مطالب مرتبط:
مشخصات ناو هواپیما بر آمریکایی که در آتش سوخت
به مالکان وانت بارهای درون شهری یارانه نقدی سوخت پرداخت می شود
سقف ذخیره کارت سوخت چقدر تعیین شد؟
عبور هفتگی 500 کامیون از مرز ایران به عراق
امکان ذخیره 9ماهه بنزین در کارت های سوخت
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 01:002020-07-13اقتصادي

سوخت عبور از ابرکانال ها


بازار سهام فارغ از ارزندگی یا حبابی بودن آن، رنگ هجومی به خود گرفته؛ این روزها بورس در آستانه حمله به ابر کانال تازه ای است؛ شاخص 2 میلیون واحدی.

- حال پرسش اصلی این است که برای تداوم روند فعلی رشد بازارسهام به چه میزان نقدینگی نیاز است؟ سوخت لازم چقدر است؟ بررسی های دنیای اقتصاد نشان می دهد اگر روند عرضه و تقاضای سهام تغییر نکند، و ورودی پول های جدید به بورس تا حد مطلوبی بالا بماند برای صعود شاخص و رشد ارزش بازار، باید روزانه 21 هزار میلیارد تومان سهام بین فعالان بورس دست به دست شود.

بورس تهران هر چند با شتاب کمتر اما به رشد خود ادامه می دهد و میانگین بازده این بازار از ابتدای سال تاکنون، یعنی در 74 روز معاملاتی اخیر از 255 درصد فراتر رفته است.

قدرت بی مثال پولی که روانه بازار سهام شده به عنوان مهم ترین دلیل استمرار رشد قیمت سهم ها اعلام می شود.

بررسی های دنیای اقتصاد نشان می دهد از ابتدای امسال تاکنون به طور متوسط روزانه 14 هزار میلیارد تومان نقدینگی در بورس و فرابورس جابه جا شده است.

از این رو تداوم این مسیر قطعا نیازمند پایداری ارزش دادوستدها در سطوح بالاست.

اما برای تداوم رشد شاخص سهام چه میزان نقدینگی نیاز است؟ رشد تا بی نهایت؛ تفکر غالب بورس اولی ها سال 97 بود که بعد از یک دوره صعود سریع و پرشتاب قیمت ها و شاخص سهام، شاخص کل بورس تهران در اوایل مهرماه اصلاحی جدی را آغاز کرد و از حوالی 200 هزار واحد تا کانال 150هزاری نزول کرد.

در آن زمان نیز شاهد تشدید هیجان میان اهالی بازار سهام و سنگین شدن صفوف فروش بودیم.

این مهم تا جایی پیش رفت که کارشناسان تاکید کردند هیچ گاه ریسک تا بی نهایت ادامه پیدا نمی کند، جایی به پایان خواهد رسید و قرار نیست قیمت سهام صفر شود.

در سال جاری نیز شرایطی مشابه اما در مسیر عکس در جریان است.

هر روز شاهد صدور کدهای معاملاتی جدید و ورود نقدینگی تازه نفس به بازار هستیم.

پول هایی که با تصور کسب روزی 5 درصد سود، روانه تالار شیشه ای شده و حتی یک روز منفی را نیز برنمی تابد.

از این رو این بار تصور بورس همیشه سبز و رویای رشد تا بی نهایت است که چرخ بازار سهام را می چرخاند و به ثبت بازده بی سابقه منتهی می شود.

اینکه شاخص سهام چند بار در سال جاری پس از یک استراحت یا اصلاح کوچک، مسیر رشد را در پیش گرفته دلیل نمی شود که انتظار تکرار این چرخه را تا ابد داشته باشیم بلکه این توهمات تنها زمینه ساز زیان های سنگین چه در رویه تاریخی بورس و چه در بازارهای سهام دنیا بوده است.

پول نامتناهی نیست واقعیت این است که برای تداوم رشد قیمت ها هر کالایی تا ابدالدهر به پول نامتناهی نیاز است، در حالی که پولی که از ریسک پذیری لازم برخوردار بوده و تمایل ورود به بازار سهام را داشته باشد، محدود است و عطش موجود نیز جایی برطرف می َشود.

در نتیجه رشد محدودی نیز می تواند برای صاحبان نقدینگی به ارمغان بیاورد.

این رشد محدود تنها در صورتی می تواند برای مدت زمان بیشتری دوام داشته باشد، که رخداد غیرمنتظره ای در متغیرهای کلان اقتصادی یا شرایط بین المللی مرتبط با ایران واقع شود.

