مطالب مرتبط:
بازی مرگ و زندگی برای ویسی و جلالی/ سپاهان به حفظ رتبه دوم می اندیشد
توصیه های وزیر ارشاد برای حفظ سلامت جامعه
جلسه کمیسیون بررسی را ه های پاسداری و حراست از ولایت فقیه مجلس خبرگان برگزار شد
گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی به میزبانی بانک گردشگری برگزار شد
گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی به میزبانی بانک گردشگری برگزار شد
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 21 تیر 1399 ساعت 16:252020-07-11سياسي

حفظ و حراست از شورایاری ها


امروز، شورایاری یک نهاد مدنی محلی-شهری است که باید برای حفظ و حراست آن تلاش کرد، شورا و شهرداری باید از طریق رایزنی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی بکوشد با حل مشکلات حقوقی این نهاد، - راه تداوم فعالیتش را تسهیل کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار شهر، با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، انتخابات شورایاری محلات شهر تهران مغایر با قانون شناخته شده و برگزاری آن برای دوره های بعدی منتفی است این تصمیم روز 17 تیر در نشستی با حضور برخی اعضای شورای شهر و نمایندگان دولت در دیوان عدالت اداری کشور گرفته شد، تصمیمی که با سوال های زیادی درباره فعالیت شورایاری ها، نقش آنها و ادامه حیاتشان همراه بود.

مهدی شیرزاد، رییس دبیرخانه مرکزی ستاد راهبری مشارکت های اجتماعی در محلات تهران (مدیریت محله) در گفتگویی با خبرنگار شهر درباره مباحث حقوقی این رأی توضیحات کاملی ارائه کرد که مشروح این گفتگو را می خوانید:آقای شیرزاد به نظر شما تأثیرگزاری و اعتماد مردم به شورایاری ها چه میزان است؟ با توجه به گذشت 20 سال از عمر شورایاری ها انتظار می رود که شهروندان تهرانی با شرح وظایف و کارکرد شورایاری ها تا حدود زیادی آشنا شده باشند اما با توجه به نظرسنجی انجام شده در تیرماه سال 98 یعنی در محدوده زمانی برگزاری انتخابات شورایاری ها که افکار عمومی بیش تر در معرض اخبار مرتبط با این نهاد بود، تنها 2.

8 درصد پاسخگویان گفته اند با وظایف و نقش شورایاری ها کاملا آشنا هستند.

1.

2 درصد تا حد زیادی و 12.

9 درصد تا حدی آشنا بوده اند.

حدود 37.

5 درصد بیان کرده اند که چیزی درباره وظایف و نقش شورایاری ها نمی دانند یا خیلی کم می دانند.

45.

6 درصد پاسخگویان نیز گفته اند که اطلاعی از این موضوع نداشته و تا کنون کلمه شورایاری را هم نشنیده اند.

22.

7 درصد پاسخگویان از نحوه انتخاب اعضای شورایاری ها مطلع بوده اند و 8.

1 درصد آن ها از زمان برگزاری انتخابات شورایاری ها خبر داشته اند.

مقایسه این رقم، با نتایج انتخابات می تواند قرینه ای بر اعتبار این نظرسنجی باشد؛ چه این که طبق اعلام رسمی، در انتخابات پنجمین دوره شورایاری ها در 4 مرداد ماه سال جاری، حدود 510 هزار نفر شرکت کردند که مشارکت حدود 7 درصد واجدین شرایط رأی را نشان می دهد.

در همین نظرسنجی، تنها 3.

8 درصد پاسخگویان گفته اند که تا زمان پرسش، به شورایاری محله شان مراجعه کرده اند و فقط 1.

6 درصد پاسخگویان بیان کرده اند که برای حل مشکلات محله شان با شورایاری محله، تماس می گیرند یا به آن مراجعه می کنند.

این نظر سنجی نشان می دهد که نهاد شورایاری تا رسیدن به نقطه مطلوب همچنان فاصله دارد.

