مطالب مرتبط:
حذف تسهیلات فرزندان اعضای هیأت علمی؛خیلی دور یا خیلی نزدیک
مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور 99 لغو نمی شود
مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور 99 لغو نمی شود
نحوه اعمال تسهیلات فرزندان اعضای هیات علمی
از برگزاری کنکور در شهر های قرمز تا اعمال مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور 99
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 10 تیر 1399 ساعت 09:352020-06-30دانش

حذف تسهیلات فرزندان اعضای هیأت علمی؛ خیلی دور یا خیلی نزدیک


حاشیه های حذف نشدن تسهیلات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیات علمی در کنکور 99 پرالتهاب تر از گذشته دست به دست در شبکه های اجتماعی می چرخد و منتقدان این تسهیلات تاکید دارند حق سایر داوطلبان کنکور را تضییع کرده؛ - حذف تسهیلات فرزندان اعضای هیأت علمی؛ خیلی دور یا خیلی نزدیک " حاشیه های حذف نشدن تسهیلات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیات علمی در کنکور 99 پرالتهاب تر از گذشته دست به دست در شبکه های اجتماعی می چرخد و منتقدان این تسهیلات تاکید دارند حق سایر داوطلبان کنکور را تضییع کرده؛ این در حالی است که پیشنهاد سازمان سنجش آموزش کشور مبنی بر حذف این مورد نیازمند مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

فصل متفاوت کنکور از راه رسید؛ فصلی که متاثر از یک ویروس همه گیر است و زمان برگزاری آزمون های سرنوشت ساز سراسری، کارشناسی ارشد و دکتری را تحت تاثیر قرار داد؛ اما همه این ها باعث نشد حاشیه های مربوط به حذف نشدن سهمیه های کنکور سراسری در اذهان به فراموشی سپرده شود؛ این روزها بخشی از محتوای فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به حذف نشدن سهمیه های پرحاشیه از جمله تسهیلات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیأت علمی اختصاص دارد؛ مصوبه ای دردسرساز برای آنها که پدر و مادرشان دانشگاهی نیستند و بر این باورند حقی از آنها در کنکور ضایع شده است.

نقل و انتقال فرزندان استادان از کجا شروع شد بد نیست نگاهی به تاریخ تصویب این امتیاز داشته باشیم؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 25 تیرماه 92 یک دستورالعمل اجرایی برای تسهیلات فرزندان اعضای هیأت علمی تصویب کرد.

طبق این دستورالعمل و با ابلاغ معاونت فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور به تمام دانشگاه های پزشکی و غیرپزشکی، داوطلب برای انتقال باید 90 درصد و برای تغییر رشته باید 92.

5 درصد نمره آخرین نفر پذیرفته شده در سهمیه آزاد را کسب کند.

همچنین این دسته از پذیرفته شدگان نمی توانند از انتقال مشروط استفاده کنند.

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، تمام اعضای هیات علمی رسمی قطعی یا رسمی آزمایشی باید شاغل، بازنشسته یا متوفی (در صورتی که گزینش علمی دو حالت اخیر به هنگام بازنشستگی یا فوت توسط وزارتین صورت گرفته باشد) و تمام وقت، ثابت و رسمی باشند.

البته موافقت با نقل و انتقال یا تغییر رشته شامل حال همه افراد نمی شد و چند ماده و تبصره کار را برای موافقت با درخواست آنان سخت می کرد.

بر اساس این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، پذیرفته شدگان آزمون سراسری می توانند از دانشگاه مبدأ به یکی از دانشگاه های واقع در شهر محل خدمت (ترجیحاً دانشگاه محل خدمت) عضو هیأت علمی یا در صورت نبودن آن رشته در آن شهر به دانشگاه نزدیک ترین شهر به محل خدمت عضو هیأت علمی با تعیین سازمان سنجش آموزش کشور در همان مقطع، گروه آزمایشی و دارا بودن حد نصاب مطابق با ضوابط اعلام شده انتقال یافته یا تغییر رشته بدهند.