در حال حاضر ضعف اقتصادایران مشهود است و از این رو رشدهای واقع شده در بازار سهام عمدتا اسمی است نه واقعی.

با افزایش شناوری سهام اما می توان تا حدودی نسبت به کسب سودهای واقعی در این بازار امیدوار بود.

زنگ خطر نقدینگی سهام؟ با افزایش اقبال عمومی به بازار سهام و در نتیجه رشد تعداد کدهای معاملاتی، ورود نقدینگی جدید به بازار، رنگ هجومی به خود گرفته است.

زورآزمایی پول های جدید در کنار ظرف کوچک سهام و محدودیت های خودساخته این بازار سبب شده تا هر روز شاهد قفل شدن تعدادی از سهام بازار (فارغ از ارزندگی یا حباب) در صف های طولانی خرید باشیم.

در این شرایط طی 74 روز معاملاتی سپری شده از سال 99 میانگین روزانه ارزش معاملات خرد سهام (بورس و فرابورس) از 14 هزار میلیارد تومان عبور کرده است.

همین قدرت نقدینگی است که اکنون سرنوشت بازار سهام را در دست گرفته است.

در این شرایط از طرفی عده ای معتقدند این رشدهای مداوم روزانه، عملا بازار را به جایی می رساند که دیگر امکان افزایش قیمت وجود ندارد.

به بیان دیگر، قدرت پول هم دیگر نمی تواند آن حجم از بازار را مدیریت کند.

در این میان بحث حبابی شدن بازار نیز داغ است.

از این رو برای ادامه دار شدن رشد قیمت لازم در صورت باقی ماندن شرایط فعلی، قاعدتا باید ارزش معاملات و ورودی پول های جدید به بورس نیز تا حد خوبی بالا بماند.

بررسی ها نشان می دهد ارزش معاملات روزانه به طور متوسط در یک ماه اخیر 27/ 0 درصد از ارزش کل بازار را شامل می شود.

در حال حاضر ارزش کل بازار سهام (بورس، فرابورس و بازار پایه) از 8500 هزار میلیارد تومان نیز عبور کرد.

در این میان بررسی های دنیای اقتصاد نشان می دهد کمتر از 21 درصد از مجموع سهام شرکت های حاضر در بازار سهام به صورت شناور بوده و در مقابل 79 درصد از سهام در اختیار سهامداران عمده قرار دارد.

یعنی اندازه ظرف سهام کمتر از 1800 هزار میلیارد تومان است.

از این رو برای حفظ این سطح از ارزش بازار روزانه باید 21 هزار میلیارد تومان سهم بین فعالان بازار دست به دست شود.

این آمار برای مجموع بورس، فرابورس و بازار پایه محاسبه شده است.

البته تحقق تمام این گفته ها مشروط بر این است که عرضه و تقاضای سهام نیز تغییر چندانی نکنند.

یعنی اگر ریسکی بروز کند و سهامداران بیشتری در بازار فروشنده شوند، بازار سهام برای حفظ سطوح فعلی قیمت ها نیازمند تقاضای بیشتری است.

اما نکته کلیدی این است که این پول های تازه تا چه زمانی می تواند جذب بازار سهام شود؟ سرچشمه پول چه زمانی تمام می شود؟ این پرسشی است که پاسخ روشنی برای آن نمی توان یافت.

دو بار گردش بورس در یک سال همان طور که اشاره شد روند صعودی بورس اوراق بهادار تهران در روزهای گذشته سبب عبور ارزش کل این بازار از مرز 6822 هزار میلیارد تومانی شد.

ارزش بازار فرابورس ایران نیز در مجموع به مرز 1900 هزار میلیارد تومان نزدیک شد اما با کسر ارزش بازاری اوراق و صندوق های با درآمد ثابت ارزش بازاری سهام فرابورسی به مرز 1700 هزار میلیارد تومان می رسد که ارزش بازار زرد، نارنجی و قرمز پایه را هم در بر می گیرد.

با این تفاسیر در مجموع ارزش بازار سهام ایران از 8500 هزار میلیارد تومان عبور می کند.

برآوردها نشان می دهد به رغم افزایش سهام شناور آزاد در نمادهای کوچک و متوسط بورس، کماکان سهام شناور شرکت های بزرگ با تغییرات کمی همراه است و میانگین وزنی سهام شناور آزاد در بورس تهران در محدوده 21 درصد تخمین زده می شود.

بنابراین می توان گفت سهام قابل معامله در بازار سهام در سطح 1788 هزار میلیارد تومان است.

