مطالب مرتبط:
همتی در صحن مجلس: نرخ ارز برای ما کلیدی است/ شبه پول درست نمی شود
توضیحات همتی از دلایل التهاب بازار ارز (فیلم)
نماینده مجلس: گزارش های آقایان نوبخت و همتی با واقعیت های جامعه همخوانی ندارد
حرارت بازار ارز همچنان بالاست
همتی: تدابیری را به کار گرفتیم که نرخ ارز را کنترل کنیم
-237 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 19:002020-06-02اقتصادي

گزارش همتی از بازار پول و ارز


به گزارش سایت قطره و به نقل ازبنکر (Banker)، دکتر همتی تاکید کرد: اگر دولت به این نتیجه برسد که دست در جیب بانک مرکزی نکند و اگر ما بتوانیم به تدریج ناترازی برخی بانک ها را اصلاح کنیم، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازبنکر (Banker")، دکتر همتی تاکید کرد: اگر دولت به این نتیجه برسد که دست در جیب بانک مرکزی نکند و اگر ما بتوانیم به تدریج ناترازی برخی بانک ها را اصلاح کنیم، مطمئن باشید که ما بر نقدینگی و تورم فائق خواهیم آمد.

همتی با بیان اینکه یکی از ویژگی های سیاست گذاری جدید پولی و بانک مرکزی نیز همین موضوع است، افزود: در طول سال های گذشته ما از ابزار عملیات بازار باز استفاده نمی کردیم در حالی که سه دهه است که بانک های مرکزی کشورهای مختلف از هدف گذاری تورمی استفاده می کنند.

وی ادامه داد: این تصمیمی است که دولت و بانک مرکزی گرفته است و ما این موضوع را شروع کرده ایم و اولین مرحله آن 2، 3 روز پیش با حراج اوراق خزانه شروع شد، به نظر من در شرایطی که دولت مشکل نقدینگی دارد این درکنار سایر منابع یکی از بهترین روشها است و البته تاکید می کنم که نمایندگان و دولت باید هزینه ها را کنترل کنند.

همتی با اشاره به شرایط تورمی حاکم بر کشور گفت: نرخ تورم در50 سال گذشته به طور میانگین 20 درصد و میانگین رشد نقدینگی در طول 5 دهه 25 درصد ارزیابی می شود.

میانگین رشد نقدینگی در 10سال گذشته 27 درصد بوده است که علت آن رابطه میان دخل وخرج بودجه و سیستم بانکی و بانک مرکزی و دوم خودناترازی و عملکرد نظام بانکی است.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: باید بتوانیم درآمدها را در مقابل هزینه ها تامین کنیم و در کنار کنترل هزینه باید کنترل استقراض از بانک مرکزی را جدی بگیریم.

ما امسال مصمم هستیم عملیات بازار باز را با جدیت دنبال کنیم و براساس پیش بینی متغیرهای تاثیرگذار و تورمی اگر شرایط همین طور باشد تورم 24 درصد خواهد بود.

همتی مطرح کرد: تورم های بالا انتظارات تورمی ایجاد می کند، عده ای از این انتظارات سودجویی می کنند و می خواهند قیمت کالاهای بادوام و دارایی ها را افزایش دهند.

تورم همان 24 درصد است البته هدفگذاری کردیم که آن را کاهش دهیم و از 22 درصد هم در میان مدت پایین تر بیاوریم.

رییس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر اینکه یکی از دلایل تورم در کشور مسئله شبه پول است گفت: شبه پول 80 درصد نقدینگی ما را شامل می شود.

شبه پول درست نمی شود مگر از طریق سود بانکی و سود بانکی بالا ایجاد نمی شود مگر از ناترازی بانک ها و ناترازی بانک ها ایجاد نمی شود مگر از ضعف نظارت بانک مرکزی وتخلفات بانکها در سود سپرده ها و سرمایه گذاری ها و معوقات و و نیز بدهی دولت و تسهیلات تکلیفی که به بانک ها تحمیل می شود.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بر این اساس و به منظور کنترل نقدینگی در طول سال گذشته و امسال یکی از مهم ترین اقدامات بانک مرکزی رسیدگی به بانک های ناتراز بوده است.

