مطالب مرتبط:
امام خمینی (ره) بنیان محکم نهضت جهانی مستضعفین را بنا نهاد
حاجی میرزایی: نگاه متعالی امام راحل به مقوله تربیت را فراموش نمی کنیم
اندیشه متعالی امام راحل دنیای تشنه حق خواهی را درنوردید
خلاصه کردن شخصیت بنیان گذار انقلاب به سیاست ظلم بزرگی به امام است / ویژگی اشعار امام راحل
سازمان انرژی اتمی ایران: جلوه اندیشه متعالی و کردار کارآمد امام خمینی (ره) الگوی ایستادگی در برابر بیدادگری بدخواهان زمان است
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 14 خرداد 1399 ساعت 13:252020-06-03سياسي

امام(ره) فلسفه و روش متعالی خود را در جمع وحی و عقل بنیان نهاد


امام خمینی فلسفه و روش متعالی خویش را در جمع بین وحی و عقل بنیان نهاده از این رو انسان متعالی او جامع شریعت محوری و عقلانیت نظری و اجتماعی است.

- امام خمینی فلسفه و روش متعالی خویش را در جمع بین وحی و عقل بنیان نهاده از این رو انسان متعالی او جامع شریعت محوری و عقلانیت نظری و اجتماعی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، ابراهیم علی پور، مدیر پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مدیر گروه پژوهشی فلسفه و کلام جامعه الزهرا (س) به مناسبت سی و یکمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در یادداشتی به انسان متعالی از دیدگاه امام خمینی (ره) پرداخته است: امام خمینی (ره) حکیمی متأله و انسانی متعالی است که بر مبنای وحی محوری و عقل مداری جامع شریعت عقلانیت و طریقت برای رسیدن به حقیقت بود.

امام خمینی علاوه بر آنکه مجاهدی خستگی ناپذیر، مبارزی نستوه و بنیان گذار حکومت اسلامی در عصر تجدد بود، حکیمی توانمند و صاحب نظریه ای فلسفی در موضوعات گونا گون بود که در این بخش به انسان متعالی از نگاه وی اشاراتی می کنیم.

امام خمینی (ره)، به عنوان حکیمی متأله با استفاده از مبانی کلامی و تفکرات دینی، ضمن بیان دیدگاه بدیع در حوزه شناخت انسان، تصویری روشن از سیر انسان تا تعالی ارائه داده و با ایجاد رابطه میان مراتب انسانیت و توحید، گام بلندی در ارائه انسان شناسی توحیدی و تبیین الگوی عملی آن برداشته اند.

ایشان با نگاهی جامع به انسان، سعی در ارائه ساختار متعالی انسان موحد و ترسیم عملی آن در بنیان و بنیاد جامعه اسلامی دارد که از آن به ضیافت الهی تعبیر می نماید.

در این نگاه، آگاهی انسان به مراتب و تلاش و همت وی در وصول به مراتب عالی بسیار مؤثر است ایشان معتقدند دین اسلام، نقش اساسی در شناخت این مهم و نیز تربیت انسان کامل ایفا می کند که اولین دعوت کننده به سوی آن خداوند است تلفیق نگرش وحیانی در انسان شناسی ایشان، نقطه قوت این تفکر از این رو، در نگاه وی مراتب انسان از فرش تا عرش و از مرحله طبیعی تا الهی گسترده است و انسان یگانه وجودی است که جامعیت مراتب را بالقوه با خود همراه دارد به علاوه بررسی رویکرد امام خمینی (ره)، در موضوع مراتب انسانی، دارای لوازم فلسفی، الهیاتی، کلامی و عرفانی است که نتایج عملی در نظام سازی و تحول ساختار علوم انسانی اسلامی دارد.

امام خمینی فلسفه و روش متعالی خویش را در جمع بین وحی و عقل بنیان نهاده از این رو انسان متعالی او جامع شریعت محوری و عقلانیت نظری و اجتماعی است.

