مطالب مرتبط:
انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از قائم مقام صداوسیما:همه دنیا از گسترش فضای مجازی استقبال می کنند،شما دنبال فیلترش هستید؟
دادن مجوز شبکه نمایش خانگی به صداوسیما به معنای نابودی آن است/ دولت می خواهد سینماها باز باشد اما ارشاد اصراری ندارد/ باز ماندن سینماها یعنی دشمنی با مردم
درخواست شورای عالی تهیه کنندگان سینما از صداوسیما و شهرداری
نظر مردم درباره برنامه های صداوسیما
دادن مجوز شبکه نمایش خانگی به صداوسیما به معنای نابودی آن است/ دولت می خواهد سینماها باز باشد اما ارشاد اصراری ندارد/ باز ماندن سینماها یعنی دشمنی با مردم
-38 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 09:052020-07-05فرهنگي

حرف های جیرانی درباره سانسور و صداوسیما


روزنامه اعتماد با با فریدون جیرانی درباره سانسور، صدا و سیما و شبکه نمایش خانگی گفتگو کرده است.

با توجه به اینکه عضو شواری پروانه ساخت سینمایی هستید و به تازگی بررسی روند صدور مجوز فیلمنامه ها برای تولید شروع شده در ابتدای امر کمی از اوضاع فیلمنامه هایی .

- روزنامه اعتماد با با فریدون جیرانی درباره سانسور، صدا و سیما و شبکه نمایش خانگی گفتگو کرده است.

با توجه به اینکه عضو شواری پروانه ساخت سینمایی هستید و به تازگی بررسی روند صدور مجوز فیلمنامه ها برای تولید شروع شده در ابتدای امر کمی از اوضاع فیلمنامه هایی که برای تولید به شورا ارسال می شود و شما تا به حال مطالعه کردید، توضیح بدهید؟ دو دسته فیلمنامه به شورا ارسال می شود، یک سری فیلمنامه هایی که وصل به جریان اصلی هستند، آن جریانی که به میزان فروش و مخاطب سینما فکر می کند و سازندگان برای جلب توجه مخاطب بیشتر تلاش می کنند بنابراین بیشتر فیلمنامه های ارسالی، کمدی هستند، اکثر این فیلمنامه های کمدی فیلمنامه های بدی ندارند اما اکثرا شبیه به هم هستند، یک سری فیلمنامه هایی هم هستند که توسط نسل جوان نوشته می شود و قرار است توسط این گروه ساخته شود که مربوط به سینمای اجتماعی می شود یا بخشی که من نامش را سینمای اعتراضی می گذارم درکنار اینها یک سری فیلمنامه ها هم توسط کارگردان های مطرح نوشته می شود که در کنار این جوانان در مجموع مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد.

با توجه به اینکه امسال را متفاوت تر از سال های گذشته آغاز کردیم و ویروس کرونا نظام زندگی آدم ها را تغییر داده، فیلمنامه ای با این مضمون نوشته و به شورا ارسال شده است؟ تا این لحظه که با شما صحبت می کنم به غیر از یک فیلمنامه درباره کرونا، فیلمنامه دیگری نخواندم.

البته بگویم که 4 هفته بیشتر نیست شورای پروانه ساخت کارش را مجددا شروع کرده است، در سال جدید این هفته پنجم است که بررسی فیلمنامه ها را از سر گرفتیم.

صف طویل فیلم های در انتظار اکران از یک طرف، تورم و بالا رفتن هزینه تولید از طرف دیگر باعث به وجود آمدن یک پرسش شده و آن اینکه آیا میزان تولید در سینما نسبت به سال گذشته تغیری پیدا می کند؟ ممکن است صدور پروانه ساخت کمتر باشد؟ امسال نزدیک به دو ماه و نیم پروانه ساخت صادر نکردیم.

اسفند هم که به طور کامل تعطیل بود.

من آخرین باری که در جلسه صدور مجوز پروانه ساخت شرکت کردم، بهمن ماه بود حتی دوران جشنواره هم شورای پروانه ساخت، پروانه ای صادر نکرد بنابراین نسبتا امسال پروانه ساخت زیادی صادر نشده است.

بیشتر متعلق به 98 است.

مگر آمارهای بعدی بالاتر برود.

سیاست خاصی برای صدور امسال در نظر گرفته شده است؟ شورا سیاست خاصی که نوشته شده باشد، ندارد.

