مطالب مرتبط:
گزارش وزارت نیرو از 10 رکورد برقی ظرف یک سال
گزارش وزارت نیرو از 10 رکورد برقی ظرف یک سال
250 طرح وزارت نیرو طی سال جاری به بهره برداری می رسد
تقدیر رییس جمهور از گزارش «اولین های برقی» وزیر نیرو
250 طرح وزارت نیرو طی سال جاری به بهره برداری می رسد
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 14 خرداد 1399 ساعت 14:352020-06-03اقتصادي

گزارش وزارت نیرو از 10 رکورد برقی ظرف یک سال


گزارش «اولین های برقی» وزارت نیرو، 10 دستاورد مهم صنعت برق ایران که برای نخستین بار در طول عمر این صنعت در کشورمان تنها در خلال سال 1398 کسب شده است را بازگو می کند.

- گزارش اولین های برقی وزارت نیرو، 10 دستاورد مهم صنعت برق ایران که برای نخستین بار در طول عمر این صنعت در کشورمان تنها در خلال سال 1398 کسب شده است را بازگو می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، جایگاه امروز صنعت برق، در شرایطی رقم خورده که باوجود مشکلات موجود ضمن حفظ پایداری صنعت، استمرار روند خدمت رسانی و تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز بخش های مختلف اقتصادی و تولیدی کشور به ثبت رسیده است.

در گزارش پیش رو، مهم ترین دستاوردهایی که در سال 1398 برای اولین بار در طول عمر صنعت برق کشور حاصل شده، مورد اشاره قرار گرفته است.

تقلیل رشد اوج بار به یک درصد، مانایی شبکه برق کشور در بازه فرکانس 0.

1 – 50 هرتز، تک رقمی شدن تلفات شبکه توزیع نیروی برق کشور، دستیبابی به قدرت سرانه نصب شده 1000وات به ازای هر نفر، دسترسی به ماکزیمم راندمان واحدهای حرارتی، تولید بیش از یک چهارم برق کشور بدون استفاده از سوخت فسیلی، ساخت سیستم های کنترل پیشرفته نیروگاهی، سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق، حذف قبوض برق کاغذی در شبکه توزیع بر، طراحی نیروگاه ملی ساخت داخل با راندمان 60 درصد، برنامه های ویژه صنعت برق در سال 1399 است.

تقلیل رشد اوج بار به 1درصد در تامین برق پایدار اوج توان مصرفی برق که دارای رشد میانگین 10 ساله بالای 5 درصدبود.

در سال 1397 نسبت به سال قبل به 2.

98 درصدکاهش یافت و با اجرای برنامه 098 (تامین برق با خاموشی صفر در تابستان 98) و گسترش برنامه ها و اقدامات مدیریت مصرف در سال 1398 رشد اوج توان مصرفی برای اولین بار به یک درصد رسید.

این موضوع بیانگر آن بود که تداوم سیاست مدیریت مصرف و تقاضای برق، گسترش اقدامات فنی و اجتماعی و به خصوص ارتقای مشارکت مردم، آثار و پیامدهای مطلوبی را در پایداری فنی و اقتصادی صنعت برق دارد.

 منحنی بار مصرفی شبکه سراسری در یکی از روزهای اوج بار بیانگر این است که 3874 مگاوات مدیریت مصرف در سمت مصرف تحقق یافته که برابر با احداث بیش از 5000 مگاوات نیروگاه در سمت تولید است.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                              مانایی شبکه برق کشور در بازه فرکانس به خاطر قابل ذخیره نبودن، انرژی الکتریکی در مقیاس شبکه های بزرگ باید به صورت لحظه ای تولید و مصرف شود.

لذا برقراری توازن لحظه ای مابین برق تولید شده (شامل تولید کلیه نیروگاه های کشور) و برق مصرف شده (شامل کلیه مصارف برق کشور)، یکی از حساس ترین، پیچیده ترین و پیشرفته ترین عملیاتی است که توسط متخصصین شبکه برق هر کشور انجام می شود.

به نحوی که این عدم توازن می تواند موجب ناپایداری و حتی وقوع خاموشی گسترده (black-out)  در شبکه کمتر باشد، نشان دهنده سطح بالای عملکرد حرفه ای و دانش مهندسی همکاران شبکه برق کشور است.

