مطالب مرتبط:
امام(ره) یک انسان تحول آفرین، فرمانده داخل میدان و رهبری واقعی بود/ امام خمینی ملت خموده و تسلیم را به یک ملت مطالبه گر تبدیل کرد/ اعتماد به جوانان یک ثروت است، اما معنایش عدم استفاده از غیرجوانان نیست
امام(ره) یک انسان تحول آفرین، فرمانده داخل میدان و رهبری واقعی بود/ امام خمینی مردم را تبدیل به یک ملت مطالبه گر کرد
امام(ره) یک انسان تحول آفرین، فرمانده داخل میدان و رهبری واقعی بود/ امام خمینی ملت خموده و تسلیم را به یک ملت مطالبه گر تبدیل کرد
رهبر انقلاب: امام ثابت کردند که ابرقدرت ها ضربه پذیر و شکست پذیرند/ امام بزرگوار سال ها پس از درگذشت ظاهری در بین ما زنده است/امام خمینی(ره) یک انسان تحول خواه و تحول آفرین بود
بخشی از وصیت نامه امام خمینی (ره) درباره زنان ایثارگر ایرانی
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 14 خرداد 1399 ساعت 13:002020-06-03سياسي

امام خمینی انسان ایرانی را به کنشگری فعال و تاریخ ساز تبدیل کرد


حجت الاسلام نامخواه گفت: در اندیشه امام مسئله عمل و قیام لله محوریت می یابد و این محوریت وقتی به جامعه منتقل می شود، - حجت الاسلام نامخواه گفت: در اندیشه امام مسئله عمل و قیام لله محوریت می یابد و این محوریت وقتی به جامعه منتقل می شود، انسان ایرانی را به کنشگری فعال و تاریخ ساز تبدیل می کند.

خبرگزاری مهر"، گروه دین واندیشه_سیدعلی سیدان: یکی از کلیدهای فهم اندیشه امام خمینی (ره) درک نسبت اندیشه ایشان با فلسفه است.

عده ای بر اساس برخی شواهد روشن، امام را یک فیلسوف صدرایی می دانند و لذا انقلاب اسلامی را هم بر اساس حکمت متعالیه تفسیر می کنند، اما بنا به برخی شواهد امام تصریح داشته است که فلسفه مبنای انقلاب اسلامی نبوده است.

فهم این مسأله نیاز به بحث بنیادی تری درباره نسبت نظر و عمل در اندیشه امام دارد.

در گفت وگو با حجت الاسلام مجتبی نامخواه، پژوهشگر دانش اجتماعی مسلمین بنا داریم درباره مفهوم قیام لله در اندیشه امام تأمل کنیم و ببینیم آیا این مفهوم می تواند بحث نظر و عمل را در اندیشه امام صورت بندی کند و حل کند.

*اولین سوال ما این است که به طور مشخص اینکه امام می فرماید: اسفار اربعه با طول و عرضش از سفر به سوی دوست بازم داشت نه از فتوحات فتحی حاصل و نه از فُصوص الحِکَم حکمتی دست داد یعنی چه؟ این را در کنار برخی مواضع امام می بینیم که می فرماید این انقلاب اسلامی حاصل فلسفه و عرفان و اسلام شناسی و این قبیل چیزها نبود.

اینها چه معنایی دارد؟ با توجه به اینکه امام خودش در عرفان و فلسفه استاد است.

جمله ای که اشاره کردید بخشی از یکی از نامه های عرفانی امام خمینی است که به عروس خودشان نوشته اند.

همان طور که می دانیم خانم فاطمه طباطبایی، همسر حاج سید احمد خمینی، در آن زمان مطالعاتی در زمینه برخی آثار فلسفه و عرفان اسلامی داشته اند و در فرصت های مختلف از امام اشعار و نامه هایی طلب می کردند و امام هم در تجاوب به درخواست های و پرسش های عرفانی ایشان، نامه هایی می نوشتند و اشعاری می سرودند.

بخشی از آخرین آرا عرفانی امام خمینی، مضامینی است که با زبانی ساده در همین نامه ها و همچنین در نامه هایی به حاج سید احمد خمینی نوشته شده است.

این جمله و به طور کل این نامه و نامه ها، با زبانی ساده به یکی از مهم ترین مضامین عرفانی ارجاع می دهد: مفهوم حجاب .

حجاب یکی از مفاهیم پُر دامنه در عرفان اسلامی است و عرفای بزرگی به این مفهوم توجه نشان داده اند.

ابن عربی که یکی از اندیشمندان تأثیرگذار بر انظار و آرا امام خمینی است و امام در جوانی شرح فصوص، مهم ترین کتاب ابن عربی را نزد مرحوم شاه آبادی درس گرفته و شرح قیصری بر فصوص الحکم را تعلقه زده است.

ابن عربی رساله ای دارد به نام کتاب الحجب و در آن به طور مفصل درباره مفهوم حجاب در عرفان اسلامی بحث کرده است.

همچنین در جملات دیگر همین نامه، امام به مضمون یکی از رباعی های مشهور ابوسعید ابوالخیر، عارف نامی سده چهارم ارجاع می دهند که در آن همین بحث حجاب مطرح شده است.

بحث حجاب در عرفان اسلامی اجمالاً به هر آن چیزی راجع است که مانع وصال سالک به الله است.

در این میان ما با دو دسته حجاب مواجهیم.

حجاب ظلمانی که در مراتب دانی سلوک خرق می شود و حجاب نورانی که در مراتب عالی تر سلوک مانعی است در برابر سالک.

