مطالب مرتبط:
«قلم زرین» برگزیدگانش را شناخت
«قلم زرین» برگزیدگانش را شناخت
جایزه قلم زرین برگزیدگان خود را شناخت
جایزه قلم زرین برگزیدگان خود را شناخت
قلم زرین به برگزیدگان اهدا شد
-38 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 00:452020-07-04فرهنگي

«قلم زرین» برگزیدگانش را شناخت


هجدهمین دوره از جایزه «قلم زرین» با معرفی برگزیدگان به پایان رسید.

در بیانیه کامران شرفشاهی، دبیر هجدهمین «قلم زرین» آمده است: به نام خداوند مهر و قلم “ن والقلم و ما یسطرون” با اهدای زلال ترین سلام ها و تهنیت روز قلم به خانواده بزرگ و ارجمند انجمن قلم.

- ایسنا: هجدهمین دوره از جایزه قلم زرین با معرفی برگزیدگان به پایان رسید.

در بیانیه کامران شرفشاهی، دبیر هجدهمین قلم زرین آمده است: به نام خداوند مهر و قلم “ن والقلم و ما یسطرون” با اهدای زلال ترین سلام ها و تهنیت روز قلم به خانواده بزرگ و ارجمند انجمن قلم.

حمد و سپاس پروردگار جهانیان را که معجزه بزرگ پیامبر خاتمش کتاب است و بار دیگر به ما رخصت بخشید تا در بهاری دل افروزتر به تماشای گلستان دلپذیر ادبیات غنی و ارزنده این مرز و بوم کهن و برخوردار از عالی ترین و شکوهمندترین جلوه های هنر و ادبیات بنشینیم.

هجدهمین بهار جشنواره قلم زرین که به بررسی کتاب های منتشرشده طی سال 1398 در قلمرو ادبیات اختصاص داشت، توفیق آن را یافت که با بهره مندی از حضور استادان نامدار در پنج رشته: شعر و داستان بزرگسال، شعر و داستان کودک و نوجوان و همچنین پژوهش و نقد ادبی، در طول چند ماه 7645 اثر را مورد بررسی و مداقه قرار دهد که آمار هر گروه به تفکیک کتاب های منتشره عبارتند از: بخش پژوهش و نقد ادبی: 1098 کتاب بخش شعر بزرگسال: 4010 کتاب بخش داستان بزرگسال: 3342 کتاب بخش شعر کودک و نوجوان: 632 کتاب بخش داستان کودک و نوجوان: 2163 کتاب نتایج نهایی هجدهمین جشنواره قلم زرین ضمن تقدیر از حضور اعضای گرانقدر هیئت داوران که طی چند مرحله بررسی متعهدانه و کارشناسی، نتایج قطعی خود را در پایان خرداد ماه سال جاری اعلام داشتند، کتابهای برگزیده به این شرح می باشد: در بخش نقد ادبی و پژوهش کتاب حماسه مسیب نامه به تصحیح میلاد جعفرپور از انتشارات موقوفات مرحوم دکتر افشار یزدی با همکاری انتشارات سخن.

در بخش شعر بزرگسال کتاب های فقط او بخواند سروده هادی محمدحسنی از انتشارات سوره مهر و کتاب پرواز در پیله سروده حامد حسین خانی از انتشارات شانی مشترکا به عنوان کتاب برگزیده سال معرفی شدند.

در بخش داستان بزرگسال کتاب آتون نامه نوشته محمداسماعیل حاج علیان از انتشارات سوره مهر.

در بخش شعر کودک و نوجوان، کتابهای هزار و شصت و پانصد سروده طیبه شامانی از انتشارات به نشر و باران در خودم می بارد سروده حسین تولایی از انتشارات علمی فرهنگی به طور مشترک به عنوان کتاب برگزیده سال انتخاب شدند.

در بخش داستان کودک و نوجوان، کتاب تاریخ با طعم ذغال اخته نوشته یوسف قوجق از انتشارات سوره مهر.