با تنظیمات سیستم های کنترل نیروگاهی، بهره برداری دقیق و توازن لحظه ای بین تولید و مصرف توسط متخصصین دیسپاچینگ ملی کشور، سطح کیفی مدیریت شبکه برق در سال 1398 در رده بالاترین سطوح جهانی قرار گرفته است.

به گونه ای که برای اولین بار 99.

92 درصد از کارکرد شبکه قدرت کشور در بازه فرکانس 0.

1 – 50 هرتز بوده است.

این آمار نشان می دهد شبکه برق کشور از حیث پایداری و کنترل شبکه های قدرت در زمره بهترین شبکه های جهان قرار دارد.

تک رقمی شدن تلفات تلفات انرژی الکتریکی همواره یکی از دغدغه های صنعت برق در دنیا است.

فرسودگی تاسیسات، طول و گستردگی شبکه، انشعابات غیرمجاز، خطاهای قرائت لوازم اندازه گیری و طراحی ضعیف از جمله عوامل مهم در به وجود آمدن این هدررفت انرژی الکتریکی است.

با برنامه ریزی و اقدامات صورت گرفته در سال 1398 برای اولین بار در تاریخ صنعت برق ایران تلفات انرژی در بخش توزیع تک رقمی شد و به 9.

76 درصدرسید.

این کاهش 0.

7 درصدی نسبت به سال قبل منجر به صرفه جویی بیش از 500 میلیون مترمکعب در گاز مصرفی نیروگاه ها و جلوگیری از انتشار بیش از یک میلیون تن دی اکسید کربن در هوا و همچنین صرفه جویی حدود 240 میلیون یورو در احداث نیروگاه ها شده است.

در حال حاضر درصد تلفات در بخش توزیع برق کشور از بسیاری از کشورهای مطرح دنیا از جمله برزیل، ترکیه، مکزیک، مجارستان، کرواسی، هند و پاکستان کمتر شده است.

این اقدامات که به منظور کاهش تلفات با جدیت در کشور شروع شده است در سال های آینده همچنان ادامه خواهد داشت.

به علاوه، نتایج حاصل قبل از موعد پیش بینی شده در برنامه دولت دوازدهم محقق شده است.

دستیابی به قدرت سرانه نصب شده 1000 وات به ازای هر نفر با به مدار درآوردن 2850 مگاوات نیروگاه جدید شامل نیروگاه های حرارتی، برق آبی، تولید پراکنده و تجدیدپذیر در سال 1398 و رساندن ظرفیت نیروگاه های جدید کشور به 83350 مگاوات در پایان سال، قدرت سرانه نصب شده به ازای هر ایرانی برای اولین بار به 1000 وات رسید که شاخص بسیار ملموسی در رشد، توسعه و رفاه اجتماعی مردم کشور است.

باوجود تحریم های ظالمانه و شرایط دشوار بین المللی، با توجه به قابلیت ها و توانمندی های متخصصین صنعت برق در ساخت داخل واحدهای نیروگاه های کشور حتی در سال 1398 بیشترین ظرفیت جدید نیروگاه های حرارتی طی دولت های یازدهم و دوازدهم به میزان 2251 مگاوات احداث شده که در طی سال های گذشته بی سابقه بوده، همچنین ببیشترین ظرفیت تولید نیز به میزان 3348 مگاوات در سال 1398 حاصل شده است.

دسترسی به حداکثر راندمان واحدهای حرارتی اضافه شدن سالیانه بخش بخار واحدهای سیکل ترکیبی نیروگاه ها (علیرغم عدم تخصیص های لازم در بودجه های سالیانه) و برنامه ریزی های دقیق و توامان بخش تولید برق و دیسپاچینگ ملی در انتخاب آرایش واحدهای نیروگاهی و بهره برداری بهینه و برنامه ریزی زمان تعمیرات واحدها (به طوری که در اکثر اوقات واحدهای سیکل ترکیبی و با حداکثر راندمان داخل مدار باشند) موجب شد.

  در سال 1398 راندمان سالانه نیروگاه های حرارتی کشور به بیشترین مقدار در طول تاریخ صنعت برق و برای اولین بار به میزان 38.