اما مقصر این موضوع، شورایاران عزیزی که در ادوار مختلف برای توسعه محله شان زحمت کشیده اند نیستند.

چند عامل در این خصوص تأثیر گذار بوده اند.

از نظر بنده، یکی از مهم ترین عوامل همین روشن نبودن جایگاه حقوقی، اختیارات و ظرفیت های این نهاد بوده است.

رأی دیوان عدالت اداری نه یک تهدید بلکه فرصتی است که با همت نمایندگان تازه نفس این دوره مجلس شورای اسلامی، جایگاه حقوقی شورایاری تعریف و روشن شود.

رای صادره شده در خصوص ابطال انتخابات شورایاری ها معطوف به چه مسائل حقوقی بوده است؟ تاریخچه و ریشه مسأله چیست؟ در سال 1378 شورای اسلامی شهر تهران با هدف سازمان دهی اجتماعات محلی و استفاده از ظرفیت ها و قابلیت های شهروندان در قالب یک سازمان داوطلبانه، که اعضای آن با آرای مستقیم هر محله انتخاب می شدند به تصویب تشکیل انجمن های شورایاری شهر تهران همت گماشت.

انجمن شهری اولین دوره شورایاری ها در سال 1379 وارد عرصه مدیریت شهری شد.

در این مصوبه وظایفی که به شورایاری ها محول شده است، در قالب راهکار، طرح های اجرایی و پیشنهاد است که در جهت کمک به شورای اسلامی شهر تهران در راستای ایفای وظایف مندرج در ماده 80 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی و شهرداران ارائه می شود و طبق تبصره 1 و 2 ماده 12 مصوبه اصلاحی تشکیل انجمن شورایاری ها مورخ خرداد ماه 1398، این پیشنهادها برای شورای شهر تنها جنبه مشورتی داشته و در صورت تصویب توسط شورای شهر اجرا خواهد شد و شورایاری حق هیچ گونه تصمیم گیری مستقل، موثر و نافذ حقوقی در امور اجرایی، مالی و اداری شهرداری، شورای اسلامی شهر، مدیریت محله و سایر سازمان ها را نخواهد داشت.

به همین دلیل عنوان شورایاری به جای شورای محل انتخاب شده است تا با مفهوم شورای محل مصرح در اصل هفتم قانون اساسی خلط نشود.

در ماده 30 قانون اصلاح پاره ای از مواد قانون تشکیلات شوراهای اسلامی مصوب 1/9/1361 به تشکیل شوراهای محله اشاره ای شده بود ولی ترتیبات تشکیل آن ها مشخص نشده بود؛ این در حالی است که طبق اصل یکصدم قانون اساسی ترتیبات و شرایط تشکیل شوراها باید به موجب قانون تعیین شود.

در اصلاحات بعدی قانون تشکیلات شوراها در سال های 65 و 75 نیز ترتیبی برای تشکیل شورایاری ها معین نشد و مسکوت باقی ماند.

در ماده 2 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراها مصوب 1375 تصریح شده است: مقصود از شورا در این قانون و سایر قوانین معتبر در خصوص شوراهای اسلامی کشوری شوراهای روستا، بخش، شهر، شهرستان، استان و عالی استان ها می باشد.

پس در این قانون نیز شورای محل و یا شورایاری به رسمیت شناخته نشده است.

در تاریخ 17/5/1396 مجددا اصلاحاتی در قانون تشکیلات شوراها انجام گرفت که در ماده 20 این اصلاحات تصریح شده است: قانون اصلاح پاره ای از مواد قانون تشکیلات شوراهای اسلامی مصوب 1/9/1361 و قانون اصلاح قانون تشکیلات شوراهای اسلامی مصوب 29/4/1365 و اصلاحات و الحاقات بعدی آن ها به استثناء موارد زیر نسخ می گردد.

لذا تنها ماده ای که در سال 1361 در خصوص تشکیل شورای محل به تصویب رسیده بود نیز نسخ شد.