مروری بر روند برگزاری هجدهمین جشنواره قلم زرین هجدهمین جشنواره قلم زرین در حالی برگزار شد که شیوع ویروس کرونا مشکلات عدیده ای را برای جامعه ما پدید آورده بود و علی رغم این مشکلات فراخوان جشنواره از سوی دبیرخانه انجمن قلم برگزار شد و همدلی و همفکری داوران گرامی در تمام طول این مدت بسیار صمیمانه، منظم و متعدانه بود که شایسته تقدیر فراوان است.

مراحل گزینش کتاب برگزیده سال طبق دستورالعمل آیین نامه اجرایی و هماهنگی با سرگروه های هر بخش از هیئت داوران پیش از اعلام نتیجه قطعی در هر گروه پنج کتاب به عنوان کاندیدای کتاب سال اعلام شد که اسامی این کتاب ها به همراه نام پدیدآورنده و ناشر در اختیار مطبوعات و رسانه ها به صورت خبر رسمی قرار گرفت.

بی تردید هدف اصلی این جشنواره بزرگداشت مرتبه والای قلم و تقدیر از حضور و آثار ارزشمند تمام اعضای خانواده بزرگ قلم است و آنان که به چنین منزلتی خجسته معرفت دارند، قطعا از صمیم قلب از انتخاب دوستان فرهیخته خود احساس سرور و رضایت خواهند داشت.

ضمنا شایان ذکر است که معیار نخست در گزینش آثار رعایت اصول و قواعد مسلم ادبی در امر سرودن، نوشتن و پژوهش بوده که جای دریغ دارد که گفته شود شمار قابل ملاحظه ای از کتابهای منتشره فاقد این نکته بوده اند.

داوران: بخش پژوهش و نقد ادبی: محمود بشیری، دکتر اسماعیل امینی، دکتر امیدعلی مسعودی (به سرداوری محمود بشیری) بخش داستان بزرگسال: یوسف قوجق، راضیه تجار، کامران پارسی نژاد (به سرداوری راضیه تجار) بخش داستان کودک و نوجوان: محمدرضا اصلانی، علی اکبر والایی، سودابه امینی ( به سرداوری محمدرضا اصلانی) بخش شعر بزرگسال: رضا اسماعیلی، عباسعلی براتی پور، کامران شرفشاهی (به سرداوری رضا اسماعیلی) بخش شعر کودک و نوجوان: بابک نیک طلب، سید احمدمیرزاده، رضا عبداللهی (به سرداوری سیداحمد میرزاده) پیشنهاد دبیر جشنواره: با عنایت به نیاز روزافزون جامعه به آثار فاخر و ارزنده در حوزه متون هنرهای نمایشی و لزوم تقدیر از تلاش های پدیدآورندگان آثار در زمینه نمایشنامه، فیلمنامه، تعزیه و سریال تلویزیونی، پیشنهاد می گردد که در صورت امکان از دوره آینده بخشی نیز به این مهم اختصاص یابد.

ارزیابی آثار و دیدگاه های هیئت داوران هجدهمین جشنواره قلم زرین درحالی برگزار شد که به لحاظ تحریم های ظالمانه غرب، صنعت چاپ و نشر کشورمان از رونق سابق برخوردار نبود و مشکلات فراوان در این عرصه موجب کاهش تعداد عناوین منتشره و همچنین بی رغبتی ناشران به چاپ کتاب های تازه شده است.

با پیدایش و رواج تکنولوژی چاپ دیجیتال و همچنین سودجویی برخی ناشران، چاپ کتاب هایی با محتوای ضعیف به علاوه نارسایی های فراوان در امر رعایت اصول و قواعد دستوری و ادبی افزایش یافته که این امر آفتی مضاعف در امر ایجاد دلزدگی درمخاطب و تنگ تر شدن فضا برای دیده شدن آثار باکیفیت به شمار می آید.