در تعریف عرفانیِ حجاب، علم، همه علوم، حتی علوم الهی، حتی خودِ عرفان نیز یک حجاب نورانی است.

جالب و اگر نگوییم مایه تأسف، دست کم مایه تعجب است که در برخی مجادلات بی حاصلِ رسانه ای، سخنان و حتی اشعار امام در مورد حجاب بودن فتوحات و فصوص و عرفان و دیگر جملات از این قبیل، نشانه ای از اِعراض امام از فلسفه و عرفان دانسته شده است! شاید اطلاع درستی نداشته باشند، اما واقع امر آن است که این قبیل جملات امام خمینی، که به طور مشخص در نامه ها و اشعاری که اشاره شد نظایر بسیار دیگری نیز دارد، نه فقط اِعراض از عرفان نیست، بلکه در چارچوب مهم ترین مضامین عرفانی مطرح شده است.

در برخی مجادلات بی حاصلِ رسانه ای، سخنان و حتی اشعار امام در مورد حجاب بودن فتوحات و فصوص و عرفان و دیگر جملات از این قبیل، نشانه ای از اِعراض امام از فلسفه و عرفان دانسته شده است! شاید اطلاع درستی نداشته باشند، اما واقع امر آن است که این قبیل جملات امام خمینی، که به طور مشخص در نامه ها و اشعاری که اشاره شد نظایر بسیار دیگری نیز دارد، نه فقط اِعراض از عرفان نیست، بلکه در چارچوب مهم ترین مضامین عرفانی مطرح شده است حالا می شود مفصل تر درباره مفهوم حجاب و کتاب الحجب ابن عربی صحبت کرد؛ البته این کار کسانی است که مطالعات عرفانی دارند.

اما لازم است در مورد جمله ای دیگری اشاره کردید، که انقلاب حاصل عرفان و فلسفه و اسلام شناسی نبود نیز توضیحی اضافه کنم.

البته قبل تر به همین جمله و دیگر جملات مشابهی برخورد کرده ام اما الآن اصل جمله را در خاطر ندارم اما آن چه می توان گفت، دو نکته است: یکی تکرار بحث سابق است و احیاناً بحث درباره اعراض از فلسفه و عرفان که بیشتر در یک سری جدال های غیر احسن و بی فایده مطرح شده است.

بحث دیگر و مهم تر اما بررسی این سخن از منظری است که شاید کمتر موضوع و مد نظر پرسش تان بوده، اما اهمیت بسیاری دارد و آن بحث در این باره است از منظر تحلیلی که امام خمینی از انقلاب اسلامی دارند.

اجمالاً بر حسب تحلیل و تصریح امام خمینی، ایشان انقلاب اسلامی را از جنس خرق حجب می دانند.

امام می گویند برای جامعه و انسان ایرانی یک بازگشت عمومی و اجتماعی از فطرت ثانی به فطرت اولیه رخ داده است.

به تعبیر کتاب شرح جنود عقل و جهل، بازگشت از فطرت محجوب به فطرت مخمور.

تحلیل امام خمینی از انقلاب اسلامی دو سطح دارد: سطحی ظاهری و اجتماعی و سطح باطنی و عرفانی یا به تعبیر امام خمینی سطح عالم طبیعت و سطح عالم معنا .

در سطح اولِ تحلیل، علوم انسانی و الهی و فلسفی (که کم و بیش به سطوح سه گانه علم اشاره دارد)، محرک و در سلسله علل انقلاب است اما در سطح دوم، همین محرک، مانع است.

امام خمینی در همین نامه ای که جمله اول پرسش تان از آن انتخاب شده بود، تعبیر جالبی دارند یک مُشت ورق پاره که به اسم علوم انسانی و معارف الهی و حقایق طالب را که به فطرتاللّه مفطور است از مقصد بازداشته و در حجاب اکبر فرو برده .

در واقع از نظر امام خمینی و در تحلیلی که در مستوای عالم معنا از انقلاب اسلامی ارائه می دهند، انقلاب اسلامی مولود و مولد خرق حجب نورانی در مسیر سلوک عالی انسان ایرانی است.

*سوال این است که چگونه انقلابی که با عبور از حجاب اسفار اربعه ممکن شده است، ذیل اسفار اربعه توضیح داده می شود و می گویند انقلاب ما صدرایی است؟ آنچنان که بعضی جریانات فکری معتقدند.

به نظرم پاسخ پیشین گویا بود و با آن پاسخ، این پرسش هم پاسخ داده می شود؛ انقلاب اسلامی خرق حجاب و بازگشت به فطرت نخستین است.

در فرایند این اختراق نه فقط اسفار بلکه تمامی علوم، علوم انسانی و حتی علوم الهی به مثابه یک حجاب دیده می شود و خرق می شود؛ آیا باید نتیجه بگیریم که نباید در تبیین انقلاب از هیچ علمی بهره گرفت؟! خیر، بحث همان بحثِ دو سطح جهان طبیعت و جهان معناست: چیزی که در جهان طبیعت تحرک بخش است و تولید کنش و سپس دانش می کند، از منظر جهان معنا، مانع و حجاب است.

مانند این است که گفته می شود حسنات الابرار سیئات المقربین ؛ امری که در سطحی حسنه است در سطح دیگر سیئه است.

البته این را به عنوان یک بحث عام و کبروی عرض می کنم نه ناظر به تحلیل ها و توضیحاتی که ذیل اسفار اربعه درباره انقلاب اسلامی انجام شده است.