همتی افزود: اولا ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح را در مدت 2 سال گذشته با کار بسیار پیچیده شروع کردیم، 2 بانک تاکنون ادغام شده اند و بقیه آن ها نیز به تدریج ادغام می شوند.

همچنین بانک مرکزی برخی از بانک ها و موسسات ناتراز را با مجوز شورای عالی هماهنگی اقتصادی تحت سرپرستی قرار داده و وضعیت آنها در حال کنترل است.

همتی در ادامه افزود: علاوه بر این، مدیریت بعضی از بانک های بزرگ که ایجاد مشکل می کردند و نرخ سود و بهره را در بازار به هم می زدند از سهامداران آن جدا کردیم و مدیرت آنها را اصلاح کردیم تا بتوانند تراز آن بانک ها را اصلاح کنند.

همتی خاطرنشان کرد: الان نرخ سود به سمت کاهنده شدن می رود و مطمئن باشید از این بابت، شبه پول در آینده کمتر رشد خواهد کرد و نقدینگی هم کمتر رشد خواهد کرد ما این کار را ادامه می دهیم و تراز بانک ها را به تدریج بهتر خواهیم کرد.

رییس شورای پول و اعتبار افزود: یکی از دلایل رشد بازار پولی، اضافه برداشت بانک ها از سالهای گذشته بود، در حال حاضر اضافه برداشت تقریبا نصف شده است و آن مبلغی که باقی مانده برای 2، 3 بانک ناتراز است که به هسته سخت خورده است و آن را تحت مدیریت گرفته ایم.

وی اظهار کرد: بدهی بانک ها به بانک مرکزی نزدیک به 40 درصد در سال گذشته کاهش پیدا کرده است، تمام هدف ما این است که بانک ها را از فشار رشد نقدینگی خلاص کنیم و نقدینگی را در کشور کنترل کنیم.

همتی ادامه داد: در جهت حمایت از تولید و تسهیلات مولد و به عبارت دیگر هدایت تسهیلات و نقدینگی به سمت تولید، بانک مرکزی برنامه های خوبی را اجرا کرد و در کنار این کنترل نظام بانکی و نظارت بر عملکرد بانک های عامل را هدف قرار داد و نظارت ها را تشدید کردیم.

رییس کل بانک مرکزی در ادامه به تشریح وضعیت بازار ارزی کشور و اقدامات بانک مرکزی در این خصوص پرداخت و گفت: اکنون در حال اجرای مدیریت جدید علمی در بازار ارز هستیم و این مسائل که مطرح می شود گله از مسئولین گذشته نیست اما کلاً سیستم اجرای ما اینگونه جا افتاده بود که ما برای حفظ نرخ ارز باید به بازار ارز تزریق کنیم بنابراین 280 میلیارد دلار در ظرف 15 سال گذشته به عبارتی به طور میانگین سالی 18 میلیارد دلار به بازار ارز تزریق کرده ایم تا نرخ ارز را کنترل کنیم.

بنابراین طبیعی است که بسیاری از این ارزها به صورت سرمایه از کشور خارج شده است.

این همه امکاناتی که در خارج از کشور خریداری شده به خاطر همین ارزها بوده است، یعنی ارزهای ارزان و رانت.

رییس کل بانک مرکزی گفت: ما وقتی جلوی این موضوع (تزریق ارز به بازار)، را گرفتیم خیلی ها گفتند ما نمی توانیم اقساط مان را در کانادا و جاهای دیگر پرداخت کنیم چرا که با سود بالای 25 درصدی که از بانکها می گرفتند و تبدیل آن به ارز 3000 یا 4000 تومانی اقساط خانه های خریداری شده در خارج را می پرداختند.

یعنی به خرید ملک در خارج کشور سوبسید می دادیم.

