مطالب مرتبط:
مرثیه ای برای رویایی سیاه/ تظاهرات تنها راه باقی مانده برای پایان دادن به نژاد پرستی در آمریکا
تظاهرات ضد نژاد پرستی در آمریکا سراسری شد
واکنش مسی به نژاد پرستی در آمریکا
واکنش عصبانی پمپئو به توییت ظریف درباره نژاد پرستی در آمریکا
ابوالفتح: کرونا و نژاد پرستی دستاوردهای ترامپ را نابود کرد / له شدن یک سیاه پوست مسئله جدیدی در آمریکا نیست
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 14 خرداد 1399 ساعت 14:002020-06-03سياسي

تظاهرات تنها راه باقی مانده برای پایان دادن به نژاد پرستی در آمریکا


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازباشگاه خبرنگاران، با گسترش شبکه جهانیِ اینترنت و انفجار وسایل ارتباط جمعی از ابتدای قرن بیست و یک، اعتراضات گسترده بسیاری در سرتاسر جهان شکل گرفته است.

ظهور شبکه های اجتماعی در سال های اخیر علاوه بر پیامد های منفی، دریچه ای نو بر آگاهی انسان ها از احوال جهان گشوده اند که گاهی باعث می شود انسان امروزی در مواجهه با برخی رویدادها، با تَحَیُر، به آن پی ببرد که علی رغم ادعای ترقی و پیشرفت، هنوز نتوانسته برخی تعصبات کورکورانه ای که در ساختار کلی جامعه نهادینه شده است را کنار بگذارد.

در هفته گذشته پخش زنده ویدئویی در شبکه های مجازی و تلویزیونی که در آن شهروند سیاهپوست آمریکایی به نام بسیاری را در آمریکا به همراه داشته است.

با نگاهی عمیق تر به این ویدئو می توان دید طلایه دار بودن در ارتقای سطح فرهنگی، برخورداری از جهان وطنی و زندگیِ آرمانی از سوی آمریکا ادعای دروغینی بیش نیست و کوته بینی، تنگ نظری و بیگانه هراسی از گذشته ای دور تاکنون همراه همیشگیِ ساختار حاکم بر نظام سیاسی و اقتصادی این کشور است.

به طور طبیعی، رفتار وحشیانه افسر پلیس در این کلیپ با شهروند سیاهپوست آمریکایی هر انسانی را به تفکر وا می دارد تا این نکته را به خود یادآور شود که با روی کار آمدن دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، نژادپرستی، یا به عبارتی آپارتاید، که تصور می شد به بخشی از تاریخ تبدیل شده باشد، بیش از پیش به جریان اصلی حاکم بر آن مبدل گشته است.

از این رو بر آن شدیم تا با نگارش این گزارش ابتدا پیشینه ای کوتاه از تاریخ نژادگرایی در آمریکا را بررسی کرده و سپس نگاهی به ابعاد مختلف جنایت وحشیانه اخیر داشته باشیم.

به همین دلیل در بخش اول از آغاز بردگی سیاهپوستان در آمریکای شمالی، شبکه راه آهن زیرزمینی، اعلامیه آزادی بردگان، سخنرانی، جنبش ها و ترور مارتین لوتر کینگ، لایحه حقوق مدنی، قانون حق رأی، به روی کار آمدن سیاهپوستانی مانند باراک اوباما در صحنه سیاسی آمریکا و حواشی و حوادث رخ داده در خللِ این مسائل پرداخته و در بخش بعدی زوایای مختلف قتل غیرانسانی جورج فلوید و بازتاب آن در آمریکا را بررسی خواهیم کرد.

شروع تاریخ سیاه و سفیدِ آمریکا اوایل قرن 17 میلادی اروپایی های سفید پوستی که به تازگی در آمریکای شمالی سکنی گزیده بودند برای برآورده کردن نیاز خودشان به کارگر منبعی ارزان و با تعداد بالا، یعنی سیاهپوستان آفریقایی-آمریکایی را در نظر گرفتند.

ورود یک کشتی 20 نفره از سیاهپوستان آفریقا به جیمزتاون (ویرجینیا، آمریکا) در سال 1619 میلادی (998 شمسی) سنگ بنای برده داری در آمریکا را پی ریزی کرد.

تخمین زده می شود بعد از این زمان حدود 16 میلیون برده سیاهپوست به آمریکا وارد شده است.

در سال 1808 ورود برده به آمریکا ممنوع اعلام شد، اما در جنوب آمریکا که تعداد سیاهپوستان کمتر بود و اقتصاد برپایه محصولاتی مانند تنباکو و پنبه می چرخید همچنان برده داری ادامه داشت.

در این زمان با وجود ممنوعیت ورود برده ها به آمریکا، تعداد آن ها سه برابر شده بود.

اکثریت آن ها در جنوب به تولید پنبه مشغول بودند.

بردگان سیاه، زیرساختِ صنعت پنبه در آمریکای جنوبی پس از جنگ استقلال آمریکا (Revolutionary War) به دلیل از بین رفتن خاکِ مزارع تنباکو این صنعت در آمریکای جنوبی با بحران جدی مواجه شد.

در همین زمان صنعت دوخت و دوز در انگلیس رونق پیدا کرد و باعث شد آمریکای جنوبی، که همچنان به برداری افراطیِ خود ادامه می داد، این بار سیاهپوستان را برای تولید پنبه به کار گیرد.

