مطالب مرتبط:
عده ای با پشتیبانی صوری از ولایت فقیه بارشان را بستند
نایب رییس مجلس: امام خمینی(ره) ولایت فقیه را از متن اسلام تبیین فرموده است
ولایت فقیه را آن گونه امام(ره) تبیین فرمودند بشناسیم
ولایت فقیه را آن گونه که امام(ره) تبیین فرمودند بشناسیم
امام خمینی(ره) ولایت فقیه را از متن اسلام تبیین فرموده است
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 03:302020-06-01سياسي

عده ای با پشتیبانی صوری از ولایت فقیه بارشان را بستند


یک جامعه شناس و استاد دانشگاه گفت: وضعیت امروز ما مثل شلوار چهل تیکه است.

نگرش منظومه ای، مدیریت فقهی، دیالکتیکِ دلیل و علت، - اقتصاد و فلسفه اقتصادی نظام، مبهم و نامشخص است و هر دولتی سر کار آمد به صورت کاریکاتوری سیاست هایی را دنبال کرد و تحویل دولت بعد داد و این چرخه تا امروز ادامه یافته است.

چه کسی متضرر شد؟ مردم.

وقتی مردم ضرر می کنند مقصر ضررشان را نظام و انقلاب می دانند و با عملکردی که در زندگی مسؤولان همچنان شاهد هستند چرا نباید پای نظام و انقلاب بنویسند؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، عماد افروغ در گفت وگویی تفصیلی به بررسی وجوه و ابعاد شخصیتی و اجتماعی امام خمینی (ره) و تاثیر آن بر ایجاد و تثبت نظام جمهوری اسلامی ایران و همچنین به تبیین آثار منفی کهنه پنداری اندیشه امام خمینی و القاء تقابل اندیشه و عملکرد مقام معظم رهبری با دیدگاه های امام خمینی پرداخت و اظهار کرد: یا حکومت اسلامی نباید راه می انداختیم یا به شیوه های مختلف باید ساختارهای اجرایی و نظارتی ای تعبیه می کردیم تا مردم عدالت اجتماعی را به چشم ببینند و زندگی اخلاقی و معنوی مسئولان شان را به الگوی زندگی خودشان مبدل کنند، اما متاسفانه از دیدن چنین الگویی در زندگی مسؤولان فاصله زیادی داریم.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: به نظر بنده هیچ اشکالی ندارد که تفاوت های اندیشه رهبری با اندیشه امام خمینی مطرح شود.

مسئله مهم این است که باید تحمل شنیدن چنین تفاوت هایی به وجود بیاید و بنده این تفاوت های را در مقاله چالش های عمده انقلاب اسلامی بیان کردم.

مشروح گفت وگوی تفصیلی ایسنا با دکتر عماد افروغ را در ادامه بخوانید.

چه زمینه های شخصیتی و چه بسترهای اجتماعی باعث تولد شخصیت منحصر به فرد و متفاوت امام خمینی در عصر سیاه پهلوی شد؟ پاسخ به این پرسش چندان آسان نیست.

اگر بخواهم نظریه پردازانه به این سوال پاسخ دهم باید هم به عاملیت و فاعلیت امام و هم روابط و ساختارهایی که بر شکل گیری نظام فکری و مواضع سیاسی امام موثر بودند توجه کنیم.

به بیان دیگر نباید صرفاً به وجوه ساختاری جامعه شناختی منهای شخصیت امام توجه کنیم و نه صرفاً به شخصیت اثرگذار امام بپردازیم و از زمینه های اجتماعی اثربخش، غافل شویم.

این تئوری خاصی است که به رابطه عامل و ساختار معروف است.

این تئوری در برابر افرادی است که صرفاً یا به عامل و یا صرفاً به ساختار توجه دارند.

در ابتدا باید تکلیف مان را مشخص کنیم و بدانیم که امام یک شخصیت خاص، نظم ارزشی خاص و یک عاملیت خاص داشتند که اگر این وجوه به درستی فهم و درک نشود تحلیل درستی از نهضت فکری و نظام سیاسی مدنظر امام به دست داده نمی شود.

برای فهم جنبه عاملیت امام باید به آثار فلسفی عرفانی، اجتماعی و سیاسی ایشان در قبل از انقلاب رجوع کنیم تا بفهمیم ایشان تحت تاثیر کدام افراد و شخصیت ها این آثار را نوشتند، اگرچه خودِ امام نام افراد تاثیرگذار بر زندگی شان را برده اند.

امام در پاسخ به حسنین هیکل، روزنامه نگار معروف مصری که این انقلاب مرهون چه متفکری است، نام فیلسوف عارف مسلکی چون ملاصدرا را برده اند.

امام را منهای ملاصدرا و ابن عربی دیدن، ناتوانی در تحلیل شخصیت امام را فریاد زدن است.

باید به این موضوع توجه داشت که نگرش صدرایی قائل به وحدت در عین کثرت است و اصولاً کلید فهم مواضع امام در وحدت در عین کثرت است.