علیرغم ناهنجاری های موجود، نمی توان تلاش های ارزنده ای را که در زمینه فرم و محتوا در عرصه های شعر، داستان و پژوهش صورت گرفته را نادیده انگاشت فلذا می توان نتیجه گرفت که حرکت رو به جلو و امیدبخشی در ادبیات کشورمان همچنان در حال وقوع است.

کاهش شمارگان کتاب و حق التالیف پدیدآورندگان از دیگر دغدغه هایی است که می بایست مورد توجه قرار گیرد و به ویژه در سال های اخیر ضرورت حمایت از آثار کیفی بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.

جای دریغ دارد که گفته شود در زمینه نقد ادبی کمبودهای فراوانی وجود دارد که همین مساله باعث شده است که با ورود و وفور آثار ادبی نازل در سطح جامعه مواجه باشیم.

به نظر می رسد که دانشکده های ادبیات می بایست در این عرصه حضور فعال تری داشته باشند و رسانه ها نیز در این خصوص نقش موثرتری ایفا نمایند.

کتاب سازی همچنان یکی از آفت های گریبانگیر ادبیات ما است که ضمن تحمیل خساراتی به صاحبان آثار، فرصت های فراوانی را به یغما می برد.

شوربختانه پدیده سرقت ادبی به شکل های گوناگون در حال ازیاد است و بسیاری از آثار از ٱفت کپی کاری و نوشتن از روی آثار دیگران بی نصیب نیست.

رویکرد خیلی عظیمی از نسل جوان به ادبیات و نگارش آثار ادبی، ضرورت برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی را خاطرنشان می سازد.

بی تردید آموزش و هدایت نسل جوان امروز، ثمرات نیکویی در آینده به دنبال خواهد داشت و بالعکس.

بخش قابل ملاحظه ای از کتاب های منتشرشده در سال 98 دارای مضامین آیینی و دفاع مقدس است که در این زمینه نیز لازم است با ایجاد کارگاه هایی در حاشیه کنگره های ادبی به ارتقاء سطح کیفی و ژرف نگری در این آثار مدد رساند.

کثرت آثار در بخش کودک و نوجوان بیانگر توجه اهل قلم به این قالب و رشد فزاینده آثار در این زمینه است که جای خوشوقتی بسیار دارد.

با این حال به نظر می رسد که شماری از کسانی که در این زمینه به فعالیت اشتغال دارند با روش تحقیق به صورت علمی و مطابق با استاندارهای امروزی فاصله دارند که امید است این مهم بیشتر مورد توجه قرار گرفته و یا چنین آثاری قبل از چاپ به ویراستاری که در این زمینه تخصص دارد سپرده شود.

کلام آخر جای آن دارد که از تلاش های صمیمانه و همکاری های ارزشمند تمامی عزیزانی که در برگزاری هرچه بهتر و باشکوه تر هجدهمین جشنواره قلم زرین نقش داشتند سپاس بیکران خود را تقدیم کنم.

ریاست انجمن قلم و هیئت مدیره، هیئت داوران فرهیخته، دبیرخانه و… در طول مدت این ایام با همدلی و حسن نیت فراوان و کم نظیری در به ثمر رسیدن این حرکت پویا از هیچگونه یاری و مساعدت فروگذار نکردند که بی شک همکاری و همراهی این دوستان گرانمایه مایه مباهات و موجب دلگرمی است.

در خاتمه برای همه اعضای خانواده بزرگ قلم، که رسالتشان نشر مهر و خردورزی است از درگاه آفریدگار یکتا سلامت و بهروزی آرزومندم و امیدوارم که همواره شاهد آفرینش آثار گرانسنگ در عرصه ادبیات پرافتخار و غرورانگیز این دیار باشیم.

