مطالب مرتبط:
پازل «پدرخوانده دولت» برای انتخابات 1400
پیشنهاد اصولگرایانه به اصلاح طلبان: برای انتخابات 1400، وارد تعامل با شورای نگهبان شوید /تفاهم نانوشته برقرار شود
هشدار محسن هاشمی به اصلاح طلبان / حضور جدی در انتخابات نداشته باشید حذف می شوید
ارزیابی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از نگاه محسن رضایی
دولت نیمه راه عشق و یک تصمیم انتخاباتی | رمزگشایی از اظهارات یک ماهه اخیر محسن رضایی
-38 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 09:052020-07-05سياسي

دورخیز محسن رضایی برای انتخابات 1400


رسمی است نانوشته و غیررسمی که وقتی سیاست مداری عزم تصاحب کرسی بلندی می کند که جز با کسب اعتماد عمومی و جلب آرای شهروندان ممکن نیست، - چند صباحی بیرون گود نشسته، از درز دیوار و شکاف پنجره تا ریگ کف و خش سقف، عیب و ایراد می گیرد، موی معضلات از ماست مملکت داری بیرون می کشد و باید و نباید وضع می کند تا مگر خود را در مشکلات و مصائب وقت بی تقصیر و مبرا جلوه دهد و توامان، معترض و منتقد به وضع موجود.

این را البته نه هیچ دانش نامه و اساس نامه سیاسی به صراحت آورده، نه هیچ مرام نامه و آیین نامه رسمی و چنان که بدوا آمد، اگر هم چنین رسمی حاکم باشد، رسمی است نامالوف.

اما اگر من باب مثال یک سال مانده به انتخاباتی، گمانه بزنید که چه کسانی می توانند کاندیدای احتمالی و بالقوه آن آوردگاه انتخاباتی باشند، رجوع به این رسم نامالوف، یکی از شیوه هاست.

دولت نیمه راه عشق محسن رضایی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم که سال 96 با پیروزی مجدد حسن روحانی برگزار شد، نبود.

اما 3 دوره پیش از آن، یعنی ادوار یازدهم (خردادماه 92)، دهم (خردادماه 88) و نهم (خردادماه 84) را از کرسی یکی از کاندیدا های انتخابات ریاست جمهوری نظاره گر روند انتخابات بود که البته گفتن ندارد که هرگز پیروز نشد.

رضایی سال 84 در انتخاباتی که سرانجام به ریاست جمهوری احمدی نژاد انجامید، با شعار دولت عشق یکی از 8 کاندیدای انتخابات و البته تنها کسی بود که پیش از موعد رای گیری، به دلیل آنچه جلوگیری از پراکندگی آرای مردم بر اثر کثرت نامزد ها عنوان کرد، از ادامه رقابت کناره گیری کرد تا در شرایطی که مهدی کروبی، مصطفی معین، محسن مهرعلیزاده و البته هاشمی رفسنجانی به عنوان گزینه های موردحمایت جناح چپ شناخته می شدند، کناره گیری رضایی 2 روز پیش از برگزاری مرحله نخست آن انتخابات، تلویحا حمایت از یکی از 3 کاندیدای دیگر دست راستی یعنی احمدی نژاد، محمدباقر قالیباف و علی لاریجانی و باتوجه به آنکه همان زمان هم می شد حدس زد که احمدی نژاد شانس بیشتری نسبت به دیگر کاندیدا های جناح راست دارد، این رفتار انتخاباتی، کناره گیری به نفع احمدی نژاد برداشت شود.

مرد آرام انتخابات جنجالی رضایی 4 سال بعد از آن هم باز وارد گود رقابت انتخاباتی شد.

میدانی که بیراه نیست اگر هنوز هم، آن را جنجالی ترین آوردگاه انتخاباتی تاریخ جمهوری اسلامی بدانیم.

انتخاباتی که سال 88، البته به تجدید ریاست احمدی نژاد انجامید، اما اعتراض موسوی و کروبی و البته رضایی در روز های نخست پس از اعلام نتایج، آن انتخابات و مشخصا حوادث پس از آن انتخابات را به یکی از ملتهب ترین مقاطع تاریخ سیاسی ایران" بدل کرد.

