مطالب مرتبط:
پول فروش سهام عدالت کجاست؟
علت واریز نشدن پول فروش سهام عدالت
علت واریز نشدن پول فروش سهام عدالت
سهام عدالت| چرا پول فروش سهام عدالت واریز نمی شود؟
دلیل تاخیر در واریز پول فروش سهام عدالت مشخص شد
-100 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 9 تیر 1399 ساعت 20:302020-06-29اقتصادي

پول فروش سهام عدالت کجاست؟


مشتریان درخواست فروش سهام عدالت خود را به سایت کارگزاری بانک ها سپرده اند و طبیعی است الان که واریز پول به تاخیر افتاده، توقع داشته باشند موضوع را از همان طریق پیگیری کنند.

- "- بانک هایی که با استفاده از تبلیغات، مالکان سهام عدالت را وسوسه کردند تا کار فروش سهامشان را به کارگزاری آن ها بسپارند، با گذشت حدود یک ماه، هنوز موفق به واریز پول فروش سهام نشده اند.

این مسئله اعتراض مالکان سهام عدالت را به همراه داشته است.

بر اساس تصمیمات ستاد آزادسازی سهام عدالت، مردم غیر از مراجعه حضوری به کارگزاری های بورسی، می توانند وارد سایت یا اپلیکیشن های بانکی شوند و درخواست فروش 30 درصد از سهام عدالت خود را بدهند.

در همان روز های اول اعتراض هایی به یک طرفه بودن این قرارداد ها مطرح شد، چون در حقیقت مالک سهام عدالت قادر نیست خودش مشخص کند که کدام سهم ها را بفروشد و کدام سهم ها را نگه دارد و در حقیقت ثبت درخواست فروش سهام توسط مردم به معنی دادن اختیار تام به بانک ها و کارگزاری ها بود از این مسئله که بگذریم با گذشت چند هفته هنوز بعضی بانک ها نتوانسته اند پول حاصل از فروش سهام عدالت را برای مشتریان واریز کنند.

پیگیری های مکرر هم نتیجه ای نداشته و اپراتور های پاسخگو تنها به ذکر این نکته اکتفا می کنند که نمی توانند زمان مشخصی برای فروش سهام و واریز پول اعلام کنند.

آن ها در توجیه گفته اند ثبت درخواست فروش سهام عدالت به معنی فروش قطعی نیست و خود فرآیند فروش ممکن است زمان بر باشد.

دسته دیگری از بانک ها تقصیر را به گردن سامانه سمات انداخته اند، اما به هرحال این وسط کلی پول گم شده در حالی که مالکان سهام عدالت می گویند به پول فروش سهام نیاز دارند و اگر این نیاز فوری نبود، اصلا برای فروش سهام عدالت اقدام نمی کردند.

برای همین تاخیر به وجود آمده در واریز پول فروش سهام عدالت عجیب است.

بانک ها: تقصیر ما نیست مشتریان درخواست فروش سهام عدالت خود را به سایت کارگزاری بانک ها سپرده اند و طبیعی است الان که واریز پول به تاخیر افتاده، توقع داشته باشند موضوع را از همان طریق پیگیری کنند.

حجم مراجعه به شعبات به قدری بوده که کارمندان توان پاسخگویی به سوالات را ندارند.

شماره تلفن ها هم مدام اشتغال است و در نهایت بانک ها ترجیح داده اند با انتشار اطلاعیه موضوع را شرح دهند.

بانک پاسارگاد یکی از این بانک ها بود.

آن ها سوم تیرماه در اطلاعیه ای فرآیند فروش را شفاف سازی کردند و گفتند ماه گذشته اطلاعات کامل افراد را توسط کارگزاری خود در اختیار شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و وجوه تسویه (سمات) قرار داده اند و طبق برنامه پول سهام باید ظرف دو روز کاری از تاریخ فروش به شماره شبای اعلامی واریز می شد.

