مطالب مرتبط:
سقف ذخیره بنزین در کارت سوخت تغییر نمی کند
دولت و پنج خان نجات مستاجران
برادر ستاره تاتنهام به ضرب گلوله کشته شد+عکس
کاظم جلالی: هنوزم میتوان برجام را نجات داد
واگذاری 6 واحد مسکونی به خانوارهای دارای دو معلول در کاشان
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 تیر 1399 ساعت 17:002020-07-13اقتصادي

نایین - کاشان - ری، خط نجات بنزین ستاره


گاه افزون بر ذخیره سازی های معمول، شرایط خاصی به وجود می آید؛ شرایطی مانند امروز جامعه ما که با ویروسی منحوس به نام کرونا (کووید-19) روبه روست.

- خبرگزاری آریا - گاه افزون بر ذخیره سازی های معمول، شرایط خاصی به وجود می آید؛ شرایطی مانند امروز جامعه ما که با ویروسی منحوس به نام کرونا (کووید-19) روبه روست.

شیوع این ویروس بدشگون و مرگبار از اسفندماه پارسال یکباره فراگیر شد و در کوتاه زمانی همه کشور را در برگرفت، تا آنجا که مسئولان کشور را بر آن داشت برای کاهش سرعت شیوع آن به ویژه در ایام نوروز، شاهراه های اصلی کشور را مسدود و از حرکت خودروها جلوگیری کنند.

با شکل گرفتن پویش در خانه بمانیم طی ایام نوروز و همراهی آحاد مردم با این پویش، همچنین تمهیدات نهادها و سازمان مرتبط (وزارت کشور و زیرمجموعه های آن مانند نیروی انتظامی و پلیس راهور و.

) سفرهای نوروزی به کمترین حد رسید، به طوری که منحنی مصرف فرآورده های نفتی مثل بنزین با کاهشی خیره کننده روبه رو و این فرآورده نفتی در مقطعی به مازاد بر مصرف بدل شد.

در این زمان جلوگیری از انباشت فرآورده هایی همچون بنزین تولیدی پالایشگاه های ستاره خلیج فارس و بندرعباس و هدایت آن به سوی مخازن ذخیره سازی به موضوع مهمی بدل شد، آن قدر مهم که طرح احداث خط لوله نایین - کاشان - ری و مخازن تعبیه شده در مسیر آن پاسخی شد به آن.

طرحی که محسن مستقیمی، رییس مرکز انتقال نفت نایین، توضیح مبسوطی درباره آن ارائه داد.

آنچه می خوانید مشروح گفت وگوی تلفنی با وی است.

بنا به صلاحدید، به دلیل وجود منحوس ویروس کرونا، امکان سفر به یزد یا هر نقطه دیگر از کشور وجود ندارد، به همین دلیل، از آنجا که فعلاً تنها راه ساده ارتباطی، تلفن است، تصویری هم از رییس مرکز انتقال نفت نایین ندارم و فقط صدایش را می شنوم.

رییس مرکز انتقال نفت نایین در آن سوی خط، ابتدا تصویری کلی از فعالیت های شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران به عنوان شرکت مادر - تخصصی ارائه می دهد و می گوید: ایران با بهره مندی بیش از 14 هزار کیلومتر خط لوله انتقال، کشوری مطرح در این حوزه به شمار می رود و با زیرساخت هایی که متولی آن شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت است، تلاش می کند، انتقال فرآورده های نفتی به گونه ای باشد که در صورت لزوم بتواند به ذخیره سازی فرآورده های نفتی نیز اقدام کند، بی آنکه خللی در فرآیند انتقال آنها ایجاد شود.

وی می افزاید: روزانه مقادیر بسیار زیادی فرآورده نفتی با راهبری شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در طول خطوط لوله احداث شده در سراسر کشور به حرکت در می آید تا چرخ های هیچ صنعت و کارخانه ای از حرکت باز نایستد؛ هیچ خانه ای در هیچ نقطه از کشور به سردی و تاریکی نگراید و هیچ خودرویی نیز متوقف نماند.