حال به بخش تقاضای این بازار نگاهی می اندازیم.

میانگین ارزش معاملات روزانه خرد در بورس و فرابورس در سال جاری از مرز 14هزار میلیارد تومان نیز عبور کرد.

با فرض متوسط ارزش معاملات روزانه 14هزار میلیارد تومان و 240 روز کاری بورس در سال برای جابه جایی سهام، گردش نقدینگی خرد سالانه بازار سرمایه به 3500 هزار میلیارد تومان می رسد.

این عدد به این معناست که با حفظ متوسط ارزش معاملات خرد در محدوده فعلی، سهام شناور شرکت های بورس دو بار به طور کامل دست به دست خواهند شد.

در گزارشی که روزنامه دنیای اقتصاد هفته گذشته باعنوان نسخه توازن در بورس تهران منتشر کرد، به سیاست گذار پیشنهاد کرد؛ با افزایش شناوری سهام شرکت های بورس به 30 درصد، معادل عرضه اولیه چهار شرکت در مقیاس شستا، طرف عرضه در بازار سهام را تقویت کند.

روز یکشنبه دولت با هدف ساماندهی بازار سرمایه و با توجه به کشش تقاضای بالا در بازار سرمایه، به منظور استفاده از فرصت های تامین مالی از این بازار، با افزایش سهم شناور آزاد شرکت های وابسته به دستگاه های اجرایی در بازار سرمایه موافقت کرد.

به موجب این تصمیم، همه دستگاه های اجرایی مکلف شدند همکاری لازم را با وزارت امور اقتصادی و دارایی در افزایش سهم شناور آزاد (حداقل به میزان 25 درصد شرکت های تابعه اعم از شرکت های دولتی و شرکت های تابعه نهادهای عمومی و سازمان ها و صندوق های بازنشستگی)، مطابق مقررات بورس در بازار سرمایه به عمل آورند.

گرفتار جنون گل لاله هلندی نشویم راه های تامین مالی بسیاری از افراد تازه وارد برای حضور در گردونه معاملات سهام، یادآور جنون گل لاله هلندی است.

جنون گل لاله امروزه به عنوان مثالی در تئوری های اقتصادی مطرح است و ماجرای تجارت پیاز گل لاله در هلند، در دنیای اقتصاددانان بیانگر اصطلاح حباب اقتصادی است.

این اتفاق برای پیاز گل لاله در قرن 17 میلادی در هلند رخ داد که قیمت برای پیاز تازه معرفی شده گل لاله به سطح فوق العاده بالا ترقی و سپس به طور ناگهانی سقوط کرد.

در آن سال ها با رشد افسارگسیخته قیمت پیازهای گل لاله، عده ای چوب حراج به املاک، مستغلات، زمین یا دام های خود برای پیش خرید پیازهای لاله زدند؛ زیرا سرمایه گذاری در بازار پیاز لاله را کاری پرسودتر می پنداشتند.

رشد قیمت پیازها اما تا جایی ادامه پیدا کرد که دیگر عملا خریداری در این بازار باقی نماند.

کار به جایی رسید که در چند هفته قیمت آن به یک صدم کاهش یافت و سرمایه های زیادی دود شد.

در بورس تهران نیز این روزها نمونه های فراوانی از افرادی دیده می شود که به هر طریقی به تامین مالی برای ورود به تالار شیشه ای می پردازند.

نمونه واضح آن رشد قابل توجه و بی سابقه ارزش معاملات خرد سهام است.

سرمایه گذاران تازه واردی که با رویابافی برای کسب سودهای بزرگ به جمع سهامداران بورس تهران پیوسته اند.

این می تواند مرحله نهایی قبل از توقف بزرگ شدن حباب در میان برخی سهام بورسی باشد؛ زیرا بورس تهران به علت ظرف کوچک، یک طرفه بودن و نداشتن ابزار فروش استقراضی برای خنثی کردن رفتارهای هیجانی، ذاتا مستعد ایجاد حباب های قیمتی است.

اینجاست که شناسایی سود و البته واقف شدن به این واقعیت که دیگر قیمت ها واقعی نیستند، ترکیدن حباب را به دنبال دارد.

اتفاق بزرگ زمانی رخ می دهد که شاهد افت های شدید بعد از ترکیدن حباب ها هستیم که شاید دامن تمام بازار را بگیرد.

از این رو توصیه مهم به تازه واردها پرهیز از هر گونه هیجان و همراهی بدون عمل با موج های ایجاد شده است.


