مطالب مرتبط:
هم افزایی در فعالیت های فرهنگی اثربخشی را افزایش می دهد
افزایش 3437 واحدی شاخص بورس تهران/ امروز 27.3 هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه معامله شد
نگاهی به سرنوشت نامعلوم سریال «کتونی زرنگی»/ گذر زمان و دوستی تهیه کننده با رییس شبکه کار ساز می شود؟
رفع تصرف 90 هکتار اراضی ملی
قیمت دلار و یورو در بازار امروز دوشنبه 23 تیرماه 99/ قله جدید دلار در صرافی ملی
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 تیر 1399 ساعت 15:402020-07-13اقتصادي

بازار قلعه محمود در تصرف معتادان/ از گذر فرهنگی تا گذرگاه معتادان


کرمان بازار قلعه محمود که از آن به عنوان هسته مرکزی بازار کهن کرمان یاد می شود در حالی قرار بود گذر فرهنگی شود که این روزها به پاتوق و گذرگاهی برای معتادان تبدیل شده است.

- " گروه استان ها: کرمان از جمله شهرهای ایرانی است که نامش با تاریخ گره خورده است، مورخان دلیل ایجاد کرمان کنونی را توسعه یکجا نشینی پیرامون بازار این شهر می دانند.

این بازار به عنوان طولانی ترین راسته بازار ایران شهرت دارد و متشکل از ده ها راسته بازار است که هر یک در یک دوره تاریخی ساخته شده و معماری منحصر به فرد خود را دارد به همین دلیل هم از بازار کرمان در مباحث آکادمیک تاریخی به عنوان کلکسیونی از معماری اعصار مختلف ایران نام برده می شود.

گفته می شود بازار بزرگ شهر به تدریج پیرامون هسته اولیه شکل گرفته است و با عبور کاروان های جاده ادویه و جاده ابریشم از هند و پاکستان و آسیای میانه به سمت بندرعباس توسعه یافته است، وجود ده ها کاروانسرا، سراچه و راسته بازار و حمام و آب انبار یکی از بزرگترین مجموعه های تاریخی ایران را در بافت تاریخی شکل داده که بخشی از آن قلعه محمود نام دارد.

بازاری که بعد از احداث خیابان امام از بازار اصلی جدا شد و حالا در دست فراموشی و وعده های فراوان مسئولان رها شده است.

بازار کرمان گرفتار کویید 19 شد / ‏‬ خبری از گردشگر نیست چند ماه قبل بود که در حرکتی نمادین و البته قابل توجه پنجشنبه بازار صنایع دستی در این بازار شکل گرفت و این امید در دل مردم کرمان زنده شد که شاید این حرکت فرهنگی فعالان صنایع دستی موجب می شود مسئولان به بخشی از وعده های خود در راستای احیای این بازار جامه عمل بپوشند اما بعد از شیوع کویید 19 پنجشنبه بازار به دست فراموشی سپرده شد.

اما حال این بازار این روزها از همیشه بدتر است، بازدید روز گذشته ام از بازار وضعیت شوکه کننده ای را مقابل چشمانم قرار داد که در صورت حضور گردشگران در کرمان و مشاهده چنین تصاویری می تواند به یکی از چالش های فرهنگی عمده شهر تبدیل شود.

بازاری که روزگاری مرکز تجارت و رونق و پویایی این شهر بود و قرار بود به بازار صنایع دستی استان تبدیل شود این روزها به اندازه ای فراموش شده است که عابران اندک بازار و حتی معتادان نمی خواهند در قاب دوربینم قرار گیرند.

از سمت خیابان پیروزی وارد کوچه منتهی به بازار قلعه محمود می شود ابتدای کوچه سنگ فرش شده و کمی بعدتر به آسفالت ختم می شود.

محله از جزو محله های قدیمی شهر کرمان است بعد از مدتی به یکی از درب های بازار می رسم.