بنابر این از اواسط سال 97، در حاشیه بازار مداخله و روش را عوض کردیم.

همتی تأکید کرد: ما سیاست های ارزی را اصلاح کرده ایم و به سمت مدیریت علمی ارز و تأمین کالاهای اساسی دارو و مواد اولیه رفته ایم سیاست های اعتباری را در جهت تأمین تولید و مولد کردن تسهیلات بانکی اصلاح کرده ایم تا به تولید مستقیم برسد و در سیاست های نظارتی کنترل بر بانک ها و کاهش ناترازی آنها را هدف قرار دادیم و ان شاءالله سیاست های احتیاطی را ترمیم می بخشیم و در سیستم های فناوری کنترل های بسیار جدی را بر روی تراکنش ها گذاشته ایم و با پولشویی به طور جدی مبارزه می کنیم.

وی افزود: کنترل ارز شاکله اصلی کنترل اقتصاد در کشور است و ما برای مدیریت بازار ارز و اصلاح نظام پولی و بانکی اقدامات مهمی انجام داده ایم.

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: در سال 97 شرایط خیلی سختی را داشتیم اما باید گفت سال 98 یکی از سخت ترین سال های بعد از دوران انقلاب اسلامی بود، تحریم های تحمیلی در2 ساله گذشته بی سابقه و هوشمندانه بود.

وی ادامه داد: هوشمندانه از این جهت بود که دولت آمریکا از همه ابزارهای خود استفاده کرد تا ایران را از درآمدهای بین المللی خود محروم کند و تمام منافذ بانکی و صادراتی ایران را مختل کند.

این اقدامات در چارچوب هدف فروپاشی اقتصادی کشور و نرسیدن به چهلمین سال انقلاب اسلامی بود.

رییس بانک مرکزی با بیان اینکه در موقعیتی قرار داریم که دست برتر درمنقطه داریم و اکنون آن ها به چیزی گرفتار هستند که می خواستند ایران درگیر آن شود، اظهار داشت: اقتصاد جدا از روند سیاسی نیست در سال 97 در خوشبینانه ترین حالت نرخ های نجومی برای ارز وابرتورم پیش بینی می شد که با تدبیر رهبری، ایستادگی مردم و مدیریت مسئولان نرخ های نجومی و هدف انها برای فروپاشی محقق نشد.

رییس بانک مرکزی تاکید کرد: به واسطه شیوع ویروس کرونا، ورود ارز به کشور در اسفندماه به دلیل قطع ارتباط با همسایگان کاهش یافت و شاهد فشار بر روی بازار ارز بودیم که البته اشکالات در حال رفع است.

وی ادامه داد: با گذشت 2 ماه ونیم از سال 99 و با وجود شرایط سخت توانستیم نزدیک 4 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه کارخانجات با کمک صادرات غیرنفتی ارز فراهم کنیم.

همتی با اشاره به میانگین نرخ ارز در بازار آزاد عنوان کرد: میانگین نرخ ارز در بازار آزاد سال 98، 12 هزار و 900 تومان و در سال 97، 11 هزار تومان (بین 6 هزار تومان تا 19هزارتومان) بود.

از اواخر سال 98 و اوایل سال 99 به دلیل برخی اتفاقات خصوصا شیوع ویروس کرونا نرخ ارز افزایش یافت که به مرور تعدیل خواهد شد.

وی تاکید کرد: با وجود ادامه فشار حداکثری اقتصادی آمریکا بر ایران در سال گذشته 43 میلیارد دلار واردات داشتیم که این به معنای شکست سیاست های آمریکا بود.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مردم به خصوص طبقه آسیب پذیر فشار بسیار زیادی را متحمل شدند، گفت: کشورهای مختلف از جمله کره و حتی عراق که با آن رابطه خوب و دوستانه داریم به خاطر فشار آمریکا بر بانک ها و بانک مرکزی شان اجازه نیافتند منابع ارزی ایران را در اختیار ما بگذارند.