کلید واژه ها: بازار - دنیای اقتصاد - سهام - بازار سهام - بورس - میلیارد تومان - اقتصاد - کانال - بررسی - بورس تهران - شاخص - رفته - نشان - روند - سوخت - مهم ترین - میانگین - نقدینگی - میلیارد - میلیون - مطلوبی - روزانه - فعالان - آستانه - تهران - تومان - تغییر - اعلام - تداوم - ادامه

آخرین اخبار سرویس:
شگرد جدید برخی از بیمه ها ؛ سهام به جای وجه خسارت!

طرح حمایتی به نام محرومیت زدایی و به کام رانت خواری؛ حمایت نقدی و ریالی جایگزین شود

برخی مصوبات شورای شهر عامل گرانی مسکن در پایتخت است/ احداث پارک 500 میلیاردی در اوج فشار اقتصادی ضرورتی ندارد

نقره هم گران شد

اعتراض رانندگان تاکسی دهدشت از پایین بودن نرخ کرایه ها و نداشتن بیمه

امکان فروش 60 درصد سهام عدالت برای همه

انتظارات کاهشی در بازار دلار

شرکت های فناور چراغ راه رونق تولید؛ دانش بنیان ها به کمک تولید می آیند

زعفران بین 2 تا 3 سال ماندگاری دارد

چند سکانس از زندگی پراید / پراید با چه قیمتی آمد و با چه قیمتی رفت؟

24 روستای صعب العبور گیلان گاز رسانی می شود

نقره هم گران شد

ووهان 8 ماه پس از شیوع بیماری؛ جهانی متفاوت در عصر پسا کرونا !

نخستین کارگاه خیاطی در بمپور راه اندازی شد

خدمات بانکداری الکترونیک در ایران همچنان می لنگد/ فقر زیرساخت در نظام بانکداری مجازی

سهام عدالت به روش غیر مستقیم هم قابل معامله شد

از «اشغال بوشهر توسط نیروهای نظامی انگلیس» تا «کاهش 180 هزار درصدی نرخ تورم در ونزوئلا»

انتظارات کاهشی در بازار دلار

خرید تضمینی کلزا در زنجان به 499 تن رسید

مدیرکل گمرک: مشکل ارزش گذاری کالاهای صادراتی همدان رسیدگی می شود

کاهش 35 درصدی محصول انگور در مروست شهرستان خاتم

ارایه آموزش های مهارتی رمز موفقیت سمنان در پیکار با بیکاری

وقتی دلار ماهی بوشهر را گران می کند

صنعت داروسازی هند؛ الگویی برای کشورهای درحال توسعه

صفر تا صد وضع مالیات بر خانه های خالی

نشاندن «جهش تولید» بر سر سفره های مردم با توسعه اشتغال

نشاندن «جهش تولید» بر سر سفره های مردم با توسعه اشتغال

کاهش ارزش پول ملی در غفلت دولت/ نیاز فوری به مدیریت انتظار تورمی مردم

تدارک رشیدپور برای بازگشت از شهریورماه/ «اتفاق» از سرگرفته می شود

افزایش 45 درصدی سهم صنعت و معدن از تسهیلات بانکی

آب دهی قنات های چهارمحال و بختیاری کاهش یافت

رصد هشت هزار مشترک پرمصرف برق در لرستان

آیا خداحافظی با پراید در کاهش مصرف سوخت موثر است؟

مهرآباد دوباره شلوغ شد

آب دهی قنات های چهارمحال و بختیاری کاهش یافت

رصد هشت هزار مشترک پرمصرف برق در لرستان

روزنه شکر/ ماجرای چوپان مبتکر و گوسفندان زبل چیست؟

انتقاد اتاق اصناف نسبت به اجرایی نشدن مصوبات دولت در حمایت از بازاریان

سهام عدالت وثیقه وام می شود/فروش سهام عدالت به روش جدید

افزایش 45 درصدی سهم صنعت و معدن از تسهیلات بانکی

پشت پرده قراردادهای 27 بسته افزایش تولید نفت

افزایش 45 درصدی سهم صنعت و معدن از تسهیلات بانکی

تدارک رشیدپور برای بازگشت از شهریورماه/ «اتفاق» از سرگرفته می شود

اجباری شدن استفاده از ماسک، از حقیقت تا رویا / آیا همه مردم کشور توان تامین ماسک را دارند؟