این قبیل تحلیل ها، تا جایی که اطلاع دارم بیشتر تمثیلی و استعاری است یا دست کم مابه ازا چندانی در افزایش درک ما از انقلاب اسلامی یا در کنش گری های معطوف به انقلاب اسلامی ندارد.

هم فلسفه، هم عرفان، هم فقه و کلیه ی علوم انسانی و الهی و فلسفی، ظرفیت هایی دارند که انقلاب را توضیح بدهند؛ اساساً تا این کار به نحو اتم روی ندهد، آن خرق حجاب هم محقق نخواهد شد.

این طور بگویم که علم حجاب اکبر است اما خُرده علم یا علم ناقص، حجابی بزرگ تر است؛ علم ناقص زمینه بیشتری برای حجاب شدن دارد.

*آیا زبان پس از خرق حجاب با زبان پیش از خرق که همان زبان رسمی و متداول پیش از انقلاب (خرق حجاب) است، متفاوت نیست؟ زبان حال انقلاب اسلامی چیست؟ آیا این خطر وجود ندارد که زبان حال انقلاب با رویکردهای نظری و فلسفی متداول به حجاب برود؟ مجدد تأکید می کنم ما با دو سطح مواجهیم: سطحی که در آن علم نور است و سطحی که در آن علم حجاب نورانی است.

در سطح اول علوم انسانی و الهی و فلسفی، ابعادی از انقلاب را از محاق جهل خارج می کنند و در سطح دوم همین علوم حجاب است برای درک انقلاب و هر امری دیگر.

رویکردهای نظری قرار نیست و نمی تواند انقلاب را در سطح جهان معنا توضیح دهد، آن جا یک درک حضوری و شهودی مطرح است که در آن جا مفهوم حجاب است.

در سطح اول اما همان چیزی که در سطح دوم حجاب است، ابعادی از واقعیت را از محاق جهل خارج ساخته و در دسترس می کند.

لذا مسئله دو سطح است نه یک سیر تک خطی که پیش و پس در آن معنا دهد.

*بگذارید طور دیگری این سوال را طرح کنم که به بیان شما نزدیک تر باشد.

آیا بین این دو سطح که می فرمایید نسبتی برقرار نیست و نباید باشد؟ نمی توانیم بگوییم ساحت و سطح معنا که با شهود و درک بی واسطه از رخداد انقلاب به دست می آید، می تواند در ساحت علم و مفهوم، زبانی بسازد که درک ما را از انقلاب ارتقا دهد؟ همان طور که می دانیم ساحت مفهوم و زبان، ساحت علم حصولی است.

اگر درک بی واسطه یا درک در سطح جهان معنا، بخواهد به بین الاذهان انسانی بیاید، ناگزیر از کاربست مفهوم خواهد بود.

بنابراین خود به خود به سطح جهان طبیعی وارد می شود.

پیش تر گفتیم علومی که در سطح دوم وجود دارند، علوم انسانی و الهی و فلسفی، ظرفیت هایی برای درک بهتر ما از انقلاب اسلامی دارند؛ الآن می توانیم این را اضافه کنیم که این تجربه ی تاریخی اجتماعی ای که ما در جریان انقلاب اسلامی در خرق حجب حتی حجب نورانی داشتیم، می تواند به ساحت مفهوم و علوم انسانی و الهی و فلسفی بیاید و چیزهایی بدان ها بیافزاید.

ما می توانیم در پرتو روایت آن درک حضوری، مفاهیم جدیدی در سطوح مختلف علمی داشته باشیم؛ البته هنوز تا این مرحله راه داریم؛ ما هنوز از بازشناسی ظرفیت های این علوم برای درک خود و تغییرات اجتماعی تاریخی خود غافلیم، چگونه می توانیم به خلق مفاهیم تازه امید داشته باشیم؟ *این سوالی است که شما باید پاسخ بدهید! البته من سوال را این طور طرح می کنم: ما هنوز در بازگرداندن حقیقت انقلاب اسلامی به علومی که انقلاب آن را خرق کرده است، درمانده ایم، چگونه می توانیم به خلق مفاهیم تازه امید داشته باشیم؟ فرض سوال شما این است که ما برای خلق مفاهیم تازه متناسب با حقیقت انقلاب اسلامی، الزاماً باید سیر تا پیاز همه علوم شرق و غرب را فرابگیریم و سپس دست به خلق مفهوم بزنیم.

این نگاه به آن نگاهی شباهت دارد که می گفت ما ابتدا باید علم دینی و اقتصاد اسلامی و ساختار جامعه اسلامی و تمدن اسلامی را تولید کنیم و سپس انقلاب کنیم! آن وقت این سوال پیش می آید که اولاً چند سال طول می کشد که ما بگوییم ظرفیت علوم را شناختیم و دیگر باید دست به تولید مفهوم بزنیم؟ و ثانیاً این قضیه با صورت اندیشه امام بر مبنای آیه أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنی وَ فُرادی ثُمَّ تَتَفَکَّرُوا در تضاد نیست؟ شاید یک سوءتفاهم رخ داده؛ وقتی می گویم ما هنوز از ظرفیت مفاهیم فلسفی عرفانی برای درک خود و تغییرات اجتماعی تاریخی خود غافلیم، چگونه می توانیم حرف از خلق مفهوم بزنیم ، اصلاً و ابداً مرادم توقف دومی (خلق مفهوم) بر اولی (فهم انقلاب با مفاهیم موجود) نیست؛ اینکه دیگر بدیهی است.

آخر چه موقع می توانیم بگوییم امروز آن روزی است که ما از ظرفیت علم استفاده کردیم و از فردا برویم سراغ خلق مفاهیم جدید! فکر می کنم بالاتر هم عرض کردم، یک بار دیگر مرور می کنیم: ما با دو سطح مواجهیم نه یک سیر تک خطی که پیش و پس داشته باشد.

