مطالب مرتبط:
معرفی پیشکسوتان عرصه تئاتر| فعالیت هنری پر فراز و نشیب «داریوش اسدزاده»
سمنان | یوزپلنگ آسیایی بعد 40 سال مهمان صیدوا می شود؟
معرفی کتاب تقریبی-46| «خاستگاه های اختلاف در فقه مذاهب»
آلودگی کرونا در تهران به شدت زیاد شده است | هفته های آینده وضعیت فاجعه بار می شود؟
قیمت دلار امروز شنبه 21 04/ 99 | دلار در بازار آزاد ثابت ماند / صرافی ملی قیمت دلار و یورو را 150 پایین آورد
-86 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 21 تیر 1399 ساعت 15:552020-07-11فرهنگي

حرکات موزون ما را به تئاتر پست مدرن نمی رساند! | گفت وگو


- کتاب کارگردانی تئاتر پست مدرن [Directing Postmodern Theater: Shaping Signification in Performance] نوشته جان ویتمور [John Whitmore] از مهم ترین کتاب های حوزه تئاتر در جهان است.

این کتاب علی رغم جنبه آموزشی اش؛ آن چنان که باید و شاید در ایران معرفی نشده است.

درباره این کتاب و جایگاه جهانی اش، با مترجم آن صمد چینی فروشان(نویسنده و مدرس دانشگاه) گفت وگویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید: درباره نحوه نشر و توزیع این کتاب در بازار بگویید، گویا دلگیری از متولیان نشر آن داشتید.

این کتاب در سال 86 در ایران معرفی و توسط انتشارات نمایش منتشر شد.

نگرانی و دلگیری من درباره چاپ مجدد آن است که چندین سال است که در تجدید چاپ مانده است و متاسفانه مرکز هنرهای نمایشی همه نسخه های باقی مانده آن را به من برگردانده است.

در چاپ اول چنان مخاطب انبوه داشت که در چاپ دوم همه علاقه مندان آن از من تشکر می کردند.

حتی ما در یک سال آن را به چاپ دوم رساندیم.

اما ناگهان به جایی رسید که برای چاپ بعدی به من گفتند این کتاب به فروش نرفته و تعدادی از آن در انبار مانده است.

شخصا به بیش از 100 کتابفروشی مراجعه و پیگیری کردم ولی این کتاب در هیچ کدام معرفی و توزیع نشده بود.

اهمیت این کتاب به گونه ای است که در واقع باید منبع آموزشی دانشگاهی باشد.

صفحه به صفحه تمرین دارد و اساتید می توانند از آن استفاده کنند؛ اما متاسفانه هنوز تجدید چاپ نشده است و در اختیار همه نیست.

خلاصه در این زمینه مرکز هنرهای نمایشی کوتاهی کرد و من 1400جلد باقی مانده را پس گرفتم و در حال حاضر آن را به انتشارات مانیا هنر سپرده ام.

برگردیم به کتاب؛ جان ویتمور کیست و جایگاه او در تئاتر جهان کجاست؟ جان ویتمور یکی از چهره های درخشان دانشگاهی و آموزش تئاتر در آمریکا است.

حتی جزو چهره های ماندگار جامعه تئاتری آمریکا معرفی شده است که مجسمه او در موزه هنرها است.

ویتمور 50 سال سابقه کار عملی و تدریس دارد.

در واقع ارزش این کتاب هم در این است که کارگردانی تئاتر پست مدرن حاصل سال ها تدریس و فعالیت های اجرایی و عصاره تجربیات تئاتری او است.

ویتمور در جاهای مختلفی از آمریکا تدریس کرده است.

در واقع پس از اینکه مدرک دکتری تاریخ تئاتر را در سال 1974 می گیرد؛ رییس بخش دانشگاهی درام نویسی آمریکا می شود، درسال 85 به عنوان استادیار در ویرجینیا تدریس می کند و مدیریت بخش هنرهای خلاق را بر عهده می گیرد.

از 79 تا 85 به نیویورک می رود.

سال 85 تا 90 رییس دانشگاه هنرهای تگزاس و سپس استادیار دانشگاه بوفالو می شود.

ریاست دانشگاه تکزاس در 2003 و در 2008 ریاست دانشگاه ایالتی سن جونز را به عهده می گیرد.

در واقع او مسیری طولانی را طی می کند.

در تمام ایالت های آمریکا در حال تجربه است.

