موضوعات داغ: - بورس اوراق بهادار - اوراق بهادار - تيم فوتبال پرسپوليس - سيستان و بلوچستان - آژانس بين المللي انرژي اتمي - سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس - باشگاه پرسپوليس - فوتبال استقلال - محدوديت هاي كرونايي - رقابت هاي ليگ برتر - ترجمه زبان - نمايش شايعات - صور - لجبازي كودك - بانك آينده - مصطفي كارخانه - پليس امنيت عمومي تهران - ليگ برتر ووشو بانوان - آناهيتا زمانيان - سوريه و روسيه - رودخانه كشكان - دستگاه پوشيدني - ديپلماسي ورزشي

مطالب مرتبط:
معرفی پیشکسوتان عرصه تئاتر| فعالیت هنری پر فراز و نشیب «داریوش اسدزاده»
سمنان | یوزپلنگ آسیایی بعد 40 سال مهمان صیدوا می شود؟
معرفی کتاب تقریبی-46| «خاستگاه های اختلاف در فقه مذاهب»
آلودگی کرونا در تهران به شدت زیاد شده است | هفته های آینده وضعیت فاجعه بار می شود؟
قیمت دلار امروز شنبه 21 04/ 99 | دلار در بازار آزاد ثابت ماند / صرافی ملی قیمت دلار و یورو را 150 پایین آورد
-86 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 21 تیر 1399 ساعت 15:552020-07-11فرهنگي

حرکات موزون ما را به تئاتر پست مدرن نمی رساند! | گفت وگو


- کتاب کارگردانی تئاتر پست مدرن [Directing Postmodern Theater: Shaping Signification in Performance] نوشته جان ویتمور [John Whitmore] از مهم ترین کتاب های حوزه تئاتر در جهان است.

این کتاب علی رغم جنبه آموزشی اش؛ آن چنان که باید و شاید در ایران معرفی نشده است.

درباره این کتاب و جایگاه جهانی اش، با مترجم آن صمد چینی فروشان(نویسنده و مدرس دانشگاه) گفت وگویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید: درباره نحوه نشر و توزیع این کتاب در بازار بگویید، گویا دلگیری از متولیان نشر آن داشتید.

این کتاب در سال 86 در ایران معرفی و توسط انتشارات نمایش منتشر شد.

نگرانی و دلگیری من درباره چاپ مجدد آن است که چندین سال است که در تجدید چاپ مانده است و متاسفانه مرکز هنرهای نمایشی همه نسخه های باقی مانده آن را به من برگردانده است.

در چاپ اول چنان مخاطب انبوه داشت که در چاپ دوم همه علاقه مندان آن از من تشکر می کردند.

حتی ما در یک سال آن را به چاپ دوم رساندیم.

اما ناگهان به جایی رسید که برای چاپ بعدی به من گفتند این کتاب به فروش نرفته و تعدادی از آن در انبار مانده است.

شخصا به بیش از 100 کتابفروشی مراجعه و پیگیری کردم ولی این کتاب در هیچ کدام معرفی و توزیع نشده بود.

اهمیت این کتاب به گونه ای است که در واقع باید منبع آموزشی دانشگاهی باشد.

صفحه به صفحه تمرین دارد و اساتید می توانند از آن استفاده کنند؛ اما متاسفانه هنوز تجدید چاپ نشده است و در اختیار همه نیست.

خلاصه در این زمینه مرکز هنرهای نمایشی کوتاهی کرد و من 1400جلد باقی مانده را پس گرفتم و در حال حاضر آن را به انتشارات مانیا هنر سپرده ام.

برگردیم به کتاب؛ جان ویتمور کیست و جایگاه او در تئاتر جهان کجاست؟ جان ویتمور یکی از چهره های درخشان دانشگاهی و آموزش تئاتر در آمریکا است.

حتی جزو چهره های ماندگار جامعه تئاتری آمریکا معرفی شده است که مجسمه او در موزه هنرها است.