56 درصدارتقاء یابد.

راندمان نیروگاه های حرارتی کشور در سطح مناسبی در مقایسه با سایر کشورهای جهان قرار دارد.

جهت افزایش بیشتر راندمان نیروگاه های حرارتی، ضرورت تبدیل واحدهای گازی باقی مانده به سیکل ترکیبی با تامین بودجه های لازم بیش از هر زمانی وجود دارد.

تولید بیش از یک چهارم برق کشور بدون استفاده از سوخت فسیلی برای اولین بار، بیش از 25درصد از برق تولید شده توسط نیروگاعه های کشور در سال 1398 توسط بخش بخار واحدهای سیکل ترکیبی، نیروگاه های برق آبی، اتمی و انرژی های نو بدون استفاده از سوخت و یا سوخت اضافی فسیلی انجام گرفته است.

از 312.

658 میلیارد کیلووات ساعت برق تولیدی در سال 1398، 79.

459معادل  میلیارد کیلووات ساعت آن بدون استفاده از سوخت یا سوخت اضافی فسیلی بوده است.

مقادیر سال 1398 نیز نشان می دهد که از 79.

459 میلیارد کیلووات ساعت انرژی، 41.

94 میلیارد کیلووات ساعت آن با تبدیل واحدهای گازی به سیکل ترکیبی و بدون استفاده از سوخت اضافی تولید شده است و این به آن معناست که نزدیک به 11 میلیارد مترمکعب گاز در سال 1398 صرفه جویی شده است.

در حال حاضر نیز ظرفیت قابل تبدیل به سیکل ترکیبی 7500 مگاوات است که در قالب قراردادهای بیع متقابل در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد که با انجام این امر باز هم سالانه 12 میلیارد مترمکعب گاز صرفه جویی خواهد شد و راندمان ظرفیت نیروگاه های حرارتی کشور به بیش از 42درصد خواهد رسید و همچنین از انتشار حدود 43 میلیون تن گازهای گلخانه ای در سال نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد.

جهت تسریع در امر مهم فوق، ضرورت دارد مطابق قانون مربوطه سوخت صرفه جویی شده حاصل از احداث بخش بخار نیروگاه های سیکل ترکیبی به سرمایه گذاران تحویل شود که در این مورد نیاز به همکاری وزارت نفت است.

ساخت داخل سیستم های پیشرفته نیروگاهی و استفاده در نیروگاه های جدید برای اولین بار در سال 1398 طراحی و ساخت سیستم های کنترل پیشرفته نیروگاه ها در داخل کشور انجام شد و روی دو واحد نیروگاهی (غرب کارون 1 و 2) نصب و این واحدها با سیستم های کنترل با دانش فنی ایرانی به شبکه سراسری متصل شدند.

از این پس، نیروگاه های ساخت داخل با سیستم های کنترل پیشرفته ایرانی به مدار خواهند آمد.

سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق سنکرون سازی شبکه های برق ایران و عراق براساس توافقات به عمل آمده سال 1397بین وزارتخانه های نیروی جمهوری اسلامی ایران و برق جمهوری عراق در ساعت 11:28 مورخ دهم آبان سال 1398 با اتصال خط تبادلی العماره – کرخه آغاز و در ادامه با در مدار قرار گرفتن خط دوم تبادلی بصره – خرمشهر، به صورت موفق انجام شد.

با توجه به اهمیت انجام مطالعات جامع پیش از آغاز فرآیند سنکرون سازی و فراهم کردن تمهیدات لازم در مواجهه با رخدادهای احتمالی در حین فرآیند سنکرون سازی، مجموعه اقدامات گسترده ای در حوزه های مطالعات امنیت و پایداری شبکه، برنامه ریزی تولید و تعمیرات بهره برداری، مخابرات، تله متری و اسکادا صورت گرفت که تحقق موفقیت آمیز این امر را میسر کرد.

حذف قبوض کاغذی در شبکه توزیع برق طرح ملی قبض سبز با هدف حذف قبوض کاغذی و تسهیل در ارائه ی خدمات غیرحضوری به مشترکین در سال 1398 اجرا شد.