در سطحی فهم انقلاب با مفاهیم علومِ به تعبیر امام خمینی انسانی، الهی و فلسفی مطرح است.

در سطح دیگر این علوم، هر علمی و هر مفهومی حجاب است.

ما، در یک تجربه اجتماعی بی بدیل در جریان انقلاب این حجب نورانی را دریدیم و چیزهای دیگری دیدیم؛ روایت این رؤیت کار دیگری است که باید انجام شود.

طبیعی است این روایت محتاج مفهوم است و در سطح علم انسانی، الهی و فلسفی انجام می شود، اما حتماً می تواند افق های جدیدی بگشاید.

عرض بنده این است وقتی ما کار اول که به مراتب ساده تر است را انجام نداده ایم، می رویم سراغ کار دوم؟ وقتی کار نخست که سهل تر است را انجام داده ایم، امید چندانی نیست سراغ کار دوم برویم؛ سو تفاهم نشود، بحث امکان نداشتن نیست، بحث امید نداشتن است.

اما در مورد نسبت کار نظری و قیام لله این طور باید گفت: امام خمینی دریچه جدیدی به نسبت نظر / عمل پیش روی ما می گشایند و به واسطه ی این منظر جدید است که گویی ما وارد جهانی جدید می شویم.

از واکنش گرایی خارج می شویم و کنش گرایی می رسیم.

به کنشگرانی فعال تبدیل می شویم که جامعه و تاریخ خودمان را می سازیم.

در بنیاد این تغییرات اجتماعی و تاریخی، دیدگاه امام خمینی درباب مسئله عمل قرار دارد.

نگرش امام خمینی درباره چیستی، چگونگی و جهت گیری عمل، به صورت فشرده ای در مفهوم قیام لله مندرج است.

قیام لله یکی از بیّنات و ابرمفهوم ها در اندیشه امام خمینی است که در عین ریشه داشتن در فلسفه، عرفان، اخلاق و به طور کل الهیات اسلامی، مفهومی است که از خاستگاه های مهم اندیشه امام در تفسیر و ایجاد تغییرِ جامعه و تاریخ ماست.

امام خمینی دریچه جدیدی به نسبت نظر / عمل پیش روی ما می گشایند و به واسطه این منظر جدید است که گویی ما وارد جهانی جدید می شویم.

از واکنش گرایی خارج می شویم و کنش گرایی می رسیم.

به کنشگرانی فعال تبدیل می شویم که جامعه و تاریخ خودمان را می سازیم.

در بنیاد این تغییرات اجتماعی و تاریخی، دیدگاه امام خمینی درباب مسئله عمل قرار دارد.

نگرش امام خمینی درباره چیستی، چگونگی و جهت گیری عمل، به صورت فشرده ای در مفهوم قیام لله مندرج است.

قیام لله یکی از بیّنات و ابرمفهوم ها در اندیشه امام خمینی است که در عین ریشه داشتن در فلسفه، عرفان، اخلاق و به طور کل الهیات اسلامی، مفهومی است که از خاستگاه های مهم اندیشه امام در تفسیر و ایجاد تغییرِ جامعه و تاریخ ماست از ریشه های فلسفی آن شروع کنیم؛ امام خمینی در دیدگاهی که به احتمال زیاد همه یا بخش معظم آن در سیر تفکر نظری اسلامی بدیع و خلاف آمد عادت است، کمال انسان را به عقل عملی می دانند.

یا این که می گویند جمیع علوم مطلقاً عملی هستند و به تعبیری دوگانه علوم نظری / علوم عملی را نمی پذیرند.

می گویند صِرف علم و دانستن، هر چند علم به معالی اخلاقی مطلوب نیست.

گزاره هایی که گاه در حد تصریح مخالف برخی مشهورات تفکر نظری و فلسفی است.

به هر روی این مضامین ما را به اهمیت و بلکه محوریت و غایت بودگی عمل در اندیشه امام خمینی می رساند.

این محوریت به این معنا نیست که معرفت مهم نیست؛ به این معناست که این معرفت هم در پرتو قیام لله امکان می یابد.

به تعبیر امام خمینی قیام لله، معرفت الله می آورد.

هنگامی که این تفکر مندرج در متون فلسفی، عرفانی و اخلاقی امام خمینی به پهنه اجتماعی می آید و به یک معرفت اجتماعی تبدیل می شود، تغییر در سرنوشت ممکن و سپس واقع می شود.

در همان متن مشهوری که امام در ابتدای دهه بیست شمسی در دفتر یادبود کتابخانه وزیری نوشته اند، تحلیل کلان امام خمینی از وضعیت تاریخی اجتماعی ما منعکس است: همه مسئله ما باز می گردد به مسئله فقدان قیام لله.

هنگامی که طی سه و نیم دهه پس از آن نوشته و به طور مشخص در یک و نیم دهه منتهی به انقلاب، امام خمینی می تواند قیام لله را به عنوان یک آگاهی جدید به ایده عمومی جامعه ایران تبدیل کند، جامعه ما یک تحول باطنی و انفسی دگرگون ساز را تجربه می کند.

یک انسان معطوف به قیام لله در جامعه آشکار و پدیدار می شود؛ انسانی که تا مبارزه هست، او نیز هست و مبارزه و قیام لله در حد ذات او اخذ شده است.

