مطالب مرتبط:
هزینه های اشتباهات مهندس زنگنه
هزینه تست کرونا در بخش خصوصی/تست کرونا در بخش دولتی رایگان است
دولت 60 میلیارد تومان برای توسعه جایگاههای سی ان جی غرب مازندران هزینه کرد
رییس دپارتمان داوری: اشتباهات داوران تاثیری در نتایج لیگ برتر نداشته است
زنگنه: ایران ظرفیت تولید نفت خود را بالا می برد
-236 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 23 تیر 1399 ساعت 02:052020-07-12اقتصادي

هزینه های اشتباهات مهندس زنگنه


پیام نفت: مدیر فنی اسبق مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه بیژن زنگنه با حذف کارت سوخت بیش از 100 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زده است، گفت: او حتی در صادرات نفت خام هم موفق نبوده است و در واقع زنگنه ژنرال شکست خورده جنگ‌های کوچک است.

فارس نوشت: اعلام ناگهانی سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین توسط دولت، فضای عمومی جامعه را در روزهای اخیر به التهاب کشاند.

در این بین بسیاری از کارشناسان معتقدند که این اقدام دولت بدون رعایت ملاحظات کارشناسی انجام شد و اصلا دولت و وزارت نفت نبایست سهمیه‌بندی بنزین را متوقف می‌کرد که حال مجبور به اجرای مجدد آن شود.

در این راستا با علیرضا دانشی، مدیر فنی سابق شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت‌وگویی انجام دادیم.

دانشی با برشمردن نقاط ضعف عملکرد وزیر نفت، معتقد است زنگنه ژنرال شکست‌خورده جنگ‌های کوچک است.

مشروح این مصاحبه به شرح زیر است: طرح سهمیه‌بندی بنزین به هر حال توسط سران قوا تصویب شد و اکنون در حال اجرا است.

به نظر شما آیا ملاحظات کارشناسی در اجرای این طرح رعایت شده است؟ دانشی: حوزه انرژی و علی الخصوص نفت همیشه یکی از مهم‌ترین اهداف تخریبی دشمنان کشور بوده است.

مساله اصلاح قیمت سوخت مورد اجماع کارشناسان اقتصادی است؛ اما در خصوص روش اصلاح و قیمت آن اختلاف نظرات و انتقاداتی هم وجود دارد.

انتقاد از این جهت که ابعاد اجرایی این طرح، ملاحظات کارشناسی لازم را نداشته و علیرغم اینکه مدتها فرصت برای بررسی جوانب اجرایی موضوع با استفاده از تجارب گذشته فراهم بود، اما هنوز سوالات زیادی بدون پاسخ مانده است.

بعضی اقدامات انفعالی پس از اجرای طرح به خوبی نشان می‌دهد جامع‌نگری لازم نشده و حتی اقدامات خیلی آسانی که قبل از اجرای طرح به مردم اطمینان لازم را بدهد، هم اتخاذ نشده است.

کارشناسان و تحلیل گران دلسوز کشور، به بررسی شیوه اطلاع رسانی موضوع و بعضا به دلایل این تصمیم پرداخته اند اما موضوع بزرگی که در این میان نباید پنهان شود و باید بصورت جدی مورد رسیدگی قرار گیرد معرفی مقصرین بحران ایجاد شده است.

به نظر من باید بستری برای بازخواست این افراد ایجاد شود تا از حضور دوباره‌ یا استمرار فعالیت این افراد و امثال آن‌ها در فرایند‌های تصمیم ‌گیری کشور جدا جلوگیری شود.

اشاره کردید که اصل طرح مورد قبول کارشناسان است.

در تجربه‌هایی که شیوه‌ اجرا نیز با ملاحظات کارشناسی انجام شده چه عایدی نصیب کشور شده است؟ آیا میتوانید مقایسه‌ای بین قبل و بعد از توقف طرح در دولت یازدهم داشته باشید؟ دانشی: یک بررسی نشان می دهد با اجرای طرح سهمیه بندی بنزین و استفاده از کارت سوخت، مصرف روزانه بنزین از حدود 74 میلیون لیتر در تیرماه 1386 به حدود 60 میلیون لیتر در سال 1389 کاهش یافت.

