مطالب مرتبط:
ارایه بیش از 28 هزار ساعت آموزش مهارتی به زنان سرپرست خانوار گیلان
ارایه بیش از 28 هزار ساعت آموزش مهارتی به زنان سرپرست خانوار گیلان
تاکید فتاح بر آمادگی بنیاد مستضعفان برای آزادی زنان زندانی سرپرست خانوار
تاکید فتاح بر آمادگی بنیاد مستضعفان برای آزادی زنان زندانی سرپرست خانوار
پنج هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی البرز هستند
-149 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 تیر 1399 ساعت 17:052020-07-13اجتماعي

در چندوچون معضلات زنان سرپرست خانوار بعد از کرونا


نگاهش نگران بود! می گفت چکار باید کرد؟ حالا چه می شود؟ این جمله را نه تنها او که دیگران هم می گفتند.

آنها 40 نفر بودند.

باد با خود آورده بودشان.

- سلامت نیوز: نگاهش نگران بود! می گفت چکار باید کرد؟ حالا چه می شود؟ این جمله را نه تنها او که دیگران هم می گفتند.

آنها 40 نفر بودند.

باد با خود آورده بودشان.

! همگی سرپرست خانوار.

نام شان را گذاشته اند پاکیار.

از همه چیز و همه کس ترس دارند.

حرف چندانی به صورت رسمی نمی زنند اما غیر رسمی خیلی حرف برای گفتن دارند.

رسمی حرف نمی زنند تا همان کور سوی امیدی که برای شان باقی مانده تا شاید در جایی و در گوشه ای دوباره به کار بگیرندشان! در مدیریت شهری برقرار بماند.

یک مثال؛ یک نمونهبه گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از هفته نامه آتیه نو، این یک شاهد و مثال است.

یک نمونه.

نمونه ای که تمام زوایای آن مستند و مستدل است و البته در دیگر نقاط کشور هم بوده و هست.

جای تعجب ندارد مدیریت پسماند مشهد، طرحی داشت که مجریان اش را پاکیار نامیده بود.

خانم هایی با تحصیلات مختلف که آموزش دیده بودند و به مدارس گسیل می شدند تا فرهنگ تفکیک زباله و مسائل بهداشت شهری را به بچه ها از سنین کودکی بیاموزند.

به آنها بگویند و یاد بدهند که زباله تر و زباله خشک چیست.

چطور زباله ها را در مبداء از هم تفکیک کنند تا بتوان هدررفت منابع را کم کرد.

جایزه هم می دادند.

آنها یاد می گرفتند و اقداماتی را انجام می دادند و سازمان مپ هم مجری بود.

این طرح 12 سال ادامه داشت و ناگاه همین سال گذشته تعطیل شد و مطالبات خانم های سرپرست خانوار، روی هوا باقی ماند.

داستان این طرح مثل هزاران طرح دیگر که هرازگاهی اجرا می شود و بعد به بهانه ای درست یا غلط، معلق می ماند و تعطیل می شود، است.

40 زن سرپرست خانوار که 12 سال پیش، جوان تر بودند، آمدند به سازمان پسماند، آموزش دیدند تا بتوانند آموزش دهند.

اما حالا پس از 12 سال هیچ کدام سرنوشت شان معلوم نیست.

کلی پیام داده بودند که: شما خبرنگارید، کاری کنید.

ما که نمی توانیم حرف بزنیم و.

که آنها در نامه جمعی شان تذکر داده و تاکید کرده بودند: پس از سال ها خدمت در مدیریت پسماند حالا به این بهانه که دیگر این طرح کارآمدی کافی را ندارد و فاقد نوآوری است، از کار بیکار شده ایم ، می گفتند: به ما قول داده شده تا در حوزه فرهنگی و خدمات شهری شهرداری مشهد، به کارگیری شویم اما یا مشاغلی که پیشنهاد شده در شان ما نیست یا مغایر با تحصیلات مان است.

.

همین خانم ها یک بار در وسط میدان اصلی شهر مشهد دست به اعتراض زدند.

مسئولان آمدند، حرف هایی زدند و رفتند و تا همین امروز دیگر کسی از آنها خبر ندارد.

یکی از آنها آن روزها که هنوز کرونایی در کار نبود از زندگی می نالید و درباه مشقت زندگی دیگر همکارش که مشکلات اش انباشته شده بود، می گفت: فقط می خواهم بیایی و یخچال خانه اش را ببینی و.

! .

کرونا که آمد.