همتی ادامه داد: ذخایر ارزی بانک مرکزی خوب و کافی است اما دسترسی به آن ها را با مشکل روبرو کردند.

برای رفع این موضوع در حال مذاکره هستیم تا منابع را در اختیار بگیریم.

سال گذشته الحمدلله تامین ارز خوب بود و در سال 98 توانستیم 4.

5 میلیارد دلار دارو و تجهیزات پزشکی علاوه بر تولیدات داخلی وارد کشور کنیم.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه نرخ ارز متغیر کلیدی اقتصاد است اظهار داشت: باید بین سیاست تجاری و سیاست های ارزی هماهنگی باشد، تلاطم ارز بر سیستم اقتصادی کشور اثر می گذارد.

همتی تأکید کرد: ما سیاست های ارزی را اصلاح کرده ایم و به سمت مدیریت علمی ارز و تأمین کالاهای اساسی دارو و مواد اولیه رفته ایم و سیاست های اعتباری را در جهت تأمین منابع برای تولید و مولد کردن تسهیلات بانکی اصلاح کرده ایم تا مستقیم به تولید برسد و در سیاست های نظارتی، کنترل بر بانک ها و کاهش ناترازی آنها را هدف قرار دادیم و ان شاءالله سیاست های احتیاطی را ترمیم می کنیم و در سیستم های فناوری، کنترل های بسیار جدی را بر روی تراکنش ها گذاشته ایم و با پولشویی به طور جدی مبارزه می کنیم.

وی با اشاره به آمارهای رشد اقتصادی، گزارش داد: تحریم ها تاثیر بسیاری بر شاخص های رشد اقتصادی داشت به طور مثال ما در سال90، بالغ بر 107 میلیارد دلار درآمد حاصل از نفت داشتیم که درسال 98 به کمتر از 20 درصد آن رقم رسید همتی افزود: واردات در سال 97 بالغ بر 78 میلیارد دلار بود که در سال گذشته 42 میلیارد دلار رسید.

در عین حال که می دانیم تحریم تاثیر بسیاری بر اقتصاد دارد و می تواند تهدید و شوک تورمی به دنبال داشته باشد ولی آن را فرصتی برای تولید ملی و عدم وابستگی به درآمدهای نفتی می دانیم.

رییس بانک مرکزی با اشاره به آخرین آمار رشد اقتصادی در سال 98، گفت: پیش از وقوع کرونا در فصل سوم سال 98 شاخص رشد اقتصادی کشور با وجود تمام تحریم ها مثبت ارزیابی شد، در شاخص کشاورزی به رشد 7.

2 درصد، در صنعت 7 درصد و در خدمات به 1.

2 درصد دست پیدا کردیم و در واقع رشد اقتصادی با درآمد نفتی ما 1.

2 درصد مثبت شد.

همتی بیان داشت: براین اساس و اهمیت تولید مقام معظم رهبری سال 99 را، سال جهش تولید اعلام کردند که البته پس از دوران کرونا با احیای دوباره شرایط این هدف در سال 99 انشااللهمحقق خواهد شد.

وی تاکید کرد: اگر روند رشد اقتصادی ادامه پیدا می کرد و با کرونا روبه رو نمی شدیم، خدمات و صنعت مختل نمی شد وضع خیلی بهتر میشد همتی گفت: در سیاست های پولی قطعا به سمت ثبات اقتصادی و مهار تورم حرکت خواهیم کرد.


کلید واژه ها: بانک مرکزی - بانک - مرکزی - بانک ها - همتی - گزارش - عملیات بازار باز - استفاده - کشورهای مختلف - دولت - اصلاح - بازار - موضوع - بازار باز - تورم - بنکر - شروع - دکتر - نقدینگی - عملیات - یکی از - مختلف - مطمئن - ابزار - خزانه - اوراق - سیاست - گذشته - ادامه - ویژگی

آخرین اخبار سرویس:
وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی هفته آینده به کمیسیون برنامه و بودجه می روند

بهره برداری از دستگاه رادیوتراپی شتاب دهنده انرژی بالا دولتی گیلان پس از 10 سال

جزییات همسان سازی حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی

گردش مالی در کودکان خیابانی بیش از یک هزار میلیارد است!