شبکه راه آهن زیرزمینی راه فراری برای سیاهپوستان اواخر قرن 18 میلادی بردگان سیاهپوست و سفیدپوستانی که با نام کوییکرها - دوستان خانواده ای از جنبش های مذهبی- به مخالفت شدید با بردگی پرداختند، اما در این زمان صنعت پنبه در آمریکای جنوبی با کار بی وقفه بردگان رونق بسیار خوبی پیدا کرده بود و در نیتجه آن این جنبش نتوانست راه به جایی ببرد.

پس از آن، یعنی در اوایل قرن 19 میلادی، باز هم جنبشی ضد بردگی شکل گرفت، اما این بار به رهبری آمریکای شمالی.

در جنبش دوم مخالفان بردگی در آمریکای شمالی که خود اغلب بردگان آزاد شده بودند از طریق شبکه ای با نام را ه آهن زیرزمینی به بردگان مشغول به کار در مزارع آمریکای جنوبی کمک به فرار می کردند.

این اصطلاح در واقع به شبکه ای از راه های مخفی و خانه های امن برای کمک به بردگان سیاه اطلاق می شد.

پایمالی حق سیاهان، راه اثباتِ وجود ازسوی آمریکا در ماه مارس سال 1857 (1235 شمسی) دیوان عالی آمریکا تصمیمی با نام دِرِد اسکات در برابر سَندفُرد را تصویب کرد و بار دیگر صفحه بازی را به نفع موافقان برده داری در آمریکای جنوبی چرخاند.

به موجب این تصمیم سیاه پوستان آمریکا، خواه در اسارت و بردگی و یا آزاد، حق شهروندی آمریکا را نداشتند.

دلیل مطرح شدن این قانون شکایت برده ای سیاهپوست با نام دِرِد اسکات به دیوان عالی بود.

زمانی که اسکات به دست مالکینش به بخش های رها از بردگی آمریکا برده شد، تلاش کرد تا از آن ها شکایت کرده و خود را آزاد کند.

اما راجر تینی، قاضی ارشد وقتِ دیوان عالی، شکایت اسکات را نپذیرفته و اعلام کرد به دلیل سیاهپوست بودن این شخص او حق شکایت نداشته و همچنین هیچ یک از سیاهانِ آفریقایی نمی توانند حق شهروندی آمریکا را داشته باشند.

لینکلن، مرهمی بر زخم بردگان در سال 1861 درگیری چهل ساله میان آمریکای شمالی و جنوبی بر سر موضوع برده داری به جنگ داخلی آمریکا ختم شد.

در بحبوحه درگیریِ پیش از این جنگ، و با ریاست جمهوری آبراهام لینکلن، اولین رییس جمهور حزب جمهوری خواه، یازده ایالت جنوبی جدایی خود از آمریکا را اعلام کردند.

بخش های جداشده در آن زمان به ایالت های برده خوانده می شدند.

لینکلن، که به دلیل خاتمه دادن به برده داری مشهور است، پس از رسیدن به ریاست جمهوری، بیانیه آزادسازی مقدماتی را صادر کرده و حدود 3 میلیون برده سیاهپوست را آزاد کرد.

در این جنگ 620 هزار نفر جان خود را از دست دادند.

برابری در جدایی اما بعد از آزادی بردگان در زمان ریاست جمهوری آبراهام لینکلن بخش های جنوبی بازهم دست از زورگویی خود برنداشتند.

بین سال های 1876 و 1965 در این بخش ها جداسازی نژادی انجام گرفت.

به عبارتی بخش جنوبی آمریکا در آن زمان نگرش جدا، ولی مساوی را مد نظر قرار داده و وضعیتی برای سیاهپوستان تعریف کرد که در همه حال پایین تر از سفیدپوستان قرار گیرند.

قوانین وضع شده از سوی این بخش ها را قوانین جیم کرو می دانند.

بر اساس این قوانین جداسازی نژادی در مدارس دولتی، اماکن و حمل و نقل عمومی، دستشویی ها، رستوران ها و آبخوری ها میان سفیدپوست ها و سیاهان برقرار می شد.

انجمن ملی پیشرفت سیاهپوستان در سال 1909 (1288 شمسی) ویلیام دوبوآ ، نویسنده آمریکایی و ازمخالفان سرسخت تبعیض نژادی، سازمان حقوق مدنی و سیاسی سیاهپوستان با نام انجمن ملی پیشرفت رنگین پوستان یا به اختصارِ انگلیسی NAACP را بنا نهاد.

هدف این نهاد تحریک جنبش سیاسی جدیدی با هدف مطالبه حقوق مدنی سیاهپوستان و الغای بردگی بود.

جنگ جهانی دوم و سیاهپوست ها در جنگ جهانی دوم (1941 میلادی، 1320 شمسی) فرانکلین روزولت ، رییس جمهور وقت، شعاری با عنوان آزادی های چهارگانه (Four freedoms) را مطرح کرد.

در نگاه روزولت جنگ با هدف رسیدن به چهار نوع آزادی یعنی آزادی بیان، آزادی افراد در پرستش خداوند به آیین خودشان، آزادی از قید احتیاج، و آزادی از ترس انجام می گرفت.