سال گذشته بود به گمان! آن روزها پروانه مافی، رییس فراکسیون خانواده مجلس بود.

او درباره همین معضلات معمول سرپرستان خانواده گفته بود: بر اساس پیگیری های فراکسیون خانواده به این نتیجه رسیدیم که هیچ خلاء قانونی برای حمایت از زنان سرپرست خانوار وجود ندارد اما دستگاه های حمایت کننده بسیار ضعیف عمل می کنند.

اما از سویی دیگر متاسفانه شاهد این هستیم که آمار زنان سرپرست خانوار رو به افزایش است و از آنان حمایت نمی شود.

آن حرف ها هنوز پا برجاست و البته با آمدن مجلس یازدهم دست کم این انتظار وجود دارد که بتوان حمایت های حداقلی از این جمع نسبتا بزرگ انجام داد.

جمعیتی که آمار و اظهار نظرهای رسمی، صحت افزایش تعداد آنها را دارد فریاد می زند؛ به ویژه حالا که معضلی به نام کرونا، مرزها را درنوردیده و وقتی مردها را بیکار و مستاصل کرده، چشم بسته معلوم می شود، سر زنان چه آورده است!در همین مسیر البته مهدی عیسی زاده، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس بر این امر هم تاکید کرده و گفته است: یکی از اولویت های مجلس در حوزه اجتماعی بهبود وضعیت معیشتی زنان سرپرست خانوار است.

او در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرده: تلاش می کنیم از طریق همکاری سایر اعضای کمیسیون اجتماعی با اخوت و یکدلی آنچه را که رهبر معظم انقلاب اسلامی برای این دوره از فعالیت نمایندگان مجلس مورد تاکید قرار دادند، عملیاتی کنیم.

او گفته که تعداد زنان سرپرست خانوار 4 میلیون نفر است و باید برای سامان دادن به وضع آنها، تدبیری اندیشید.

هم اکنون 15 میلیون دختر و پسر آماده به ازدواج در کشور وجود دارند که به دلیل مشکلات اقتصادی نمی توانند تشکیل خانواده دهند که لازم است برای ساماندهی آنها تدبیری بیندیشیم.

همچنین ساماندهی 4 میلیون زنان سرپرست خانوار از دیگر موضوعاتی است که باید در اولویت دستور کار کمیسیون اجتماعی قرار گیرد.

معضل مشخص است؛ راهکار اما.

در رمان معروف خالد حسینی با نام بادبادک باز ، یک جمله و استدلال شیرین وجود دارد که تمام گناهان را محصول یک گناه مادر می داند و آن هم دزدی است.

مرد آهسته و نجواگون به امیر پسرش می گوید: پسرم هرگز در زندگی دزدی نکن! پسر مات و مبهوت به پدر نگاه می کند و در این نگاه این جمله نهفته است که من هرگز دست کج نداشته ام ! و پدر که این مفهوم را درمی یابد و با لبخند ادامه می دهد: در زندگی دروغ نگو که اگر گفتی، صداقت را دزدیده ای! خیانت نکن که اگر کردی، عشق را دزدیده ای، خشونت نکن که اگر کردی محبت را دزدیده ای، ناحق نگو که اگر گفتی، حق را دزدیده ای و.

داستان ازدیاد جمعیت زنان سرپرست خانوار هم همین است.

اساسا اگر آماری هم درباره زنان سرپرست خانوار به هر دلیل در اثر مراجعه نکردن آنها به سازمان ها یا نهادها وجود نداشته باشد، هر طلاق یعنی افزایش یک نفر به جمعیت زنان سرپرست خانوار؛ یعنی افزایش یک مشکل دیگر به انبوهی از مشکلات موجود بودجه ای و.

این را اسفندماه گذشته نایب رییس فراکسیون زنان مجلس گفته بود.

او تاکید داشت که آمار زنان سرپرست خانوار نسبت به 10 سال گذشته، 58 درصد افزایش داشته است.

تحلیل او بر این امر تمرکز داشت که افزایش زنان سرپرست خانوار به دو عامل درونی و بیرونی بستگی دارد؛ علت بیرونی ضعف شرایط اقتصادی خانواده ها و از دلایل درونی می توانیم فقر فرهنگی را نام ببرم که هر دو عامل در مناطق محروم مثل شهرستان ها و روستاها بیشتر است.

