مطالب مرتبط:
سقف ذخیره بنزین در کارت سوخت تغییر نمی کند
دولت و پنج خان نجات مستاجران
برادر ستاره تاتنهام به ضرب گلوله کشته شد+عکس
کاظم جلالی: هنوزم میتوان برجام را نجات داد
واگذاری 6 واحد مسکونی به خانوارهای دارای دو معلول در کاشان
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 تیر 1399 ساعت 17:002020-07-13اقتصادي

نایین - کاشان - ری، خط نجات بنزین ستاره


گاه افزون بر ذخیره سازی های معمول، شرایط خاصی به وجود می آید؛ شرایطی مانند امروز جامعه ما که با ویروسی منحوس به نام کرونا (کووید-19) روبه روست.

- خبرگزاری آریا - گاه افزون بر ذخیره سازی های معمول، شرایط خاصی به وجود می آید؛ شرایطی مانند امروز جامعه ما که با ویروسی منحوس به نام کرونا (کووید-19) روبه روست.

شیوع این ویروس بدشگون و مرگبار از اسفندماه پارسال یکباره فراگیر شد و در کوتاه زمانی همه کشور را در برگرفت، تا آنجا که مسئولان کشور را بر آن داشت برای کاهش سرعت شیوع آن به ویژه در ایام نوروز، شاهراه های اصلی کشور را مسدود و از حرکت خودروها جلوگیری کنند.

با شکل گرفتن پویش در خانه بمانیم طی ایام نوروز و همراهی آحاد مردم با این پویش، همچنین تمهیدات نهادها و سازمان مرتبط (وزارت کشور و زیرمجموعه های آن مانند نیروی انتظامی و پلیس راهور و.

) سفرهای نوروزی به کمترین حد رسید، به طوری که منحنی مصرف فرآورده های نفتی مثل بنزین با کاهشی خیره کننده روبه رو و این فرآورده نفتی در مقطعی به مازاد بر مصرف بدل شد.

در این زمان جلوگیری از انباشت فرآورده هایی همچون بنزین تولیدی پالایشگاه های ستاره خلیج فارس و بندرعباس و هدایت آن به سوی مخازن ذخیره سازی به موضوع مهمی بدل شد، آن قدر مهم که طرح احداث خط لوله نایین - کاشان - ری و مخازن تعبیه شده در مسیر آن پاسخی شد به آن.

طرحی که محسن مستقیمی، رییس مرکز انتقال نفت نایین، توضیح مبسوطی درباره آن ارائه داد.

آنچه می خوانید مشروح گفت وگوی تلفنی با وی است.

بنا به صلاحدید، به دلیل وجود منحوس ویروس کرونا، امکان سفر به یزد یا هر نقطه دیگر از کشور وجود ندارد، به همین دلیل، از آنجا که فعلاً تنها راه ساده ارتباطی، تلفن است، تصویری هم از رییس مرکز انتقال نفت نایین ندارم و فقط صدایش را می شنوم.

رییس مرکز انتقال نفت نایین در آن سوی خط، ابتدا تصویری کلی از فعالیت های شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران به عنوان شرکت مادر - تخصصی ارائه می دهد و می گوید: ایران با بهره مندی بیش از 14 هزار کیلومتر خط لوله انتقال، کشوری مطرح در این حوزه به شمار می رود و با زیرساخت هایی که متولی آن شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت است، تلاش می کند، انتقال فرآورده های نفتی به گونه ای باشد که در صورت لزوم بتواند به ذخیره سازی فرآورده های نفتی نیز اقدام کند، بی آنکه خللی در فرآیند انتقال آنها ایجاد شود.

وی می افزاید: روزانه مقادیر بسیار زیادی فرآورده نفتی با راهبری شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در طول خطوط لوله احداث شده در سراسر کشور به حرکت در می آید تا چرخ های هیچ صنعت و کارخانه ای از حرکت باز نایستد؛ هیچ خانه ای در هیچ نقطه از کشور به سردی و تاریکی نگراید و هیچ خودرویی نیز متوقف نماند.

