مطالب مرتبط:
افزایش تولید گاز بدون چشم انداز صادراتی |
تنظیم و تدوین سند چشم انداز، ضرورتی اجتناب ناپذیر برای کانون های وکلای دادگستری
چشم انداز 12 ساله اتفاق بزرگی برای شهر تبریز است
افزایش 66 درصدی بارگیری محموله های صادراتی در بندر امام (ره)
مصرف روزانه گاز طبیعی در شهرستان لردگان 1.5میلیون مترمکعب افزایش یافت
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 06:352020-06-02اقتصادي

افزایش تولید گاز بدون چشم انداز صادراتی


کارشناسان معتقدند افزایش تولید گاز بدون هدف بلندمدت اقتصادی آن هم در شرایطی که در حال از دست دادن اندک بازارهای صادراتی خود هستیم، - کارشناسان معتقدند افزایش تولید گاز بدون هدف بلندمدت اقتصادی آن هم در شرایطی که در حال از دست دادن اندک بازارهای صادراتی خود هستیم، بی شک قدرت چانه زنی ایران را تضعیف می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، گشتی در اطراف خیابان حافظ کافی است تا بنرهای رنگارنگ با شعار یک گام تا پایان فعالیت بخش دریایی فاز 11 پارس جنوبی را به عنوان یکی از وعده های وزیر نفت، ببینیم.

پایان فعالیت بخش دریایی فاز 11 پارس جنوبی، اتمام بخش فراساحلی پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید گاز کشور است، اما میان این هیاهوی افزایش تولید گاز، اشاره ای به نحوه مصرف این فرآورده بی نهایت ارزشمند نمی شود.

البته در تولید گاز نیز در بر همان پاشنه تولید نفت می چرخد؛ به گفته کارشناسان، افزایش صرف ظرفیت تولید گاز بدون اینکه هدف اقتصادی و بلندمدتی برای آن در نظر گرفته باشیم، شاید کارکرد رسانه ای برای دولت داشته باشد اما در عمل و پازل اقتصادی این صنعت، بی شک محکوم به شکست است.

چرا که سرعت رشد تولید گاز در کشور بیشتر از روند رشد صنایع است.

البته قیمت و درآمد گازی در داخل کشور قابل مقایسه با درآمد صادراتی آن و همچنین همبستگی استراتژیکی که بین کشورها ایجاد می کند، نیست.

از سویی دیگر حال بازارهای صادراتی که توسعه چندانی نیز نسبت به 7 سال پیش نداشته اند، خوب نیست و نبض اندک سهم بازار صادراتی گاز کشور نیز به کندی می زند.

وزیر نفت: علت تعلل ترک ها برای ترمیم خط لوله را نمی دانم! چندی پیش بیژن زنگنه، وزیر نفت طی یک مصاحبه رادیویی درباره آخرین وضعیت صادرات گاز به ترکیه گفت: به دلیل انفجاری که در اوایل سال جاری در خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه اتفاق افتاد، صادرات گاز ما به این کشور قطع شد و اگر چه ترمیم این خط لوله بیشتر از چند روز طول نمی کشد اما هنوز طرف ترک این خط لوله را ترمیم نکرده است.

وی در ادامه با اشاره به پیشنهاد ایران برای ترمیم این خط لوله اظهار داشت: بنده نمی دانم به چه دلیلی این ترمیم به تأخیر افتاده است و حتی ما اعلام آمادگی کردیم که حاضر هستیم این خط لوله را برای آنها ترمیم کنیم ولی ترک ها از این پیشنهاد استقبال نکردند.

برنامه ای برای صادرات گاز به سوریه وجود ندارد / از ایده تا عمل به گفته این مقام مسؤول برنامه ای برای صادرات گاز از طریق خط لوله بصره به سمت بندر لاذقیه در سوریه وجود ندارد و همه مسائلی که پیرامون این قضیه مطرح می شود در حد ایده است.

ضمن اینکه قرارداد ما برای صادرات گاز ایران به بصره از طریق این خط لوله منعقد شده است اما به هر حال برای صادرات گاز به سوریه نیز مشکلی نداریم.

کاهش حجم واردات گاز ترکیه از ایران جواد سلیمانپور، کارشناس حوزه گاز در گفتگو با خبرنگار مهر"، با اشاره به اینکه سهم ایران در سبد وارداتی گاز ترکیه از 12 به 16 درصد رسیده است، ادامه داد: در مقابل افزایش سهم، حجم واردات گاز از ایران کاهش داشته است علت این کاهش نیز، کاهش میزان واردات گاز ترکیه به طور کلی است.