با این جابه جایی های دائمی با اشکال نو ظهور تئاتر آشنا می شود و تجربیاتش را در تدریس به کار می برد.

ده ها نمایش را به روی صحنه می برد و از چهره های درخشان تئاتر جهان می شود.

او چهار کتاب برجسته دارد که کتاب حاضر یکی از آن ها است.

این کتاب حاصل 40 سال تجربه های مدیریتی، آموزشی و از مهم ترین منابع آمریکا و اروپا است.

در 1994 چاپ شده از 1974 تا 1994 تمام کارها، تئاترهای پست مدرن و جریان های تئاتری فرامدرن را در قالب این کتاب و به زبان ساده نوشته که همه از آن استفاده می برند.

هم دانشجوها و هم خواننده های عادی با جهان نظری پست مدرنیسم در تئاتر آشنا می شوند.

کتاب کارگردانی تئاتر پست مدرن چه می خواهد به کارگردان ها بگوید؟ نویسنده درواقع جانمایه 50سال تحولات تئاتر عصر جدید یا عصر پسامدرن (عصر پساجنگ جهانی دوم) را در قالب این کتاب آموزشی به زبان ساده و قابل فهم تنظیم کرده است.

این کتاب در هشت فصل طراحی و تدوین شده است.

به واکاوی جهان نمایشی و اجرایی دوران خود می پردازد، که به عصر پسامدرن شهرت دارد.

دانشجو و خواننده را با تمامی جزییات نظری و عملی این عصر؛ از منظر نشانه شناسی و انواع وجوه دلالی و تکنیکی این آثار و تفاوت های اجرای هنرمندان شاخص این عرصه آشنا می کند.

هنرمندان شاخص عرصه گسترده ای از یرژی گروتفسکی تا پیتر بروک و آریان منوشکین ، ریچارد فورمن ، رابرت ویلسن ، خوان آکالین ، تام استوارت ، مارتا کلارک ، آندری سریان ، الیزابت لکامپ و دیگران آشنا می کند.

نویسنده در سفرها و کنجکاوی های هنری خودش با همه اینها آشنا می شود و این جریان ها را تجزیه و تحلیل کرده است.

توجه به نظام های چهارچوبی، افق انتظارات تماشاگران در خوانش رمزگان های بصری و شنیداری این تئاترها؛ و نقش فضای تئاتر در انتقال معنا و نقش، همه اینها در کیفیت خوانش تماشاگر از اجرا در این کتاب آورده شده است.

این کتاب با توجه به این رمزگان ها و ارزش آنها در اجرای این نوع آثار در میان تمام کتب نمایشی در تمام جهان یگانه است.

خواننده وقتی این کتاب را ورق می زند، بیشتر از اینکه در مورد مقوله کارگردانی پست مدرن بخواند؛ درباره نشانه شناسی مطلب می بیند، آیا می توان گفت بر این اساس: نشانه شناسی از مولفه های اصلی کارگردانی تئاتر پست مدرن است؟ ویتمور در این کتاب چنانچه در مقدمه هم گفته است؛ ثابت می کند که دانش نشانه شناسی مهمترین ابزار ارتباطی کارگردان های این عصر است و این که نشانه شناسی نقش بنیادی در مفهوم پردازی، طراحی، تمرین، تعلیق و اجرای نمایش در اختیار کارگردان های تئاتر جهان قرار می دهد.

مولفه های اصلی علم نشانه شناسی، نقش کارسازی آشنایی کارگردان ها به این علم اساس ساختاری کارهای آنها را تشکیل می دهد.

بله دقیقا.

در فصل اول کتاب، جان ویتمور به چگونگی نحوه برقراری ارتباط اجراهای تئاتری به تماشاگران می پردازد.

اینکه نشانه شناسی و تئوری های واکنش خواننده چه امکاناتی را برای ترجمه و تبدیل یک متن اجرایی یا یک انگاره ذهنی، در اختیار کارگردان ها قرار می دهد و تماشاگران چه بهره ای از آنها برای درک اجرا می برند.

در این فصل پس از تعریف نشانه شناسی از دیدگاه فردینان دو سوسور ، پاتریس پاویس و دیگران.

به مقوله رمزگان های فرهنگی، تئاتری و رمزگان های خاص هر اجرا می ‎پردازد و اینکه این رمزگان ها و آگاهی کارگردان ها از آنها چه نقشی در برقراری ارتباط صحنه و تماشاگر ایفا می کند.

