موضوعات داغ: - تيم فوتبال پرسپوليس - آژانس بين المللي انرژي اتمي - پرديس دانشگاهي - طرح اقدام ملي مسكن - سيستان و بلوچستان - سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس - اقدام ملي مسكن - طرح اقدام ملي - جمهوري اسلامي ايران - دانشگاه آزاد اسلامي - قير طبيعي - اداره صنعت - مستند مسابقه خانه ما - لوسترهاي مدرن - سند آمايش سرزمين - شهر عسلويه - محمود كاظمي - دلستر - تقلب هاي علمي - پليس امنيت تهران - محمدسليماني - آلودگي آب - بوركي

مطالب مرتبط:
فرصت استخدام در 2400 شرکت بخش خصوصی / متقاضیان تا سوم مردادماه ثبت نام کنند
27 میلیارد دلار ارز برنگشته، کاملا اشتباه است/ سهم بخش خصوصی از عدم برگشت ارز زیر 2 میلیارد دلار/ بانک مرکزی صادرکننده نماها را ایجاد کرد
حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی در راه اندازی مراکز پرورش میگو
فعالیت بخش خصوصی در توسعه آبزی پروری استان بوشهر حمایت می شود
تفاهم‍نامه راه آهن با سرمایه گذار بخش خصوصی در بندر خشک آپرین
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 تیر 1399 ساعت 16:352020-07-13اقتصادي

چالش های پیمانکاران بخش خصوصی با دریافت اسناد خزانه اسلامی


توجه به دغدغه و نگرانی پیمانکاران در ارتباط با اسناد خزانه اسلامی از آنجا اهمیت دارد بر اساس لایحه بودجه سال 1399، دولت در نظر دارد 20 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی با سهم حدود 20 درصدی از کل اوراق بیان شده، - جهت احداث، تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی وزارت آموزش و پرورش (سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور) منتشر کند.

منبع: لایحه بودجه 1399 دولت با توجه به آنکه اسناد خزانه اسلامی به­منظور پرداخت و تسویه بدهی دولت به پیمانکاران بخش خصوصی طراحی و مورد استفاده قرار گرفته است در این بخش به بررسی مهم­ترین چالش­های پیشروی پیمانکاران دریافت کننده اسناد خزانه اسلامی پرداخته می­شود.

1.

مطالبه مالیات از پیمانکاران به محض اختصاص اوراق به آن­هابه گفته بسیاری از پیمانکاران وقتی اسناد خزانه اسلامی برای شرکت پیمانکار صادر می­شود، اداره مالیات آن را به مثابه پول نقد دریافتی در نظر گرفته که باید مالیات و مالیات ارزش افزوده­اش پرداخت شود، از این رو پیمانکار که هنوز طلبش را دریافت نکرده، به دولت بدهکار شده و در صورت عدم پرداخت با جریمه­های سنگین مواجه می شود.

2.

مطالبه حق بیمه از پیمانکاران توسط سازمان تأمین اجتماعی به محض اختصاص اوراق به آن­هااسناد خزانه اسلامی دلیلی بر مطالبه تامین اجتماعی برای واریز حق بیمه کارگران توسط کارفرما شده است؛ اسناد خزانه اسلامی اعلام می کند فرد مذکور در اوراق، به چه مدت و در چه پروژه مشغول به فعالیت بوده، از این رو مشمول پرداخت حق بیمه کارگران خواهد شد در حالی است که هنوز طلب خود را دریافت نکرده است.

این در حالی است که جرائم مربوط به دیرکرد حق بیمه پیمانکاران، در صورت عدم پرداخت نقدی، وظیفه دستگاه واگذارنده است.

3.

لحاظ نمودن جریمه دیرکرد توسط سازمان­های طلبکار پیمانکاردر مواردی که دستگاه های اجرایی به پیمانکاران بدهی دارند و پیمانکار نیز به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است، اسناد خزانه اسلامی از سوی دستگاه اجرایی به عنوان طلب پیمانکاران به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می شود.