بنابراین این افزایش سهم به نفع ایران نیست و نشان می دهد ایران در استفاده کردن از فرصت موجود برای افزایش سهم از بازار گاز ترکیه به خوبی عمل نکرده است؛ در حالی که آذربایجان از این فرصت به خوبی استفاده کرد.

این در حالی است که قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه امکان افزایش ظرفیت از 8 به 12 میلیارد مترمکعب در سال داشته و حتی نیاز به عقد قرارداد جدیدی ندارد.

این کارشناس حوزه گاز اظهار داشت: ترکیه طی چند سال اخیر تلاش کرده تا با افزایش واردات گاز خود از آذربایجان و روسیه سبد وارداتی گاز خود را متنوع و خود به بازیگری اثرگذار در حوزه بازار گاز تبدیل شود.

حالا وقت هست! 22 دی ماه سال 97 حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در نشست خبری در پاسخ به خبرنگار مهر" درباره برنامه این مجموعه برای تمدید صادرات گاز به عراق و ترکیه که هرکدام 6 سال به پایان آنها زمان باقی مانده بود، گفت: عموماً برای مذاکره درباره تمدید قراردادهای صادراتی، 2 تا 3 سال آخر قرارداد وارد مذاکره می شویم؛ اما به طور کلی درباره صادرات گاز به عراق باید گفت که اکنون در ابتدای راه قرار داریم و صادرات به این کشور را از دو نقطه بصره به تازگی آغاز کرده ایم؛ بنابراین برای اظهارنظر و ورود به حوزه مذاکرات برای تمدید قرارداد صادرات به این کشور زود است؛ چراکه ممکن است تقاضای عراق برای گاز ایران در تابستان سال آینده که میزان مصرف برق آن افزایش می یابد، رشد قابل توجهی داشته باشد.

وی در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره احتمال جایگزینی گاز روسیه به جای ایران در بازار گاز ترکیه، توضیح داد: برای مذاکره درباره تمدید صادرات گاز به ترکیه، از شرایط صادرات گاز عراق پیروی می کنیم؛ به این ترتیب که در دو تا سه سال پایانی قرارداد، وارد مذاکره می شویم؛ اما به طور کلی باید در نظر داشت که هیچ کشوری مبداً صادراتی خود را محدود به یک کشور نمی کند و اینگونه نیست که روسیه بتواند جایگزین ایران در بازار گاز ترکیه شود.

کرونا بهانه است حال تنها 4 سال به اتمام قرارداد گازی ایران و ترکیه و البته ایران و عراق باقی مانده و اخبار خوبی از این مقاصد صادراتی گاز به گوش نمی رسد.

علی نصر، کارشناس حوزه گاز در گفتگو با خبرنگار مهر" با اشاره به اینکه در 12 فروردین ماه سال جاری انفجاری در خط لوله گاز صادراتی ایران به ترکیه در خاک این کشور اتفاق افتاد، گفت: مسئولیت این حمله را گروهک تروریستی پ.

ک.

ک برعهده گرفت.

اتفاقی که بارها در طی این چند سال گزارش شده بود.

اما این بار شرکت ترکیه ای بوتاش تمایلی به تعمیر این خط لوله نداشت.

وی افزود: این شرکت خطر شیوع ویروس کرونا را بهانه ای برای به تعویق انداختن تعمیر خط لوله بیان کرد.

ولی در حقیقت به علت اختلاف قیمت گاز وارداتی ایران نسبت به سایر بازارها، ترکیه از این فرصت استفاده کرده تا نیاز گازی خود را از منابع دیگری تأمین کند.

افزایش تولیدی که قدرت چانه زنی را تضعیف می کند به گفته کارشناسان متأسفانه دولت تدبیر و امید تنها بر افزایش ظرفیت تولید گاز تکیه کرده و با وجود اینکه ایران دارنده دومین ذخایر بزرگ گازی جهان است، سهمی کمتر از 2 درصد از تجارت گاز دنیا را در اختیار دارد.

این در حالی است که تمامی همسایگان ایران با کمبود مواجه بوده و به این گاز نیاز دارند.

زمانی که شاهد افزایش تولید صرف گاز هستیم و از سویی پیش از اعلام این دست اخبار نیز اوضاع صادراتی (مقصد مصرفی) مطلوبی نداریم و از آنجایی که امکان ذخیره سازی ماهیتی گاز وجود ندارد و همچنین به دلیل مصرف داخلی و فنی نیز امکان کاهش تولید را نداریم، بنابراین نمی توانیم به طور شایسته ای در موضع قدرت ایفای نقش کنیم در نتیجه قدرت چانه زنی ما می تواند در قراردادها، هدف مشتریان دندان گرد قرار گیرد.

