مطالب مرتبط:
رتبه بندی معلمان را به افزایش حقوق گره نزنید!
معلمان بازنشسته خطاب به روحانی: چرا از رتبه بندی و افزایش حقوق محروم مانده ایم؟
جزییات لایحه رتبه بندی معلمان / شرط رتبه بندی نیروهای اداری / افزایش حقوق رتبه بندی پس از بازنشستگی
حقوق معلمان بیش از 65 درصد افزایش یافت + فیلم
محاسبه فوق العاده ویژه افزایش ناشی از رتبه بندی معلمان در حکم کارگزینی
-109 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 10 تیر 1399 ساعت 11:152020-06-30اجتماعي

رتبه بندی معلمان را به افزایش حقوق گره نزنید!


معاون شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه رتبه بندی معلمان به دنبال تحول است، گفت: رتبه بندی را به افزایش حقوق گره نزنید.

- : آنگونه که از صحبت های مسئولان آموزش و پرورش و نمایندگان مجلس به گوش می رسد قرار است لایحه رتبه بندی معلمان پس از نهایی شدن توسط وزارت آموزش و پرورش برای تصویب نهایی به مجلس برود.

رتبه بندی که مؤلفه های آن با آنچه تا کنون اجرا شده است متفاوت بوده و در نهایت هدف اصلی آن نه صرفاً افزایش حقوق بلکه افزایش کیفیت کلاس های درس، تدریس معلمان و در نهایت تحول نظام تعلیم و تربیت است و براین اساس معلمانی که صلاحیت و شایستگی بالاتری دارند به طور ویژه تری مورد توجه و حمایت قرار خواهند گرفت.

"احمد عابدینی" معاون شورای عالی آموزش و پرورش معتقد است که لایحه رتبه بندی معلمان که در مراحل نهایی است به مجلس ارائه خواهد شد.

افزایش حقوق با ظرفیت قانون مدیریت خدمات کشوری وی با اشاره به اینکه رتبه بندی معلمان و سنجش صلاحیت های حرفه ای جزو نظام های مصرح در سند تحول بنیادین است که باید تدوین و اجرا شود، گفت: در طول دوره های مختلف به ویژه از سال 94 تحت عنوان رتبه بندی مبالغی به حقوق معلمان اضافه شد، سه هزار میلیارد تومان در سال 94 و دو هزار میلیارد تومان در سال 98 بدین منظور تخصیص یافت اما به عنوان یک کارشناس و فردی که از نزدیک با موضوع رتبه بندی ارتباط داشت می گویم، هیچ کدام از این اقدامات را رتبه بندی نمی دانم و صرفاً از ظرفیت قانون مدیریت خدمات کشوری استفاده شد تا با عنوان رتبه بندی مبالغی به حقوق معلمان اضافه شود.

معاون شورای عالی آموزش و پرورش گفت: البته از این جهت که به حقوق معلمان اضافه شود، مخالفتی نداریم اما تأکید ما این است عنوان انگیزاننده سنجش صلاحیت و رتبه بندی را صرف اقدامات غیرکارشناسی نکنیم و رتبه بندی را از کارآمدی خود خارج نکنیم، بارها گفته ام اگر یک شاه بیت در سند تحول بنیادین باشد که می تواند منشأ تحولات فراوانی در آموزش و پرورش باشد رتبه بندی است.

عابدینی ادامه داد: بنا به دلایلی شرایطی پیش آمد که به بهانه ای به احکام فرهنگیان مبلغ ناچیزی که انگیزاننده نبود اضافه شد و سال گذشته نیز همین استدلال را در حوزه سیاست گذاری داشتیم و این اقدامات باعث می شود رتبه بندی از مسیر دقیق خود خارج شده و منحرف شود.

رتبه بندی برای تصویب حتماً باید به مجلس برود وی با اشاره به اعمال افزایش 50 درصدی برای معلمان مطرح کرد: از این بابت امیدوار شدیم به اینکه شاید در این مرحله بتوانیم رتبه بندی واقعی را اجرا کنیم و از این بابت یک خبر خوشحال کننده بود و با دستور وزیر آموزش و پرورش در حال تدوین لایحه رتبه بندی معلمان هستیم و از جهت کارشناسی معتقدیم رتبه بندی حتماً باید به مجلس برود و مصوب شود چون به اعتبار ویژه ای نیاز دارد که یک سازمان خودش نمی تواند درباره آن تصمیم گیرد.