این شبکه گسترده که همچون رگ در هم تنیده شده اند، انواع فرآورده های نفتی اعم از بنزین، نفت سفید، نفت کوره و نفت گاز را به جای جای میهن انتقال می دهند و شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه جنوب شرق که مرکز انتقال نفت نایین زیرمجموعه آن است نیز در خلق تصویر کلی از آنچه گفته شد، سهمی دارد.

رییس مرکز انتقال نفت نایین همچنین برای اینکه تصویری هم از خط لوله نایین - کاشان - ری ارائه دهد، می گوید: احداث این خط 414 کیلومتری 20 اینچی به سال 90 بازمی گردد؛ خط لوله ای که در مسیر آن دو مرکز انتقال نفت نایین و کاشان قرار گرفته اند و با پیمایش این مسیر در انتها به پایانه ری در استان تهران می رسد.

مستقیمی درباره تأسیسات نایین که به مرکز انتقال کاشان و از آنجا به پایانه ری متصل می شود، می گوید: این مرکز انتقال نفت شامل سه مخزن 40 میلیون لیتری نفت گاز، سه مخزن 40 میلیون لیتری بنزین، دو مخزن 20 میلیون لیتری بنزین سوپر، دو مخزن 10 میلیون لیتری نفت سفید، دو مخزن 6.

5 میلیون لیتری آب آتش نشانی، همچنین یک مخزن رلیف 700 هزار لیتری، 9 بوستر پمپ 6 کیلوولت، چهار الکتروموتور اصلی 6 کیلوولت، یک ایستگاه آتش نشانی و ساختمان های مربوط (مأمورسرا، پست برق، اتاق کنترل و .

) است.

صدای آن سوی تلفن خیلی واضح نیست، به همین دلیل گوش خود را به گوشی می چسبانم مبادا کلمه یا جمله ای از قلم بیفتد.

رییس مرکز انتقال نفت نایین، هدف از احداث خط لوله نایین - کاشان - ری را این گونه توضیح می دهد: این خط لوله با هدف دریافت فرآورده های نفتی پالایشگاه های جدید و ارسال آنها به تهران و از آنجا به مناطق شمالی کشور احداث شده است.

بندرعباس و ستاره خلیج فارس، پالایشگاه هایی هستند که خط لوله نایین – کاشان - ری فرآورده های آنها از جمله بنزین را دریافت و به تهران ارسال می کنند.

مستقیمی در این اثنا به نکته مهم دیگری نیز اشاره و تصریح می کند: با احداث خط لوله نایین – کاشان - ری، چند اتفاق مهم که از آنها می توان به عنوان مزیت های این طرح نام برد، رخ داده است؛ نخست آنکه فرآورده های نفتی دریافتی از پالایشگاه های بندرعباس و ستاره خلیج فارس که اصفهان مقصد اولیه شان است، به اصفهان وارد نمی شوند و مستقیم به تأسیسات ری در استان تهران هدایت می شوند.

مزیت دیگر این خط لوله آن است که از کاشان هیچ خط لوله ای عبور نمی کرد و با احداث خط لوله مزبور، این مهم محقق شد و کاشان در مسیر پمپاژ خط لوله و بهره مندی از فرآورده های نفتی قرار گرفت.

سومین مزیت خط لوله 414 کیلومتری نایین - کاشان - ری، جلوگیری از ترافیک جاده ای، به تبع آن مصرف نشدن مقادیر زیادی سوخت (گازوییل) و کاهش تصادف در مسیر حرکت نفتکش های جاده پیماست.

