مطالب مرتبط:
روایتی از یک شب «حاج قاسم» بین نیروی دشمن/تنبیه فرمانده هم تشویق بود!
چمران: حاج قاسم نیروی بازدارنده ای در منطقه بود که در مقابل استکبار ایستاد / مومنی شریف: چمران و سلیمانی شخصیت های فراملی دارند
سرلشکر جعفری: تلاش های حاج قاسم موجب رشد چشمگیر نیروی قدس و مقاومت اسلامی در منطقه شد
سرلشکر جعفری: تلاش های حاج قاسم موجب رشد چشمگیر نیروی قدس و مقاومت اسلامی در منطقه شد
حاج قاسم سلیمانی نیروی بازدارنده ای در منطقه بود
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 9 تیر 1399 ساعت 11:152020-06-29سياسي

روایتی از یک شب «حاج قاسم» بین نیروی دشمن


با حاج قاسم و زارع منصوری حدود ساعت 10 شب بود رفتیم آنجا و در صف عراقی ها نشستیم، غذا گرفتیم و خوردیم چند تا لودر آنجا بود حاج قاسم به من گفت، - تو که راننده لودر هستی، می توانی یکی از این لودر ها را برداری، گفتم نه مگر می شود، گفت امکانش را خدا برایمان درست می کند.

هنوز داغ سردار سلیمانی بر دلش سنگینی می کند و می گوید، صبح روز شهادتش که تلویزیون تصاویرش را پخش می کرد با خودم گفتم چه اتفاقی افتاده و هر چه که گفتند حاج قاسم به شهادت رسیده اما باورم نشد.

عباس افزون از همشهریان حاج قاسم و از همرزمانش در جبهه جنگ با صدام است، او که سه سال و چهارماه در جبهه بوده اکنون 75 سال سن دارد قبل از اینکه سوالی بپرسم به یاد خاطراتش با حاج قاسم افتاد، از بزرگی سردار دل ها می گفت و صفت زیبای فرشته الهی را چندین بار در طول مصاحبه برای حاج قاسم به کار برد.

همرزم حاج قاسم صحبت هایش را با یک خاطره شروع کرد از اینکه به عنوان نیروی بسیجی و متخصص عازم جبهه شده بود و در یکی از روزهای سرد زمستان بود باید نگهبانی دو ساعته ای را می داد و ادامه داد: آن شب خیلی هوا سرد بود و دو نفر بودیم، رفتیم از زیر برف ها چوب پیدا کردم و داخل یک ظرف حلبی آتش روشن کردیم که گرم شویم، حدود 10 دقیقه ای طول نکشید که دیدم یک نفر به سمت ما می آمد گفتم احتمالا از نیروهای کومله هست و آماده بودیم که شلیک کنیم، ناگهان دیدم گفت، السلام علیک یا اباعبدالله حسین (ع) با یک تیپا به من گفت شما سر آتش نشستید و دشمن را نمی بینید اما دشمن شما رو می بیند می خواهید پادگانی را به آتش بکشید و گفت: فردا بیا دفتر فرماندهی.

فکر کردم حتما می خواهد ما را اذیت کند اما خیلی مرد مظلوم و خبره و کننده کاری بود وقتی رفتم دفر ایشان گفت، چند روز مانده به مرخصی شما گفتم، 10 روز گفت، 25 روز برو مرخصی و این شد که من به بچه ها می گفتم خدا خدا کنید سرهنگ بزند تو گوش شما اگر سرهنگ سلیمانی بزنه تو گوش شما خدا به شما کمک می کند.

من پنج فرزند داشتم که کوچکترین آنها شیرخواره بود حتی موقعی که به من گفتند به عنوان راننده باید بروی جبهه، نامه را که به همسرم نشان دادم ایشان گفت امر دست خداوند است، 26 ساله بودم که معرفی شدم به پادگان قدس و بعد از آموزش عازم جبهه شدم و بعد از 45 روز اول به کرمان برگشتم.