اینکه رمزگان های خاص هر اجرا، چراغ راهنمای منحصر به فردی در مسیر فهم آن از سوی تماشاگر هستند.

سپس به معرفی پنج نظام نشانه ای و شناختی و ارتباطی شامل نشانه های زبان شناختی، بصری (دیداری)، سمعی و بویایی و همچنین نشانه های بساوایی (لمسی) می پردازد.

با ذکر مثال هایی، نشان می دهد که آنها به تنهایی و در مجموع چه نقشی در انتقال معنا ایفا می کنند؛ و اینکه آگاهی دقیق از آنها برای کارگردان پست مدرن که نسبت به تئاتر سنتی (مدرن) تمرکز کمتری بر دال های زبانی دارد چقدر حائز اهمیت است.

او در این بخش علاوه بر معرفی نظام های نشانه ای بیست گانه شامل تماشاگر، تمهیدات چهارچوبی، شخصیت نمایشگر، چهره، صدا و .

راه را برای تبیین و تشریح هر یک از این نظام های نشانه ای و کارکردشان در ارتباط تئاتری در فصل های بعدی هموار می کند.

در فصل دوم تا هفتم به سهم هر نظام نشانه ای در انتقال مفاهیم و کیفیت خوانش تماشاگر از اجرا می پردازد و این که کارگردان ها چگونه از این نظام های نشانه ای بیست گانه مثل نظام های چهارچوبی (محیطی، تاریخی، اجتماعی و ذهنی مخاطب) مکان اجرا، نمای بیرونی و داخلی تئاتر، چشم انداز، سالن انتظار و دیگر عوامل تاثیرگذار بر تماشاگر ویژگی های فردی هر بازیگر آهنگ، وضوح و فصاحت بیانی و.

در انتقال معنا ایفا می کنند و کارگردان ها از طریق دستکاری در آنها چه بهره ای از آنها در راستای اهداف معنا شناختی مورد نظرشان بهره برداری می کنند.

فصل 8 به پیچیدگی ها و دشواری های کاربرد دال ها و نشانه ها در جریان اجرا می پردازد و فرصت ها و امکانات موجود در کاربرد پیش زمینه ای و پس زمینه ای دال ها و نظام های نشانه ای را مورد بحث قرار می دهد.

در این فصل او به اهمیت فرایند تمرین برای کارگردان و نقش او به عنوان داور و تصمیم گیرنده و هماهنگ کننده نهایی می پردازد و با ارائه چند طرح نمایشی، فرایندی کارگردانی را به عنوان یک فرایند کاملا آگاهانه مورد بازخوانی و تحلیل قرار می دهد.

جان ویتمور در بخشی از کتاب آورده است: همانطور که زبان نظام یکپارچه ای از مجموعه عناصری است، که در آن همه اجزا در کنار هم مجموعه کامل و معنا داری را پدید می آورند؛ هر عنصری از عناصر اجرا نظام های نشانه ای گوناگون دال های منفرد و زنجیره نشانه های مرتبط تنها به این دلیل قادر به تولید معنا می شوند که در سرتاسر چهارچوب زمانی اجرا همزمان با هم حضور دارند و از بر هم کنش آنهاست که معنا حاصل می شود.

درواقع زنجیره نشانه ها و بررسی نحوه هم زیستی آنها با هم است که معنا را منتقل می کند.

و برای دستیابی به یک اجرای پست مدرن و مهم آن هم درک این همزیستی ها و همپوشانی هاست که اهمیت دارد.

تفاوت کارگردانی مدرن با پست مدرن از دید ویتمور چیست؟ بعد دوم محتوای این اثر پژوهشی را نیز درواقع؛ تحقیق و بررسی درباره تفاوت های کارگردان های پست مدرن با کارگردانی تئاترهای رئالیستی سنتی تر (مدرن) تشکیل می دهد.

اینکه پست مدرن ها (برخلاف تصورات غلط و رایج جاری طی دو دهه اخیر) چه می کنند و چه رویکردی به ارتباط تئاتری دارند، که مدرنیست ها و پیشینیان آنها نداشتند.

و این که نظام های نشانه ای و دال های بکار گرفته شده در اجرا، توسط کارگردان هایی که در دو قطب مخالف پیوستار تئاتر پست مدرن و سنتی فعالیت می کنند؛ چه تفاوت های ماهوی و زیبایی شناختی با یکدیگر دارند.