بر اساس تعاریف، زنان سرپرست خانوار شامل زنان مطلقه و همسر فوت شده، زنان خانواده های کارگری و بسیار کم درآمد، زنان دارای همسران معتاد که همسران شان در تامین معاش هیچ تلاشی نمی کنند، زنان دارای شوهران زندانی، زنان دارای فرزند از ازدواج موقت، زنانی که به دلیل ازکارافتادگی شوهر، نان آور خانه هستند و دخترانی که به نوعی نان آور اعضای خانواده هستند را در بر می گیرند.

آمارها نیز می گوید: فراوانی سنی زنان سرپرست خانوار بین 18 تا 60 است متاسفانه کودک همسری یکی از عامل رشد زنان سرپرست خانوار در سنین کم است؛ در برخی از مواقع دختران 14 و15 ساله در بعضی از شهرستان ها و روستاها هزینه خانوار را به دوش می کشند.

سرپرستان در خانه می مانندکرونا که آمد، خیلی ها بر این تاکید داشتند که باید همه جا قرنطینه شود.

هر کس حرفی می زد و راهکار می داد اما دیگر قابل پنهان کردن نیست کشوری که این همه مشکلات دارد و برای تامین اولویت ها دچار مضیقه شده است، نمی تواند تعطیل باشد.

در خانه ماندن البته اگر ضرورت معیشت اجازه دهد خوب است اما واقعیت بیرونی نشان داده در عمل اقشار آسیب پذیر و از جمله زنان سرپرست خانوار با در خانه ماندن برای مصون بودن از ویروس کرونا آسیب بیشتری دیده اند.

در روشن شدن وضعیت موجود، این توضیح کوتاه محمد حاجیان، رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر مشهد به آتیه نو بخشی از ماجرا را نشان می دهد که گفت: بخش زیادی از امور مربوط به تفکیک زباله و بخشی از امور اجرایی فضای سبز توسط زنان انجام می شود که با تعطیلی این بخش ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، عملا آنها بیکار شده اند.

در ساحت کلام، مسئول و غیرمسئول بر این امر تاکید دارند که باید از زنان سرپرست خانوار به ویژه در این بحران که به تعطیلی مشاغل و کسب وکار زنان انجامیده، حمایت شود اما واقعیت این است در این تنگنای بودجه ای و منابع مالی در کشور ممکن است بسیاری این حمایت ها به واقعیت نزدیک نشود.

یک پژوهشگر حوزه اجتماعی درباره این موضوع گفته است: حمایت از زنان سرپرست خانوار از سوی مسئولان مطرح می شود اما اینکه چقدر این حمایت ها اجرایی باشند و عملا کمکی به وضعیت زنان سرپرست خانوار کند را نمی توان با قاطعیت، حتمی دانست و دست کم تا عملی شدن این گفته ها باید منتظر ماند.

معصومه زارعی گفت: در شرایط کرونایی، برنامه های جامع با هدف توانمندسازی و کمک به زنان سرپرست خانوار از سوی نهادهای متولی باید انجام شود، چون بازار اندک فروش محصولات این زنان بی رونق شده و کسب وکارهای خانگی زنان سرپرست خانوار بر اثر کرونا کساد است.

او به مسائل بیمه ای هم اشاره کرده که تسهیل روند اعطای بیمه زنان صنعتگر، تقویت بازار فروش مجازی و اعطای کمک هزینه به زنان سرپرست خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی می تواند تا حدودی از بار سنگین مشکلات اقتصادی بر دوش زنان سرپرست خانوار بکاهد.

زارعی معتقد است: اگرچه با شیوع کرونا، کسب وکارهای کوچک و اقشار آسیب پذیر فشارهای زیادی متحمل شدند اما این فشارها برای زنان سرپرست خانوار که از راه مشاغل خانگی درآمد زندگی آنها را تامین می کردند، مضاعف شده است.

مشاغل زنان بی سروسامان و ناپایدار است، بازارچه و یا محل کسب ثابت ندارند و از سوی دیگر زنان فاقد پشتوانه مالی هستند بخصوص آنهایی که به مشاغل خانگی یا دستفروشی اشتغال دارند با محدودیت زیادی روبه رو هستند.

اغلب زنان سرپرست خانوار سواد و تجربه لازم برای فعالیت در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی را ندارند و همین مساله آسیب پذیری اقتصادی آنها در بحران کرونا را بیشتر می کند.

این افراد اگر تا قبل از کرونا می توانستند خرج روزمره خود را تامین کنند، حالا در این شرایط از عهده این کار هم برنمی آیند و این مساله ناامیدی و یاس در آنها را افزایش می دهد.