این شبکه گسترده که همچون رگ در هم تنیده شده اند، انواع فرآورده های نفتی اعم از بنزین، نفت سفید، نفت کوره و نفت گاز را به جای جای میهن انتقال می دهند و شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه جنوب شرق که مرکز انتقال نفت نایین زیرمجموعه آن است نیز در خلق تصویر کلی از آنچه گفته شد، سهمی دارد.

رییس مرکز انتقال نفت نایین همچنین برای اینکه تصویری هم از خط لوله نایین - کاشان - ری ارائه دهد، می گوید: احداث این خط 414 کیلومتری 20 اینچی به سال 90 بازمی گردد؛ خط لوله ای که در مسیر آن دو مرکز انتقال نفت نایین و کاشان قرار گرفته اند و با پیمایش این مسیر در انتها به پایانه ری در استان تهران می رسد.

مستقیمی درباره تأسیسات نایین که به مرکز انتقال کاشان و از آنجا به پایانه ری متصل می شود، می گوید: این مرکز انتقال نفت شامل سه مخزن 40 میلیون لیتری نفت گاز، سه مخزن 40 میلیون لیتری بنزین، دو مخزن 20 میلیون لیتری بنزین سوپر، دو مخزن 10 میلیون لیتری نفت سفید، دو مخزن 6.

5 میلیون لیتری آب آتش نشانی، همچنین یک مخزن رلیف 700 هزار لیتری، 9 بوستر پمپ 6 کیلوولت، چهار الکتروموتور اصلی 6 کیلوولت، یک ایستگاه آتش نشانی و ساختمان های مربوط (مأمورسرا، پست برق، اتاق کنترل و .

) است.

صدای آن سوی تلفن خیلی واضح نیست، به همین دلیل گوش خود را به گوشی می چسبانم مبادا کلمه یا جمله ای از قلم بیفتد.

رییس مرکز انتقال نفت نایین، هدف از احداث خط لوله نایین - کاشان - ری را این گونه توضیح می دهد: این خط لوله با هدف دریافت فرآورده های نفتی پالایشگاه های جدید و ارسال آنها به تهران و از آنجا به مناطق شمالی کشور احداث شده است.

بندرعباس و ستاره خلیج فارس، پالایشگاه هایی هستند که خط لوله نایین – کاشان - ری فرآورده های آنها از جمله بنزین را دریافت و به تهران ارسال می کنند.

مستقیمی در این اثنا به نکته مهم دیگری نیز اشاره و تصریح می کند: با احداث خط لوله نایین – کاشان - ری، چند اتفاق مهم که از آنها می توان به عنوان مزیت های این طرح نام برد، رخ داده است؛ نخست آنکه فرآورده های نفتی دریافتی از پالایشگاه های بندرعباس و ستاره خلیج فارس که اصفهان مقصد اولیه شان است، به اصفهان وارد نمی شوند و مستقیم به تأسیسات ری در استان تهران هدایت می شوند.

مزیت دیگر این خط لوله آن است که از کاشان هیچ خط لوله ای عبور نمی کرد و با احداث خط لوله مزبور، این مهم محقق شد و کاشان در مسیر پمپاژ خط لوله و بهره مندی از فرآورده های نفتی قرار گرفت.

سومین مزیت خط لوله 414 کیلومتری نایین - کاشان - ری، جلوگیری از ترافیک جاده ای، به تبع آن مصرف نشدن مقادیر زیادی سوخت (گازوییل) و کاهش تصادف در مسیر حرکت نفتکش های جاده پیماست.