خدایا چنان کن سرانجام کار/ تو خشنود باشی و ما رستگار
کلید واژه ها: معرفی برگزیدگان - برگزیدگان - زرین - جشنواره قلم زرین - خانواده - روز قلم - ادبیات - ارجمند - بیانیه - خداوند - کامران - بزرگ - معرفی - اهدای - پایان - انجمن - جایزه - دوره - بهار - دبیر - سلام - برخوردار - جشنواره - گلستان - پیامبر - شناخت - بررسی - بهاری - عالی - دیگر

آخرین اخبار سرویس:
فیلم| چرا جلو نمی ریم؟

پای جواد خیابانی هم به دنیای بازیگری باز شد + عکس

مرمت بیش از 200 بنای تاریخی در استان یزد

فیلم| چرا جلو نمی ریم؟

تغییرات چهره عمو پورنگ از دوران کودکی تا حالا+عکس

«اد هریس» با خاطره بازی به هالیوود می رود

برگزاری نشست مجازی درباره «مقالات شمس»

آغاز اکران آنلاین حمال طلا

حجت حسنی، پیشکسوت موسیقی درگذشت

خاطره مهران رجبی از روزی که ماه چهره خلیلی را نشناخت

شوکه شدن افسانه بایگان از خبر فوت ماه چهره

تیپ امیرمهدی ژوله و دخترش در یک عروسی+تصویر

شوکه شدن افسانه بایگان از خبر فوت ماه چهره

تایم لپس بسیار زیبا از نصب راه پله چوبی + فیلم

«مولای غدیر» منتشر شد + فیلم

عکس شیک پویا امینی در کنار همسر و پسرش

فیلم/ صحبت های داریوش ارجمند درباره جاودانگی امام علی (ع)

از مشکلات معیشتی هنرمندان تا اجرا در سالن های نیمه خالی

برگزاری جشنواره خانه دوست کجاست در فارس

پارکینگ هایی مخفی در زیر زمین + فیلم

سلنا گومز جنایتکار شد

عکس جالب از جوانی های محسن تنابنده

عکس|سالگرد این بزرگمرد...

