تا از این طریق در بورس عرضه نشوند.

او اعلام می کند: در حال حاضر سهام این شرکت ها در اختیار وزارتخانه ها است ازاین رو افرادی را که صلاح بدانند وارد هیات مدیره می کنند تا سهام از حیطه اختیارات شان خارج نشود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اکنون تعداد قابل توجهی از دارندگان سهام عدالت در گروه شرکت های سرمایه گذاری استانی قرار دارند، می گوید: در حال حاضر 17 میلیون نفر از سهامداران مدیریت مستقیم را انتخاب کرده اند.

او تاکید می کند: 50 میلیون نفر سهامدار سهام عدالت وجود دارد که 34 میلیون نفر از این رقم در شرکت های سرمایه گذاری استانی فعالیت می کنند.

کردزنگنه در پاسخ به اینکه ورود این شرکت ها به بازار سرمایه چه تاثیری بر روند معاملات می گذارد، اعلام می کند: هدف از تاسیس این شرکت ها ورود به بورس بود تا از این طریق هم سرمایه گذاری های منطقه ای توسعه یابد و هم باعث سودآوری سهامداران شود، این در حالی است که موانع موجود سدی در رسیدن به اهداف اولیه این شرکت ها شده است.

او ادامه می دهد: اگر این شرکت ها وارد بورس شوند تاثیر مثبتی بر روند معاملات آتی بازار سهام می گذارد و شاخص کل را در وضعیت مطمئن تری نگه می دارند که در نهایت به نفع کشور و سهامدار تمام می شود.

بلاتکلیفی شرکت های استانی علی رحمانی، مدیرعامل اسبق بورس تهران هم از نبود برنامه ریزی مناسب برای حضور شرکت های استانی در بورس خبر می دهد.

او می گوید: بر اساس اطلاعاتی که موجود است ورود شرکت های استانی به بورس روندی زمانبر است.

در حال حاضر قرار است سهام مردم به این شرکت ها منتقل شود و معادل سهامی که قرار است منتقل شود شرکت های سرمایه گذاری استانی افزایش سرمایه بدهند تا در نهایت به دست مردم برسد.

او تاکید می کند: البته نحوه انتقال سهام به این شکل و با این ساختار دارای اشکالاتی است.

به نظر من اگر نحوه انتقال سهام به جای شرکت های استانی از طریق صندوق های سرمایه گذاری (ETF) انجام می شد پروسه کم هزینه تری را طی می کرد و مردم تصمیم می گرفتند که چگونه سهام خود را بفروشند.

علی رحمانی اعلام می کند: برای افزایش سرمایه شرکت ها حدود 60 روز زمان لازم است.

این شرکت ها برای حضور در بازار سرمایه پروسه زمانی مشخصی را باید بگذرانند و حتی ممکن است چند ماه طول بکشد.

این کارشناس بازار سرمایه می گوید: انتقال پرتفو از اسم مردم به اسم شرکت ها زمان بر است و با توجه به اینکه شرکت های استانی عملا فعالیت خاصی در این زمینه ندارند انتخاب این شیوه برای انتقال سهام عدالت و فروش آن یکی از بدترین گزینه های ممکن است که بهتر بود واگذاری ها از طریق ETF انجام شود.

او با اشاره به نقش شرکت های سرمایه گذاری استانی بر روند شاخص کل تاکید می کند: ورود این شرکت ها تغییرات مثبتی را در بازار سهام به وجود می آورد بنابراین دولت هرگاه اراده کند می تواند راه ورود شرکت های استانی به بورس را هموار کند.

او می گوید: شرکت های سرمایه گذاری استانی باید بیش از پیش تقویت شوند.

در سال85 در بورس تهران هسته ای تشکیل شد تا شرکت های سرمایه گذاری استانی آماده ورود به بازار سرمایه شوند همزمان مقام معظم رهبری نیز تاکید کرده بودند که این شرکت ها وارد بورس شوند اما در همان سال با توجه به اینکه وضعیت سهام عدالت مشخص نبود، عملا پروسه ورود شرکت های استانی به بازار سرمایه منتفی شد.

