مطالب مرتبط:
موج دوم کرونا و کشورهای خوش خیال | 10 کشور در معرض خطر موج دوم کروناویروس
ظریف: آمریکا شیوع ویروس کرونا را هم امنیتی کرده است
مصوبه جدید سازمان لیگ در پی شیوع ویروس کرونا
کاهش 50 درصدی درآمد گردشگری جهان با شیوع کرونا
کنایه های بازیکنان استقلال در فرودگاه به دلیل شیوع ویروس کرونا در باشگاه
-38 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:502020-07-05اقتصادي

موج دوم شیوع کرونا و کشور های خوش خیال


از 45 کشوری که تا به امروز در آنها بیش از 25 هزار مورد ابتلا به کروناویروس ثبت شده است، 21 کشور درحال حاضر سطح واکنششان به این بیماری عالم گیر را کاهش داده اند.

- از این تعداد، 10 کشور شاهد افزایش موارد ابتلا هستند.

10 کشوری که هم اکنون شاهد افزایش جدی شمار موارد ابتلا به کروناویروس هستند، جزء کشورهایی اند که رویکردهای کمتر سخت گیرانه ای در مدیریت شیوع این بیماری داشته اند.

گروه تحلیل داده های کروناویروس گاردین، با مشارکت مرکز رصد واکنش دولت ها در برابر کروناویروس دانشگاه آکسفورد، نشان می دهد از 45 کشوری که بیش از همه به این بیماری مبتلا شده اند، واکنش 10 کشور در برابر این پاندمی خوش خیالانه ارزیابی می شود؛ این یافته تردیدی باقی نمی گذارد که سیاست های مؤثر دولت ها درباره سلامت عمومی بر کاهش [موارد ابتلا] تأثیر آشکاری دارد.

این کشورها عبارت اند از ایالات متحده (که [اکنون] شاهد بزرگ ترین افزایش در موارد کروناویروس از ماه آوریل است)، ایران"، آلمان و سوییس (در هفته جاری میزان بازتولید ویروس (R rate) در این دو کشور اروپایی افزایش یافته است).

همه این کشورها در آستانه موج دوم ابتلا هستند و واکنش کمتر سخت گیرانه آنها موجب افزایش هفته به هفته شمار موارد ابتلا شده است.

از بین کشورهایی که بیش از همه مبتلاشده اند و در آنها هنوز هم محدودیت های ترددی سخت گیرانه ای برقرار است، 9 کشور هنوز هم شاهد افزایش شمار موارد ابتلا هستند، درحالی که در سه کشور در بین این کشورها منحنی ابتلا در حال صاف شدن است.

کارشناسان درباره خطر موج دوم کروناویروس هشدار می دهند و سازمان بهداشت جهانی (WHO) هم چند روز پیش رکورد جدیدی در شمار موارد ابتلا به کروناویروس در سطح جهان ثبت کرد؛ ولی بسیاری از کشورها در مواجهه با واقعیت های بی رحمانه اقتصادی به گزینه بازگشایی اقتصادهایشان روی می آورده اند.

کشورهایی که با کاستن از محدودیت ها شاهد افزایش [موارد ابتلا] هستند: کشورهایی در این دسته قرار می گیرند که نمره شاخص سخت گیری [تمهیدات کنترلی] شان، مطابق آخرین داده های مرکز رصد دانشگاه آکسفورد، کمتر از 70 (از صد نمره) است.

این مرکز کمپین های اطلاع رسانی عمومی، تمهیدات کنترلی و تعطیلی های اعمال شده در کشورها را ارزیابی می کند و به آنها نمره ای از یک تا صد می دهد که به آن شاخص سخت گیری گفته می شود.

میزان بازتولید کروناویروس در آلمان در اوایل این هفته تقریبا به سه افزایش یافت؛ این افزایش پس از شیوع این بیماری در یک کشتارگاه رخ داد و موجب برقراری منع تردد در دو استان شد.

همه اینها پس از آن اتفاق افتاد که این کشور از سطح واکنشش در برابر این پاندمی کاست و شاخص سخت گیری آن از 73 به 50 در اوایل ماه می کاهش یافت.