این دستورالعمل می افزاید: تغییر رشته و انتقال فقط به شهر دانشگاه محل خدمت عضو هیات علمی و در صورت فقدان وجود رشته به نزدیک ترین شهر به محل خدمت عضو هیات علمی امکان پذیر است.

ممنوعیت ها دستورالعمل شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید می کند که انتقال از شبانه به روزانه، از مقطع پایین تر به مقطع بالاتر، از دوره های غیرحضوری، نیمه حضوری و مجازی به دوره حضوری، از دانشگاه های غیردولتی به دولتی وابسته به وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین علوم، تحقیقات و فناوری غیرمجاز است.

همچنین تغییر رشته باید در همان گروه آزمایشی و همان مقطع یا مقطع پایین تر باشد و در صورتی امکان پذیر است که داوطلب حد نصاب نمره علمی برای رشته محل مورد تقاضا را دارا باشد.

بر اساس دو تبصره، تغییر رشته می تواند در دانشگاه مبدأ یا دانشگاه دیگر باشد.

داوطلب نمی تواند در یک دانشگاه تغییر رشته داده سپس به محل های دیگری انتقال یابد مگر آنکه حد نصاب تغییر رشته برای محل مورد تقاضا را داشته باشد.

آمار نقل و انتقال فرزندان اعضای هیأت علمی با توجه به اینکه این امتیاز برای کنکور سال 92 قابل اعمال نبود، سازمان سنجش آموزش کشور موظف شد از کنکور سراسری سال 93 تاکنون این امتیاز را برای پذیرفته شدگان حائز شرایط بعد از اعلام نتایج نهایی، اعمال کند.

در جدول زیر آمار نقل و انتقال و همچنین تغییر رشته فرزندان اعضای هیأت علمی در فاصله زمانی سال های 93 تا 97 قابل مشاهده است.

لایحه ای در پیچ و خم کرونا کنکور در سال های گذشته فقط متاثر از این امتیاز تصویب شده برای عده ای خاص نبود، بلکه تعدادی دیگر از سهمیه ها مانند بخشی از امتیازات مربوط به فرزندان ایثارگران نیز اعتراض داوطلبان آزمون سراسری را به دنبال داشت.

برآیند تمام این اعتراض ها و حاشیه ها که صدای آن در یک سال گذشته بلندتر شده بود، موجب شد وزرای علوم، تحقیقات و فناوری همچنین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در 16 آذرماه 98 لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی را به هیأت دولت ارائه دهند؛ لایحه ای که 16 سهمیه از 19 سهمیه تصویب شده برای کنکور را حذف می کند و فقط سه سهمیه در کنکور ماندگار می شود.

در بخشی از این لایحه آمده است: در آزمون سراسری برای پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی ناپیوسته، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری حرفه ای، سهمیه های پذیرش به صورت آزاد، مناطق (یک، دو و سه) و ایثارگران است.

در تمام آزمون ها پنج درصد از ظرفیت تعیین شده در هر کد رشته محل به صورت اضافه به تمام داوطلبان و به صورت آزاد و رقابتی اختصاص می یابد.

تمام قوانین و مقررات مصوب ابلاغی مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیته های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای هدایت استعدادهای درخشان در خصوص نحوه اعمال سهمیه ها در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (شامل بومی گزینی، قانون عدالت آموزشی، سهمیه های مندرج در قانون خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحات بعد آن، قانون ورود رزمندگان به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، سهمیه های مربوط به کارگر نمونه، قهرمانان ورزشی، حافظان قرآن، دانشجوی نمونه کشوری، بهیاری و غیره) لغو و این قانون جایگزین آن ها می شود و پس از آن امکان ایجاد هیچگونه سهمیه جدیدی به جز موارد مندرج در این قانون وجود ندارد.