مستقیمی در ادامه صحبت هایش، با اشاره به سیر تاریخی این خط لوله می گوید: با تغییرات ساختاری در سه مرکز انتقال نفت رفسنجان، یزد و نایین، امکان انتقال این فرآورده های نفتی مازاد به جنوب شرق کشور و ذخیره سازی در مرکز انتقال نفت یزد، رفسنجان و کرمان فراهم شد و ثمره آن که معکوس سازی خط 16 اینچ از مرکز انتقال نفت نایین به سمت مرکز انتقال نفت رفسنجان بود، در تیرماه 96 به بهره برداری رسید و مرکز انتقال نفت نایین را به مرکز ثقل این پروژه عظیم بدل کرد.

در سال 98، خط لوله مزبور تکمیل شد، اما به دلیل تحریم های ظالمانه بین المللی، پمپ های مربوط به این پروژه آماده نشد، اما تا رسیدن پمپ های جدید، این خط نباید معطل و متوقف می ماند.

از سوی دیگر با شیوع بیماری کرونا از اواخر اسفندماه سال گذشته، مردم در مقطعی (نوروز) به پویش در خانه بمانیم پاسخ مثبت دادند و از سفر کردن در آن دوره زمانی اجتناب ورزیدند و همین موضوع موجب شد مصرف بنزین به نحو چشمگیری کاهش یابد.

دو موضوع اخیر (آماده نبودن پمپ ها و شیوع ویروس کرونا) موجب شد برای جلوگیری از انباشت بنزین تولیدی پالایشگاه های بندرعباس و ستاره خلیج فارس، فکری شود، فکری که هم به کاهش تولید فرآورده های نفتی این پالایشگاه ها به ویژه بنزین نینجامد و هم مشکل ذخیره سازی چنین فرآورده های نفتی را در پالایشگاه های مزبور حل کند.

رییس مرکز انتقال نفت نایین تصریح کرد: بنا بر دستور مستقیم، علیرضا صادق آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش، مقرر شد تا آماده شدن پمپ های جدید و ارسال آن به موقعیت پروژه خط انتقال نایین - کاشان - ری، به منظور جلوگیری از انباشت بنزین تولیدشده در پالایشگاه ستاره خلیج فارس و بندرعباس، از داشته های موجود بهره گرفته شود؛ از این رو خط لوله 14 اینچی کمتر از یک کیلومتر به خروجی تأسیسات نایین – کاشان که در انتها به پایانه ری می رسد، متصل شد.

وی درباره آخرین وضعیت خط لوله نایین - کاشان - ری گفت: این خط لوله تکمیل شده است و هم اکنون با استفاده از پمپ های قدیمی، انتقال فرآورده های نفتی همچون بنزین را انجام می دهد.

مراکز انتقال نفت نایین با مخازن تعادلی نیز فعال و مرکز انتقال نفت کاشان هم در دست احداث است.

مستقیمی خط انتقال نفت نایین - کاشان - ری را از آن جهت که راهکار نجات بنزین تولیدی پالایشگاه های بندرعباس و ستاره خلیج فارس در موارد پیش بینی نشده ای همچون کرونا محسوب می شود، طرحی مهم می خواند و می گوید: این طرح یکی از بهترین طرح های حوزه پالایش و پخش در مرکز ایران است که با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا و پیامدهای ناشی از آن (کاهش مصرف بنزین و انباشت حجم تولید این فرآورده) پالایشگاه های ستاره خلیج فارس و بندرعباس را نجات داده است.

گفت وگو با رییس مرکز انتقال نفت نایین، اگرچه کوتاه، اما برای او و همکارانش که در کویر مرکزی ایران بخشی از چرخ عظیم صنعت نفت را به گردش در می آورند، راضی کننده است؛ راضی از این منظر که تلاش او و همکارانش در گوشه ای از ایران بزرگ، به بار نشسته است.