در نگاه امام همه کثرات و دوگانه ها به یک وحدت ختم می شوند، به بیان روشنتر نوعی ناثنویت یا نادوگانگی و کل گرایی توحیدی بر اندیشه امام حاکم است که اگر به درستی فهم نشود شخصیت و مواضع سیاسی امام به هیچ وجه به درستی درک نمی شود.

چرا امام دین را وارد سیاست کردند و تفسیر سیاسی از دین و اخلاق ارائه کردند؟ این موضوع نشان از نگاه خاص و توامان ایشان به فلسفه و عرفان دارد.

در نگاه امام استقلال و جدایی ظاهریِ پدیده ها از یکدیگر همانند مهره هایی که با نخی به یکدیگر متصل هستند، نگریسته می شود.

این سخن به معنای یکسان انگاری پدیده ها نیست.

امام استقلال پدیده ها را به رسمیت می شناختند و به ریسمان وحدتی که این کثرات را به هم متصل و مرتبط می کردند باور داشتند.

امام نمی توانست سیاست را مجزای از نگرش عرفانی فلسفی اش تحلیل کند.

این نگرش هیچ دوگانه ای را بر نمی تابد.

دوگانه دنیا و آخرت، خدا و انسان، فرد و جامعه و .

را بر نمی تابد؛ بنابراین یک همچین زیرساخت عرفانی و فلسفی خواه ناخواه دلالت سیاسی، اجتماعی و مبارزاتی دارد.

عرفان امام صرفا عرفان فردی و معتکفانه نیست، بلکه عرفان حضور و با کارکرد سیاسی و اجتماعی است.

اسفار اربعه ملاصدرا در سلوک عرفانی، اجتماعی و سیاسی امام و ظهور انقلاب اسلامی قابل ردگیری و ردیابی است.

به همین دلیل است که وقتی امام امت اهداف انقلاب اسلامی و تشکیل حکومت اسلامی را تشریح می کردند صراحتاً تاکید می کردند این نظام برای افزایش معرفت مردم به مبداء هستی و همگانی کردن معرفت الهی در جامعه ایجاد شده است و این همان عینیت بخشیدن به سفر چهارم اسفار اربعه ملاصدرا، یعنی سفر فی الخلق بالحق است.

به عبارت دیگر امام طی سال های قبل از انقلاب و پس از آن وظیفه خود می دانستند مردم را ارتقاء معنوی بدهند و به سوی حق رهنمون سازند.

در کنار این نگرش فلسفی، ویژگی های شخصیتی امام نظیر شجاعت، درک و بصیرت عمیق، تیزهوشی و زمان شناسی و مکان شناسی منعطفانه و هوشمندانه نیز در انجام این مهم نقش تاثیرگذاری داشت.

امام می دانستند کجا، چه موضعی بگیرند و چطور بر موضع خود بایستند، موضع هم که می گرفتند صرفا یک موضوع خشکِ متصلبانهِ بی حکمت نبود.

در راستای نادوگانه هایی که بیان کردم، امام به نادوگانه فقه و جامعه و نقش زمان و مکان در فقه که توجه به مقتضیات زمانی و مکانی دارد، توجه ویژه داشتند و این یکی از بزرگترین شاهکارهای امام بود.

به بیان روشن تر امام هرگز با ایده ها و مفاهیم صرف و نظم بین آنها مشی نمی کردند، بلکه به عرصه واقعیت ها و روابط عینی و تأثیر و تأثر علّی مربوط به زندگی جاری مردم و در واقع دیالکتیک دلیل و علت، و دین و جامعه پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی نیز توجه خاصی داشتند.

برخی جامعه شناسان، مراجع تقلید و روحانیون عصر امام قبل از انقلاب و مربوط به دهه 40 را به سه دسته تقسیم می کنند.

دسته اول روحانیون انطباق گرایی بودند که هرچند با رژیم وقت همکاری نمی کردند اما اقدام قابل توجهی نیز علیه حکومت وقت نداشتند.

دسته دوم آخوندهای درباری بودند که با رژیم پهلوی همکاری داشتند و دسته سوم روحانیون مبارزی بودند که امام خمینی به عنوان راهبر این دسته از روحانیون، عَلم مبارزه با رژیم را برافراشت و دیگران نیز با ایشان همنوا شدند.

امام نسبت به آموزه های دینی و وعده های الهی و راهی که در پیش گرفته بودند کاملاً ایمان و باور قلبی داشتند.

از این رو بر نظرات حکیمانه، عارفانه و هوشمندانه خود که مقتضیات زمان و مکان را نیز در خود هضم کرده بود، تأکید خاص داشتند.

از سوی دیگر، مرجعیت امام تاثیر بسزایی در موقعیتی که در جامعه به دست آوردند، داشت.

به لحاظ تاریخی اگر ایشان مرجع تقلید نبودند نفوذ لازم را در توده های مسلمان به دست نمی آوردند.