انتخاباتی که رضایی با شعار دولت ائتلافی در آن قدم گذاشت و درنهایت پس از احمدی نژاد و میرحسین موسوی و پیش از مهدی کروبی، از میان چهار کاندیدا، سوم شد.

رضایی عصر جدید او، اما 4 سال بعد، بار دیگر ردای کاندیداتوری به تن و عزم پاستور کرد.

آن هم با شعاری تر و تازه تر از دو دور پیش؛ سلام بر زندگی .

سومین سلام پیاپی رضایی به انتخابات ریاست جمهوری که این بار برخلاف ادوار گذشته، نه از پایتخت، بلکه در جمع مردم دیوان دره و به منظور آنکه تاکید کند رویکردش نسبت به پیشرفت و توسعه همه جانبه کشور و حل مشکلات همه مردم است، اعلام کاندیداتوری کرد تا نشان دهد که برخلاف آنچه مشاورانش توصیه کرده بودند، عطای استفاده از امکانات وسیع رسانه ای، با اعلام کاندیداتوری در توسط کارشناسان، نخبگان و مردم ویرایش شده تا کارشناسان اطلاعات موثق تر و شاید اولویت های ضروری تری به دست آورند این ها و بیش از اینها، اما هیچ کدام کارساز نشد و محسن رضایی درحالی پایین تر از حسن روحانی، محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی، با کمتر از 4 میلیون رای چهارم شد که پس از او تنها علی اکبر ولایتی با حدود 2 میلیون و محمد غرضی با کمتر از 500 هزار رای پنجم و ششم شدند.

ناکامی در پایتخت اما این تنها ناکامی های رضایی در انتخابات نیست.

او که از سال 84 تاکنون، تنها در یکی از انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا نبوده، پیش از این 3 تلاش نافرجام هم یک نوبت بخت سیاسی اش را به آرای عمومی سپرده بود.

اما آن نوبت، برخلاف ادواری که اشاره شد، این مردم سراسر ایران" نبودند که باید درباره آینده سیاسی محسن رضایی تصمیم می گرفتند.

بلکه تنها پایتخت نشینان بودند که باید تصمیم می گرفتند می خواهند او در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی، وکیل شان باشد یا نه.

پاسخ مردم پایتخت، اما باز منفی بود.

زمانی که رضایی با فهرست ائتلاف خط امام و رهبری (معروف به جناح راست) و جامعه روحانیت مبارز نخستین تجربه کاندیداتوری اش را با ناکامی به پایان برد.

یک ماه با رضایی چندی پیش یکی از فعالان رسانه ای نزدیک به جریان اعتدال از جلسه ای خبر داد که در آن، محسن رضایی بحث کاندیداتوری خود را در انتخابات 1400 مطرح کرده، اما جز این، اگر به آن رسم نامالوفی که سطور نخست اشاره شد بازگردیم، با نشانه هایی مواجه می شویم که این احتمال را تقویت می کند، چراکه رضایی حالا بیش از یکی، دو سال قبل، به وضع موجود، به ویژه آنجا که با کار رییس جمهوری مملکت و دولت مستقر سروکار دارد، منتقد است.

رضایی که همین دیروز در توییتی نسبت به نحوه عملکرد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی انتقاد کرده، تاکید دارد که به رغم آنکه دستور تشکیل این ستاد ازجانب رهبری صادر شده تا هماهنگی امور اقتصادی سامان یابد، اما این ستاد عملا بی خاصیت شده است.

آن هم بدون آنکه توضیح دهد که چرا حالا به یاد عملکرد ستادی افتاده که ریاست آن، برعهده اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری و البته یکی از کاندیدا های احتمالی انتخابات 1400 است.

اما این تنها موردی نیست که رضایی به وضع موجود انتقاد کرده است.

بیش از یک ماه پیش، او در یک پست اینستاگرامی که 11 خرداد وقتی آتش سوزی در جنگل های زاگرس خبر داغ رسانه ها و هشتگ ترند فضای مجازی بود- منتشر شد، نوشت: امسال هم درختان بلوط و حیوانات طبیعت بی نظیر زاگرس، در آتش بی مسوولیتی جان دادند و سوختند.