سوت و کور است تمام مغازه ها به جز یکی بسته است، بازار تاریک و از لای نورگیرهای سقف گنبدی ها ده ها پرتو نور در میانه تاریکی رسوخ کرده است، کمی می گذرد که به نور عادت می کند.

مغازه لحاف دوزی در کمر بازار باز است.

درب های بسته حجره ها و نگاه های سنگین معتادان کمی جلو تر جوانی برای کرایه یکی از مغازه ها به عنوان انبار با صاحب خانه که ظاهراً از اتباع افغانستانی است صحبت می کند و کمی بعد خواهش می کند که از قاب دوربین حذفش کنم دلیل این در خواست را نمی فهم تا اینکه چشمم به نور بازار عادت می کند.

گوشه گوشه بازار مملو از معتادانی است که پشت حجره ها کز کرده اند و در لاک خود فرو رفته اند.

بوی استعمال مواد مخدر فضای بازار را فرا گرفته است گوشه گوشه بازار مملو از معتادانی است که پشت حجره ها کز کرده اند و در لاک خود فرو رفته اند.

بوی استعمال مواد مخدر فضای بازار را فرا گرفته و معتادان با تعجب به من می نگرند و سوال می کنند که دنبال چه می گردم.

سکوت بازار را صدای فندک و پچ و پچ معتادان می شکند و از درب دوم میانه بازار که روبرویش یک کوچه که در آن چند ساختمان نیمه ویران قرار دارد خارج می شوم و قصد می کنم از درب اصلی بازار وارد شوم.

مسئولان در خصوص وعده هایشان به مردم گزارش دهند طول این بازار بیش از 500 متر است و در دو سویش صدها حجره قرار دارد، سقف بازار گنبدی و دارای گچ بری است و یک حمام تاریخی نیز در میانه بازار قرار دارد.

از سمت کوچه به طرف درب اصلی بازار و یک راست سراغ قصابی مجاور درب اصلی می روم از مغازه دار می خوام در مقابل دوربین از مشکلات بازار بگوید اما امتناع می کند و به جمع مغازه داران رو بروی این راسته بازار می رود.

با تعجب می پرسم چرا این بازار مملو از معتاد است، یکی از مغازه داران می گوید: نمی خواهیم مقابل دوربین صحبت کنیم چون بعداً همین معتادها برای ما دردسر درست می کنند، بارها مسئولان آمده و رفته اند و هیچ کاری به جز وعده دادن انجام نمی دهند و حالا هم با وجود اراذل و اوباش و معتادان وضعیت بدتر و ناامن شده است، الان خوب است که طرف صبح بیایی تعدادشان بیشتر است و به راحتی در بازار مواد مخدر استعمال می کند.

بارها مسئولان آمده و رفته اند و هیچ کاری به جز وعده دادن انجام نمی دهند و حالا هم با وجود اراذل و اوباش و معتادان وضعیت بدتر و ناامن شده است با اصرار و همراهی اش از درب اصلی وارد بازار می شوم و تعدادی از معتادان را از ورودی بازار دور می کند، حجره های این سمت بازار هم همه بسته است و فقط همان لحاف دوزی از دور مشخص است.

در گوشه گوشه بازار می توان رد مواد استعمال شده و ته سیگارهای معتادان را دید، درب های شکسته و دیوارهایی که از آتش سیاه شده اند.

درب برخی از این حجره ها سالهاست باز نشده و یک دفترکار که گویا مربوط به صنایع دستی است در میانه بازار احداث شده است.

مسئولان با دوربین هایشان سلفی می گیرند و می روند درب یکی از ساختمان ها باز می شود و تعدادی از بچه های افغانستانی با تعجب دور و برم جمع می شوند و سوال می پرسند که اینجا چه می کنم اما خیلی زود مادرشان جمعشان می کند و با نگاه کش دار و متعجب درب را می بندد.