اما اگر برای سفیدپوستان آمریکایی تنها این اهداف چهارگانه مطرح بود تا به جنگ بپیوندند، سیاهپوستان آفریقایی-آمریکایی رویای مضاعفی را نیز در سر می پروراندند.

آن ها با استراتژی پیروزی دوسویه قدم در جنگ نهادند تا به زعم خودشان با یک تیر دو نشان بزنند، یعنی هم به آزادی های وعده داده شده از سوی روزولت برسند و هم نژادپرستی را ریشه کن کنند.

رویایی که با گذشت 80 سال هنوز تحقق پیدا نکرده، و هرروز به شکل تازه تری از آن ها دور می شود.

برای روشن کردن آنکه چه میزان شعار روزولت در جنگ جهانی، مانند تمامی صحبت های آمریکا در تاریخ، عَبث و توخالی بوده، تنها بیان این نکته کافی است که حتی در جنگ هم سربازان سیاهپوست در گرو های جداگانه ای از سفید پوست ها جای می گرفتند! پایانِ آموزش سیاه و سفید در سال 1954 (1333) دیوان عالی فدرال آمریکا حکمی را به تصویب رساند که با آن جداسازی نژادی در مدارس آمریکا را محکوم کرده و مغایر با متمم چهاردهم قانون اساسی این کشور دانست.

درنظر دادستان وقت جداسازی سفیدپوستان و سیاهپوستان در مدارس در تضاد بنیادین با ادعای برابریِ مطرح شده در آن زمان بود.

کشتنِ غیرقانونیِ پسری سیه چرده، جرقه ای برای جنبش مدنی سیاهان در سال 1955 (1334 شمسی) پسری سیاهپوست به نام اِمِت تیل به دست دو مرد سفید پوست به طور غیرقانونی کشته (لینچ) شد.

ماجرا از این قرار بود که به این پسر، که به تازگی به می سی سی پی آمریکا رفته بود، اتهام نادرستِ پیشنهاد قرار گذاشتن با زنی سفید و سوت زدن برای او را زدند.

روز بعد همسر و برادر ناتنی آن زن، به خانه عموی اِمِت رفته، او را دزدیدند، به طویله ای بردند و درآنجا بعد از شکنجه و آزار و در آوردن یک چشمش، با گلوله به دفعات به او شلیک کرده، و در آخر جسد او را در رودخانه تالاهاچی انداختند.

پیکر بی جان او سه روز بعد پیدا شد.

آن دو مرد سفید که این بلا را بر سر او آورده بودند هرگز مجازات نشدند و حتی هیئت منصفه دادگاه آن ها را تبرئه کرد، اما غضب و خشمی که رفتارشان در مردمِ آن زمان بوجود آورد منجر به جنبش مدنی دیگری به دست سیاهپوستان با نام اتوبوس مونتگومری شد.

آغاز جنبش مدنیِ سیاهپوستان به دست مادرِ جنبش آزادی سه ماه پس از قتلِ وحشیانه اِمِت تیل، زنی سیاهپوست با نام رزا پارکس در مونتگومری، آلابامای آمریکا، سوار اتوبوس می شود.

بعد از مدتی راننده اتوبوس از او می خواهد تا صندلی اش را به مرد سفید پوستی بدهد، اما پارکس از این کار سر باز می زند.

رزا پارکس را به دلیل نقض قوانین جداسازی نژادی در مونتگومری دستگیر می کنند.

در آن زمان قانونِ ظالمانه وضع شده به دست سفیدپوستان از این قرار بود که سیاه ها موظف به نشستن در انتهای اتوبوس بودند و اگرهم ظرفیت جلوی اتوبوس پر می شد، بدون اعتراضی باید صندلی خود را به سفیدپوستان می دادند.

رزا پارکس، 42 ساله، که در آن زمان دبیر انجمن ملی پیشرفت سیاهپوستان در شعبه مونتگومری بود، درباره دلیل خود برای امتناع از دادن صندلی خود به مرد سفید پوست گفته است: تا جایی که ظرفیت داشتم رفتار آن ها را تحمل کرده بودم.

در آن لحظه تصمیم گرفتم یک بار برای همیشه بفهمم چه حقوقی به عنوان یک انسان و شهروند دارم.

چهار روز پس از دستگیریی پارکس، مارتین لوتر کینگ ، که در آن زمان کشیشی جوان بود، ریاست انجمنی با نام انجمن پیشرفت مونتگومری را عهده دار شد.

پس از آن سیاهپوستان از اتوبوس های این بخش از آمریکا استفاده نکردند و از آن رو که 70 درصد از رانندگان اتوبوس و بخش عظیمی از جمعیت مونتگومری در آن زمان را سیاهپوست ها تشکیل می دادند، جنبش مدنیِ اتوبوس مونتگومری پس از یک سال به دلیل ترس شرکت اتوبوسرانی از ورشکستگی، کارساز شد.

سفر های مسافران آزادی در سال 1961 (1340) کنگره برابری نژادی آمریکا (CORE) که پیش از این به دست جیمز فارمر ، فعال حقوق مدنی، شکل گرفته بود، تصمیمی برای خاتمه دادن به تبعیض های درنظر گرفته شده برای سیاهپوستان کرد.