امام خمینی مرجعی بودند که برخلاف برخی مراجع که چندان اهل مبارزه نبودند و یا زمان مبارزه را مناسب نمی دانستند، مبارزه را رها نکردند.

امام در مقطعی رفتن شاه را به عنوان اصلی ترین مطالبه مطرح کردند که برخی حتی در مخیله شان تصور طرح و تحقق چنین چیزی نمی گنجید.

اطرافیان امام وقتی این قاطعیت را در امام می دیدند این سوال برایشان مطرح بود که امام به پشتوانه کدام منبع و با چه بصیرتی خواستار رفتن شاه و مضمحل شدن حکومتش بودند؟ از سوی دیگر وقتی علت ها و ریشه های ظهور امام واکاوی می شود نمی توان از شرایط اجتماعی آن دوره غافل شد.

کاریزمایی که درباره شخصیت امام خمینی عنوان می شود را نمی توانیم حسب روایات، به ولی فقیه نسبت بدهیم.

این نوع کاریزمای ذاتی مختص به اهل بیت عصمت و طهارت است، اما در خصوص امام باید گفت که مردم نوعی کاریزما را به رهبر و ولی فقیه خود اعطاء کردند.

کاریزمای امام ریشه های مردمی و اجتماعی داشت.

مردم در ایشان اخلاص، ساده زیستی، دلسوزی و صداقت دیدند و ارادتشان را نثار ایشان کردند و مصداق این مثل معروف شدند که از تو به یک اشاره از ما به سر دویدن.

اما چه عوامل اجتماعی دیگری باعث شد تا امام در دوران سیاه پهلوی همچون نوری به تاریکخانه بتابد؟ امام قابلیت ها و ظرفیت های بالقوه ای داشتند که در ظرف زمانی و بستر اجتماعی مناسبی تجلی پیدا کرد.

از روشنگری و نقشی که برخی روشنگران از جمله شهید استاد مطهری، شهید بهشتی و مرحوم شریعتی و غیره در آگاهی بخشی به جامعه و شکل گیری شخصیت سیاسی امام بین آحاد مختلف جامعه داشتند، نمی توان غفلت کرد.

موضوع دیگر مبارزات سیاسی، فرهنگی و مسلحانه و تاثیر آن بر خانواده مبارزان بود.

جان باختن مبارزان و زندانی شدن آنان در دهه 1330 و 1340 و پس از آن، تاثیر فراوانی بر خانواده آنها داشت، به نحوی که موجب زنده شدن و تشدید حس انتقام جویی از رژیم پهلوی شد که تبلور این موضوع را به خصوص در ماههای پایانی عمر رژیم در کوچه و خیابانها شاهد بودیم.

از اینها بالاتر، اگر ایرانیان یکتاپرست نبودند و گذشته خاصی در زمینه اعتقادات مذهبی نداشتند و شیفته و دلداده خاندان وحی و امام حسین (ع) نبودند، امام خمینی نمی توانست چنین انقلابی را هدایت و رهبری کند.

از آن گذشته، سیاست های فرهنگی توأم با حقارت پهلوی، بسترساز انقلاب اسلامی شد.

رژیم پهلوی تصمیم داشت نظام اجتماعی کاملا وابسته به غرب سرمایه داری را در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در کشور مستقر سازد.

رژیم پهلوی در دو بعد سیاسی و اقتصادی موفقیت هایی به دست آورده بود و با اتکا به قدرت های غالب، در صدد تحول در عرصه فرهنگی جامعه، برای تکمیل پروژه خود در سطح فرماسیون اجتماعی بود، غافل از اینکه دست در لانه زنبور می کند و با واکنش مردم در آن مقطع زمانی روبرو می شود.

مردم ایران نتوانستند حقارت و استحاله فرهنگی و اعتقادی را تحمل کنند به همین دلیل قیام مردم شکل گرفت.

امام خمینی معتقد بود اگر کشور استقلال فرهنگی نداشته باشد سایر استقلال های اقتصادی و سیاسی هم زیر سوال رفته و هوا می شود.

امام با علم به این مسئله بازگشت به خویشتن و بازگشت به اسلام را مدام مطرح می کردند.

برخی افراد و جریان های فکری معتقدند اندیشه امام کهنه و زمان ایشان گذشته است.

به نظر شما این افراد چه هدفی را در پس این القائات دنبال می کنند؟ افراد یا جریان هایی که دوره امام را از حیث شخصیت و هویت امام پایان یافته می دانند در حقیقت پایان عقل، عشق، عرفان، سیر و سلوک، مبارزه و منفعل شدن در برابر کاستی ها، لب فرو بستن در برابر آسیب ها و زشتی ها و پایان تفقهِ در دین را فریاد می زنند.

آیا چنین چیزی امکان پذیر است؟ این نگرش در انجمن حجتیه مسبوق به سابقه است.