هم اکنون افزایش حقوق ها و چرخشها باعث شده است تا رتبه بندی مسیر اصلی خود را پیدا کند و خوشبحتانه پیشرفت خوبی داشته است.

عابدینی ادامه داد: برای تهیه لایحه رتبه بندی، تدوین شاخصها، سازمان اجرایی و نظام پرداخت و پاداش سه سال کار اجرایی کردیم و کار خوبی تهیه شده است و افراد می توانند آن را در سایت شورای عالی آموزش و پرورش می توانند مطالعه کنند.

مجلس و آموزش و پرورش به دنبال اجرای رتبه بندی معاون شورای عالی آموزش و پرورش گفت: از جهات مختلف زمینه آماده است و مجلس کاملاً پیشتیبان اجرای رتبه بندی است و درباره آن مطالبه دارد، آموزش و پرورش هم می خواهد این کار انجام بگیرد و هم افزایی خوبی صورت گرفته و پیشرفت بسیار خوب بوده و زمینه برای اجرا فراهم تر است.

رتبه بندی را به افزایش حقوق گره نزنید وی با اشاره به اینکه هنوز بعد از گذشت چندین سال نوع نگاه ما به رتبه بندی صحیح نیست، عنوان کرد: یکی از مشکلات اساسی این است که رتبه بندی را معادل افزایش حقوق می دانیم به هیچ وجه در بحث های کارشناسی نمی خواهیم رتبه بندی را با معیشت معلمان گره بزنیم.

اگر بُعد کارمندی را درنظر بگیریم مثل همه کارمندان دولت باید بحث معیشت فرهنگیان مورد توجه قرار بگیرد.

اگر رتبه بندی را با افزایش حقوق گره بزنیم و معادل این بدانیم هر فردی در هر رتبه ای قرار گرفت باید حقوقش افزایش یابد که البته باید این اتفاق بیفتد، خطای راهبردی است و رتبه بندی را از مسیر اصلی خود دور می کند.

رتبه بندی برای تحول است عابدینی در پاسخ به این پرسش که اگر رتبه بندی را معادل افزایش حقوق ندانیم پس هدف رتبه بندی چیست؟ و آیا نمی توان رتبه بندی را با افزایش حقوق شروع کرد؟ متذکر شد: ما نباید یک کار ارزشمند را با بحث معمولی گره بزنیم تلاش برای افزایش حقوق راهکارهای متعددی دارد از جمله همسان سازی و حق معلمان است که حقوقشان افزایش پیدا کند و در طول تاریخ بنا به دلایلی به معلمان توجه نشده است.

ما می گوییم چرا تحت عنوان رتبه بندی این اتفاق می افتد، رتبه بندی یک اتفاق خوب است که قرار است تحولی را رقم بزند و در کنار تمام مسائل مربوط به افزایش حقوق و کمی گرایی که در آموزش و پرورش وجود دارد رتبه بندی موضوعی است برای ایجاد تحول.

سه تغییر در آموزش و پرورش با اجرای رتبه بندی معاون شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: در رتبه بندی به دنبال سه تغییر هستیم نخست تمام تلاش ما انجام شود و امر مغفول شایستگی معلم ها مورد توجه قرار بگیرد تا به امروز چه اتفاقی برای افزایش توانمندی و مهارت معلمان انجام شده است؟ دوم؛ به عملکرد افراد توجه نکرده ایم یعنی همان اندک حقوقی که پرداخت می کنیم بهره وری و کارآمدی آن چیست، هر وقت پرسیدیم که بهره وری کجاست در پاسخ گفتند به ما چه داده اید که به دنبال بهره وری هستید؟ و بحث سوم رقابت بین افراد است اگر در یک زمینه ای بین افرادی که خدمات ارائه می دهند رقابت وجود نداشته باشد کیفیت به شدت تنزل پیدا می کند.

وی مطرح کرد: برای افزایش حقوق هر انچه که لازم است باید برای معلمان اتفاق بیفتد اما برای آن گروه از معلمانی که صلاحیت و شایستگی بیشتری را کسب می کنند و به کیفیت تعلیم و تربیت توجه دارند شرایط ویژه تری را در نظر بگیریم.