البته سازمان تأمین اجتماعی، اسناد خزانه اسلامی را با زمان سررسید اوراق محاسبه می کند و در این میان جریمه دیرکرد تا زمان سررسید اسناد را برای پیمانکار لحاظ می کند که این موضوع به ضرر پیمانکاران خواهد بود.

در حالی که در بسیاری از موارد پیمانکار در این تأخیر نقش و اراده­ای نداشته است.

4.

اخذ مبلغ کمتر از میزان طلب پیمانکار از دولتمشکل اساسی در بحث صدور اسناد خزانه اسلامی در پرداخت بدهی به پیمانکاران این است که این افراد به میزان طلب خود از دولت اسناد دریافت می­کنند، اما زمانی که برای تبدیل و فروش آن به فرا بورس می­روند، عملاً برگه­های سند با 40 درصد زیر قیمت خریداری می­شود؛ بنابراین پیمانکاران طلب کار دولت در صورت فروش پیش از سررسید اسناد خزانه اسلامی مبلغی کمتر از طلب خود از دولت دریافت می­کنند.

این در حالی است که اسناد خزانه اسلامی در قبال مطالبات معوقی که قبلاً از تسویه نقدی آن­ها ناتوان بوده است، اقدام می­کند.

5.

نگاه سرمایه­گذار به پیمانکاراز دیگر چالش­های استفاده از اسناد خزانه اسلامی برای تسویه بدهی دولت به پیمانکاران، نگاه سرمایه­گذار به پیمانکاران است.

با این حال باید به این نکته توجه نمود که بسیاری از پیمانکاران از ظرفیت اسناد خزانه اسلامی آگاهی و شناخت کامل ندارند که همین موضوع دریافت اسناد خزانه اسلامی توسط پیمانکار به جای طلب خود از دولت مشکل را تشدید می­نماید.

6.

ریسک و هزینه بالای نقد کردن اسناد خزانه اسلامیطبق اظهار نظر برخی از پیمانکاران میزان ضرر و زیان واقعی وارده به پیمانکاران از محل تنزیل اسناد خزانه اسلامی علیرغم اعمال حفظ قدرت خرید به­طور متوسط در بازه زمانی یکساله 7 درصد و در بازه زمانی دو ساله 16 درصد و در بازه زمانی سه ساله 20 درصد می­باشد.

نظر به آنکه مقرر نیست هزینه­ها و فعالیت اجرایی طرح­ها و پروژه­های عمرانی به­صورت غیر نقدی انجام پذیرد لذا هزینه­های تنزیل اسناد مذکور عملاً به پیمانکاران فعال در اجرای طرح­های عمرانی کشور تحمیل گردیده، امری که صرفاً به واسطه تصمیم دولت محترم در تغییر نحوه تأمین مالی طرح­ها و پروژه­ها وقوع یافته و متاسفانه تداوم آن در غیبت ساز و کار های جبرانی، با زمین­گیر شدن طرح­ها و پروژه­ها، زمینه تحلیل بیش از پیش بنیه مالی شرکت­های پیمانکار و خروج تدریجی ایشان از عرصه فعالیت­های عمرانی که آثار نامطلوب اقتصادی و اجتماعی را در پی دارد، فراهم نموده است.

7.

دامنه زمانی بین تعهدات و رفع تعهدات دولتاسناد خزانه­ اسلامی که امروز توسط پیمانکاران دریافت می­شود به شکل عمده مربوط به عملیات عمرانی و اجرایی 2 سال گذشته است در حالی که سررسید آن مربوط به 2 سال آینده است و در واقع اوراق ارائه شده به پیمانکاران فاصله­ای 4 ساله با کار های انجام شده دارد.

این موضوع دو اثر منفی بر وضعیت مالی پیمانکار دارد 1) ارزش پول در این فرایند زمانی افت می­کند و 2) خالی بودن دست پیمانکاران موجب محدود شدن فعالیت­شان و بازده پایین پروژه می­شود، زیرا آن­ها نیازمند نقدینگی می­شوند.

سازوکار فعلی انتشار اسناد خزانه اسلامی، پیمانکاران را از نظر وضعیت مالی در شرایط سختی قرار می­دهد.

8.