سؤالم از پیروان این طایفه این است که چرا در زمانه غیبت حضرت حجت باید دست روی دست گذاشت و اجازه داد تا همه جا پر از ظلم، گناه و زشتی شود؟ شما که چنین عقیده ای دارید معلوم نیست که اگر حضرت حجت هم قیام کردند باز دست روی دست نگذارید و سکوت پیشه نکنید.

بنده در خصوص قیام حضرت حجت بحث مبنایی دارم.

معتقدم کسی می تواند سرباز خوبی برای امام زمان باشد که سرباز خوبی قبل از قیام حضرت حجت باشد اما پیروان این فرقه متاسفانه معتقدند باید نسبت به چرکی، زشتی و پلیدی جامعه دست روی دست گذاشت تا جامعه دچار انحطاط شود و زمینه قیام حضرت حجت به وجود بیاید تا حضرات برای اصلاح امور وارد عمل شوند.

بنده این نوع تفکر را منجمد با جمود بالا می دانم که باید در برابرش ایستاد.

اما اگر منظور از پایان دوره امام، گذشت زمان و شرایط حاکم بر آن دوره باشد، سخن گزافی نیست.

اصولاً باید به تغییر شرایط توجه کرد، در غیر این صورت اسیر تحجر و تصلب اندیشه می شویم.

زمان و مکان دو عنصر اساسی در اجتهاد امام بود که باید حتما به آنها توجه داشت.

باید آسیب شناسی کنیم که در چه شرایط زمانی و مکانی به سر می بریم؟ آیا به اجتهاد مستمری که در قانون اساسی آمده، سامان داده ایم؟ این ها درد است.

شرایط بعد از استقرار نظام تفاوت هایی با شرایط قبل از استقرار نظام جمهوری اسلامی دارد، اما به این تفاوت ها توجه نکرده و متاسفانه مکانیزمی هم برای توجه به این شرایط و تفاوتها طراحی نکرده ایم.

نمی توانیم کشور را صرفاً بر اساس ایده ها اداره کنیم و به دیالکتیک بین ایده ها و علتها بی توجه باشیم.

علت مربوط به شرایط اجتماعی متحول و مربوط به نگرش ها، خواسته ها، آرزوها، نیازها و انتظارات مردم است که به آنها به صورت سیستماتیک و روشمند توجه نکرده ایم.

این مسئله بحثی بسیار اساسی، مبنایی و کلیدی است.

متاسفانه دیالکتیک دلیل و علت و دیالکتیک ایده و مردم نداریم.

نظام سیاسی حاکم، خودش را قفل کرده است و باید هر چه زودتر خودش را باز کند.

باز کردن هم یعنی گشوده در برابر قلمرو تاثیر و تاثر که حیات مردم و جامعه را با خود دارد.

متاسفانه در کل، در عرصه نظارت، تئوری پردازی و رابطه دیالکتیکی علت و دلیل، اقتصاد، عدالت اجتماعی و اخلاق همچنان مشکل داریم.

ما بستر را فراهم کردیم تا عده ای با تظاهر و ریا به دینداری و پشتیبانی صوری از اسلام و ولایت فقیه بار خود و خاندان شان را ببندند، در حالی که این عملکرد هیچ ربطی به روح دین و روح انقلاب اسلامی ندارد.

حالا هم جوهر را رها کرده و به ظاهر و فرم چسبیده ایم.

وضعیت امروز کشور، اِشکال امثال این افراد و جریانهای فکری کاسبکار است در بهترین حالت باید پای جهالت را پیش کشید و هیچ ربطی به اهداف انقلاب اسلامی و شخص امام خمینی ندارد.

با توجه به اتفاقاتی که کم و بیش در چهار دهه گذشته در جمهوری اسلامی رخ داده است، اتفاقا معتقدم به شخصیت های کم نظیری مثل امام خمینی بیشتر از دوره های قبل حتی در دوره خودِ امام نیاز داریم؛ چرا؟ اصلا قصد شبیه سازی با دوران پهلوی را ندارم اما باید بگویم همان الزامات و شرایطی که موجب تبلور امام خمینی و انقلاب اسلامی در اواخر دهه 1330 و بعد 1350 شد، با همان الزامات، البته به سبک و سیاق جدید، در دهه پنجم انقلاب روبرو هستیم.

امروز در نظام جمهوری اسلامی با مشکلات عدیده ای روبرو هستیم که اگر نخواهیم با این مشکلات دربیفتیم، مشکلاتِ عمیق تر و لاینحل تری گریبانگیرمان می شود.

برای درافتادن با این مشکلات نیازمند تفکر و نگرش انتقادی درون گفتمانی هستیم، در غیر این صورت باید نسخه انفعال و وادادگی را پیچید.

این سخن اصلا به این معنا نیست که بی حکمت عمل کنیم، بی مغز باشیم و فقط رگ گردن متعصبانه، جاهلانه و بعضاً ریاکارانه کلفت کنیم.