تصمیم دولت آقای روحانی مبنی بر حذف سهمیه بندی بنزین و کارت سوخت از خردادماه 1394، توام شد با رشد کاملا غیر طبیعی مصرف روزانه بنزین از حدود 71 میلیون لیتر در سال 1394 به حدود 92 میلیون لیتر در سال 1397 یعنی افزایش بیش از 20 میلیون لیتر در روز طی فقط 3 سال در حالیکه میزان مصرف بنزین طی 10 سال از 1384 الی 1394 (تا قبل از حذف کارت سوخت) تنها 4 میلیون لیتر سالیانه افزایش پیدا کرده بود.

سخنگوی دولت اخیرا در توجیه افزایش 200 درصدی قیمت بنزین و سهمیه بندی آن گفتند اگر روند مصرف بنزین با شرایط قبل ادامه می یافت، سال 1400 با وجود سرمایه گذاری 4.

2 میلیارد دلاری در پالایشگاه ستاره خلیج فارس به واردکننده بنزین تبدیل می‌شویم.

* حذف کارت سوخت بیش از 100 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زده است توقف سهمیه‌بندی بنزین در سال 94 چه تاثیری در افزایش یا کاهش میزان قاچاق بنزین داشت؟ دانشی: بر اساس نظر بعضی از کارشناسان، علاوه بر حذف کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین که نقش مهمی در کنترل مصرف بنزین داشت، نوسانات ارزی در سال 1397 و افزایش شدید فاصله قیمت بنزین در مقایسه با کشورهای همسایه باعث شد تا قاچاق این فرآورده نفتی سهولت و جذابیت بالاتری پیدا کرده و این پدیده شوم رونق بیشتری هم پیدا کند.

بدیهی است دولت محترم اگر شوک ارزی را پیش بینی می کرد، حداقل باید عوارض آن از جمله تشدید قاچاق سوخت را هم کارشناسی می‌کرد و برای آن تمهیدات را از قبل در نظر می‌گرفت.

آیا چنین بود؟ اعلام نظر بعضی از مسئولین فعلی معاونت پالایش و پخش وزارت نفت مبنی بر کاهش مصرف حتی از همان روز اول سهمیه بندی تایید مجددی بر درست بودن سیاست سهمیه بندی و کارت سوخت بوده که دولت قبلا بشدت مخالف آن بود.

بر اساس سخنان اخیر یکی از مسئولین دولت در دفاع از سهمیه بندی، صادرات هر 10 میلیون لیتر بنزین حدود 20 هزار میلیارد تومان برای کشور درآمد ایجاد می کند.

بعبارت دیگر حذف کارت سوخت، عدم سهمیه بندی و عدم افزایش پلکانی و تدریجی قیمت حامل‌های انرژی و نهایتا عدم کنترل مصرف بنزین طی چند سال اخیر حداقل بیش از 100 هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زده است در حالی‌که رقم واقعی خسارت شاید بسیار بزرگتر باشد.

اگر این ارقام و آمار درست هستند، این خسارت بزرگ به کشور اگر خیانت تلقی نشود قطعا سوء مدیریت عظیم و حیف علنی و گسترده بیت المال مسلمین و هدر دادن ثروت کشور است.

خسارت‌ها فقط به قاچاق بنزین محدود نمی شود، قاچاق بنزین منجر به واردات بنزین بیشتر برای تامین نیاز مردم و خسارت دیگری به ثروت کشور برای پرداخت هزینه واردات شده است.

بر اساس نظرات بعضی از کارشناسان، به دلیل حذف کارت سوخت، میزان واردات بنزین به کشور در فاصله زمانی 1392 تا 1398 بطور متوسط حدود 9 میلیون لیتر در روز بوده که برای این مقدار واردات بنزین هم 8 میلیارد دلار ارز پرداخت شده است.