علی رحمانی ضمن بیان این نکته که تاریخی که برای ورود این شرکت ها به بورس اعلام کردند نشان می دهد برنامه ریزی مشخصی برای حضور این شرکت ها در بورس وجود ندارد، تصریح می کند: زیرساخت های اولیه این شرکت ها برای ورود به بازار سرمایه فراهم نشده و دلیلی ندارد با اخبار ضد و نقیض، سهامداران را درگیر موضوعاتی کنند که در بلاتکلیفی به سر می برند.

او تاکید می کند: اگر دولت اراده کند و مشکلات زیرساختی و مالی این شرکت ها را برطرف کند تا پایان شهریور می توانیم شاهد حضور شرکت های استانی در بورس باشیم.

ستاد خبری آزاد سازی سهام عدالت با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: در پی اتمام مهلت انتخاب روش مستقیم سهامداری از سوی مشمولان سهام عدالت و بر اساس اطلاعات دریافتی از سازمان خصوصی سازی، مانده دارایی نهایی شرکت های سرمایه گذاری استانی به نسبت باقیمانده مشمولان به روش غیرمستقیم در هر استان به کد بورسی هر یک از این شرکت ها تخصیص یافته و این شرکت ها می توانند کلیه حقوق سهامداری را نسبت به مانده سهام خود در شرکت های سرمایه پذیر اعمال کنند.

همچنین میزان سرمایه و تعداد سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی و تعداد سهام هر یک از مشمولان سهام عدالت در هر استان که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند، تعیین شده است و این مشمولان در صورت داشتن شماره شبای بانکی معتبر و تلفن همراه به نام خود، می توانند به سایت sahamedalat.

ir مراجعه و تعداد سهام خود را مشاهده کنند.

با توجه به اینکه هنوز گشایش نماد این شرکت ها در بورس انجام نشده و قیمت سهام آنها کشف نشده است، بنابراین شرکت سپرده گذاری مرکزی فقط نسبت به اعلام میزان دارایی (تعداد سهام هر مشمول در شرکت سرمایه گذاری استان خود) اقدام کرده است.

بعد از کشف قیمت هر سهم شرکت سرمایه گذاری استانی در بورس، قیمت و ارزش روز هر سهم و جمع ارزش دارایی هر سهامدار، قابل ملاحظه و مشاهده در همان سایت خواهد بود.


کلید واژه ها: شرکت ها - بورس - سهام عدالت - شرکت - آزادسازی - استانی - سرمایه گذاری - تاخیر - سهام - عدالت - سرمایه - راهبری - دنیای اقتصاد - شرایط - خرداد - بازار سهام - سهامداران - شوند - ستاد - ورود - گفت وگو - مصوبات - انتخاب - مستقیم - اقتصاد - تمدید - پذیرش - بازار - تاریخ - پروسه

آخرین اخبار سرویس:
فروش آیفون قربانی ممنوعیت وی چت می شود

اتصال چهارمحال و بختیاری به راه آهن سراسری در سه قطعه در حال اجرا است

زیان 700 میلیاردی واحدهای صنعتی لرستان از کرونا

خداحافظی با لپ تاپ توشیبا

ساخت و تکمیل 900 هزار واحد مسکونی تا پایان دولت دوازدهم

صدور بیش از یک میلیون قطعه کارت هوشمند ملی تولید داخل

تسریع در ساخت آزادراه لامرد-پارسیان نیازمند مشارکت بخش های خصوصی و دولتی است

تلفات تصادفات برون شهری استان تهران یک سوم درون شهری/70 شرکت وارد شهرک حمل و نقل شدند