حدود 30 روز پیش، در یک سخنرانی مفصل، به دولت هاشمی و متعاقبا حسن روحانی به خاطر آنچه تفکرات لیبرالیستی می خواند، اعتراض کرد.

آنچه، اما پیش از این، افکار عمومی را متعجب کرد، قرابت سیاسی و فکری هاشمی و رضایی در سال های جنگ بود.

مردانی که اگر اولی را فرمانده سیاسی جنگ تحمیلی بدانیم، قاعدتا دومی را نیز باید دست کم ازجمله موثرترین فرماندهان نظامی آن جنگ هشت ساله بپذیریم و این یعنی انتقاد سردار رضایی، عملا اعتراض به فرمانده سیاسی خود است.

نکته ای که این پرسش را پیش می کشد که حالا چه شده که سرباز دیروز، با ادبیات سیاسی از گذشته می گوید، نه زبان نظامی و سلسله مراتبی.

اما این پایان انتقاد های رضایی نبود.

حدود 18 روز پیش، محسن رضایی این بار نه از دولت سازندگی و جنگ تحمیلی و محیط زیست، بلکه از سیاست های هسته ای انتقاد کرد و مخاطبش را نیز، نه هاشمی که حسن روحانی قرار داد.

او 27 خردادماه اعلام کرد: اگر دولت گام های یکم تا پنجم هسته ای را کاملا برمی داشت، امروز آژانس ادعای جدیدی نمی کرد.

دولت مسیر هسته ای را گم کرده است.

رضایی همچنین 11 روز پیش بار دیگر در یک اظهارنظر توییتری که 3 تیرماه صورت گرفت، این بار به عملکرد اقتصادی دولت حمله کرد و نوشت: دولت باید جلوی گرانی ها را بگیرد.

گرانی را مالیات تورمی می گویند که پولدار ها را پولدارتر ولی کم درآمد ها و فقرا را فقیرتر می سازد.

سپس 8 روز پیش از این، باز در توییتی دیگر که این یکی 6 تیرماه منتشر شد، یک گام پیش آمد و این نوبت خطاب به مردم وعده های اقتصادی داد: مردم مطمئن باشند با کنار زدن هواداران امریکا و مدیریت محفلی و وارداتی در اقتصاد، پول ملی ما قوی ترین پول منطقه خواهد شد.

اظهارنظری که به روشنی نشان از عزم جزم رضایی برای ورود به انتخابات پرده برداشت.

اما این هم پایان اظهارنظر های انتخاباتی رضایی نبود، چراکه تنها 2 روز پس از آن توییت، در اظهارنظر دیگری که 6 روز پیش، 8 تیرماه در جمع مسوولان شبکه کانون های تفکر ایران" عذرخواهی کنند.

رضایی خرق عادت می کند؟! رضایی حالا زمانی قابل توجه تا انتخابات بهار 1400 پیش رو دارد و هیچ بعید نیست همچون انتخابات اخیر و برخلاف 3 دوره پیش از آن، درنهایت وارد رقابت انتخاباتی نشده و اعلام کاندیداتوری نکند.

اتفاقی که دور نیست، اما اگر افتاد و رضایی کاندیدا نشد، بیش از آنکه خلاف آن واقع شود و او باز اعلام کاندیداتوری کند، محل تعجب خواهد بود!
کلید واژه ها: انتخابات - کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات ریاست جمهوری - رسمی - محسن رضایی - نامه - اعتماد عمومی - ریاست جمهوری - انتخابات 1400 - بیرون - رضایی - آیین نامه - شهروندان - محسن - داری - نیمه راه - معضلات - مشکلات - اعتماد - جمهوری - یکی از - بلندی - عمومی - پنجره - سیاسی - صباحی - ایراد - دیوار - معترض - سیاست

آخرین اخبار سرویس:
موسوی: کمک های ایران به لبنان ادامه می یابد

دیدار نماینده تهران در مجلس با خانواده «زهرا عبدالمحمدی»