خاطره مهران رجبی از دیدار با ماه چهره خلیلی

چاپ آثار هنرمندان خوزستانی در قطورترین کتاب جهان

اکران آنلاین «حمال طلا» آغاز می شود

تبسم همیشگی ماه چهره خلیلی از یادها نمی رود

تیپ متفاوت فرشته حسینی با موهای تراشیده+عکس

تبسم همیشگی ماه چهره خلیلی از یادها نمی رود

اعلام نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی بیستمین جشن حافظ

فیلم/صحبت های نعیمه نظام دوست و ماه چهره خلیلی قبل از مرگش

خاطره مهران رجبی از روزی که ماه چهره خلیلی را نشناخت

حجت حسنی، نوزانده سنتور، درگذشت

جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد +عکس

حجت حسنی درگذشت

نمایش رشادت های 4 نوجوان رزمنده در تماشاخانه سرو

حجت حسنی، نوزانده سنتور، درگذشت

خلاقیت راننده کامیون در خالی کردن بار میلگرد + فیلم

توزیع کیک عیدغدیر و محصولات فرهنگی در اصفهان

پنجره هایی که در چند ثانیه به بالکن تبدیل می شوند + فیلم

نامزد های بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ

ماه چهره خلیلی در لندن به خاک سپرده می شود

سرطان جان سنتور نواز کشور را گرفت

حجت حسنی، نوزانده سنتور، درگذشت

هنرمندان نباید رسالت فرهنگی خود را فراموش کنند

هنرمندان نباید رسالت فرهنگی خود را فراموش کنند

از فوت ماه چهره خلیلی شوکه شدم 

هنرمندان شعار خود را فراموش نمی کنند

حجت حسنی، نوزانده سنتور، درگذشت

طراحی متفاوت فنس چوبی با استفاده از آتش + فیلم

فیلم| توزیع 1200 بسته معیشتی در شهر قدس

حضور «شهربازی» ایرانی در پنج جشنواره جهانی

وقتی مهران رجبی ماه چهره خلیلی را نشناخت

حجت حسنی، نوازنده سنتور درگذشت

تصاویر| خانه تاریخی ملک

خاطره ای از ماه چهره خلیلی و مهران رجبی

خاطره مهران رجبی از روزی که ماه چهره خلیلی را نشناخت

کارگردان لالا لند با موبایل فیلم ساخت

چگونه بازیگر شویم (133) /نفس کشیدن آرام روی صحنه تئاتر

شلوار کوتاه نیوشا ضیغمی در سینما+عکس

شوهر ریحانه پارسا ماسک به صورت+عکس

مرد پیشکسوت سنتور مغلوب سرطان شد

گلایه امین زندگانی از بی اطلاعی از تاریخ تولد همسرش / استوری عمو پورنگ از نامه یک داوطلب کنکور در شرایط سخت زابل

سیما تیرانداز: «حلقه سبز» برجسته ترین نقش در کارنامه ام است/شوخی با ساخت فصل چهار «ستایش»

مرد پیشکسوت سنتور مغلوب سرطان شد

درخشش نوجوان ایلامی در جشنواره کهن آواهای تنبور

درخشش نوجوان ایلامی در جشنواره کهن آواهای تنبور

توزیع 800 بسته فرهنگی در بیارجمند

فیلم کرونا ساخته شد

ابراز همدردی چند هنرمند موسیقی با کادر درمان در نیاوران

اتو سینما تمدید شد / نمایش ویژه فیلم کودک و نوجوان در آخرین شب اتوسینمای قشم

خاطره مهران رجبی از روزی که ماه چهره خلیلی را نشناخت

نماهنگ دو زبانه ویژه عید غدیر

اجرای طرح «نمایش نما» با شعار هر روز یک تئاتر

اجرای طرح «نمایش نما» با شعار هر روز یک تئاتر

نگاهی به فیلم سینمایی هفت و نیم | نباید رسالت خود را در قبال مردم فراموش کنیم

ایرانی ها و اتریشی ها برای احترام به کادر درمان، دست به ساز شدند

مرد پیشکسوت سنتور مغلوب سرطان شد

خانه تاریخی ملک/تصاویر

فیلم/ آخرین دابسمش ماه چهره خلیلی

فیلم/سکانسی از بازی ماه چهره خلیلی در فیلم مختار

شوکه شدن افسانه بایگان از درگذشت ماه چهره خلیلی

همنوایی نوازنده ایران و اتریش برای ادای احترام به کادر درمان

فیلم/ آخرین دابسمش ماهچهره خلیلی

نگاه آخر او گره ای عاشقانه میان برق چشانش و دل بی قرارجوانان شده است

فیلم/ وقتی خداداد به مجری تذکر می دهد!

شوکه شدن افسانه بایگان از درگذشت ماه چهره خلیلی

خاطره مهران رجبی از روزی که ماه چهره خلیلی را نشناخت

خانه تاریخی ملک/تصاویر

ببینید| آرزوهای ماه چهره خلیلی برای پسرش که هیچ گاه برآورده نشد

جواد خیابانی در فیلم شهاب حسینی+ تصویر

ماسک متفاوت و لاکچری «نیوشا ضیغمی» +عکس

جواد خیابانی بازیگر فیلم شهاب حسینی شد + عکس

ماسک نیوشا ضیغمی | ماسک لاکچری و خاص نیوشا ضیغمی بازیگر جوان

روایت دهه 30 با موسیقی کیهان کلهر 

ورود جواد خیابانی به عرصه سینما ! +عکس

واکنش ده نمکی به درگذشت ماه چهره خلیلی +عکس

رکن چهارم دموکراسی در گذر زمان

واکنش پرویز پرستویی به درگذشت ماه چهره خلیلی

میرطاهر مظلومی سریالی برای کرونا ساخت

«قلم زرین» برگزیدگانش را شناخت

«قلم زرین» برگزیدگانش را شناخت