روند افزایش دمای ایران در 50 سال اخیر را ببینید/ نمودار

بیش از 2 میلیون تن ذرت در کشور گم شد/ مرغداران همچنان از بازار آزاد دان می خرند

تعیین قیمت نفت در دست خریداران است

سالاد روسی مجلسی اصل با مرغ و شوید + طرز تهیه

مجوز استحکام بنای مدارس غیردولتی در گذشته با اغماض صادر می شد

هشدار نسبت به کاهش شدید درآمدهای صادراتی ناشی از شیوع کرونا/ درآمد امسال فقط 30 میلیارد دلار خواهد بود

آزادسازی دو زندانی جرائم مالی با مساعدت یک واحد صنعتی در اردکان

ذخایر آب پشت سدهای آذربایجان غربی به 1120 میلیون متر مکعب رسید

ثروتمندترین زن در قاره آسیا چقدر پول دارد؟

مبادلات 23.8 میلیون دلاری ایران و آمریکا در نیمه نخست 2020

منطقه آزاد عجمان در امارات با طراحی مدرن و امتیازات ویژه آماده برای فعالیت سرمایه گذاران بین المللی

بیش از 19 میلیون و 793 هزار مبتلا به کرونا در جهان

طرز تهیه دسر پارفه هلو با میوه و ژله

اسنپ به فروش می رسد

همسایگان ایران چقدر ذخایر ارزی دارند؟

بیش از 19 میلیون و 793 هزار مبتلای کرونا در جهان

همسایگان ایران چقدر ذخایر ارزی دارند؟

همسایگان ایران چقدر ذخایر ارزی دارند؟

شگرد جدید برخی از بیمه ها؛ سهام به جای وجه خسارت!

افزایش واحد های تولیدی بنیاد تعاون زندانیان کشور/ 17.3 میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید برای توسعه اشتغال زندانیان

5 سناریو درباره وعده گشایش اقتصادی روحانی

طرح نوسازی ناوگان جاده ای در پیچ و خم مسائل اداری

طرز تهیه کرفس پلو با گوشت چرخ کرده

اسنپ به فروش می رسد

اسنپ به فروش می رسد

شلوغ شدن فرودگاه مهرآباد

هشدار پلیس نسبت به جلوگیری از خریدهای ناامن اینترنتی

سوء تغذیه نیم میلیون کودک در شهر لس آنجلس به دلیل شیوع ویروس کرونا

صدور رایگان دفترچه های درمانی برای بیمه شدگان روستایی و عشایر

تحریم ها در تولید و صادرات شرکت ذوب آهن تاثیری ندارد

تشدید بی عدالتی بین سفیدپوستان و سیاهپوستان آمریکا در بخش اشتغال

تامین کسری بودجه 250 هزار میلیاردی با حراج اوراق بدهی دولت/ استقراض دولت از بانک مرکزی یعنی تورم 60 درصدی!

دانلود جدیدترین و کامل ترین نقشه اهواز به همراه فایل PDF

هنگام خرید گوشی دست دوم به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

عرضه دستگاه آنالیزور لحظه ای دانه بندی مواد معدنی به معادن مهم کشور

عرضه دستگاه آنالیزور لحظه ای دانه بندی مواد معدنی به معادن مهم کشور

آسیایی ها از اروپایی ها جلو زدند

چرا باید تایر های خودرو را جابه جا کرد؟

آسیایی ها از اروپایی ها جلو زدند

تعداد قربانیان کرونا به مرز 730 هزار نفر رسید

نرخ هر کیلو قزل آلا چند؟

آغاز توزیع سومین مرحله بسته های کمک معیشتی در ارومیه

از ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس تا آغاز وثیقه قرار دادن سهام عدالت برای وام

آزادی 110 زندانی در کهگیلویه و بویراحمد

تعداد قربانیان کرونا به مرز 730 هزار نفر رسید

تعداد چاه های نفت و گاز آمریکا برای چهاردهمین هفته پیاپی کم شد

واکنش نایب رییس اتاق بازرگانی ایران به طرح گشایش اقتصادی

فقط 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار محقق شده است

قیمت خودروی پراید در بازار 1399/5/18

افزایش آمار روزانه ابتلا به کرونا در مصر

اجرای حرکات نمایشی بسکتبال در برنامه عصر جدید

دلایل افزایش نرخ فولاد و سیمان جیست؟

از شیب نزولی کرونا تا ادامه نگرانی ها از افزایش حضور مسافر در شمال

ورود 20 شرکت بنیاد مستضعفان به بازار سرمایه

انتظارات کاهشی در بازار دلار

دلار فردا می ریزد؟

سوخت عبور از ابرکانال ها

سوخت عبور از ابرکانال ها