مطالب مرتبط:
پازل «پدرخوانده دولت» برای انتخابات 1400
پیشنهاد اصولگرایانه به اصلاح طلبان: برای انتخابات 1400، وارد تعامل با شورای نگهبان شوید /تفاهم نانوشته برقرار شود
هشدار محسن هاشمی به اصلاح طلبان / حضور جدی در انتخابات نداشته باشید حذف می شوید
ارزیابی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از نگاه محسن رضایی
دولت نیمه راه عشق و یک تصمیم انتخاباتی | رمزگشایی از اظهارات یک ماهه اخیر محسن رضایی
-38 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 09:052020-07-05سياسي

دورخیز محسن رضایی برای انتخابات 1400


رسمی است نانوشته و غیررسمی که وقتی سیاست مداری عزم تصاحب کرسی بلندی می کند که جز با کسب اعتماد عمومی و جلب آرای شهروندان ممکن نیست، - چند صباحی بیرون گود نشسته، از درز دیوار و شکاف پنجره تا ریگ کف و خش سقف، عیب و ایراد می گیرد، موی معضلات از ماست مملکت داری بیرون می کشد و باید و نباید وضع می کند تا مگر خود را در مشکلات و مصائب وقت بی تقصیر و مبرا جلوه دهد و توامان، معترض و منتقد به وضع موجود.

این را البته نه هیچ دانش نامه و اساس نامه سیاسی به صراحت آورده، نه هیچ مرام نامه و آیین نامه رسمی و چنان که بدوا آمد، اگر هم چنین رسمی حاکم باشد، رسمی است نامالوف.

اما اگر من باب مثال یک سال مانده به انتخاباتی، گمانه بزنید که چه کسانی می توانند کاندیدای احتمالی و بالقوه آن آوردگاه انتخاباتی باشند، رجوع به این رسم نامالوف، یکی از شیوه هاست.

دولت نیمه راه عشق محسن رضایی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم که سال 96 با پیروزی مجدد حسن روحانی برگزار شد، نبود.

اما 3 دوره پیش از آن، یعنی ادوار یازدهم (خردادماه 92)، دهم (خردادماه 88) و نهم (خردادماه 84) را از کرسی یکی از کاندیدا های انتخابات ریاست جمهوری نظاره گر روند انتخابات بود که البته گفتن ندارد که هرگز پیروز نشد.

رضایی سال 84 در انتخاباتی که سرانجام به ریاست جمهوری احمدی نژاد انجامید، با شعار دولت عشق یکی از 8 کاندیدای انتخابات و البته تنها کسی بود که پیش از موعد رای گیری، به دلیل آنچه جلوگیری از پراکندگی آرای مردم بر اثر کثرت نامزد ها عنوان کرد، از ادامه رقابت کناره گیری کرد تا در شرایطی که مهدی کروبی، مصطفی معین، محسن مهرعلیزاده و البته هاشمی رفسنجانی به عنوان گزینه های موردحمایت جناح چپ شناخته می شدند، کناره گیری رضایی 2 روز پیش از برگزاری مرحله نخست آن انتخابات، تلویحا حمایت از یکی از 3 کاندیدای دیگر دست راستی یعنی احمدی نژاد، محمدباقر قالیباف و علی لاریجانی و باتوجه به آنکه همان زمان هم می شد حدس زد که احمدی نژاد شانس بیشتری نسبت به دیگر کاندیدا های جناح راست دارد، این رفتار انتخاباتی، کناره گیری به نفع احمدی نژاد برداشت شود.

مرد آرام انتخابات جنجالی رضایی 4 سال بعد از آن هم باز وارد گود رقابت انتخاباتی شد.

میدانی که بیراه نیست اگر هنوز هم، آن را جنجالی ترین آوردگاه انتخاباتی تاریخ جمهوری اسلامی بدانیم.

انتخاباتی که سال 88، البته به تجدید ریاست احمدی نژاد انجامید، اما اعتراض موسوی و کروبی و البته رضایی در روز های نخست پس از اعلام نتایج، آن انتخابات و مشخصا حوادث پس از آن انتخابات را به یکی از ملتهب ترین مقاطع تاریخ سیاسی ایران" بدل کرد.

