مطالب مرتبط:
نشست علمی سبک شناسی پاسخ به شبهات در سیره معصومین(ع) برگزار شد
تصاویر/ نشست علمی مجازی سبک شناسی پاسخ به شبهات در سیره معصومین علیهم السلام
سبک شناسی پاسخ به شبهات در سیره معصومین (ع) بررسی می شود
سبک شناسی پاسخ به شبهات در سیره معصومین (ع) بررسی می شود
نشست «تحلیل الاهیاتی مسأله شر؛ با تأکید بر پاسخ به شبهات کرونا» برگزار می شود
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 12 تیر 1399 ساعت 11:302020-07-02سياسي

نشست «سبک شناسی پاسخ به شبهات در سیره معصومین» برگزار شد


نشست علمی مجازی مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه قم با موضوع «سبک شناسی پاسخ به شبهات در سیره معصومین با تأکید بر مناظرات امام رضا(ع)» با ارائه حجت الاسلام رضا محمدی برگزار شد.

- نشست علمی مجازی مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه قم با موضوع سبک شناسی پاسخ به شبهات در سیره معصومین با تأکید بر مناظرات امام رضا(ع)  با ارائه حجت الاسلام رضا محمدی برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، در آستانه فرارسیدن زادروز هشتمین گوهر تابناک امامت و ولایت، حضرت امام رضا (ع)، سومین نشست علمی مجازی مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات حوزه علمیه قم، با موضوع سبک شناسی پاسخ به شبهات در سیره معصومین (ع) با تأکید بر مناظرات امام رضا (ع) با حضور حجت الاسلام رضا محمدی، ریاست این مرکز، حجت الاسلام پورامینی، حجت الاسلام رضاپور، حجت الاسلام دردشتی و کارشناسان این مرکز برگزار شد.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام محمدی با اشاره به ابعاد مختلف زندگی امام رضا (ع)، آن امام همام را از منظرهای مختلف از جمله سیره مذهبی، اجتماعی، خانوادگی، سبک زندگی سیاسی، سبک زندگی علمی و .

قابل الگوبرداری دانست و با اشاره به لقب عالم آل محمد (ص) برای امام رضا (ع) دو نکته را باعث برجستگی این لقب در ایشان دانست که عبارتند از  شرایط و مقتضیات زمان امام که باعث جلوه گر شدن علم و عظمت امام شد و دومی اهتمام آن حضرت به تعلیم و تربیت و به ویژه ترویج فرهنگ پرسشگری.

این استاد حوزه، سیره عبادی، اجتماعی و سیاسی حضرت را مهم دانسته و مسأله مهم پاسخگویی به شبهات را در سیره آن امام همام مورد توجه ویژه قرار داد و گفت: از آن مقطع به بعد اگر چه انشعابی در شیعه وجود نداشت، اما با توجه به گستردگی اسلام به دهها کشور که عمدتاً صاحب تمدن های کهن بودند، سوالات و شبهات فراوانی در جامعه اسلامی بروز پیدا می کرد که امام (ع)، پاسخگوی آنها بود و همین سیره عملی امام (ع) نیز در نهایت باعث شهادت ایشان شد، چرا که در اثر این سیره و ارتباط مستمر امام با مردم، آنها با اسلام واقعی آشنا می شدند و حق و باطل از هم تفکیک می شد.

در ادامه این برنامه حجت الاسلام محمدی به پرسش های کارشناسان پاسخ داد.

نخستین پرسش مربوط به شیوه ها و سبک پاسخگویی امام رضا (ع) در مناظره با ادیان و فرق دیگر بود.

در این زمینه محمدی چند سیره را از امام رضا (ع) حائز اهمیت دانست که امروزه نیز قابل الگوبرداری است که مهم ترین آنها عبارتند از: مجال دادن به طرف مقابل برای بیان سخنان، رعایت اخلاق و انصاف در مناظره، آگاهی از مبانی و مقبولات طرف مقابل، استفاده از جدال احسن در مناظره، محدود کردن دامنه موضوع مناظره و جلوگیری از پراکندگی بحث که مانع از به نتیجه رسیدن می شود، اقناع سازی طرف مقابل، مراعات عملی احکام شرعی حتی در وسط مناظره همچون رعایت فرصت نماز اول وقت و در نهایت احترام به مخاطب.