به نظر بنده این رفتارها نوعی جهالت یا نوعی کلاهبرداری است که از سوی افراد و جریان هایی مشاهده می شود.

اگر از روز پس از رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی، مشی، اندیشه و سیره نظری و عملی ایشان را ملاک قرار می دادیم، یا از این پس ملاک قرار دهیم، می توانستیم و می توانیم مشکلات نظام را حل کنیم.

کسی که حضرت علی علیه السلام را بشناسد آن گاه خواهد فهمید که امام خمینی چقدر به آن حضرت ارادت داشت و با اندیشه ایشان عجین بود.

با مرور بر نهج البلاغه متوجه نگرش امام علی به دنیا، آخرت، اخلاق، معنویت، عدالت و آزادی می شویم.

به هر حال اندیشه آن رهبر فرزانه زمان و مکان ندارد که گفته شود دورانش گذشته و کهنه شده است.

بسیار طبیعی است که در دهه پنجم انقلاب شرایط زمانی و مکانی کشور نسبت به دوران حیات امام تغییر کرده است.

مسئله اصلی این است که ما با سیالیت زمانی و مکانی مطلوب و مورد انتظار جمهوری اسلامی چه مواجهه ای داشته ایم؟ متأسفانه مواجهه اصولی و تئوریک با این سیالیت نداشته ایم.

به عبارت روشن تر رابطه دیالکتیک و گفت و گوی دوسویه، متوقف و قفل شده است.

در بهترین حالت صرف نظر از رفتارهای متظاهرانه برخی، عده ای می خواهند با زبانِ باید و نباید صرف، کشور را اداره کنند.

این کفایت نمی کند، زبانِ باید و نباید باید منبسط شود، اما چطور منبسط می شود؟ از طریق اثر گرفتن از عرصه علیت.

این زبان اگر بخواهد روی سطوح اجتماعی فرهنگی جامعه اثر بگذارد، باید اثرپذیر بشود.

برای اثرپذیر شدن باید فرم و ساختاری پیدا کند که جریان های فکری، صاحب جایگاه شده و بتوانند ابراز اندام کنند، مسئله ای که سالهاست از داشتن آن محروم هستیم.

در مقاله چالش های عمده انقلاب اسلامی به تفصیل به جزییات آن پرداخته ام.

در کنار جریانی که کهنه شدن اندیشه امام خمینی را مطرح می کند جریانی هم تقابل رهبری با اندیشه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را دنبال می کند، چه تحلیلی از اهداف این جریانها دارید؟ نباید صرفاً به زمینه توجه کنیم و باز نباید فقط به شخصیت توجه کنیم، بلکه باید توأمان هم به زمینه و هم به شخصیت توجه داشته باشیم.

اگر زمینه گرایانه عمل کنیم به سمت و سوی افراطیِ جامعه شناسیِ معرفت سوق پیدا می کنیم.

اینکه معرفت به خودی خود قابلیت و استقلالی ندارد بلکه تماما به شرایط سیاسی، اجتماعی، تاریخی و فرهنگی برمی گردد.

این که بگوییم شرایط عوض شده پس دیگر نیازی به امام نداریم نوعی نگرش مارکسیستی کلاسیک است.

در این نگاه صرفاً جایگاه اجتماعی مادی افراد است که به اندیشه ها، شکل و ارزش می دهد.

از سوی دیگر اگر صرفا به فرد توجه کنیم و به شرایط اجتماعی توجه نکنیم آن هم غلط است.

باید به شرایط زمانی و مکانی و دگرگونی های آن توامان توجه داشت و آن را در نظم ایده ها حل کرد و بعد ایده ها را بسط داد و منبسط کرد.

مانور فردی افراد را تا حدودی بر می تابیم.

مثلاً ممکن است گفته شود اختلاف سلیقه بین امام و رهبری وجود دارد، اما در اداره فقهی جامعه نمی توانیم به چنین سلیقه هایی توجه کنیم.

ما اصول و قاعده داریم.

نباید ولایت فقیه مان، ولایت شخصی تفسیر شود، بلکه ولایت قاعدمند و به تعبیری ولایت شخصیت فقیه است، نه ولایت شخص فقیه.

شخص فقیه ولایت ندارد این فقهِ فقیه است که ولایت دارد.

این، بحث بسیار اساسی است که کمتر به آن توجه شده است.

اداره قاعده مند و بیناذهنی فقهی می خواهیم که زمامش دست ولایت فقیه است.

ولی فقیه آن را اجرا می کند و اگر در اموری با موانعی روبرو می شود از اختیارات قاعدمندش استفاده می کند.

دو نگرش به ولایت فقیه وجود دارد.

یک نگرش صرفاً نگاه احساسی دارد و نگرش دیگر ولایت فقیه را امری عقلی و البته توأم با نشت عاطفی می داند.

نگرش دوم بستر ساز ارادت ورزیدن مردم و تبعیت آگاهانه آنان از ولایت فقیه می شود.