انتخاباتی که رضایی با شعار دولت ائتلافی در آن قدم گذاشت و درنهایت پس از احمدی نژاد و میرحسین موسوی و پیش از مهدی کروبی، از میان چهار کاندیدا، سوم شد.

رضایی عصر جدید او، اما 4 سال بعد، بار دیگر ردای کاندیداتوری به تن و عزم پاستور کرد.

آن هم با شعاری تر و تازه تر از دو دور پیش؛ سلام بر زندگی .

سومین سلام پیاپی رضایی به انتخابات ریاست جمهوری که این بار برخلاف ادوار گذشته، نه از پایتخت، بلکه در جمع مردم دیوان دره و به منظور آنکه تاکید کند رویکردش نسبت به پیشرفت و توسعه همه جانبه کشور و حل مشکلات همه مردم است، اعلام کاندیداتوری کرد تا نشان دهد که برخلاف آنچه مشاورانش توصیه کرده بودند، عطای استفاده از امکانات وسیع رسانه ای، با اعلام کاندیداتوری در توسط کارشناسان، نخبگان و مردم ویرایش شده تا کارشناسان اطلاعات موثق تر و شاید اولویت های ضروری تری به دست آورند این ها و بیش از اینها، اما هیچ کدام کارساز نشد و محسن رضایی درحالی پایین تر از حسن روحانی، محمدباقر قالیباف و سعید جلیلی، با کمتر از 4 میلیون رای چهارم شد که پس از او تنها علی اکبر ولایتی با حدود 2 میلیون و محمد غرضی با کمتر از 500 هزار رای پنجم و ششم شدند.

ناکامی در پایتخت اما این تنها ناکامی های رضایی در انتخابات نیست.

او که از سال 84 تاکنون، تنها در یکی از انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا نبوده، پیش از این 3 تلاش نافرجام هم یک نوبت بخت سیاسی اش را به آرای عمومی سپرده بود.

اما آن نوبت، برخلاف ادواری که اشاره شد، این مردم سراسر ایران" نبودند که باید درباره آینده سیاسی محسن رضایی تصمیم می گرفتند.

بلکه تنها پایتخت نشینان بودند که باید تصمیم می گرفتند می خواهند او در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی، وکیل شان باشد یا نه.

پاسخ مردم پایتخت، اما باز منفی بود.

زمانی که رضایی با فهرست ائتلاف خط امام و رهبری (معروف به جناح راست) و جامعه روحانیت مبارز نخستین تجربه کاندیداتوری اش را با ناکامی به پایان برد.

یک ماه با رضایی چندی پیش یکی از فعالان رسانه ای نزدیک به جریان اعتدال از جلسه ای خبر داد که در آن، محسن رضایی بحث کاندیداتوری خود را در انتخابات 1400 مطرح کرده، اما جز این، اگر به آن رسم نامالوفی که سطور نخست اشاره شد بازگردیم، با نشانه هایی مواجه می شویم که این احتمال را تقویت می کند، چراکه رضایی حالا بیش از یکی، دو سال قبل، به وضع موجود، به ویژه آنجا که با کار رییس جمهوری مملکت و دولت مستقر سروکار دارد، منتقد است.

رضایی که همین دیروز در توییتی نسبت به نحوه عملکرد ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی انتقاد کرده، تاکید دارد که به رغم آنکه دستور تشکیل این ستاد ازجانب رهبری صادر شده تا هماهنگی امور اقتصادی سامان یابد، اما این ستاد عملا بی خاصیت شده است.

آن هم بدون آنکه توضیح دهد که چرا حالا به یاد عملکرد ستادی افتاده که ریاست آن، برعهده اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری و البته یکی از کاندیدا های احتمالی انتخابات 1400 است.

اما این تنها موردی نیست که رضایی به وضع موجود انتقاد کرده است.