هوای از فردا کمی خنک تر می شود

توسعه 5 بازار صادراتی جدید برای سمنان/ همکاری ها با روسیه تقویت می شود

کرونا بانک را بست

هپکو به شستا واگذار شد/ وعده های بی سرانجام دولت برای الحاق شرکت به ایمیدرو

افتتاح همزمان 20 واحد آموزشی در سیستان و بلوچستان

مصرف بی رویه سم در ایران به حداقل رسید

هزینه ناکارآمدی تامین اجتماعی را تولیدی ها می پردازند

5 طرح صنعتی امروز با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهور افتتاح می شود

پرداخت 240 میلیارد ریال تسهیلات به صنایع پیشرفته در حوزه کویید19

طرح های فروش سایپا هفته آینده اجرا می شود

راه اندازی مرکز اتوماسیون و امنیت صنعتی خوزستان

افزایش نرخ 23 ارز بانکی

قابلیت جدید اینستاگرام در بخش کامنت+عکس

رشد بیش از 50 درصدی آمار پرواز و مسافر فرودگاه تبریز در خرداد ماه

طرح های جهاد دانشگاهی متقاضی محور باشد

اعمال افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از اول مرداد

اعلام شرایط دریافت وام ودیعه مستاجران

مقاومت تولیدکنندگان کانادایی در برابر وسوسه قیمت بالاتر نفت

حجم معاملات جهانی نفت آب رفت

مسافرگیری در خط شش مترو بدون هیچ محدودیتی انجام می شود

افزایش نرخ 23 ارز بانکی

حجم معاملات جهانی نفت آب رفت

سرمایه گذاری در طلا رکورد جدید زد

حجم معاملات جهانی نفت آب رفت

جزییات دریافت وام ودیعه مستاجران

خرید بیش از 21 هزار تن کلزا از کشاورزان فارس

نهاده های دامی واحدهای خوراک آبزیان چهارمحال و بختیاری تامین شد

افزایش نرخ رسمی 23 ارز

افزایش بیش از 5 درصد تردد در محور های برون شهری

اقشار آسیب پذیر «وام یک میلیون تومانی تکمیلی» کرونا می گیرند

طبیعت تابستانی تالاب استیل آستارا

کسر اقساط وام یک میلیونی از یارانه

رکورد جدید ورود طلا به صندوقهای ETF

شرایط دریافت وام ودیعه مستاجران

هدف گذاری برای احیای 29 واحد تولیدی راکد لرستان

اختصاص 2500واحد از طرح اقدام ملی تامین مسکن به فرهنگیان خراسان رضوی

نخستین شهر خشتی جهان در آستانه جهش اقتصادی است

پوشش بیمه ای شش هزار و 500 نفر از اتباع آسیب پذیر فارس

برخورد قاطع با متخلفان آب و خاک در آباده

طرح های فروش سایپا هفته آینده اجرا می شود

احیای باغات متروکه چای در گیلان افزایش یافت

بیش از 2 هزار تن آسفالت در معابر گناباد بکار رفته است

10 تصفیه خانه محلی در کرج احداث می شود

خرید تجهیزات اطفای حریق جنگل ها به همت خیرین لارستانی

آخرین قیمت روز خرید و فروش گوشی های سامسونگ در بازار امروز پنجشنبه 19 تیر 99

رشد نقدینگی عامل افزایش قیمت سکه و ارز

بازار خودرو کشور در انتظار ثبات نرخ ارز و بازگشت روال عادی معاملات

افزایش نرخ 23 ارز بانکی

قیمت تراکتور و کمباین دو برابر شد/ کشاورزان مجبور به خرید از بازار ثانویه هستند

کم توجهی به مصوبه های ستاد کرونا در گلستان؛ چه دستگاهی باید بر اجرای مصوبه ها نظارت کند؟

