مطالب مرتبط:
بهره مندی 98 درصد جمعیت کشور از خدمات درمانی تامین اجتماعی
بهره مندی 98 درصد جمعیت کشور از خدمات درمانی تامین اجتماعی
بهره مندی 98 درصد جمعیت کشور از خدمات درمانی تامین اجتماعی
98 درصد جمعیت کشور از خدمات تامین اجتماعی بهره مندند
بهره مندی بیش از 99 درصد جمعیت روستایی شهرستان بویین میاندشت از گاز طبیعی
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 21 تیر 1399 ساعت 15:252020-07-11پزشكي

بهره مندی 98 درصد جمعیت کشور از خدمات درمانی تامین اجتماعی


سازمان تامین اجتماعی در گزارشی اعلام کرد 98 درصد از جمعیت کل کشور از خدمات درمانی این سازمان بهره مند می شوند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریا، در گزارش سازمان تامین اجتماعی آمده است: این سازمان مهمترین و گسترده ترین متولی بخش بیمه های اجتماعی و درمانی است که قشر وسیعی از جامعه را از خدمات بیمه ای و درمانی بهرمند می کند.

به عنوان مثال بخش درمان سازمان تامین اجتماعی در عرصه بازار سلامت به عنوان بزرگترین خریدار و دومین تولیدکننده درمان پس از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که ارائه خدمات درمانی را از سال 1369 با تصویب قانون الزام و بهره گیری از امکانات مراکز درمانی ملکی و عقد قرارداد و خریداری خدمات از مراکز درمانی طرف قرارداد انجام و در این خصوص نقش مهمی در خدمت رسانی با برنامه ای منسجم و همراه با اهداف و چشم اندازی مشخص برعهده دارد.

در این گزارش تصریح شده است: سازمان تامین اجتماعی همچنین بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش بیمه قرار داده است که 98درصد آن ها از خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی از طریق واحد های ارائه دهنده خدمات درمانی تحت نظارت معاونت درمان (اداره کل درمان مستقیم و اداره کل درمان غیرمستقیم) و واحد های تحت پوشش هلدینگ درمان بهره مند می شوند.

سازمان تامین اجتماعی در این گزارش افزود: فعالیت ها و عملکرد های حوزه درمان در سال 1398 نیز در دو بخش آمار عملکرد و اقدامات و برنامه های انجام گرفته طبقه بندی می شود.

خدمات درمانی به بیمه شدگان تحت پوشش درمان سازمان تامین اجتماعی، از طریق 48 هزار 586 مرکز درمانی ار ائه دهنده خدمت مشتمل بر 379 مرکز درمانی ملکی،6 بیمارستان تحت پوشش هلدینگ درمان و 48 هزار و 198 مرکز طرف قرارداد، قرار داشتن تقریبا 8 درصد بیمارستان های کل کشور با بیش از 10 هزار و 800 تخت فعال بستری و ارائه خدمات به بیش از 44 میلیون نفر بیمه شده تحت پوشش درمان، عقد قرارداد با 48 هزار و 198 مرکز درمانی (بیمارستان، مطب، مراکز کلینیکی، پاراکلینیک و .

) و ارائه خدمات درمانی مورد نیاز بیمه شدگان تحت پوشش درمان از جمله اقدامات معاونت درمان در سال گذشته است.

معاونت درمان سازمان تامین اجتماعی همچنین در سال 1398، با 379 مرکز درمانی ملکی مشمول 75 مرکز بستری و 304 مرکز سرپایی به بیش از 44 میلیون نفر بیمه شده تحت پوشش درمان، خدمات درمانی بستری و سرپایی ارائه کرد که از تعداد کل مراجعات سرپایی 98.

5درصد و از تعداد بیماران بستری شده 92درصد مشمول بیمه تامین اجتماعی بوده اند.

در بخش بستری مراکز ملکی، با تعداد 9 هزار و 341 تخت فعال، تعداد 908 هزار و 917 نفر بیمار بستری و تحت درمان قرارگرفته اند و با متوسط اقامت بیمارستانی 2.

8 روز، اشغال تخت 73.

5 درصدی را تولید کرده اند که این شاخص در مقایسه با رده بندی شاخص های وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی در یک رده مطلوب قرار می گیرد.

در این گزارش آمده است: در سازمان تامین اجتماعی، تقریبا 870 تخت فعال در بخش های ویژه به بیماران بدحال نیازمند بخش های ویژه اختصاص یافته است و در بخش های سرپایی مراکز درمانی تعداد 139 میلیون و 455 هزار و 337 خدمت سرپایی شامل: ویزیت و خدمات تشخیصی ‏‏‏‏‏‏‏‏‏- درمانی (داروخانه، آزمایشگاه، رادیولوژی و .