درحالی که افزایش عددی شمار مبتلایان جدید در آلمان در این نقطه هنوز اندک است، عربستان سعودی و پخش شده است.

در این بین در ایالات متحده در ماه ژوئن شاخص سخت گیری ، پس از آنکه چندین فرماندار از محدودیت های ترددی در ایالت هایشان کاستند، رو به کاهش گذاشت.

کاهش شاخص سخت گیری به فوران [موارد ابتلا] در سطح محلی منجر شد و شمار هفتگی مبتلایان جدید 25 درصد نسبت به هفته گذشته افزایش یافت.

توماس هیل، دانشیار سیاست گذاری عمومی در School of Government and research بلاوتکین، به ریاست مرکز رصد واکنش دولت ها در برابر کروناویروس دانشگاه آکسفورد، می گوید: کشورهای آسیایی و اروپایی ای که در مراحل اولیه [این پاندمی] مبتلا شدند و آسیب دیدند و توانستند موارد ابتلا را محدود کنند، سریع تر از قرنطینه بیرون آمده اند.

همچنین شاهد بوده ایم کشورها هنگام مواجهه با افزایش بسیار زیاد هزینه های اقتصادی [ناشی از اعمال محدودیت ها] به سرعت از قرنطینه خارج شدند ؛ مثل هند.

طبق چک لیست های کاهش محدودیت ها ی ما بسیاری از کشورها در حال خروج از قرنطینه [و شُل کردن محدودیت ها] هستند، بدون آنکه به شروط مطلوب پیشنهادی سازمان بهداشت جهانی رسیده باشند .

کشورهایی که با کاستن از محدودیت ها در حال بهبود هستند: نشانه های مثبتی وجود دارد که نشان می دهد شمار مبتلایان در سایر کشورهایی که سیاست های کمتر سخت گیرانه ای [در قبال کووید 19] داشته اند، همچنان در حال کاهش است.

در مجموع نمره شاخص سخت گیری در 11 کشور از 45 کشوری که بیش از همه مبتلا شده اند، کمتر از نمره میانگین (70) است، با این حال موارد ابتلا در آنها رو به کاهش است.

این دسته شامل کشورهایی است که پس از آسیب های ناشی از نخستین موج ابتلا محدودیت های ترددی شدیدی اعمال کردند (مانند ایتالیا و اسپانیا)، به علاوه کشورهایی که هرگز محدودیت های این اندازه شدیدی تحمیل نکردند (مانند بلاروس).

ایتالیا و اسپانیا که جمعا حدود نیم میلیون مبتلا و 62 هزار مرگ ناشی از کووید 19 ثبت کرده اند، با وجود کاهش چشمگیر محدودیت ها، شاهد کاهش 25درصدی شمار هفتگی موارد جدید ابتلا بوده اند.

با وجود کاهش شمار مبتلایان به کروناویروس در این دو کشور، متخصصان به آنها هشدار داده اند که باید همچنان محتاطانه عمل کنند.

مارتین مک کی، پروفسور سلامت همگانی در School of Hygiene & Tropical Medicine لندن، به گاردین گفت: ما شاهد اوج گیری دوباره ویروس در برخی ایالت های ایالات متحده (مانندآریزونا) بوده ایم که قبلا توانسته بودند میزان ابتلا را تثبیت کنند و حتی پیک ابتلایشان را کمی کاهش دهند.

ایران" هم حالا شاهد چیزی است که ظاهرا پیک دوم ویروس است، هرچند بحث و جدل ادامه داری درباره نقش و تأثیر افزایش تست گیری وجود دارد.

کاستن از محدودیت ها می تواند بی خطر باشد، مشروط بر آنکه: شیوع بیماری به سطوح بسیار پایینی کاهش یافته باشد، بسیار پایین تر از سطح فعلی بریتانیا و علاوه بر آن، یک سیستم درست وحسابی بیماریابی، تست، ردیابی، جداسازی و پشتیبانی هم وجود داشته باشد .