نقطه شروع تعالی انسان در اندیشه های امام خمینی، با مبانی فلسفی و حکمت متعالیه گره خورده است.

این مبانی در ترسیم و تبیین انسان متعالی امام نقشی اساسی دارد.

ایشان همچون ملاصدرا بر مبنای اصالت وجود آغاز و انجام انسان را به تصویر می کشد.

وجود انسان در خارج اصالت و تحقق داشته، فقر محض و وابسته به وجود باری تعالی است بر اساس تشکیک دارای مراتب در هستی اشتداد یافته خویش و در نسبت با نوع انسانی و سایر موجودات بوده تمامی فضائل و ملکات او به همین نحو مشکک است.

با حرکت جوهری در مسیر شدن، تعالی و اشتداد بوده یا در جانب سقوط رو به کاستی و نقصان می باشد.

‏ با نگاهی به مباحث فلسفی، کلامی و عرفانی امام خمینی (ره)، جامعیت اندیشه انسان شناسانه وی را می توان در نقد تعاریف مرسوم و أخذ مراتب و ویژگی های متمایز و جامع در تعریف انسان مشاهده نمود.

ایشان گرچه به تکمیل تعاریف مرسوم می پردازد، اما در افق وسیع وی، حقیقت متعالی انسان از همه جهات لا حد ، نامحدود و غیر قابل ترسیم و ارائه تعریف حقیقی است.

وی تعاریف منطقی و موجود را حد ناقص و شرح الاسم دانستند.

امام خمینی (ره)، با استناد به روایت مَنْ عَرَفَ نَفْسَهُ فَقَدْ عَرَفَ رَبَّهُ ، نفس را یک امر متعالی وجودی می داند که امکان شناخت آن برای خود انسان هم امر محالی است.

تعابیر متفاوت ایشان از انسان، حاکی از این است که آدمی، موجودی عجیب، ناشناخته، پیچیده و غریبی است؛ از این رو، هیچ کس نمی تواند تمام حقیقت یک آدم را بشناسد الّا آن کسی که عَصَمَهُ اللَّهُ تعالی مطابق این مبنا، تصور ناقص آدمی از شناخت انسان، به دلیل خلط مفهوم انسان و حیوان است.

در اندیشه وی رابطه تنگاتنگی میان انسان، تسلیم و اسلام وجود دارد.

ایشان که بر درک اسلامی از مفهوم انسان نظر دارد و آدمی را موضوع اصلی و غایت نهایی ارسال رسل و کتب می داند مقصد اصلی اسلام و صراط مستقیم را انسانیت معرفی می کند؛ از این رو، انسانیت و حقیقت متعالی انسان در مدار تسلیم، رضا و نگاه دینی شکل می گیرد؛ در این اندیشه، مناط انسانیت‏ و لُبِّ انسان، روح و نفس ناطقه اوست و انسانیت به روح است‏ .

گرچه امام خمینی به مانند حکیم بزرگوار ملاصدرا استکمال انسان را به علم و عمل مشروط می کند ولی نقطه تمایز و نقطه قوت حضرت امام در تقدم عمل بر نظر خود را نمایان می کند ایشان معتقدند نظر مقدمه عمل و حکمت نظری مقدمه وصول و رسیدن به حکمت عملی است از این رو ام الاصول و ام الفضائل و اساس استکمال انسان نیت و عمل است.

برخلاف نظریه ملاصدرا که حکمت نظری و نظر را ام الفضائل و اصل الاصول در استکمال معرفی می کند.

نظر و عمل که با عناوین مختلفی در فلسفه و اخلاق یاد شده، مهم ترین جایگاه و بیشترین تأثیر را در تعالی و تکامل انسان دارند؛ به گونه ای که می توان ادعا نمود رکن تکامل انسان در حکمت متعالیه است.

اشتداد گوهر نفس آدمی و طی مراتب انسانی با گام های توأمان علم و عمل امکان پذیر می باشد.