کلید واژه ها: شرایط - ذخیره سازی - ایام نوروز - کشور - ویروس - نوروز - در خانه بمانیم - نیروی انتظامی - سفرهای نوروزی - جامعه - ذخیره - امروز - کرونا - پلیس راهور - خاصی - پویش - سازی - شیوع - خبرگزاری - انتظامی - مسئولان - خودروها - تمهیدات - نهادها - شاهراه - مرگبار - همراهی - نوروزی - سازمان - فراگیر

آخرین اخبار سرویس:
چرا 10 درصد ما چپ دست می شوند؟

استفاده از نفتکش های چینی در هند ممنوع شد

آلودگی گوشت مرغ منجمد برزیلی به کرونا

آلودگی گوشت مرغ منجمد برزیلی به کرونا

روز جهانی چپ دست ها

چرا 10 درصد ما چپ دست می شوند؟

آلودگی گوشت مرغ منجمد برزیلی به کرونا

روز جهانی چپ دست ها

نوبخت: اعتبار تکمیل نیروگاه زباله سوز نوشهر تامین می شود

ترفند هایی برای تهیه ترشی گوجه فرنگی هندی

جلوگیری از قاچاق گندم در الیگودرز

استفاده از نفتکش های چینی در هند ممنوع شد

روزانه افزون بر 450 تن گوشت مرغ در گیلان تولید می شود

حقوق 150 هزار مستمری بگیر تأمین اجتماعی افزایش یافت

انجام آزمایش سواب بینی توسط ربات

تولید سالانه 185 تُن عسل به ارزش بیش از 70 میلیارد ریال در شهرستان نی ریز

1000 طرح صنعتی تا پایان امسال در استان تهران بهره برداری می شود

اقتصاد عربستان زیر تیغ تیز کرونا؛ صعود نرخ بیکاری، نزول ارزش سهام آرامکو

نداشتن تحرک و جنب و جوش، نقص است؟

آموزش بازار بورس

کفش تنگ با سیب زمینی جا باز می کند!

کفش تنگ با سیب زمینی جا باز می کند!

بهره برداری آزمایشی از نیروگاه زباله سوز نوشهر

نرخ بیکاری ترکیه دوباره بالا رفت

صنعت در دلفان وضعیت خوبی ندارد

نرخ بیکاری ترکیه دوباره بالا رفت

بهترین زمان بنزین زدن خودرو چه زمانی است؟

آغاز محوطه سازی پیاده راه سلامت

آزادسازی 137 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان کرج از چنگال زمین خواران

لایروبی شبکه فاضلاب خرمشهر با دستگاه های پیشرفته

تدروس: همه گیری کرونا ماهانه 375میلیارد دلار برای اقتصاد جهان هزینه دارد

دو عامل روانشناختی برای کنترل استرس کنکوری ها

نرخ بیکاری ترکیه دوباره بالا رفت

تامین اجتماعی: افزایش حقوق بازنشستگان، همزمان با حقوق مرداد ماه پرداخت می شود

انبار نفت شهران ایمن است؟

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در پونک

مقایسه خودروی BYD S6 و بورگوارد BX7

مزدا 3 و هیوندای i20 چه تفاوت هایی دارند؟ + مشخصات فنی

هاب های جدید پستی 25 درصد فشار بار ترافیکی را کاهش داده است

186 میلیون دلار کالا از خراسان جنوبی به افغانستان صادر شد

انبار نفت شهران ایمن است؟

داشتن چک برگشتی مانع دریافت تسهیلات کرونایی نمی شود

قیمت سکه پارسیان، امروز 23 مرداد 99

تفاهم ذوب آهن برای کاهش وابستگی به زغال سنگ خارجی

گفت وگوی تصویری مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با شبکه «ایران کالا»

داشتن چک برگشتی مانع دریافت تسهیلات کرونایی نمی شود

ترفندهای جالب برای جا باز کردن کفش تنگ

پیشرفت فیزیکی 94 درصدی طرح های وزارت جهاد کشاورزی در ایلام

پیش فروش واکسن کرونا با نرخ 120 دلاری

نقش موثر طرح های فصلی خرید کتاب بر اقتصاد صنعت نشر

قیمت طلا و سکه، امروز 23 مرداد 99

پولدارترین زنان دنیا | ثروتمندترین و پولدارترین زنان دنیا را بشناسید

روسیه: تولید واکسن کرونا با قیمت مناسب از ماه نوامبر آغاز می شود

وضعیت تخصیص سرانه بهداشتی مدارس/تفاوتی در برگزاری کلاس های درس در مدارس دولتی و غیردولتی نیست