عدم پذیرش اسناد خزانه اسلامی توسط بخش خصوصییکی از مسائلی که مشکلاتی را برای پیمانکاران دریافت کننده اسناد خزانه اسلامی ایجاد می­کند، عدم پذیرش و چرخش اسناد خزانه اسلامی در زنجیره تولید کالا ها و خدمات پیمانکاران درگیر فعالیت­های عمرانی است.

به­عنوان مثال امکان چرخش اسناد خزانه اسلامی بین شرکت پیمانکاری طرف قرارداد دولت و شرکت­های تأمین کننده مصالح فراهم نیست.

9.

پذیرش اجباری در مقابل پذیرش اختیاری اسناد خزانه اسلامیاسناد خزانه اسلامی اعطایی به پیمانکاران از سوی دولت به صورت اجباری است.

پیمانکار باید اسناد خزانه اسلامی دریافت نماید یا همچنان طلبکار بماند؛ بنابراین پیمانکار مجبور به دریافت اسناد خزانه اسلامی است.

در حالی که باید پیمانکار بین دریافت طلب خود و یا دریافت اسناد خزانه اسلامی مخیر باشد.

با توجه به چالش­های پیش­روی پیمانکاران در زمینه انتشار اسناد خزانه اسلامی و تلاش­هایی که دولت برای افزایش جذابیت و رفع چالش­های آن انجام داده است که در یادداشت قبلی منتشره در همین خبرگزاری به آن پرداخته شد، در پایان پیشنهاد های زیر ارایه می­گردد:1) افزایش تنوع اوراق مالی قابل انتشار برای جبران کسری بودجه با توجه به حوزه­های فعالیت دولت و منشأ ایجاد کسری بودجه دولت؛ به این صورت که دولت در کنار اسناد خزانه اسلامی نسبت به انتشار انواع صکوک استصناع و صکوک اجاره بیش از پیش اقدام نماید.

2)تلاش برای تکمیل زنجیره دریافت و پرداخت اسناد خزانه اسلامی در بخش خصوصی به مانند بخش دولتی، همانند اقدامی که در زمینه طراحی اوراق گام در سیستم بانکی کشور انجام شد.

3)ایجاد تنوع در روش تسویه بدهی دولت به پیمانکاران به منظور امکان انتخاب روش­های پرداخت از سوی پیمانکاران.

به این صورت که دولت در زمان اجرای طرح طیف گسترده­ای از روش­ها و ابزار ها را برای تسویه پروژه­های پیمانکاری در نظر بگیرد و در حین انجام طرح برای تأمین مالی پیمانکار از آن­ها استفاده نماید.

به­عنوان مثال در بخش بیمارستانی به جای استفاده از اسناد خزانه اسلامی در پایان پروژه در همان ابتدا از اوراق منفعت برای تأمین مالی آن استفاده نماید.

4)تلاش برای افزایش هماهنگی بین سازمان­های دولتی و عمومی غیر دولتی درگیر با فعالیت­های عمرانی پیمانکاری در راستای سازوکار انتشار اسناد خزانه اسلامی و چگونگی بهره­ گیری از ظرفیت­های آن برای توسعه زنجیره تأمین مالی پیمانکاران و رفع کسری بودجه دولت؛
کلید واژه ها: اسناد خزانه اسلامی - خزانه اسلامی - اسناد خزانه - پیمانکاران - پیمانکار - اسلامی - اسناد - خزانه - لایحه بودجه - وزارت آموزش و پرورش - بخش خصوصی - تسویه بدهی دولت - میلیارد تومان - آموزش و پرورش - دولت - پرداخت - خصوصی - اوراق - آموزش - لایحه - بودجه - پرورش - بدهی دولت - بودجه 1399 - میلیارد - استفاده - پرورشی - نگرانی - اختصاص - مالیات

آخرین اخبار سرویس:
نگرانی بزرگ برای رشته های کشتی و تکواندو

توسعه زیست بوم کارآفرینی و نوآوری خراسان رضوی با تشکیل کارگروه های تخصصی در انجمن صنفی مراکز شتاب دهنده