مستقیمی در ادامه صحبت هایش، با اشاره به سیر تاریخی این خط لوله می گوید: با تغییرات ساختاری در سه مرکز انتقال نفت رفسنجان، یزد و نایین، امکان انتقال این فرآورده های نفتی مازاد به جنوب شرق کشور و ذخیره سازی در مرکز انتقال نفت یزد، رفسنجان و کرمان فراهم شد و ثمره آن که معکوس سازی خط 16 اینچ از مرکز انتقال نفت نایین به سمت مرکز انتقال نفت رفسنجان بود، در تیرماه 96 به بهره برداری رسید و مرکز انتقال نفت نایین را به مرکز ثقل این پروژه عظیم بدل کرد.

در سال 98، خط لوله مزبور تکمیل شد، اما به دلیل تحریم های ظالمانه بین المللی، پمپ های مربوط به این پروژه آماده نشد، اما تا رسیدن پمپ های جدید، این خط نباید معطل و متوقف می ماند.

از سوی دیگر با شیوع بیماری کرونا از اواخر اسفندماه سال گذشته، مردم در مقطعی (نوروز) به پویش در خانه بمانیم پاسخ مثبت دادند و از سفر کردن در آن دوره زمانی اجتناب ورزیدند و همین موضوع موجب شد مصرف بنزین به نحو چشمگیری کاهش یابد.

دو موضوع اخیر (آماده نبودن پمپ ها و شیوع ویروس کرونا) موجب شد برای جلوگیری از انباشت بنزین تولیدی پالایشگاه های بندرعباس و ستاره خلیج فارس، فکری شود، فکری که هم به کاهش تولید فرآورده های نفتی این پالایشگاه ها به ویژه بنزین نینجامد و هم مشکل ذخیره سازی چنین فرآورده های نفتی را در پالایشگاه های مزبور حل کند.

رییس مرکز انتقال نفت نایین تصریح کرد: بنا بر دستور مستقیم، علیرضا صادق آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش، مقرر شد تا آماده شدن پمپ های جدید و ارسال آن به موقعیت پروژه خط انتقال نایین - کاشان - ری، به منظور جلوگیری از انباشت بنزین تولیدشده در پالایشگاه ستاره خلیج فارس و بندرعباس، از داشته های موجود بهره گرفته شود؛ از این رو خط لوله 14 اینچی کمتر از یک کیلومتر به خروجی تأسیسات نایین – کاشان که در انتها به پایانه ری می رسد، متصل شد.

وی درباره آخرین وضعیت خط لوله نایین - کاشان - ری گفت: این خط لوله تکمیل شده است و هم اکنون با استفاده از پمپ های قدیمی، انتقال فرآورده های نفتی همچون بنزین را انجام می دهد.

مراکز انتقال نفت نایین با مخازن تعادلی نیز فعال و مرکز انتقال نفت کاشان هم در دست احداث است.

مستقیمی خط انتقال نفت نایین - کاشان - ری را از آن جهت که راهکار نجات بنزین تولیدی پالایشگاه های بندرعباس و ستاره خلیج فارس در موارد پیش بینی نشده ای همچون کرونا محسوب می شود، طرحی مهم می خواند و می گوید: این طرح یکی از بهترین طرح های حوزه پالایش و پخش در مرکز ایران است که با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا و پیامدهای ناشی از آن (کاهش مصرف بنزین و انباشت حجم تولید این فرآورده) پالایشگاه های ستاره خلیج فارس و بندرعباس را نجات داده است.

گفت وگو با رییس مرکز انتقال نفت نایین، اگرچه کوتاه، اما برای او و همکارانش که در کویر مرکزی ایران بخشی از چرخ عظیم صنعت نفت را به گردش در می آورند، راضی کننده است؛ راضی از این منظر که تلاش او و همکارانش در گوشه ای از ایران بزرگ، به بار نشسته است.