ویتمور 50 سال سابقه کار عملی و تدریس دارد.

در واقع ارزش این کتاب هم در این است که کارگردانی تئاتر پست مدرن حاصل سال ها تدریس و فعالیت های اجرایی و عصاره تجربیات تئاتری او است.

ویتمور در جاهای مختلفی از آمریکا تدریس کرده است.

در واقع پس از اینکه مدرک دکتری تاریخ تئاتر را در سال 1974 می گیرد؛ رییس بخش دانشگاهی درام نویسی آمریکا می شود، درسال 85 به عنوان استادیار در ویرجینیا تدریس می کند و مدیریت بخش هنرهای خلاق را بر عهده می گیرد.

از 79 تا 85 به نیویورک می رود.

سال 85 تا 90 رییس دانشگاه هنرهای تگزاس و سپس استادیار دانشگاه بوفالو می شود.

ریاست دانشگاه تکزاس در 2003 و در 2008 ریاست دانشگاه ایالتی سن جونز را به عهده می گیرد.

در واقع او مسیری طولانی را طی می کند.

در تمام ایالت های آمریکا در حال تجربه است.

با این جابه جایی های دائمی با اشکال نو ظهور تئاتر آشنا می شود و تجربیاتش را در تدریس به کار می برد.

ده ها نمایش را به روی صحنه می برد و از چهره های درخشان تئاتر جهان می شود.

او چهار کتاب برجسته دارد که کتاب حاضر یکی از آن ها است.

این کتاب حاصل 40 سال تجربه های مدیریتی، آموزشی و از مهم ترین منابع آمریکا و اروپا است.

در 1994 چاپ شده از 1974 تا 1994 تمام کارها، تئاترهای پست مدرن و جریان های تئاتری فرامدرن را در قالب این کتاب و به زبان ساده نوشته که همه از آن استفاده می برند.

هم دانشجوها و هم خواننده های عادی با جهان نظری پست مدرنیسم در تئاتر آشنا می شوند.

کتاب کارگردانی تئاتر پست مدرن چه می خواهد به کارگردان ها بگوید؟ نویسنده درواقع جانمایه 50سال تحولات تئاتر عصر جدید یا عصر پسامدرن (عصر پساجنگ جهانی دوم) را در قالب این کتاب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم تنظیم کرده است.

این کتاب در هشت فصل طراحی و تدوین شده است.

به واکاوی جهان نمایشی و اجرایی دوران خود می پردازد، که به عصر پسامدرن شهرت دارد.

دانشجو و خواننده را با تمامی جزییات نظری و عملی این عصر؛ از منظر نشانه شناسی و انواع وجوه دلالی و تکنیکی این آثار و تفاوت های اجرای هنرمندان شاخص این عرصه آشنا می کند.

هنرمندان شاخص عرصه گسترده ای از یرژی گروتفسکی تا پیتر بروک و آریان منوشکین ، ریچارد فورمن ، رابرت ویلسن ، خوان آکالین ، تام استوارت ، مارتا کلارک ، آندری سریان ، الیزابت لکامپ و دیگران آشنا می کند.

نویسنده در سفرها و کنجکاوی های هنری خودش با همه اینها آشنا می شود و این جریان ها را تجزیه و تحلیل کرده است.

توجه به نظام های چهارچوبی، افق انتظارات تماشاگران در خوانش رمزگان های بصری و شنیداری این تئاترها؛ و نقش فضای تئاتر در انتقال معنا و نقش، همه اینها در کیفیت خوانش تماشاگر از اجرا در این کتاب آورده شده است.

این کتاب با توجه به این رمزگان ها و ارزش آنها در اجرای این نوع آثار در میان تمام کتب نمایشی در تمام جهان یگانه است.