اما سلیقه اعضای شورا و مدیریت شورا در تصمیم گیری موثر است.

این سلیقه و مدیریت هم متاثر از فضای سیاسی و اجتماعی است.

متر این فضای سیاسی و اجتماعی را هم باید در برخورد سایت ها و روزنامه های مخالف دولت و ارشاد دید.

این سایت ها و روزنامه ها می دانند با انتقاد تندشان روی عملکردها تاثیر بگذارند.

البته این انتقادهای تند هم ریشه در حال و هوای همان فضای سیاسی و اجتماعی دارد که امکان این تندروی را ایجاد کرده است.

این حال و هوای سیاسی و اجتماعی که به آن اشاره می کنید شما را سخت گیر تر نکرده است؟ خوشبختانه مدیریت شورا تا به حال سعی کرده تعادل را در شورا حفظ کند و نگذارد جوان هایی که فیلمنامه اجتماعی نوشتند، آسیب ببینند.

اما بعضی فیلمسازان جوان در این باره نگرانی هایی داشتند و این نگرانی خود را با رسانه ها هم مطرح کردند که فیلمنامه های شان در شورای پروانه ساخت رد شده است؟ دفاع من از تعادل معنی اش این نیست که همه فیلمنامه ها تصویب شدند و فیلمنامه ای رد نشده است.

اما می توانم با قاطعیت عنوان کنم، فیلمنامه های تصویب شده جوان ها بیشتر از رد شده هاست.

این نکته را باید بگویم که من و دیگر دوستانم در شورای مرکزی کانون کارگردان ها که من نماینده آنها هستم، موافق چنین شورایی نیستیم.

شاید وجود این شورا در دهه 60 و اوایل دهه 70 ضرورت داشت و تغییراتی که دولت اصلاحات در این شورا انجام داد گرچه شورا را ساده تر کرد و تصویب جداگانه فیلمنامه را برداشت ولی شورا را نگه داشت.

معتقدم همان موقع برای تعطیلی این شورا زمان مناسبی بود.

با اینکه نمی شود زمان را به عقب برگرداند ولی همه تناقض ها از این نگه داشتن زمان به وجود می آید.

لازم است عنوان کنم، نظر نماینده محترم تهیه کنندگان هم با نظر کارگردان ها همسو است.

به هر حال حالا که این شورا هست، حرف حذف آن هم در بین نیست.

اما به عنوان عضوی از شورا عنوان می کنم جوان ها نگران نباشند، اعضای شورا در هماهنگی با مدیریت دوست دارند این تعادل حفظ شود.

من اگر تاکید می کنم روی جوان ها منظورم این نیست که روی فیلمنامه های دیگران سخت گیری می شود.

این تعادل در کلیت حاکم است حتی فیلمنامه ای جریان اصلی نیز با سخت گیری مواجه نمی شود.

جریان اصلی که شما از آن صحبت می کنید به نظر من ترکیب ناهمگونی از فیلم های ضعیف و نازل و فیلم های خوب و باکیفیت است.

این فیلم های ضعیف و نازل باعث شده این جریان مورد انتقاد قرار بگیرد.

موافقید؟ بسیار درست گفتید ولی همه جای دنیا سینمای جریان اصلی آنها ترکیبی از فیلم های ضعیف و فیلم های خوب و تماشایی است.

ما در طول تاریخ تولید فیلم در ایران همیشه از زاویه یک تماشاچی سخت گیر و روشنفکر به جریان اصلی نگاه کردیم.

بعد از انقلاب مدیران هم کنار جریان روشنفکری قرار گرفتند و جریان اصلی متهم اصلی سینما شد.

ما باید سینمای عامه پسند ایران را به عنوان جریان اصلی به رسمیت بشناسیم و به رشد این سینما کمک کنیم.

تجربه تاریخی این سال ها نشان داد که مدیران سینمای ایران با تفکرات مختلف سیاسی در مقابل این جریان خلع سلاح شدند و نتوانستند اقتصاد سینمای ایران را نادیده بگیرند.

باید بپذیریم که محصولات سینمایی هر کشوری ترکیبی از فیلم های مختلف است.

البته ما می توانیم با حمایت از جریان اصلی کاری کنیم که سینمای عامه پسند از نظر ساخت به یک استاندارد معقولی برسد و کم کم آثار ضعیف کم شود.

ما در سال های گذشته جلوی رشد طبیعی این جریان را گرفتیم و جریان اصلی رشد غیرطبیعی کرد.