خسارت بزرگتر هم تخصیص بخش بزرگتری از تولید و ذخائر نفتی تجدید ناپذیر کشور برای تولید بنزینی است که در واقع قاچاق و مازاد بر نیاز بود که در محاسبه خسارت‌های عظیم این اقدام باید در نظر گرفته شود.

* زنگنه ژنرال شکست‌خورده جنگ‌های کوچک است به نظر شما در ماجرای بنزین و خساراتی که اعلام کردید چه کسی مقصر اصلی است؟ یعنی چه فردی باید پاسخگوی اصلی وضع موجود باشد؟ دانشی: بلاشک اگر وزیر نفت و به تبع آن هیئت دولت همان نظام سهمیه بندی و استفاده از کارت سوخت که کشور یک بار برای آن هزینه داده بود را ادامه می‌دادند؛ دوباره این هزینه‌ها و خسارات سنگین به کشور تحمیل نمی شد.

آن زمان نظام سهمیه بندی قیمت سوخت با افزایش تدریجی و پلکانی انجام می‌گرفت و توان مالی مردم با آن هماهنگ می‌شد و همچون امروز مانند فنری جمع شده به یکباره آزاد نمی‌شد.

این ابهام بزرگ همچنان بی‌پاسخ است که با کدام منطق علمی سهمیه‌بندی و کارت سوخت به دلیل اصرار وزیر نفت در میان سکوت معنادار کمیسیون انرژی مجلس حذف گردید؟ چطور می‌شود که آقای زنگنه بعد از 14 سال فعالیت در سمت وزیر نفت چنین اشتباه بزرگی کند و کارت سوخت و سهمیه‌بندی را از بین ببرد؟ الان که دوباره به این نتیجه رسیدند که سهمیه‌بندی خوب بوده و اجرا شده است چه کسی غیر از آقای زنگنه مسئول این اشتباهات است؟ عدم پذیرش مسئولیت یعنی مسئولیت گریزی و مسئولیت گریزی یعنی پذیرش عدم صلاحیت ماندن در مقام.

صحبت‌های اخیر رییس‌جمهور بعد از اجرای طرح نشان داد یکی از دلایل ضرورت سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین، عدم موفقیت وزارت نفت تحت مدیریت آقای زنگنه در تحقق میزان صادرات نفتی است که با فرض تحریم‌های ظالمانه برنامه‌ریزی شده بود.

در واقع بیژن زنگنه حتی در صادرات نفت خام هم موفق نبود.

با توجه به آنچه گفتم حداقل اقدام لازم، عذرخواهی عملی دولت از مردم و عزل فوری و بدون درنگ آقای زنگنه از وزارت نفت توسط ریاست جمهوری است.

البته از نظر ما آقای زنگنه از ابتدا فاقد صلاحیت لازم برای تصدی وزارت نفت بود.

زیرا ایشان کارنامه‌ای طولانی از عدم موفقیت و شکست در تحقق برنامه‌های کلان خود در وزارت نفت و ایجاد بحران‌های متعدد در وزارتخانه از قبل داشتند در حدی که می توان وی را ژنرال شکست خورده جنگهای کوچک نامید و قطعا در جنگ‌های بزرگی چون تحریم نفتی نمیتوان به ایشان تکیه کرد.

در حال حاضر بحث استیضاح آقای زنگنه نیز در مجلس مطرح است.

به نظر شما غیر از توقف سهمیه‌بندی بنزین چه انتقادات دیگری به عملکرد ایشان وارد است؟ دانشی: انتقادات زیادی به عملکرد آقای زنگنه به عنوان وزیر نفت وارد است.

یکی از آنها مربوط به بحث پالایشگاه‌سازی است.

دیدگاه معروف آقای زنگنه که در عمل هم بر آن تاکید داشتند، مخالفت با ایجاد پالایشگاه در کشور بود.