برمبنای تصمیم این کنگره مسافرت هایی با نام سفر های صلح انجام می شد و در آن گرو هایی از سیاهپوستان و سفید پوستان، که به مسافران آزادی معروف بودند، در کنار هم و در یک اتوبوس از شهری به شهر دیگر می رفتند.

اغلب این مسافرت ها به جنوب آمریکا بود، زیرا این بخش همچنان قوانین لغو تفکیک نژادی را نادیده می گرفت و دولت فدرال نیز هیچ کاری برای اجرای قوانین انجام نمی داد.

رویای مارتین لوتر کینگ در تاریخ 25 اوت 1963 (شهریور 1342) در یک راهپیمایی به سوی واشینگتن با نام برای کار و آزادی و با حضور 250 هزار نفر از مردم آمریکا، اعم از سیاه و سفید، بزرگترین سخنرانی تاریخ آمریکا، رویایی دارم (I Have a Dream)، در برابر بنای یادبود لینکلن به دست مارتین لوتر کینگ شکل گرفت.

او در سخنرانیش که در آن عبارت رؤیایی دارم به دفعات تکرار می شد، آرزوی خود را اینگونه بیان کرد که امیدوار است روزی در آمریکا طبق آرمان خویش زندگی کند و تحقق مساوات و برابری ذاتی انسان ها را به چشم ببیند.

لوتر کینگ در سال های بعد ترور شد که در بخش های بعد به آن خواهیم پرداخت.

لایحه حقوق مدنی 1964 فعالیت های مارتین لوتر کینگ و کمپین هایی که به نفع سیاهان راه اندازی کرده بود سرانجام در سال 1964 (1343) به قانونی تاریخی مربوط به حقوق مدنی سیاهپوستان با نام لایحه حقوق مدنی 1964 رسید.

این لایحه با امضای لیندون بی.

جانسون ، رییس جمهور وقت آمریکا، در 2 ژوییه 1964 در کاخ سفید به قانون تبدیل شد.

به موجب این قانون هرگونه تبعیض بر اساس نژاد، رنگ، دین، جنسیت، یا منشأ ملی غیرقانونی تلقی شد.

تابستان آزاد و کارشکنی کوکلوس کلان ها در تابستان همان سالی که لایحه حقوق مدنی تصویب شد (1964) کنگره برابری نژادی آمریکا (CORE) تصمیم گرفت عده ایی از دانش آموزان سفید پوست را به می سی سی پی فرستاده و مدارسی برای کنارهم قرارگیری دانش آموزان سفید و سیاه بسازد.

به گمان آن ها تجمع گروهی این دانشجویان با نام تابستان آزاد قوت و نمود کارشان را بیشتر می کرد.

اما در آن تابستان کلیسای آفریقایی-آمریکایی می سی سی پی به دست کوکلوس کلان ها (KKK) آتش گرفت.

کوکلوس کلان ها سازمان همبسته ای از گذشته تا کنون در آمریکا است که از برتری نژاد سفید، نژادگرایی، ضدیت با آیین کاتولیک، بومی گرایی و نژادپرستی پشتیبانی می کند.

این گروه برای رسیدن به اهداف خود به اعمالی غیراخلاقی، مانند پریشان ساختن شکل خود و ترساندن سیاهان آمریکا استفاده از ابزار ترور، متوسل می شود.

پس از آتش گرفتن این کلیسا سه دانش آموز (دو سفید پوست و یک سیاهپوست) ناپدید شدند و بعد از مدت ها تلاشِ پلیس اف بی آی (پلیس فدرال آمریکا) جسد مدفونشان در سدی نزدیکی فیلادلفیا پیدا شد.

متهمان این پرونده، که از افراد کوکلوس کلان ها بوده و یک کلانتر نیز میان آن ها بود، هرگز بازداشت نشدند و قاضی این پرونده تنها کاری که انجام داد متهم کردن 19 مرد به نقض حقوق مدنیِ سه تن از داوطلبان تابستان آزاد بود.

پس از سه سال دادگاهی، با هیئت ژوری متشکل از سفیدپوستان، برای آن ها برگزار شد که در آن تنها 7 نفر از آن ها متهم و بقیه تبرئه شدند.

راهپیمایی های سلما به مونتگومری در سال 1965 کنفرانس رهبری مسیحی (SCLC) به رهبری مارتین لوترکینگ شهرستان سلمای آلاباما را به کانونی برای خود تبدیل کرد تا در آن به امور سیاهان رسیدگی شود.

اما شهردار و کلانتر این شهرستان از مخالفان سرسختِ سیاهپوستان و طرفدار نژادپرستی بودند.

به همین دلیل مقامات این شهر یک سیاهپوست آفریقایی-آمریکایی معترض به تبعیض نژادی را به ضرب گلوله کشتند.

این مسئله آتش خشم مردم و کنفرانس رهبری مسیحی را برانگیخت و به انجام سه راهپیمایی از سلما به مونتگومری (مرکز آلاباما) منجر شد.

این راهپیمایی ها خود بخشی از جنبش گسترده تر حق رای در سلما و در سراسر جنوب آمریکا بود.

ترور مالکوم ایکس مالکوم لیتل ، فعال سیاهپوست و مدافع حقوق آفریقایی-آمریکایی ها، در دهه 1950 بود.

از آنجا که معنی لغوی نام خانوادگی او کوچک و حقیر بود پس از شروع فعالیت تبعیض نژادی خود و برای امتناع از برده بودن آن را به ایکس تغییر داد.