حالا بگذاریم این سینما به شکل طبیعی نفس بکشد، من یک بار به خانه سینما پیشنهاد دادم، جایزه ای در نظر بگیرد و به بهترین فیلم سینمای عامه پسند که توانسته فروش بالا به دست بیاورد و از کیفیت مناسبی هم برخوردار است، تعلق بگیرد.

در این سال ها فیلم های زیادی تولید شده که هم کیفیت خوبی داشته و هم به فروش خوبی دست پیدا کردند مثل همین فیلم شنای پروانه که هم کیفیت خوبی دارد و مخاطب خود را راضی می کند.

بنابراین جنس این فیلم ها باید شناسایی و سازندگان آن تشویق شوند.

به نظر من از واژه ابتذال درباره کیفیت فیلم ها هم کمتر استفاده کنیم و تلاش کنیم به رشد سینمای عامه پسند.

این نظر من است.

بحثی که در هفته های اخیر باعث جنجال های زیادی بوده، انتقال صدور مجوز ها و اختیار شبکه نمایش خانگی از سازمان سینمایی به صدا و سیماست.

آیا تصمیم بر توقف صدور پروانه ساخت سریال های شبکه نمایش خانگی کمی شتاب زده صورت نگرفته است؟ این تصمیم از دل اختلافات موجود بیرون آمده، اختلافاتی که به نظر من هنوز به سرانجام دقیق و روشنی نرسیده است.

البته اگر هم تصمیم انتقال صدور مجوزها قطعی شده باشد، من فکر می کنم تلویزیون هنوز تعریف مناسبی برای شبکه نمایش خانگی ندارد.

سریال های شبکه نمایش خانگی از دل شهر جدید بیرون آمدند، شهر به لحاظ تغییر ارزش ها، سبک زندگی و عقب نشینی سنت، تغییر کرده است.

به نظر من شهری که حالا سبک زندگی شهری شده، رشد بیشتری پیدا کرده.

جمعیت بیشتری این سبک زندگی را انتخاب کردند و جوان ها هم عامل اصلی این رشد بودند که پدر و مادرهای شان را دنبال خود کشیدند.

با اینکه در حال حاضر دو سبک زندگی در شهر زندگی می کنند و به یک تعامل می رسند.

اما در شکل ظاهری، آن شهر تغییر کرده نمود بیشتری دارد.

شهری که الان اصلا در تلویزیون قابل نمایش نیست.

جناب جیرانی با توجه به اینکه زمینه فعالیت تان هم سینما و هم تلویزیون است و با این مقوله آشنایی کامل دارید، آیا صلاح است نظارت بر شبکه خانگی به صداو سیما سپرده شود؟ در حال حاضر شبکه نمایش خانگی توانسته مخاطب بسیار زیادی به دست آورد و این وسط طیف شهری شده مخاطب این سریال ها هستند به نظر من مخاطبی که قبلا ماهواره نگاه می کرد حالا ترجیح می دهدسریال ایرانی را که ساخت بهتری دارد، نگاه کند به این نکته توجه کنید که شبکه نمایش خانگی اشتغال ایجاد کرده و دارد برای خودش کارگردان و بازیگر می سازد و اگر بگذاریم به رشد طبیعی ادامه دهد، خودش ساختار تولیدش را اصلاح می کند.

یادمان باشد که شرایط تغییر کرده و با مناسبات گذشته نمی توان سریال تولید کرد.

یک تفکری بر تولیدات شبکه نمایش خانگی حاکم است که انگار این سریال ها از طریق سرمایه های مشکوک ساخته می شوند.

نظر شما چیست؟ موضوع پول های کثیف هم موضوع قابل بررسی است که باید مصداقی با آن برخورد کرد و از تعمیم آن به کلیت نمایش خانگی اجتناب کرد ولی بحث من این است تفکری که قرار است به جای وزارت ارشاد، صدور مجوزها را در اختیار بگیرد باید با درک واقعیت ها عمل کند و شبکه نمایش خانگی را که از دل شرایط جدید و شهر تغییرکرده بیرون آمده، نمی شود با تفکر دهه 60 اداره کرد.

حرف شما کاملا متین ولی برای مدیریت تلویزیون آنچه در شهر هست، مهم نیست آنچه باید باشد، مهم است.

تلویزیون دنبال تزریق الگو به مخاطب است.