بهانه ایشان این بود که پالایشگاه‌سازی توجیه اقتصادی ندارد در حالی که همه می‌دانند سوخت صرفا یک کالای اقتصادی نیست بلکه یک کالای راهبردی است و فقط نمی‌توان با محاسبات اقتصادی درباره آن تصمیم‌گیری کرد.

این سلیقه آقای زنگنه کشور را به واردکننده بنزین تبدیل کرد که به دستاویزی مهم و خطرناک برای صدمه به ایران اسلامی توسط دشمنان این کشور تبدیل شده بود.

مگر می‌شود به همین زودی موضوع تحریم فروش بنزین به ایران را فراموش کنیم.

در نتیجه تفکرات ایشان ظرفیت پالایشگاهی کشور متناسب با نیاز مردم افزایش نیافت و به اجبار به تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی روی آوردند که تبعات سنگینی در پی داشت.

مسئولین همین دولت در نقد دولت قبل، بارها به مضر بودن بنزین تولیدی پتروشیمی‌ها معترض بودند در حالیکه این بحران ریشه در عملکرد ناصحیح آقای زنگنه داشت.

یادآوری می شود پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دولت قبل شروع شد و به اجبار نهایتا در دولت فعلی فازهایی از آن افتتاح شد آنهم با خوراک میعانات گازی نه حتی نفت خام.

* وزارت نفت را باید یکی از مقروض‌ترین وزارتخانه‌های کشور دانست بر هم زدن ساختار سازمانی شرکت ملی نفت ایران نیز یکی دیگر از اقدامات اشتباه آقای زنگنه بود.

از جمله این اقدامات می‌توان به ساختارشکنی‌های متعدد، سلب اختیارات مناطق عملیاتی، تضعیف دانشگاه و پژوهشگاه صنعت نفت و تاثیر سوء چنین تصمیمی بر فعالیت صنعت نفت و از بین بردن مدیریت پروژه‌ها در سازمان اشاره کرد.

خوب است به پرونده‌های فراوان شکایات کارکنان و کارشناسان نفت به دیوان عدالت اداری و رای‌های متعدد آن بر علیه این وزارتخانه هم نگاهی انداخته شود.

دیگر آنکه عدم اعتماد به کارشناسان داخلی و عقد قراردادهای غیرمفید با شرکت‌های خارجی به نحوی بوده که هم‌اکنون وزارت نفت را باید یکی از مقروض‌ترین وزارتخانه‌های کشور دانست.

از دیگر موارد می توان به شکست کامل آقای زنگنه در تحقق اهداف برنامه تولید نفت برنامه سوم توسعه (که خودش ارائه کرده بود)، عدم تحقق اهداف کلان قراردادهای نفتی بیع متقابل علیرغم ایجاد بدهی‌های سنگین برای کشور اشاره کرد.

همچنن افزایش سرسام‌آور هزینه‌های اجرایی وزارت نفت با ایجاد صدها شرکت در درون شرکت‌های نفتی و بهم ریختگی ساختار اجرایی شرکت‌ها و پروژه‌های نفتی از ایرادات اصلی مدیریت ایشان در دوره 1376 الی 1384 بوده است و متاسفانه در دور پس از ایشان و تا به امروز ادامه دارد.

در دوره اخیر مهم‌ترین اقدام ایشان، هدردادن چندین سال برای طراحی مدل قراردادی IPC بود که یک کپی دست چندم از قراردادهای کشور های مجاور بود و عملا در تحقق هدف اصلی این قرارداد که تشویق شرکت‌های بین‌المللی به مقابله با تحریم با دادن اختیارات و امتیازات ویژه و منحصر به فرد در این الگوی قراردادی بود، هم ناکام ماند.

برکناری شرکت‌های ایرانی از اجرای پروژه‌های مهم و حساسی همچون توسعه فاز 11 پارس جنوبی و واگذاری آن به یک شرکت خارجی و بعد از سال‌ها توقف کار، قرارداد مجدد با شرکت‌های ایرانی برای اجرای همان فاز پس از تخلف واضح شرکت توتال در عدم اجرای قرارداد IPC در این فاز که نشان داد این الگوی قراردادی نه تنها نمی‌تواند مانع اجرای تحریم شود بلکه حتی برای جریمه شرکت متخلف طرف قرارداد هم قابلیت ندارد.