این انسان نه فقط از نقطه نظر اجتماعی، کنشگر و مؤثر است، جامعه ساز و تاریخ ساز است، بلکه از نظر عرفانی و اوج معنوی نیز مثال زدنی است.

آن چنان که امام خمینی با تعبیر حاکی از تحدی و شاید هم کنایه، می گویند 50 سال عبادت کردید، خدا قبول کند؛ حالا بیایید وصیت نامه های جوانانی را بخوانید که گاه کمتر از نصف زمان عبادت شما، عمر کردند، اما به واسطه قیام لله به دستاوردهای سلوکی شگفت آوری رسیده اند.

از سوی دیگر همان طور که می دانیم برداشت های متداول از کتاب و سنت تا زمان امام خمینی، سیره بزرگان و سنت فکری ما چنین چیزی را نمی گوید.

این برداشت ها انسانِ معطوف به قیام لله و انسان مبارز تربیت نمی کند، لذا امام خمینی به طور مرتب و به تلویح و گاه تصریح می گویند امروز روزی نیست که به سیره سلف صالح عمل کنیم.

سیره آن ها با وجود حسن فاعلی، امروز نمی تواند به ما فاعلیت بدهد؛ می گویند مادامی که فقه در کتاب ها مستور بماند، ضرری متوجه جهان خواران نیست؛ می گویند رساله ها را با قرآن و کتب حدیث مقایسه کنید که نسبت عبادات و اجتماعیات در قرآن یک به ده است، ولی در رساله ها این طور نیست و اسلام حوزه ها و رساله ها، ناقص، فردی و عبادی است.

می گویند مشکل عرفان این است که آن جهانی است و همه چیز را بر می گردانند به آن طرف .

این فروبستگی همان طور که نمی تواند با آغاز قیام لله همراهی کند، با انجام آن نیز همراه نیست.

جمع بندی اینکه در اندیشه امام مسئله عمل و قیام لله محوریت می یابد.

این محوریت وقتی به جامعه منتقل می شود، انسان ایرانی را به کنشگری فعال و تاریخ ساز تبدیل می کند.

با این حال اندیشه متداول اسلامی در تمامی سطوح آن از فقه تا عرفان، آن چنان که باید این قیام لله انسانِ ایرانی معاصر را پشتیبانی نمی کند.

بینش ها و تجویزهای مورد نیاز او برای کنشگری اش را در اختیارش قرار نمی دهد و حالا هم که نیم قرن است به واسطه امام خمینی و با اتکا به بخش های از ذخایر معرفت اسلامی توانسته کنشگر باشد و تاریخ خودش را بنا کند، این عمل و قیامش مورد توجه و تفسیر این علوم قرار نمی گیرد.

در حالی که اگر همین قیام لله را جدی بگیریم، دریایی از معرفت، حتی معرفت الله را می توانیم به دست بیاوریم.

*اصلاً کار نظری (حتی کار نظری معطوف به حقیقت قیام لله) به چه درد می خورد؟ به نظر می رسد تولید مفهوم به جای اینکه ما را به قیام و حرکت وادار کند ما را به سکون می رساند.

الان معضلی که بسیاری از کارهای نظری درباره امام و انقلاب دارند این است که یک معرفت منجمد به ما می دهد که راهی برای انقلاب باز نمی کند.

با این موضوع موافق هستید؟ پاسخ به این پرسش مستلزم بیان یک مقدمه است.

طرح یک گزارش مقدماتی از مهم ترین نزاع فکری ما در دوران معاصر است.

پنج دهه پیش که مبارزات انقلاب اسلامی آغاز شد یا اوج گرفت، این آغاز و اوج بر یک بنیاد فکری استوار بود.

مبارزه و مقاومت همان روشنگری و اندیشوری نیست، اما توأمان با آن است که امکان می یابد.

در آن دوره یکی از دغدغه های مستمر امام خمینی (ره) و به طور کل متفکران انقلاب این بود که وضعیت موجود اندیشه اسلامی نمی تواند ناظر به امر سیاسی، ناظر به امر اجتماعی، جامعه سازی و عدالت اجتماعی حرف بزند و حرف های تحرک بخش تولید کند.

امام خمینی می گفتند تبلیغات استعماری تصور نادرستی از اسلام در اذهان عامه به وجود آورده؛ از طرف دیگری شکل ناقصی از اسلام در حوزه های علمیه عرضه می شود و در اثر این دو عامل خاصیت انقلابی و دگرگون ساز و ویژگی حیاتی و زندگی ساز از اسلام گرفته شده است.

این بحث سرآغاز یک سلسله استدلال مفصل و انتقادی در تحلیل وضعیت تفکر معاصر اسلامی است که امام خمینی در ابتدای درسگفتارهای ولایت فقیه شان مطرح می کنند و اساساً ولایت فقیه را در غیرت و تقابل با این وضعیت مطرح می کنند.

در اندیشه امام مسئله عمل و قیام لله محوریت می یابد.

این محوریت وقتی به جامعه منتقل می شود، انسان ایرانی را به کنشگری فعال و تاریخ ساز تبدیل می کند عرض کردم این گزارش انتقادی از وضعیت تفکر اسلامی مختص امام نیست و در آثار تمامی متفکران انقلاب با استدلال ها و مضامین منعکس است.

به عنوان نمونه مرحوم شهید مطهری از فقدان طرح عدالت اجتماعی به مثابه یک اصل عام و شامل در فقه اسلامی سخن می گوید و از اینکه این عدم اندیشه ورزی ذیل عدالت موجب رکود تفکر اجتماعی فقها شده است.

سخنان و درس گفتارهای آیت الله خامنه ای هم مملو است از این انتقادات.