حجت الاسلام محمدی در پاسخ به سوال دوم در باره هدف زیارت، لزوم و آثار آن به ویژه در دوران جدید ضمن اشاره به حقیقت زیارت که عبارت است از حضور زائر نزد زیارت شونده، چه حضور مکانی و چه حضور معنوی و از راه دور، بهترین زیارت را زیارتی دانست که در آن زائر هم با جسم و هم با جان خود نزد زیارت شونده حاضر شود و چنین زیارتی را دارای آثار فراوانی معرفی کرد از جمله آثار فرهنگی آن همچون افزایش اطلاعات دینی در حرم های مطهر و افزایش عمق ایمان در اثر حضور در این فضای معنوی و ارتباط با مومنان.

وی در این باره گفت: زیارت، مصداق تعظیم شعائر است و توجه به زیارتگاه ها موجب تجلی یافتن عظمت اسلام می شود.

اثر دیگر زیارت ارتباط قلبی و گسترش مودت با اهل بیت (ع) می باشد، چنانکه قرآن کریم این مودت را مزد اجر رسالت پیامبر معرفی می کند.

دیگر اثر زیارت، آثار معنوی و غیرظاهری است که هر زائری در خود احساس کرده و از آن گزارش می دهد که این آثار به دلیل توجه روح مطهر امام رضا (ع) به زائران خود و نیز ملائکه ای است که در آن مکان مقدس در تردد هستند، چه اینکه طبق روایات حرم امام رضا (ع) بقعه ای از بقاع بهشت می باشد.

سوال دیگری که حجت الاسلام رضا محمدی به آن پاسخ داد این بود که ما در فرازهای زیارت امام رضا (ع) می خوانیم که أشهد انک تشهد مقامی و تسمع کلامی و ترد سلامی ، آیا به لحاظ عقلی و دینی امکان دارد انسان در آن واحد، صدای هزاران نفر را شنیده و به تک تک آنها جواب دهد؟ محمدی در پاسخ به این پرسش گفت: شنیدن صدای هزاران نفر و پاسخ به تک تک آنها در زمان واحد با توجه به بعد مادی انسان امکان پذیر نیست.

 ائمه علاوه بر وجود مادی، وجود ملکوتی و نوری هم دارند که فاقد محدودیت زمانی و مکانی است و مقدم بر عالم ناسوت است.

 این وجود ملکوتی دارای سعه وجودی است و کسی که سعه وجودی در عالم ملکوت داشته باشد کل عالم در برابر او همچون سکه ای در دست انسان هست؛ نظیر عزراییل که در آن واحد، جان هزاران نفر را در اقصا نقاط عالم می گیرد.

در واقع امام (ع)، مظهر تام صفات خداست و از طرفی یکی از صفات خدا این است که لا یشغله سمع عن سمع و چون امام رضا (ع) مظهر این صفت است، لذا وقتی همه می گویند یا ابالحسن، ایشان به همه جواب می دهد.

در ادامه حجت الاسلام محمدی در پاسخ به سوال یکی دیگر از کارشناسان درباره مهم ترین لوازم مورد نیاز پاسخگویی به شبهات برای طلاب علاقمند به امر پاسخگویی به این موارد اشاره کرد و گفت: داشتن معلومات لازم و مواد خام که خوشبختانه حوزوی ها در این زمینه نسبتاً خوب هستند، آشنایی با روش ها که متأسفانه در حوزه در این زمینه ضعف وجود دارد، قریحه و شمّ پاسخگویی، تمرین، ممارست و استفاده از تجربیات در کنار برخی اصول و فنون دیگر همچون مستند و کوتاه حرف زدن، آرامش در پاسخگویی، ارتباط خوب با مخاطب، ارائه پاسخ قاطع و فاقد احتمالات متعدد.

سوال بعدی که حجت الاسلام محمدی بدان پرداخت، تعارض اموری همچون توسل و شفاعت با آیاتی است که مضمون آن این است که معبود شما فقط خداست و خواندن غیر خدا با خدا شرک است.

وی در پاسخ به سوال فوق اظهار داشت: اینکه معبودی جز خدا نیست درست است، اما توسل به غیرخدا عقلا هیچ اشکالی ندارد، چون حتی مراجعه انسان به پزشک برای درمان بیماری هم نوعی توسل به غیرخداست که قطعاً شرک محسوب نمی شود، چنانکه صدا کردن فرزند و همسر در خانواده نیز نوعی خواندن غیرخداست که شرک نمی باشد.

از طرفی اموری همچون شرک و توحید گزاره های عقلی هستند که استثنا بردار نیستند و اگر توسل به غیرخدا شرک باشد نباید آن را استثنا کرد در حالی که حتی از منظر وهابیت، توسل به پیامبر در دوران حیات آن حضرت مجاز بوده است.