امام خمینی (ره)، علم و وجود را مساوق دانسته و به این همانی آن ها حکم می کند و معتقد است: علم یک حقیقت غیر متناهی، از افضل کمالات، اعظم فضائل، اشرف اسماً الهیّه و از صفات موجود بما هو موجود است‏ .

مطابق این دیدگاه علم وجودی ذهنی یا حصول مفاهیم کلی و اصطلاحات علمی نیست، بلکه وجود خارجی و نوری است.

در واقع علم دو کارکرد متفاوت در طی مراتب کمالی ایفا می کند؛ با رفع جهل و گشودن چشم بصیرت، موانع نفس آدمی را برطرف می کند، به علاوه راه معرفت‎اللّه را گشوده و چراغ راه هدایت و صراط مستقیم تقرب الهی شده و به لحاظ وجودی بر کمالات نفس و معارف آن می افزاید.

در این میان علوم عقلی و برهانی سنگ زیرین مرتبه علم و باب فهم عمیق و صحیح می باشد.

در نگاه ایشان، علم به عنوان منزل ابتدایی و اولین مقام انسانی، از اهمیت بسیار والا در سیر مراتب انسانی برخوردار است و از مهم ترین عوامل تکامل و اشتداد وجودی نفس به شمار می رود؛ بااین وجود، علم به مثابه مقدمه و ابزار تلقی شده تا خود باب ایمان و عمل باشد و با رهایی از قیدوبند مباحث نعلمی، حقیقت ذلّ عبودیّت و عزّ ربوبیّت به قلب برسد.

چه آنکه اگر قلب -که مرکز حقیقت انسان به شمار می رود و همه مسائل از آن ریشه می گیرد- نورانی و الهی شود.

از اختصاصات فلسفه امام خمینی (ره) تأکید مضاعف بر عمل و اولویت بخشیدن آن به نظر می باشد؛ ازاین رو، برای رسیدن به مراتب بالای انسانیت، پس از اقامه براهین بر مبدأ و معاد، فهم توحید فعلی، ذاتی و صفاتی و این که در عالم غنایی به جز غنای حق و قدرتی به جز قدرت او نیست و نیز ثبت این مفاهیم بر صفحه قلب، باید قوه عامله را نیز تقویت کرد؛ چراکه عمل انسان، مظهر کمالات نفس و علت مفیضه آن می باشد.

فرایند تکامل و شکل دهی ساختار وجودی نفس، به موجب تکرارِ عملِ مطابقِ دستور عقل و رسوخ آن عمل در نفس، پدید می آید؛ ازاین رو، نفس با افعال خود نیز استکمال می یابد و ازآنجاکه حرکت نفس آدمی به سمت صورت عمل است، عبادت از صور مقربِ انسان به منشأ وجود و موجبِ استکمال نفس به شمار می آید.

عبودیت پایین ترین مرتبه فنای قوا، در اراده حق است و به تدریج نتایج بزرگ بر این مقام، مترتّب می شود تا آنجا که انسان طبیعی، الهی گشته و قلب و قوای آن تسلیم حق شوند.

این مرتبه توحید قلبی است و ثمره آن رضا، تسلیم، اطمینان، آرامش قلبی، توکل و صبر می باشد که نتیجه عمل صالح خواهد بود؛ ازاین رو، درحرکت نامحسوس باطنی نفس، نقش عمل بسیار اساسی و برجسته است؛ چراکه حقیقت انسان مثل یک آینه در غلاف است که هم صفای آینه لازم دارد و هم خروج از غلاف تا صور در آن مرآت نقش بندد .

علم آیینه دل را صفا داده و عمل حجاب از آن برداشته، روح را صفا می دهد و درنتیجه نفس با عبور از بدن مادی با عقل فعال متصل و زمینه تجرد و ورود به عالم مثال و عقل را پیدا می کند.