خواننده وقتی این کتاب را ورق می زند، بیشتر از اینکه در مورد مقوله کارگردانی پست مدرن بخواند؛ درباره نشانه شناسی مطلب می بیند، آیا می توان گفت بر این اساس: نشانه شناسی از مولفه های اصلی کارگردانی تئاتر پست مدرن است؟ ویتمور در این کتاب چنانچه در مقدمه هم گفته است؛ ثابت می کند که دانش نشانه شناسی مهمترین ابزار ارتباطی کارگردان های این عصر است و این که نشانه شناسی نقش بنیادی در مفهوم پردازی، طراحی، تمرین، تعلیق و اجرای نمایش در اختیار کارگردان های تئاتر جهان قرار می دهد.

مولفه های اصلی علم نشانه شناسی، نقش کارسازی آشنایی کارگردان ها به این علم اساس ساختاری کارهای آنها را تشکیل می دهد.

بله دقیقا.

در فصل اول کتاب، جان ویتمور به چگونگی نحوه برقراری ارتباط اجراهای تئاتری به تماشاگران می پردازد.

اینکه نشانه شناسی و تئوری های واکنش خواننده چه امکاناتی را برای ترجمه و تبدیل یک متن اجرایی یا یک انگاره ذهنی، در اختیار کارگردان ها قرار می دهد و تماشاگران چه بهره ای از آنها برای درک اجرا می برند.

در این فصل پس از تعریف نشانه شناسی از دیدگاه فردینان دو سوسور ، پاتریس پاویس و دیگران.

به مقوله رمزگان های فرهنگی، تئاتری و رمزگان های خاص هر اجرا می ‎پردازد و اینکه این رمزگان ها و آگاهی کارگردان ها از آنها چه نقشی در برقراری ارتباط صحنه و تماشاگر ایفا می کند.

اینکه رمزگان های خاص هر اجرا، چراغ راهنمای منحصر به فردی در مسیر فهم آن از سوی تماشاگر هستند.

سپس به معرفی پنج نظام نشانه ای و شناختی و ارتباطی شامل نشانه های زبان شناختی، بصری (دیداری)، سمعی و بویایی و همچنین نشانه های بساوایی (لمسی) می پردازد.

با ذکر مثال هایی، نشان می دهد که آنها به تنهایی و در مجموع چه نقشی در انتقال معنا ایفا می کنند؛ و اینکه آگاهی دقیق از آنها برای کارگردان پست مدرن که نسبت به تئاتر سنتی (مدرن) تمرکز کمتری بر دال های زبانی دارد چقدر حائز اهمیت است.

او در این بخش علاوه بر معرفی نظام های نشانه ای بیست گانه شامل تماشاگر، تمهیدات چهارچوبی، شخصیت نمایشگر، چهره، صدا و .

راه را برای تبیین و تشریح هر یک از این نظام های نشانه ای و کارکردشان در ارتباط تئاتری در فصل های بعدی هموار می کند.

در فصل دوم تا هفتم به سهم هر نظام نشانه ای در انتقال مفاهیم و کیفیت خوانش تماشاگر از اجرا می پردازد و این که کارگردان ها چگونه از این نظام های نشانه ای بیست گانه مثل نظام های چهارچوبی (محیطی، تاریخی، اجتماعی و ذهنی مخاطب) مکان اجرا، نمای بیرونی و داخلی تئاتر، چشم انداز، سالن انتظار و دیگر عوامل تاثیرگذار بر تماشاگر ویژگی های فردی هر بازیگر آهنگ، وضوح و فصاحت بیانی و.

در انتقال معنا ایفا می کنند و کارگردان ها از طریق دستکاری در آنها چه بهره ای از آنها در راستای اهداف معنا شناختی مورد نظرشان بهره برداری می کنند.

فصل 8 به پیچیدگی ها و دشواری های کاربرد دال ها و نشانه ها در جریان اجرا می پردازد و فرصت ها و امکانات موجود در کاربرد پیش زمینه ای و پس زمینه ای دال ها و نظام های نشانه ای را مورد بحث قرار می دهد.