یکی از امتیازاتی که در لیست این 16 سهمیه وجود داشت، تسهیلات در نظر گرفته شده برای فرزندان اعضای هیأت علمی بود.

دولت اما تعیین تکلیف این سهمیه ها را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع داد؛ چرا که این شورا و البته مجلس شورای اسلامی به فراخور شرایط داوطلبان و در گذر سال ها، سهمیه ها و امتیازاتی را برای کنکوری ها تصویب کرده بودند.

پیگیری های خبرنگار ایرنا حاکی از آن است که شورای عالی انقلاب فرهنگی در صدد تصویب این لایحه و اعمال اصلاحات پیشنهادی بود و مقرر شد تا اسفندماه 98 در یکی از جلسات این شورا موضوع اصلاح سهمیه ها به شور گذاشته شود؛ اما شیوع ویروس کرونا در کشور تمام محاسبات آموزش عالی را در این زمینه بر هم زد.

اصلاح سهمیه ها نیازمند تعامل شورا و مجلس سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خردادماه 99 در گفت و گویی با خبرنگاران با اشاره به اهمیت بررسی سهمیه ها برای این شورا، اعلام کرده بود: به طور حتم مسأله سهمیه های دانشگاهی از جمله محورهای اصلی این شورا است که ما قصد داریم در تعامل با هیأت رییسه و کمیسیون علم و فناوری مجلس دوازدهم و در یک زمان بندی کوتاه این امر را محقق کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که تصمیم و موضع شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به لغو یا تغییر سهمیه های دانشگاهی چیست، اعلام کرده بود که به هر حال موضوع فقط حذف سهمیه ها نیست، بلکه برخی حوزه ها می تواند مازاد تعریف شود؛ در این صورت، جلوی جذب را برای عموم مردم نمی گیرد اما به هرحال باید تعدیل شود.

تسهیلاتی پر دردسر در انتظار اصلاح با این حال عده ای به عملکرد سازمان سنجش آموزش کشور در این زمینه انتقاد دارند.

از نگاه منتقدان، صرف اینکه این سازمان تنها مجری برگزاری کنکور است، کافی نیست و باید در اعمال سهمیه ها هم تجدیدنظر کند.

در این زمینه فاطمه زرین آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره این سهمیه ها به خصوص تسهیلات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیأت علمی، اظهار داشت: پیشنهادات اصلاحی سازمان سنجش آموزش کشور برای اعمال در سهمیه های کنکور از سوی وزارت علوم در اختیار دولت قرار گرفته است که دولت این پیشنهادات را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع داد.

تاکنون هیچ گونه تصمیمی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اعمال در کنکور 99 به سازمان سنجش آموزش کشور ابلاغ نشده است.

وی درباره تسهیلات نقل و انتقال فرزندان اعضای هیأت علمی، خاطرنشان کرد: تا زمانی که شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد تسهیلات فرزندان اعضای هیأت علمی مصوبه ای را به سازمان سنجش آموزش کشور ابلاغ نکند، این مصوبه به قوت خود باقی می ماند.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در مورد نحوه اعمال این امتیاز بعد از برگزاری کنکور، گفت: تسهیلات فرزندان اعضای هیأت علمی در کنکور اجرا نمی شود و مانند آیین نامه قهرمانان ورزشی و استعدادهای درخشان مجزا از سیستم کنکور مورد بررسی قرار می گیرد.

زرین آمیزی با اشاره به عدم امکان تغییر در برخی از سهمیه ها، تاکید کرد: برخی از سهمیه ها مانند سهمیه مناطق را نمی توانیم در کنکور تغییر دهیم؛ چرا که با عدالت آموزشی ارتباط دارد و از سوی دیگر عدم توزیع امکانات آموزشی یکسان در سطح کشور برقرار است؛ از این رو، سهمیه مناطق هم تعدیل می شود اما حذف نمی شود.

برخی دیگر از سهمیه ها ذی نفع کمتری در آزمون دارد که قابل تغییر است و اصلاحیه روی این موارد صورت گرفته است.