بنابراین، امام خمینی (ره) مکرر بر اولویت نقش عمل تأکید کرده و علم بدون عمل را حجاب اکبر معرفی می کند؛ به دلیل این که تنها با اتکا به عقل، مصالح و مفاسد غیبی اعمال و طریق وصول به سعادت و رهایی از شقاوت شناخته نمی شود.

ایشان عمل را نسخه اصلاح امراض نفسانیه و ضرورت شریعت می داند؛ به همین دلیل، در نگاه ایشان کمال انسان از ناحیه عقل عملی حاصل می گردد و طی مراتب انسانیت با تلفیق علم و عمل -اولویت عمل- امکان پذیر است؛ عمل جسمانی ثمره علم فقه، عمل نفسانی نتیجه علم اخلاق و عمل عقلانی همراه علم توحید حاصل می شود و اکتساب فضائل صرفاً زمینه ساز سیر رحمانی نفس است.

ازاین رو در انسان شناسی امام خمینی (ره)، گرچه علم، رکن تکامل محسوب می شود، ولی اساسِ ثمره بخشی آن منوط به عمل صالح عمل بر اساس معارف قرآنی و وحیانی- می باشد که نتیجه آن قرب الهی و سعادت است که ایشان از این مرتبه به انسان عقلانی و حقیقت ربانی یاد می کند.

در اندیشه امام خمینی (ره)، انسان مانند حقیقت وجود و عوالم و نشئات هستی -در عین وحدت، کمال و بساطت- حقیقتی ذو مراتب است که از عرش تا فرش و از نقطه اول طبیعت تا حقیقت متعالی و الهی جریان و سریان تکاملی دائمی دارد.

این حرکت و سیلان دائمی، موجب ایجاد مراتب در نفس وی می گردد.

با توجه به مبانی فلسفی و کلامی ایشان، حقیقت متعالی انسان از همه جهات لا حد و نامحدود ، غیرقابل ترسیم و تعریف حقیقی است و تعاریف منطقی و موجود نیز حد ناقص و شرح الاسم است؛ ازاین رو، انسان موجودی چند بعدی و دارای تفاوت در شئون و مراتب وجودی است.

از منظر امام خمینی (ره)، انسان در سیر مراتب از سه مرتبه انسانیت، معنویت و عقلانیت گذر می کند.

آدمی در طی مراتب واجد سه نوع متوسط، شرعی و الهی می شود.

ایشان از مراتب انسانی به نشئه، منزل، مقام و عالم نیز تعبیر می نمایند.

تفاوت مراتب انسان ها، ناشی از تفاوت در بدن های مادی نیست، بلکه مراتب نفس و روح سبب امتیاز انسان هاست.

مبدأ انسانیت تجرد برزخی است؛ به همین دلیل، مرتبه متوسط در دیدگاه فلاسفه، پایین ترین جایگاه برای انسان ازنظر امام خمینی (ره) می باشد.

نتایج ذیل در عوامل دستیابی به مراتب انسانی، قابل استنباط است: از نگاه امام خمینی (ره)، عوامل و اقتضائات تأثیرگذار در طی مراتب انسانی؛ نیت و عزم، نظر و عمل، تربیت و فیض الهی است.

نیت انسانی مدخل تعالی و سیر در مراتب است، به گونه ای که می توان آن را چاشنی همه مراتب وجودی و تعالی درجات دانست.

علم مؤثر در تعالی انسان نه آن وجود ذهنی یا حصول مفاهیم کلی و اصطلاحات علمی بلکه آن وجود خارجی و حقیقت نوری است و عمل صالح نیز مهم ترین عامل قرب الهی و قرب الهی نشانه سعادت و رستگاری است.

تربیت، رکن تکامل انسان و از دیگر ویژگی اساسی آن است و سمت وسوی اعتقادی، اخلاقی و عبادی لوح وجود انسان، در سایه مربی تعیین می گردد.

دست قدرت الهی مبدأ هر اصلاحی در وجود انسان است.