لذا انکار شفا و توسل انکار عقل می باشد.

وی افزود: از نظر نقلی هم همان قرآنی که می فرماید غیرخدا را نخوانید می فرماید اگر اینها گناه کردند و به تو متوسل شدند و نزد تو برای استغفار آمدند برایشان استغفار کن و یا فرزندان یعقوب به او فرمودند که ای پدر برای ما استغفار کن و یعقوب از این کار اینها نهی نکرد، در روایات اهل سنت نیز موارد فراوانی از توسل وجود دارد.

وی اعتقاد تشیع در زمینه توسل را اینگونه تبیین کرد: اگر تأثیر امام معصوم در بحث توسل و شفاعت، استقلالی باشد، قطعاً شرک است و ما این را قبول نداریم، اما آیا خدا قادر نیست به امام رضا (ع) امتیاز دهد که اگر تو از من بخواهی من به تو اجازه می دهم؟! لذا خدا چون قادر است به امام رضا(ع) این قدرت را داده است که اگر از او چیزی را بخواهد آن را اجابت کند و در نتیجه حرف وهابی ها توحید را مخدوش می کند چون قدرت خدا را محدود می کند و از این روی خود وهابی ها دچار شرک خفی و حتی جلی شده اند که قدرت و علم خدا را انکار می کنند.

آخرین سوالی که کارشناسان مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات از حجت الاسلام محمدی پرسیدند در مورد علت مراجعه به قیافه شناس در زمان امام رضا برای تشخیص صحت انتساب امام جواد (ع) به ایشان بود که در این زمینه حجت الاسلام محمدی این کار را مربوط به برخی از بنی هاشم دانستند و نه امام رضا (ع) و علت آن هم این بود که برخی از بنی هاشم کسانی بودند که مسیر امام رضا (ع) را قبول نداشتند و حتی برخلاف مسیر امام حرکت می کردند و به همین دلیل اعتقاد کامل نداشته و به این راه ها متوسل می شدند، ضمن اینکه در آن مقطع برخلاف امروز که معارف اهل بیت (ع) تبیین شده و مثل روز روشن شده است، برخی امور حتی برای برخی شیعیان هم مشخص نبود.

در پایان این جلسه حجت الاسلام رضا محمدی، اهمیت پرداختن به مسائل اعتقادی و کلامی را در حوزه های علمیه مورد توجه قرار داد و گفت: اولاً عقاید، فقه اکبر است و ابتدا باید به فقه اکبر پرداخته شود و سپس به فقه اوسط و فقه اصغر، ولی در حال حاضر حق فقه اکبر در حوزه های علمیه به خوبی ادا نشده است، ثانیاً اگر شبهه، واقعا شبهه باشد، صرفاً از طریق روش کلامی قابل پاسخگویی می باشد و لو اینکه در ظاهر فقهی و یا تاریخی باشد و این خلأ بزرگ باید از طریق تربیت نیروهای پاسخگو به شبهات در حوزه های علمیه پر شود.


کلید واژه ها: حجت الاسلام - پاسخ به شبهات - حوزه علمیه قم - شبهات - امام رضا - حوزه علمیه - پاسخ - نشست علمی - پاسخ گویی - علمی - امام - برگزار - نشست - سیره - موضوع - محمدی - مجازی - حوزه - حضرت امام - خبرنگار - زادروز - آستانه - تابناک - گزارش - امامت - ریاست - حضور - گوهر

آخرین اخبار سرویس:
آیین روز خبرنگار در البرز به صورت مجازی برگزار می شود

مجلس انقلابی فکری به حال اقتصاد کشور کند/ معیشت مردم محدود شده است

حضور سردار قاآنی در افتتاحیه نمایشگاه «پایان حکومت داعش و اقتدار جبهه مقاومت»

طرح شیفت ایثار نهضت در زنجان برگزار می شود

احتمال ورود «امیر برخور» به هوانوردی تجاری/ کنارگیری یا برکناری؛ پایان عابدزاده در سازمان هواپیمایی

خبرنگاران سربازان جنگ نرم هستند/وعده نوبخت برای حل مشکلات درمانی ایثارگران تا دو هفته آینده

حکومت ایده آل حاج آقا نورالله ولایت فقیه بوده است/ مشروطه اصفهان

دیدار سردار قاآنی با عراقچی 

ماجرای جماران و علت غیبت حناچی در جلسات هیات دولت چیست؟

نظر آیت الله سبحانی درباره عزاداری ماه محرم

روحانی: اقتصاد ایران در دوران کرونا تاب آوری بالایی را به نمایش گذاشته است

استخدام انبار دار آقا در شرکت آریا اورست ماشین در کرمان

مردم فریب تاجران دین را نخورند!