اساساً رهبر انقلاب یکی از انتقادی ترین تحلیل ها و تصویرها از وضعیت تفکر اسلامی و نه فقط تفکر اسلامی معاصر را مطرح می کنند.

از جمله این که ایشان می گویند تفکر اسلامی معاصر، انتزاعی و ذهنی است؛ ناظر به زندگی جمعی انسان ها نیست؛ درباره قواره اجتماعی و نابرابری ها اجتماعی حرف نمی زند؛ منسجم نیست؛ صدها سال درباره توحید بحث های فلسفی و کلامی کرده اما آن مباحث در جامعه سازی و ایجاد جامعه توحیدی به هیچ دردی نمی خورد و مانند آن.

امام خمینی پیش و بیش از آن انقلاب اجتماعی، رهبر یک انقلاب فکری و معرفتی است و همراهان امام خمینی در انقلاب اسلامی نیز پیشروان این انقلاب فکری هستند.

اساساً تفسیر و تصویر امام خمینی از انقلاب اسلامی عبارت است از جایگزینی دو اسلام؛ یعنی یک انقلاب معرفتی.

البته این که می گوییم پیش و بیش از انقلاب اجتماعی، انقلاب معرفتی مطرح است؛ مراد تقدم زمانی نیست؛ تقدم رتبی است.

این انقلاب فکری هم شورش فکری دارد و هم جنبش.

در سطح شورش، بر تفکر اسلامیِ به تعبیر شما منجمد می شورد و در سطح جنبش بازتولید یک تفکر انقلابی و دگرگون ساز و جامعه ساز اسلامی را پی می گیرد.

امام خمینی کمال انسان را به عقل عملی می دانند، یا این که می گویند جمیع علوم مطلقاً عملی هستند و به تعبیری دوگانه علوم نظری / علوم عملی را نمی پذیرند حال برگردیم به پرسشی که مطرح کردید: آیا کار نظری موجب سکون نمی شود؟ این پرسش را اگر ناظر به وضع موجود بپرسیم، پاسخ مثبت است.

اغلب تحلیل های نظری درباره انقلاب، به لحاظ روش شناختی همان انتزاع و ذهن زدگی، همان بی اثری در جامعه سازی، همان فقدان ویژگی دگرگون سازی، همان مشکلات، همان رکود تفکر اجتماعی و غفلت از اندیشه ورزی ذیل عدالت اجتماعی به عنوان یک اصل عام و شامل را دارد؛ البته موضوع این قبیل اندیشه ها یا کلمات و مفاهیم شان عوض شده و گاهی یا اغلب موارد در مورد مراحل انقلاب اسلامی و تمدن سازی و مانند این ها حرف هایی می زنند.

بله این یک واقعیت است که بخش معظمی از همان تفکر جامعه گریز و محافظه کار پیش از انقلاب، پس از آن تحت عنوان تحلیل انقلاب، غرب شناسی، تمدن اسلامی و علوم انسانیِ اسلامی بازتولید شده و ما امروز با انبوهی از متون و نظریه ها و به عبارت بهتر انشاهای کلی گویانه ای مواجهیم که به به کلی نسبت به مسائل اجتماعی ما بی اثر و بی نظر است؛ با بودجه عمومی و پول نفت نوشته شده و البته به غایت مدعی است.

محوریت و غایت بودگی عمل در اندیشه امام به این معنا نیست که معرفت مهم نیست؛ به این معناست که این معرفت هم در پرتو قیام لله امکان می یابد؛ به تعبیر امام خمینی قیام لله، معرفت الله می آورد، هنگامی که این تفکر مندرج در متون فلسفی، عرفانی و اخلاقی امام خمینی به پهنه اجتماعی می آید و به یک معرفت اجتماعی تبدیل می شود، تغییر در سرنوشت ممکن و سپس واقع می شود مسائل جامعه انقلاب برای مطهری ها مسئله بود.

به عنوان نمونه تأخر و عقب ماندگی مسلمین یک پروژه فکری سی ساله برای مطهری است و ایشان در مقدمه انسان و سرنوشت گزارشی از این پروژه فکری ارائه می دهند؛ حالا اما جامعه ما که با مسئله عقب ماندگی در عدالت مواجه است؛ با مشکلات متعدد و با تصریح و تأکید مکرر رهبر انقلاب بر این عقب ماندگی مواجه است ما تحرکی فکری مؤثری نمی بینیم.

شما می بینید؟ شاهدیم متفکران معدود آن سال ها، مطهریِ تنهای آن زمانه تبدیل به ده ها پروژه و مؤسسه و ساختمان های مجلل و برج های و باروهای پژوهشی شده؛ همگی هم مدعی هستند در حال غرب شناسی هستند و علوم انسانی اسلامی و اقتصاد اسلامی و تمدن اسلامی، الگوی پیشرفت اسلامی و چیزهای دیگر اسلامی تولید می کنند، اما سی سال که جای خود دارد، سه ساعت هم درباره مسئله های امروز ما و درباره عقب ماندگی در عدالت فکر نکرده اند.

حتی یکی از مسئله های موجد و مولّد نابرابری را حل نکرده و حتی به آن فکر هم نکرده اند با این حال همگی مدعی هستند که ادامه های مطهری و تفکر اسلامی معاصر هستند! در حالی که ده ها کارگر و اعتراض کارگری و خصوصی سازی ظالمانه، ده ها فرایند تشدید کننده نابرابری در آموزش، زمین و مسکن، سلامت و غیره کوچک ترین بازتابی در کارهای نظری اینان نداشته است.