بله درست می گویید، تلویزیون در حالت عادی فقط به رضایت یک طیف از تماشاگر می اندیشد ولی وقتی بخواهد با طیف بیشتری ارتباط برقرار کند به خصوص در انتخابات از آنچه باید باشد، عدول می کند و به آنچه هست هم توجه می کند.

ولی به این نکته توجه کنید که مواردی نظیر انتخابات بسیار استثنایی هستند.

وقتی قرار است ما شبکه نمایش خانگی را اداره کنیم و جذب طبقه متوسط مهم می شود، داستان فرق می کند.

همین چند وقت پیش مقاله ای خواندم که در آن نوشته شده بود، تلویزیون در مضمون سریال هایش از سال 84 به این طرف، طبقه متوسط را به عنوان قهرمان از داستان سریال ها خارج کرد.

به نکته درستی اشاره کردید.

نظرم این است که اساسا انتخابات 84 با تحقیر طبقه متوسط شروع شد.

به تعبیر دیگر گرایش تلویزیون به سمت طبقه پایین در داستان های سریال ها هم از همین تاریخ شروع می شود.

درست است؟ بله.

ولی قبل از این تاریخ عطاران در سریال خانه به دوش طبقه پایین را محور سریال قرار داد که پرداختن به این طبقه در اینجا دستوری نبود و به همین دلیل این طبقه در این سریال هویت لازم را داشت و درست بود.

بعدها و به مرور این طبقه در سریال ها با شوخی همراه شد.

حالا با این نگاهی که مدیریت تلویزیون دارد و به دنبال سبک زندگی ایرانی و سنتی در طبقه پایین و فرودست می گردد و اصلا تعریفش از سبک زندگی سنتی و ایرانی قابل بحث است، این مدیریت در حالی قرار است مسوولیت مجوز و نظارت بر شبکه نمایش خانگی را به عهده بگیرد.

به نظر شما با داستان های شبکه نمایش خانگی که رویکردش طبقه نیمه مرفه است چگونه کنار می آید؟ اقتصاد می تواند باعث تغییر نگاه به موضوع شود و همین اقتصاد می تواند قصه ها را طوری تغییر دهد که آمد و رفت آن طبقه نیمه مرفه یا مرفه را به داستان ها به عنوان قهرمان های قصه توجیه کند یا توجیه شود که پیدا کند.

مهم این است که ما با چه نگاهی قرار است شبکه نمایش خانگی را اداره کنیم؟ می خواهیم با حذف شروع کنیم یا اصلاح؟ اگر دنبال اصلاح و رشد شبکه نمایش خانگی و حفظ تماشاگرش باشیم و پارامتر زمان را هم مد نظر قرار دهیم و بدانیم در چه تاریخی و شرایطی زندگی می کنیم و مطالبات طیف های مختلف را در نظر بگیریم، مشکلی پیش نمی آید.

مشکل زمانی پیش می آید که ما قائل به تفکرات و سلیقه های مختلف داخل جامعه نباشیم و برای یک سلیقه و یک تفکر سریال بسازیم.

باید تنوع فکری داخل جامعه را به رسمیت بشناسیم و هم پشت دوربین و هم جلوی دوربین این تنوع فکری حضور پیدا کند.

در دوره آقای لاریجانی و اوایل دوره آقای ضرغامی این تنوع فکری بود حالا نه به شکل جامع وکامل ولی بود.

بسیاری از مجموعه های خوب و پرمخاطب تلویزیون هم از دل این تفکر بیرون آمدند و محصول ریاست این افراد است.

بله ولی بعدها مدیریت نگران شد و سعی کرد تفکر واحدی را در ساخت سریال ها دنبال کند که همین جهت فکری به کیفیت سریال ها لطمه زد و باعث شد، تماشاگر طبقه متوسط سریال های تلویزیونی را نبیند و از همین نقطه بود که فکر ساخت سریال خارج از تلویزیون شکل گرفت.

این نگرانی که گفتید، بابت چیست؟ چرا نگران شدند؟ تعریف و تحلیل این نگرانی سخت است چون مسائل مختلفی در این نگرانی دخیل هستند.


