مطالب مرتبط:
صدای دستیاران در همهمه شیوع کرونا شنیده نمی شود/عدم پرداخت پاداش، ریختن نمک روی زخم است
پرداخت وام یک میلیونی کرونا به 22میلیون خانوار
مصوبه جدید سازمان لیگ در پی شیوع ویروس کرونا
کاهش 50 درصدی درآمد گردشگری جهان با شیوع کرونا
پاداش پرسپولیسی ها تا فردا پرداخت می شود
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:102020-07-05پزشكي

صدای دستیاران در همهمه شیوع کرونا شنیده نمی شود/عدم پرداخت پاداش، ریختن نمک روی زخم است


دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت با بیان این که متاسفانه در همهمهک ای که شیوع کرونا به پا کرده کسی صدای دستیاران را نمی شنود، - گفت: در شرایطی که برخی از دستیاران به کرونا مبتلا می شوند، مسؤولان بیمارستانی باید به موارد محافظتی و درمانی دستیاران توجه ویژه کنند، اما در این شرایط دستیاران با عدم پرداخت پاداش دستیاران مطابق با دستورالعمل ارسالی وزارت بهداشت به دانشگاه ها روبه رو هستند که مانند ریختن نمک روی زخم این عزیزان است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، هومان پارسایی دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت، در خصوص وضعیت دستیاران پس از حضور در مراکز درمانی مراقبت از بیماران کرونایی بیان داشت: از اوایل اسفندماه دستیاران درگیر بیماری ویروسی کووید 19 شده اند و این در حالی است که پیش بینی دقیقی از آینده این بیماری وجود ندارد.

شیوع این بیماری در کشور موجب ایجاد شرایط نگران کننده ای شده که با مدیریت مناسب و همدلی و مشارکت مناسب مردم و مسؤولان می توان از آن عبور کرد.

این فعال دانشجویی با بیان این که شیوع این بیماری و تعطیلی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی موجب ایجاد وقفه در روند آموزشی و پژوهشی دانشجویان دکتری تخصصی و دستیاران شد، ابراز داشت: متاسفانه افزایش قیمت مواد اولیه آزمایشگاهی ناشی از نوسانات دلار  به گونه ای این وقفه را تشدید کرد، در چنین شرایطی انتظار می رود شرایط دفاع دانشجویان دکتری تخصصی تسهیل پیدا کند که متاسفانه تا کنون نه تنها هیچ اقدامی از سوی مسؤولان دانشگاهی و وزارت بهداشت در این راستا صورت نگرفته بلکه یکسان نبودن شرایط دفاع در دانشگاه های مختلف موجی از نارضایتی و دلسردی را در بین دانشجویان ایجاد کرده است.

پارسایی بیان داشت: علاوه بر این، نگرانی های ناشی از افزایش سنوات دانشجویان دکتری تخصصی، آموزش مناسب از طریق سامانه مجازی آموزشی، آزمون جامع و شرط نمره زبان و .

مواردی هستند که تا کنون تصمیم مناسب و قابل قبولی از سوی مسؤولان در خصوص آن ها گرفته نشده است، با توجه به این که ما در شرایط استثنایی هستیم، باید مطابق با این شرایط تصمیم گیری کنیم و انتظار می رود مسوؤلان نیز نگرانی های دانشجویان را درک کنند.

تاکید بر نقش انکارناپذیر دستیاران در درمان و کنترل شیوع ویروس کرونا دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت شیوع ویروس کرونا را علاوه بر ایجاد مشکلاتی برای دانشجویان دکتری تخصصی موجب اختلال در روند آموزشی دستیاران دانست و بیان داشت: دستیاران به عنوان بخشی از تیم درمان از ابتدای شیوع این بیماری بنا بر عِرق ملی و تقدس ذاتی رشته پزشکی  به صورت داوطلبانه در خط مقدم مواجهه و درمان این بیماری ایستاده و در کنار سایر اعضای تیم درمان و مجموعه وزارت بهداشت نقش انکارناپذیری در درمان و کنترل شیوع این بیماری برعهده دارند و نیل به این هدف که جزء اولویت ­های خانواده بزرگ وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است، جز در سایه همدلی، مشارکت، ایجاد بستر آرام و رفع موانع و دغدغه ­های این عزیزان میسر نخواهد بود.