شبی که با حاج قاسم بین عراقی ها غذا خوردیم در مرحله دوم رفتم اهواز که من را انداختن بندر فاو که سه منطقه کارخانه نمد، خورعبدالله و منطقه ای به نام البهار بود، وقتی رفتم حاج قاسم من را دید و گفت: آقای افزون شهید نشدی گفتم نه من هنوز لیاقت نداشتم گفت تو از ملاهای قدیمی کنارت هست و واقعا هم اینگونه بود پدر همسمر یکی از ملاهای قدیمی بود.

در سنگر به من گفت، همراه من می آیی برویم خط.

گفتم سرهنگ هر جا که شما بگویی می ایم، رفتیم یه جایی کانال بود و سنگر کمین که حاج قاسم می رفت برای دیده بانی گفت، خدا با تو هست شب تا صبح سنگر می زنی اما تیر نمی خوری.

در همان منطقه کارخانه نمد یه منطقه ای به نام سه راهی مرگ بود محال بود گلوله به سمتت نیاد یک دفعه از حاج قاسم پرسیدم، چرا به اینجا می گویند سه راهی میرگ گفت هر که به این منطقه برود امکان ندارد که تیر به سمتش نیاید که من گفتم حاجی من چند سری رفتم اما اتفاقی نیفتاده حاجی خندید و گفت اون موقع خواب بودند! حاج قاسم ما را برد سنگر کمین و نشانم داد و گفت، اینها عراقی هستند اگر دل و جرأت داری برو اون سمت، یک نفر دیگر هم بود به نام آقای زارع منصوری که از همشهریان حاجی بود که شهید شد، دوربین را داد وقتی نگاه کردم دیدم کلا اینجا جایگاه لشکر صدام هست، گفتم سردار برویم، گفت، یک شریط دارد که اصلا صحبت نکنی چون اگر زبانت را باز کنی بفهمن که ایرانی هستی تو را می کشند.

من با حاج قاسم و زارع منصوری حدود ساعت 10 شب بود رفتیم آنجا و در صف عراقی ها نسشتیم، غذا گرفتیم و خوردیم چند تا لودر آنجا بود حاج قاسم به من گفت، تو که راننده لودر هستی، می تونی یکی از این لودرها را برداری، گفتم نه مگر می شود، گفت امکانش رو خدا برامون درست می کنه.

رفتم دیدم یکی از دستگاه ها صفر هست و هنوز بیلش هم زمین نخورده، برگشتم به حاجی گفتم یکی از دستگاه ها خوبه ولی بقیه نه، گفت برو چک کن روغن و آبش رو، گفتم بله داره ولی سوییچ نداره، گفت تو کیسه آخر پشت سر صندلی سوییچ هست رفتم برداشتم و روشن کردم، حاج قاسم خودش کنارم نشست و گفت، حرکت کن از خاکریز اول و دوم که گذشتیم به خاکریز سوم که رسیدیم، شلیک دشمن شروع شد و متوجه شدند.

صبح روز بعد رادیو لندن اعلام کرد که قاسم سلیمانی آمد عراق یک دستگاه لودر برداشت و برد از همان موقع شدیم راننده مشهور.

به حاج قاسم گفتم مرا با خودت به سوریه ببر عباس افزون که یکی از فرزندانش را پس از انقلاب شهید انقلاب کرده است، در طول جبهه چشمانش در حمله شیمیایی حلبچه اسیب شد و یک ترکش هم یادگاری دارد.

او می گوید: حاج قاسم در طول دوران جنگ هم همیشه جلوتر از نیروهایش بود وقتی به همرزمان می گفتیم چرا؟ می گفتند اگر ایشان نیاید که قدرت پیدا می کند، برود اگر او جلو نباشد که شما جرأت نمی کنی بروی فرمانده لشکر اصلا استراحت نداشت، رزمندگان می گفتند خداوند خودش همه برنامه ها را برای فرمانده منظم می کند ایشان هیچ وقت خستگی نداشت.

همرزم حاج قاسم از سال های بعد از جنگ هم گفت، اینکه هر وقت حاج قاسم کرمان می آمد بخصوص در ایام فاطمیه در بیت الزهراء به دیدنش می رفتم، به من می گفت، آقای افزون تو نیروی امام زمانی چند سری احوالم را پرسید گفتم خوبم.

