مطالب مرتبط:
معرفی برگزیدگان جایزه «جمالزاده»
معرفی برگزیدگان دومین جایزه جمالزاده
اعلام برگزیدگان دومین جایزه ادبی جمالزاده در فضای مجازی
برگزیدگان مرحله نخست جشنواره شعر خلیج فارس بوشهر معرفی شدند
معرفی برگزیدگان مسابقه ادبی خان هشتم در خراسان رضوی
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 12:302020-07-05فرهنگي

معرفی برگزیدگان جایزه «جمالزاده»


 مراسم پایانی جایزه «جمالزاده» با معرفی برگزیدگان برگزار شد.

 به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این مراسم شامگاه شنبه (چهاردهم تیرماه 99) با حضور قدرت اله نوروزی، -  مراسم پایانی جایزه جمالزاده با معرفی برگزیدگان برگزار شد.

 به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این مراسم شامگاه شنبه (چهاردهم تیرماه 99) با حضور قدرت اله نوروزی، شهردار اصفهان و محمد عیدی، معاون فرهنگی شهردار اصفهان برگزار شد.

بدون لابی گری داوری کردیم مجید قیصری، دبیر ادبی دومین دوره جایزه جمالزاده  در مراسم پایانی این جشنواره گفت: زمانی که به جایزه دعوت شدم، فکر نمی کردم کار جایزه جمالزاده  به این گستردگی باشد؛ من در جشنواره خاتم هم تجربه دبیری دارم ولی تعداد آثار رسیده و گستردگی کار در جایزه جمالزاده  با آن قابل قیاس نبود.

در این دوره 1438 اثر در 4 بخش به دست ما رسید که از این تعداد 869 اثر در بخش داستان آزاد، 188 اثر در بخش داستان اصفهان، 294 اثر در بخش زندگی نگاره های کرونا و 87 اثر در بخش زندگی نگاره های اصفهان دریافت شد.

این آثار در سه تیم جداگانه هیات انتخاب و هیات داوری غربالگری و خوانده شد و داوران هر دو مرحله با کمال دقت آثار را انتخاب کردند.

او درباره شیوه داوری جشنواره ادامه داد: جا دارد ذکر کنم در اکثر جوایز و جشنواره ها وقتی در انتهای کار آثار برگزیده توسط داوران انتخاب می شود، جلسه ای اقناعی برگزار می گردد که طبق آن بحث هایی درباره آثار انتخابی داوران با هم انجام می شود.

ولی ما امسال در جایزه جمالزاده  به اضطرار کرونا که امکان برگزاری جلسات را کم می کرد مبنا را بر اساس رتبه هایی گذاشتیم  که هر داستان آورده بود و داورهای هیچکدام از بخش ها نمی دانستند کدام داستان در بخش دیگر اول و دوم و سوم شده است و البته آنچه ما را شگفت زده کرد این بود که در بخش داستان اصفهان داوران اثر نسترن مکارمی را حائز رتبه اول دانسته بودند که در بخش داستان آزاد هم اثر دیگری از او اول شد.

این موضوع  نشان می دهد داورهای ما بدون شناخت هم بر اساس معدل و ادبیت اثر به آن نمره داده اند.

نفر سوم بخش داستان اصفهان و آزاد هم بر حسب اتفاق مشترک بود و در هر دو بخش به آثار آقای خسرو عباسی رسید.

او اضافه کرد: نقطه نظرهایی برای تغییر در این سیر وجود داشت تا به قول برخی دوستان تعداد بیشتری از شرکت کنندگان خوشحال شوند ولی جرات نکردیم در انتخاب داوران دست ببریم و این موضوع برای مان مهم بود که خود اثر نمره را کسب کرده باشد چون داوران ما صرفا با اثر بدون اسم نویسنده مواجه می شدند و مبنای جشنواره انتخاب داستان خوب بود.

با این اوصاف فکر می کنم این نحوه انتخاب نشان دهنده صداقت جشنواره بوده و این اتفاق نادر برای ما ارزشمند بود.

اتفاق خوب دیگر در این دوره، این بود که ما از نفرات اول بخش های مختلف سال قبل در تجربه داوری امسال استفاده کردیم  تا بدون هیچ لابی گری و زد و بندی داوران را انتخاب کنیم و امیدواریم این حرکت، رویه ای معمول در جوایز ادبی ما بشود.

علاوه بر اینکه من باید همین جا از شورای سیاست گذاری جایزه جمالزاده هم تشکر کنم که با وسواس و دقت نظر خاصی داوران این جایزه را برگزیدند.