معلمان به نظام حقوقی ویژه نیاز دارند عابدینی ادامه داد: هدف در رتبه بندی ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت است و نیم نگاهی هم به مسائل کمی داریم؛ چرا این را مطالبه نمی کنیم که مگر معلمان کارمند نیستند چرا برای وزارت نفت، جهاد کشاورزی و.

برای افزایش حقوق رتبه بندی اعمال نمی کنیم هرآنچه برای کارمندان دیگر انجام دادید برای معلمان هم باید انجام بدهید هرچند معتقدیم معلمی کارمندی نیست و راهبری آموزشی است بنابراین به نظام حقوقی ویژه مانند اساتید دانشگاه نیاز دارند.

باید توضیح دهند چه دلیلی وجود دارد که یک نظام حقوقی برای اساتید دانشگاه داریم که حداقل دریافتی آنها چند برابر معلمان است و برای معلمان هم باید همینگونه باشد چرا دائم می گویند رتبه بندی را برای افزایش حقوق اجرا کنید.

نظام حقوق توزیعی یک اشتباه است وی عنوان کرد: اگر افزایش حقوق اتفاق افتاد رتبه بندی معنا پیدا می کند و افراد تلاش می کنند تا از یکدیگر سبقت بگیرند یعنی بین افراد کارآمد و ناکارآمد تفاوت وجود دارد یکی از مشکلات نظام اداری ما این است که برخلاف خیلی از کشورها نظام حقوق توزیعی است نه امتیازی، در نظام امتیازی فرد در مقایسه با فرد همسان خود به لحاظ مدرک و سابقه اگر تلاش بیشتری انجام داد حقوق بیشتری دریافت خواهد کرد که هم اکنون چنین وضعیتی را نداریم و طبیعتاً کیفیت ایجاد نمی شود.

فلسفه رتبه بندی را با افزایش حقوق خراب نکنیم معاون شورای عالی آموزش و پرورش بیان کرد: فلسفه رتبه بندی را با افزایش حقوق خراب نکنیم این چه نظام رتبه بندی است که یک شبه برای 600 هزار معلم حکم صادر می کنیم؟ افزایش حقوق نباید توزیعی باشد و اگر هم اکنون در آخرین دوره اعمال رتبه بندی بالاترین افزایش حقوق 500 هزار تومان بود در نظام رتبه بندی که طراحی کردیم پایین ترین رتبه یک میلیون و 200 هزار تومان افزایش حقوق دارد که البته این هم برای دو سال قبل بود یعنی فردی که در یک رتبه قرار می گیرد باید آنقدر امتیازات انگیزاننده باشد که به سمت کسب صلاحیت ها برود.

رتبه بندی مصوب دولت نهم امکان اجرا نداشت وی گفت: متأسفانه در آخرین روزهای دولت نهم یک پیش نویس به دولت بردند و تعبیر بنده این است که احتمالاً به نگهبان هیئت دولت داده اند که به تمام موارد آن مُهر بزند تا بگویند ما یک مصوبه برای رتبه بندی داریم اما این مصوبه هیچ ارزشی به لحاظ محتوایی ندارد و اصلاً امکان اجرای آن وجود نداشت.

عابدینی که در یک برنامه رادیویی سخن می گفت؛ بیان کرد: آنچه هم اکنون برای آن تلاش می کنند دو موضوع است نخست بحث رتبه بندی فعلی که با افزایش حقوق همراه است و موضوع دوم لایحه رتبه بندی است که وزیر آموزش وپرورش به شدت پیگیر آن است، لایحه رتبه بندی برای رتبه بندی واقعی است که به مجلس می رود.

اما افزایش حقوق فعلی مرتبط با قانون مدیریت است.