روسیه گوگل را جریمه کرد

اپل در آستانه دو تریلیون دلاری شدن

محصولات متنوع لوازم خانگی درقم تولید می شود

سرایت پذیری کرونا تا 9 برابر افزایش یافته است

834 میلیارد ریال اعتبار ملی به مرمت مسجد تاریخی دستگرد امام زاده اختصاص یافت

تحویل کامل 9 کارخانه آسفالت به اداره کل راهداری آذربایجان غربی

حمایت بیمه ای ستاد اجرایی فرمان امام از 80 هزار خانه روستایی خراسان شمالی

آران و بیدگل از نظر بهره مندی از گاز طبیعی جزء شهرستان های سبز استان اصفهان است

صدور مجور رسمی فعالیت 15 باجه بانکی روستایی پست بانک ایران

طلا ارزانتر می شود

وزارت نفت با عرضه سهام پالایشگاه ها در بورس مخالف نیست

وزیر صمت امروز به برنامه پایش می رود

افتتاح فروشگاه بانک مبل شهرستان ملایر

تصویب حق مسکن در کمیسیون اقتصادی دولت دهن کجی به کارگر است/ 300 هزار تومان، پول شارژ ماهانه ی یک آپارتمان 50 متری هم نیست!

تدابیر گمرک در شرایط تحریم و اتخاذ رویه واحد

جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت؛ فردا

نامنویسی غیرحضوری بیمه شدگان تامین اجتماعی قابل انجام است

3 هزار میلیارد ریال تسهیلات به طرح های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اختصاص یافت

قیمت طلا 21 مرداد 99/ قیمت هر انس طلا اعلام شد

تنها 1.5 درصد مردم قم مورد آزمایش قطعی کرونا (PCR) قرار گرفته اند

عرضه دارای دوم 15مرداد منتفی شد!

کووید-19 فرصتی تکرارنشدنی برای غول های داروسازی | بحران کرونا و سود بخش دارو و درمان خصوصی

افزایش 40 درصدی خسارت آتش سوزی در جنگل های گچساران

ساخت هزار پارکینگ حاشیه ای در بوستان جنگلی سرخه حصار 

4 پارک در منطقه آزاد ارس به بهره برداری می رسد

اتمام مرمت مسجد تاریخی روستای دستگرد امام زاده تا 45 روز دیگر

رفع تصرف 35 هزار مترمربع اراضی دولتی از چنگال زمین خواران

تولید ماسک تنفسی با افزایشی 55 برابری

100 میلیارد ریال زکات در استان سمنان پرداخت شد

اما و اگرهای حق مسکن کارگران

روسیه و چین، هم قسم برای به زیرکشیدن دلار آمریکایی

آمریکا نمی تواند مانع کمک ایران به بازسازی لبنان شود/ بخش خصوصی تحریم پذیر نیست

سهم ایران از تجارت LNG، تنها 1.5 درصد

فروش قسطی کالای با کیفیت داخلی در 887 فروشگاه با «همیاران سپهر» بانک صادرات ایران

تسریع در ساخت آزادراه لامرد-پارسیان نیازمند مشارکت بخش های خصوصی و دولتی است

پاکدل: دلار باشد از مربی خارجی و اگر نباشد از ایرانی استفاده می کنیم

بریتانیا بزرگترین افت اشتغال را از سال 2009 به ثبت رساند

سکه 11 میلیونی باعث افزایش آمار طلاق در کشور می شود؟

عراق 3.698 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد

طلا ارزانتر می شود

کنایه تند احمد توکلی از طرح گشایش اقتصادی روحانی؛ نام ساقط کردن کشور گشایش است؟

15 طرح صنعتی و تجاری تفریحی در خوزستان آماده افتتاح است

اثر بسته شدن مدارس بر کاهش مرگ و میر کووید-19

قیمت لبنیات با وجود جریمه میلیاردی بازهم گران شد!