بار دیگر در جمع مغازه دارهای اطراف بازار اضافه می شوم و می پرسم مگر قرار نبود اینجا گذر فرهنگی و صنایع دستی استان شود.

یکی از مغازه دارها می گوید: هر از چند گاهی مسئولان میراث فرهنگی و استانداری می آیند و قول هایی می دهند و عکس یادگاری می گیرند و می روند اما هیچ وقت این بازار رونق نگرفته است، امنیت مهمترین عامل رونق بازار است اما کدام آدم عاقلی با وجود این همه معتاد جرأت می کند وارد بازار شود چه برسد که مغازه راه بیندازد.

اینها امنیت محله را هم تحت الشعاع قرار داده اند.

یکی دیگر از کاسبان محله قلعه محمود می گوید: برای مدتی روزهای پنجشنبه فعالان صنایع دستی اینجا جمع می شدند و همین حرکت که روزهای پنجشنبه انجام می شد موجب شد مردم محله تصور کنند قرار است اینجا یک اتفاق فرخنده روی دهد اما بعد از کرونا و بسته شدن بازار همه رفتند و معتادان آمدند.

این روزها خبری از گردشگران هم نیست و تعدادی تبعه افغان محدود خانه های موجود در بازار که بیشتر شبیه خرابه اند را اجاره کرده اند و در آنها زندگی می کنند وی گفت: این روزها خبری از گردشگران هم نیست و تعدادی تبعه خارجی محدود خانه های موجود در بازار که بیشتر شبیه خرابه اند را اجاره کرده اند و در آنها زندگی می کنند.

یکی دیگر از ساکنان این محله قدیمی شهر کرمان می گوید: در مقطعی بخش هایی از بازار مرمت شد به خصوص بدنه قلعه محمود به شک کنونی احیا شد اما وقتی رونقی در بازار نیست و تمام حرف ها برای ایجاد بازارچه صنایع دستی وعده های پوچ از کار درآمد بخش های مرمت شده هم کم کم فرسوده شد.

فراموشی سرنوشت بنای تاریخی در سیاهی درون بازار نورگیرها تا انتهای این بنا را روشن کرده اند و بازاری که روزگاری مملو از شور و هیجان حالا در گوشه گوشه اش فراموشی و اعتیاد موج می زند.

ساکنان محله می گویند قلعه محمود هزار سال قدمت دارد و از کهن ترین بخش های بازار محسوب می شود اما این بازار به شکل کنونی اش یکی از آثار به جای مانده از دوران قاجار است.

به گفته مردم این محله بازار در زمان قاجار مرمت و توسعه یافته است.

وجود این بازار در بافت تاریخی شهر و تناسبی که بافت مسکونی اطراف دارد می تواند این بنای زیبا را به یکی از مهمترین گذرهای فرهنگی و تفریحی کرمان تبدیل کند، این فضای زیبای تاریخی می تواند پس از احیا به قطب جذب گردشگر و خلق ثروت تبدیل شود اما هم اکنون ساکنان این بازار معتادان هستند.


کلید واژه ها: بازار - کرمان - معتادان - گذر فرهنگی - قلعه محمود - تاریخ - ایران - معماری - گذرگاه - تاریخی - فرهنگی - هند و پاکستان - منحصر به فرد - طولانی ترین - بازار ایران - جاده ابریشم - آسیای میانه - راسته - قلعه - هسته - جاده - قرار بود - پاکستان - ابریشم - طولانی - ایرانی - کاروان - توسعه - ادویه - مختلف

آخرین اخبار سرویس:
تمدید مهلت شرکت در آزمون استخدامی بانک تجارت

تغییرات دیروز شاخص کل بورس 1399/05/14

زیان 13میلیارد دلاری وام های بد

استخدام منشی خانم در یک شرکت تولیدی صنعتی در تهران

استخدام حسابدار خانم با حقوق و بیمه در تهران

8 فاز آزادسازی سهام عدالت

انتظارات برای برآوردن خواسته های آرمانی با کمترین قیمت/طرح «سلول درمانی» برای مقابله با کووید19