ایکس زمانی را در زندان به سر برد و در آن زمان به اندیشه های گروهی با نام امت اسلام (NOI) روی آورد، اما بعد از سفر حج و شناخت اسلام حقیقی، تغییر عقیده داد و به برابری کامل انسان ها معتقد بود.

فعالیت های مالکوم ایکس برای جذب اعضای جدید برای امت اسلام خیلی زود تعداد اعضای این جنبش را از 400 نفر در سال 1950 به بیش از 30 هزار نفر در سال 1960 رساند.

اما هم زمان نشانه هایی از اختلاف میان مالکوم و الایجا محمد، رهبر گروه، بروز کرد که پس از مرگ جان اف.

کندی به اوج خود رسید.

اظهار نظر جنجالی مالکوم در مورد مرگ کندی با واکنش تند الایجا محمد روبرو شد که باعث شد به مالکوم دستور دهد برای 90 روز سکوت اختیار کند.

اما در مقابل مالکوم دست به افشاگری درباره الایجا زد.

پس از آن الایجا محمد بار ها به تهدید جانی مالکوم پرداخته و بستر حادثه ایی خونین را فراهم آورد.

سرانجام در یکی از سخنرانی های مالکوم، سه مرد مسلح [از نیرو های امت اسلام]به مالکوم حمله کرده و با 15 گلوله او را به قتل رساندند.

پیش از این، پدر مالکوم ایکس نیز توسط افراد گروه کوکلوس کلان کشته شده بود.

لایحه حق رأی 1965 کمتر از یک هفته پس از آخرین راهپیمایی سلما-مونتگومری لیندون بی.

جانسون، رییس جمهور وقت آمریکا، لایحه ای تصویب کرد که به موجب آن قانون فدرالی تصویب شد و حق رأی دهی برای آفریقایی-آمریکایی ها نیز در نظر گرفته شد.

این لایحه به همراه لایحه حقوق مدنی که سال گذشته تصویب شده بود، توانست کمی از اختلاف میان سفیدپوستان و سیاهان بکاهد.

ترور مارتین لوتر کینگ دیری از تصویب لایحه حق برای سیاهپوستان نپایید که خبر ترور مارتین لوتر کینگ، رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکایی های آفریقایی تبار، در سال 1968، بار دیگر روی غم را به سیاهپوستان نشان داد.

لوتر کینگ به ممفیس در تنسی آمریکا رفته بود تا از اعتصاب کارکنان بهداشتی در آنجا پشتیبانی کند که جیمز ارل ری ، او را در بالکن هتلش به ضرب گلوله ای کشت.

مرگ کینگ باردیگر شکافی بسیار عمیق میان سفید ها و سیاهپوستان ایجاد کرد و باعث شد آن ها به ادعای حقوق برابر و عدالتِ مطرح شده در آن زمان ظنین شوند.

جیمز ارل ری نیز در ابتدا به قتل لوتر کینگ اعتراف کرد، اما سپس با پس گرفتن اعترافش سعی در تغییر رأی دادگاه بر اعدامش داشت.

در آخر، ارل ری، پس از 29 سال، در زندان بر اثر بیماری جان خود را از دست داد.

در انتخاباتِ پس از ترور مارتین لوتر کینگ، ریچارد نیکسون ، نامزدحزب محافظه کار آمریکا، به عنوان ریاست جمهوری دست پیدا کرد که همین دلسردی آفریقایی-آمریکایی ها را به همراه داشت و بسیاری بر این باور بودند که این ترور با هدف ضدیتِ با جنبش حقوق مدنی صورت گرفته است.

عوام فریبی با روی کار آمدن سیاهپوستان در صحنه سیاسی در دهه 1960 یعنی در زمان ریاست جمهوری جان اف کندی امتیازاتی با عنوان تبعیض مثبت یا تبعیض جبرانی برای سیاهپوستان در نظر گرفته شد.

به همین منظور کندی دستور داد تا از آفریقایی-آمریکایی های بیشتری در جایگاه های سیاسی کشور استفاده شود.

اویل دهه 1970 جنبش مدنی با همراهی جنبش فمینیستی توانست برخی زنان آفریقایی-آمریکایی را به مناصب سیاسی آمریکا بنشاند.

در سال 1968، شرلی چیزم نخستین زن سیاه پوست در تاریخ آمریکا بود که به عضویت کنگره این کشور درآمد.

او در سال 1972 از سوی حزب دموکرات به نامزدی ریاست جمهوری آمریکا نیز انتخاب شد.

در دهه 1980، جسی جکسون ، فعال حقوق سیاهان و از همراهان همیشگی مارتین لوتر کینگ، جنبشی به نام اتحاد مردم برای خدمت به بشریت را بوجود آورد تا به برابری نژادی در سیاست و اقتصاد آمریکا بپردازد.

جکسون از مهمترین چهره های این دهه برای سیاهپوستان به شمار می آمد و آن ها را به فعالیت هرچه بیشتر و حضور در صحنه سیاست دعوت می کرد.

فعالیت های او باعث شد هارولد واشنگتن به سمت اولین شهردار آفریقایی-آمریکایی شیکاگو برسد.

جکسون در همان سال برای ریاست جمهوری حزب دموکرات آمریکا نامزد شد، اما نتوانست به این سمت دست یابد.