  بسیاری از دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی متاهل هستند و در حالی که مخارج اولیه زندگی در شرایط اقتصادی ناشی از تورم، بسیار بالا است، پرداخت نامنظم کمک هزینه تحصیلی در اغلب دانشگاه ها و اعمال نکردن افزایش 25 درصدی آن در سال گذشته مشکلات متعددی برای این عزیزان ایجاد کرده است.

وی یادآور شد: توجه ویژه مقام معظم رهبری به شهدای سلامت و حمایت تمام قد ایشان در  پشتیبانی دستگاه های مختلف از نظام سلامت کشور حاکی از جایگاه مهم و انکارناپذیر اعضای تیم درمان در رده های مختلف سازمانی است.

 فعالیت شبانه روزی در بخش های درگیر در کرونا و حضور در خط مقدم مبارزه با این بیماری متاسفانه همراه با چالش ها و مشکلاتی نیز برای دستیاران بوده که انتظار می رود مسؤولان به آن ها توجه بیشتری کنند؛ چرا که علی رغم تلاش های فداکارانه دستیاران از ابتدای شیوع این بیماری روند کنترلی برای آن قابل پیش بینی نیست و با الگو برداری از فرمایشات مقام معظم رهبری تصمیمات باید به گونه ای باشد که از فشارهای روحی و روانی بر دستیاران کاسته و بستری آرام در برای مبارزه با کرونا فراهم شود.

صدای دستیاران در همهمه شیوع کرونا شنیده نمی شود این فعال دانشجویی با بیان این که متاسفانه در همهمه سروصدایی که شیوع کرونا به پا کرده کسی صدای دستیاران را نمی شنود، تصریح کرد: در این میان دستیاران بسیار مظلوم واقع شده اند، در شرایطی که برخی از دستیاران به این بیماری مبتلا می شوند، مسؤولان بیمارستانی باید به موارد محافظتی و درمانی دستیاران توجه ویژه کنند و در صورت ابتلای هر کدام از دستیاران پیگیری های مجدانه ای در راستای بهبودی آن انجام دهند.

  پارسایی خاطر نشان کرد: در شرایطی که کمک هزینه تحصیلی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی پاسخگوی نیازهای اولیه زندگی آن ها نیست، عدم پرداخت پاداش دستیاران مطابق با دستورالعمل ارسالی وزارت بهداشت به دانشگاه ها مانند ریختن نمک روی زخم این عزیزان است که در این شرایط اقتصادی با هزینه شخصی درمان خود را پیگیری می کنند.

نکته قابل تأمل و دردناک این است که در شرایطی که دانشگاه ها در تلاش برای برگزاری آزمون های مجازی هستند، برنامه هایی مانند برگزاری آزمون های درون بخشی، آسکی (osce) و مورنینگ در فضاهای با تهویه نامناسب و تعداد بالای دستیاران در حال برگزاری است؛ مسؤولان گویی به این نتیجه رسیده اند که دستیاران مانند دیگر افراد بیمار نمی شوند و نیازی به رعایت اصول محافظتی ندارند.

حال آن که در صورت ابتلای یکی از این عزیزان، احتمال انتقال آلودگی به بیماران سالم مراجعه کننده به بیمارستان ها و حتی کادر درمان بسیار بالا است و این موضوع نگرانی های بسیار زیادی برای جامعه دستیاری ایجاد کرده است چرا که تبعات ناشی از ابتلای یک دستیار به این بیماری می تواند جبران ناپذیر باشد.

وی با بیان این که یکی دیگر از مشکلات دستیاران که در هیاهوی شیوع کرونا نادیده گرفته شد، عدم همسان سازی پرداخت پاداش دستیاران است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر بار کاری دانشگاه های رده دو، مشابه دانشگاه های رده یک است و با توجه به کمبود دستیار این بار روی نفرات کمتری تقسیم می شود؛ در حالی که عمدتا یا پرداختی صورت نگرفته یا اینکه این پرداخت بسیار ناچیز است، جالب است بدانید در اوایل مهر سال گذشته مطابق با دستورالعمل وزارت محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه ها موظف به افزایش 25 درصدی کمک هزینه تحصیلی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی شدند که این موضوع در برخی از دانشگاه ها اجرا نشد و تا کنون هیچ رسیدگی به این موضوع نشده است.