اما وقتی نگرش اول به دلایلی چون جهالت، رندی یا منفعت طلبی در جامعه نهادینه می شود، برای برخی این سوال به وجود می آید که مشی مقام معظم رهبری، مغایر و متفاوت با مشی امام خمینی است.

در حالی که اصولاً بحثِ مشی شخصی، بحثی انحرافی است.

چنین چیزی معنا ندارد، بلکه مشی اصلی، اصول سیاست هاست.

ضمن آن که رهبری بارها گفته اند اندیشه سیاسی امام خمینی را می خواهند دنبال کنند.

به نظر بنده هیچ اشکالی ندارد که تفاوت های اندیشه رهبری با اندیشه امام خمینی در چنین بستری مطرح شود.

مسئله مهم این است که باید تحمل شنیدن چنین تفاوتهایی را داشته باشیم.

سال 86 به یک تفاوت، آن هم حسب شرایط تحمیلی اشاره کردم، شاهد بودید که چه حملاتی، در مجلس شورای اسلامی و خارج از مجلس توسط رندان متظاهر به بنده شد.

در حالی که باید اجازه داده شود نظرات مختلف مطرح شود تا جامعه رشد کند.

باید اجازه داد تفاوت ها مطرح و بحث شود و مشخص شود آیا درک و استنباط افراد اشتباه است یا قضیه چیز دیگری است.

باید درباره رهبر هم بتوان بحث کرد.

اگر نتوان درباره اصلی ترین رکن نظام جمهوری اسلامی بحث کنیم پس راجع به چه چیزی می توان بحث کرد؟ اگر رکن اصلی مان را به بحث و گفتگو نکشیم، به طور طبیعی سایر کارگزاران نظام نیز حساب کارشان را نمی کنند.

با توجه به شخصیت رهبری می توان مؤدبانه از ایشان سوال کرد.

وقتی از رهبر بتوان این چنین سوال کرد سایر کارگزاران نظام حساب کارشان را خواهند کرد.

افرادی که تفاوت مشی امام و رهبری را مطرح می کنند باید بتوانند در عرصه جامعه تفاوت های مد نظرشان را مطرح کنند و بگویند تفاوت ها در چیست؟ آیا در این می بینند که امام اهل مبارزه بودند و مقام معظم رهبری این چنین نیستند؟ آیا در مواجهه با مردم و رفع مشکلات آنها، تفاوتی وجود دارد؟ آیا در سیاست خارجی تفاوت دیدگاهی وجود دارد؟ افراد در محافل دانشگاهی، حوزوی و رسانه ای نظراتشان را به طور سریع و شفاف بیان کنند، نه اینکه پشت پرده، مجموعه ای از ابهامات را مطرح کنند و منظورشان اصلاً شخص رهبری نباشد، بلکه زدن اصل نظام و انقلاب باشد.

این افراد ممکن است با نگاهی تعٓیُن گرایانه، تغییر شرایط زمانی را بهانه کرده و بگویند دیگر نمی خواهیم.

سؤالم از آنها این است که آیا راهش، انفعال، تسلیم و کنار گذاشتن روحیه مبارزه است یا تازه اول مبارزه است؟ به نظرم حمل یک مضمون لیبرالی آن هم در پرده و در فضایی پر از ابهام، صواب نیست.

آنان اگر می خواهند دیگران به سوء ظن نیفتند شفاف مواضع شان را بیان کنند.

از سوی دیگر فضای بیان نظر و اندیشه، آن قدر باید باز باشد که اگر کسانی فکر می کنند تفاوت هایی بین امام و رهبری وجود دارد بتوانند حرف بزنند و عده دیگر در مورد مسائل مطرح شده بحث و مناظره کنند و برویم به این سمت که یک عقلانیت داوری حاکم شود تا افراد و جریان های فکری بتوانند منظور یکدیگر را به درستی درک کنند و در نهایت به یک اجماع برسند.

راهی جز این وجود ندارد.

توجه به این مسئله، اجتناب ناپذیر است.

راه های تشخیص پیروان واقعی از مدعیان دروغین مکتب امام چیست؟ اندیشه امام چیزی نیست که کسی بتواند آن را مصادره کند یا به راحتی، تفسیرهای غلط از آن ارائه بدهد.

به بیان روشن تر اندیشه امام به حدی صلابت دارد و روشن است که نمی توان از آن تفسیرهای غلط ارائه کرد.

مشکل آنجاست که انتساب به رهبری یا به امام، آلوده به منافع سیاسی و اقتصادی می شود.

این درد دهه های اخیر نظام است.

بنده به افرادی که به اسم امام و رهبری کاسبی می کنند و برای منافع سیاسی و اقتصادی خودشان کلاه می دوزند، اصلاً اعتناء نمی کنم.

چون این، تظاهر و کلاهبرداری است.

با کلاهبردار اصلاً صحبتی نداریم، چون اصل در گفتگو، قول مخالف و متقابل صادقانه و با گشودگی در برابر نقد است.