حتی به سردار گفتم، من را ببر با خودت به سوریه ببر که حاجی گفت، تو سنت بالا هست وقتی بیای آنجا دشمن می گوید اینها نیرو نداشتند که این پیرمرد رو با خودشون آوردند.

سردار خودش را سرباز می دانست نه فرمانده این یادگار دوران دفاع مقدس خدمت های پس از جنگ حاج قاسم به مردم عاشیرنشین در کرمان و دیگر نقاط کشور را هم به یاد داشت و اینکه در یک اتفاقی که در مسیر جاده برای حاج قاسم افتاده بود و مردم متوجه شدند ایشان سردار سلیمانی هست واقعا صحنه زیبایی بود.

افزون با بیان اینکه سردار سلیمانی تا آخر عمرش خدایی عمل کرد و شهادت را می خواست و در جبهه وقتی دعای کمیل می خواند همیشه دعایش این بود که مرگ من را به شهادت برسان، خاطرنشان کرد: سردار هیچ کس را از خودش ناراضی نمی گذاشت، زودتر از همه سلام می کرد، بارها می شد در صف می ایستاد و غذا می گرفت همه می گفتند، سردار خودش را سرباز می داند نه فرمانده.

همرزم حاج قاسم با انزجار از دشمنان که ایشان را به ناجوانمردی به شهادت رساندند، اعتقاد داشت: به خاطر خون ریخته شده حاج قاسم دشمن زجر زیادی خواهد کشید و اکنون نیز می کشد.

وی که گلزار شهدای کرمان و مزار حاج قاسم را مأمنی برای آرامش داغ سردار می داند، صحبت هایش را با این دعا به پایان رساند که انشاءالله راه حاج قاسم هیچ وقت گم نشود و پررنگ تر شود و خداوند هم نگهدار مقام ولایت باشد.

فارس/
کلید واژه ها: حاج قاسم - قاسم - سردار سلیمانی - لودر - سردار - شهادت - سردار دل ها - تلویزیون - جبهه - جبهه جنگ - عراقی ها - سلیمانی - منصوری - مصاحبه - راننده - یکی از - نیروی - خاطره - سوالی - عراقی - فرشته - یک شب - الهی - عباس - زارع - حدود - درست - ساعت - صدام - شروع

آخرین اخبار سرویس:
دولت آماده تعامل سازنده با مجلس است/ تصویب لایحه افزایش سرمایه شرکت های بورسی در دولت

اعضای کمیته های کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مشخص شدند

دومین مرحله کمک مومنانه بسیج هنرمندان به نیازمندان انجام شد

هیچ یک از شهرستان های خراسان جنوبی در وضعیت سفید نیستند

ظریف، شایعه فروش جزیره کیش را رد کرد

5هزار و 200 شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد

مهاجری: رهبر انقلاب به رفتار نمایندگان انتقاد داشتند

استفاده از ظرفیت مشاوران جوان در دستور کار شورای شهر قزوین

مدیرعامل کشتیرانی خطاب به دریانوردان کشتی پتونیا: افتخار آفریدید

استانداری قزوین: 83 درصد از کارکنان یک شعبه بانکی کرونا گرفتند

رییس سازمان تبلیغات: روضه تعطیل بردار نیست

«هوشنگ صدیق» فرماندهی مخلص، سلحشور و کم نظیر بودند

اعضای کمیسیون آموزش تصمیم گیری درباره تعویق کنکور را بر عهده ستاد ملی کرونا گذاشتند

همایش مجازی با ماسک لبخند بزن با پیام وزیرکشور در بوشهر برگزار شد

کمالی مدیر روابط عمومی انجمن روزنامه نگاران استان هرمزگان شد

رهبر انقلاب: دولت باید تا روز آخر وظایف خود را انجام دهد

روحانی:دولت آماده همکاری و تعامل سازنده با مجلس است

روح الله زم، «علی رضوانی» را بازجو می داند یا یک خبرنگار؟

استانداری قزوین: 83 درصد از کارکنان یک شعبه بانکی کرونا گرفتند

تکلیف وراث سهام عدالت مشخص شد

دولت آماده تعامل سازنده با مجلس است/ تصویب لایحه افزایش سرمایه شرکت های بورسی در دولت