اشاره به مشکلات متعدد دانشجویان متاهل دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت با تاکید دوباره بر وضعیت تاهل برخی از دانشجویان دستیاری ابراز داشت: بسیاری از دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی متاهل هستند و در حالی که مخارج اولیه زندگی در شرایط اقتصادی ناشی از تورم، بسیار بالا است، پرداخت نامنظم کمک هزینه تحصیلی در اغلب دانشگاه ها و اعمال نکردن افزایش 25 درصدی آن در سال گذشته مشکلات متعددی برای این عزیزان ایجاد کرده است.

با توجه به اینکه تنها منبع درآمد دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی از طریق همین کمک هزینه تحصیلی است، مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی وزارت بهداشت خواستار افزایش این کمک هزینه به میزان 40 درصد در سال تحصیلی پیش رو است که امیدوارم با همکاری مسؤولان مربوطه این خواسته عملی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمفدا، این فعال دانشجویی با بیان این که متاسفانه مشکلات جامعه دستیاری زیاد است و این بخش از گفت گو مهمترین بخش از این خواسته ها بود، ابراز داشت: گلایه های بسیار زیادی در خصوص تصمیمات مسؤولان وجود دارد، از جمله توجه نکردن به خواسته های دستیاران در خصوص آزمون های گواهینامه و بورد که نقش بسیار زیادی در آینده شغلی و تحصیلی این عزیزان دارد وجود دارد.

 ما در مجمع شورای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی به صورت منظم و هفتگی مشکلات موجود را به مسؤولان مربوطه منعکس می کنیم و ان شاء الله در اواخر این ماه جلسه ای با حضور معاونان درمان، آموزش، دانشجویی و فرهنگی و مسؤولان مربوطه پیرو مشکلات دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی خواهیم داشت و امیدوارم که نتایج این جلسه تا حدی جبران زحمات و فداکاری های این عزیزان باشد.

پارسایی بیان داشت: خوشبختانه اخیرا اقدام مثبتی در راستای بیمه سلامت این دانشجویان نیز صورت گرفته و یکی از مطالبات ما در آینده نیز بیمه تامین اجتماعی این عزیزان در جهت بهره مندی از امتیازات سابقه شغلی و بیمه عمر خواهد بود که ان شاء الله با همدلی و همیارای مسؤولان اجرایی شود.

وی در پایان یادآور شد: از دکتر لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به پاس حمایت هایی که از مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت داشته و دارند صمیمانه قدردانی می کنم؛ زحمات ارزنده معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در مرتفع ساختن مشکلات دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی در بعد رفاهی و دانشجویی و تسهیلات و ارائه خدمات رفاهی توأم با حفظ کرامت انسانی به دانشجویان ستودنی و قابل توجه است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دستیاران - وزارت بهداشت - دانشجویان دکتری - شورای مرکزی - کرونا - عدم پرداخت - دانشجویان - بهداشت - دبیر - وزارت - نمک روی - بیماری ویروسی - درمانی - پرداخت - دبیران - مراکز درمانی - بیمارستانی - شرایط - مرکزی - دکتری - تخصصی - شورای - پاداش - دستورالعمل - دانشگاه ها - صنفی - شیوع - بیان - مجمع - دانشگاه