روسیه: تولید واکسن کرونا با قیمت مناسب از ماه نوامبر آغاز می شود

ادارات صرفه جویی در هزینه ها را جدی بگیرند

نرخ بیکاری فرانسه به کمترین حد خود رسید

مشارکت جوانان باعث کارآمدی، شفافیت و مصون سازی از فساد می شود

کشف 12 میلیارد لوازم خانگی قاچاق در مرکز تهران

پولدارترین زنان دنیا | ثروتمندترین و پولدارترین زنان دنیا را بشناسید

قیمت آپارتمان در تهران، امروز 23 مرداد 99

هشدار کارشناسان درخصوص کاهش فرزندآوری

نرخ بیکاری فرانسه به کمترین حد خود رسید

کمک 250 هزار یورویی مسلمانان لستر انگلیس برای ساخت بیمارستان کودکان

وضعیت بورس در صورت کاهش نرخ بهره !

صدور دستورالعمل تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

بیشترین بیکاری 22 سال اخیر در استرالیا ثبت شد

قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه 23 مردادماه 99

افزایش 2.5 برابری اراضی آبی ایلام با اتمام طرح های کشاورزی

کشف 12 میلیارد لوازم خانگی قاچاق در مرکز تهران

آخرین آمارهای جهانی کرونا / فوت بیش از 747 هزار نفر بر اثر کووید-19

ارزش برند مایکروسافت برای اولین بار از گوگل پیشی گرفت

نرخ بیکاری فرانسه به کمترین حد خود رسید

افزایش 2.5 برابری اراضی آبی ایلام با اتمام طرح های کشاورزی

افزایش سرعت گوشی هوشمند؛چگونه؟

ویدئو | ناقلان بدون علامت کرونا چطور درمان می شوند؟

نشانه های پایان عمر لپ تاپ

قیمت واقعی ارز، نرخ هایی که در بازار مطرح می کنند نیست/ نرخ ارز متعادل می شود

همتی: نرخ ارز متعادل می شود

پیش فروش واکسن کرونا با نرخ 120 دلاری

جزییات تغییر سهمیه بندی بنزین

شاخص بورس هفته آینده به کدام سمت حرکت می کند؟

سینمای ایران به دنبال سهم در بازار میلیارد دلاری مشرق زمین

سهمیه بندی بنزین تغییر خواهد کرد + جزییات

شاخص بورس هفته آینده به کدام سمت حرکت می کند؟

تهیه نقشه های پیش بینی وقوع آتش سوزی در جنگل ها

پیشرفت فیزیکی 94 درصدی طرح های وزارت جهاد کشاورزی در ایلام

تهدیدی عجیب تر از کرونا در انتظار بازار طلا + جزییات

منابع غذایی سرشار از کلسیم

8 راهکار برای جلوگیری از گرفتگی راه آب ظرفشویی

صالحی: از معامله قرن، به توافق حقیر رسیدند

ادامه رکوردشکنی ترامپ در کسری بودجه!

بیشترین بیکاری 22 سال اخیر در استرالیا ثبت شد

پیش فروش واکسن کرونا با نرخ 120 دلاری

ادارات صرفه جویی در هزینه ها را جدی بگیرند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/05/23

بورس ابزار جذب نقدینگی

اطلاعیه وزارت اقتصاد درباره واریز مبلغ حاصل از فروش سهام عدالت

صالحی: از معامله قرن، به توافق حقیر رسیدند

نایین - کاشان - ری، خط نجات بنزین ستاره

نایین - کاشان - ری، خط نجات بنزین ستاره