دبیر ادبی دومین جایزه جمالزاده سپس در پاسخ این پرسش مجری که تا چه حد هدف جشنواره در تولید داستان هایی با فضای شهری اصفهان محقق شده، گفت: هنوز تا رسیدن به این تصویر فاصله زیادی داریم و اتفاقا یکی از مباحث مطرح شده در شورای سیاست گذاری همین موضوع بود که تبیین نگاه های جشنواره در این زمینه همچنان به شفاف سازی نیاز دارد و باید همچنان به جشنواره فرصت داد تا بتوان تصویر وضعیت تاریخی اجتماعی شهر اصفهان را به درستی در داستان ها دید.

کما این که هنوز بیشتر آثار رسیده با محوریت اصفهان نگاه توریستی دارند و جای نگاه های عمیق و لایه مند نسبت به فرهنگ و تاریخ اصفهان در آثار خالی است ولی من مطمئنم با بناگذاری خشت های صحیح در این جشنواره و با تکیه بر تجربه در سال های آینده کم کم این هدف هم محقق می شود.

مجید قیصری در ادامه یکی از موارد قابل توجه شورای سیاست گذاری جشنواره را توجه به بعد آموزشی آن دانست و افزود: امسال هم برنامه ریزی هایی برای برگزاری کارگاه های آموزشی شده بود ولی متاسفانه با شیوع کرونا نتوانستیم اجرایی شان کنیم.

البته امیدواریم بتوانیم در طول سال جاری دوره ها و کارگاه هایی برای آموزش داشته باشیم تا نویسنده ها و شرکت کنندگان به افق های روشن تری دست یابند.

    فهرست برگزیدگان نهایی دومین جایزه جمالزاده در این برنامه به شرح زیر اعلام شد که نفرات اول بخش ها لوح افتخار، تندیس جشنواره و جایزه نقدی دریافت کردند و نفرات دیگر لوح افتخار و جایزه نقدی گرفتند:   *برگزیدگان بخش داستان اصفهان: نفر اول/ نسترن مکارمی/ ظل ظلیل    نفر دوم/ راضیه مهدی زاده/ زبان زمین    نفر سوم مشترک/ متینه ایقایی/ زن عمو یحیی نفر سوم مشترک/ خسرو عباسی/ سفر عیسا         *برگزیدگان بخش داستان آزاد: نفر اول/ زخم طاهره /نسترن مکارمی نفر دوم/ دست از سرم بردار /سیاوش قربانی پور نفر سوم / وقتی مهتاب بر گوراب ها می تابد /خسرو عباسی     *برگزیدگان زندگی نگاره اصفهان: نفر اول/ سمیه سیدیان/ آدم های گمشده نفر دوم/ کتایون صهبا / خانه آقاجانم نفر سوم/ الهام تربت اصفهانی/ گل های قرمز پنج پر     *برگزیدگان زندگی نگاره کرونا: عباس باباعلی/ ک مثل کرونا    سمیه یوسفی/ سین هفتم ندا تسلیمیان/ به روایت نون، ت   جشنواره جمالزاده اثرات ملی و جهانی دارد شهردار اصفهان در مراسم اختتامیه جایزه جمالزاده با اشاره به نقش مهم محمدعلی جمالزاده در جریان ادبیات داستانی ایران گفت: هرچقدر ما بتوانیم چنین اشخاصی را با رویدادها پیوند دهیم، گام های موثرتری در جهت فرهنگ سازی برداشته ایم.

  قدرت اله نوروزی ادامه داد: علاوه بر این ما معتقدیم اثر برگزاری چنین جشنواره هایی تنها منحصر به اصفهان نیست و اثرات ملی و جهانی دارد.

او سپس برگزاری رویدادهای مختلف شهرداری را در اصفهان تحت تاثیر شرایط کرونا دانست و گفت: ما مجبور شدیم بسیاری از ایده های مان را تغییر دهیم البته خوشبختانه توانستیم از طریق فضای مجازی شرایطی را ایجاد کنیم که برخی از کارها به درستی جلو برود که یکی از مهم ترین نمونه هایش برگزاری همین جایزه جمالزاده  است.

البته آرزوی ما این است که بتوانیم چنین جشنواره ای را به شکل حقیقی با حضور داوران، برگزیدگان و شرکت کنندگان برگزار کنیم تا اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

نوروزی در ادامه بیان کرد: شاید شنیده باشید زمانی که ویروس کرونا در چین شیوع یافت، اصفهان، اولین شهری بود که به چین پیام داد و آمادگی خود را برای کمک به چینی ها اعلام کرد و در نتیجه این حرکت فرهنگی اخلاق محور، چینی ها هم متقابلا با ما تعامل کردند.

البته حرکت فرهنگی ما محدود به چین نبود ما به همه سازمان های بین المللی نامه دادیم تا به آن ها کمک کنیم و از کم های شان بهره ببریم چون کرونا دشمن مشترک ما بود.