دولت وظیفه دارد بسته های اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی را به زنان سرپرست خانوار اختصاص دهد.

اگر این حمایت ها بموقع انجام نشود که معمولا هم نمی شود، تلفات فقر و از هم گسستن خانواده نیز به تلفات کرونا در این قشر اضافه می شود.

حالا بخشی از آن زنان که زمانی خرج روزنامه خود را با هر مصیبت درمی آوردند، چشم هایی نگران دارند تا ببینند حمایت هایی که ممکن است از آنها انجام شود چگونه است و آیا می تواند گره ای از کار فرو بسته آنها بگشاید.


کلید واژه ها: سرپرست خانوار - سلامت نیوز - زنان سرپرست خانوار - نمونه - سرپرست - دیگر - خانوار - رسمی - مدیریت شهری - آورده - سلامت - نیوز - معضلات - برقرار - مدیریت - گزارش - مستند - امیدی - کرونا - گوشه - کشور - شهری - همان - شاهد - صورت - هفته - نامه - زنان - باقی

آخرین اخبار سرویس:
توزیع 600 بسته غذایی توسط کشتی گیران در محلات قدیمی زاهدان

به دریای خزر نروید، ارتفاع موج به 2 متر می رسد

مسئله آموزش و پرورش مسئله ای جدی میان سیاستگذاران این حوزه نیست/ ضرورت پرداختن به تعلیم و تربیت و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

کمبود 2 هزار معلم برای سال تحصیلی جدید

بامداد 22 مرداد بهترین زمان رصد بارش شهابی برساووشی است

تلف شدن توله خرس سیاه آسیایی در بندرعباس

مدارس هم بعد از کنکور، قربانی کرونا می شوند؟ | بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید مخاطره آمیز است | پیشنهادی برای مدرسه حضوری در کرونا

آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی آخر هفته برگزار می شود/ امشب آخرین مهلت دریافت کارت

زنان موفق و کارآفرین باید معرفی شوند

کوچک ترین پستاندار ایران در قزوین مشاهده شد

تصادف در بزرگراه ها

بازگشایی مدارس در زمان تعیین شده

وقتی 3 میلیون دانش آموز نا شادند!

ثبت نام غیر حضوری بیمه شدگان تامین اجتماعی

امروز و فردا در کدام استان ها باران می بارد؟

توزیع 600 بسته غذایی توسط کشتی گیران در محلات قدیمی زاهدان

مهلت ثبت سفارش کتاب های درسی تمدید شد

ساخت بهترین گلدان آکواریومی

تلف شدن توله خرس سیاه آسیایی در بندرعباس

امیدواریم قراویز و زله زرد تا پایان سال به منطقه حفاظت شده ارتقا یابند

تمدید مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی تامین اجتماعی

کیفیت هوای تهران 21 مرداد 99/ شاخص کیفیت هوا به 93 رسید

سال تحصیلی جدید از 15 شهریور آغاز می شود

کاهش 8 درصدی ترافیک در محورهای شمالی کشور

دشت یا تنگه رازیانه های وحشی را اینجا ببینید

آلودگی آب سودجان به منبع مربوط نیست/ احتمال گل آلود شدن آب در زمان بارندگی

نوای خوش همدلی در شرق پایتخت

بخش کشاورزی نیازمند تدوین سند جامع است

امروز و فردا در کدام استان ها باران می بارد؟

ترافیک در ورودی پایتخت نیمه سنگین است

ایستگاه سیار ثبت احوال راهی ادارات زنجان می شود

مشاهده حشره خوار کوتوله در استان قزوین

تمدید مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی

آبگیری سازه های آبخیزداری بستک در باران های مونسونی تابستان

تمدید مهلت ثبت سفارش کتاب های درسی تا 31 مرداد

چالوس، جوجه و بنی آدمی که اعضای یک پیکرند!