کلید واژه ها: فیلمنامه - شبکه نمایش خانگی - روزنامه اعتماد - فریدون جیرانی - نمایش خانگی - پروانه ساخت - شبکه نمایش - صدا و سیما - سانسور - صدور مجوز - تولید - سینما - سینمایی - روزنامه - اعتماد - فریدون - پروانه - سیما - هایی - خانگی - نمایش - مخاطب - گفتگو - بررسی - اوضاع - ارسال - شبکه - صدور - روند - مجوز

آخرین اخبار سرویس:
«قهرمان» فرانسوی فرهادی/ چرا فرانسه به سینمای ایران کمک می کند؟

خواهر الناز شاکردوست | الناز شاکردوست همراه برادر و خواهرش در یک مراسم مذهبی

خانه ای در وسط اتوبان+ عکس

دانلود سریال دل قسمت 34

اختصاصی/کدام سریال جایگزین «زیر آسمان شهر» می شود؟

فیلم/ صحبت های همسر ماه چهره خلیلی در مراسم تشییع پیکرش

آسیب بیش از 13 هزار هنرمند فعال در حوزه صنایع دستی استان از شیوع کرونا

مستندساز شیرازی: صدور مجوز تصویربرداری برای فیلمسازان جوان تسهیل شود

پژوهش های کاربردی در اولویت جشنواره بین المللی فارابی قرار دارند

مستندساز شیرازی: صدور مجوز تصویربرداری برای فیلمسازان جوان تسهیل شود

مستند «مورچه ها» برگزیده جشنواره ملی فیلم پاک کن شد

استاد«سهراب محمدی»در کشورهای آسیای میانه سرشناس بود

هوشنگ عدیلی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

تغییر چهره متین ستوده با چادر +عکس

برنامه تعطیلی تئاتر در ایام محرم اعلام شد

جایزه بهترین فیلم نامه فیلم کوتاه جشنواره جهانی «زنان بیروت» به ایران رسید

رقابت نوید محمدزاده با حامد بهداد و پریناز ایزدیار با الناز شاکردوست در جشن حافظ

رفاقت جالب کانگورو و یک مرد + فیلم

آقایی: موزه هنرهای معاصر«تقریباً» آماده بازگشایی است/ هرگز پژوهش درستی روی آثار گنجینه صورت نگرفته است

استاد«سهراب محمدی»در کشورهای آسیای میانه بسیار سرشناس بود

رنگ و بویی از بازگشت اسرا در فیلم های آخر هفته تلویزیون

تئاتر کشور از 30 مرداد به مناسبت ایام محرم تعطیل می شود

«اودیسه 2020» به صحنه می رود

تولد دوباره تالار سنگلج

معرفی برترین کتاب های تاریخی بهار

تولد دوباره تالار سنگلج

نمایشگاه آثار هنری کودکان استثنایی chr(034)به رنگ مهربانیchr(034)