او بین سال های 1991-1997 سناتور واشینگتن دی سی بود.

در سال 2001، جورج دابلیو بوش ، رییس جمهور وقت آمریکا، کالین پاول را کاندیدای وزیر امور خارجه خودش کرد.

او پس از گرفتن رأی اعتماد مجلس سنای آمریکا به این مقام رسید.

پاول پیش از این 35 سال در ارتش آمریکا بود و از 1989 تا 1993 (1368-1372) به عنوان دوازدهمین رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا مدیریت 38 بحران از جمله عملیات طوفان صحرا (حمله آمریکا به عراق) در جنگ خلیج فارس را بر عهده داشت.

پس از پاول، کاندولیزا رایس ، جانشین او و شصت و ششمین وزیر امور خارجه آمریکا، و دومین زن و سیاهپوست آفریقایی آمریکایی در این سمت شد.

پاول پس از جدایی از حزب جمهوری خواه آمریکا، با آنکه گمانه زنی هایی برای ریاست جمهوری خودش در آینده می کرد، شروع به تأیید صلاحیت باراک اوباما برای رسیدن به این منصب سیاسی نمود.

سرانجام اوباما از سال 2009 تا 2017 (1388- 1396) در دو دوره چهار ساله به ریاست جمهوری آمریکا رسید؛ بنابراین او اولین آفریقایی-آمریکایی در سِمَتِ ریاست جمهوریِ آمریکا شد.

جدیدترین هنرنماییِ نژادپرستیِ مستبدان آمریکایی در قبال سیاهپوستان هفته گذشته ویدئویی به صورت زنده در اینترنت و تلویزیون پخش شد که در آن جهانیان شاهد آزار مردی سیاهپوست با نام اعلام شد هزاران نفر با حضور در خیابان های این شهر این مقررات را نادیده گرفته و اعتراض کردند.

دونالد ترامپ و افزایش نژادپرستی در آمریکا در سال های اخیر و با روی کار آمدن دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، نظرات درباره روابط نژادی در این کشور همچنان منفی است.

از هر ده نفر آمریکایی شش نفر معتقدند نژادپرستی در آمریکا همچنان پا برجاست و 56% از جمعیت کل نیز معتقدند دونالد ترامپ به این مسئله دامن زده و راه را برای ابراز نظراتی نژادگرایانه هموار کرده است؛ بنابراین می توان در واکنش به گفته مارتین لوتر کینگ در سخنرانیش مبنی بر آنکه گرایش تاریخ به سمت عدالت است گفت برای آمریکایی ها تاریخ هیچ سمت و سویی ندارد و به جایی نخواهد رفته، چه رسد به عدالت! دونالد ترامپ، که خود جرثومه ای از نژادپرستی نزد همه مردم جهان است، در قتل غیرانسانیِ جورج فلوید بازهم ساکت نمانده و چهره افراطیِ تبعیض گرای خود را هرچه بیشتر نمایان کرده است.

اولین واکنش رییس جمهور آمریکا به اعتراضات مردم به نژادپرستی در شهر مینیاپولیس، در انتخابات ریاست جمهوری آتی ربط دهد.

رییس جمهور آمریکا در آخرین پیام توییتری خود با تلاش بر جلب توجه ها به سمت جو بایدن، رقیبش در انتخابات 2020، نوشت: هیچ نشانه ای از این نمی بینم که گروه های سفیدپوستِ نژادپرست و خودبرترپندار در این تظاهرات حضور داشته باشند.

من به شما می گویم این کارِ سازمان آنتیفا (گروه چپِ ضدفاشیست) است.

ظاهراً اولین بار در جنبش اشغال وال استریت حضور (خیابانی) عمده این گروه را شاهد بودیم.

شرایط کنونی نیز نتیجه همان طرز تفکر است.

نیرو های آنتیفا همان کسانی هستند که سیاتل را به آشوب کشیدند.

موقعی که فهمیدم 13 نفر از نزدیکان جو بایدن پول جمع کردند تا آن ها را از زندان مینیاپولیس آزاد کنند، وحشت زده شدم.

افراد و نزدیکان جو بایدنِ خواب آلود آنچنان افکار چپ رادیکالی دارند که تلاش می کنند آنارشیست ها را از زندان آزاد کنند، اما خود جو بایدن در این باره چیزی نمی داند.

آن ها قدرت را به دست خواهند گرفت و مالیات ها را افزایش خواهند داد.

حقیقت تلخ: تظاهرات تنها راه باقی مانده برای مخالفان نژاد پرستی همانطور که پیش تر نیز گفته شد، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، که در نژادپرستی شهره خاص و عام است، دستور حمله به معترضین اخیر نژادپرستی در آمریکا را صادر کرده تا این تظاهرات گسترده را به خون بازیِ فراموش نشدنی در تاریخ نژادپرستیِ آمریکا تبدیل کند.

اما اندک درنگی به اتفاقات حال حاضر در آمریکا و رفتار وحشیانه این کشور با سیاهپوستان کافی است تا گذشته پرفراز و نشیبِ آپارتاید و بردگی درآمریکا را به خاطر آورده و نتیجه بگیریم نژادپرستی در گوشت و استخوان این کشور نهادینه شده است بنابراین دادن فرصت به سیاهپوستان برای روی کار آمدنشان در صحنه سیاسی، و گاهی اندک مجالی برای اظهار وجود در دیگر عرصه ها، چیزی جز حقه ای عوام فریبانه از سوی این کشور نمی تواند تلقی شود.