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 21 مرداد 99 / تردد در جاده های شمالی روان است

مهلت سفارش کتاب های درسی تا 31 مرداد تمدید شد

بیمارستان ها به تمام گروه های خونی احتیاج دارند

کویری گمشده در دل آذربایجان شرقی

وضعیت آب و هوا، امروز 21 مرداد 99 / دمای هوا در نوار شمالی کشور افزایش می یابد

7 کیلومتر تا بهشت هاجرآباد

جزییات استخدام 8 هزار مشاور در آموزش و پرورش/ در نظر گرفتن سهمیه جداگانه برای مشاوران مدارس در هر سال

ترافیک نیمه سنگین در ورودی پایتخت

بارش پراکنده باران در 4 استان/ افزایش نسبی دما در نوار شمالی کشور/ دریای عمان مواج می شود

افتتاح مترو کتاب در متروی تهران

حشره خوار کوتوله 2 گرمی | کوچک ترین پستاندار ایران در تاکستان دیده شد

مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی تمدید شد

مشاغل سخت و زیان آور قربانی همساز سازی تامین اجتماعی

سهل انگاری سبب تلف شدن توله خرس سیاه آسیایی شد

مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی تامین اجتماعی تمدید شد

«زباله» نفس دریای خزر را به شماره انداخته است

دمای هوا در شمال کشور افزایش می یابد

توله خرس سیاه آسیایی در بندرعباس تلف شد

نگرانی والدین انگلیسی از بازگشایی مدارس

گزارش هواشناسی خراسان رضوی

35 واحد آلاینده «شهریار» اخطاریه زیست محیطی دریافت کرد

روستاهای ییلاقی رضوانشهر

مشاهده حشره خوار کوتوله در استان قزوین+ تصاویر

امیدواریم قراویز و زله زرد تا پایان سال به منطقه حفاظت شده ارتقا یابند

تمدید مهلت ثبت نام آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی

سهل انگاری سبب تلف شدن توله خرس سیاه آسیایی شد

مهلت ثبت سفارش کتاب های درسی تا 31 مرداد تمدید شد

مهلت ثبت نام آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی تمدید شد

تهران از ابتدای سال 15 روز هوای پاک داشت/ کیفیت هوا قابل قبول است

کیفیت هوای اصفهان ناسالم برای گروه های حساس / شاخص کیفی هوا 104

بارش پراکنده باران در 4 استان/ افزایش نسبی دما در نوار شمالی کشور/ دریای عمان مواج می شود

تردد روان در جاده های شمالی کشور

جزییات استخدام 8 هزار مشاور در آموزش و پرورش/ در نظر گرفتن سهمیه جداگانه برای مشاوران مدارس در هر سال

تمدید مهلت ثبت سفارش کتب درسی دانش آموزان

از بعدازظهر امروز؛ دریای خزر برای فعالیت های دریایی مناسب نیست

تمدید مهلت ثبت سفارش کتاب های درسی تا 31 مرداد

مهلت ثبت سفارش کتاب های درسی تا 31 مرداد تمدید شد

کاهش دما در قزوین از فردا

بارش پراکنده باران در 9 استان کشور

عکس| کوچک ترین پستاندار ایران در قزوین مشاهده شد

دریای خزر برای فعالیت های دریایی مناسب نیست

بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید مخاطره آمیز است

مهلت ثبت سفارش کتاب های درسی تا 31 مرداد تمدید شد

فرمانده ستاد کرونای تهران: بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید مخاطره آمیز است

تمدید مهلت ثبت سفارش کتاب های درسی تا 31 مرداد

مهلت ثبت سفارش کتاب های درسی تا 31 مرداد تمدید شد

پارکینگ هایی مخفی در زیر زمین!

اما و اگرهای آغاز سال تحصیلی کرونایی/ وقتی 3 میلیون دانش آموز نا شادند!

بارش پراکنده باران در 9 استان کشور

افتتاح پل خورشیدی رباتیک

افتتاح اولین مترو کتاب جهان در متروی تهران

دریای خزر برای فعالیت های دریایی مناسب نیست

ابلاغیه شهرداری تهران به مناطق 22 گانه برای ممنوعیت کار کودکان

تمدید مهلت ثبت نام آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی

وزش باد شدید و افزایش نسبی دما در استان تهران

پیکر زخمی گاوخونی تا کویر خارا زیر چرخ آفرودها

تفاهم نامه همکاری های علمی و آموزشی بین دادگستری و دانشگاه اصفهان امضاء شد

کوچک ترین پستاندار ایران در قزوین مشاهده شد

تمدید مهلت ثبت نام آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی

شرکت دانش آموزان استان در مسابقات قرآن

باغات کن مانند فیلتر هوای تهران را تصفیه می کنند

فرصت ثبت سفارش کتاب های درسی تا 31 مرداد تمدید شد

بارش پراکنده باران در 9 استان کشور

جنگل های شمال غارت شده اند

در چندوچون معضلات زنان سرپرست خانوار بعد از کرونا

در چندوچون معضلات زنان سرپرست خانوار بعد از کرونا