بانک پاسارگاد در ادامه با تاکید روی این مسئله که بانک ها در فرآیند انجام فروش سهام عدالت، تنها موظف به دریافت درخواست اعطای وکالت فروش از متقاضیان و انتقال آن به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه هستند و در سایر مراحل از جمله فروش سهام، تاییدیه فروش و واریز وجوه سهام فروخته شده نقشی ندارند تقصیر را از گردن خود باز کرد و به نوعی به دوش شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و وجوه تسویه (سمات) انداخت.

یک توجیه به ظاهر منطقی؛ منتظر بمانید توجیهات زیادی درباره علت تاخیر در واریز پول حاصل از فروش 30 درصد سهام عدالت مردم مطرح شده است.

بعضی ها روی زمان بر بودن عملیات و دردسر های آن مانور داده اند و بعضی ها سهامداران را به بردباری و شکیبایی تشویق کرده اند.

برای سهامدارانی که به نظر می رسد عجله هم دارند، اما یک ماه زمان نسبتا زیادی است.

به نظر می رسد بهترین و قابل قبول ترین دلیل را روح الله میرصانعی مطرح کرده؛ دبیرکل کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار در یک برنامه تلویزیونی که متن آن در خبرگزاری ایسنا آمده گفته در حال حاضر ابهاماتی در اجرای سفارشات سهام عدالت وجود دارد و ممکن است چند روز زمان ببرد تا کارگزار با ناظر هماهنگ کند و فروش انجام شود.

او درمورد دلیل وجود اختلال در برخی کارگزاری ها می گوید به دلیل اینکه فشار زیاد بود و سامانه ها باید سریع راه اندازی می شد، تنها راه اندازی صورت گرفت و سامانه ها در حال ارتقا هستند.

درواقع سفارشات دریافت می شود، اما ابهاماتی در نحوه اجرا وجود دارد.

همچنین هماهنگ کردن کارگزاران با ناظر برای فروش زمان بر است و این فرآیند ممکن است بیشتر از زمانی که برای فروش سهام های معمول و مرسوم در بازار طی می شود، طول بکشد، اما فرآیند آن در حال طی شدن است.

به گفته دبیرکل کانون کارگزاران بورس برخی از کارگزاران فروش هم انجام دادند، اما نتوانستند گزارش را از سپرده گذاری درمورد اینکه فروش به چه نحوی توزیع و بین مشتریان تقسیم می شود را دریافت کنند؛ بنابراین نمی توانند در حساب مشتری نشان دهند که چه تعداد سهم فروخته شده است.

میرصانعی با تاکید بر اینکه به دلیل فشاری که برای راه اندازی سامانه وجود داشت، نقایصی وجود دارد، اما نقایص و ابهامات درحال برطرف شدن است.

سرویس ها تقویت می شوند و کم کم روی روال معمول خواهند افتاد.

بدیهی است که این پروسه یک تا دو هفته اول طولانی تر باشد و نقایص کوچک داشته باشد، اما جای نگرانی نیست.

درواقع برخی کارگزاری ها سفارشات را فروختند و برخی منتظر هماهنگی با ناظر برای فروش هستند.

ممکن است کارگزاری هایی که فروش را انجام داده اند، سرویس را از سپرده گذاری نگرفته باشند که بتوانند در حساب مشتری نمایش دهند و وجوه را به حساب مشتری واریز کنند.

در این شرایط مشتری گمان می کند اقدامی صورت نگرفته، درحالی که گرفته و درحال انجام است، اما به دلیل مشکلات مذکور پروسه اش طولانی تر است.

پول فروش سهام عدالت کجاست؟ مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی هم درباره تاخیر در واریز پول فروش 30 درصد از سهام عدالت توضیح داده است.

به گفته حسین فهیمی [در حالت عادی]اگر پرداخت پول فروش سهام عدالت افراد بیش از 10 روز طول کشیده است به احتمال زیاد یا تاریخ شماره شبای این افرد نامعتبر بوده یا اطلاعات وارد شده ناقص است.