بر اساس اعتراض فرماندار وقت تهران طی نامه شماره 8313 / 1 / 93 - 29 / 10 / 93 نسبت به مصوبه یک صد و بیستمین جلسه مورخ 14/ 10/ 1393 شورای اسلامی شهر تهران در رابطه با روند تشکیل و برگزاری انتخابات شورایاری ها و عدم تأیید مصوبه یادشده، همچنین نامه سازمان بازرسی کل کشور به روسای قوای سه گانه در تاریخ 16/4/98، اقدام شورای اسلامی شهر تهران و هیأت محترم وزیران در وضع مصوبه مبنی بر تشکیل انجمن شورایاری محلات در تهران و برگزاری انتخابات برخلاف اصل 100 قانون اساسی و خارج از حدود اختیارات قانونی مراجع مزبور بوده و علی رغم عدم وجود صلاحیت قانون گذاری برای مراجع فوق الذکر، اقدامی تقنینی، قلمداد می شود، زیرا که:اولاً انتخابات عمومی، یک امر سیاسی است و باید از سوی قانون پیش بینی شود وشروط انتخاب کنندگان، انتخاب شوندگان و شیوه برگزاری انتخابات را نیز باید قانون تعیین کند.

اصل 100 قانون اساسی محدوده برگزاری انتخابات شوراها را صرفا در روستا، بخش و شهرها پیش بینی کرده و انتخابات دیگری را در درون شهرها به نام شورایاری پیش بینی ننموده است.

ثانیاً وظایف اعضای شوراهای اسلامی شهرها در ماده 80 قانون اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران تصریح شده و در هیچ یک از بندهای 1 تا 34 ماده اخیرالذکر وظیفه و اختیاری به شوراها در برگزاری انتخابات شورایاری ها محول نشده است؛ به عبارت دیگر در قانون انتخابات شوراها مصوب سال 1375 و اصلاحیه سال های بعد آن، برگزاری انتخاباتی به نام شورایاری پیش بینی و در قانون تصریح نشده است.

ثالثاً مستفاد از مفاد بند 7 ماده 80 قانون اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مبنی بر اقدام در خصوص تشکیل انجمن ها و نهادهای اجتماعی، امدادی، ارشادی و تأسیس تعاونی های تولید و توزیع و مصرف، نیز انجام آمارگیری، تحقیقات محلی و توزیع ارزاق عمومی با توافق دستگاه های ذی ربط ، اقدام شورا در راه اندازی سازمان های مردم نهاد مدنظر بوده است.

حتی در همین بند نیز تشکیل انجمن ها و نهادهای اجتماعی منوط به موافقت دستگاه های ذی ربط شده است و این امر بدان معنا است که چنانچه دستگاه های ذی ربط به هر دلیلی موافق اقدام شورا نباشند، شورا مجاز به راه اندازی آن ها نخواهد بود.

سال 1386 شکایتی با موضوع ابطال مصوبه سی و پنجمین جلسه مورخ 1378/8/4 شورای اسلامی شهر تهران در خصوص تشکیل انجمنهای شورایاری شهر تهران، از سوی وزارت کشور به دیوان عدالت اداری تقدیم شد بدین شرح که اساسا برگزاری انتخابات از وظایف حاکمیتی وزارت کشور است و شورای شهر که دارای شخصیت غیرحقوقی و غیر دولتی است نمی تواند برگزار کننده انتخابات باشد و از بند 7 ماده 71 قانون شوراها، اجازه برگزاری انتخابات برای تشکیل شورایاری مستفاد نمی شود.

رییس وقت شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به شکایت مذکور طی نامه شماره 160/25 مورخ 1385/1/28 اعلام داشت در هیچ یک از قسمت های مصوبه مورد بحث اشاره ای به برگزاری انتخابات از سوی شورای اسلامی شهر تهران نشده است.

حسب مذاکرات معموله وتوافقات حاصله با وزیر کشور، توافق وزارت کشور نیز در خصوص این مورد، حاصل گردید.