اما سوالی که در آخر مطرح می شود این است که باتوجه به پیشینه گفته شده در ابتدای این مقاله درباره تاریخ دیرینه نژادپرستی و برده داری در آمریکا، مخالفان نژادپرستی، اکنون، چه راهی جز تظاهرات می توانند پیش روی خود ببینند؟ آیا منطقی به نظر می رسد تا معترضان درخانه نشسته و نامه ای برای خاتمه بخشیدن به این ظلم بنویسند؟ یا تضمینی وجود دارد که اگر با رأی دادن به جو بایدن از ریاست جمهوری ترامپ جلوگیری شود دیگر شاهد چنین رفتار وقیحانه ای نباشند؟ و یا با اتکا به سخنرانی مارتین لوتر کینگ آن ها باید شورش را زبان افرادی بدانند که صدایشان شنیده نمی شود و آن را به عنوان تنها راه مقابله با خودبرتربینان و در واکنش به قتل وحشیانه جرج فلوید برگزیده و بپذیرند تا انواع برچسب ها مانند اراذل و اوباش یا مردم غیرعادی را به جان بخرند و خود قربانی گلوله رها شده از سوی یک نژاد پرستِ افراطی شوند؟
کلید واژه ها: آمریکا - جهان - شبکه های اجتماعی - شبکه های مجازی - شبکه - گاهی - ویدئو - انسان - نژاد پرستی - برخورداری - اعتراضات - توان - آمریکایی - پخش زنده - انسان ها - اجتماعی - نهادینه - اینترنت - امروزی - باشگاه - انفجار - ارتقای - آرمانی - گسترده - شهروند - ساختار - ارتباط - دریچه - جامعه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
حجت الاسلام مروی: خرد جمعی و کار کارشناسی مبنای عمل آستان قدس رضوی است

ابلاغیه محدودیت سنی متقاضیان وام ازدواج قانونی است؟

تحول سازمانی در مدیریت شهری پیشوا

لزوم تشدید محدودیت های کرونایی در پلدختر

طرح سوال اعضای شورای رشت از شهردار

واکنش آیت الله پروایی به نامه خویینی ها به رهبری

آغاز بکار دومین کنگره 6300 شهید استان لرستان

بررسی ماهانه 700 شکایت از عملکرد دادسراها در دادستانی کل کشور

روند افزایشی مراجعه و بستری بیماران کرونا در بیمارستان امام تهران

بحران هویت زنان؛ چرایی و راه های درمان

بحرانی به نام «سال آخر ریاست جمهوری»

کتابی برای طلایه داران عرفان خراسان

نماز جمعه 20 تیر در گلستان برگزار نمی شود

آیا واقعا انتقال کرونا از طریق تنفس بیشتر است یا تماس با سطوح؟

یک فوریت طرح اصلاح قانون استخدامی معلمان حق التدریس تصویب شد

نامه سرگشاده سازمان نظام پزشکی به مردم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی: ادعاها درباره «سند 25 ساله» ارزش تکذیب هم ندارد

پیام تسلیت ظریف در پی درگذشت پژوهشگر ارزنده کشور

خداحافظی نماینده گچساران از مجلس یازدهم

تنها بانوی جانباز 70 درصد گیلان به همسر شهیدش پیوست

وکالت نباید در انحصار عده ای خاص باشد/ مجلس انحصار در وکالت را از بین می برد

آخرین خبرها از همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

روند افزایشی مراجعه و بستری بیماران کرونا در بیمارستان امام تهران

وضعیت زرد کرونایی برای تهران مثل قرمز است | کنترل تهران در وضعیت قرمز دشوار است

افزایش حق مسکن کارگران هنوز تصویب نشده!

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

رسانه ها از مسوولان مطالبه گری کنند

روایتی تازه از لحظه شهادت نسیم افغانی

هشدار درباره باستی هیلز 2

وزیرکشور: تحریم ها، مشکلات ما را چندین برابر کرده است

اولویت امسال وزارت کشور معیشت، امنیت و سلامت است

واکنش روسیه به موضع گیری سخیف بولتون درباره ترور سردار سلیمانی

#تاجگردون

روایت گاردین از نمایش از خشم و تفرقه در مجلس ایران | حمله تندروها به ظریف نشان از پیروزی امریکا است | برگ برنده اثربخش بودن تحریم ها رو شد

پشت پرده خبر سازی واگذاری کیش و قشم به چینی ها

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی/ تهران در آستانه وضعیت قرمز/احتمال بازگشت محدودیت های کرونایی/ کشف موتورسیکلت های میلیاردی/ کرج تعطیل شد

ثروت های نامشروع افراد را به بیت المال یا صاحبان آن برمی گردانیم

سومین جلسه شورای «ستاد تفسیر قرآن کریم» برگزار شد

احیاء موقوفات مردم را به وقف ترغیب می کند

طرز تهیه خورشت بامیه عربی

اعتراض روح الله زم به حکم اعدام

سرپاس رکن الدین مختاری؛ شکنجه گر هنرمند

آقای ظریف در همراهی نمایندگان در مذاکرات نگران خبرساز شدن گاف های خودش بود نه افشای اطلاعات