استخدام اپراتور فروش خانم بازرگانی اصفهان تجارت ماد در یزد

ورود مجلس به ساماندهی بازار خودرو /بلاتکلیفی 36 میلیون سهامدار /معیشت قربانی بازی های ارزی /پیشخوان

 مهلت یک هفته ای قاضی به متهم برای ارائه اسناد هزینه کرد 340 میلیون یورو

عقب نشینی شاخص بورس به زیر 2 میلیون

جزییات تسهیلات کمک ودیعه مسکن در استان

مهلت یک هفته ای قاضی به متهم برای ارائه اسناد هزینه کرد 340 میلیون یورو

خانه نشینی یاقوت سرخ خراسان جنوبی

خودکفایی محصولات کشاورزی تحت تأثیر افزایش قیمت ها

250 صادرکننده یک دلار هم برنگرداندند

جزییات طرح اعطای تسهیلات بانکی به مستأجران

راز پایداری رشد بازار سرمایه

فروش تکیه دولت

صنعت نفت را با طرح های جدید زنده نگه داشتیم

اثر کرونا بر دیجیتالی شدن اقتصاد آلمان

غول هـای حبـاب سـاز در وال استـریت

نرخ بیکاری ژاپن به 8/ 2 رسید

هلوسیا

استخدام کارمند خانم در یک شرکت معتبر بازرگانی خارجی در تهران

تصویب آیین نامه نحوه تسویه بدهی های قطعی دولت از طریق اسناد خزانه

آزمون و خطای بورس برای مخاطب میلیونی هسته

استخدام سرپرست اجرایی تحقیقات بازار در تهران

ترامپ: تیک تاک برای ادامه فعالیت باید فروخته شود

مشغول به کار با ماسک + عکس

 مهلت یک هفته ای قاضی به متهم برای ارائه اسناد هزینه کرد 340 میلیون یورو

بهره برداری از گاز روستای کمپ ارس پلدشت

خط قرمز دولت برای کنترل نقدینگی/ بساز و بفروش ها باید مالیات بدهند/ راهکار ساماندهی آشفته بازار خودرو چیست؟

گوجه هایی که بر زمین ماند و پوسید

تامین آب پایدار برای زنجان با تکمیل طرح های سدسازی

انتظارات برای برآوردن خواسته های آرمانی با کمترین قیمت/طرح chr(034)سلول درمانیchr(034) برای مقابله با کووید19

کاهش دامنه نوسان معاملات بورس به 2 درصد تکذیب شد

دانلود Money Lover 4.1.21.2020 – برنامه ردیاب و مدیریت هزینه

مقایسه آئودی TT و آلفارومئو 4C + مشخصات فنی

وقتی روزنامه های اصلاح طلب درد مسکن ندارند

فروش خودروهای فاقد استاندارد یورو 5 ممنوع است

استخدام بازاریاب در یک شرکت تولید قطعات فلزی در تهران

نحوه تهیه کوکو سیب زمینی با برنج

انتظارات برای برآوردن خواسته های آرمانی با کمترین قیمت/طرح سلول درمانی برای مقابله با کووید19

استخدام نیروی خدماتی آقا در شرکت کشت و صنعت نیک پارس در تهران

متقاضیان وام اجاره مسکن به سایت مراجعه کنند

جزییات تسهیلات کمک ودیعه مسکن در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