بهتر است آن دسته از مشمولانی که فروش سهام عدالت آن ها بیش از 10 روز گذشته به شعباتی که سفارش فروش داشتند مراجعه و شماره شبای خود را کنترل کنند تا از صحت اطلاعات وارد شده مطمئن شوند، اما افرادی که کمتر از 10 روز است اقدام به ثبت سفارش فروش کردند، ممکن است سهام آن ها تاکنون در بانک ها به فروش نرفته باشد، می گوید سفارش فروش در مجموع بانک ها تجمیع و به کارگزاری منتقل می شود.

بعد از آن کارگزاری ها براساس صلاحیت سهامداران، شرایط موجود در بازار و هماهنگی با ناظر بازار آن را به فروش می رساند به همین دلیل ممکن است این اقدام با تاخیر مواجه شده باشد و مراحل فروش زمان بر باشد.

به گفته او افرادی که کمتر از 10 روز است برای فروش سهام خود اقدام کرده اند، بهتر است صبوری کنند تا سهامشان فروخته شود و مبلغ به حساب آن ها واریز شود.

فروش 30 درصد سهام عدالت درست است؟ مهلت انتخاب مدل مدیریت مستقیم و غیرمستقیم به پایان رسیده است.

آن هایی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند، اگرچه دیگر نمی توانند با مراجعه حضوری به بانک برای فروش 30 درصد سهام عدالت اقدام کنند، اما هنوز قادر هستند درخواست حضوری فروش را به کارگزاری های بورس ببرند یا به صورت غیرحضوری در سایت ها و اپلیکیشن های بانکی ثبت کنند.

اگر نظر ما را برای فروش یا نگهداری این قسمت از سهام عدالت بپرسید می گوییم فروش 30 درصد از کل سهام عدالت حداقل به روش فعلی اشتباه است.

از نظر کلی ارزش برگه های 500 هزار تومانی که بعد 13 سال به هفت میلیون و 600 هزار تومان رسیده بود ظرف همین یک ماه اخیر تا 9 میلیون و 800 هزار تومان افزایش پیدا کرد.

در این حالت فروش سهام عدالت به ذات کار اشتباهی است مگر اینکه شما به پول آن 30 درصد سهم نیاز مبرم داشته باشید.

سوای این مسئله کاملا اقتصادی، مدل فروش وکالتی اخیر هم از نظر فنی ایرادا دارد.

در روش حاضر مالک سهام عدالت به بانک یا کارگزاری وکالت می دهد از طرف او 30 درصد سهام عدالت را بفروشد، اما در زمان فروش سهام، فرد قادر نیست سهم ها را تفکیک کند و از بانک و کارگزاری بخواهد بعضی از آن ها را در سبد سهامش نگه دارد.

بانک ها و کارگزاری ها فعلا سهم ها را به صورت کیلویی و درهم می فروشند که این نقطه ضعف بزرگی به حساب می آید.

لابد می دانید؛ سهام عدالت سبدی از سهم های مختلف است و منصفانه خواهد بود اگر در عوض فروش درهم و کیلویی، سهامدار بتواند آن ها را جدا کرده، سهم های خرد را بفروشد و از سهم های درشت و باارزش مثل جانش محافظت کند.


کلید واژه ها: سهام عدالت - سهام - عدالت - فروش سهام عدالت - فروش - کارگزاری - درخواست - بانک ها - اعتراض - بانک - اپلیکیشن های - واریز - حقیقت - آزادسازی - سایت - همان - اپلیکیشن - هایی - تصمیمات - مشتریان - قرارداد - استفاده - یک طرفه - مراجعه - پیگیری - سپرده - طبیعی - تاخیر - موضوع - همراه

