موضوعات داغ: - تيم فوتبال پرسپوليس - بيمه بيكاري - بيمه بيكاري كرونا - بازار سرمايه - آريا عظيمي نژاد - فوتبال استقلال - تيم فوتبال استقلال - محدوديت هاي كرونايي - رقابت هاي ليگ برتر - سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس - مركز ملي فوتبال - جشنواره موسيقي جوان - حشيش - پايان نامه - دركلاسيكر - راگبي - صدور گذرنامه - ايده اصلي - ابراهيم القاسم - وجيه الله نوروزي - فدراسيون هاكي - اداره كل راه آهن خراسان - سيدياسر رايگاني

مطالب مرتبط:
با اجرای همسان سازی 350 هزار تومان به حقوق بازنشستگان اضافه می شود/ دولت 50 هزار میلیارد تومان بابت سه سال همسان سازی به سازمان بدهد/ بدهی ها را نپردازند، بحرانِ جدی رخ می دهد/ دیگر به دولت ها امید نداریم
عضو هیئت رییسه مجلس: پیگیری اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان در دستور کار نمایندگان است
اختصاص 2800 میلیارد تومان برای افزایش عائله مندی و بیمه تکمیلی بازنشستگان
اختصاص بیش ازسه میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح های عمرانی در روستاهای مهاباد
اختصاص 2 هزار و 800 میلیارد تومان برای افزایش حق عائله مندی و بیمه تکمیلی بازنشستگان
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:502020-07-05اقتصادي

با اجرای همسان سازی 350 هزار تومان به حقوق بازنشستگان اضافه می شود/ دولت 50 هزار میلیارد تومان بابت سه سال همسان سازی به سازمان بدهد/ بدهی ها را نپردازند، بحرانِ جدی رخ می دهد/ دیگر به دولت ها امید نداریم


اکبر شوکت با بیان اینکه بدهی دولت به سازمان به مرز 300 هزار میلیارد تومان رسیده است؛ تاکید دارد که اجرای همسان سازی براساس قوانین بالادستی برعهده دولت هاست و بایستی منابع ریالی کافی برای اجرای همسان سازی به تامین اجتماعی اختصاص داده شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، 25 تیرماه، روز تامین اجتماعی است.

 این درحالیست که سازمان تامین اجتماعی، این ابربیمه گر کشور، امروز بعد از دهه ها سرِ پا ایستادن، ضریب پشتیبانی آن به زیر پنج رسیده و بیمه شدگان و بازنشستگان، از عملکرد آن راضی نیستند.

در شرایطی که بازنشستگان دولت، حداقل 2 میلیون و 800 هزار تومان دریافتی ماهانه دارند، مستمری کارگران بازنشسته که سی سال تمام سی درصد از حق بیمه خود را به صندوق تامین اجتماعی واریز کرده اند، تنها 26 درصد افزایش یافته است و تامین اجتماعی مدعی ست که منابع کافی برای اجرای همسان سازی در اختیار ندارد.

اکبر شوکت (عضو کارگری هیات امنای سازمان تامین اجتماعی) با بیان اینکه بدهی دولت به سازمان به مرز 300 هزار میلیارد تومان رسیده است؛ تاکید دارد که اجرای همسان سازی براساس قوانین بالادستی برعهده دولت هاست و بایستی منابع ریالی کافی برای اجرای همسان سازی به تامین اجتماعی اختصاص داده شود.

مدیرعامل سازمان با افزایش مزایای مزدی بازنشستگان موافقت نکرده است؛ این درحالیست که بعد از اعلام افزایش 26 درصدی مستمری بازنشستگان، وزیر کار وعده داد با افزایش مزایای مزدی و اجرای همسان سازی، دریافتی کارگران بازنشسته به 2 میلیون و 800 هزار تومان سایر صندوق ها خواهد رسید! این تناقض را چگونه تحلیل می کنید؟ ما در انتظار برگزاری جلسه هیات امنای سازمان هستیم تا درمورد افزایش مزایای مزدی تصمیم گیری کنیم.