شماره تماس های نزدیک به 36 میلیون مشترک معادل 98 درصد از کل مشترکین جمع آوری شد که در ارائه قبوض پیامکی و ایجاد ارتباط دوسویه با مشترکین مورد استفاده قرار می گیرد.

ایجاد هاب متمرکز قبض سبز و ایجاد بستر رویت و پرداخت صورت حساب های برق به صورت مجازی از اهم اقدامات انجام شده در طرح ملی قبض سبز است روش های مشاهده و پرداخت غیرحضوری قبوض برق شامل استفاده از وب سایت شرکت های توزیع، اپلیکیشن های تلفن همراه، مشارکت 12 سامانه پرداخت الکترونیک (PSP)، سامانه تلفنی 1521، دستگاه های ATM بانک ها و POS فروشگاه ها و نیز دفاتر پیشخوان دولت و ICT روستایی بوده که همچنان در حال توسعه و ارتقاء سطح خدمات است.

مجموع اقدامات صورت گرفته به رشد درصد پرداخت های غیرحضوری تا 98.

4 درصد منجر شده است.

مهم ترین دستاوردهای طرح قبض سبز شامل حذف 1100 تن کاغذ، بهبود شاخص های عملکردی مثل قرائت، وصول مطالبات، تسهیل ارتباط با مشترک و ایجاد فرصت ارتباط دوسویه با مشترک می شود.

طراحی نیروگاه ملی ساخت داخل با راندمان 60 درصد در سال 1398 طرح نیروگاه ملی با واحدهای پیشرفته ساخت داخل منطبق با شرایط اقلیمی نقاط مختلف کشور و با اهداف افزایش توان، افزایش راندمان، انطباق با شرایط زیست محیطی و کاهش مصرف آب، کنترل آلاینده ها، کاهش هزینه های احداث و بهبود بازه های تعمیرات، طی مطالعات و بررسی های علمی و کارشناسی و طرح های ابتکاری (مانند طرح HAS) تهیه شده و اولین نمونه آن نیز با استفاده از واحد پیشرفته ساخت داخل MGT75  با راندمان 60 درصد خواهد بود که قرار است در سال 1399 اجرای آن در یکی از نیروگاه های کشور آغاز شود.

20 برنامه ویژه صنعت برق در سال 1399 20 برنامه ویژه صنعت برق در سال 1399 در قالب پویش # هر هفته – الف – ب – ایران؛ ساخت وسازها و سازوکارها شامل اجرای کامل برنامه 99، (خاموشی صفر در تابستان 1399)، به مدار آوردن دیسپاچینگ پیشرفته ملی کشو،   استفاده از میعانات گازی برای سوخت توربین گاز،   ادامه کاهش تلفات در بخش توزیع و رساندن آن به 9.

2 درصد، ادامه افزایش راندمان متوسط سالیانه در نیروگاه های حرارتی و رساندن آن به بیش از 39 درصد، شروع فعالیت اجرایی نیروگاه سیریک هرمزگا،   شروع فعالیت اجرایی اولین نیروگاه ملی با راندمان 60 درصد،   اتمام خط سوم 400 کیلوولت ایران – ارمنستان، به مدار آوردن اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور،   توسط فیبرنوری در بستر شبکه برق با استفاده از ظرفیت شرکت های فناوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات،   افزایش صادرات برق به کشورهای همسایه، تکمیل مطالعه سنکرون سازی شبکه های برق ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان، توسعه دفاع سایبری در حوزه زیرساخت های شبکه برق ایران می شود.

همچنین برنامه ریزی بهینه و زمان واقعی توان راکتیو در شبکه برق کشور (برای اولین بار مابین کشورهای منطقه)، راندمان بازار میان روزی (intra-day market) در شبکه برق،   بومی سازی سامانه های راهبری شبکه برق (EMS/SCADA)، گسترش ایستگاه های شارژ برقی و جایگزینی 50000 موتورسیکلت بنزینی با موتورهای برقی، تحول دیجیتال در بخش توزیع برق براساس یکپارچه سازی سامانه های فنی و غیرفنی، افزایش سهم ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر به حداقل دو درصد از ظرفیت کل نیروگاه های کشور و حمایت کامل از ساخت کولرهای گازی با راندمان بالا در کشور، تدوین استاندارد و اجرایی نمودن استاندارد انرژی دستگاه های کولرگازی با همکاری وزارت صمت از دیگر برنامه های وزارت نیرو است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: صنعت برق - وزارت نیرو - صنعت - صنعت برق ایران - گزارش - کشور - دستاورد - طول عمر - نیرو - وزارت - اولین - کشورمان - انرژی الکتریکی - نخستین - برقی - ایران - شبکه توزیع - خدمت رسانی - نیروی برق - مورد - شبکه - الکتریکی - مهم ترین - شبکه برق - پایداری - اقتصادی - فرکانس - مشکلات - تولیدی - تامین