قیمت مرغ به 19 هزار و 500 تومان رسید

عرضه اولیه هفته آینده چیست؟

اشتغالزایی 20 هزار نفری طرح های پایاب سد خداآفرین در آذربایجان شرقی

اشتغالزایی 20 هزار نفری پایاب سد خداآفرین

فیلم/ تفاوت گشایش اقتصادی با طرح خرید و فروش نفت

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد/پیش فروش نفت در هفته آینده ارتباطی با طرح گشایش اقتصادی دولت ندارد/افزایش تردد در محورهای برون شهری

مزایا و معایب دو شیفته شدن بورس چیست؟

انرژی، هندی ها را به سمت ایران می کشد

چهار طرح عمرانی و خدماتی در هشترود به بهره برداری می رسد

پیش بینی بورس فردا شنبه 25 مرداد 99

پیش فروش نفت در هفته آینده، همان طرح گشایش اقتصادی است؟/بورس تهران آماده پذیره نویسی دارا دوم

فروش اوراق نفتی با مصوبه شورای سران متفاوت است

دریافت تسهیلات ویژه کرونا در 5 دقیقه با اپلیکیشن ایوا

اختلاف 100 تا 150 هزار تومانی قیمت لاستیک از کارخانه تا بازار

ایجاد اشتغال در 16روستای شهرستان چگنی

نرخ جدید سپرده های بانکی نزد بانک مرکزی ابلاغ شد

تاکید یحیی به حفظ ترابی؛ آینده مبهم مهدی ترابی در پرسپولیس

سیگنال فروشی جرم است/ کمیته فضای مجازی در بورس تشکیل شد

کشت2200هکتار ذرت دانه ای در خاش

دستگاه های دولتی استان یزد موظف به اجرای قانون حدنگاری هستند

الزام دستگاه های استان یزد به شناسایی و ثبت اطلاعات املاک دولتی

آغاز به کار اصناف یزد

طرز تهیه ته چین سبزیجات

بدون تعارف با بچه واکسی دیروز،کارآفرین برتر امروز + فیلم

قیمت جدید ارز و سکه؛ نرخ هر کیلو برنج در بازار چقدر است؟

ابلاغ نرخ جدید سپرده های بانکی نزد بانک مرکزی

25 درصد شهروندان ماسک نمی زنند/ مدت دورکاری باید افزایش یابد

مزایا و معایب دو شیفته شدن بورس چیست؟

دریافت تسهیلات ویژه کرونا در 5 دقیقه با اپلیکیشن ایوا

روز های پرکار کرونا در تعطیلات

مزایا و معایب دو شیفته شدن بورس چیست؟

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد

اوراق سلف نفتی طرح گشایشی رییس جمهور نیست | تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟

وعده همتی: نرخ ارز متعادل می شود

رفع تصرف از اراضی ملی قشم به ارزش 3 میلیارد ریال

کنفرانس بین المللی سایبرنتیک و فلسفه برگزار می شود

ردپای سهام عدالت در ریزش اخیر شاخص بورس

اوراق سلف نفتی، طرح گشایشی رییس جمهور نیست

فروش اوراق سلف نفتی با طرح گشایش اقتصادی رییس جمهوری تفاوت دارد

اوراق سلف نفتی، طرح گشایشی رییس جمهور نیست

ویدئو | آمارهای ناامیدکننده از تهرانی ها که نشان می دهد چرا کرونا هنوز قلع و قمع می کند

خرید نفت از دولت چقدر اقتصادی است؟ / اوراق سلف نفتی بخریم یا نخریم؟

نرخ جدید سود سپرده های بانکی ابلاغ شد/اعلام میزان افزایش

هشدار | بیشتر از 40 میلیون تومان برای مسکن ملی واریز نکنید

تحویل مسکن ملی از سال 1401

هشدار | بیشتر از 40 میلیون تومان برای مسکن ملی واریز نکنید

چگونگی ثبت نام جاماندگان بیمه بیکاری کرونا برای دریافت مقرری

بخش خبری 20 پجشنبه 23 مرداد 1399 قزوین+ فیلم

چرایی ارزان نشدن سکه با وجود کاهش قیمت طلای جهانی | حباب سکه چقدر است؟ | آخرین نرخ سکه و طلا