مباحثی که در این خصوص مطرح است، گاهاً با مشکلات قانونی و حقوقی مواجه است؛ فرض بگیرید از فردا کسرِ حق بیمه از حق مسکن تصویب شود، خب این کارگرانی که امروز از حق مسکن آنها حق بیمه کسر می شود، باید در آینده ی بازنشستگی به آنها حق مسکن پرداخت شود ولی مساله اینجاست که  بازنشستگان امروز در زمان شاغلی حق بیمه ی حق مسکن را نپرداخته اند.

یک همچین مشکل حقوقی ای وجود دارد.

چرا از منابع داخلی سازمان افزایش حق مسکن بازنشستگان اجرایی نمی شود؟ با اجرای همسان سازی حدود 300 تا 350 هزار تومان به حقوق بازنشستگان اضافه می شود اگر سازمان منابع کافی داشت که مشکلی نداشتیم! مشکل اینجاست که سازمان، منابعی ندارد که به این کار اختصاص بدهد.

همین الان هم سازمان ماهیانه بین هزار تا هزار و پانصد میلیارد تومان وام می گیرد تا بتواند حقوق بازنشستگان را بپردازد.

علت هم عدم پرداخت بدهی های دولت به سازمان است که سازمان را مجبور کرده برای تامین هزینه های جاری خود، وام بگیرد.

حالا اگر واقعاً می خواهند کمکی به بازنشستگان بکنند، بایستی بحث همسان سازی را اجرایی کرده و پیش ببرند.

با اجرای همسان سازی حدود 300 تا 350 هزار تومان به حقوق بازنشستگان اضافه می شود و در کنار آن، بنشینند برای افزایش حق مسکن یک فکر اساسی بکنند.

  اگر بر فرض مثال، موانع قانونی هم وجود نداشته باشد، باید به مساله ضریب پشتیبانی سازمان توجه کنیم.

اگر ضریب پشتیبانی سازمان، 6 یا 6.

5 به یک بود، می توانستیم حق مسکن را از 6 نفر بگیریم و  به یک نفر پرداخت کنیم ولی الان ضریب پشتیبانی سازمان یک مقدار از 5 هم پایین تر است؛ یعنی حتی اگر از حق مسکن هم حق بیمه کسر کنیم، آن مبلغ 300 هزار تومان را نمی توانیم کامل پرداخت کنیم.

یک مقداری از آن را هم باید برای کارگرانی که امروز حق بیمه می پردازند، پس انداز شود که بتوانیم در آینده به آنها حق مسکن بدهیم.

من خودم صد درصد طرفدار بازنشستگان هستم و عنوان می کنم که دولت باید این عقب ماندگی ها را برطرف کند اما متاسفانه یکسری مباحث حقوقی هم مطرح است و باید راهکارهای اصولی برای این موانع حقوقی پیدا شود.

جوری نشود که عملکرد امروز سازمان موجب خسران بازنشستگانِ فردا شود.

الان بحث پرداخت بدهی های دولت به سازمان در چه وضعیتی است؟ مرتب مطرح می کنند که تا دولت بدهی ها را نپردازد، امکان اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان وجود ندارد و از سوی دیگر، دولت هیچ رغبتی برای پرداخت این بدهی ها ندارد! همسان سازی ربطی به پرداخت بدهی های دولت ندارد یک مساله ای که این وسط وجود دارد و دولت، خلط مبحث می کند، این است که دولت عنوان می کند من 50 هزار میلیارد تومان از بدهی سازمان را می پردازم و سازمان برود با این پول همسان سازی را اجرایی کند؛ این درحالیست که همسان سازی ربطی به پرداخت بدهی های دولت ندارد.