آخرین اخبار سرویس:
نقش فراموش شده هیات مدیره ساختمان ها در ارتقای فرهنگ ایمنی

آمریکا کالاهای لوکس را هدف قرار داد

عملیات تمرینی اصلاح و بهینه سازی روشنایی معابر اراک آغاز شد

نقش فراموش شده هیات مدیره ساختمان ها در ارتقای فرهنگ ایمنی

قیمت روز انواع تبلت

استاندار آذربایجان غربی: کنترل تجمع ها در استان، اولویت نخست مسوولان باشد

منطقه آزاد چابهار فرصتی ویژه برای اقتصاد کشور/ توسعه سواحل مکران، نیازمند عزم ملی

جشنواره مهارت آموختگان کارآفرین برتر خوزستان برگزار می شود

روسیه به دلار زدایی ادامه می دهد

هوا گرم شد کرونا انرژی گرفت

اجرای همسان سازی 90 درصدی حقوق بازنشستگان و شاغلان هم تراز از اول مهر

حقوق بازنشستگان در سال 99 چقدر است؟

بخشی از سهام 9 شرکت به تامین اجتماعی داده می شود

استاندار خراسان رضوی: پرداخت تسهیلات کرونا کار شجاعانه دولت بود

جذب 90 درصدی داوطلبان آزمون استخدامی دارای 3 مهارت شغلی/ پذیرش 100 درصدی در حوزه IT

جدیدترین ضرب المثل های چینی روز

تعیین رقم وام ودیعه اجاره مسکن منوط به توافق با بانک مرکزی است

آمریکا کالاهای لوکس را هدف قرار داد

آموزش رایگان 3 رشته صنایع دستی در شهر ری

آمار روزانه مبتلایان کرونا در لبنان رکورد زد

وزیر نفت: ایران از پا نمی نشیند

2 میلیون و 500 هزار یورو محصولات دانش بنیان از استان مرکزی صادر شد

ارزش گذاری دارایی های نامشهود شرکت ها؛ چالش جدید اقتصاد ایران

کاهش 70درصدی معاملات مسکن

آمار روزانه مبتلایان کرونا در لبنان رکورد زد

فرمانداران در تکمیل پروژه های نیمه تمام اهتمام ویژه داشته باشند

گلچین از جدیدترین مدل های مانتو به رنگ سال 99

کار صادرات گاز به کشورهای منطقه با ایمیل جلو نمی رود/ رمزگشایی از ناکامی های ایران در بازار گاز منطقه

کاهش قیمت برنج تایلندی

پرونده پژو 405 به طور کامل بسته شد

تخم مرغ های مرغ تخم طلا، از داستان تا واقعیت

آغاز واریز حقوق تیرماه و مابه التفاوت های فروردین و اردیبهشت مستمری بگیران تامین اجتماعی + جدول