مسافرگیری در خط شش مترو بدون هیچ محدودیتی انجام می شود

مشکل صدور سند مالکیت کارخانه سبلان خودرو مایوان بعد از سال ها برطرف شد/ امکان اشتغالزایی برای 250 نیروی جدید

عشایر لرستان هفت درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند

فیلم | نظر محمود احمدی نژاد درباره حبیب، شجریان، معین | احمدی نژاد: برای ممنوعیت خواندن زنان قانون نداریم

سرمایه گذاری در طلا رکورد جدید زد

شرایط دریافت وام ودیعه مستاجران مشخص شد

43 میلیون کیلوگرم تخم مرغ با نظارت دامپزشکی به عراق صادر شد

احیای 414 میلیارد از مطالبات اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان از سهم دولت

دارندگان سهام عدالت تسهیلات دریافت می کنند

طرح های فروش سایپا هفته آینده اجرا می شود

نصب 190 کنتور هوشمند در چاه های کشاورزی لرستان

کرونا همچنان بر اقتصاد کشاورزی خراسان جنوبی می تازد

قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

تغییر خط تولید 13 کارخانه در قزوین به محصولات بهداشتی مقابله با کرونا

تغییر خط تولید 13 کارخانه در قزوین به محصولات بهداشتی مقابله با کرونا

پیشرفت 95 درصدی بزرگ ترین مرکز اطلاع رسانی گردشگری آذربایجان شرقی

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در منطقه 5 تهران/جدول

نظارت شدید بر بازار مرغ و تخم مرغ اصفهان/نرخ تنظیم بازار ملاک است

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در منطقه 5 تهران، امروز 19 تیر 99

قیمت روز گوشی موبایل هوآوی در 19 تیر+جدول

شرایط دریافت وام ودیعه مستاجران از زبان وزیر راه و شهرسازی

حبس ارز های صادراتی

پیش بینی برداشت بیش از 4 هزار تن گلرنگ از مزارع استان اصفهان

گردشگری می تواند پیشران اقتصادی استان کرمان باشد

لحظه استارت زدن 3 مدل از معروف ترین خودروهای دنیا

5 طرح صنعتی و تجاری در سیستان و بلوچستان افتتاح می شود

تجار و بازرگانان در خط مقدم جنگ اقتصادی/ تامین منابع ارزی یکی از مشکلات تجار است

بدهی مالیاتی 110 میلیارد تومانی زن مستخدم!

اجرای 23 هزار هکتار عملیات آبخیزداری در لرستان

پنبه کاران گنبدی مراقبت آفت کرم غوزه باشند

گوشی تاشوی جدید هوآوی با نام Mate V عرضه می شود

هزینه ناکارآمدی تامین اجتماعی را تولیدی ها می پردازند

تولید مسکن با تراکم فروشی

قیمت جهانی طلا از 1811دلار فراتر رفت

کاهش نرخ 13 ارز در بازار بین بانکی

یارانه نقدی تیرماه امشب واریز می شود / اولین قسط وام کرونا کسر می شود

واکنش بازار موبایل به ممنوعیت واردات گوشی های لوکس

افزایش 500 تا 800 هزار تومانی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

ضرر 9 میلیون دلاری تهران از کاهش تقاضای سفر

تجمع بازنشستگان در chr(034)25 تیرchr(034) برگزار می شود

کاهش تعرفه واردات چاره کنترل قیمت برنج نیست

جزییات دریافت وام ودیعه مستاجران

خبری خوب برای فرهنگیان

شرایط دریافت وام ودیعه مستاجران اعلام شد

لطفا برای خانه های 25 متری جوک نسازید!

واحدهای فرآوری محصولات شیلاتی در زنجان راه اندازی می شود

گزارش همتی از بازار پول و ارز

گزارش همتی از بازار پول و ارز