اینکه در کار کارگردان های پست مدرن چه نسبتی میان دال های زبانی با دال های فضایی، حرکتی، بصری، شنیداری، دیداری و غیره برقرار است.

درتئاتر پست مدرن بر خلاف تئاتر مدرن، گستره معنا شناختی و ارتباطی را وسیع می گیرند.

تقریبا به تعداد تماشاگران مفاهیم مختلفی را انتقال می دهند.

هر تماشاگری با دریافت خود از اجرا خارج می شود.

ضمن اینکه معانی کلی هم وجود دارد.

اما در تئاتر مدرن، معنای کلی که کارگردان یا نویسنده می خواهد بیان کند از پیش تعیین شده و تماشاگر به سمت درک آن هدایت می شود.

چه شد که تصمیم گرفتید مقدمه اثر توسط فرزان سجودی (از نویسندگان نام آشنای حوزه نشانه شناسی) نوشته شود؟ بله من شخصا از فرزان سجودی خواستم که مقدمه کتاب را بنویسد.

در ترجمه این اثر از واژه سازی های بسیار قابل فهم سجودی در حوزه نشانه شناسی استفاده کردم.

در واقع اگر آثار سجودی نبود، این کتاب تا این اندازه قابل فهم نبود.

و گرفتار ابداعات و بازی های زبانی معمول می شد.

با توجه به اینکه کتاب های دیگری در این زمینه پیش از این نوشته و ترجمه شده بود؛ مثل کتاب نویسندگانی چون کرآلام ، دانیل چندلر یا حتی کتاب های فرزان سجودی چه ضرورتی شما را به ترجمه این کتاب وا داشت ؟ بحث نشانه شناسی یک علم است و کتاب های موجود عمدتا درباره نشانه شناسی هستند نه کاربرد آن در اجرای تئاتر! در کتاب سجودی البته اشاراتی در حوزه تئاتر شده و همین طور در کتاب کرآلام اما این کتاب ها همانطور که اشاره کردم؛ صرفا درباره دانش نشانه شناسی هستند و همین دانش است که نحوه کاربرد اجرایی را بیان می کند.

این کتاب تکمیل کننده آن هاست.

همه مباحث پیشین کلی هستند.

اما این کتاب به شکل علمی تئاتر را از منظر نشانه شناسی باز تعریف کرده است.

با توجه به تعریف کارگردانی تئاتر پست مدرن که جان ویتمور در این کتاب آورده است؛ آیا نمایش هایی که در ایران ادعا می کنند اجراهایی پست مدرن هستند در این حوزه می گنجند؟ فهم غلط ما از مقوله پست مدرن به خاطر نخواندن ها و کنجکاو نبودن های ماست.

پست مدرن را می نویسیم و فکر می کنیم با زرق و برق و رقص، می شود تئاتر پست مدرن داشته باشیم! چون شنیده ایم که مثلا یکی از وجوه اجرای پست مدرن حرکات موزون است و تاکید بصری ، شنیداری و فرمی بیشتر از دال ها و نشانه های زبانی است.

در واقع فکر می کنیم هر کاری که دلمان می خواهد می شود انجام داد.

درحالی که این کتاب توضیح می دهد؛ که اول باید دال های درستی را در حوزه های مختلف گزینش کنید، به طوری که مجموعه این عناصر در کنار هم بتوانند معنا را انتقال بدهند.

در اجراهای به اصطلاح پست مدرن، به خاطر فهم غلط مقوله،هیچ کدام از مولفه های آن را به خوبی نمایش نمی دهند اما در تئاترهای پست مدرن ما در ایران، که هیچ فرقی با تئاترهای سنتی ندارند! همه چیز گسسته است.

همه چیز سعی می شود به معنای مشخصی دلالت کند.

تئاتر پست مدرن می خواهد که هرتماشاگری دریافت خودش را داشته باشد.

بنیادی حرکت می کند، کاری می کند هر مخاطبی با جهان ذهنی خودش ارتباط درونی و مفهومی برقرار کند.

عناصر نشانه ای در اجراها و نوع همپوشانی آنهاست که معنا را منتقل می کند؛ نه اینکه کارگردان هدف مشخص داشته باشد و با رقص و فرم همان مفهوم اولیه مدرنیسم را به غلط انتقال دهد! خیلی ها در ایران مدعی هستند و فکر می کنند که به جهان پست مدرن نزدیک شده اند.