بیش از یک ماه پیش، او در یک پست اینستاگرامی که 11 خرداد وقتی آتش سوزی در جنگل های زاگرس خبر داغ رسانه ها و هشتگ ترند فضای مجازی بود- منتشر شد، نوشت: امسال هم درختان بلوط و حیوانات طبیعت بی نظیر زاگرس، در آتش بی مسوولیتی جان دادند و سوختند.

حدود 30 روز پیش، در یک سخنرانی مفصل، به دولت هاشمی و متعاقبا حسن روحانی به خاطر آنچه تفکرات لیبرالیستی می خواند، اعتراض کرد.

آنچه، اما پیش از این، افکار عمومی را متعجب کرد، قرابت سیاسی و فکری هاشمی و رضایی در سال های جنگ بود.

مردانی که اگر اولی را فرمانده سیاسی جنگ تحمیلی بدانیم، قاعدتا دومی را نیز باید دست کم ازجمله موثرترین فرماندهان نظامی آن جنگ هشت ساله بپذیریم و این یعنی انتقاد سردار رضایی، عملا اعتراض به فرمانده سیاسی خود است.

نکته ای که این پرسش را پیش می کشد که حالا چه شده که سرباز دیروز، با ادبیات سیاسی از گذشته می گوید، نه زبان نظامی و سلسله مراتبی.

اما این پایان انتقاد های رضایی نبود.

حدود 18 روز پیش، محسن رضایی این بار نه از دولت سازندگی و جنگ تحمیلی و محیط زیست، بلکه از سیاست های هسته ای انتقاد کرد و مخاطبش را نیز، نه هاشمی که حسن روحانی قرار داد.

او 27 خردادماه اعلام کرد: اگر دولت گام های یکم تا پنجم هسته ای را کاملا برمی داشت، امروز آژانس ادعای جدیدی نمی کرد.

دولت مسیر هسته ای را گم کرده است.

رضایی همچنین 11 روز پیش بار دیگر در یک اظهارنظر توییتری که 3 تیرماه صورت گرفت، این بار به عملکرد اقتصادی دولت حمله کرد و نوشت: دولت باید جلوی گرانی ها را بگیرد.

گرانی را مالیات تورمی می گویند که پولدار ها را پولدارتر ولی کم درآمد ها و فقرا را فقیرتر می سازد.

سپس 8 روز پیش از این، باز در توییتی دیگر که این یکی 6 تیرماه منتشر شد، یک گام پیش آمد و این نوبت خطاب به مردم وعده های اقتصادی داد: مردم مطمئن باشند با کنار زدن هواداران امریکا و مدیریت محفلی و وارداتی در اقتصاد، پول ملی ما قوی ترین پول منطقه خواهد شد.

اظهارنظری که به روشنی نشان از عزم جزم رضایی برای ورود به انتخابات پرده برداشت.

اما این هم پایان اظهارنظر های انتخاباتی رضایی نبود، چراکه تنها 2 روز پس از آن توییت، در اظهارنظر دیگری که 6 روز پیش، 8 تیرماه در جمع مسوولان شبکه کانون های تفکر ایران" عذرخواهی کنند.

رضایی خرق عادت می کند؟! رضایی حالا زمانی قابل توجه تا انتخابات بهار 1400 پیش رو دارد و هیچ بعید نیست همچون انتخابات اخیر و برخلاف 3 دوره پیش از آن، درنهایت وارد رقابت انتخاباتی نشده و اعلام کاندیداتوری نکند.

اتفاقی که دور نیست، اما اگر افتاد و رضایی کاندیدا نشد، بیش از آنکه خلاف آن واقع شود و او باز اعلام کاندیداتوری کند، محل تعجب خواهد بود!
کلید واژه ها: انتخابات - کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات ریاست جمهوری - رسمی - محسن رضایی - نامه - اعتماد عمومی - ریاست جمهوری - انتخابات 1400 - بیرون - رضایی - آیین نامه - شهروندان - محسن - داری - نیمه راه - معضلات - مشکلات - اعتماد - جمهوری - یکی از - بلندی - عمومی - پنجره - سیاسی - صباحی - ایراد - دیوار - معترض - سیاست