حقایق متعالی اسلام، منشأ و مبدأ تعالی انسان در تمام ابعاد و شئون وجودی است و توحید نفس نشانه توحید ذاتی حق است؛ ازاین رو، انسان کامل نقطه سرّ توحید است و ارتباط وثیقی میان تعالی انسان، بساطت وی و توحید باری تعالی می باشد.

در اندیشه امام خمینی (ره)، انسان مانند حقیقت وجود و عوالم و نشئات هستی در عین وحدت، کمال و بساطت حقیقتی ذو مراتب است که از عرش تا فرش و از نقطه اول طبیعت تا حقیقت متعالی و الهی جریان و سریان تکاملی دائمی دارد.

این حرکت و سیلان دائمی، موجب ایجاد مراتب در نفس وی می گردد.

با توجه به مبانی فلسفی و کلامی ایشان، حقیقت متعالی انسان از همه جهات لا حد و نامحدود ، غیرقابل ترسیم و تعریف حقیقی است و تعاریف منطقی و موجود نیز حد ناقص و شرح الاسم است؛ از این رو، انسان موجودی چند بعدی و دارای تفاوت در شئون و مراتب وجودی است.

از برجستگی های انسان شناسی امام خمینی توجه به نقش پررنگ فطرت در تعالی انسان است.

طرح فطرت مخموره و محجوبه از ابتکارات خاص وی می باشد.

توجه به فطرت مخموره یا سرشت کمال جوی آدمی به سبب اشتراک آن در نوع انسان ظرفیت مناسبی برای جهان شمولی اندیشه های توحیدی امام فراهم می آورد.


کلید واژه ها: امام خمینی - خمینی - امام - پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی - فلسفه - سالگرد ارتحال امام خمینی - عقلانیت - انسان - علوم و فرهنگ اسلامی - جامع - بنیان - اجتماعی - نهاد - اسلامی - فرهنگ اسلامی - جامعه الزهرا - نهاده - سی و یکمین - مدیر گروه - مدیر - نظری - پژوهشکده - پژوهشگاه - کلام - خبرنگار - ابراهیم - پژوهشی - مناسبت - دیدگاه - سالگرد

آخرین اخبار سرویس:
استقبال باشکوه از سرهای شهدایی که در موزه های فرانسه بودند

مصباحی مقدم: قرارداد با چین محصول پیام رهبری بود

مراسم عزاداری امام حسین(ع) در مشهد برگزار می شود؟

لله کرم: سیدحسن، نامزد اصلاح طلبان است

نشست حجاب و عفاف؛ سمبل عزت و کرامت در فضای مجازی برگزار می شود

استاندار: ممنوعیت مراسم در مساجد و تالار های تهران

انصراف اعتراضی میرسلیم از رقابت بر سر کرسی ریاست کمیسیون اصل 90 /رفتار هیات رییسه توهین آمیز بود

تصویب لایحه جنجالی تعدد کانون وکلای ترکیه

اصلاح‫طلبی آنتاگونیست پوپولیسم،

8 توصیه کلیدی رهبر انقلاب درباره رابطه بین دولت و مجلس

برگزیدگان کنگره شعر استانی رسول آفتاب معرفی شدند

برنامه های تابستانی مدرسه علمیه خان یزد بررسی شد

سال 99 اردوگاه باهنر از رهن بانک خارج می شود

8 توصیه کلیدی رهبر انقلاب درباره رابطه بین دولت و مجلس

تصمیم کشورهای غربی علیه سوریه غیرقابل قبول و نامتوازن است

حضور 9 عضو کابینه در کمیسیون های تخصصی مجلس

تالارهای پذیرایی در جنوب تهران تعطیل شد

حضور 9 عضو کابینه در کمیسیون های تخصصی مجلس

لایحه «تشکیل سازمان ملی مهاجرت» در دستور کار هیئت وزیران قرار گرفت

برجام و قرارداد همکاری ایران و چین  

جزییات شیوه نامه بهداشتی در برگزاری تورهای آشناسازی

عفاف و حجاب فقط مختص زنان نیست

پیشنهاد ریاست شعسا به عبدالله نوری: مرد هفت دریا و کشتی در حال غرق!