ستاد اجرایی فرمان امام به پویش ایران همدل پیوست

استفاده از ماسک همچنان باید استمرار داشته باشد

مجلس با طرح های حمایتی خبرنگاران همراهی می کند

پیام تسلیت و ابراز همدردی مراجع تقلید و مراکز حوزوی با مردم و دولت لبنان

همکاری رسانه ها پیامدهای حادثه را در کرمان کاهش می دهد

بیشترین شیوع کرونا در چهار منطقه تهران

جزییات طرح 2 فوریتی مجلس برای بورس

فراهم سازی شرایط دوچرخه سواری بانوان در خراسان رضوی

پمپئو درباره ایران با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار می کند

ویژگی های خبرنگاری در تراز انقلاب از دیدگاه امام جمعه دامغان

روز خبرنگار روز عهد دوباره برای انتشار دانایی و تکثیر همدردی

187 محکوم زندان های استان کرمان مشمول عفو رهبری قرار گرفتند

محسنی بندپی: در شرایط فعلی منابع کشور باید مدیریت شود

187 محکوم زندان های استان کرمان مشمول عفو رهبری قرار گرفتند

پایان رقابت بیش از 321 هزار داوطلب ارشد در اولین روز برگزاری آزمون

بیانیه ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز حقوق بشر اسلامی

همشهری TV | سرانجام برگزاری کنکور چه می شود؟

حضور خبرگزاری ایلنا در کنار مدیریت بحران قابل تحسین است+ فیلم

کمک های بشردوستانه ایران به لبنان ادامه می یابد

برقراری ارتباط استان های مرزی و جمهوری آذربایجان غربی در اولویت سفیر جدید کشورمان

انتصاب سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر منطقه آزاد کیش

قمی: اقامه عزاداری یک مطالبه عمومی است

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت عید سعید غدیرخم

هدیه رییس جمهور به خبرنگاران + جزییات

مخابره پیام های تاثیرگذار، مشکلات فعلی کشور را رفع می کند

مصاحبه با عروس لبنانی انفجار بیروت

خط تحریف و تحریم با حضور آگاهی بخش خبرنگاران به شکست می انجامد

معلمان بازنشسته هم رتبه بندی می شوند؟

موسوی: اظهار همدردی برخی کشورهای دشمن لبنان از حادثه بیروت، ریاکاری دیپلماتیک است

حضور دو نماینده مجلس در منزل «رضا مقدسی» به نمایندگی از رییس مجلس

هدیه رییس جمهور به خبرنگاران + جزییات

خبرهای خوب اقتصادی قالیباف درباره بازار بورس ، ارز ، طلا و پول

عکس | خداحافظ پراید

تشکیل اتاق فکر رسانه های آران و بیدگل ضروری است

نقد منصفانه مسیر توسعه را هموار می کند

عبودتیان: دشمن به دنبال ایجاد اختلاف در صف عاشقان اباعبدالله (ع) است

خبر خوب به بازنشستگان در آستانه عید غدیر خم+جزییات

وضعیت اعتباری بنیاد شهید از بسیاری ادارات بدتر است

تشکیل اتاق فکر رسانه های آران و بیدگل ضروری است

افتتاح نخستین میدان خبرنگار استان گیلان در آستارا

تماس با بیمار کرونایی عاملی مهم در ابتلا به کرونا

دانستنی های جالب از 5 مار منحصربه فرد ایران + تصاویر

مجلس چارچوب مالیات بر خانه های خالی مشخص کرد

مشکلات بیمه ای و معیشتی خبرنگاران باید حل شود

مسابقه زیارت غدیریه به صورت مجازی برگزار می شود

فعالیت ایرنا حرفه ای و توام با حس مسوولیت است

یکی از محکومان محیط زیستی عفو شد/ پیگیری ها در مورد chr(034)قاضی منصوریchr(034) ادامه دارد

خبر خوب به بازنشستگان در آستانه عید غدیر خم + جزییات

ادعای ترامپ: واکسن کرونا تا روز انتخابات آمریکا تولید می شود

کارگران هفت تپه در مجلس چه گفتند؟

موسوی: اظهار همدردی برخی کشورهای دشمن لبنان از حادثه بیروت، ریاکاری دیپلماتیک است

در بازدید از دفتر استانی تسنیم مطرح شد؛ وعده عضو کمیسیون عمران مجلس برای پیگیری مسکن و بیمه خبرنگاران