 کشورهای محتاطی که شاهد افزایش موارد [ابتلا] هستند: در مجموع در هفت کشور از آن 45 کشوری که بیش از 25 هزار مورد ابتلا به کروناویروس گزارش کرده اند، هنوز هم منع تردد برقرار است؛ شاخص سخت گیری این هفت کشور چیزی بین 70 تا 80 است.

بااین حال در این کشورها موارد ابتلا همچنان رو به افزایش است.

یکی از کشورهای این گروه برزیل است که از نظر رکورد موارد ابتلا، [پس از آمریکا"]، در رده دوم قرار دارد، درحالی که گفتار رییس جمهور بولسونارو اصلا محتاطانه نیست و نمره شاخص سخت گیری این کشور هنوز هم تقریبا بالاست، چون در برخی ایالت ها فرماندارها طرح های منع تردد را لغو نکرده اند.

با وجود آنکه شمار هفتگی مبتلایان در برزیل همچنان رو به افزایش است (هر هفته 17.

5 درصد)، ولی پس از آنکه فرماندارهای ایالت ها به منظور اولویت بخشی به اقتصاد آسیب پذیر این کشور از محددیت های تردد محلی کاستند، شاخص سخت گیری این کشور در ماه گذشته اندکی کاهش یافته و در پی کاهش محدودیت ها، موارد ابتلا بار دیگر افزایش یافته است.

کشورهای محتاطی که شاهد کاهش موارد [ابتلا] هستند.

در پنج کشور دیگر هنوز هم محدودیت ها در سطح تقریبا محتاطانه ای قرار دارد، با این تفاوت که تأثیر این سیاست محتاطانه دارد معلوم می شود: این کشورها شاهد کاهش هفته به هفته شمار موارد ابتلای هفتگی هستند؛ این گروه شامل افغانستان، ایرلند، بریتانیا، روسیه و مکزیک است.

نمره شاخص سخت گیری بریتانیا درحال حاضر 73 است؛ این رقم در آغاز ماه می 76 بود: این کشور توانست با تهمیداتی مانند قرنطینه کردن مسافرانی که از خارج وارد کشور می شدند، کاهش محدودیت های مبتنی بر فاصله گیری اجتماعی در اوایل ماه ژوئن را موازنه [خنثی] کند.

شمار موارد ابتلای جدید در این هفته 11.

4 درصد از هفته پیش کمتر بود؛ این کاهش نشان می دهد کاهش محدودیت ها در بریتانیا هنوز هیچ نشانه ای از موج دوم پدید نیاورده است.

کشورهایی تحت قرنطینه ای که منحنی ابتلای آنها صاف است: در چندین کشور خاورمیانه و آمریکای لاتین هنوز هم منع ترددهای سخت گیرانه ای برقرار است؛ شاخص سخت گیری این کشورها بیش از 80 است.

سه کشور اکوادور، قطر و پرو، به موفقیت هایی رسیده اند و منحنی های اپیدمی شناختی شان به طرز چشمگیری صاف است.

موارد ابتلای هفتگی جدید در پرو و قطر هفته به هفته 25 درصد کاهش یافته است.

هر دو کشور برای [مهار] شیوع های عمده بیماری سخت مبارزه کرده اند ولی اگر روند مثبت اخیر ادامه یابد، چه بسا بتوانند از شدت محدودیت ها و سطح واکنش خود در برابر پاندمی بکاهند.

 کشورهایی که در عین برقراری محدودیت ها شاهد افزایش موارد ابتلا هستند: نگران کننده تر از همه آنکه در 9 کشور از این 45 کشور، با وجودبرقراری منع ترددهای سختگیرانه، موارد ابتلا هنوز در حال افزایش است.

سه تا از این کشورها در آمریکای جنوبی واقع اند: بولیوی، آرژانتین و کلمبیایی که سازمان بهداشت جهانی در پایان ماه می آن را به عنوان مرکز [جدید] اپیدمی در نظر گرفت.

سه کشور از این کشورها هنوز گرفتار موج اول ابتلایشان هستند.