به گفته این مقام مسوول سازمان سنجش، تسهیلات فرزندان اعضای هیأت علمی فعلاً تا اعلام وضعیت نهایی آن همچنان پابرجا است اما سازمان سنجش آموزش کشور در لایحه وزارت علوم پیشنهاد حذف کامل آن را مطرح کرد.

وی تاکید کرد: شیوع ویروس کرونا فعالیت همه ارگان ها و دستگاه ها را تحت الشعاع قرار داده است و فکر نمی کردیم تا این اندازه روی عملکرد ما و روند برگزاری آزمون ها تاثیر داشته باشد؛ بنابراین با اولویت قرار گرفتن سایر مسائل، زمان بررسی سهمیه های کنکور هم به تعویق افتاد.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با این حال تاکید کرد که حذفیات منابع درسی آموزش و پرورش برای کنکور 99 به داوطلبان ابلاغ شده است، همچنین در آزمون سراسری 99 داوطلبان می توانند نوع نظام خود را برای سوالات کنکور انتخاب کنند.

آرامشی برای کنکوری ها به جز سیل سال 98 که نگرانی های زیادی برای کنکوری ها ایجاد کرد و منجر به تغییر تاریخ برگزاری کنکور کارشناسی ارشد شد، بحران کرونا سایه سنگین تری بر کنکور سراسری انداخت.

حتی سیل هم نتوانست محاسبات سازمان سنجش آموزش کشور را برای تغییر زمان برگزاری آزمون سراسری تغییر دهد اما زور کووید 19 به کنکور 99 رسید و این آزمون به جای تیرماه در روزهای 30 و 31 مردادماه برگزار می شود.

با این حال کنکوری ها بنا به دلایل مختلف هر سال با یک نگرانی بزرگ، روزها و شب ها را طی می کنند تا به این ماراتن بزرگ برسند؛ البته ریشه بخشی از این نگرانی ها، دامن زدن به حاشیه های حذف نشدن مصوبه تسهیلات فرزندان استادان است؛ حاشیه هایی که برای داوطلبان راه به جایی ندارد و تا زمانی که نهادهای تصمیم گیر، دور هم جمع نشوند و مصوبه های لازم را به اجرا نگذارند، آرامش به دل کنکوری ها راه پیدا نمی کند.

ایرنا/
کلید واژه ها: تسهیلات - شبکه های اجتماعی - اعضای هیات علمی - فرزندان - کنکور - شورای عالی انقلاب فرهنگی - نقل و انتقال - سازمان سنجش آموزش کشور - هیات علمی - داوطلبان - سازمان سنجش آموزش - علمی - منتقدان - اجتماعی - کنکور 99 - کارشناسی ارشد - انقلاب فرهنگی - انتقال - سازمان سنجش - نزدیک - حاشیه - گذشته - شورای عالی - سایر - هیات - شبکه - زمان - کارشناسی - هیأت - برگزاری

آخرین اخبار سرویس:
مدیران محلات تهران بر مبنای شایستگی انتخاب می شوند

ساخت دستگاه تب سنج دیجیتال توسط محققان دانشگاهی

ساخت دستگاه تب سنج دیجیتال توسط محققان دانشگاهی

امتحانات دانشگاه ها برگزار می شود؟

زمان برگزاری کنکور سراسری + جزییات

ساخت دستگاه تب سنج دیجیتال توسط محققان دانشگاهی

یافته های محقق ایرانی در معتبرترین مجله صنایع غذایی دنیا منتشر شد

یافته های محقق ایرانی در معتبرترین مجله صنایع غذایی دنیا منتشر شد

یافته های محقق ایرانی در معتبرترین مجله صنایع غذایی دنیا

یافته های محقق ایرانی در معتبرترین مجله صنایع غذایی دنیا

یافته های محقق ایرانی در معتبرترین مجله صنایع غذایی دنیا

چاپ یافته های محقق ایرانی در معتبرترین مجله صنایع غذایی دنیا

برنامه ای برای حذف حصارهای دانشگاه فردوسی مشهد وجود ندارد

ثبت 104 اختراع از ایران در دفاتر بین المللی

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان دانشگاه آزاد تصویب شد

رییس سازمان سنجش: اعتقادی به مافیای کنکور ندارم

افزایش 20 درصدی حقوق دانشگاه آزادی ها

تفاوت اساسی سازه های قرآن و روانشناسی / نیروی جاودانه قرآن منشأ آرامش در زندگی است