* مجلس، وزارت نفت را از شیوه مدیریت غیر کارشناسی زنگنه نجات دهند آقای زنگنه مشهور است به استفاده گسترده از بازنشستگان، نمایندگان ادوار مجلس، اشخاص متنفذ سیاسی، مدیران دیگر وزارتخانه‌ها که غالبا هیچ تخصصی در نفت ندارند.

در 6 ساله اخیر شاهد شیوه جدید ایشان برای تحمیل دیدگاه‌های فردی و تخریب ته مانده ساختارهای سیستماتیک کارشناسی در وزارت نفت بودیم.

انتظار می رود مجموع نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر اساس مبانی و بررسی‌های دقیق کارشناسی و در جهت دفاع از منافع کشور و بدون نگاه جناحی و یا خدای ناکرده منافع شخصی در آستانه انتخابات، بجای توسل به بعضی اقدامات منفعلانه که ممکن است نمایشی یا پوپولیستی هم تعبیر شود، از اختیارت قانونی خود در جهت منافع مردم استفاده کنند و وزارت نفت را از شیوه مدیریت غیر کارشناسی آقای زنگنه نجات دهند.

همچنین از ریاست محترم قوه قضاییه درخواست داریم برای حفظ حقوق مردم ایران، به بند 5 وظایف کمیته تحت نظارت معاون اول قوه قضاییه، رسیدگی علنی و شفاف به دلایل کارشناسی وزارت نفت در حذف کارت سوخت و تبعات آن برای کشور و رقم واقعی خسارت به بیت المال مسلمین را اضافه نماید.

اگر کوتاهی نشده از مسئولین وزارت نفت تقدیر شود و اگر کوتاهی شده بدون مصلحت اندیشی های مرسوم برخورد مناسب قانونی صورت گیرد.


کلید واژه ها: زنگنه - افزایش قیمت بنزین - میلیارد تومان - دولت - افزایش قیمت - ژنرال - مناطق - بنزین - فضای عمومی - قیمت بنزین - بیژن زنگنه - صادرات نفت - کارشناسان - وزارت نفت - کارت سوخت - شکست - مدیر - جنوب - کارشناسی - کوچک - نقاط ضعف - شرکت ملی - ناگهانی - میلیارد - نفت خام - التهاب - عملکرد - علیرضا - مصاحبه - صادرات

آخرین اخبار سرویس:
البرز روی ریل توسعه پایدار اشتغال گردشگری

بالاترین قیمت لحظه ای تاریخ طلا /اونس مرز 2000 دلاری را شکست

آموزش تهیه انواع سالاد اسفناج ساده و بسیار خوشمزه + نکات مهم

تصویب 32 طرح جدید سرمایه گذاری خارجی به ارزش 1.6 میلیارد دلار

تعرفه تست کرونا در بخش دولتی و خصوصی

بانک مرکزی: معرفی سری جدید صادرکنندگان متخلف به قوه قضاییه

رزمایش شیفت ایثار در معدن اصلی زغال سنگ کوهبنان

کاهش قیمت نفت در پی نگرانی از تقاضای سوخت

12 نوع بذر گندم متناسب با اقلیم گلستان معرفی شد

آبی کردن 29 هزار هکتار اراضی دیم انقلابی در کشاورزی کرمانشاه است

روحانی: استقراض از بانک مرکزی از دستور کار دولت خارج شده است

افزایش حق مسکن 300 هزار تومانی کارگران چه شد؟

وزیر کار: وام 10 میلیونی به خبرنگاران پرداخت می شود

جزییات وام 10 میلیونی به خبرنگاران

هم افزایی تحقیقات و بدنه اجرایی بخش کشاورزی آغاز شده است

ایران واکسن کرونای روسیه را وارد می کند؟

وزیر کار: در صورت تأمین اعتبار وام 10 میلیونی کرونایی برای خبرنگاران پرداخت می شود/ تلاش می کنیم حق مسکن کارگران به زودی در دولت تصویب شود.