برآیند فعالیت وزارت نفت طی سالهای گذشته نشان می دهد که طی این سال ها نه تنها بازار گازی جدیدی ایجاد نشد بلکه اندک سهم صادراتی موجود نیز در معرض تهدید قرار گرفته که حفظ و توسعه آنها اراده و همت مضاعف و سرعت عمل بالا می طلبد.


کلید واژه ها: افزایش تولید - افزایش - تولید - فاز 11 پارس جنوبی - پارس جنوبی - کارشناسان - از دست دادن - جنوبی - اقتصادی - پارس - فعالیت - دریایی - ظرفیت - پایان - تولید نفت - چانه زنی - خبرنگار - رنگارنگ - ارزشمند - فرآورده - خیابان - یکی از - گزارش - اتمام - تضعیف - ایران - انداز - کشور - همان - قدرت

آخرین اخبار سرویس:
ممنوعیت واردات موبایل لوکس

دریافتی بازنشستگان چقدر افزایش می یابد؟

مروری بر قابلیت های مدرن چیپ ست Kirin 810، قلب تپنده Huawei Nova 7i

چایخانه های بازار تبریز/تصاویر

توزیع مخازن ذخیره سازی پسماند خشک در واحد های مسکونی

5 هزار نفر انگلیسی شغل خود را در بخش خرده فروشی از دست می دهند

IEA پیش بینی خود برای تقاضای نفت در جهان را افزایش داد

پرونده های دریافت تسهیلات مراکز ورزشی در حال تکمیل است

بهره برداری از مرحله نخست گازرسانی به روستای چغابل الیگودرز

حباب 950 هزار تومانی سکه

قرارداد میدان نفتی یاران امضا می شود

رفع مشکلات قضایی و حقوقی فعالان اقتصادی + فیلم

پلوی شیرازی در UNWTO / افتتاح نمازخانه توسط وزیر میراث فرهنگی

اعلام نام محصول جدید ایران خودرو

جزییات واردات کالا به تفکیک گروه های اقتصادی

برقراری تورهای ترکیه صحت ندارد

پرونده های دریافت تسهیلات مراکز ورزشی در حال تکمیل است

برنامه جامع وزارت اقتصاد برای بورس

افزایش شمار مبتلایان به کرونا، طلا را گران کرد

رطوبت 81 درصدی در شادگان

انواع بازارها از ابتدای امسال تاکنون چند درصد بازدهی داشتند؟

106 واحد صنفی متخلف درمحلات به تعزیرات معرفی شدند

گلایه های دو جنگلبان + ویدئو

تعداد بیکاران آمریکا به 50 میلیون نفر رسید

قیمت نفت کاهش یافت

کمک هزینه ودیعه مسکن در تهران به کدام خانه ها تعلق می گیرد؟ | بسیاری از مستاجران حذف شدند

چایخانه های بازار تبریز

پیش بینی افزایش سرعت وزش باد و پوشش ابر برای لرستان

106 واحد صنفی متخلف درمحلات به تعزیرات معرفی شدند

صنعت پوشاک وزیر می خواهد

کمک هزینه ودیعه مسکن در تهران به کدام خانه ها تعلق می گیرد؟ | بسیاری از مستاجران حذف شدند

وضعیت بورس در هفته ای که گذشت

مشاهده نشدن کنترل محسوس بر گرانی در بازار

برنامه های تحولی حوزه مسکن در دستور کار مجلس یازدهم قرار دارد

بازگشت به عقب در آزادراه تهران شمال

تاکنون 25 درصد تسهیلات کرونا در کرمانشاه پرداخت شده است

سهام عدالت 532 هزار تومانی به ارزش 16 میلیون و 854 هزار تومان رسید

انتقاد از کندی پرداخت تسهیلات به اصناف

وعده متعادل شدن قیمت خودرو

لزوم توجه به ظرفیت روستاهای یزد برای تبدیل به کانون های ایجاد شغل

بازی سیاسی خواننده معروف به خاطر تشبیهات عجیب

آتش سوزی در میدان نفتی کرکوک

تعطیلی برخی از اماکن گردشگری لرستان

افزایش بی سابقه تعداد مبتلایان در توکیو

آخرین سود سهامداران سهام عدالت چقدر است؟

تفاهم نامه سه جانبه برای انجام اکتشافات معدنی در سیستان و بلوچستان به امضا رسید

بانک هایی که اطلاعات تراکنش ها را ندهند به دستگاه قضا معرفی می شوند

بازار ارزهای دیجیتال سکه شد

حباب منفی در برخی نماد های بورس/ روند رو به رشد بازار سرمایه تا اواخر پاییز/ تازه واردان برای متضرر نشدن این توصیه ها را جدی بگیرند