کلید واژه ها: رتبه بندی معلمان - رتبه بندی - آموزش و پرورش - شورای عالی آموزش و پرورش - افزایش حقوق - معلمان - افزایش - رتبه - بندی - آموزش - پرورش - شورای عالی - وزارت آموزش و پرورش - حقوق - نمایندگان مجلس - تعلیم و تربیت - مجلس - شورای - لایحه - معاون - نمایندگان - قرار - عالی - تحول - مسئولان - شایستگی - متفاوت - مدیریت - صلاحیت - تصویب

آخرین اخبار سرویس:
رعدوبرق و باران در پایتخت

پاداش پایان خدمت فرهنگیان چگونه پرداخت می شود؟

جزییات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

مهلت یک ماهه به اصناف آلاینده برای گرفتن پروانه ساخت و ساز

امیدیه به عنوان گرمترین شهر جهان معرفی شد+عکس

واگذاری 57 واحد مسکونی به مددجویان بهزیستی خوزستان

من ماسک میزنم

واگذاری 57 واحد مسکونی به مددجویان بهزیستی خوزستان

تصویر وحشتناک از تتلو با تتوی جدیدش! +عکس

رقابت بیش از پانزده هزار دانش آموز در آزمون مدارس سمپاد

خوشامد گویی به سبک غزل شاکری+عکس

پیشنهاد ازدواج با نیت معافیت از خدمت سربازی

کرونا و مشکل همیشگی فاضلاب آبادان

تقویم و اوقات شرعی فردا بیست و سوم تیرماه

5 شهر خوزستان دمای 50 درجه را رد کردند

کرونا و مشکل همیشگی فاضلاب آبادان

راه اندازی200 خانه هلال در گیلان تا پایان امسال

امضای تفاهم نامه همکاری بین اداره کل انتقال خون و ستاد اقامه نماز

شهرک بازیافت نمود همکاری سازمان هاست

رهاسازی 500 هزار قطعه بچه ماهی در دریاچه سد کارون 3 ایذه

اجرای 17 طرح عمرانی در بقاع متبرکه خراسان جنوبی

امیدیه به عنوان گرمترین شهر جهان معرفی شد

حسینی تشریح کرد: انجام تمهیدات لازم برای سنجش سلامت نوآموزان در ایام کرونا

سایه ساخت و سازها روی مقبره امامزاده پونک

امیدیه به عنوان گرمترین شهر جهان معرفی شد

نخستین مرکز پیش دبستانی دانش آموزان آسیب دیده بینایی کشور در مشهد تاسیس می شود

توزیع ماسک بین بچه های روستا با کمک خیرین درنهبندان

بارش تگرگ در تکاب

بارش تابستانه و آبگرفتگی معابر در خرمدره

همسرم فشار خون دارد/ با توجه به اوج گیری کرونا، امیدوارم با درخواست مرخصی نجات بهرامی موافقت شود

توزیع رایگان 27 هزار کیسه پارچه ای

نخستین مرکز پیش دبستانی دانش آموزان آسیب دیده بینایی کشور در مشهد تاسیس می شود

بهشتی درکنار مشکلات اهواز/ از بی آبی غیزانیه تاسرزمین تاکستان ها

صابونچی از برگزاری 66 دوره مجازی قایقرانی خبر داد

دیجیتون VOD کودک و نوجوان از دانش آموزان با استعداد کم برخوردار حمایت می کند

اجرای طرح سنجش کلاس اولی ها با مجوز ستاد کرونا در استان ها/ سنجش 13 هزار نوآموز تا کنون

میزان حقوق بازنشستگان با احتساب همسان سازی

جایگاه گزینش در فراز و فرود نظام تعلیم و تربیت

استاندار آذربایجان شرقی بر ارتقای کیفیت خدمات به مردم تاکید کرد

رهاسازی 500 هزار قطعه بچه ماهی در دریاچه سد کارون 3 ایذه

شاخص کیفیت هوای قم در وضعیت ناسالم قرار گرفت

اعلام شرایط بیمه زنان خانه دار

اهدای 57 واحد مسکونی به مددجویان بهزیستی خوزستان

بازدید رییس ایکوم از موزه تاریخ کانون پرورش فکری

داوری 1732 اثر فرهنگی هنری دانش آموزان درالبرز

ترسناک ترین تصویر از بیتا سحرخیز درحال نشونه گیری! +عکس

نقاشی های جالب روی چای کیسه ای!+عکس

هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی در پی وقوع رگبار در نقاط مختلف کشور