نهایتاً مدیرکل حقوقی وزارت کشور در جلسه هیأت عمومی دیوان در مورد اعتراض نسبت به مصوبه سی و پنجمین جلسه مورخ 78/8/4 شورای اسلامی شهر تهران از طرح شکایت در خصوص تشکیل انجمنهای شورایاری شهر تهران اعلام انصراف کرد و در نتیجه صدور رای توسط دیوان بلاموضوع شد.

همچنین در تاریخ 17/9/ 98 بررسی استفساریه ای در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت که در این استفساریه عنوان شده بود: آیا با عنایت به اصل هفتم قانون اساسی جمهوری اسـلامی ایـران بند (7) ماده (71) قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران مصوب 1/3/1375 با اصلاحات و الحاقـات بعدی، شامل تشکیل شوراهای محل نیز می شود؟در این استفساریه پیش بینی شده بود که بند 7 ماده 71 قانون انتخابات شوراها شامل تشکیل شوراهای محلی نیز شود.

این طرح در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی نیز به دلیل مخالفت با اصل 73 قانون اساسی رد شد؛ در رد این طرح آمده است: با وجود اصول متعدد قانون اساسی درباره شوراها و حتی شوراهای محل، استفساریه پیشنهادی دایره شمول قانون را توسعه می دهد و اصالتا به جهت ماهیت تقنینی طرز تشکیل شوراهای محل ، قانونگذار حق واگذاری آن را به شوراهای شهر ندارد.

پیشنهاد شما برای برون رفت از وضع موجود و رأی صادره شده چیست؟ در حال حاضر، تنها مبنای موجود برای فعالیت انجمن های شورایاری، بند 7 از ماده 80 فعلی و ماده 71 سابق قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران است.

به هر تقدیر، امروز، شورایاری یک نهاد مدنی محلی شهری است که باید برای حفظ و حراست آن تلاش کنیم و از طریق رایزنی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی بکوشیم با حل مشکلات حقوقی آن، راه تداوم فعالیتش را تسهیل کنیم.


کلید واژه ها: شورایاری - دیوان عدالت اداری - شورای - شورا - دیوان عدالت - عدالت اداری - نمایندگان - انتخابات شورایاری - مجلس شورای اسلامی - اعضای شورای شهر - خبرنگار - نمایندگان مجلس - شورا و شهرداری - شیرزاد - فعالیت - شورای اسلامی - اداری - تهران - عدالت - تصمیم - حقوقی - دیوان - حراست - محلات - گفتگو - شهر تهران - شورای شهر - حل مشکلات - نهاد مدنی - محلات شهر

آخرین اخبار سرویس:
رییس شورایعالی استان ها: کمیسیون ماده 100 باید ملغی شود

رییسی: شوراهای شهر دژ محکمی در برابر فساد و رانتخواری هستند

«جرقه فتنه» در راه است

قربانی 118 رأس دام ویژه نیازمندان به همت بسیجیان شاهرودی

باید راه برای قانون مداران هموار و برای متخلفان سد شود

مرمت و ترمیم تصاویر شهدا در سطح استان در دستورکار قرار گرفت

روز جهانی خلاق ترین اقلیت جهان

نقش خبرنگاران در ایجاد امید و نشاط در جامعه بی بدیل است

جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد مقابله با کرونا

اخبار مشروح 13 پنجشنبه 23 مرداد 1399

انتقام حاج قاسم سلیمانی را دیر یا زود می گیریم/ انتقام سختی خواهد بود

دستاوردهای انقلاب نباید به بهانه های مختلف زیر سوال برده شود

مراسمات محرم و صفر با ایده های نو برگزار می شود

روحانی: سرزمین ما هر روز آبادتر می شود

سهم لرستان از اعتبارات ملی افزایش یابد/ لزوم تشکیل کارگروه توسعه

هیئتی ها ثابت کنند می توان با رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی محرم را برگزار کرد