سیاست های غلط اقتصادی دولت باعث شده که حقوق بازنشستگان از تورم عقب بیفتد و به نسبت تورم رشد نداشته باشد؛ بی عدالتی دولت در تعیین حقوق بازنشستگان موجب تبعیض در دریافتی بازنشستگان کشوری و بازنشستگان کشوری شده است؛ در همه جای دنیا هم بحث همسان سازی را دولت ها پیش می برند و ربطی هم به بدهی دولت به سازمان ندارد؛ یعنی دولت باید از منابع خودش مبلغی را برای اجرای همسان سازی به سازمان اختصاص بدهد؛ دقیقاً عین همان کاری که سال 88 انجام داد؛ درست است که  آن زمان هم، فقط یک سال یا دو سال پرداخت کرد اما با همان پرداخت علیحده ی دولت، در آن زمان حقوق بازنشستگان 80 هزار تومان افزایش یافت.

ما درخواست کردیم دولت 50 هزار میلیارد تومان بابت سه سال همسان سازی به سازمان پرداخت کند که لااقل بتوانیم سه سال همسان سازی را اجرا کنیم؛ با این کار یک رقم ثابتی، حدود 300 یا 350 هزار تومان به حقوق بازنشستگان افزوده خواهد شد.

این 50 هزار میلیارد تومانی که درخواست کرده اید، بابت بدهی هاست یا جدا از بدهی ها؟ نه این مبلغ درخواستی، بابت همسان سازی است و ربطی به بدهی های دولت ندارد.

بدهی ها را چقدر دولت پرداخت کرده؟ در این دو سال اخیر یعنی 98 و 99، چند درصد بدهی های دولت به سازمان پرداخت شده؟ تعادل اموال نقدی و غیرنقدی بانک رفاه به هم خورده در مورد بدهی های دولت، امسال با تلاش های مدیرعامل سازمان، یک مقدار پرداخت در قالب نقدی و اوراق خزانه و همچنین سهامی داشته ایم؛ رقم دقیق آن را ندارم اما نسبت به سال های قبل بهتر بوده است.

فکر کنم حدود 10 هزار میلیارد تومان از بدهی ها واریز شده و توانستیم یک مقداری از آن را به بانک رفاه بدهیم تا بخشی از بدهی سازمان به بانک رفاه تسویه شود؛ یک مقدار هم از منابع داخلی خود سازمان یعنی شرکت های سازمان مثل پالایشگاه لاوان در ازای بدهی به بانک رفاه واگذار شد؛ چراکه میزان بدهی سازمان به بانک رفاه زیاد شده بود و از آنسو، بانک مرکزی طبق قوانین خودش تذکراتی به بانک رفاه داده بود که چرا بیش از اندازه وام پرداخت کردی.

 الان تعادل اموال نقدی و غیرنقدی بانک رفاه به هم خورده و این بانک مجبور است اموال غیرنقدی خود مثلاً پالایشگاه هایی را که از سازمان به جای بدهی گرفته، ببرد واگذار کند تا نقدینگی خود را به ثبات برساند.

حالا مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی پیشنهاد داده به صورت تقسیط، سازمان این اموال را از بانک رفاه بخرد تا هم اموال خوب سازمان از دست نرود و هم مدیریت این اموال با سازمان باقی بماند.

اتفاقات خوبی در این قضیه افتاده است.

آیا این امیدواری وجود دارد که تا پایان سال جاری، دولت بدهی خود را به حساب سازمان واریز کند؟ مقام معظم رهبری به موضوع ورود کند نه متاسفانه این امیدواری وجود ندارد.

بدهی را گذاشتند بی محابا رشد کند و اکنون رقم آن، رقم خیلی بزرگی است که دولت ها دیگر تمایلی به پرداخت آن ندارند.

در این برهه زمانی، پرداخت بدهی سنگین دولت به سازمان، نیاز به تصمیم حاکمیتی دارد.

ما اعتقاد داریم مقام معظم رهبری باید به موضوع ورود کند چون اگر قرار بود دولت ها این کار را انجام بدهند و تمایلی برای انجام آن داشته باشند، تا حالا انجام داده بودند.

متاسفانه رقم این بدهی امروز به 300 هزار میلیارد تومان رسیده است.

ما اعتقاد داریم باید رقم خوبی از صندوق ذخیره ارزی برداشت شده و به این بدهی اختصاص داده شود.