آخرین اخبار سرویس:
بیانیه ارتش بمناسبت سالروز شکست حصر پاوه

پشت پرده اتهامات برخی کانال های تلگرامی به استاندار ایلام

جعفر سرقینی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت شد

سرپرست جدید وزارت صمت منصوب شد

رویدادی که با ارائه مجری ربات آغاز شد و با معرفی برترین های اینوتکس پیچ پایان یافت

انتصاب جعفر سرقینی به عنوان سرپرست وزارت صمت

استخدام 19 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در حوزه IT در اصفهان

استاندار: ستاد ویژه احیای صنعت گردشگری در اصفهان تشکیل می شود

استخدام تحصیلدار در شرکت تهویه پرشین در تهران

بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه در آستانه محرم

دستگیری چند تن از اعضای داعش در عراق

گفت وگوی زنده| در لبنان چه خبر است؟

فیلم گل دوم گل گهر سیرجان به پرسپولیس سید احمد موسوی

آموزش کتاب های اول و دوم دوره سوادآموزی در قم از طریق رادیو قم

غربگرایان با سلاح «تحریف» جنگ تحریم ها را تشدید می کنند

آخرین جلسه دادگاه متهمان شرکت بازرگانی پتروشیمی

انتصاب دکتر «جعفر سرقینی» به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت

نظر آیت الله شبیری زنجانی در خصوص استفاده از ماسک در دوران کرونا

نماینده روسیه در سازمان ملل خواستار پرهیز از تنش با ایران شد

اقتدار و امنیت ایران از برکت خون شهدا، ایثارگران و آزادگان سرافراز است

بخش خبری 20:30 مورخ 25 مرداد 99 + فیلم

برنامه های گردشگری بین المللی در دوران کرونا و پساکرونا تعیین شد

پیام های تبریک مسئولان استان کرمان

تمامی شهرستانهای خراسان رضوی دارای معین اقتصادی هستند

وبینار ائتلاف جهانی برای صلح و عدالت برگزار می شود

ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام محرم

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت مهندسین مشاور سامان انرژی اصفهان

استخدام مسئول دفتر خانم (رشته صنایع یا مدیریت) در تهران

واکنش رییسی به پیوند امارات و اسراییل | دادگاه بین المللی اسلامی تشکیل شود | تروریست های اقتصادی باید محاکمه شوند

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب شد

انتقاد از رواجِ داروی ضد بارداری در کشور

تصویب و تعیین مجازات عدم رعایت پروتکل های بهداشتی

تعیین محدودیت های جدید برای نمایندگان مجلس

آشنا: ظریف اگر بتواند با خود کنار بیاید می تواند وارد عرصه انتخابات شود

هویت گزارشگران فساد باید محرمانه بماند/ سلطه کارگزاران فاسد، یکی از دلایل تنگناهای معیشتی

بنای ارزشمند مسجد امام حسن عسکری (ع) شاهرود مقاوم سازی می شود

رویدادی که با ارائه مجری ربات آغاز شد و با معرفی برترین های اینوتکس پیچ پایان یافت

جعفر سرقینی سرپرست وزارت صمت شد

اقدام امارات درعادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خیانتی آشکار است

توزیع پنج هزار سری جهیزیه میان زوج های نیازمند البرزی

واکنش رییسی به پیوند امارات و اسراییل | دادگاه بین المللی اسلامی تشکیل شود | تروریست های اقتصادی باید محاکمه شوند

رویدادی که با ارائه مجری ربات آغاز شد و با معرفی برترین های اینوتکس پیچ پایان یافت