) به بیمه شدگان ارائه شده است.

در 61 بیمارستان ملکی سازمان تامین اجتماعی در سال 1398 همچنین تعداد 134 هزار و 917 مورد عمل زایمان (طبیعی و سزارین) انجام شد و در 75 مرکز درمانی بستری سازمان تامین اجتماعی، حدود 470 هزار مورد عمل جراحی انجام شد.

معاونت درمان سازمان در بخش اداره کل درمان غیرمستقیم هم خدمات درمانی خود را در سال 1398، که مشتمل بر 334 میلیون و 116 هزار و 113 نسخ سرپایی و 3 میلیون و 965 هزار و 962 پرونده بستری است، از طریق خرید خدمت به بیمه شدگان تحت پوشش درمان ارائه کرد که در ازای خدمات درمانی خریداری شده، (16،982 میلیارد تومان) به مراکز طرف قرارداد ارائه دهنده خدمت پرداخت شده است.

اهم اقدامات و دستاورد های بخش درمان تامین اجتماعی در سال 98اقدامات و دستاورد های بخش درمان سازمان تامین اجتماعی در سال 1398 به بخش توسعه ظرفیت ها، افزایش کیفیت و کارایی مراکز درمانی تفکیک شده است که توسعه ظرفیت های ارائه خدمات در مراکز درمانی ملکی همچون افتتاح مراکز درمانی سرپایی: 8 درمانگاه، افتتاح سایر پروژه های توسعه، بازسازی، ارتقاء مراکز درمانی: 21 مورد، ارتقاء شیفت مراکز درمانی سرپایی: 6 درمانگاه، تشکیل کمیته های فنی و بازرگانی کارگروه تجهیزات پزشکی در جهت تهیه و تنظیم اسناد مناقصه خرید تجهیزات پزشکی High Tech و 25 دستگاه آمبولانس را دربرمی گیرد.

اهم اقدامات در جهت افزایش کیفیت مراکز درمانی ملکی هم به تدوین استاندارد های فضای فیزیکی انبار های دارو و تجهیزات پزشکی، اجرای برنامه پیشگیری از حریق در بیمارستان ها، اصلاح و بهسازی واحد های مختلف بیمارستان ها، اجرای برنامه ارتقای سلامت محیط کار کارکنان و تدوین و اعلام استاندارد های پست پارتوم، همکاری با کمیته مکسا وزارت بهداشت به منظور یکسان سازی کدینگ تجهیزات پزشکی در کشور با توجه به تجربه تخصصی انجام یکسان سازی کدگذاری تجهیزات مصرفی در مراکز تابعه سازمان اشاره می کند.

اهم اقدامات در راستای افزایش کارایی مراکز درمانی ملکی نیز شامل بازنگری سطح بندی مراکز درمانی، تشکیل حدود 1.

500.

000 پرونده الکترونیک بیماری های مزمن (دیابت، فشار خون بالا، ایسکمیک قلبی و اعصاب و روان) در سیستم HIS در کل کشور (000‏/400 پرونده در سال 98) و اضافه شدن بیماری های هیپو تیروییدی، آسم و COPD در پلت فرم جدید نسخه الکترونیک به صورت پایلوت، اجرای برنامه ارجاع داخلی در کل کشور و حدود 13.

5 درصد ویزیت پزشکان متخصص از طریق سیستم ارجاع و 65 درصد بازخورد به ارجاعات پزشکان، انجام تفاهمنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص تخصیص نیرو ها ضریب K به سازمان، انجام فاز نهایی پایلوت نسخ الکترونیک داروخانه در دی کلینیک ابوریحان وتوسعه اجرای پزشکان معتمد ماده 70 به استان خراسان جنوبی، بررسی وضعیت خرید تجهیزات مصرفی ارتوپدی و جراحی مغزواعصاب به منظور بررسی وضعیت حمایت از تولید داخل در خرید های انجام شده و بازخورد به استان و ساماندهی و هماهنگی جهت استفاده از تجهیزات پزشکی مازاد موجود در مراکز تابعه است.

مدیریت بحران و برنامه مقابله با اپیدمی کرونابخش درمان سازمان تامین اجتماعی در مواجهه با بحران و شیوع بیماری کووید19 نیز اقدامات اثرگذاری داشته است.