چگونه می توان با یک متملق ریاکار که اصولا چیزی جز حمایت و تملق را نمی فهمد وارد گفتگو شد.

مطمئن هستم یکی از موانع گفتگو و تداوم مشکلات جامعه، وجود همین افراد است و این درد مضاعف ماست.

حرف کسی را می پذیرم که وقتی از امام یا از رهبری می گوید زندگی اش، مؤید موضعش باشد، نه فقط پوششی برای کیسه دوختن سیاسی و اقتصادی برای خودش و گروه ذی نفعش باشد.

حالا شما به من بگویید چند درصد از کسانی که دم از خط امام یا دم از خط رهبری می زنند طی چهار دهه گذشته به منافع مادی خودشان سامان نداده اند؟ این دردِ امروز جامعه ایران است.

جمهوری اسلامی بهترین فرصت شد تا این افراد و جریان ها به نان و نوایی برسند، متظاهرانه هم به نان و نوایی رسیدند و کسی هم توی دهن آنها نزد و بر دارایی و زندگی آنها نظارت نکرد.

کسی که در حال و هوای انقلابی خاص قبل از انقلاب به سر می برد و یک زندگی ساده داشت، چرا دفعتاً سر از خانه ها و مِلک های آنچنانی در آورد؟ چرا؟ اگر این انقلاب، اسلامی نبود و ایدئولوژی اسلامی نداشت، این فرصت برای این افراد و امثال آنان به وجود نمی آمد.

چرا در طول چهار دهه گذشته ساز و کارهایی تعبیه نشد تا تکاثر و تمرکز ثروت ها، مال ها و قدرت های آنچنانی به وجود نیاید؟ چرا نهادهای دینی، نظریه پردازی و نظارت نکردند؟ چرا در تصدی گری نقش آفرینی کردند و وظیفه خودشان را تنها در تصدی گری دیدند؟ اینها مشکلات ماست که باید بیان می شد.

امروز باید به این جمله امام علی که فرمودند کلمه اش حق است اما انگیزه اش باطل است با ژرفا و توجه بسیار بیشتری فکر کنیم.

باید به گوینده سخن، به حرفی که می زند و غرضی که از بیان آن دارد با معیار حضرت علی دقت کنیم.

باید از خودمان بپرسیم که با چه غرضی چنین سخنان زیبا و ظاهراً دینمدارانه و ولایت مدارانه گفته می شود؟ متاسفانه این سفره پهن است و افرادی پای این سفره به راحتی به نان و نوا می رسند.

مدتهاست که افراد، جمهوری اسلامی را فدای خود می کنند در حالی که در جریان پیروزی انقلاب اسلامی این افراد بودند که خود را فدای انقلاب اسلامی می کردند.

مقام معظم رهبری در جایی بیان کردند مخالفتی با نظام نباشد بنده معتقدم با اصل نظام، بله، چون پشتوانه فلسفی، عرفانی، فقهی، تاریخی و هویتی انقلاب را می دانیم، اما ما نظام را صرفا روی کاغذ و ذهن نمی خواهیم بلکه روی زمین می خواهیم.

بنابراین باید با زشتی های این نظام بی محابا دربیفتیم و متناسب با مبانی و اصول اولیه نظام، سیاست ها و رفتارهای سازگاری را مستقر کنیم.

مفاسد ساختاری و فسادهای اقتصادی چه تاثیری بر ریزش سرمایه اجتماعی و شکاف بین بدنه اجتماعی و نظام سیاسی حاکم داشته است؟ معتقدم مفاسد ساختاری و فسادهای اقتصادی موجب عمیق تر شدن هر چه بیشتر شکاف بین بدنه اجتماعی و نظام سیاسی شده است.

مردم بین ارزش های رهبران انقلاب و عملکرد بدنه فاسد مدیریتی تفکیک قائل نمی شوند بلکه نظام را در حکم یک پیکره واحد می بینند و هر چه فساد می بینند پای کل نظام می نویسند.

مردم بر دین ملوکشان هستند، یعنی حاکمان هر عملی انجام دهند مردم پیرو و تابع عمل آنها می شوند، رنگ حکما و امرای شان را می گیرند.

وقتی می گوییم الناس علی دین ملوکهم این، امر مطلوبی نیست، هر چند که یک واقعیت اجتماعی است.

یعنی هرچه نا درستی و بدی در ظاهر زندگی مردم مشاهده می شود ریشه اصلی آن تا زندگی خصوصی مسؤولان قابل ردیابی است.

مردم وقتی می بینند مسؤولان آنها ساده زیست نیستند و فقط شعار می دهند و دسترسی به قدرت و ثروتِ بیشتر برای زندگی و رفاه بیشتر برای خود و اطرافیانشان دارند، اگر نگوییم آلوده می شوند از نظام منزجر و زده می شوند، حالا شما برای آنان مدام دلیل و استدلال بیاورید که عمل مسؤولانِ فاسد هیچ ربطی به آرمان های انقلاب اسلامی و اندیشه امام و رهبری ندارد.