جزییات عناصر به کاررفته در پوستر پویش روضه های خانگی / ادای نذر هر ساله

حوزه های برگزاری کنکور در تهران ضدعفونی می شوند

انتصاب «جعفر سرقینی» به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت

ترجمه و چاپ کتاب «روش برداشت از قرآن» در سریلانکا

آغاز پویش احسانه ستاد فرمان امام در استان البرز+تصاویر

امام جمعه بوشهر: نهضت جهادی همراهان بیمار ادامه دار باشد

درخواست استارت اپها برای 700 سرمایه گذار ارسال شد

آشنا: ظریف اگر بتواند با خود کنار بیاید می تواند وارد عرصه انتخابات شود

جعفر سرقینی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت شد

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب شد

طهارت روحی و تقوا شرط فهم قرآن است

زنگ خطر فضای سبز شهرکرد به صدا درآمد

خادمان آستان قدس رضوی توان گره گشایی از مشکلات مشهد را دارند

هسته های امر به معروف نیاز به آموزش دارند

استفاده از ظرفیت ها مؤلفه توسعه سرمایه اجتماعی در استان سمنان است

ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام محرم

انتصاب «جعفر سرقینی» به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت

هسته های امر به معروف نیاز به آموزش دارند

لحظه فرود روی باند ناو هواپیمابر از دید خلبان

وداع با نخستین امام جمعه بیرجند / پیکر آیت الله ربانی به زادگاهش روستای مهمویی منتقل شد

عزت و اقتدار ایران اسلامی حاصل مقاومت آزادگان سرافراز است

بررسی اعتراضهای داوطلبان آزمون تخصصی پزشکی

دبیر مجمع نمایندگان گلستان: رمز پیشرفت استان تعامل نمایندگان با مدیران اجرایی است

تکذیب اتهامات برخی کانال های تلگرامی به استاندار ایلام

شریفی نژاد معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان شد

رقابت 18 هزار و 806 داوطلب آزمون سراسری در یزد

نباید دادرسیِ عادلانه فدای ویژگی دادگاه ها شود

«جعفر سرقینی» سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت شد

سناتور دموکرات: در شورای امنیت تار و مار شدیم

بررسی اعتراض های داوطلبان آزمون تخصصی پزشکی

نجات مغازه دار برق گرفته پاکستانی با دستمال

انتصاب دکتر «جعفر سرقینی» به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت

افتتاح تفرجگاه فرهنگی تربیتی خیرساز در دشت ارژن شیراز

با کارهای روزمره و کلیشه ای، نمی توان پیروز کارزار جنگ اقتصادی شد

آشنا: روحانی نه دنده عقب گرفته و نه دنده معکوس کشیده

استخدام مدیر داخلی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مهندس الکترونیک در یک شرکت معتبر در تهران

تجلی دوباره از همدلی در رزمایش کمک های مومنانه

انتصاب «جعفر سرقینی» به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت

باقری: حقوق بشر اسلامی تنها ضامن واقعی حفظ حقوق انسان است

واکنش ظریف به تبلیغات درباره توقیف نفتکش ها

توییت سرباز آمریکایی درباره انتقام سردار سلیمانی

روسیه خواستار پرهیز از تنش بیشتر با ایران شد

لارگانی: دولت سرمایه مردم را در بورس، پودر کرد

انتقاد ظریف از دزدان دریایی کاراییب!

ایرانسل و «هیأت آنلاین» به استقبال محرم رفتند

آیه مبارکه هل اتی حجت را بر انسانها درخصوص جایگاه والای خانواده تمام کرد

اقلام بهداشتی تولیدی خراسان رضوی نیاز سایر استانها را تامین می کند

سرمایه های اجتماعی شرکت های دانش بنیان را به قدرت اقتصادی در جهان تبدیل می کند

حکم رییس جمهور برای سرپرست وزارت صنعت | جعفر سرقینی جایگزین مدرس خیابانی شد

اعضای اتحادیه بین المجالس جهانی مشخص شدند

 باقری: حقوق بشر اسلامی تنها ضامن واقعی حفظ حقوق انسان است

استفاده از ظرفیت ها مؤلفه توسعه سرمایه اجتماعی در استان سمنان است

باقری: حقوق بشر اسلامی ضامن واقعی حفظ حقوق انسان هاست

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب شد

تجلیل از خبرنگاران و فعالان خبر شبکه جهان بین

انتصاب جعفر سرقینی به سرپرستی وزارت صمت

آیه مبارکه هل اتی حجت را بر انسانها درخصوص جایگاه والای خانواده تمام کرد

دورخیز محسن رضایی برای انتخابات 1400

دورخیز محسن رضایی برای انتخابات 1400