در این فصل او به اهمیت فرایند تمرین برای کارگردان و نقش او به عنوان داور و تصمیم گیرنده و هماهنگ کننده نهایی می پردازد و با ارائه چند طرح نمایشی، فرایندی کارگردانی را به عنوان یک فرایند کاملا آگاهانه مورد بازخوانی و تحلیل قرار می دهد.

جان ویتمور در بخشی از کتاب آورده است: همانطور که زبان نظام یکپارچه ای از مجموعه عناصری است، که در آن همه اجزا در کنار هم مجموعه کامل و معنا داری را پدید می آورند؛ هر عنصری از عناصر اجرا نظام های نشانه ای گوناگون دال های منفرد و زنجیره نشانه های مرتبط تنها به این دلیل قادر به تولید معنا می شوند که در سرتاسر چهارچوب زمانی اجرا همزمان با هم حضور دارند و از بر هم کنش آنهاست که معنا حاصل می شود.

درواقع زنجیره نشانه ها و بررسی نحوه هم زیستی آنها با هم است که معنا را منتقل می کند.

و برای دستیابی به یک اجرای پست مدرن و مهم آن هم درک این همزیستی ها و همپوشانی هاست که اهمیت دارد.

تفاوت کارگردانی مدرن با پست مدرن از دید ویتمور چیست؟ بعد دوم محتوای این اثر پژوهشی را نیز درواقع؛ تحقیق و بررسی درباره تفاوت های کارگردان های پست مدرن با کارگردانی تئاترهای رئالیستی سنتی تر (مدرن) تشکیل می دهد.

اینکه پست مدرن ها (برخلاف تصورات غلط و رایج جاری طی دو دهه اخیر) چه می کنند و چه رویکردی به ارتباط تئاتری دارند، که مدرنیست ها و پیشینیان آنها نداشتند.

و این که نظام های نشانه ای و دال های بکار گرفته شده در اجرا، توسط کارگردان هایی که در دو قطب مخالف پیوستار تئاتر پست مدرن و سنتی فعالیت می کنند؛ چه تفاوت های ماهوی و زیبایی شناختی با یکدیگر دارند.

اینکه در کار کارگردان های پست مدرن چه نسبتی میان دال های زبانی با دال های فضایی، حرکتی، بصری، شنیداری، دیداری و غیره برقرار است.

درتئاتر پست مدرن بر خلاف تئاتر مدرن، گستره معنا شناختی و ارتباطی را وسیع می گیرند.

تقریبا به تعداد تماشاگران مفاهیم مختلفی را انتقال می دهند.

هر تماشاگری با دریافت خود از اجرا خارج می شود.

ضمن اینکه معانی کلی هم وجود دارد.

اما در تئاتر مدرن، معنای کلی که کارگردان یا نویسنده می خواهد بیان کند از پیش تعیین شده و تماشاگر به سمت درک آن هدایت می شود.

چه شد که تصمیم گرفتید مقدمه اثر توسط فرزان سجودی (از نویسندگان نام آشنای حوزه نشانه شناسی) نوشته شود؟ بله من شخصا از فرزان سجودی خواستم که مقدمه کتاب را بنویسد.

در ترجمه این اثر از واژه سازی های بسیار قابل فهم سجودی در حوزه نشانه شناسی استفاده کردم.

در واقع اگر آثار سجودی نبود، این کتاب تا این اندازه قابل فهم نبود.

و گرفتار ابداعات و بازی های زبانی معمول می شد.