پیش بینی نفت 150 دلاری تا 5 سال آینده

گلچین از جدیدترین مدل های مانتو به رنگ سال 99

فاجعه در کمین اقتصاد دوبی

افزایش مبلغ وام های دانشجویی

قیمت مرغ به 18.5 هزار تومان رسید

فاجعه در کمین اقتصاد دوبی

برگزاری دوره آموزشی جامع بورس در قم

فاجعه در کمین اقتصاد دوبی

فاجعه در کمین اقتصاد دوبی

افت 12 هزار واحدی شاخص کل بورس / ارزش معاملات امروز 16 هزار میلیارد تومان شد

معرفی گوشی 75 دلاری لاوا Z61 Pro محصولی از هند

خبر خوش برای فرهنگیان بازنشسته

بزرگترین بحران اقتصادی بعد از جنگ جهانی با شیوع کرونا

حذف بخشی از پذیرفته شدگان طرح ملی مسکن

جهاد در سنگر اقتصادی

جدیدترین ضرب المثل های چینی روز

وضعیت نامشخص پرداخت دور جدید کمک معیشتی در دوران کرونا

افزایش مبلغ وام های دانشجویی

افزایش مبلغ وام های دانشجویی

ادامه روند کاهشی نرخ بیکاری ترکیه

تولید خودروی 405 جی ال ایکس بنزینی متوقف شد

مسئولانی که تکلیف شان با خودشان مشخص نیست/مسکن معضلی که به فاجعه ملی تبدیل شد/مسیر تکراری صداوسیما

ادامه روند کاهشی نرخ بیکاری ترکیه

ثروتمندتر شدنِ ثروتمندترین مرد تاریخ!

ادامه روند کاهشی نرخ بیکاری ترکیه

تندگویان: کرونا، ازدواج جوانان را به تاخیر انداخت

تراز تجاری چپست؟

برگزاری دوره آموزشی جامع بورس در قم

چه چیزی جرات و شوق ازدواج جوان های قمی را گرفته است؟

رونق مشاغل اینترنتی به جهش تولید می انجامد/مجوزبازی در اقتصاد دیجیتال پذیرفتنی نیست

صید کیلکای دریای خزر آغاز شد

صدور 4 میلیون کد سهامداری در سال جاری

چه چیزی جرات و شوق ازدواج جوان های قمی را گرفته است؟

تخم مرغ های مرغ تخم طلا، از داستان تا واقعیت

شیوه نامه های رمز ارزها تدوین می شود/طلاکوبی دام ها به منظور جلوگیری از قاچاق این سرمایه کشور

نمی توانیم کشور را 6 ماه تعطیل کنیم

حذف بخشی از پذیرفته شدگان طرح ملی مسکن

خطری که ادبیات را تهدید می کند

کوپن بازمی گردد؟

تداوم موج دوم کرونا در ایالت ویکتوریای استرالیا

صدای سهامدار 1399/04/22

مرضیه برومند: خودمان هوای خودمان را داشته باشیم

معجزه ریال

معامله گران قربانی هسته ضعیف

تامین کل زمین طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای زیر 25 هزار نفر

تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس ایران 1399/04/22

هشدار یک استاد دانشگاه نسبت به زنگ خطر کاهش نرخ جمعیتی کشورمان

20 درصد لوازم یدکی خودرو در بازار تقلبی است

مروری بر قابلیت های مدرن چیپ ست Kirin 810، قلب تپنده Huawei Nova 7i

دستور روحانی درباره برخورد با گرانفروشی ایرانسل و همراه اول

رکورد اشتغال زایی در کانادا شکسته شد!

تغییرات دیروز شاخص کل بورس تهران 1399/04/22

بازار 1399/04/22

آسیب بازار از سیاست گذاری های اشتباه

سالانه بیش از 570 هزار تن زباله پلاستیکی در کشور تولید می شود

اخذ مالیات سنگین از دلالی خودرو صفر به پیشنهاد وزارت اقتصاد

قیمت محصولات و لوازم بهداشتی در بازار چقدر است؟

ماسک زدن برای رشد اقتصادی حیاتی است!

60 درصد بورس منتظر علامت جهانی

وام 1700 میلیارد دلاری برای کسب و کارها

رودررویی سهام و صنایع با موج دوم کرونا

تاثیر سرمایه گذاری مستقیم خارجی بر رشد اقتصادی

60 درصد بورس منتظر علامت جهانی

فرجی راد: توسعه گردشگری در کیش مد نظر است نه فروش آن به چین

منتخبان عصر جدید قسمت اول 21 تیر ماه برای شرکت در نظر سنجی مردمی

روزهای تیره در انتظار اقتصاد انگلیس

زراعت چوب در گلستان رونق می گیرد؟

تاثیر سرمایه گذاری مستقیم خارجی بر رشد اقتصادی

گزارش وزارت نیرو از 10 رکورد برقی ظرف یک سال

گزارش وزارت نیرو از 10 رکورد برقی ظرف یک سال