آرژانتین در همان اوایل پاندمی، منع کامل تردد را اعلام کرد و به دنبال ثابت ماندن منحنی ابتلا در ماه های مارس و آوریل، یکی از کشورهای موفق آمریکای جنوبی در مهار کرونا تلقی می شد؛ ولی پس از بازگشایی اندکی [از مشاغل] در اواخر آوریل و اوایل ماه می، با گسترش کروناویروس در سراسر کشور، شمار مبتلایان بیش از چهاربرابر افزایش یافت.

دکتر آندره آ آمّن، مدیر مرکز اروپایی پیشگیری و مهار بیماری ها (ECDC)، به تازگی هشدار داد ویژگی های ویروس، مصونیت اندک در سطح جمعیت و سطوح هنوز بالای انتقال ویروس، به این معنی است که کشورها چاره ای جز واقع بینی ندارند و حالا زمان آسوده نشستن نیست .

به گفته پروفسور هیل [حالا دیگر] اثبات شده که تعطیلی اماکن و سیاست های کنترلی برای شکستن زنجیره ابتلا و کُندکردن گسترش بیماری ضروری است.

این اقدامات پرهزینه به دولت ها وقت می دهد تا طرح های تست و رصد را برقرار کنند، بر ظرفیت مراقبت های پزشکی بیفزایند و سایر سیاست گذاری های موردنیاز برای مدیریت این بیماری در بلندمدت را پیاده کنند.

پرسش اصلی این است: دولت ها از فرصتی که با چنان هزینه گزافی به دست آمده چطور استفاده می کنند؟ اگر دولت ها محدودیت ها را خیلی سریع کاهش دهند، بدون آنکه طرح های حفاظتی جایگزینی پیاده کنند، احتمالا خودشان را در معرض خطر موج دوم ابتلا قرار می دهند .

توضیحی درباره نحوه طبقه بندی کشورها در این مقاله: هر کشوری که تا 23 ژوئن 2020 بیش از 25 هزار مورد ابتلا ثبت کرده است، در این تحلیل گنجانیده شده است.

این کشورها به شش دسته تقسیم شده اند.

این طبقه بندی مبتنی بر دو عامل است: [1] درصد تغییرات در شمار مبتلایان جدید در هفته جاری در قیاس با هفته گذشته و [2] نمره شاخص سخت گیری [محدودیت های اعمال شده] در هر کشور براساس آخرین میانگین دو هفته ای آن (براساس داده های دانشگاه آکسفورد).

این داده ها مبتنی بر داده های آخرین روزی است که کل اطلاعات لازمش در دسترس باشد.

این شش گروه عبارت اند از: [1] کشورهایی که با کاستن از محدودیت ها شاهد افزایش [موارد ابتلا] هستند (شاخص سخت گیری: کمتر از 70؛ افزایش موارد ابتلای هفتگی)؛ [2] کشورهایی که با کاستن از محدودیت ها در حال بهبود هستند (شاخص سخت گیری: کمتر از 70؛ کاهش موارد ابتلای هفتگی)؛ [3] کشورهای محتاطی که شاهد افزایش موارد [ابتلا] هستند (شاخص سخت گیری: بین 70 تا 80؛ افزایش موارد ابتلای هفتگی)؛ [4] کشورهای محتاطی که شاهد کاهش موارد [ابتلا] هستند (شاخص سخت گیری: بین 70 تا 80؛ کاهش موارد ابتلای هفتگی)؛ [5] کشورهای تحت قرنطینه ای که منحنی ابتلای شان صاف است (شاخص سخت گیری: بالای 80؛ کاهش موارد ابتلای هفتگی) و [6] کشورهایی که در عین برقراری محدودیت ها شاهد افزایش موارد ابتلا هستند (شاخص سخت گیری: بالای 80؛ افزایش موارد ابتلای هفتگی).