ماجرای عجیب گم شدن دختر 27 ساله در کردکوی+عکس

از تولید انبوه ماسک و محلول ضدعفونی تا ایجاد 180 هزار شغل در سراسر کشور

کاظم جلالی: روند اجرای عدالت در جهان وارونه شده است

«عیاران» در مرحله ویرایش پارتیتور است/ نکاتی درباره جشنواره جوان

اعضای هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان چهارشنبه انتخاب می شوند

روحانی: دولت آماده تفاهم، همکاری و تعامل سازنده با مجلس برای پیشرفت و آبادانی کشور است

سرهنگ غلامعلی کفاش بر اثر کرونا شهید خدمت شد

دولت آماده همکاری و تعامل سازنده با مجلس برای پیشرفت و آبادانی کشور است

دادخواهی یک ترور

گوسفند نژاد سنجابی از نژادهای برتر کشور

ترامپ به علم اعتقادی ندارد

هیچ یک از شهرستان های خراسان جنوبی در وضعیت سفید نیستند

کدخدایی: رهبری منشور همکاری قوای سه گانه را ترسیم کردند

پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص اصلاح یکی از مواد آیین نامه قانون هوای پاک

مدیرعامل کشتیرانی: حرکت دریانوردان کشتی پتونیا جهادی بود

عکس یادگاری رزیتا غفاری و سوسن پرور

بی صبرانه منتظر مناظره با ترامپ هستم

ما به امت اسلامی فکر می کنیم

گاف جدید هیات رییسه مجلس / پیش بینی فیاض از رییس جمهور 1400/ ابهام بر سر استعفای عارف / کنایه معنادار ره پیک به زمزمه های دیدار احمدی نژاد با اعضای شورای نگهبان

مشروح 20، یکشنبه 22 تیر 99

کمیسیون آموزش به زمان برگزاری کنکور ورود نکرد

یزدانی: کسانی برای ما تصمیم گیری می کنند که شایستگی ندارند

واکنش گزارشگر سازمان ملل به ترور شهید سلیمانی

کالامارد: اگر در کشورهای اصطلاحا دموکراتیک مقامی مثل سلیمانی ترور شده بود، آن را اعلام جنگ تلقی می کردند

تردد به فدراسیون تنیس روی میز ممنوع شد

دومین مرحله کمک مومنانه بسیج هنرمندان به نیازمندان صورت گرفت

اعضای کمیسیون آموزش تصمیم گیری درباره تعویق کنکور را بر عهده ستاد ملی کرونا گذاشتند

کالامارد: اگر در کشوری غربی مقامی مثل سلیمانی ترور شده بود، آن را اعلام جنگ تلقی می کرد

قالیباف: برنامه مجلس تغییر راهبردهای تجارت خارجی است

کالامارد: اگر در کشورهای اصطلاحا دموکراتیک مقامی مثل سلیمانی ترور شده بود، آن را اعلام جنگ تلقی می کردند

کمالی مدیر روابط عمومی انجمن روزنامه نگاران استان هرمزگان شد

پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص اصلاح یکی از مواد آیین نامه قانون هوای پاک

برگزاری رزمایش پدافند دفاع زیستی سپاه درچابهار

دهمین جلسه دادگاه اکبر طبری و دیگر متهمان

قالیباف: برنامه مجلس تغییر راهبردهای تجارت خارجی است

حضرت آیت الله سبحانی: اگر امنیت نباشد کار نظام دچار سکته می شود

استقبال روحانی از توصیه های امروز رهبر انقلاب

چهار فراکسیون پارلمانی تونس روی سلب رای اعتماد از الغنوشی توافق کردند

بازتاب بیانات رهبر انقلاب در خبرگزاری فرانسه

صالحی امیری: شورای نگهبان اساسنامه کمیته ملی المپیک را رد نکرده است

700 مکان پرتردد چابهار ضد عفونی شد

استقبال رییس جمهور از رهنمودهای رهبری درباره هم افزایی قوا/ تصویب لایحه دو فوریتی افزایش سرمایه شرکت های بورسی