سایت پسماندسیدآبادمهاباد،گریبانگیر اهالی این روستا

31 واحد مسکونی مددجویان بهزیستی چهارمحال و بختیاری واگذار شد

هیچ گونه تخریب و قطعی درختان در جنگل های استان رخ نداده است

اقیانوس ابرها در ماسال گیلان + عکس

139 واحد مسکونی معلولان خراسان شمالی واگذار شد

مدیرکل بهزیستی ایلام: هلیلان صاحب پایگاه خدمات اجتماعی می شود

راه اندازی200 خانه هلال در گیلان تا پایان امسال

ناپایداری جوی در فارس

سرعت وزش باد در چهارمحال وبختیاری به 70 کیلومتر برساعت می رسد

بحران پلاستیک و محیط زیست در راه است

برنامه ریزی برای پروژه مهر اولویت آموزش و پرورش استثنایی است

ارتباط مستقیم و مستمر با مردم از مهم ترین وظایف ذاتی مدیران است

ایجاد 8 chr(034)ره باغchr(034) برای دسترسی به ورودی های حرم مطهر رضوی

5 شهرستان آذربایجان شرقی درگیر سیلاب هستند

اتمام حفاری تونل دوم کربلا در محور ایلام به مهران

هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی در پی وقوع رگبار در نقاط مختلف کشور

طوطی های بازیگوش

18 سایت غیرمجاز خدمات مراکز اقامتی در آذربایجان شرقی شناسایی شد

بگو چه می بینی

مانور اورژانس اجتماعی درشهرستان تنکابن

واکنش رییس سنجش به نفوذ مافیای کنکور

شرایط جوی بوشهر ناپایدار می‎شود

سنجش سلامت نوآموزان با رعایت شیوه نامه های بهداشتی

زیبایی های طبیعت البرز

از گوشه و کنار خراسان جنوبی| از راه اندازی پرواز مسیر بیرجند- تهران- کیش تا گازرسانی به بیش از 10 هزار واحد مسکونی

همزمان با روز جهانی نه به پلاستیک صورت گرفت: اجرای مراسم پاکسازی محوطه شرکت پگاه خوزستان

بیمه زنان خانه دار + شرایط

حرکت ماه بر فراز آسمان و سیاره ناهیدی که به دنبال آن ظاهر می شود

ابتلای 173 داوطلب آزمون دکتری به کرونا/ تعدادی در بیمارستان بستری شدند

ضرورت از سرگیری ضدعفونی کردن معابر شهری و روستایی

معرفی 18 وب سایت غیر مجاز رزرو مراکز اقامتی به مراجع قانونی در آذربایجان شرقی

200 خانه هلال در گیلان تا پایان امسال راه اندازی می شود

آرامستان امامیه پاکسازی و تنظیف شد

هوای قم در وضعیت ناسالم قرار گرفت

نخستین پرواز تبریز- استانبول از فرودگاه تبریز انجام شد

احتمال بارش خفیف در شمال و جنوب شرق لرستان

هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار باران

200 خانه هلال در گیلان تا پایان امسال راه اندازی می شود

پدران شهیدان بردبار، عبدالهی و بانوی جانباز صیاد ناهد آسمانی شدند

کنکور کرونایی

استفاده از ماسک در آذربایجان شرقی نظارت می شود

پدران شهیدان بردبار، عبدالهی و بانوی جانباز صیاد ناهد آسمانی شدند

ابتلای 173 داوطلب آزمون دکتری به کرونا | تعدادی در بیمارستان بستری شدند

اطلاعیه قطع برق در قزوین 

حمله گرگ به گله گوسفندان و تلف شدن یک خرس قهوه ای در روستاهای مشگین شهر

رفتار یک میمون با توله سگ

فریب تبلیغات تلویزیونی رو نخورید !

ضرورت اجرای سنجش نوآموزان در روزهای کرونایی

مستند تسنیم | چرا سنگ قبر ناصرالدین شاه سر از کاخ گلستان درآورد؟ + تیزر

خبر های تصویری 22تیر شبکه خاوران

طبیعت زیبا و بکر شهرستان ماسال گیلان

دانشمندان منبع کربن کیهانی را یافتند

رتبه بندی معلمان را به افزایش حقوق گره نزنید!

رتبه بندی معلمان را به افزایش حقوق گره نزنید!