ایرلاینی که به بیسکویت فروشی افتاد

فروش اوراق سلف نفتی وزارت نفت با مصوبه شورای سران متفاوت است

تصاویر دیدنی از زمین، ماه و مریخ

عرضه اولیه هفته آینده چیست؟

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: فروش اوراق سلف نفتی با مصوبه شورای سران متفاوت است

تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟

برداشت 40درصد از شالیزار های گیلان

دریافت تسهیلات ویژه کرونا در 5 دقیقه با اپلیکیشن ایوا

افزایش 36 درصدی پروازهای عبوری از آسمان ایران

نرخ جدید سپرده های بانکی نزد بانک مرکزی ابلاغ شد

اوراق سلف نفتی، طرح گشایشی رییس جمهور نیست

هند استفاده از کشتیهای چینی برای تجارت نفت را متوقف کرد

فروش اوراق سلف نفتی با طرح گشایش اقتصادی رییس جمهوری تفاوت دارد

دست کاری هسته معالات بورس صحت ندارد

نرخ جدید سود سپرده های بانکی ابلاغ شد

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: فروش اوراق سلف نفتی با مصوبه شورای سران متفاوت است

سقوط داربست فلزی ساختمان چند طبقه در بازار ته لنجی آبادان

وزارت صمت را این روزها چه کسی اداره می کند؟

آغاز به کار فعالیت کلیه اصناف یزد

‍ عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی: فروش اوراق سلف نفتی وزارت نفت با مصوبه شورای سران متفاوت است

برداشت 40 درصد شالیزارهای گیلان

تعیین تکلیف متقاضیان مسکن ملی تا پایان شهریور

هشدار به متقاضیان طرح ملی مسکن / حتما دقت کنید

6 محصول کشاورزی سیستان وبلوچستان نشان استاندارد دریافت کردند

عرضه اولیه هفته آینده چیست؟

کشف محموله وارداتی گوشت مرغ آلوده به کرونا در چین

بررسی بیش از 2 هزار تیکت مربوط به پرونده های درخواست تسهیلات کرونا در خراسان جنوبی

باز پس گیری ملکی تاریخی در فرشته از افراد خاص!

جهش ناگهانی فروش خودرو در ترکیه

کاهش 9 درصدی تصادفات منجر به مرگ

وضعیت ماشین آلات راهداری و محورهای مواصلاتی استان همدان مطلوب است

سقز، صاحب زیپ لاین می شود

خلع ید اراضی صنعتی که شروع به کار نکردند+ مصاحبه

عرضه اوراق سلف نفتی همان مصوبه سران قواست؟

6 محصول کشاورزی سیستان وبلوچستان نشان استاندارد دریافت کردند

عرضه اولیه هفته آینده چیست؟

فراهم شدن قابلیت امضای الکترونیک اسناد در سامانه تدارکات الکترونیک

اکثر تازه پولدارهای جهان بورس بازند

شخصی سازی سرویس های بانکی، کلید ورود به بانکداری دیجیتال

پلمپ کارگاه تولید شوینده های غیربهداشتی در سبزوار

تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟

فروش 62 میلیارد ریال سفته و برات در شهر تهران

ذخیره یک میلیارد مکعب آب با اجرای طرح های آبخیزداری در لرستان

ادعای دادگستری آمریکا درباره توقیف محموله سوخت ایران

تشکل های مردم نهاد بازوی اجرایی طرح های توسعه ای

10 هزار میلیارد تومان در سیستان و بلوچستان سرمایه گذاری شده است

نرخ جدید سود سپرده های بانکی ابلاغ شد/اعلام میزان افزایش

بیشتر از 40 میلیون تومان برای مسکن ملی واریز نکنید

تفاوت اوراق سلف نفتی با عرضه نفت در بورس چیست؟

چالش های پیمانکاران بخش خصوصی با دریافت اسناد خزانه اسلامی

چالش های پیمانکاران بخش خصوصی با دریافت اسناد خزانه اسلامی