ما با چارچوب های شبه نظریِ کلی گویانه ای مواجهیم که از درک که جای خود دارد، از توجه و حتی از دیدن بدیهی ترین مسائلِ پُررنگ اجتماعی جاری در پیش پای خود عاجزند بعد مدعی تحلیل و حتی ایجاد تمدن اسلامی هستند! حالا این فقط ابرمسئله عدالت است که به قول شهید مطهری معیار رکود تفکر اجتماعی اسلامی ماست و باقی مسائل جای خود دارد.

این قبیل کارهای نظری البته موجب سکون می شود؛ کما این که شده و یک بخش مهمی از نیروی اجتماعی انقلاب را منجمد و فریز و بی تحرک کرده است.

این وضعیت اما نباید ما را از کار نظری دور کند و به ورطه سطحی شدگی بیاندازند که آن هم یکی از مسیرهای ناانقلابی گری است.

در برابر وضعیتی که اشاره شد یک سنخ دیگر کار نظری قرار دارد که در تداوم مسیر و در مسیر تولید و بازتولید امام خمینی و متفکران انقلاب، خاصیت انقلابی و ویژگی دگرگون سازیِ اسلام و تفکر اسلامی را بسط داده و مفهوم سازی می کند.

این مسیر فکری شاید در اقلیت بوده و حتی شاید ذاتاً قابل جمع با ساختارهای پژوهشی موجود نباشد، اما مهم ترین سرمایه نظری ما در تقابل با محافظه کاری و ناعدالت اندیشی است.

زرادخانه فکری ما در برابر اشرافیت و نامردم گرایی فکری است.

این سطح و سبک اندیشه ورزی یکی از مهم ترین داشته های ما در برابر ذهن زدگی و نامسئله گرایی است؛ هر چند اندک و در اقلیت باشد.


کلید واژه ها: اندیشه - حجت الاسلام - امام - انقلاب اسلامی - محوریت - امام خمینی - اسلامی - ایرانی - انقلاب - جامعه - خمینی - تاریخ - فلسفه - انسان - فعال - خبرگزاری - اساس - پژوهشگر - گفت وگو - فیلسوف - یکی از - تفسیر - ایشان - نیاز - حکمت - گروه - دانش

آخرین اخبار سرویس:
برگشت اعتبارات یعنی سرافکندگی مدیر/حرف اول و آخر توزیع اعتبار قانون باشد

ترویج عفاف و حجاب با جبهه فرهنگی میسر می شود/برگزاری بیش از 44 عنوان برنامه در استان تهران

پیگیری «فارس من» برای مطالبات سهامداران شرکت های مختلف بورس/ منتظر اخبار تکمیلی باشید

وزیر کار فردا به کمیسیون اجتماعی مجلس می رود

زمان برگزاری سه آزمون دندانپزشکی و داروسازی تغییر کرد

ارائه خدمات الکترونیک مطالبه به حق مردم است

هجمه ها به شورای نگهبان از سر کینه است

برخورد سلیقه ای؛ آسیب مهم بحث حجاب

رییس و اعضای جدید کمیته مسابقات فدراسیون تنیس منصوب شدند

دستور رییسی برای رسیدگی به تخلف ساختمان دادگستری لواسان

هیچگونه همه گیری کرونا در پادگان های نیروی زمینی نداشتیم

مراسم عزا و عروسی در استان سمنان به زمان دیگری موکول شود

روحانی: هیچ کشوری نمی تواند فعالیت های اقتصادی را تعطیل کند اما...

سفیرپیشین انگلیس در آژانس: احتمال پیوستن آمریکا به برجام با شکست ترامپ وجود دارد

رییس اتاق فکر کرونای تهران: سیاست آزمون و خطا درباره کرونا کارساز نیست

ببینید | حسن روحانی: باید اجتماعات را ممنوع کنیم

نظرات شورای نگهبان درباره آخرین مصوبات مجلس اعلام شد

جلسه کمیسیون« پاسداری و حراست از ولایت فقیه» مجلس خبرگان رهبری در قم برگزار شد

کوچکترین درگیری و یا ناامنی در گچساران واقع نشده است

فیلم | واکنش آیت الله اعرافی به چند شغله بودنش

منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس سازمانی اقتصادی-اجتماعی

ساخت مجتمع فرهنگی تربیتی صاحب الزمان(عج) تسریع شود

تصویری دیده نشده از لحظه وداع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

یادداشت رسیده| نورانیت حجاب

مدرسه اسلام شناسی حضرت زهرا(س) به صورت مجازی ثبت نام می کند

پاسخ کدخدایی به انتقادات از شورای نگهبان بر سر اعتبارنامه تاجگردون /یا از سر کینه توزی است یا نادانی

تکذیب درگیری در گچساران به خاطر تاجگردون

آغاز پذیرش دوره های MBA و DBA در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

عزا و عروسی در تالارهای تهران ممنوع است

آزمون استخدامی در بهترین شرایط ممکن برگزار شد

تقویت باورها دینی، تضمین کننده مصونیت از حجاب در جامعه است

بررسی گزارش آتش سوزی کلینیک سینا اطهر در مجلس

رقیب تراشی برای زکات ممنوع

لغو تجمع انتخاباتی ترامپ به دلیل ترس از عدم حضور مردم

ایجاد تحول اجتماعی نیازمند مشارکت مردم است

450 واحد مسکونی ویژه مددجویان سیل زده گلستانی در هفته بهزیستی تحویل می شود

مجلس مدعی و مردم منتظر

احیا گر غدیرـ9| حسرتی که در دل علامه امینی ماند/ نقلی بر چگونگی عذاب شمر لعنه الله علیه