به عنوان مثال عملکرد بیمارستان های سازمان تامین اجتماعی در خدمت رسانی به بیماران مبتلا به ویروس کرونا لغایت مورخ 4/15، تعداد بستری شدگان کل: 27381، تعداد مثبت کل: 9965 (39/36 درصد) بستری فعلی: 1299 (7/4درصد) ترخیص شده کل: 23389 (42/85 درصد) و فوتی کل: 2393 (8/9درصد) برآورد شده است.

همچنین تشکیل ستاد مدیریت بحران در معاونت درمان و تامین تجهیزات پزشکی مورد نیاز مدیریت های درمان جهت پیشگیری، اعطای مجوز موقت بکارگیری و تامین نیروی انسانی جایگزین واختصاص مبلغ 2000 میلیارد ریال اعتبار برای خرید اقلام مصرفی و غیرمصرفی پزشکی، استفاده از ظرفیت نیرو های بازنشسته بخش درمان کشور به صورت قراردادی با اولویت همکاران بازنشسته بخش درمان سازمان، جبران خدمات آن دسته از پزشکان همکار شاغل در بیمارستان های ملکی سازمان که با توجه به دستورات ابلاغی اعمال جراحی، تشخیصی و .

آنان متوقف شده- تا سقف 40 درصد متوسط کارکرد 6 ماه قبل پزشکان موصوف و همراهی با نظام سلامت و مدیریت بحران کشور در پذیرش بیماران کرونایی و غیرکرونایی و ارائه خدمات با تعرفه دولتی از دیگر اقدامات این سازمان در مواجهه با این بیماری است.

اهم اقدامات در زمینه ایجاد و ارتقاء هماهنگیتشکیل کمیته بحران در ستاد مرکزی و ابلاغ دستور آماده باش کامل جهت مواجهه با تبعات شیوع ویروس کرونا به مدیریت های درمان استان ها، در بخش درمان مستقیم: تفویض ساماندهی و برنامه ریزی نیروی انسانی مورد نیاز به مدیریت های درمان استان و در بخش درمان غیرمستقیم: تفویض اختیار نحوه نظارت و بازرسی از مراکز طرف قرارداد به مدیریت های درمان استان، ارتقاء آگاهی کارکنان صف و ستاد، اعطای مجوز ترک تشریفات خرید اقلام مورد نیاز مراکز هم در جهت ایجاد و افزایش هماهنگی ها انجام پذیرفته است.

اهم اقدامات در خصوص تدارک منابع و توسعه ظرفیت های ارائه خدمتاختصاص بالغ بر یک سوم ظرفیت تخت های بیمارستانی سازمان جهت پذیرش بیماران مبتلا به کرونا و کنسل شدن همه اعمال جراحی و فعالیت های الکتیو، ارائه خدمات در همه درمانگاه ها و کلینیک های تابعه سازمان، در دو شیفت کاری تعیین و صدور مجوز برای مرکز آزمایشگاه رفرانس و بیمارستان لبافی نژاد به عنوان مرکز پشتیبان انجام خدمات آزمایشگاهی تست PCR و Covid- 19، اختصاص مبلغ 240 میلیارد تومان در اسفند ماه 1398 برای تامین لوازم و تجهیزات مورد نیاز، مجوز جذب و بکارگیری نیرو های تخصصی و غیرتخصصی، با شرایط مشخص به استان هایی با بیشترین مواجهه، شناسایی و دعوت از همکاران داوطلب از سایر استان ها به استان های درگیر بحران، الزام همکاری کلیه گروه های تخصصی پزشکی در پوشش شیفت های بیمارستان نیز در جهت توسعه ظرفیت های ملکی ارائه شده است.

اهم اقدامات در زمینه کاهش مواجهه و احتمال سرایت بیماریتمدید اعتبار دفترچه ها تا پایان اردیبهشت 1399، تجویز دارو های مزمن برای بیماران دارای پرونده مزمن به صورت 2 ماهه، تمدید اعتبار پرونده های دارویی بدون نیاز به مراجعه حضوری بیمار تا پایان شهریور ماه، تعیین سقف ریالی قابل تایید از سوی داروخانه های طرف قرارداد برای بیماران دارای پرونده 80 میلیون ریال و برای بیماران غیرپرونده ای 30 میلیون ریال، به تعویق انداختن ارسال اسناد پزشکی، اعطای مجوز افزایش سقف تعدادی وریالی مراکز طرف قرارداد به مدیریت های درمان استان، تعلیق محدودیت زمانی انجام خدمات CT.

scan و MRI، توقف معرفی بیمه شدگان به مراجع پزشکی (پزشک معتمد، شورا و کمیسیون پزشکی) جهت بررسی استراحت پزشکی و معاینات شروع بیمه و تعلیق برخی فعالیت های بیمه گری (مانند توقف کلیه بازرسی های مرتبط با امور بیمه شدگان خاص) نیز از مهمترین اقدامات این سازمان جهت کاهش شیوع ویروس کرونا است.