راه اندازی نخستین شهرک صنعتی کشاورزی در کشور

مرمت مسجد تاریخی روستای دستگرد امام زاده 45 روز دیگر به پایان می رسد

افزایش 22 درصدی ورود مرسولات پستی به ایلام

پیش بینی تولید 45 هزار تن خرما در ریگان

اهدای 500 دستگاه اکسیژن ساز سازمان جهانی بهداشت به ازبکستان

سرمایه گذاری 140 میلیارد ریالی شرکت توزیع برق در گرمسار

اجرای طرح «اطعام حسینی» در ماه محرم و صفر/کمک 205 میلیارد تومانی مردم در «عید قربان»

سالانه 20 درصد به ظرفیت خدمات بهداشتی و درمانی پایه هلال احمر اضافه خواهد شد

پنج هزار میلیارد ریال برای مرمت راه های کرمانشاه نیاز است

قیمت چه میوه هایی در میادین میوه و تره بار ارزان شد؟

راه اندازی شهرک صنعتی کشاورزی در مازندران

بورس انرژی ایران میزبان انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می شود

چگونه دلار کمتر از 20 هزار تومان می شود؟

دستور وزیر راه برای حذف 12000 متقاضی واجد شرایط طرح ملی مسکن

4 کلاهبرداری رایج در دنیای رمزارز ها و راه های دوری از آن ها

استقبال مردم از وام های کارگشایی | 100 گرم طلا، 10 میلیون وام

ماسک سه لایه در صدر شکایات مردمی قرار گرفت

اجرای طرح مالیات بر خانه های خالی بجنورد/ 90 درصد مودیان خراسان شمالی مالیات پرداخت نمی کنند

دارندگان تاکسی و وانت بار خودروهای خود را دوگانه سوز کنند

ثبت اولین تجربه آبیاری سنتر لینیر در مهردشت نجف آباد

پیش بینی سرپرست وزارت صنعت در مورد کاهش قیمت خودرو

جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برگزار شد

تجهیز 100هزار خودرو اسنپ به جداکننده فضای خودرو

15 طرح صنعتی و تجاری تفریحی در خوزستان آماده افتتاح هستند

نرخ خرید و فروش ارز در 21 مرداد 99

واکنش وزیر نفت به طرح گشایش اقتصادی دولت و عرضه سهام پالایشگاهها در بورس

تامین نصف نیاز کشور به مرغ گوشتی با جوجه آریان

پاکدل: نوسان ارز دامن فدراسیون را هم گرفت / دلار باشد از مربی خارجی و اگر نباشد از ایرانی استفاده می کنیم

بورس مسکن، اهرمی برای رونق بازار است

قیمت طلا| قیمت سکه امروز سه شنبه 1399/05/21

برقراری مجدد پروازهای مسافری هما به وین

205 میلیارد تومان امسال نذر قربانی شد / اجرای طرح اطعام و احسان حسینی پویش محرمی کمیته امداد

15 مجتمع تجاری فروخته می شود

متقاضیان مسکن ملی در سه شهر لرستان به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند

اجرای طرح «اطعام حسینی» در ماه محرم و صفر/کمک 205میلیارد تومانی مردم در «عید قربان»

بورس مسکن، اهرمی برای رونق بازار است

پیگیری فارس از وضعیت «فارسیت» دورود/ سرنوشتی تلخ برای کارخانه ای قدیمی

عرضه سهام شرکت های نفتی متوقف شد

مهلت فروش سهام عدالت اعلام شد

یقه ابربدهکاران بانکی و مالیاتی را می گیریم/ تاکنون بیش از 23 هزار میلیارد تومان مالیات از بدهکاران عمده وصول شده است

افزایش قیمت سکه و طلا در بازار امروز

قیمت نفت بالاتر رفت

تامین اعتبار 200 میلیاردی برای تولید ماشین آلات راهداری در هپکو

سایه کم آبی بر سرزمین رودخانه ها؛ رواناب هایی که دریا می بلعد

رفع تصرف اراضی ملی و دولتی قشم به ارزش بیش از 7 میلیارد ریال

طرز تهیه کوفته و بادمجان

امکان فروش سهام عدالت تا پایان سال فراهم شد

قیمت طلا و سکه در بازار استان

وقت کشی در آزادسازی سهام عدالت

وقت کشی در آزادسازی سهام عدالت