کلید واژه ها: کروناویروس - کشور - کرونا - ابتلا - بیماری - کشوری - واکنش - شاهد - کشورها - افزایش - ایالات متحده - سلامت عمومی - برابر - بزرگ ترین - کاهش - شیوع - داده - دولت - دانشگاه - ارزیابی - مشارکت - پاندمی - مدیریت - عمومی - تحلیل - سلامت - سیاست - امروز - هزار - مورد

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی برداشت بیش از25 هزار تن شلیل از باغات آذربایجان غربی

حمایت از تولید واکسن و دارو تا ماسک های کربن فعال در دستور کار یکی از هلدینگ های دانش بنیان

مزایا و معایب استفاده از مکمل سوخت

مسی در شهر میلان خانه خرید؛ خبری در راه است؟!

پازل نفتی گشایش اقتصادی؛ سناریوی «فروش نفت به مردم» تکمیل شد؟

چلسی هافبکش را به میلان می فروشد

بیانیه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در حمایت از وزیر پیشنهادی صمت

ظرفیت تولید نفت خام عربستان به 13 میلیون بشکه افزایش می یابد

لزوم رعایت الگوی مصرف بهینه آب توسط شهروندان

انبار نفت تهران جابجا نمی شود /این انبار دارای تمامی استانداردهای لازم است

آزمون استخدامی دولت برای جذب 40 هزار نفر آبان برگزار می شود/ افزایش 216 درصدی حقوق کارمندان در دولت روحانی

بیانیه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در حمایت از وزیر پیشنهادی صمت

مقایسه مشخصات و ویژگی های کیا سراتو یا رنو سیمبل + عکس

صدور حکم پرونده تولید کنسرو تن ماهی آلوده

دارادوم را بیشتر بشناسید

حمایت از تولید واکسن و دارو تا ماسک های کربن فعال در دستور کار یکی از هلدینگ های دانش بنیان

دارادوم را بیشتر بشناسید

راه اندازی بورس بین المللی تا 2 ماه آینده

45 واحد تولیدی در استان قم از حالت نیمه فعال و راکد خارج شدند

برچیدن شعب بانک انگلیس در ایران

عرضه »دارا دوم« هفته اول شهریور

توقف عرضه دارا دوم شایعه بود

پایان حواشی «دارا دوم»

صدای سهامدار 1399/05/22

بازار 1399/05/22

تاکید معاون اول رییس جمهور درباره واکسن آنفلوآنزا

بازگرداندن شهریه مدارس غیر دولتی در ایام کرونا به خانواده های مهابادی

منظور از بورس انرژی چیست؟

جیلی چین به کمک ولوو به دنبال تبدیل شدن به غول خودروی جهانی است

آسیب 100 رسته شغلی ناشی از کرونا در گیلان

رییس پارک فناوری پردیس: کمبود منابع مالی از مشکلات مهم شرکت های دانش بنیان است

نشانه های هشداردهنده مصرف افراطی چربی

رییس پارک فناوری پردیس: کمبود منابع مالی از مشکلات مهم شرکت های دانش بنیان است

بورس رکورددار می ماند؟

طرح گشایش اقتصادی روحانی و چک بی محلی که دولت آینده را بدهکار می کند!