اما همان طور که گفتم مولفه های آن را نمی دانند.


کلید واژه ها: کتاب - در ایران - تئاتر - گفت وگو - هنرهای نمایشی - معرفی - نمایش - ایران - کارگردانی - مدرن - انتشارات - جهان - چنان - مهم ترین - متولیان - آموزشی - نگرانی - نمایشی - جهانی - مترجم - منتشر - توزیع - نوشته - انبوه - بازار - موزون - علاقه - ادامه - مخاطب - مندان

آخرین اخبار سرویس:
«آکوردنوازی سه تار» کتاب شد/ نواختن ترانه های پاپ با سه تار!

عکس متفاوتی که رضا گلزار از «ماه چهره خلیلی» منتشر کرد

«تایگر3» رکورد «قاتلان هندوستان» را می شکند؟

بسکتبالیست هایی که توجه داوران را جلب کردند/ هدیه خاص خواننده «عصر جدید» به علیخانی پرسپولیسی!

روایت «ربه کا» با صدای ترانه علیدوستی برای نابینایان آماده شد + فیلم

تأثیر کرونا بر عرضه جهانی «آن شب»/ فعلاً اکران مصلحت نیست

خانه تاریخی ملک

پُست بامزه «بهنام بانی»/ عکس

مجری های مشهور و پرطرفدار در یک قاب/ عکس

پُست بامزه «بهنام بانی»/ عکس

پژمان جمشیدی از زاویه ای متفاوت/ روی دیگری از یک بازیگر شیرین

«زندگی با طعم کرونا» را در رادیو ایران بچشید

وقتی امین زندگانی تولد همسرش را فراموش می کند!/ عکس

تأثیر کرونا بر عرضه جهانی «آن شب»/ فعلاً اکران مصلحت نیست

ماه چهره خلیلی به روایت ضرغامی

سوگل طهماسبی: کمی با هم مهربان تر باشیم

درمان «ماه چهره خلیلی» در سُکوت خبری

وقتی امین زندگانی تولد همسرش را فراموش می کند!/ عکس

نازنین بیاتی در کنار اسب بازیگوش +عکس

بوسه ماه چهره خلیلی بر گونه مادربزرگ مشهورش/ عکس

حضور شخصیت های تاریخی معاصر در سریال «نفوذ»

تدارک رشیدپور برای بازگشت از شهریورماه

بوسه ماه چهره خلیلی بر گونه مادربزرگ مشهورش/ عکس

درمان «ماه چهره خلیلی» در سُکوت خبری

جنجال عکس نیمه برهنه بازیگر زن ایرانی + تصویر

ویدئو | پاسخ شقایق دهقان به انتقاد از هنرپیشه شدن پژمان جمشیدی

عکسی متفاوتی که رضا گلزار از «ماه چهره خلیلی» منتشر کرد

اثر شاعر هرمزگانی رتبه اول شعر سپید کشور را کسب کرد

رونمایی 43 عنوان کتاب حوزه دفاع مقدس در خراسان شمالی

عکسی متفاوتی که رضا گلزار از «ماه چهره خلیلی» منتشر کرد

فعالیت 56 موسسه قرآنی در قم/ فعالیت های قرآنی مجازی حمایت می شوند

خانم بازیگر جنایتکار شد + عکس

خانم بازیگر جنایتکار شد + عکس

عکسی متفاوتی که رضا گلزار از «ماه چهره خلیلی» منتشر کرد

نمایشگاه استانی کتاب به صورت مجازی برپا می شود

درخشش نوجوان ایلامی در جشنواره موسیقی آواهای تنبور

فرشته حسینی با موهای تراشیده شده در اکران یک فیلم + عکس

فیلم| توزیع 4500 بسته غذایی در شهر محمودآباد

شبنم قلی خانی در کنار خواهرش +عکس

مستندنگاری ثبت جهانی راه آهن فیروزکوه کلید خورد

سوگل طهماسبی: کمی با هم مهربان تر باشیم

مستندنگاری ثبت جهانی راه آهن فیروزکوه کلید خورد

عکس های دیده نشده از ریحانه پارسا و مهدی کوشکی

فیلم کوتاه «قلاب» در کرمانشاه ساخته شد

زیباترین پلان عمر اصغر فرهادی +عکس

بخش خبری 20 شنبه 19 مرداد 1399 قزوین+ فیلم

تصاویری از خانه زیبای ملک در تهران + عکس

ناکامی «ریما رامین فر» در سینمای سال 99/ «چهل و هفت» درامی که مخاطب نمی پسندد

پشت صحنه فیلم موستانگ

فتاح: در طبقه دوم کاخ مرمر حمام، سونا و جکوزی ساخته اند!