صادرات زعفران رونق گرفت

جوکار: صاحبان ساختمان های ناایمن باید ملزم به ایمن سازی شوند

نظام مدیریت دانش در پایانه های نفتی مستقر می شود

لزوم توجه به ظرفیت روستاهای یزد برای تبدیل به کانون های ایجاد شغل

گرانی و کمبود اجناس تقصیر اصناف نیست

حباب منفی در برخی نماد های بورس/ روند رو به رشد بازار سرمایه تا اواخرپاییز/ تازه واردان برای متضرر نشدن این توصیه ها را جدی بگیرند

واردات غذا و دارو به جای ارز ممکن است؟

انواع تلویزیون به چه قیمتی در بازار خرید و فروش می شود؟

جزییات برنامه جامع وزارت اقتصاد برای بورس | عرضه های اولیه در راهند

بازار ارزهای دیجیتال سکه شد

امکان توقف عرضه صندوق های ETF وجود دارد؟

افزایش 30 درصدی مصرف آب و احتمال جیره بندی در ایلام

افزایش 30 درصدی مصرف آب و احتمال جیره بندی در ایلام

نحوه اصلاح و تغییر شماره تلفن سهام عدالت

امکان توقف عرضه صندوق های ETF وجود دارد؟

عکس|کار هست؛خوبش هم هست،روزی چند میلیون تومان؛این هم سندش!

افزایش مصرف آب و برق در سایه گرما و کرونا

کارخانه سیلندرهای اکسیژن در عراق

رییس منابع طبیعی مهریز: تعیین حدود اراضی ملی از زمین های شخصی آغاز شد

رییس منابع طبیعی مهریز: تعیین حدود اراضی ملی از شخصی در این شهرستان آغاز شد

گزارش راشا تودی از آمار بیکاران آمریکایی

گزیده های نفتی هفته

بعداز بیش از 12 میلیون مبتلا و 550 هزار فوتی؛ امروز درباره کرونا چه می دانیم؟ تلاش ها برای کشف دارو و واکسن به کجا رسیده است؟

استاتدار البرز: اولویت مسوولان حل مشکلات معیشتی مردم در شرایط کرونا است

غول تجارت الکترونیک ثروتمندتر شد

هشدار؛ داروی تقلبی رمدسیویر با قیمت نجومی در بازار سیاه

بازار ارز های دیجیتال سکه شد

نشست استاندار هرمزگان با کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی

رونق بازار ارزهای دیجیتال در بحبوحه رکود جهانی اقتصاد

بازار ارزهای دیجیتال سکه شد

داروی تقلبی رمدسیویر با قیمت نجومی در بازار سیاه

آغاز بکار میدان میوه و تره بار جدید بندرعباس از فردا

تعداد بیکاران آمریکا به 50 میلیون نفر رسید

مجلس به دنبال پیچیدن نسخه دوم مسکن مهر!

سقوط 361 واحدی داوجونز با افزایش تعداد مبتلایان کرونایی آمریکا

اختصاص اعتبار ملی به راه آهن ایلام

نیاز به راه اندازی سریع بیمارستان صحرایی در البرز

اوج گیری «کرونا» طلا را گران کرد

برنامه جامع وزارت اقتصاد برای بورس/ هفته ای 2 بار عرضه اولیه

معاون اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران: در پرداخت وام 12 درصدی به آسیب دیدگان از کرونا، سرعت عمل خوبی نداشتیم

کرونا ظرفیت های دولت الکترونیک را نمایان کرد

توضیح وزارت صنعت درباره افزایش 2 برابری قیمت پراید

تعداد بیکاران آمریکا به 50 میلیون نفر رسید

کمبود سوخت مشکل کارخانه آجر پزی هلیلان

جبران کسری بودجه با صرفه جویی و اصلاح ساختار بودجه

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز 20 تیر 99 + جدول

زیباترین ورودی اصفهان در منطقه 15 در حال ساخت است

حمایت از واگذاری ها با اعلام منابع صندوق های دولتی

صنعتگران سنگ مرمر

انتقاد از کندی پرداخت تسهیلات به اصناف

مجلس به دنبال پیچیدن نسخه دوم مسکن مهر!

افزایش تولید گاز بدون چشم انداز صادراتی

افزایش تولید گاز بدون چشم انداز صادراتی