آخرین اخبار سرویس:
تقدیر از عاملین برتر توزیع پگاه فارس

تحقق 92 درصدی درآمدهای مالیاتی مازندران

افزایش نرخ بیلت صادراتی ایران به چین

300 خانه «مسکن کریمان» در اردستان احداث می شود

استاندار اصفهان: توسعه فرهنگی، زیربنای توسعه اقتصادی است

واکنش انبوه سازان به راه اندازی بورس زمین و املاک

رییس سازمان تبلیغات: روضه تعطیل بردار نیست/ امسال با رونق و شکوه بیشتر برگزار می شود

40 معدن غیرفعال استان زنجان فعالیت خود را از سر خواهند گرفت

مشوق های تازه برای بازگرداندن ارز صادراتی

بررسی صنعت نساجی ایران در برنامه منهای نفت

زخم معادن بر تن کوه کرکس

جزییات عرضه اولیه سهام شرکت زر ماکارون در بورس

دو تصمیم مهم درخصوص نحوه برگشت ارز صادرکنندگان

بررسی صنعت عسل ایران در برنامه منهای نفت

دو تصمیم مهم در خصوص نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات

تشدید نظارت بر بازار لوازم خانگی فارس

سقف تسهیلات کارت اعتباری «همیاران سپهر» بانک صادرات ایران تا 500میلیون ریال افزایش یافت

بازگشت صیادان آب دور سیریکی با لنج های پر از ماهی

برگزاری اولین نشست حقوقی شرکت صنایع شیر ایران

همتی تصمیمات جدید ارزی بانک مرکزی را اعلام کرد

بانک آینده سقف کارت به کارت را به 6 میلیون تومان افزایش داد

قیمت انواع آهن آلات، امروز 22 تیر 99

اقبال سرمایه گذاری در صنایع کشور زیاد است

مشخص شدن قیمت درخواستی زنیت برای فروش سردار آزمون

تفاهم نامه منطقه آزاد کیش با سازمان غذا و دارو/ راه اندازی شهرک پزشکی در کیش

برداشت گندم در شهرستان خاش به اتمام رسید

ذوب آهن اصفهان پشتیبان توسعه زیر ساخت های کشور است

برگزاری اولین نشست حقوقی شرکت صنایع شیر ایران

اختصاص 120 میلیارد تومان به طرح های حوزه آبخیزداری استان سمنان در سال جاری

افزایش سرمایه شرکت های بورسی تصویب شد/ سهم شناور آزاد شرکت های دولتی افزایش یافت

ورود استارت آپ ها به بورس، شوآف دولت یا بازی با سرمایه مردم؟

تقدیر مدیر بانک توسعه صادرات از مدیر عامل پگاه آذربایجان غربی

افزایش 70 درصدی کشفیات فرآورده های نفتی و سوختی

بررسی صنعت چوب و مبلمان ایران در برنامه منهای نفت

همتی تصمیمات جدید ارزی بانک مرکزی را اعلام کرد

مهم ترین خبر های جامعه که در 22 تیر رخ داد

مقابله با کرونا در کسب و کارها

روایت رییس کل بانک مرکزی از دو تصمیم مهم برای بازگشت ارز های صادراتی

2 تصمیم مهم درباره ارز صادراتی

بهره برداری از 36طرح شهری در اصفهان

نرخ ارز آزاد در 22 تیر 99

جدیدترین تصمیمات درباره بازگشت ارزهای صادراتی اعلام شد

قیمت سکه و طلا در 22 تیر 99

دو تصمیم مهم در زمینه نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات

قیمت انواع میوه و تره بار در تهران، امروز 22 تیر 99

دو مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در خصوص نحوه برگشت ارز صادر کنندگان

جستجو برای یافتن کوهنورد گمشده در جهان نما و چند خبر کوتاه از گلستان

دو تصمیم مهم در خصوص نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات

مشوق های تازه برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان/ تعهد ارزی معادل 90 درصد ارزش پایه صادراتی

شاخص بورس از ارتفاع 1.8 میلیون واحد هم گذر کرد

جزییات افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی+ ویدیو

شریعتمداری: تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونایی امری ضروری است