انصراف اعتراضی میرسلیم از رقابت بر سر کرسی ریاست کمیسیون اصل 90 /رفتار هیات رییسه توهین آمیز بود

تالارهای پذیرایی در جنوب تهران تعطیل شد

بازدید مسئولان دستگاه قضا از 2 واحد تولیدی نیمه فعال گیلان+ آلبوم

برگزاری دور دوم انتخابات مجلس در استان ایلام با هماهنگی ستاد ملی کرونا انجام می شود

تشکیل کمیته ای مشترک برای ساماندهی فعالیت های امور کارشناسی و وکالتی سازمان بورس

واگذاری حق بهره برداری از اراضی بخش ثبتی (3) شهرستان اهواز به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

راه اندازی بخش فارسی زبان در کتابخانه دانشگاه لبنان

تست کرونای منوچهر هادی مثبت شد

نمایندگان فردا با رهبر معظم انقلاب دیدار می کنند

آیت الله علم الهدی: دشمن به دنبال از میان برداشتن سفره دین نزد جوانان است/ بی حجابی کلید نفوذ دشمن

تصویری از احترام ویژه و خاص سردار سلیمانی به میهمانان مراسم ترحیم پدرش

دیدار متفاوت نمایندگان مجلس با رهبر انقلاب

فرمانداران با اجتماعاتی که عامل انتقال کرونا است، برخورد کنند

اعمال محدودیت های یک هفته ای در استان همدان

دیدار متفاوت نمایندگان جدید مجلس با رهبر انقلاب

دیدار نمایندگان مجلس با امام خامنه ای به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می شود

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور منصوب شد

اساتید و نخبگان بسیجی خواهر حوزه از عفاف و حجاب حمایت کردند

نحوه ارتباط با رسانه دستگاه های اداری استان کرمان در جشنواره شهید رجایی ارزیابی می شود

حجاب نماد فرهنگ فاطمی است/ با حجاب از آسیب های اجتماعی پیشگیری می شود

مصباحی مقدم: قرارداد 25ساله محصول پیام رهبری بود

13 کانون بسیج جامعه پزشکی یزد در جریان شیوع کرونا به مردم خدمت رسانی کردند

حمایت مصطفی معین از تعویق کنکور

برگزاری نشست های علمی آنلاین با موضوع جدیدترین آثار حجاب در جهان اسلام

زالی: برگزاری مجالس عروسی و ترحیم در تهران تعلیق شود

13 کانون بسیج جامعه پزشکی یزد در جریان شیوع کرونا به مردم خدمت رسانی کردند

نامه افشاگرانه مدیرعامل سابق صندوق بازنشستگی | داماد آن رییس کمیسیون معاون همان مدیرعامل نجومی بگیری بود ...

اجرای بیش از 30عنوان برنامه توسط حوزه ها وپایگاه های مقاومت بسیج خواهران

برگزیدگان پویش ملی اذان گویی «به افق نوجوانی» اعلام شدند

سال 99 اردوگاه باهنر از رهن بانک خارج می شود

روایت علم الهدی ازواقعه گوهرشاد : مردم رابه گلوله بستند و پیکرها را بدون تحویل به خانواده درگودال ریختند

حضور فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا در کمیسیون های اقتصادی و عمران

راهبرد آمریکا در قبال ایران شکست خورده است

استان فارس در آستانه هشدار مجدد شیوع کرونا قرار دارد

هشدار مصطفی معین درباره برگزاری کنکور در شرایط قرمز کرونا

واگذاری حق بهره برداری از اراضی بخش ثبتی (3) شهرستان اهواز به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

روابط تهران با اسلام آباد براساس تامین منافع مشترک تنظیم شده است/ ایران امنیت پاکستان را امنیت خود می داند

زالی: برگزاری مجالس عروسی و ترحیم در تهران تعلیق شود

ترامپ: «باراک اوباما« و «جو بایدن» جنایتکارند

جهاد با نفس؛ نمود هنر انسانی از دیدگاه ملاصدرا

ارسال پیامک های تشییع و ترحیم در کهگیلویه و بویراحمد ممنوع است

نامه افشاگرانه مدیرعامل سابق صندوق بازنشستگی | داماد آن رییس کمیسیون معاون همان مدیرعامل نجومی بگیری بود ...