جایزه جمالزاده ، راویت تازه ایران معاون فرهنگی شهردار اصفهان نیز در مراسم اختتامیه دومین جایزه جمالزاده با بیان اینکه امروزه مزیت شهرها به شاخصه های فرهنگی آن ها است؛ گفت: شاید قبل از این گمان بر این بود که شهرداری متکفل امر کالبد شهر است ولی امروزه سه وجه هویت شهری انسان، کالبد و انسان ساخت است.

محمد عیدی ادامه داد: از مزیت نسبی که نه، بلکه مطلق شهرها است که در جهت توسعه پایدار دست بر روی سرمایه های فرهنگی خودشان بگذارند و اگر گمان همه شهرها بر این است که به جهان شهر و شاخص های آن برسند تنها از طریق گذر فرهنگ در این مسیر گام برمی دارند.

مقوله دوم اینکه شهرداری ها به این باور درست رسیده اند که شهرها را بر بن ریشه ها بسازند.

این بن ریشه ها هم میراث کالبدی و هم میراث معنوی است تا بتوانند بر مبنای شاخص های بومی به امر جهانی بدل شوند.

سوم اینکه شخصیت ها برندهای شهرها هستند به خصوص کسی مثل محمدعلی جمالزاده که در روش و منش الگوی بسیار مطلوبی است.

او در پایان برآوردخود را از دستیابی به اهداف جایزه اینطور بیان کرد: فکر می کنم به نسبت اولین سال برگزاری جایزه جمالزاده گام موثرتری در هر دو حوزه برداشته شد و ما این آمادگی را داریم که این حرکت در ادامه کاملا در بستر تخصصی و مدنی برگزار شود.

آرزو می کنم جایزه جمالزاده بتواند داستان و روایتی جدید را نه فقط برای اصفهان و ایران بلکه ایران صورت بندی کرده وآغاز فرایندی نوین برای همگان باشد.

 
کلید واژه ها: جایزه جمالزاده - معرفی برگزیدگان - جایزه - مراسم پایانی - برگزیدگان - مراسم - شهردار اصفهان - برگزار - اصفهان - معرفی - جشنواره - داستان - شهردار - معاون فرهنگی - جشنواره خاتم - گزارش - دوره - قدرت - دبیر - شنبه - حضور - لابی گری - فرهنگی - داوری - دبیری - زمانی - معاون - ادبی - دعوت - خاتم

آخرین اخبار سرویس:
عکس| جواد خیابانی در فیلم شهاب حسینی

اجرای گروه «آوای حنانه» در پهنه رودکی

جواد خیابانی در فیلم شهاب حسینی/عکس

معرفی نامزد های بهترین چهره تلویزیونی بیستمین جشن حافظ

صحبت های خانم بازیگر پردرآمد پس از خداحافظی/ آنها مالک بازیگران می شوند

عکس زیرخاکی فریبا کوثری

تولد رضا داوود نژاد | عکسی از جشن تولد را داوودنژاد با انتشار متنی زیبا

جواد خیابانی در فیلم شهاب حسینی/عکس

جواد خیابانی در فیلم سینمایی با تهیه کنندگی شهاب حسینی

اجرای طرح تابستانه کتاب آغاز شد

واکنش کاربران به حضور خیابانی در «بعد از اتفاق»

جواد خیابانی هم بازیگر شد +عکس

پیکر ماه چهره خلیلی به ایران نخواهد آمد

ویدئو/ آرزوهای ماه چهره خلیلی برای پسرش که هیچ گاه برآورده نشد

اجرای گروه «آوای حنانه» در پهنه رودکی/مدیر موسیقی بنیاد آفرینش های هنری نیاوران درگذشت

اجرای تابستانه کتاب آغاز شد

جواد خیابانی در فیلم شهاب حسینی/عکس

«آوای حنانه» در پهنه رودکی کنسرت اجرا کرد

جواد خیابانی در فیلم شهاب حسینی/ عکس

گشت خبری در استان سمنان

بازسازی چهره «رافائل» نقاش مشهور ایتالیایی

رقابت احسان علیخانی، مهران مدیری و سروش صحت در جشن حافظ

بوسه ماه چهره خلیلی بر گونه پروین سلیمانی

ویدیو| تذکر مکرر خداداد عزیزی به مجری بابت استفاده نکردن از ماسک

همکاران جدید بهاره رهنما + عکس

هدیه تهرانی و مهران مدیری پشت صحنه قلب یخی +عکس

«آوای حنانه» در پهنه رودکی کنسرت اجرا کرد

جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد

فیلم کرونا ساخته شد

عکسی که محمدرضا گلزار از خودش و ماه چهره خلیلی منتشر کرد

مریم شیرازی با پیامی از مولانا + عکس

خانم بازیگر :کاش به عروسی ماه چهره خلیلی می رفتم!