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل: خبرنگاران در خنثی سازی امپراطوری رسانه ای شیطانی غرب نقش ویژه ای دارند

فرمانده سپاه قدس گیلان: «شهید حسین پور» دلسوز محرومان و حساس به بیت المال بود

چرا 17 مرداد روز خبرنگار است؟ زندگینامه شهید صارمی

محسنی مجد روز خبرنگار را تبریک گفت

راویان صدیق خبر

پخت 14 هزار پرس غذا به مناسبت عید غدیر در دزفول

شناسایی 3200 مهندسی که وجود خارجی ندارند/ نظام مهندسی در طرح های تفصیلی جایگاهی ندارد

ضرورت استفاده از ظرفیت رسانه برای آگاه سازی جامعه

شهردار شهر میراث جهانی از جهاد دانشگاهی یزد بازدید کرد

ملت های ایران و لبنان در چهار دهه گذشته با مشکلات متعدد مشابهی رو به رو بوده اند

چرا 17 مرداد روز خبرنگار است؟ زندگینامه شهید صارمی

رونمایی از نماد پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران در قم

شریعتمداری: رسانه ها در هدایت،اصلاح و تغییر افکار جامعه نقشی بی بدیل دارند

برگزاری مرحله دوم رزمایش مواسات با محوریت ازدواج آسان در یزد

پرداخت مرحله اول مطالبات معوقه بازنشستگان فولاد

برای بیش از 40 درصد جمعیت کشور باید ماسک رایگان توزیع شود

خبر خوب به بازنشستگان در آستانه عید غدیر خم + جزییات

توزیع 15 هزار بسته معیشتی در دومین دوره رزمایش مواسات یزد

برگزاری مرحله دوم رزمایش مواسات با محوریت ازدواج آسان در یزد

احیای اطعام «غدیریه» در قشم/ 20 هزار پرس غذای گرم طبخ و توزیع می شود

مردم ایران شریک درد ملت لبنان هستند

اعطای تسهیلات کرونایی به روستاییان در فارس

به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار

آغاز مرحله دوم همدلانه ها در گرمسار

برای نخستین بار اقدام جهادی برای رفع مشکلات شادگان

دیدار مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه انصارالمهدی(عج) با خبرنگاران تسنیم استان زنجان

پیام تسلیت دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پی حادثه انفجار بیروت

معلمان بازنشسته هم رتبه بندی می شوند؟

امام جمعه کرج: 17 مرداد روز تکریم از انسان های متعهد است

تصویر/ توصیه های ضدکرونایی برای داوطلبان کنکور

فیلم/ شهید ترکیه ای دفاع مقدس که بود؟

بازدید نایب رییس مجلس از دفتر استانی تسنیم در اردبیل / نیکز اد: خبرگزاری تسنیم سرمایه اجتماعی مطلوبی دارد

کاهش14درصدی پروژه های اجرایی در صومعه سرا/ پروژه های نیمه تمام در اولویت است

توزیع 200هزار پرس غذای گرم هم زمان با عید غدیر در آذربایجان شرقی

خبرنگاران دغدغه ملی دارند و پیگیری مطالبات مردمند

خبر 20، پنجشنبه 16 مرداد 99

دولت دوشنبه در مورد هفت تپه تصمیم می گیرد

جهاد دانشگاهی چهار دهه خودباوری علمی و فناورانه را تجربه کرده است

تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی در مراسم عزاداری کردستان

بیانیه کمیسیون سیاسی دفاعی وزرای ادوار ایران در پی انفجار بیروت

اقامه عزاداری سیدالشهدا (ع) یک مطالبه عمومی است/ با مراقبت بیشتر، بهانه جویی را از دشمن می گیریم

تهیه 20 سرویس جهیزیه لوازم خانگی از سوی بسیج کیانشهر

برگزاری نمازجمعه خرمشهر به صورت محدود

قول مساعد نماینده مجلس به پارس جنوبی برای برای رفع مشکلات مالی

برنامه ریزی برای تسریع در افتتاح فرهنگسرای ملارد

زالی: مهم ترین راهکار برای جلوگیری از شیوع کرونا استفاده از ماسک است

دورخیز محسن رضایی برای انتخابات 1400

دورخیز محسن رضایی برای انتخابات 1400