دیوار نگاره جدید میدان ولیعصر به مناسبت عید غدیر + عکس

از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کردیم

تحریف در روایت تاریخی مشروطه

روحانی: القای ناکارآمدی دولت و تحریف توانایی ها و موفقیت های بزرگ کشور، محور اصلی جنگ روانی دشمنان علیه ملت ایران است/ تأکید بر لزوم انسجام، هماهنگی و همکاری میان همه مسوولان برای مقابله مؤثر با عملیات جنگ روانی، تحریم و تحریف دشمنان

دوره های آموزشی ویژه خبرنگاران سیستان و بلوچستان مجازی برگزار می شود

استخدام طراح نما در شرکت تدبیر هنر آویستا در تهران

روحانی: القای ناکارآمدی دولت، محور اصلی جنگ روانی دشمنان علیه ملت ایران است

دستورالعمل وزارت بهداشت برای عزاداری محرم

تصویب کلیات طرح تامین کالاهای اساسی در کمیسیون بودجه

استقبال مطلوب مخاطبان از طرح مجازی حفظ قرآن مؤسسه بیت الاحزان

آغاز مرحله دوم کمک مومنانه با توزیع 250 بسته در شاهین دژ

آمیختن کار جهادی با علم؛ اساس کار جهاددانشگاهی

سومین پویش ملی اهدای نوشت افزار مشق احسان

افتتاح سراسر نمای مقاومت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی

فرمانده سپاه استان یزد: دشمن به دنبال ایجاد عملیات جنگ روانی در ارتباط با محرم است

هشدار نسبت به شنا در حاشیه رودخانه کارون

سازمان تبلیغات اسلامی در خط مقدم مقابله با دشمنان قرار دارد

7 مانع اصلی فرزندآوری در زوج های ایرانی

از ایجاد اقامتگاه بوم گردی تا راه اندازی موزه و تالار

اهدای گواهی ثبت برای آثار هوشنگ مرادی کرمانی و دیگران

پرچم و نشان فداکاری به دانشگاه افسری ارتش اهدا می شود

4 وزارتخانه موفق روحانی از نگاه ترکان / کار بزرگی که رهبری مجوز دادند

سردار قاآنی با عراقچی دیدار کرد

قانون نظارت بر رفتار نمایندگان اصلاح می شود / تشکیل چند پرونده علیه نمایندگان مجلس یازدهم

ریالی بابت کرونا به شهرداری کمک نشد/بریدن کیک بهشت زهرا(س) کج سیلقگی بود

برای ایجاد امنیت همه جانبه مردم و ایران تلاش می کنیم

چراغ سبز کره ای ها برای پرداخت بدهی ایران

هیچ کمبودی در زمینه تجهیزات پزشکی وجود ندارد

رای گیری زودهنگام انتخابات بلاروس آغاز شد

برگزاری مراسم محرم در دانشگاه ها تابع نظر ستاد ملی کرونا

خانواده زندانی نباید متحمل آسیب شود

چهره سازی سمپاد و کادرسازی نیروی انسانی در دستور کار قرار می گیرد

جدول برنامه های سیمای مرکز فارس روز سه شنبه 14 مرداد 99

طائب از اقدام وزارت اطلاعات در دستگیری سرکرده گروهک تروریستی تندر قدردانی کرد

اجرای برنامه اینترنتی«مثل کوه» ویژه عیدغدیر

آموزش های سواد رسانه ای در سطوح مختلف در استان مرکزی افزایش می یابد

تصویب طرح تامین کالا های اساسی در کمیسیون برنامه

پرداخت کمک های موردی به 20 هزار نیازمند فارس

95 درصد مدارس کشور تا پایان از اینترنت برخوردار می شوند

ایرادات ساختاری و فرآیندی در حمایت از دانش بنیانها داریم؛ تنها به 30 درصد از اهداف رسیده ایم

لغو نمایشگاه تخصصی مبلمان در بیرجند

ارسال 3 هزار بسته حمایتی به روستای دلگان توسط گروه جهادی الکفیل

القای ناکارآمدی دولت، محور اصلی جنگ روانی دشمن است

چرا آنتالیا جزء مقاصد گردشگری محبوب دنیا است؟

معرفی مسئول جدید بسیج کارمندان کرمان

واکنش صریح وزیر کشور به ادعای فروش جزایر ایرانی به چین

ضعیف جلوه دادن موفقیت های بزرگ کشور و ملت محور اصلی جنگ روانی دشمنان است

برگزاری مسابقات قرآنی اوقاف در قم به صورت انفرادی و با رعایت پروتکل های بهداشتی

آلبوم قاجاری کاخ گلستان گم شد / دزد نامریی کیست؟!