کلید واژه ها: شرایط - ذخیره سازی - ایام نوروز - کشور - ویروس - نوروز - در خانه بمانیم - نیروی انتظامی - سفرهای نوروزی - جامعه - ذخیره - امروز - کرونا - پلیس راهور - خاصی - پویش - سازی - شیوع - خبرگزاری - انتظامی - مسئولان - خودروها - تمهیدات - نهادها - شاهراه - مرگبار - همراهی - نوروزی - سازمان - فراگیر

آخرین اخبار سرویس:
از کجا بفهمیم تسمه تایم باید عوض شود؟

مدیریت بازار خودرو با روش قرعه کشی؛ قیمت خودرو همچنان گران!

ایجاد 10 میلیارد دلار ارزش افزوده با شفاف سازی بازار پسماند

قیمت خودرو لکسوس +جدول

صادر نشدن شیرخشک به ضرر دامداران است

خانم بازیگر: به هیچ عنوان پرسپولیسی نیستم!/ عکس

ویدئوی جدید و هولناک از نزدیکتربن نمای لحظه انفجار در بیروت

در بازی Assassinchr(8217)s Creed: Valhalla یا بجنگید یا مذاکره کنید!

نصب دستگاه اکسیژن ساز در بیمارستان شهدای زیراب سوادکوه

استخدام نصب و پشتیبانی دستگاه های کارتخوان بانکی در مازندران

سرپرست وزارت صمت: در عرضه کالاهای اساسی مشکلی نداریم

قیمت خودروی میتسوبیشی در بازار +جدول

قیمت مرغ به کانال 18 هزار تومان بازگشت

روند صعودی قیمت ها در بازار خودرو

استخدام کارشناس فروش حضوری خانم و آقا در یک شرکت در کرمان

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت تولیدی- بازرگانی در غرب تهران

ایجاد 10 میلیارد دلار ارزش افزوده با شفاف سازی بازار پسماند

رشد قیمت مسکن تا کجا ادامه دارد؟

اعتراض کارگران در چند پالایشگاه و شرکت در خوزستان

کتاب هایی که «کرونا» دارند

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت صنایع غذایی معتبر در تبریز

استخدام انباردار شیفت شب در یک شرکت تولیدی، بازرگانی در کرج

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت بازرگانی زنیت در تهران

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اردبیل در 24ساعت گذشته

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم با حقوق، بیمه و مزایا در تهران

رشد قیمت مسکن تا کجا ادامه دارد؟

قیمت انواع خودروی رنو +جدول

استخدام گرافیست در یک شرکت بازرگانی در تهران

افزایش قیمت مسکن در شهر ازمیر به بخاطر خریداران ایرانی!

برند کاشی و سرامیک تقلبی در دام تعزیرات

نرخ ورود کامیون به پایانه مرزی مهران تعیین شد

استخدام کارشناس مشاور و فروش خدمات خانم در اصفهان

استخدام طراح وب سایت خانم با مزایا در کرمان

استخدام کارشناس منابع انسانی و اداری در رایان تولید در تهران

رشد قیمت مسکن تا کجا ادامه دارد؟

کتاب هایی که «کرونا» دارند

قیمت انواع چادر مسافرتی در بازار +جدول

قیمت لپ تاپ مایکروسافت چند؟ +جدول

تشکیل 12 هزار و 760 پرونده تقاضای دریافت وام کرونا در خوزستان

کشاورزی از محورهای اصلی توسعه کردستان است/افزایش تولید لازمه برندسازی محصولات کشاورزی است

حذف دفترچه های بیمه به شرط تکمیل نسخه نویسی الکترونیک

استخدام اپراتور دستگاه کارخانه پلاستیک در کرمانشاه

نگاه به بخش کشاورزی باید بر مبنای هر روستا یک کارخانه باشد

استخدام کارشناس فروش به صورت دورکاری در اصفهان

کردستان رتبه اول کشوری تولید گندم دیم دارد/تولید 2 میلیون تن عسل در کردستان

به چه دلیلی باک بنزین را نباید کامل پر کرد

ادامه راه نیمه تمام chr(034)رونق تولیدchr(034) در سال chr(034)جهش تولیدchr(034)