کلید واژه ها: سازمان تامین اجتماعی - تامین اجتماعی - درمان - درمانی - سازمان - اجتماعی - خدمات درمانی - خدمات - مراکز درمانی - تامین - گزارش - درمان و آموزش پزشکی - بهره مند - قرارداد - خدمات بیمه ای - بهره - تصویب قانون - ارائه خدمات - آموزش پزشکی - عقد قرارداد - تولیدکننده - جمعیت - خدمات بیمه - خدمت رسانی - بهره گیری - کشور - بیمه - درصد - بزرگترین - خبرگزاری

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی احتمال ابتلای نوزادان نارس به یک بیماری خطرناک با کمک یادگیری ماشین

پیپرازین؛ موارد مصرف، عوارض جانبی

انتشار دهمین گزارش اپیدمیولوژی وضعیت کرونا در فارس

خطر بروز بیماری تب کریمه کنگو با شروع فصل گرما

درمان آرتروز با استفاده از مولکول مصنوعی

شمار مبتلایان به کرونا در امارات به 63 هزار و 212 نفر رسید

نباید این بیماری را با افسردگی اشتباه بگیریم

اختصاصی| چرا بیماران کرونایی بدحال تر شده اند؟

اطلاعاتی از واکسن کرونا روسیه نداریم

افزون بر سه هزار قلاده سگ علیه هاری در سیستان و بلوچستان واکسینه شدند

اطلاعاتی از واکسن کرونا روسیه نداریم

هشدار،استفاده از برخی ماسک ها بسیار خطرناک است!

چرا کرونا باعث ریزش مو می شود؟

چند راهکار ساده برای تقویت حافظه ظرف مدت 10 روز

مارمالاد زردآلو + دستور تهیه

علت صدای غیر عادی شکم چیست؟

ماسک مانع ورود ذرات معلق ویروس به مجرای تنفسی می شود

علت صدای غیر عادی شکم چیست؟

آخرین آمار رسمی کرونا در ایران و جهان | افزایش چشمگیر ابتلا در روسیه | 15 استان ایران همچنان قرمز

ویدئو | خبرنگار صدا و سیما در زندان اوین

4600 بیمار بهبود یافته کرونا پلاسما اهدا کردند

میزان ویتاوین D مورد نیاز در سنین مختلف

کمک رسانی مرکز خیریه مسلمانان ایرلند به بی خانمان ها در بحران کرونا

4600 بیمار بهبود یافته کرونا پلاسما اهدا کردند

ماسک مانع ورود ذرات معلق ویروس به مجرای تنفسی می شود

شماربهبود یافتگان ازکرونا؛ 13 میلیون و 700 هزار نفر

وزیر بهداشت: سبدمان را در صف خرید واکسن کرونا گذاشته ایم

13 میلیون و 700 هزار نفر شماربهبود یافتگان ازکرونا

بسط عدالت بهداشتی و درمانی با اجرای طرح تحول سلامت در قزوین

هزینه درمان هر بیمار کرونایی چقدر است؟

موارد مصرف قرص کلوپیدوگرل چیست؟ + عوارض قرص CLOPIDOGREL

روش های صحیح خشک کردن مو بدون وز شدن!

شناسایی 129 مورد جدید ابتلا به کووید-19 در مصر

در سنین مختلف مصرف چه میزان ویتامین D نیاز است؟

بیمارستان بیمارهای عفونی در گناباد راه اندازی می شود

اصول مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا در منزل

در سنین مختلف مصرف چه میزان ویتامین D نیاز است؟

ممنوعیت برپایی ایستگاه های صلواتی در محرم

جدیدترین آمار کرونا در عربستان

قرص سفیکسیم چیست؟ + موارد مصرف و عوارض قرص CEFIXIME

افرادی که در معرض از دست دادن حافظه هستند

چرا برخی افراد به نوع شدید کرونا مبتلا می شوند؟

مراکز درمان سوء مصرف مواد مخدر اردبیل با ظرفیت 50 درصد فعال است

علائمی که می تواند به سرطان اشاره داشته باشد

داروی آناکینرا چیست؟ + کاربرد و عوارض داروی آناکینرا

آیا کرونا در هوا پخش می شود؟ چگونه باید ایمن بمانیم؟

آخرین آمار کرونا در ایران، امروز 22 مرداد 99: فوت 188 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته / مجموع جانباختگان به مرز 19 هزار نفر رسید / 26 استان در وضعیت هشدار و قرمز

آیا کرونا در هوا پخش می شود؟ چگونه باید ایمن بمانیم؟

سومین بیماری مهم چشم در کمین جوانان

استوری رضا صادقی پس از شکست کرونا +عکس

با این چند ترفند ساده شکمتان را آب کنید!