آخرین اخبار سرویس:
پرورش سلول های عضله قلب با چاپ سه بعدی

بی اختیاری ادرار؛ خجالت ندارد، درمان دارد

آلپاکادرمانی برای نجات بیماران روانی

اهدای پلاسما توسط 6 هزار بهبود یافته کرونا

چگونه همسر شادی باشیم؟/ توصیه هایی برای شاد بودن در زندگی مشترک

روش های افزایش مقاومت بدن در برابر آلودگی هوا + اینفوگرافی

روند کاهشی کرونا در مازندران

گراتن مرغ؛ طعمی متفاوت

توضیحات وزیر بهداشت درباره خرید واکسن کرونا

ابتلای 180 نفر از کادر درمان قم به کرونا

آیا نوشیدن قهوه خطرناک است؟

آشنایی با 3 نشانه و علامت جدید در مبتلایان به کرونا

چگونه همسر شادی باشیم؟/ راهکارهای شاد بودن در زندگی مشترک

دکتر طبرسی: اثر واکسن کرونا کمتر از 50 درصد است

7 راز که با آن خواب خوب را تجربه خواهید کرد

ما نگفتیم کنکور به تعویق افتاد | سبدمان را در صف خرید واکسن کرونا گذاشته ایم | واکسن کرونای ایرانی تست انسانی را پاس کرد

ابتلای 180 نفر از کارد درمان قم به کرونا

خسارت های شغلی ناشی از کرونا

آخرین خبر از واکسن کرونا از زبان وزیر بهداشت

همشهری TV | یک سالگی زنان توانمند

طرز تهیه نان هزارلایه در خانه

روند نزولی کرونا با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در ملارد

توضیح وزیر بهداشت درباره دلیل نوسان آمار کرونا در کشور/ از هر تصمیمی برای استیضاح استقبال می کنیم

پای گیلاس و زردآلو

آخرین آمار مبتلایان به کرونا تا 22 مرداد ماه

استادان دانشگاه پنسیلوانیا یافته های علمی کرونا را با پژوهشگران شیراز در میان می گذارند

توضیح وزیر بهداشت درباره تصمیم کنکوری ستاد ملی کرونا

آخرین آمار کرونا در ایران، امروز 22 مرداد 99: فوت 188 نفر دیگر طی 24 ساعت گذشته / مجموع جانباختگان به مرز 19 هزار نفر رسید / 26 استان در وضعیت هشدار و قرمز

رضا صادقی | از خارج کشور برایم دارو نیاوردند

توسعه 4 پروژه درمانی تامین اجتماعی در استان گیلان

بستری 137 بیمار حاد تنفسی در خراسان جنوبی/ابتلای 50 نفر به کرونا

پای گیلاس و زردآلو

ببینید | خبر مهم ایرج حریرچی درباره تولید و تامین واکسن کرونا

قزاقستان | کشف ویروسی مرگبارتر از کرونا

تجلیل از خبرنگاران ،مشاوران و مددکاران اجتماعی لرستان

دیابتی ها در معرض بروز علایم شدیدتر کووید19

هر دو دقیقه یک هندی براثر کرونا می میرد

آغاز مرحله ششم مبارزه با بیماری سالک در آران و بیدگل

دیابتی ها در معرض بروز علایم شدیدتر کووید19

پویایی و تحرک جنبش دانشجویی می تواند به صیانت از آرمان های انقلاب کمک کند

وزیر بهداشت: ما نگفتیم کنکور به تعویق افتاد | واکسن کرونای ایرانی تست انسانی را پاس کرد

بستری 137 بیمار حاد تنفسی در خراسان جنوبی/ابتلای 50 نفر به کرونا

تاثیر واکسن هپاتیت و آنفلوانزا بر مقابله با کرونا

75 درصد مردم دستورالعمل های بهداشتی را رعایت می کنند

سبدمان را در صف خرید واکسن کرونا گذاشته ایم / پروتکل ها را رعایت کنید

وزیر بهداشت: واکسن کرونای ایرانی، تست های انسانی را پاس کرد

وزیر بهداشت: ما نگفتیم کنکور به تعویق افتاد | علت نوسان آمار کرونا | واکسن کرونای ایرانی تست انسانی را پاس کرد

استادان دانشگاه پنسیلوانیا یافته های علمی کرونا را با پژوهشگران شیراز در میان می گذارند

آمادگی ارتش برای انجام مأموریت های پدافند زیستی/ وضعیت بهداشتی پادگان های ارتش مطلوب است

آماده سازی نخستین دوزهای واکسن کرونای روسیه تا 2 هفته دیگر

353 بیمار مشکوک به کرونا در قم بستری هستند/وخامت حال 70 نفر

پیک دوم بیماری در خوزستان پس از ماه محرم محتمل است

استادان دانشگاه پنسیلوانیا یافته های کرونا را با پژوهشگران شیراز در میان می گذارند