برپایی نماز جمعه در 25 شهر خوزستان

استخدام کارمند اداری در شرکت رنگ کانسای ایرانیان در گرمسار

روحانی | ابادانی مناطق مرزی جزو آرزوهای مرحوم هاشمی بود | ایران به امنیت غذایی و آبادانی مرزها توجه خاصی داشته | خودکفایی بسیار مهم است

انتقام خون حاج قاسم گرفته خواهد شد

هنر نیروی قدس سپاه «میلاد قدرت» است / انتقام خون حاج قاسم گرفته خواهد شد

هیچ خط قرمزی در امر مبارزه با فساد برای خود نمی شناسیم

چرا رهبری در منزل از زیلو استفاده می کنند؟

انتقال دو تن از محکومان ایرانی از گرجستان به کشور

11 هزار ایثارگر فاقد مسکن در لرستان وجود دارد

آخرین آمار جانباختگان کرونا در استان کرمانشاه

«مباهله» سلاح قدرتمند و سری اسلام

مردی که رهبر انقلاب آن را «اُعجوبه» نامیدند + تصاویر

در چه مواردی عدم پرداخت نفقه قابل شکایت کیفری نیست؟

ضرورت توجه به شرایط زیست بومی درتدوین برنامه های فرهنگی دانشگاهها

بررسی چالش های توسعه مازندران در نشست مشترک نمایندگان و استاندار با نوبخت

عکس/ آریا عظیمی نژاد در دوران جوانی

خط قرمز شهرداری نیشابور منافع مردم و شهر است

نقش ائمه جمعه استان سمنان در مقابله با کرونا تاثیرگذار بود

ساماندهی اراضی میبد نیازمند تعامل تمام ادارات متولی است

مروری بر تاریخچه «بالاخیابان» و «پایین خیابان» که نخستین خیابان مشهد است

روحانی: اگر ما نبودیم صدام همه شما را خورده بود!

نشست روسای کمیته های تخصصی ستاد مقابله با کرونا به ریاست روحانی

اولین همایش بین المللی لشکر فاطمیون امروز در مشهد مقدس برگزار می شود

مشاهده پهپاد در آسمان ماهشهر صحت ندارد

11 هزار ایثارگر در لرستان فاقد مسکن وجود دارد

 تاکید نماینده ولی فقیه بر ساخت و تکمیل مصلاهای نیمه تمام استان سمنان

پکن رزمایش های جدید در تنگه تایوان را ضرروی دانست

مشکل اشتغال فرزندان شهدا و ایثارگران لرستان در سطح ملی پیگیری شود

رییس جمهور: افتتاح طرح های ملی پیام قدرت ملت ایران به آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع است

ضرورت رعایت الزام های بهداشتی در ماه محرم

اعزام 1000 مبلغ به روستاهای محروم و کم برخوردار

حضور برخی از مسئولان استان در خبرگزاری جمهوری اسلامی گیلان

نماینده صومعه سرا در مجلس: مشکلات بیمه ای خبرنگاران و هنرمندان را پی گیری می کنیم