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز 18 تیرماه

مشاوان حقوقی و وکلا قابل دسترس باشند/پاسخ به مطالبه دانشجویان برای حل مشکلات

واکنش شورای شهر قم به تخریب بوستان فدک

خوزستان با پنج حوزه پر آب از کم آبی رنج می برد، وزارت نیرو سرگرم پروژه های انتقال آب است/بیش از 80 درصد از مطالبات 20 سال اخیر نمایندگان خوزستان تحقق نیافته/هشدار به وزیر نفت در خصوص انجام وظایفش در قبال مردم استان

واکنش شورای شهر قم به تخریب بوستان فدک

تدین و تعهد اولویت اول در شناسایی مالیات از مردم

پاسخ کدخدایی به برخی شائبه ها

اقدامات وزارت نیرو برای بهبود کیفی و کمی منابع آب جای قدردانی دارد

ادعای یک نماینده درباره خرابکاری در نطنز

گزارش اعضای دولت در مجلس قانع کننده نبود/ «روحانی» پاسخگو باشد

اولویت امسال وزارت کشور معیشت، امنیت و سلامت است/ شرایط اقتصادی خوبی را تجربه نمی کنیم

مجلس تاجگردون را هم تحمل نکرد/ وزیر بهداشت: فشار بیاورند ناگفته ها را می گویم/ فحش آزاد / کرونای بی فرهنگ

ثروت های نامشروع افراد را به بیت المال یا صاحبان آن برمی گردانیم

روایتی تازه از لحظه شهادت نسیم افغانی

نقش مرجعیت دینی و نفوذ آیت الله سیستانی باعث یکپارچگی عراق بوده است: بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در محکومیت کاریکاتور موهن الشرق الاوسط

اژه ای: ثروت های نامشروع را به بیت المال برمی گردانیم

صنعت کشتی سازی در هرمزگان از زیرساخت های مهم کشور است

روایتی تازه از لحظه شهادت نسیم افغانی

کارگروه ویژه حمایت از صنعت کشتی سازی درهرمزگان ایجاد می شود

مقابله با کرونا مانند جنگ است، تعارف بردار نیست

جزییات و زمان پخش فصل دوم «عصر جدید» | تست کرونای شرکت کنندگان و ماسک اجباری تماشاگران

دایره مشورت آستان قدس محدود به جریان یا افراد خاصی نخواهد بود

عصبانیت آمریکا از گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی

دعای روز پنچ شنبه+متن عربی و فارسی

ثروت های نامشروع افراد را به بیت المال یا صاحبان آن برمی گردانیم

زیباترین کتابفروشی های دنیا

حرم رضوی متعلق به تمام گرایش ها و سلیقه هاست

تنها راه مقابله با ویروس کووید-19 از زبان پزشکیان

احتمال تغییر دربرخی سهمیه ها تا قبل از کنکور/توافق دو وزیر برای اصلاح تسهیلات فرزندان هیات علمی

انتصاب دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش

خروج تاجگردون از مجلس یازدهم

دفاع روحانی از عملکرد وزارت خارجه

نماینده قم: آخوندی را باید محاکمه کرد

موسوی: ادعاها درباره chr(034)سند 25 سالهchr(034) ارزش تکذیب هم ندارد

برخورد با افرادی که ثروت غیرمشروع به دست آورده اند، از وظایف قوه قضاییه است

مردان و زنان جهان اسلام در دامن زنان عاشورایی تربیت می شوند

برخورد با افرادی که ثروت غیرمشروع به دست آورده اند، از وظایف قوه قضاییه است

افراد جهت ورود به بازار سرمایه باید به دقت مطالعه و مشاوره و بعد از آن معامله کنند

درخواست یک فعال رسانه ای از رییس مجلس

یکی از تبعات ویروس کرونا مسائل معیشتی مردم است/ مسئولان توجه کنند

نامه سرگشاده سازمان نظام پزشکی به مردم

تنها راه مقابله با ویروس کووید-19 از زبان پزشکیان

مجمع نویسندگان دفاع مقدس فارس راه اندازی می شود

گزیده روزنامه های 19 تیر 1399

وزیر کشور: در حوزه امنیت، رضایتمندی مردم اصل است

مرکز اتوماسیون و امنیت صنعتی با حضور استاندار خوزستان به بهره برداری رسید

تصاویر / دیدار حجت الاسلام والمسلمین نواب، رییس دانشگاه ادیان و مذاهب با آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی

عصبانیت آمریکا از گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی

احتمال تغییر در برخی سهمیه ها تا قبل از کنکور

برخورد با افرادی که ثروت غیرمشروع به دست آورده اند، از وظایف قوه قضاییه است

تاجگردون نماینده نماند

چالش های خصوصی سازی در ایران

ورود اولین قطار به ایستگاه راه آهن طهران

اتهام به رییس جمهوری هم پاداش دارد!

سمبل قدرت سیاسی کشور وزارت خارجه است

فوت آقای حاج شیخ عبدالکریم

آفات خیابانی کردن دیپلماسی

تظاهرات تنها راه باقی مانده برای پایان دادن به نژاد پرستی در آمریکا

تظاهرات تنها راه باقی مانده برای پایان دادن به نژاد پرستی در آمریکا