خواهر الناز شاکردوست | الناز شاکردوست همراه برادر و خواهرش در یک مراسم مذهبی

اسامی سریال های تلویزیون برای محرم و صفر اعلام شد

شبکه های اجتماعی اثرگذاری سلبریتی ها را کم کرده است؟

راه یابی فیلم ایرانی به بخش نهایی جشنواره ایتالیایی

«زمین گرم»، «نجلا» و «بوم و بانو» سریال های محرم و صفر شدند

فبلم «حسرت» از کردستان به آمریکا رفت

«زمین گرم»، «نجلا» و «بوم و بانو» سریال های محرم و صفر شدند

هوشنگ عدیلی درگذشت

آنچه در پشت صحنه سریال پربیننده «بزنگاه» گذشت + ویدیو

اختصاصی/ «به کجا چنین شتابان» جایگزین «تعبیر وارونه یک رویا» می شود

فیلم/ سورپرایز آناهیتا افشار برای تولدش

نامزد های بخش سینمای بیستمین جشن حافظ اعلام شدند

مارتین اسکورسیزی هم تلویزیونی شد/ عقد قرارداد با اپل

یک ایرانی در جشنواره «زنان بیروت» درخشید

توزیع هزار سری جهیزیه میان زوج های جوان فارس

مجموع غزلیات دل رونمایی شد

مزار ماه چهره خلیلی در لندن+عکس

اعلام روزهای تعطیلی تئاتر در ایام محرم

«کیارستمی و عصای گمشده» بهترین مستند جشنواره یونان شد

نامزدهای بخش سینمای «جشن حافظ» اعلام شد

هیچ مجوزی برای برگزاری نمایشگاه کتاب صادر نشده

«کیارستمی و عصای گمشده» در یونان جایزه گرفت

«خروج فرانسوی» فیلم اختتامیه جشنواره فیلم نیویورک شد

اعلام نامزدهای بخش سینمای جشن حافظ

«کیارستمی و عصای گمشده» بهترین مستند جشنواره یونان شد

بهنوش بختیاری با صورتی ساده و بی آرایش/عکس

سریال های محرم و صفر 99 معرفی شدند

نمایشگاه آثار هنری کودکان استثنایی به رنگ مهربانی

یک ایرانی بهترین فیلمنامه نویس جشنواره «زنان بیروت» شد

فیلم | تلاوت ترتیل کودک آفریقایی

مجموعه خبری ساعت 20 و 45 دقیقه 21 مرداد

برگزاری جشنواره فیلم مقاومت در کهگیلویه وبویراحمد

«مگیل» شنیدنی شد/ نگاه انسانی به جنگ بدون شعارزدگی های مرسوم

»سهراب محمدی«، پیشکسوت موسیقی نواحی درگذشت

سلفی های سینا مهراد | ویدئویی از سلفی های جالب سینا مهراد با هوادارانش

عکسی قدیمی از آلبوم خاطرات «سپند امیرسلیمانی»

«کیارستمی و عصای گمشده» بهترین مستند جشنواره یونان شد

«اتوسینما» به فیلم های جشنواره عمار رسید؛ وقتی کرونا راهی به ماشین ها پیدا نکرد

سریال های محرم و صفر مشخص شدند

سریال های محرم و صفر مشخص شدند

فبلم «حسرت» از کردستان به آمریکا رفت

فیلم| خودرو در پارکینگ داریم اما کم داریم!

بهنوش بختیاری با صورتی ساده و بی آرایش/عکس

تیپ دامادی عمو پورنگ +عکس

هنرمند پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان شمالی درگذشت

27 مرداد، تقدیر از برگزیدگان جشنواره بین المللی فارابی

سندرا اوه Sandra Oh (6 عکس) عکسیاتو

15 اثر تاریخی قم به فهرست آثار ملی اضافه شد

عکسی قدیمی از آلبوم خاطرات «سپند امیرسلیمانی»

درخشش فهرست نویسی نسخ خطی کتابخانه ملی ایران در جهان

اعلام روز های تعطیلی تئاتر در ایام محرم

درخشش خبرنگار ایکنا آذربایجان غربی در جشنواره پیام رسانان سلامت

عکس/ گریم متفاوت مهدی هاشمی و مهران احمدی در «کوسه»

حسرت از کردستان به آمریکا رفت

سریال های محرم و صفر مشخص شدند

«زمین گرم»، «نجلا» و «بوم و بانو» سریال های محرم و صفر شدند

سیر تا پیاز کشف حجاب و برهنگی گلشیفته فراهانی تا صدف طاهریان + عکس و جزییات

کتاب «خدایان بدکردار: رسانه ها، دین و فرهنگ شهرت» منتشر شد

نگاهی به تغییر بازیگران در فیلم ها و سریال های ایرانی

فیلم| معضل ثبت نام برای آغاز سال تحصیلی

پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان شمالی درگذشت

ادامه فیلمبرداری «کوسه» در ترکیه/ گریم متفاوت مهدی هاشمی و مهران احمدی

سیر تا پیاز کشف حجاب و برهنگی گلشیفته فراهانی تا صدف طاهریان + عکس و جزییات

«خروج فرانسوی» فیلم اختتامیه جشنواره فیلم نیویورک شد

«سِیل چشیات» با آهنگسازی امیرحسین حقیقی منتشر شد+فیلم

اختتامیه چهارمین جشنواره شعر کردی «منال» مجازی برگزار می شود

تقویت بانک محتوای آموزشی از برنامه های دوره اول متوسطه در سال تحصیلی جدید

پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان شمالی درگذشت

«سِیل چشیات» با آهنگسازی امیرحسین حقیقی منتشر شد+فیلم

معرفی انیمیشن «تاحدودی ابری» (Partly cloudy) | ابر های زیبا، ابر های زشت + دانلود

ایمان قیاسی مجری | عکسی از ایمان قیاسی خواننده و مجری عصر جدید در کنار همسرش

آغاز کاوش باستان شناسی در اثر تاریخی «زیج منیژه» سرپلذهاب

معاون امور هنری درگذشت سهراب محمدی را تسلیت گفت

حرف های جیرانی درباره سانسور و صداوسیما

حرف های جیرانی درباره سانسور و صداوسیما