تفاهم نامه صدور پروانه کار موقت محققان خارجی امضا شد

تفاهم نامه صدور پروانه کار موقت محققان خارجی امضا شد

دانشمندان منبع کربن کیهانی را یافتند

ساخت نمونه اولیه ماسک الکترونیکی با کارایی 32 ساعته

تأیید هفت مصوبه در جلسه هیئت امنای جهاددانشگاهی

بازار بزرگ نشر را به استارتاپها بسپاریم/در حوزه فین تک پیشرو هستیم

بازار بزرگ نشر را به استارتاپها بسپاریم/در حوزه فین تک پیشرو هستیم

نحوه دفاع از پایان نامه دانشجویان علامه به صورت آنلاین اعلام شد

8 مرکز جامع علمی کاربردی در زنجان فعال است

برنامه سامان آراد در دانشگاه شیراز راه اندازی می شود + فیلم

تدریس 80 درصد رشته های دانشگاهی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان

چرا هنگام شادی یا غم گریه می کنیم؟ / پاسخ شیمی به اشک های ناخودآگاه

میزان افزایش حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد در سال 1399 اعلام شد

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

میزان افزایش حقوق کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد در سال 1399 اعلام شد

استفاده حداکثر از 50 درصد ظرفیت خوابگاه ها در سال تحصیلی جدید

رشته دکترای پژوهش محور آبیاری و زهکشی در دانشگاه رازی راه اندازی شد

طراحی کفش ورزشی با مکانیزم هیدرولیکی

طراحی کفش ورزشی با مکانیزم هیدرولیکی

طراحی کفش ورزشی با مکانیزم هیدرولیکی

صدور پروانه کار موقت برای محققان پسادکتری و استاد وابسته خارجی

جهانگیری: دانشگاه پیام نور با ارائه خدمات الکترونیک به همه موسسات کمک کرده است

دانشمندان منبع کربن کیهانی را یافتند

آمار ثبت نام در دوره های کاردانی نظام جدید/ امشب آخرین فرصت

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و اداره کل شیلات مازندران

نهمین نشست تخصصی مدیران حراست دانشگاه آزاد اسلامی استان های تهران، البرز و قزوین برگزار شد/ آقامیری: وظیفه حراست، پیشگیری از وقوع تخلف است نه مچ گیری

تمام فعالیت های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی همدان تا پایان هفته تعطیل شد

شناسایی 35 مورد مثبت جدید کرونا در شاهرود

دانشمندان منبع کربن کیهانی را یافتند

معرفی داوران بخش عکس چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین وزارت علوم و وزارت تعاون

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از اولویت های فرهنگی دانشگاه است

ارائه 88 رشته در دانشگاه های علمی و کاربردی زنجان

دانشمندان منبع کربن کیهانی را یافتند 

روس ها مدعی ساخت اولین واکسن ایمن کووید-19 شدند

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد به تصویب رسید

تصمیم هیئت امنای دانشگاه آزاد درباره شهریه دانشجویان/ تصویب افزایش 20 درصدی حقوق هیئت علمی و کارکنان