پرداخت وام 10 میلیونی به خبرنگاران

طرح دو پروژه شاخص عمرانی شهر قشم ارایه شد

در بازدید مدیر عامل بانک ملت تصمیم گیری شد: تقویت همکاری ها در دستور کار بانک ملت و پالایشگاه نفت تهران

خبر خوش برای خبرنگاران | وام 10 میلیونی در انتظار خبرنگاران

طرح توسعه نواحی صنعتی حاشیه روستا ها

آبی کردن 29 هزار هکتار اراضی دیم انقلابی در کشاورزی کرمانشاه است

350 واحد مسکونی برای ایثارگران گلستانی ساخته می شود

وام 10 میلیونی به خبرنگاران پرداخت می شود

وام 10 میلیونی به خبرنگاران پرداخت می شود

تولید تیرآهن نیمه سبک بال نیم پهن(I-7) نمره 16 در ذوب آهن اصفهان

فرصت یک ماهه به بانک ها برای تعیین تکلیف تسهیلات رونق تولید

صادرات آلومنیوم و کربنات سدیم از موفقیت های اقتصادی استان فارس است

بهره برداری از 5 طرح شاخص جهش تولید در لرستان

80 میلیارد تومان برای تکمیل محور اردبیل – سرچم اختصاص یافت/ نوبخت هفته آینده میهمان اردبیلی هاست

صنایع «آب بر» آذربایجان شرقی از سیستم بازچرخانی برای تامین آب استفاده کنند

تصویب 32 طرح جدید سرمایه گذاری خارجی به ارزش 1.6 میلیارد دلار

بهره وری پایین یکی از مشکلات اصلی واگن های مسافری

سالانه 4 هزار پروژه تحقیقاتی کشاورزی در کشور انجام می شود

استخدام پشتیبان فروش خانم در تهران

وام 10 میلیونی به خبرنگاران پرداخت می شود

البرز روی ریل توسعه پایدار اشتغال گردشگری

از واردات 2 هزار و 500 ردیف کالایی که نمونه تولید داخل دارد جلوگیری شده است

4000 بیمار MS در آذربایجان غربی چشم به راه حمایت مسئولان هستند

قیمت مرغ به کانال 18 هزار تومان بازگشت

حفظ سلامت مشتریان و کارکنان اولویت اول بانک ایران زمین است

بیمارستان شهدای ماهشهر پس گرفته شد

آبی کردن 29هزار هکتار اراضی دیم انقلابی در صنعت کشاورزی کرمانشاه خواهد بود

افزایش 79 درصدی ذخیره سازی خون بند ناف در ایلام

دوگانه ی توسعه بانکداری الکترونیک و مخاطرات امنیتی

اولین تصاویر از خسارت انفجار مهیب بیروت/عکس

سالانه 4 هزار پروژه تحقیقاتی کشاورزی در کشور انجام می شود

آب ارس چه زمانی به تبریز می رسد؟

توضیح بانک مرکزی درباره 250 متخلفی که دلارهای صادراتی را به کشور بازنگرداند

ماجرای خودرو های دپو شده در بابل چه بود؟ + فیلم

هواپیمای مسافربری مافوق صوت در راه است

پرداخت بیش از 3 هزار میلیارد ریال به گندمکاران استان اردبیل

روند صعودی نرخ ارز در بازار؛ قیمت انواع لوازم منزل در بازار چقدر است؟

استخدام کارشناس ایمنی و بهداشت آقا در اصفهان

آبی کردن 29هزار هکتار اراضی دیم انقلابی در صنعت کشاورزی کرمانشاه خواهد بود

استخدام مدیر تولید در یک شرکت دانش بنیان معتبر در اصفهان

وام 10 میلیونی به خبرنگاران پرداخت می شود/ پایه سنوات کارگران باید در سابقه لحاظ شود