95 درصد مدارس کشور تا پایان سال از اینترنت برخوردار می شوند

نسل دوم انجمن های علمی دانشجویی کلید خورد/ ساختار انجمن های دانشگاهی اصلاح می شود

موزه و سراسرنمای مقاومت سردار سپهبد قاسم سلیمانی افتتاح شد

علت عدم حمایت از زنبورداران آذربایجان غربی در زمینه صادرات با حضور وزیر جهاد کشاورزی بررسی شد

بخش کشاورزی نیازمند توجه ویژه در سال جهش تولید است

طرح ارتقاء مدرک تحصیلی فرهنگیان در کمیسیون بودجه مجلس تصویب شد

شیوه نامه برگزاری مراسم های مذهبی محرم در فارس تصویب شد

شوراها نتوانستند به رسالت اصلی خود عمل کنند/ بازنگری در قانون شوراها ضروری است

پاسخگویی به سوالات مردم اشنویه در سامانه ارتباط با دولت

القای ناکارآمدی دولت محور اصلی جنگ روانی دشمنان علیه ملت ایران است

اهدای پرچم و نشان فداکاری به دانشگاه افسری امام علی (ع) ارتش

آزمون های سراسری در موعد مقرر برگزار می شود/ زور مجلس هم به مافیای کنکور نرسید!

استخدام مهندس معمار و گرافیست در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

شناسایی 25 هزار ویلای غیرمجاز در ساوجبلاغ و چهار باغ/آزادسازی 160 هکتاری اراضی دولتی و زراعی

روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت: القای ناکارآمدی دولت، محور اصلی جنگ روانی دشمن است

پرونده های مربوط به اراذل و اوباش به صورت ویژه و خارج از نوبت رسیدگی می شود

استخدام کارگر ساده آقا در یک کارگاه کابینت سازی در تهران

استخدام کارشناس انبار در یک شرکت معتبر در تهران

روحانی: القای ناکارآمدی دولت، محور اصلی جنگ روانی دشمن است

نائب رییس هیات مدیره تامین اجتماعی: همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال های بعد هم اجرا می شود

القای ناکارآمدی دولت و تحریف موفقیت ها؛ محور جنگ روانی دشمنان علیه ملت ایران

بهتر است دسته های عزاداری در محیط های باز برگزار شود؛ فاصله هر فرد با نفر کناردستی از هر طرف 1.5 متر باشد / در صورت اضطرار، در محیط های بسته، مراسم با یک چهارم ظرفیت مکان برگزار شود / شهر سفید و زرد و قرمز نداریم، در تمام کشور مراسمات برگزار خواهد شد

عضو مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس: بازرگانان قشمی گرفتار مصوبه یک شبه دولت هستند/ نباید سرمایه گذاران را فراری دهیم

ماجرای گم شدن آلبوم تاریخی گلستان

95 درصد مدارس کشور تا پایان از اینترنت برخوردار می شوند

القای ناکارآمدی دولت، محور اصلی جنگ روانی دشمن است

مسابقه کتابخوانی«رهنمود» در جهاددانشگاهی اردبیل برگزار می شود

واگذاری اختیارات موجب تسهیل امور جهاد کشاورزی خراسان رضوی می شود

افتتاح موزه و سراسرنمای مقاومت سردار سپهبد قاسم سلیمانی

400 هزار بسته معیشتی میان اقشار محروم توزیع شد

برخورد با مافیای صید در خلیج فارس

حناچی: تجربه دفاع مقدس، مواجه جامعه پزشکی باکرونا را آسانتر کرد

تعمیر خط آبرسانی به شهر شهیدچمران ماهشهر

بایدن: ترامپ درباره رای گیری پستی دروغ های بی شرمانه می گوید

پاسخگویی به سوالات مردم اشنویه در سامانه ارتباط با دولت

تفرقه در جهان اسلام؛ آسیب ها و راهکارهای مقابله

روحانی: مردم همواره پشتیبان مسوولان نظام هستند

روحانی: القای ناکارآمدی دولت محور اصلی جنگ روانی علیه ملت ایران است

نشست «سبک شناسی پاسخ به شبهات در سیره معصومین» برگزار شد

نشست «سبک شناسی پاسخ به شبهات در سیره معصومین» برگزار شد