میزان شهریه سال آینده آزاد به هیات امناهای استانی واگذار شد

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی به تصویب رسید

افزایش حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد تصویب شد

افزایش حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد تصویب شد

ویژگی های کسانی که فقط از خدا می ترسند

معرفی دانش بنیان ها در وبینار معاونت علمی ریاست جمهوری

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد به تصویب رسید

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین وزارت علوم و وزارت تعاون

افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد به تصویب رسید

واحدی: ثبت نام ترم تابستانه دانشگاه علم و صنعت تا 25 تیرماه ادامه دارد

دانشجویان به تشریح ساخت و ساز در کوه صاحب الزمان کرمان پرداختند + فیلم

میزان شهریه سال آینده دانشگاه آزاد به هیات امنا های استانی واگذار شد

تولید اولین واکسن ایمن کرونا توسط روسیه

دانشگاه پیام نور دانشگاه «از راه نزدیک» است/ کرونا همه دانشگاه ها را «پیام نوری» کرد

میزان شهریه سال آینده به هیات امناهای استانی واگذار شد/ افزایش 20درصدی حقوق اساتید

محصولات 150 شرکت تولیدکننده دارو های گیاهی صادر شد

ترم تابستانه دانشگاه آزاد شیراز از چهارم مردادماه آغاز می شود

سرانجام طرح تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند چه شد؟ + فیلم

تکنسین پروری؛ اولویت اصلی در تربیت نیروی انسانی

عضویت رییس دانشگاه آزاد اسلامی سمنان در هیئت امنای موزه دفاع مقدس

بایسته های بهره مندی علوم روانشناسی از قرآن کریم

دانشجویان دانشگاه شریف امکان حذف درس پس از مردودی در امتحانات پایان ترم را دارند

روس ها مدعی ساخت اولین واکسن ایمن chr(034)کووید-19chr(034) شدند

روسیه نخستین واکسن ایمن ضد کرونا را ساخت

ساختمان اداری دانشگاه آزاد اسلامی مبارکه-مجلسی به نام سردار سلیمانی نامگذاری شد

پیاده سازی تورهای آموزشی مسئله­ محور در گروه گردشگری و هتلداری واحد تهران غرب/ نقاط قوت و ضعف آموزش مسئله محور چیست؟

دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، رتبه نخست کشور در پاسخگویی به مردم

دست و پنجه نرم کردن 988بیمار کرونایی در مازندران

عاشقانه های دیده نشده الهام حمیدی و همسرش + عکس و بیوگرافی

فراخوان طراحی و پیشنهاد الگو با موضوع تقویت هویت ملی و دینی در مناطق کم برخوردار اعلام شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با صدور مجوز جذب پرستاران امنیت شغلی آنان را فراهم کند

تخصیص اعتبارات پژوهشی به دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان

درگذشت دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی بر اثر کرونا/بهبودی چندین استاد مبتلا به این ویروس

ورود مجتمع تحقیقاتی کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی نی ریز به پروژه پرورش ماهی

ارتقای رتبه دانشگاه سمنان در رتبه بندی لایدن 2020

دانشگاهها خود را برای ترم مجازی آماده می کنند

همکاری های علمی با موسسه تبادلات دانشگاهی آلمان بررسی شد

درگذشت دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی بر اثر کرونا/بهبودی چندین استاد مبتلا به این ویروس

روس ها مدعی ساخت اولین واکسن ایمن کووید-19 شدند

بلاتکلیفی مالکان خوابگاه های دانشجویی خودگردان با شیوع ویروس کرونا در خراسان شمالی

روس ها مدعی ساخت اولین واکسن ایمن کووید-19 شدند

آزمون دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد مازندران غیر حضوری برگزار می شود

دفاع پایان نامه برای دانشجویان این دانشگاه آنلاین شد

فرصت جدید همکاری های علمی دانشگاهی با مؤسسه تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD)

در مکتب خانه کرونا! / هفتمین شماره نشریه دانشجویی «عینک دودی» منتشر شد

حذف تسهیلات فرزندان اعضای هیأت علمی؛ خیلی دور یا خیلی نزدیک

حذف تسهیلات فرزندان اعضای هیأت علمی؛ خیلی دور یا خیلی نزدیک