نماز خواندن در این 15 مکان کراهت دارد

عزا و عروسی در تالارهای تهران ممنوع است

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور منصوب شد

تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در مجلس | گزارش های تخلفات به نمایندگان رسیده است

کتاب «میان دو بیداری» نقد و بررسی می شود

500 برنامه فرهنگی در هفته عفاف و حجاب در قزوین برگزار می شود

استاندار کرمان: مردم تجمعات غیرقانونی را گزارش کنند

تقویت باورها دینی، تضمین کننده مصونیت از حجاب در جامعه است

واکنش منصوریان به شایعات جنجالی درباره بخشیدن مطالباتش+ عکس

کوپن دوباره برمی گردد | انتقاد از نحوه توزیع کالاهای اساسی

24 پروتکل بهداشتی سازمان سنجش برای کنکورهای 99 منتشر شد

منصوب شدن سرپرست فرمانداری آستارا

عزا و عروسی در تالارهای تهران ممنوع است

عارف درباره انتخابات1400 موضعی نداشته است

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین دانشکده ادبیات و پژوهشکده امام خمینی

طرح تحول اجتماعی نیازمند مشارکت مردم و راهبری روحانیون است

عقاب آسمان ها آسمانی شد

دکوراسیون پذیرایی کوچک، استفاده بهتر از فضا

واکنش یک نماینده به شایعه ساخت مسکن 25 متری

آذری جهرمی: شرایط جامعه در مسیر فیلترینگ اینستاگرام نیست

جیره بندی آب در تبریز به شرط توزیع عادلانه

پاسخ کدخدایی به انتقادات از شورای نگهبان بر سر اعتبارنامه تاجگردون /یا از سر کینه توزی است یا نادانی

وزارت کشور: هیچ درگیری و یا ناامنی در گچساران و مناطق اطراف آن واقع نشده است

کرونا باز هم زورش به «عصر جدید» چربید

عفاف و حجاب منطبق بر فرهنگ اصیل ایرانی است/ دشمن بدنبال حیازدایی از جامعه ایرانی

نقد کتاب «در آمدی بر روانشناسی دین» در «چراغ مطالعه»

عزا و عروسی در تالارها ممنوع است

حسینی: ایران امنیت پاکستان را امنیت خود می داند/آمادگی برای مقابله با تهدیدات مشترک در مرزها

شورای کرج پیگیر ساماندهی املاک شهرداری است

شیر صحرا، پارتیزانی که روزگار ارتش بعث را سیاه کرد + تصاویر

پایبندی به پروتکل های بهداشتی تنها راه مقابله با کرونا است

توسعه متوازن استان قزوین را پیگیری می کنیم

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور منصوب شد

هشدار دادستان پلدختر به عدم اجرای مصوبات ستادکرونا

نظر رییس جمهور درباره تعطیلی ادارات + فیلم

آغاز المپیادهای علمی سمپاد همزمان با سراسر کشور در یزد

وزارت کشور درگیری مسلحانه در استان کهگیلویه و بویراحمد را تکذیب کرد

پوشش و حجاب نماد تفکر انسانی است

عزا و عروسی در تالارهای تهران ممنوع است

سرپرست فرمانداری شهرستان آستارا منصوب شد

فعالیت استارتاپ های حوزه بانکی تسهیل می شود

شفقنا – کلمات قصار / قرآن کریم: خدا مردم ستمگر را راه نمی نماید

مقصر شیوع دوباره کرونا کیست/ اختلاف محسن هاشمی رفسنجانی با دولت حسن روحانی

کوچکترین درگیری و ناامنی در گچساران و مناطق اطراف آن واقع نشده است

شفقنا – کلمات قصار / قرآن کریم: چگونه [از حق] منحرف می شوید

پلیس امنیت تهران: عزا و عروسی در تالارها ممنوع است

برکات و ثمرات حجاب از منظر امام علی(ع)

کدخدایی: قرارداد 25 ساله ایران و چین هم باید در شورای نگهبان بررسی شود / از اصل قرارداد حمایت می کنیم

پدری که دریا پسرش را گرفت اما فرشته نجات 800 نفر شد

آغاز فاز چهارم پروژه فیبر نوری در شیراز

نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان

11 کشور جدید میزبان آموزش الکترونیکی دانشگاه پیام نور شدند

رویکرد وحدت آفرین شما می تواند الگویی مدبرانه برای کارگزاران نظام باشد

اردبیل|توطئه های دشمنان برای نابودی کانون خانواده ادامه دار است

کوچکترین ناامنی در گچساران رخ نداده است

یکی از وظایف اصلی قوه قضاییه احیای حقوق عامه است/ تهیه لایحه صیانت از حقوق عامه/ مردم هرگونه تضییع حقوق عامه را گزارش کنند

وضع حجاب و عفاف در جامعه مطلوب نیست / سیاست گذاری های حوزه حجاب و عفاف به اصلاح نیاز دارد

بازگشت کوپن در مجلس کلید خورد

هنوز از مجلس یازدهم مصوبه ای دریافت نکردیم

مسجدی که برای نیازمندان میوه تهیه می کند + عکس

آغاز نام نویسی چهارمین آزمون استخدام بخش خصوصی

دستور کار این هفته کمیسیون های تخصصی مجلس چیست؟

امام خمینی انسان ایرانی را به کنشگری فعال و تاریخ ساز تبدیل کرد

امام خمینی انسان ایرانی را به کنشگری فعال و تاریخ ساز تبدیل کرد