آرزوهای برآورده نشده ماه‎چهره خلیلی برای پسرش

جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد+ عکس

عکس| جواد خیابانی در فیلم شهاب حسینی

«زندگی با طعم کرونا» را در رادیو نمایش و رادیو ایران دنبال کنید

آغاز مرمت پل دژکرد اقلید

جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد+ عکس

فیلم| توزیع بسته های معیشتی، غذای گرم، بسته های بهداشتی توسط بسیجیان شهید پرویز

اجرای تابستانه کتاب آغاز شد

بمرانی آلبوم جدید منتشر کرد

ورود جواد خیابانی به عرصه سینما ! +عکس

جواد خیابانی در فیلم شهاب حسینی

«قربانی» با موضوع کرونا ساخته شد

جواد خیابانی در فیلم شهاب حسینی/عکس

دلیل فوت ماه چهره سینمای ایران + عکس

نامزد های بهترین چهره تلویزیونی بیستمین جشن حافظ

عکس| جواد خیابانی در فیلم شهاب حسینی

چقدر آدم ها راحت از میان ما می روند مخصوصاً جوان ها

واکنش افسانه بایگان به درگذشت ماه چهره خلیلی

حرفهای جنجالی رویا نونهالی در دورهمی+ فیلم و عکس

مجموعه رادیویی زیر پوست تابستان | روایت دهه 30 با موسیقی کیهان کلهر

مستندی از پشت پرده آقازاده ساخته شد + فیلم

مجموعه رادیویی زیر پوست تابستان | روایت دهه 30 با موسیقی کیهان کلهر

فیلم کرونا تولید شد

جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد

«آبیشک بچن» کرونا را به زانو درآورد

زندگینامه: ماه چهره خلیلی (1355-1399)

جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد

«زندگی با طعم کرونا» را در رادیو نمایش و رادیو ایران دنبال کنید

«آوای حنانه» در پهنه رودکی کنسرت اجرا کرد

تولید نخستین انیمیشن واقعیت مجازی در کانون پرورشی

زندگی رمانتیک پسر و عروس بازیگر مشهور + عکس

شبنم قلی خانی و همسرش در ماشین لاکچری + عکس

واکنش آزاده زارعی به خبر تکان دهنده درگذشت ماه چهره خلیلی

نظام دوست: ماه چهره خلیلی در لندن دفن می شود

رمان هایی که از خریدن و خواندن آن ها پشیمان نمی شوید

رییس «گلدن گلوب» درگذشت

حجت حسنی نوازنده پیشکسوت سنتور درگذشت

فیلمی که به تک تک کاراکترهایش شک می کنید!/خونسردی و تعلیق «گورکن»

واکنش آزاده زارعی به خبر تکان دهنده درگذشت ماه چهره خلیلی

پسر فاطمه گودرزی پویان گنجی

فیلمی که به تک تک کاراکترهایش شک می کنید!/خونسردی و تعلیق «گورکن»

واکنش آزاده زارعی به خبر تکان دهنده درگذشت ماه چهره خلیلی

جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد +عکس

اکران آنلاین فیلم سینمایی «حمال طلا» از یکشنبه آغاز می شود

فیلم کرونا ساخته شد

جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد +عکس

مهران مدیری، علیخانی و علی ضیا بر سر جایزه می جنگند

واکنش آزاده زارعی به خبر تکان دهنده درگذشت ماه چهره خلیلی

پسر فاطمه گودرزی پویان گنجی

فیلم| تالارهایی که کرونا پخش می کنند/ پلمب سه تالار عروسی در شرق تهران

نامزد های بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ

معرفی یک قیچی همه فن حریف + فیلم

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی بیستمین جشن حافظ

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ

پخش تلویزیونی 10 مجلس تعزیه محرمی/ قسمت باشد در کار داود میرباقری خواهم بود

قاتلان ماه کامل | وسترن اسکورسیزی زمستان کلید می خورد

ساخت فیلم «مرد گرگ نما» به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد

نامزد های بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ

جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد +عکس

کیف عجیب ریحانه پارسا جنجالی شد +عکس

گور دسته جمعی چهل دختران در آران و بیدگل + فیلم

حجت حسنی نوازنده پیشکسوت سنتور درگذشت

معرفی نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی بیستمین جشن حافظ معرفی شدند

عکس/ «گوهر خیراندیش» رخت عزا به تن کرد

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی بیستمین جشن حافظ

واکنش آزاده زارعی به خبر تکان دهنده درگذشت ماه چهره خلیلی

کارگردان زن با بردن جایزه 250 هزار دلاری تاریخ ساز شد

معرفی برگزیدگان جایزه «جمالزاده»

معرفی برگزیدگان جایزه «جمالزاده»