با توجه به اینکه کتاب های دیگری در این زمینه پیش از این نوشته و ترجمه شده بود؛ مثل کتاب نویسندگانی چون کرآلام ، دانیل چندلر یا حتی کتاب های فرزان سجودی چه ضرورتی شما را به ترجمه این کتاب وا داشت ؟ بحث نشانه شناسی یک علم است و کتاب های موجود عمدتا درباره نشانه شناسی هستند نه کاربرد آن در اجرای تئاتر! در کتاب سجودی البته اشاراتی در حوزه تئاتر شده و همین طور در کتاب کرآلام اما این کتاب ها همانطور که اشاره کردم؛ صرفا درباره دانش نشانه شناسی هستند و همین دانش است که نحوه کاربرد اجرایی را بیان می کند.

این کتاب تکمیل کننده آن هاست.

همه مباحث پیشین کلی هستند.

اما این کتاب به شکل علمی تئاتر را از منظر نشانه شناسی باز تعریف کرده است.

با توجه به تعریف کارگردانی تئاتر پست مدرن که جان ویتمور در این کتاب آورده است؛ آیا نمایش هایی که در ایران ادعا می کنند اجراهایی پست مدرن هستند در این حوزه می گنجند؟ فهم غلط ما از مقوله پست مدرن به خاطر نخواندن ها و کنجکاو نبودن های ماست.

پست مدرن را می نویسیم و فکر می کنیم با زرق و برق و رقص، می شود تئاتر پست مدرن داشته باشیم! چون شنیده ایم که مثلا یکی از وجوه اجرای پست مدرن حرکات موزون است و تاکید بصری ، شنیداری و فرمی بیشتر از دال ها و نشانه های زبانی است.

در واقع فکر می کنیم هر کاری که دلمان می خواهد می شود انجام داد.

درحالی که این کتاب توضیح می دهد؛ که اول باید دال های درستی را در حوزه های مختلف گزینش کنید، به طوری که مجموعه این عناصر در کنار هم بتوانند معنا را انتقال بدهند.

در اجراهای به اصطلاح پست مدرن، به خاطر فهم غلط مقوله،هیچ کدام از مولفه های آن را به خوبی نمایش نمی دهند اما در تئاترهای پست مدرن ما در ایران، که هیچ فرقی با تئاترهای سنتی ندارند! همه چیز گسسته است.

همه چیز سعی می شود به معنای مشخصی دلالت کند.

تئاتر پست مدرن می خواهد که هرتماشاگری دریافت خودش را داشته باشد.

بنیادی حرکت می کند، کاری می کند هر مخاطبی با جهان ذهنی خودش ارتباط درونی و مفهومی برقرار کند.

عناصر نشانه ای در اجراها و نوع همپوشانی آنهاست که معنا را منتقل می کند؛ نه اینکه کارگردان هدف مشخص داشته باشد و با رقص و فرم همان مفهوم اولیه مدرنیسم را به غلط انتقال دهد! خیلی ها در ایران مدعی هستند و فکر می کنند که به جهان پست مدرن نزدیک شده اند.

اما همان طور که گفتم مولفه های آن را نمی دانند.


کلید واژه ها: کتاب - در ایران - تئاتر - گفت وگو - هنرهای نمایشی - معرفی - نمایش - ایران - کارگردانی - مدرن - انتشارات - جهان - چنان - مهم ترین - متولیان - آموزشی - نگرانی - نمایشی - جهانی - مترجم - منتشر - توزیع - نوشته - انبوه - بازار - موزون - علاقه - ادامه - مخاطب - مندان

آخرین اخبار سرویس:
پخش فیلم های ماندگار تاریخ سینما از شبکه نمایش

انتشار «مس آباد» آفرین دارد

کیک بامزه جشن عقد سوگل طهماسبی +عکس

فیلم/ لگدمال کردن بن زائد در مسجدالاقصی

عکس خیره کننده سحر قریشی

ایفای نقش رمانتیک در تئاتر/ چگونه بازیگر شویم؟

کسب دو رتبه برتر جشنواره مجازی فیلم 60 ثانیه ای

بوسه جنجالی بر صورت یکتا ناصر + عکس

افزایش بودجه تولید «فیلم کوتاه»