معرفی جیپ گلادیاتور 6x6 مجهز به پیشرانه شورولت کوروت

تورم چین روی دور صعودی

تغییر «کارگزار ناظر» 2 روزه شد

از حق مسکن کارگران تا صادر نشدن کارت ملی

مازاد حساب جاری ژاپن به پایین ترین سطح پنج سال اخیر رسید

بیت کوین، ارز محبوبی که هر روز جذاب تر می شود

انواع کرم ضد آفتاب در بازار چند؟

قیمت روز گوشی موبایل در 22 مرداد

قیمت جدید لوازم یدکی رنو ساندرو در بازار

استفاده از ارزهای ملی، کمک زیادی به ایران و ترکیه نخواهد کرد

قیمت زودپز در بازار چقدر است؟

ارزانترین گوشی های هوآوی را چند بخریم؟

بزرگترین سقوط 3 ماهه استخدام در انگلستان در 10 سال اخیر

کاهش 8 درصدی تردد در جاده های کشور

ورود دلار به کانال 21 هزار تومانی

افزایش 137 درصدی ابتلا به کرونا در کودکان ایالت فلوریدا

خوش ­بینی بازارها به واکسن روسی

نرخ سود بانک های مرکزی بازارهای نوظهور کاهش یافت

گشایش تسهیلاتی برای خانه اولی ها

توزیع بسته رزمایش کمک مومنانه به ارزش 2 میلیارد تومان در محمودآباد

واعظی: مدرس خیابانی دربخش بازرگانی وصنعت صاحب تجربه و تخصص است

واعظی: مدرس خیابانی دربخش بازرگانی وصنعت صاحب تجربه و تخصص است

اجرای نظام گندم بنیان در فارس

آزادسازی بیش از 70 هزار مترمربع از اراضی کشاورزی در شهرستان پردیس

مخالفت بانک مرکزی با افزایش سرمایه بانک دی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

افت نوسان در بازار ارز

تغییر الگوی خرید در بازار اوراق

استفاده از ارزهای ملی، کمک زیادی به ایران و ترکیه نخواهد کرد

ویروس کرونا و فشار اقتصادی بر انگلیس؛ 750 هزار کارگر بیکار شدند

تاکید کمیسیون بودجه بر همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

رشد مجدد نرخ محصولات فولادی CIS + جدول

استفاده از ارزهای ملی، کمک زیادی به ایران و ترکیه نخواهد کرد

یک هزار واحد صنعتی در فارس افتتاح می شود

دریافت بیش از 5700 فقره شکایت مردمی از کالا و خدمات در تهران

قیمت دلار در صرافی های بانک ها

90 درصدی شدن ظرفیت های تولیدی در قم

شورای پول و اعتبار با انتشار اوراق ودیعه موافقت کرد

افتخاری دیگر برای فولاد مبارکه

بانک مرکزی برای انتشار اوراق ودیعه مجوز گرفت

فاش شدن روابط غیراخلاقی مدیر ارشد مک دونالد 9 ماه پس از برکناری

خوشه عسل آذربایجان غربی رتبه برتر کشوری/24 درصد عسل کشور در این استان تولید می شود

اجرای بیش از 37 پروژه خدمات شهری و عمرانی در منطقه 4 شیراز

پورشه 911 تارگا 4؛ خودرویی که باتوجه به مکانیسم سقف نامگذاری شده است! (+تصاویر)

تمرکز تعاونی ها بر جهش تولید

طرح گشایش اقتصادی روحانی و چک بی محلی که دولت آینده را بدهکار می کند

توسعه اقتصادی در گرو بازارهای آینده محور

ظرفیت تولید در برخی از واحدهای قم به 90 درصد رسید

مازندران روز چهارشنبه میزبان رییس سازمان برنامه و بودجه است

امنیت جامع با بهره برداری پایدار از منابع آب و خاک

کمیسیون بودجه بر همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تاکید کرد

وزیر نفت: با عرضه پالایشگاه ها در بورس مخالف نیستیم

مدیرعامل جدید صبا فولاد خلیج فارس انتخاب شد

توزیع بسته های معیشتی بین فعالان قرآنی ایلام

توزیع بسته های معیشتی بین فعالان قرآنی ایلام

دلایل ریزش قیمت طلا اعلام شد

مردم بدانند، بورس تیغ دولبه است؛ هم سود دارد هم ضرر

تصویب افزایش سرمایه 167 درصدی بیمه ما توسط سازمان بورس و اوراق بهادار

شهرداری اراک موظف به ایجاد رونق در شهرک خودروست/مسکن متولی خاصی ندارد

مازندران روز چهارشنبه میزبان رییس سازمان برنامه و بودجه است

ریحانا مدل آرایشی برند خودش شد/ عکس بدون میکاپ خانم سلبریتی

چه مشاغلی مشمول مالیات مقطوع می شوند؟

موافقت شورای پول و اعتبار با انتشار اوراق ودیعه

سی تی اسکن های تولید داخل ،نیازمند حمایت های بیشتر

افزایش 13 درصدی مصرف آب با شیوع بیماری کرونا

سقف سنی ساختمان ها برای وام مسکن یکم به 20 سال افزایش یافت

موج دوم شیوع کرونا و کشور های خوش خیال

موج دوم شیوع کرونا و کشور های خوش خیال