افزایش تخت های مصوب بیمارستان امام سجاد یاسوج به 203 تخت

خطر بروز علائم شدیدتر کرونا در مبتلایان به بیماری های غیر واگیر

سیر مبتلایان به بیماری کرونا در قم صعودی است

سلول تی، قاتل احتمالی ویروس کرونا/ همه انسان ها سلول تی ندارند (فیلم)

از این نوع ماسک هرگز استفاده نکنید

بزودی وارد ارزیابی بالینی واکسن کرونا می شویم/ از هیچ رسانه ای شکایت نکردیم/ نگفتم کنکور به تعویق افتاد

کدامیک از ماسک ها اثربخشی لازم را دارد؟

داوطلبان کرونایی برای خوداظهاری کنکور اقدام کنند

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 37هزار و 345 نفر رسید

این درد ها را در بارداری جدی بگیرید

روانکاو معروف آمریکایی بیماری ترامپ را اعلام کرد

تولید 50 هزار دقیقه برنامه با موضوع کرونا

بستری شدن 148 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان / 181 بیمار در وضعیت وخیم

کرونا ظرف 24 ساعت جان 14 بیمار مبتلا به کرونا را گرفت

پودر لیدی میل

آمار امروزِ کرونا، فوتی ها و مبتلایان

جدیدترین علائم کووید 19 که نادرند!

راه های درمان و پیشگیری بی اختیاری ادرار

نمکی: 13 هزار نیرو جذب وزارت بهداشت می شود

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی روند ابتلا به کرونا در قم را افزایش داد

بررسی علل سقط مکرر در برنامه تلویزیونی پایان ناباروری

چین | بازگشت دانش آموزان شهر ووهان به مدرسه

شمار فوتی های کرونا در چهارمحال و بختیاری به 110 نفر رسید

قرص جلوگیری خوردم، دو شب بعد موثره؟

استادان دانشگاه پنسیلوانیا یافته های کرونا را با پژوهشگران شیراز در میان می گذارند

وزیر بهداشت: بزودی وارد ارزیابی بالینی واکسن کرونا می شویم

چه عواملی بر کنترل کرونا تاثیر دارد؟

چرا برخی افراد به نوع شدید کرونا مبتلا می شوند؟

7 راز که با آن خواب خوب را تجربه خواهید کرد

راه های درمان و پیشگیری بی اختیاری ادرار

188 فوتی جدید کرونا در کشور

جراحی واژن و مثانه

شمار فوتی های کرونا در چهارمحال و بختیاری به 110 نفر رسید

چرا برخی افراد به نوع شدید کووید-19 مبتلا می شوند؟

بزودی وارد ارزیابی بالینی واکسن کرونا می شویم/ از هیچ رسانه ای شکایت نکردیم

مبتلایان به چاقی گروه پرخطری برای ابتلا به COVID-19 شدید هستند

یک کشف تازه درباره مالاریا و روزنه امید برای درمان ضدویروسیchr(034)کووید-19chr(034)

توضیح ستاد کل درمورد واکسن مننژیت برای صدوردفترچه و اعزام سربازان

تجهیز بیمارستان های استان با 50 میلیارد تومان اعتبار

چرا نوزاد شیر پنیری بالا میاورد؟

شکلات تلخ روشی برای لاغر کردن

سلامت شهروندان آبادان در معرض خطر | سرریز شدن فاضلاب شهری

کرونا جان 26 شهروند لامردی را گرفت/ رفتار غیراخلاقی برخی از مبتلایان/ مشکلات تنفسی عامل مرگ اغلب بیماران

راهکار مردم دبی برای فرار از گرما/ تصاویر

از این ماسک ها استفاده نکنید، خطرناک اند

واکسن روسی کرونا چه زمان به ایران می رسد؟

فوت 14 بیمار طی 24 ساعت گذشته در استان کرمان

صدای دستیاران در همهمه شیوع کرونا شنیده نمی شود/عدم پرداخت پاداش، ریختن نمک روی زخم است

صدای دستیاران در همهمه شیوع کرونا شنیده نمی شود/عدم پرداخت پاداش، ریختن نمک روی زخم است