استخدام کارمند اداری در شرکت برق و صنعت دیهیم در تهران

ضرورت توسعه گلخانه در استان/ زیتون گلستان در گیلان به فروش می رسد

اجرای طرح بانویار در 50 روستا برای جلوگیری از مهاجرت زنان

عملکرد در هوشمندسازی شهر مناسب نبوده است

5 میلیون  دلار صرفه جویی ارزی  سالانه  با تولید بیو ایمپلنت

دژپسند: 90هزار میلیارد تومان نقدینگی در 4 ماه اول سال وارد بورس شده است

قیمت مرغ به کانال 18هزار تومان بازگشت

جدیدترین مدل کوییک آر پلاس رونمایی شد+عکس

کاهش ساعت کار شعب بانک ایران زمین در استان بوشهر/ چهارشنبه تعطیل شد

مسیر گردشگری برای اشتغال زایی مسیر راحتی است

طرح توسعه نواحی صنعتی حاشیه روستاها

وضع شرکت های نفتی و پتروشیمی در بورس خوب است

توضیح بانک مرکزی درباره 250 متخلفی که دلارهای صادراتی را به کشور بازنگرداند

گوشی های نسل پنجم گوگل چه زمانی از راه می رسد؟+عکس

1200 پرونده برای 250 متخلف ارزی تشکیل شد/ بازداشت14 نفر

عدم سازگاری بین ظرفیت ها و امکانات فرهنگی آذربایجان شرقی

آلومینیوم ایران چگونه تحریم ها را دور می زند؟

ماسک | قیمت گزاف ماسک در بازار آزاد

فروش حدود 3 میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی

صنعت نفت | صادرات فرآورده های نفتی در شرایط تحریم و کرونا بی نظیر است

انسجام بخشی فعالیت های دانش بنیان به وسیله برنامه عملیاتی توسعه نظام نوآوری

مقیمی: از مرز تولید 172 هزار دستگاه خودرو عبور کردیم

استخدام کارشناس خدمات پس از فروش در یک شرکت معتبر در اصفهان

جزییات افزایش کمک هزینه معیشت و مسکن مستمری بگیران تأمین اجتماعی

توضیح بانک مرکزی درباره 250 متخلفی که دلارهای صادراتی را به کشور بازنگرداند

استخدام کارشناس برنامه ریزی خرید و مسئول خرید داخلی در اصفهان

رفع اختلاف مردم و منابع طبیعی با ساده سازی دستورالعمل ها/ قیمت چهل محصول کشاورزی به سازمان برنامه اعلام شد

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی و داخلی در اصفهان

پرونده 114 میلیارد ریالی برای اصناف متخلف فارس تشکیل شد

احداث 3 اسکله به طول 1400 متر در بندر شهید رجایی/ ارتقاء جایگاه بندر با تکمیل فاز سوم توسعه

انس طلا برای نخستین بار به بالاتر از 2000 دلار رسید

بانک ملی ایران تسهیلات پرداختی به مشتریان را بلوکه نمی کند

احداث پارک ساحلی سبب توسعه شهر مشراگه می شود

یک هزار نفر از ایتام زیرپوشش کمیته امداد سمنان وارد بورس می شوند

استخدام سرپرست انبار آقا در یک شرکت تولیدی در اصفهان

تغییرات در خرید خودرو آغاز می شود/جابجایی کد ملی +جزییات

قالیباف: کشور در حوزه اقتصادی نیاز به یک عزم، اراده ملی و کار جهادی دارد

بازگشت 85 واحد راکد آذربایجان غربی به چرخه تولید تا پایان سال 99

استخدام مذاکره کننده حرفه ای در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

پتانسیل بالای ایران در شکوفایی بخش فولاد

استخدام مدیر مالی در یک گروه صنعتی معتبر در تهران

فروش حدود 3 میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی

هزینه های اشتباهات مهندس زنگنه

هزینه های اشتباهات مهندس زنگنه