ظرفیت میراث فرهنگی لرستان زمینه مناسبی برای توسعه استان است

تصویری از سیدحسن خمینی در بیمارستان بعد از مبتلا شدن عروس امام به کرونا /این ویروس مرموز را جدی بگیرید

انتقاد دو سناتور به تخفیف مجازات راجر استون

دولت آماده همکاری و تعامل سازنده با مجلس برای پیشرفت و آبادانی کشور است

700 مکان پرتردد چابهار ضد عفونی شد

«هوشنگ صدیق» فرماندهی مخلص، سلحشور و کم نظیر بودند

رهبری در دیدار با نمایندگان، منشور حل مشکلات کشور را ترسیم کردند

شعر طنز یک روحانی درباره کرونا

افتخارآفرینی دریانوردان بازگشته از ونزوئلا

روحانی: دولت آماده همکاری با مجلس برای پیشرفت و آبادانی کشور است

بازتاب بیانات رهبر انقلاب در خبرگزاری فرانسه

استفاده از ظرفیت قرارگاه خاتم برای اتمام پروژه های بزرگ عمرانی/ مشارکت قرارگاه در مسأله تامین مسکن

رهبری در دیدار با نمایندگان، منشور حل مشکلات کشور را ترسیم کردند

استقبال رییس جمهور از رهنمودهای رهبری درباره هم افزایی قوا/ تصویب لایحه دو فوریتی افزایش سرمایه شرکت های بورسی

مشایخی سرپرست مخابرات منطقه اصفهان شد

تسلیت قالیباف در پی درگذشت فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش

پیام تسلیت قالیباف در پی درگذشت فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش

نامه وزیر بهداشت به رهبر معظم انقلاب/دیری نخواهد پایید که مردم با سلامتی کنار هم زندگی کنند

هراسی از هجمه بیماری نداریم و یقین داریم که مهارش می کنیم

روحانی: دولت آماده همکاری با مجلس برای پیشرفت و آبادانی کشور است

دیدار و گفتگو مدیرعامل از طریق ویدئو کنفرانس با فرمانده کشتی پتونیا

واکنش روحانی به فرمایشات رهبر انقلاب درباره ارتباط قوا با یکدیگر

رهبری مولفه های نقشه راه آینده رادر دیدار بانمایندگان ترسیم کردند

نامه وزیر بهداشت به رهبر انقلاب

«دستیار ویژه» و «رییس حوزه ریاست» حوزه هنری منصوب شدند

استقبال روحانی از توصیه های امروز رهبر انقلاب

مدال روسیه بر سینه ابومهدی المهندس+عکس

برخورد قاطعانه جایگزین هشدار ها در مازندران

پیام تسلیت رییس جمهور درپی درگذشت فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش

روحانی: دولت آماده تفاهم، همکاری و تعامل سازنده با مجلس برای پیشرفت و آبادانی کشور است

ازسرگیری پرواز استانبول با محدودیت های جدید

افتتاحیه مجازی محافل ادبی استان البرز

لایحه افزایش سرمایه شرکت های بورسی با قید دو فوریت مصوب شد

زمان انتخاب اعضای هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس اعلام شد

نظرات پیشنهادی سازمان نظام صنفی در مورد تقنین قوانین حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به مجلس ارسال شد

سرنوشت پنج زن که با رییس دولت اصلاحات عکس یادگاری گرفتند+ تصاویر

لبیک روحانی به توصیه های امروز رهبر انقلاب به دولت و مجلس/دولت آماده تفاهم، همکاری و تعامل سازنده با مجلس است /سرمایه شرکت های بورسی افزایش می یابد

روایتی از یک شب «حاج قاسم» بین نیروی دشمن

روایتی از یک شب «حاج قاسم» بین نیروی دشمن