ازدواج خانم بازیگر با چهره معروف هنری+عکس

شکایت آرش عباسی نویسنده «پایتخت» 6 از جشن حافظ

عکسی از چهره جالب مهدی هاشمی و مهران احمدی با کلاه گیس

انتشار «عاشقانه فراموش ات می کنم»

عکسی جذاب از پژمان جمشیدی در فیلم جدیدش که به کانادا می رود

«چهارسوی فرهنگ» در رادیو قزوین

گشت و گزار مریم معصومی با شلوار کوتاه +عکس

اعتراض تند به جشن حافظ/ حاضرم زندگی ام را بدهم تا برگردم به قبل از پایتخت!

رونمایی از گریم پژمان جمشیدی در «خط فرضی»/عکس

نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی مازندران فراخوان داد

بوسه عمیق ترانه علیدوستی در پارک!+عکس

استقبال از رمان جدید مجموعه «گرگ و میش»

فیلم/ کنایه سریال آقازاده به اسلحه بدون مجوز بعضی ها!

نخستین جشنواره نمایشنامه نویسی مازندران فراخوان داد

آبیدر در یک روز تعطیل

مجموعه خبری 20:45 پنج شنبه 99/5/23 مازندران

جان بخشیدن هنرمندانه به چوب

مادر شوهر مرحوم ماه چهره خلیلی کیست؟+عکس

اینستا پست تند نویسنده «پایتخت» درباره جشن حافظ

معرفی نامزدهای بهترین ترانه و خواننده جشن حافظ

معرفی نامزدهای بهترین ترانه تیتراژ جشن حافظ/ عذرخواهی از نویسنده «پایتخت»

مستند «جهان، خیال خدا» روی میز تدوین رفت

چگونه بازیگر شویم (138) /گفتار ها و آوا ها در بازیگری

آی فیلم «ما چند نفر» را روی آنتن می برد

عکسی که الناز حبیبی دوستش نداره +تصویر

شاهرگ در جذب تماشاگر موفق بود

مستند «جهان، خیال خدا» روی میز تدوین رفت

کشف حجاب بازیگر سریال دردسر های عظیم/ عکس

از تعطیلی سینما ها در محرم تا نشست خبری مجازی رییس سازمان سینمایی

رونمایی از کتاب بسطام دیار عارفان در بسطام

روزنامه نگار ترکیه ای در رأس انجمن مطبوعات خارجی هالیوود

تیپ جلف دو بازیگر معروف ایرانی در ترکیه جنجالی شد+عکس

«به یاد دوست» درویش رضا منظمی منتشر شد/شنیدن شیفتگی یک موسیقی دان

پیشنهاد نامتعارف خانم بازیگر + عکس

در پی شکایت نویسنده «پایتخت»، جشن حافظ اشتباهش را اصلاح کرد

جشن حافظ اشتباهش را اصلاح کرد

نویسنده «گرگ و میش» طمع کرد/ یکه تازی در بازار کتاب

کار کردن محمدرضا گلزار با وانت در خیابان +عکس

جشن حافظ اشتباهش را اصلاح کرد/اضافه شدن نام نویسنده «پایتخت 6»

کشف اتفاقی چهارمین آب انبار تاریخی در تربت حیدریه

دختران غمگین روی پوستر تازه «هفت و نیم»/ عکس

آتش سوزی پرخسارت در فیلم جدید تام کروز

جشن حافظ اشتباهش را اصلاح کرد/اضافه شدن نام نویسنده «پایتخت 6»