تا پایان امسال 50 شرکت خصوصی بورسی می شوند

ترخیص 80 هزار تن برنج تا پایان مرداد ماه از گمرک

وزارت بازرگانی واردات محور و تولید داخل را تضعیف می کند

جامه اوراق قرضه بر اندام طلا

تغییر چهره بورس در رالی 99

قیمت انواع کیف زنانه در بازار چقدر است؟

طرح «بخشودگی جرایم» بانک مسکن تمدید شد

قیمت جدید لوازم یدکی پراید در بازار

قیمت انواع گوشی موبایل هوآوی سری P

گوجه هایی که بر زمین ماند و پوسید

گوجه هایی که بر زمین ماند و پوسید

استخدام اپراتور تولید آقا (رشته برق و مکانیک) در قزوین

دژپسند: برنامه ای برای مالیات بر عایدی نداریم

برداشت گیاه دارویی بادرشبو در آذربایجان غربی آغاز شد/استحصال دو میلیون لیترعرق گیاه بادرشبو

کاهش ساعات کار بانک ایران زمین در بوشهر

خاتمه بانکداری سنتی در بانک رسالت

پرداخت تسهیلات به آموزشگاه های فنی و حرفه ای، با نرخ 9درصد

شرایط آزادسازی صید میگو در استان بوشهر اعلام شد

تولید 300 هزار تن یونجه در ایرانشهر

تمامی مطالبات کلزاکاران آذربایجان غربی پرداخت شد

وضعیت تولید کالاهای منتخب صنعتی در بهار امسال

فعالیت کارخانجات روسیه با سرعت بیشتری افت کرد

استخدام کارشناس فروش حضوری در مجتمع چاپ گسترده در فارس

ببینید | در چهاردهمین جلسه دادگاه متهمان پتروشیمی چه گذشت؟

سقوط 65 درصدی سود بانک اچ اس بی سی2663804

استخدام مدیر بازرگانی در یک شرکت معتبر در تهران و فارس

ارزش ریالی سهام عدالت در تاریخ 14 مردادماه اعلام شد

قیمت انواع سکه پارسیان کادویی امروز دوشنبه 13 مرداد 99

استخدام سوپروایزر فروش شهرستان آقا در تهران

خرید 1921 تن کلزا در همدان/ پرداخت 66 درصدی مطالبات

سه نکته درخصوص بازگشت ارز صادراتی

جزییات طرح اعطای تسهیلات بانکی به مستاجران

دایره بسته نوسان سکه و دلار

سنسور معامله در بازار سکه

نحوه تهیه کوکو سیب زمینی با برنج

نرخ دلار آزاد در 13 مرداد

دست رد دولت به دستگاهی برای مقابله با کرونا

تاثیر کرونا بر وضعیت اقتصادی آمریکا؛ نرخ بیکاری در چه وضعیتی است؟

تصویب ایین نامه ای در مورد نقل و انتقال مطالبات بانک ها

استخدام حسابدار در شرکت توسعه ساختار محیط در تهران

استخدام 6 ردیف شغلی در شرکت کویر موتور در تهران

بورس در معاملات امروز با نوسان همراه شد

سرمایه گذاری 42 میلیارد تومانی در مجتمع پرورش میگو رودیک چابهار

یک متر و نیم قبر، 300 میلیون تومان!

باز پس گیری 8 هکتار از اراضی ملی روستای یوسفکند

احتکار بانک ها در افزایش قیمت مسکن مؤثر بوده است/ تشریح جزییات طرح «اخذ مالیات از خانه های خالی»

سهام کدام شرکت این هفته عرضه اولیه می شود؟

تحول انبارداری با «روبات های متحرک خودکار»

بیش از یک میلیارد و 200 میلیون یورو ارز صادراتی با پیگیری قوه قضاییه بازگشته است

ترخیص 80هزار تن برنج تا پایان مرداد از گمرک

برنامه ای برای اعمال مالیات بر عایدی سرمایه نداریم

بررسی خودرو مگان توربو کراس اور شیک 2017

استخدام مدیر فروش و بازاریابی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

بازار قلعه محمود در تصرف معتادان/ از گذر فرهنگی تا گذرگاه معتادان

بازار قلعه محمود در تصرف معتادان/ از گذر فرهنگی تا گذرگاه معتادان