سلفی دیدنی آزاده زارعی + عکس

قایقی که سوخت خود را از آب دریا تأمین می کند+فیلم

قصه زندگی 4 جوان دهه 60 در سریال نوروزی «نوروز رنگی»

تدارک رشیدپور برای بازگشت از شهریورماه/ «اتفاق» از سرگرفته می شود

سیروان و زانیار خسروی در کنار مادرشان +عکس

سفری در تاریخ زمین در «تکامل شگفت انگیز» منتشر شد

حضور شخصیت های تاریخی معاصر در سریال «نفوذ»/ پخش در مهرماه

مروری بر رمان «دسیسه عاشقانه»

خاطره ی عجیب بازیگری که در جریان بیماری ماهچهره خلیلی بود/کلی کمکم کردی لباس عروس انتخاب کنم!

تیپ عزاداری گوهر خیراندیش +عکس

عکس جدید ریحانه پارسا و همسرش مهدی کوشکی

ای کاش مسئولان اجازه دهند فیلمساز کار خودش را بکند

استایل شیک وهنری شیرین اسماعیلی+عکس

نوازنده پیشکسوت سنتور درگذشت

ببینید | پاسخ شقایق دهقان به انتقاد عباس غزالی از هنرپیشه شدن پژمان جمشیدی!

سلفی عجیب و غریب زنان بازیگران معروف!+عکس

اکران آنلاین فیلم «حمال طلا»

تقویم و اوقات شرعی نوزدهم مرداد شیراز + فیلم

علت درگذشت ماه چهره خلیلی (بیوگرافی ماه چهره خلیلی)

علت درگذشت ماه چهره خلیلی (بیوگرافی ماه چهره خلیلی)

سحر قریشی در اکران مردمی فیلم زن ها فرشته اند 2 (4 عکس) عکسیاتو

نیوشا ضیغمی در اکران مردمی فیلم زن ها فرشته اند 2 (4 عکس) عکسیاتو

به خاطر مشکلات، مهربانی را از یاد برده ایم!

روی ادبیات عامه پسند نمی توان خط کشید

تصاویر: خانه ملک

روی ادبیات عامه پسند نمی توان خط کشید

خاطره جالب مهران رجبی از دیدار با ماه چهره خلیلی

به خاطر مشکلات، مهربانی را از یاد برده ایم!

برای سینمای ما زیادی نجیب بود

آرتور پوپ وارد ایران شد

»داستان ازدواج« فیلمی آموزنده است

ما، بیروت و تصاویر تحریف شده

ادای احترام ارکستر ملی ایران به کادر درمانی کشور

در جوانمرگی یک بازیگر

فیلم های غیرمتعارفی که اسکاری شدند

مؤمن به راهش

فیلم | تذکر مکرر خداداد عزیزی به مجری در برنامه زنده

گلایه کارگردان «نرگس مست» از پلتفرم های اینترنتی برای تبلیغ نکردن فیلمش

سینما مهم تر از سیاست

شیر ونیزی و »خورشید« مجیدی

مصمم در مسیر فیلمسازی

فیلمساز زنی که در حرفه اش جدی است

قله های فتح نشده، بازارهای کشف نشده

نشانه هایی برای سرزنده بودن سینمای ایران

فیلم| کارت اعتباری، پشتوانه سهام عدالت است؟

اگر می خواهید از من امضا بگیرید، به این آدرس بیایید!

اگر می خواهید از من امضا بگیرید، به این آدرس بیایید!

طرز تهیه شربت خاکشیر به سبک سنتی

مجموعه کامان و زرشک و تله سیژ یک ظرفیت ویژه برای استان قزوین است

سنت بد انتشار چند کتاب شعر با شعرهای تکراری / انتشار شعرهای تکراری در کتاب های یکسان حق ناشر و خریدار را ضایع می کند

حرکات موزون ما را به تئاتر پست مدرن نمی رساند! | گفت وگو

حرکات موزون ما را به تئاتر پست مدرن نمی رساند! | گفت وگو