فیلم| تا به حال رمیدن دلفین ها را دیده اید؟

تغییرات چهره جدید ریحانه پارسا سوژه شد+ عکس

«خط فرضی» آماده حضور در جشنواره تورنتو می شود

تیپ عجیب ترانه علیدوستی جنجالی شد + عکس و بیوگرافی

دانلود فیلم کلاس ریاضی مقطع متوسطه دوم مورخ 24 مرداد

بیژن بنفشه خواه و پسرش

دلتنگی جلیل فرجاد برای بازی در سینما/مباهله چیست؟

جمشید مشایخی، داریوش اسدزاده و عارف لرستانی در »دورهمی« مدیری

نامزدهای بهترین ترانه تیتراژ جشن حافظ معرفی شدند

تیپ ضد کرونایی شاهرخ استخری + عکس

حمام تاریخی محله یعقوبیه اردبیل

عکسی کمتر دیده شده از اکبر عبدی و علی حاتمی پشت صحنه «مادر»

شکایت نویسنده پایتخت 6 از جشن حافظ

"پایگاه خبری آوای رودکوف "شایسته تقدیر نخستین جشنواره رسانه ای کرونا شد

بازگشت به قیمت سال 1920 | بلیت سینماها 15 سنت می شود

سنگ مزار مرتضی پاشایی | سنگ مزار مرحوم مرتضی پاشایی خواننده جوان

انتشار به یاد دوست با هنرمندی درویش رضا منظمی

شان پن جلسه فیلمنامه خوانی برای مقابله با کرونا برگزار می کند

شهر سوخته به هنر و تجربه می آید

تله فیلم گنج در اردکان کلید خورد + فیلم

پیش بینی طرح مسکن ملی برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه

اجرای مقتل در ظهر عاشورا/ 2 سریال رادیویی ویژه محرم تولید می شود

آتش سوزی پرخسارت در فیلم جدید تام کروز

استایل جلف دنیا مدنی در خیابان +عکس

ورود قوه قضاییه به مسائل شورای پروانه ساخت و نمایش فیلم ها !

نمایشگران، برج آزادی را هم جابه جا کردند

ویدیو| مستند تاتنهام توسط آمازون؛ همه یا هیچ

بیژن بنفشه خواه و پسرش

مصاحبه شنیدنی با یک روانشناس/ به زنت بگو دوستت دارم! + فیلم

لباس گران قیمت پسر بروس لی +عکس

مصاحبه شنیدنی با یک رواشناس/ به زنت بگو دوستت دارم! + فیلم

ماجرای ازدواج پویا امینی | بیستمین سالگرد ازدواج پویا امینی و همسرش

روزنامه نگار ترک در رأس انجمن مطبوعات خارجی هالیوود

سی وپنجمین شب شعر عاشورایی شیراز به دوران پساکرونا موکول شد

فیلم/ ماجرای رفاقت آریا عظیمی نژاد با شادمهر عقیلی

«اودیسه 2020» به چارسو می رود/اجرای نمایش «فقط چهل روزه بودم»

روزنامه نگار ترک در رأس انجمن مطبوعات خارجی هالیوود

شکایتِ تندِ نویسنده «پایتخت» از جشن حافظ

ویدیو| مستند تاتنهام توسط آمازون؛ همه یا هیچ

فیلم های ماندگار تاریخ سینما از شبکه نمایش پخش می شود/ مروری بر فیلم های دنیل اوتوی

«علی بابا» یی که دیگر تکرار نشد

افسانه چهره آزاد و همسرش

برگزاری نمایشگاه انفرادی 2 هنرمند نقاش/ «کر و نای» به باروک رسید

افزایش بودجه تولید فیلم کوتاه | شرط برگزاری آنلاین جشنواره چیست؟

جذاب تر شدن عمو پورنگ با کت و شلوار رسمی+عکس

بازگشایی سینماهای مکزیکوسیتی پس از 4 ماه

سنگ مزار مرتضی پاشایی | سنگ مزار مرحوم مرتضی پاشایی خواننده جوان

عکس| کار کردن محمدرضا گلزار با وانت در خیابان

حرکات موزون ما را به تئاتر پست مدرن نمی رساند! | گفت وگو

حرکات موزون ما را به تئاتر پست مدرن نمی رساند! | گفت وگو