دو سه پیشنهاد دیگر هم برای آینده ارائه داده ایم.

بالاخره از این کلاه به آن کلاه کردن، مگر تا چند سال دیگر جواب می دهد؟ اگر به فکر سازمان نباشند، در سال های آینده با یک بحران ملی عظیم مواجه خواهیم شد.

فرض کنید روزی برسد که چند میلیون بازنشسته نتوانند حقوق خود را به موقع دریافت کنند، آن روز، روز بحران بزرگ است.

به همین دلیل، یکی از پیشنهادات ما این بود که منطقه آزاد مکران را بابت بخشی از بدهی ها به سازمان واگذار کنند و سازمان بتواند آنجا سرمایه گذاری کند.

متاسفانه دولت، مناطق آزاد و واحدها را به بخش خصولتی و خودی ها واگذار می کند که این واگذاری ها همه موجب رانت و فساد می شود اما بیش از نیمی از جمعیت کشور – حدود 45 میلیون نفر- تحت پوشش سازمان هستند و اگر دولت، منطقه آزاد مکران یا صنایع سودآور را به سازمان واگذار کند، سود آن به جیب مردم می رود نه خواص و رانتخواران.

همین منطقه آزاد را اگر با تسهیلات خوب به سازمان واگذار می کردند، پشتوانه عالی برای آینده سازمان می شد که سود آن به کارگران و بازنشستگان می رسید؛ موارد دیگری مثل سهام صنایع مس یا پالایشگاه ها که سودهای صد درصدی دارند و در تحریم ها دچار مشکل نمی شوند را باید به سازمان واگذار کنند که ضمانت آینده سازمان باشد؛ بابت بدهی ها اینها را بدهند، نمی گویم به سازمان ببخشند یا هبه کنند؛ از سال 92 تا امروز بارها این پیشنهادات را به مجلس یا دولت ارائه کردیم اما متاسفانه عزم راسخی برای این کار وجود ندارد.

بارها وزرای کار، زنگ خطر را به صدا درآورده اند؛ نه این زنگ خطرها و نه نامه نگاری ها و مطالبه گری ها، هیچ کدام موجب هشیاری دولت نشد.

مجلس هم متاسفانه موقع نوشتن قوانین بودجه، راه فرار را برای دولت باز گذاشت و دولت توانست از زیر بار تعهدات مالی خود به سازمان خیلی راحت فرار کند.

لیکن اکنون زمان آن رسیده که مقام معظم رهبری به موضوع ورود کنند؛ ما به نمایندگی از جانب جامعه کارگری از مقام معظم کارگری درخواست داریم خودشان به موضوع ورود کنند و دولت را مجبور کنند بدهی سازمان را بپردازد؛ ما کارگران دیگر به دولت ها امیدی نداریم؛ دولت بعدی هم که بیاید، بازهم از زیر بار تعهدات فرار خواهد کرد و به این ترتیب، سازمان خیلی زود دچار بحران جدی خواهد شد.

 
کلید واژه ها: همسان سازی - تامین اجتماعی - بازنشستگان - میلیارد تومان - اجتماعی - تومان - دولت - سازمان - هزار - سازی - تامین - حقوق بازنشستگان - میلیارد - بیمه - بیمه شدگان - بدهی دولت - بدهی - بازنشسته - کارگران - خبرنگار - دریافتی - حق بیمه - بدهی ها - عملکرد - میلیون - قوانین - مستمری - اختصاص - سی سال - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
50 درصد مشاغل آسیب دیده از بحران کرونا برای همیشه تعطیل شده اند

سفارش 340 میلیون دوز واکسن کرونا توسط انگلستان

نرخ جدید سود سپرده های بانکی ابلاغ شد/اعلام میزان افزایش

کرونا مانع تعمیرات اساسی پالایشگاه تهران نشد

دست کاری هسته معالات بورس صحت دارد؟

ببینید | اشاره به ماجرای نجفی و اسلحه بدون مجوزش در سریال نمایش خانگی

مالبرونو: به توقف طرح الحاق کرانه باختری تردید دارم

عدم استفاده 25 درصد مردم پایتخت از ماسک

همه چیز درباره دنا پلاس توربو

خسارت 50 درصدی تنش های حرارتی و رطوبتی به گندم دیم خراسان رضوی

فروش 70 هزار میلیارد تومانی شرکت های معدن و صنایع معدنی بورسی

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد/فروش قطعی جایگزین تسویه نقدی