جزییات شیوه نامه بهداشتی در برگزاری تورهای آشناسازی

اعزام کشتی های نفتی به ونزولا تحسین جهانیان را برانگیخت

رسیدگی علنی به یک پرونده اخلال در نظام اقتصادی کشور در دادگستری لرستان

رائفی پور: روزانه معادل پرواز اوکراینی تلفات داریم!

استانداری ها در حوزه طرح اقدام ملی مسکن جدی تر ورود کنند

ضرورت مشارکت دادگستری در سرعت بخشیدن به احداث محور سردار سلیمانی کرمان

تهیه نقشه عرصه املاک و واگذاری آن به اشخاص واجد شرایط در لرستان

فهم مشترک از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش وجود ندارد

اصلاح و تربیت مددجویان ماموریت اصلی در زندانبانی است

لازم است با ابهام زدایی، حمایت مردمی برای رابطه راهبردی با چین همراه شود

بررسی مشکلات مردم خوزستان در جلسه استاندار با ائمه جمعه

منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس سازمانی اقتصادی-اجتماعی

توضیح بعیدی نژاد درباره تسهیل خدمات کنسولی سفارت ایران در انگلیس

اجاره نشینی ادارات لومار

ابتلای رییس بیمارستان امام و یک متخصص در آمل به کرونا

بررسی نحوه محاسبه بسته های اینترنت همراه در مجلس

سپاه نکا آماده مقابله با موج دوم ویروس کرونا در منطقه است

نوبخت: پاداش بازنشستگان فرهنگی سال 98 تا قبل از مهر پرداخت می شود99

هیچ ملاحظه ای نباید در برابر «اولویت سلامت انسان» قرار گیرد

امیرکبیر، دموکراتیزاسیون و تعدیل قدرت سیاسی در ایران | گفت وگو

بعیدی نژاد: وجه اضافه ای از مراجعان دفتر پیشخوان خدمات در انگلیس گرفته نخواهد شد

کوچکترین درگیری و ناامنی در گچساران واقع نشده است/ محتوای کلیپ های پخش شده فاقد هرگونه ارتباط با حوزه انتخابیه یادشده است

تلاش مستمر دشمنان در اجرای سیاست های خصمانه استکباری علیه حجاب

راه اندازی بخش فارسی زبان در کتابخانه دانشگاه لبنان

لازم است با ابهام زدایی، حمایت مردمی برای رابطه راهبردی با چین همراه شود

رفتار داعشی باعث حمله به مسجد گوهرشاد بود

رأی گیری در شورای شهر یزد شفاف شد

اصلاح و تربیت مددجویان ماموریت اصلی در زندانبانی است

تالارهای پذیرایی در جنوب تهران تعطیل شد

رفتار داعشی باعث حمله به مسجد گوهرشاد بود

احکام شرکت در معاملات بورس طبق فتوای حضرت آیت الله سیستانی

رهبری پیام خاصی و فرد خاصی را به چین فرستادند / مصباحی مقدم دقیقا چه گفت؟

عروسی هایی که ساز کرونا را کوک نکرد

آیت الله علم الهدی: دشمن به دنبال از میان برداشتن سفره دین نزد جوانان است/ بی حجابی کلید نفوذ دشمن

میرسلیم: به خاطر مسامحه دولت روحانی، کشف حجاب اختیاری اتفاق افتاده است

امام(ره) فلسفه و روش متعالی خود را در جمع وحی و عقل بنیان نهاد

امام(ره) فلسفه و روش متعالی خود را در جمع وحی و عقل بنیان نهاد