نرخ تورم ترکیه چند درصد است؟

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در آرژانتین چقدر است؟

تناقض در آمارهای دادستانی تهران و بانک مرکزی / چه مقدار ارز صادراتی به کشور بازگشته است؟

آخرین قیمت ساعت های هوشمند سامسونگ در بازار +جدول

نرخ تورم ترکیه چند درصد است؟

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

تبلت های ارزان قیمت در بازار +جدول

استخدام پذیرشگر بورس در یک شرکت معتبر در تهران

دنا برای خرید بهتر است یا پژو 206 صندوقدار؟ + مشخصات فنی

استخدام کارشناس اداری خانم در یک شرکت معتبر در تهران

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در امین حضور

ادامه راه نیمه تمام رونق تولید در سال جهش تولید

اصلاح ساختار ادارات کل راه و شهرسازی در دستور کار قرار دارد

حذف دفترچه های بیمه به شرط تکمیل نسخه نویسی الکترونیک

صدور 14 پروانه بهره برداری صنایع کشاورزی در فارس

جدول قیمت میوه و تره بار در بازار امروز سه شنبه 14 مرداد 99

استخدام حسابدار فروش در شرکت پخش بینالود پارسیان در تبریز

استخدام کارشناس صنایع آقا در یک شرکت معتبر در آذربایجان غربی

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت بازرگانی در مشهد

آخرین قیمت پاوربانک انرجایزر در بازار +جدول

استخدام کارشناس بازرگانی خانم (زبان انگلیسی یا مدیریت)/تهران

استخدام سرپرست فروش، فروشنده در شرکت پخش کاسپین در اصفهان

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام مسئول تولید و کارگر ماهر (پاکسازی دستی پسته) در کرمان

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر در تهران

روحانی: القای ناکارآمدی دولت محور اصلی جنگ روانی دشمن /فروش سوالات کنکور با اقساط بلند مدت /معرفی «مدرس خیابانی» برای وزارت صنعت /پیشخوان

جهش قیمت نفت در پی انفجار لبنان

مالیات را پیش از سررسید پرداخت کنید جایزه خوش حسابی بگیرید

چند نکته مهم برای عمر طولانی تر گوشی موبایل

صدای سهامدار 1399/05/15

الگوبرداری هسته معاملات بورس از شوت های سوباسا

قرارگاهی برای سامان دهی بازار ارز تشکیل می شود

نبض بازار سهام 1399/05/15

تغییرات دیروز شاخص کل بورس 1399/05/15

پایه سنوات کارگران باید در سابقه لحاظ شود

بدهکارترین و طلبکارترین کشورهای جهان کدام کشورها هستند؟

ورود 900 هزار میلیارد نقدینگی به بازار بورس

آمادگی 140 شرکت جدید برای ورود به بورس

خبر خوش رییس جمهور در مورد رفع موانع تولید

استخدام کارشناس خرید و کارشناس حسابداری در تهران

استخدام فروشنده آقا با حقوق و مزایا در تهران

استخدام کارمند فروش خانم در یک شرکت بازرگانی در تهران

دژپسند: 90هزار میلیارد تومان نقدینگی در 4 ماه اول سال وارد بورس شده است

ممنوعیت فروش مشروبات الکلی در مشهد و قم

جمعیت تهران از پریشانی شهرستان ها است

ماسک، طغیان کرونا در خوزستان را مهار کرد

طرح انتقال آب دریای عمان به استان های شرقی کشور در هفته دولت کلید می خورد

فقط در بساط دستفروش ها کرونا پیدا می شود؟

سیاست های مدیریت شهری در ایام بحران کرونا

خط بطلان بر افسانه دلار

داستان فرآب و سدید به کجا منتهی می شود؟

بانک های بورس باز

رفع عطش بازار با تسهیل پذیرش در بورس

نایین - کاشان - ری، خط نجات بنزین ستاره

نایین - کاشان - ری، خط نجات بنزین ستاره