مجلس با اقدام خود به معیشت مردم لطمه زد

از آمریکا تا روسیه و ایران؛ خبرهای خوبی که از ساخت واکسن به گوش می رسد

«شبیه مریم» به کتابفروشی ها آمد؛ رمانی تاریخی از بانوی پرهیزکار اسلام

وضعیت هشدار کرونایی برای استان سمنان

کوچکترین خطا و اشتباه در دستگاه قضا قابل اغماض نیست

از سرگیری پروازهای فرودگاه رفسنجان/پرواز به مشهد، کیش و قشم در دستور کار

انتقال دو تن از محکومان ایرانی از گرجستان به کشور

بازدید رییس کل دادگستری استان کرمان از حوزه های قضایی بافت و رابُر

نقش ائمه جمعه استان سمنان در مقابله با کرونا تاثیرگذار بود

رعایت دستورالعمل های بهداشتی، شرط پوشش رسانه ای هیات ها

جوابیه ریاست جمهوری به یک ادعا درباره طرح فروش داخلی نفت

سرلشکرسلامی | انتقام خون حاج قاسم را میگیریم

انتقام خون حاج قاسم گرفته خواهد شد

معاون صدا: به هیئت هایی که دستورات بهداشتی را رعایت نکنند، آنتن داده نمی شود

خط حزب الله 249 | خط اصلی را گم نکنیم

نبیه بری: هفته گذشته شاهد توطئه ای علیه مجلس بودیم

تیپ خفن آریا عظیمی نژاد در جوانی +عکس

شورای شهر و شهرداری تبریز محل شخصی نیست/ از عملکرد صفر جذب سرمایه گذاری تا تبدیل تبریز به بتن شهر

امیر موسوی از اردوگاه دو دانشگاه افسری ارتش بازدید کرد

از افتتاح کتابخانه در قطارشهری تهران تا جمع آوری ایستگاه های مطالعه قطارشهری مشهد

اجمالی/ عقب ماندگی ها در استیفای حقوق جامعه جانبازان کم نیست

باید مدیران نالایق از صحنه مدیریت حذف شوند

روزنامه اطلاعات: دو گروه درباره عزاداری حرف نزنند!

استخدام 2 ردیف شغلی در موسسه شتابدهی استعداد پل استار

رییس جمهور: افتتاح طرح های عظیم ملی پیام قدرت ملت ایران به آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع است

لرستان دارای ظرفیت های بالای سرمایه گذاری است

معاون استاندار خراسان رضوی بر ساماندهی گمرک و مرز دوغارون تاکید کرد

طرح فروش نفت در شورای سران قوا مورد تصمیم قرار گرفت

صوت | از هم اندیشی وعاظ و خطبای مشهور تا برگزاری همایش جبهه جهانی شباب المقاومه در مشهد

نبیه بری: هفته گذشته شاهد توطئه ای علیه پارلمان بودیم

قم/ پای صحبت اولین کسانی که اموات کرونایی را غسل دادند

افتتاح طرحهای عظیم ملی پیام قدرت ملت ایران به آمریکا، صهیونیسم و ارتجاع است

تعارضی میان برپایی عزاداری و رعایت پروتکل های بهداشتی وجود ندارد

دانشگاه ها باید در راستای رفع چالش ها و نیازهای جامعه گام بردارند

تجلیل از ایثارگران باید شایسته زحمات آنها باشد

استخدام حسابدار و حسابدار ارشد در شرکت معظم تولیدی و صنعتی

رییس دیوان عالی کشور: قاضی صادرکننده رای اشتباه سلب صلاحیت می شود

مجلس با اقدام خود به معیشت مردم لطمه زد

استخدام برنامه نویس c# در یک شرکت معتبر

ممنوعیت برپایی ایستگاه صلواتی در تهران

فردا، قطع آب خیابان امام (ره) چالشتر

فیلم| رییسی: شوراها باید دژ محکمی در مقابل نفوذ، رانت خواری و فساد باشند

تولید واکسن روسی کرونا + تصاویر

هنر نیروی قدس سپاه، میلاد قدرت است/ انتقام خون حاج قاسم گرفته خواهد شد

برپایی ایستگاه صلواتی و حرکت دسته های عزاداری ممنوع است

رییس جمهوری: افتتاح طرح های عظیم ملی پیام قدرت ملت ایران به دشمنان است

اجرای سامانه گرمسیری از افتخارات نظام است

قول وزیر نیرو برای تأمین اعتبار مجتمع تصفیه خانه طول لات رحیم آباد

جلسه کمیته ایثارگران دادگستری استان مازندران برگزارشد

استخدام اپراتور وایرکات و چارمیلز آقا در شرکت بهداد الکتریک

تصاویر | افتتاح اولین کتابخانه عمومی در مترو تهران

حفظ و حراست از شورایاری ها

حفظ و حراست از شورایاری ها