دو محور شمالی کرج _چالوس و آزادراه تهران _شمال یک طرفه شد

بورس صعودی می شود؟

مجید حسینی در آستانه انتقال به سری آ

افزایش 3 میلیاردی بودجه خدمات توانبخشی دانش آموزان استثنایی

ویدئو | آمارهای ناامیدکننده از ماسک زدن تهرانی ها و رعایت فاصله گذاری که نشان می دهد چرا کرونا هنوز قلع و قمع می کند

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد

کاهش 12 درصدی رشد اقتصادی منطقه یورو

اجرای 7 طرح زیربنایی برای توسعه معادن کشور

مجید حسینی در آستانه انتقال به سری آ

پمپ بنزین ها و جولان ویروس کرونا

اینتل از پردازنده گرافیکی Xe-HPG رونمایی کرد

قیمت سبد نفتی اوپک بالاتر از 45 دلار ایستاد

ایرلاینی که به بیسکویت فروشی افتاد

امروز سهام عدالت چقدر می ارزد؟

بازار های مالی در هفته ای که گذشت

ایرلاینی که به بیسکویت فروشی افتاد

امیدواری برای کم شدن سرعت ویرانی جنگل ها؛ تهیه نقشه های پیش بینی آتش سوزی

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد/فروش قطعی جایگزین تسویه نقدی

امضای 7 تفاهم نامه همکاری در زمینه حمایت از صنایع کوچک و متوسط

خرید نفت از دولت چقدر اقتصادی است؟

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد/فروش قطعی جایگزین تسویه نقدی

هلال احمر کرمان 12 هزار بسته معیشتی و بهداشتی توزیع کرد

آینده قیمت خودرو در بازار + جزییات

فضای کسب و کار برای تولیدکنندگان خرما و صنایع تبدیلی تسهیل شود

«لیماک» ترکیه ، فرودگاه کویت را توسعه می دهد

فروش اوراق سلف نفتی از یکشنبه/قیمت هر بشکه: 944 هزار و 622 تومان

رد ادعای دست کاری هسته معالات بورس

بررسی درآمدهای ارزی و طرح تامین کالاهای اساسی در مجلس

دکور 14 هزار متری «دست فرمون» ! +عکس

نرخ سود جدید در بانک ها چقدر است؟

بازگشت 25 واحد صنعتی تعطیل استان به چرخه تولید

ساخت قطعات توربین با دانش ایرانی

انگلیس تاکنون 340 میلیون دوز واکسن کرونا سفارش داده است

خرید و فروش ارز دیجیتال توسط صرافی ها غیر قانونی است

خسارت 50 درصدی تنش های حرارتی و رطوبتی به گندم دیم خراسان رضوی

تشکیل 4 پرونده احتکار کالا در چهارمحال و بختیاری

صدور مجوز خرید اوراق قرضه دولتی توسط بانک مرکزی شیلی

ارائه وام ضروری و تخفیف محصولات لبنی به بازنشستگان/ ابتلای 30 درصد از کارکنان صندوق بازنشستگی به کرونا

بزرگترین کاهش هفتگی طلا رقم خورد

کرونا

عراقی ها، مهم ترین مشتری ویلا در شمال کشور

ببینید | سقوط داربست فلزی ساختمان چند طبقه در بازار ته لنجی آبادان

رفع محدودیت های کرونایی یزد از 25 مرداد/ تالارهای پذیرایی همچنان تعطیل

زمین گیری صنعت نمایشگاهی ایران و جهان با شیوع کرونا

افزایش جوجه ریزی واحد های مرغ گوشتی در قزوین

ارائه وام ضروری و تخفیف محصولات لبنی به بازنشستگان/ ابتلای 30 درصد از کارکنان صندوق بازنشستگی به کرونا