سکسکه و ورم پلک، جدیدترین علائم کرونا

شیوع مشکلات دیسک کمر و گردن در جوانان | عارضه ای با 30 نوع علامت

رژیم های غذایی گیاهی چگونه باعث کاهش وزن می شوند؟

هیچ مورد ابتلای حیات وحش تهران به بیماری های حاد و مزمن گزارش نشده است

رژیم های غذایی گیاهی چگونه باعث کاهش وزن می شوند؟

نکاتی برای جاافتادن بهتر خورشت قیمه

مرگ 4 کرونایی در هرمزگان

6 فایده غذا خوردن با خانواده برای کودک

نباید با اظهارنظرهای تشویش برانگیز، استرس داوطلبان را افزایش دهیم

خوردن سیر خام مفیدتر است یا سیر پخته؟

خوردن سیر خام مفیدتر است یا سیر پخته؟

استوری رضا صادقی پس از شکست کرونا +عکس

استوری رضا صادقی پس از شکست کرونا +عکس

نباید با اظهارنظرهای تشویش برانگیز، استرس داوطلبان را افزایش دهیم

دهان شویه ها در کاهش ریسک انتقال کروناویروس تاثیر دارند

آیا کرونا ویروس در هوا پخش می شود؟

واکنش انستیتو پاستور به ساخت واکسن کرونا

درمان بیش از 100 کودک سرطانی لبنانی بعد از انفجار بیروت متوقف شده است

تمدید محدودیت های کرونایی در تهران/ لغو طرح ترافیک بی اثر بود

افراد بالای 60 سال از ماسک های پزشکی استفاده کنند

روش تهیه نان هزار لایه

7 راز که با آن خواب خوب را تجربه خواهید کرد

توقف روند افزایشی کرونا در اردبیل/لغو حضور دسته جات عزاداری در بازار سنتی اردبیل

روش تهیه پاناکوتا طالبی

آیا نوشیدن قهوه خطرناک است؟

برای استفاده از خواص واقعی سیر آن را خام بخوریم یا پخته؟

هیچ شواهد علمی در تعیین جنسیت جنین با رژیم غذایی وجود ندارد

ارتباط زندگی در ارتفاعات با ابتلا به بیماری کووید 19

چگونه می توانیم از سرطانی شدن گوشت های کبابی جلوگیری کنیم؟

آیا نوشیدن قهوه خطرناک است؟

افسردگی پیش از زایمان با مشکلات رفتاری و رشدی در کودکان همراه است

توصیه های تغذیه ای برای مبتلایان به آلزایمر

خوردن سیر خام مفیدتر است یا سیر پخته؟

انواع بی اختیاری ادرار

عکس روز| روباه «ملانیستیک»

هیچ شواهد علمی در تعیین جنسیت جنین با رژیم غذایی وجود ندارد

عکس روز| روباه «ملانیستیک»

چه میزان قهوه در روز مناسب است؟

طرز تهیه شربت سه رنگ

بیگلری: ایران در مرحله قبل از کارآزمایی بالینی برای ساخت واکسن کرونا قرار دارد

افزایش خطر مرگ ناشی از کووید 19 در مبتلایان سیروز کبدی

چند نکته مشترک به زنان و مردان برای شاد کردن همسر

کشف ویروسی کُشنده تر از کرونا در قزاقستان

از رنگ درمانی تا کاربرد در تصویر (11)

حساسیت لیگ و جام حذفی باعث شده کرونا فراموش شود

چگونه در زندگی مشترک همسر شادی باشیم؟

توقف روند افزایشی کرونا در اردبیل/لغو حضور دسته جات عزاداری در بازار سنتی اردبیل

روش تهیه خاگینه مغزدار

تغذیه مناسب برای افراد عصبانی

بهره مندی 98 درصد جمعیت کشور از خدمات درمانی تامین اجتماعی

بهره مندی 98 درصد جمعیت کشور از خدمات درمانی تامین اجتماعی