بانک مرکزی: مهلت برگشت ارز صادراتی 4 ماه بعد از صدور پروانه صادراتی است

آسیب ها و نقاط قوت صنعت بیمه در ایام کرونا و پساکرونا

احیای مرجان های دریایی با مدیریت یک دامپزشک

تولید سالیانه 3 میلیون تن پلاستیک در ایران

بررسی صنعت گردشگری ایران در برنامه منهای نفت

تقدیر از عاملین برتر توزیع پگاه فارس

نحوه بازگشت ارز صادراتی مشخص شد

حفظ نقدینگی کشور با تولید نهاده دامی در صنایع شیر ایران

دانستنیهای خودرو | 10 دلیل برای کاهش قدرت موتور در طول زمان

عملیات اجرایی ترمیم جاده قلعه گنج به جاسک آغاز شد

جدیدترین تصمیمات درباره بازگشت ارزهای صادراتی اعلام شد

نخستین پروژه تاسیسات فاضلاب روستایی استان اصفهان در خمینی شهر/ افت فشار آب در اصفهان با شدت گرفتن بیماری کرونا

در رادیو ایران 20 بشنوید: نمایشگاه کتاب 99 برگزار نمی شود

عکس پیشاکرونایی علی پهلوان

همشهری TV | زباله؛ کاربری اراضی کشاورزی کهریزک را تغییر داد

جدیدترین تصمیمات درباره بازگشت ارزهای صادراتی اعلام شد

جدیدترین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار

رتبه نخست صندوق ارزش کاوان آینده در بازدهی

جدیدترین تصمیمات درباره بازگشت ارزهای صادراتی اعلام شد

سی ان ان: تاریخ دانان ترامپ را بدترین رییس جمهور معرفی خواهند کرد

سی ان ان: تاریخ دانان ترامپ را بدترین رییس جمهور معرفی خواهند کرد

عرضه مرغ با نرخ 20 هزار تومان گران فروشی است

ارزش تخلفات واحدهای عرضه لوازم خانگی، بیش از 12 میلیارد تومان بود

انتقال وجه کارت به کارت 6 میلیون تومان شد

دو تصمیم مهم در خصوص نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات

مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونا باید تمدید شود

اجرای طرح «ستارگان فروش بیمه های زندگی» در بیمه ایران

اجرای 50 درصد پروژه های شهر در منطقه شش

تمدید مهلت ثبت نام تسهیلات کرونا در قزوین

تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونایی ضروری است

بخشی از اراضی دولتی در رامسر رفع تصرف شد

اشتغال 250 نفر در معدن منگنز رباط کریم/250 هزار دلار ارز ذخیره می شود

جدیدترین قیمت سکه، طلا و ارز در بازار

ساخت یک میلیون خانه در سال واقع بینانه نیست

اجرای طرح نشاط معنوی به صورت مجازی در بقاع متبرکه خراسان جنوبی

آخرین خبر از افزایش حقوق بازنشستگان

مهلت بازگشت ارز های صادراتی مشخص شد

کیسه های پارچه ای منقش به آهوی جبیر و لاک پشت در هرمز توزیع شد

مطالعات 20 پردیس روستایی در قزوین تکمیل می شود

بانکها در رکود تورمی چگونه سودده شدند؟

تصمیمات مهم بانک مرکزی درخصوص نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات

رایزنی با سازمان اداری برای استخدام فرزندان فرهنگیان

سی ان ان: تاریخ دانان احتمالا ترامپ را یکی از بدترین رؤسای جمهور آمریکا معرفی خواهند کرد

قیمت دلار، یورو و ارز امروز 22 تیر 99

تولید سالانه 10هزارتن گوشت مازاد در استان فارس

سقف کارت به کارت بانکی افزایش یافت

شریعتمداری: تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونایی ضروری است

روش اطلاع سهامداران از کارگزار ناظر سهام عدالت خود

پول فروش سهام عدالت کجاست؟

پول فروش سهام عدالت کجاست؟