تداوم کاهش دما در مهاباد

زمین گیری صنعت نمایشگاهی ایران و جهان با شیوع کرونا

معاون وزیر راه: بیشتر از 40 میلیون تومان برای مسکن ملی واریز نکنید

انتشار اوراق سلف نفتی با طرح رییس جمهور فرق دارد

ویدئو | توضیحات جدید رییس بانک مرکزی درباره تعدیل نرخ ارز در بازار

عدم واریز وجه متقاضیان مسکن ملی به معنی انصراف

بیشتر از 40 میلیون تومان برای مسکن ملی واریز نکنید

قیمت نفت افزایش یافت

تولید روزانه نفت اوپک از 23 میلیون بشکه عبور کرد

مدرس خیابانی: تمام تلاش خود را برای تحقق جهش تولید به کار بستم

دریافت تسهیلات ویژه کرونا در 5 دقیقه با اپلیکیشن ایوا

آغاز ساخت پل معلق به طول 496 متر

طلا در مسیر ثبت اولین هفته کاهشی

نرخ ارز متعادل می شود/ ارز متقاضیان واقعی را تامین می کنیم

مدرس خیابانی: تمام تلاش خود را برای تحقق جهش تولید به کار بستم 

فروش اوراق سلف نفتی از یکشنبه/ قیمت هر بشکه: 944 هزار و 622 تومان

آیا بورس در آخرین هفته مرداد 99 مثبت خواهد بود؟!

تسهیلات 40 میلیونی برای هنرمندان صنایع دستی توسط بنیاد برکت

طرح توسعه آب وخاک غرب کشور تداوم خواهد یافت

کارگاه تولید شوینده های غیر بهداشتی در سبزوار پلمب شد

طرز تهیه شیرینی پاستانه گردویی

زیپ لاین و پل معلق بروی چم سقز احداث می شود

رشد تولید 6 قلم کالای معدنی در فصل بهار

خانه های مسکن مهر هم میلیاردی شد

طلا در مسیر ثبت نخستین هفته کاهشی پس از ده هفته

بیش تر از 40میلیون برای مسکن ملی واریز نکنید

صاحبان مراکز تولیدی و خدماتی حقوق کارگران را به موقع بپردازند

محرومیت هشت ماهه برای منصوریان/عکس

طلا در نخستین هفته کاهشی پس از ده هفته

اتفاق باورنکردنی برای دارندگان سهام عدالت

خانه های مسکن مهر هم میلیاردی شد

ممنوعیت خرید و فروش ارز دیجیتال توسط صرافی ها

جزییات مالیات مقطوع خریداران سکه در سال 98

آخرین قیمت پاوربانک سیلیکون پاور در بازار چند؟ +جدول

بیشتر از 40 میلیون تومان برای مسکن ملی واریز نکنید

چه کسانی جزء حذفی های طرح اقدام ملی مسکن هستند؟

فروش اوراق نفتی با طرح گشایش اقتصادی تفاوت دارد

شیوه پرداخت بدهی مالیاتی ملک و نقل و انتقال مشخص شد

وزارت نیرو| شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

بومی سازی دستگاه بسته بندی ذرت در مرودشت

فعالیت بیش از 800 معلول در کارگاه های کانون معلولین توانای قزوین

برداشت بیش از چهار تن ماهی گرمابی در سراوان

با اجرای همسان سازی 350 هزار تومان به حقوق بازنشستگان اضافه می شود/ دولت 50 هزار میلیارد تومان بابت سه سال همسان سازی به سازمان بدهد/ بدهی ها را نپردازند، بحرانِ جدی رخ می دهد/ دیگر به دولت ها امید نداریم

با اجرای همسان سازی 350 هزار تومان به حقوق بازنشستگان اضافه می شود/ دولت 50 هزار میلیارد تومان بابت سه سال همسان سازی به سازمان بدهد/ بدهی ها را نپردازند، بحرانِ جدی رخ می دهد/ دیگر به دولت ها امید نداریم