مسؤولان باید مراقبت و دقت فوق العاده زیادی داشته باشند تا آلودگی داخل قدرت سیاسی نشود، اگر هم شد، باید با آن مقابله کرد تا در جامعه گسترده و نهادینه نشود و واکنش ناامیدانه یا همرنگ شدن جامعه با باطن زندگی مسؤولان را در پی نداشته باشد.

مردم وقتی چنین عملکردی از مسؤولان می بینند با خود می گویند آنان به ما نیرنگ زدند پس چرا ما چنین نکنیم، آن وقت هم به دولت نیرنگ می زنند و هم به خودشان، به همین دلیل با رواج نیرنگ و دروغ در جامعه روبرو می شویم.

یا حکومت اسلامی نباید راه می انداختیم یا به شیوه های مختلف باید ساختارهای اجرایی و نظارتی ای تعبیه می کردیم تا مردم عدالت اجتماعی را به چشم ببینند و زندگی اخلاقی و معنوی مسؤولانشان را به الگوی زندگی خودشان مبدل کنند.

اما متاسفانه از دیدن چنین الگویی در زندگی مسؤولان فاصله زیادی داریم.

جمهوری اسلامی گفتمانی دارد که این گفتمان ریشه دار است و امیدوارم همچنان حفظ شود تا به اتکای آن بتوانیم به نقد سیاست ها و رفتارهای ناموجه مسؤولان بپردازیم و دست به اصلاحات اساسی بزنیم.

اصولگرا و اصلاح طلب که دم از اسلام و انقلاب می زنند باید به روشنی از اصولِ اصلاحات مدنظرشان سخن بگویند و بگویند قصد دارند چه چیزی را اصلاح کنند و منشور عمل خود را برای جامعه تبیین کنند و فقط شعار ندهند.

وضعیت امروز ما مثل شلوار چهل تیکه است.

نگرش منظومه ای، مدیریت فقهی، دیالکتیکِ دلیل و علت، اقتصاد و فلسفه اقتصادی نظام، مبهم و نامشخص است و هر دولتی سر کار آمد به صورت کاریکاتوری سیاست هایی را دنبال کرد و تحویل دولت بعد داد و این چرخه تا امروز ادامه یافته است.

چه کسی متضرر شد؟ مردم.

وقتی مردم ضرر می کنند مقصر ضررشان را نظام و انقلاب می دانند و با عملکردی که در زندگی مسؤولان همچنان شاهد هستند چرا نباید پای نظام و انقلاب بنویسند؟ انتهای پیام
کلید واژه ها: امام خمینی - جمهوری اسلامی ایران - نظام جمهوری اسلامی - نظام - خمینی - مقام معظم رهبری - استاد دانشگاه - جمهوری اسلامی - عملکرد - اندیشه - اقتصاد - انقلاب - امام - ابعاد شخصیتی - امروز - عماد افروغ - ولایت فقیه - جامعه شناس - مردم - دولت - چهل تیکه - دانشگاه - اجتماعی - اقتصادی - مسؤولان - منظومه - دیدگاه - اسلامی - جمهوری - مدیریت

آخرین اخبار سرویس:
موازی کاری دستگاهها از چالش های جدی حوزه فرهنگ است

حجاب اجباری یا منع پوشش ناهنجار؟

امروز همدلی ارکان نظام اسلامی بسیار مهم است

معاون علمی رییس جمهور در کمیسیون آموزش حضور می یابد

توافق پادگان 06 منتفی نشده است

نگاهی به پرونده مشارکت فولاد مبارکه در یک طرح استراتژیک ملی 1000 کیلومتر حماسه فولاد و نفت

تا حد امکان ماسک بین شهروندان توزیع می شود

حجاب اجباری یا منع پوشش ناهنجار؟

نظر مراجع تقلید در مورد سایت های شرط بندی چیست؟

مأموریت های جدید ائمه جمعه تدوین شود

منتفی شدن توافق پادگان 06 تکذیب شد

نیک بین: رییس جمهور باید استیضاح شود

نهادهای فرهنگ ساز در زمینه حجاب و عفاف کم کاری کرده اند

انتقاد شدید آیت الله نوری همدانی از گرانی های بازار / نگران وضعیت معیشت مردمیم / راه نجات سازش با آمریکا نیست

جزییات دهمین جلسه دادگاه اکبر طبری

گزارش ترور سردار سلیمانی، وجهه بین المللی آمریکا را از بین می برد

سایه اختلاف؛ آیا کابینه دولت افغانستان بزودی تکمیل می شود؟

پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری به بیمه شدگان مبتلا به کرونا

حاشیه ها مانع خدمت رسانی به مردم می شود/ عملکرد مدیران روزانه بررسی شود

تصویب کلیات دو لایحه با اکثریت آرا

نسل کشی ایرانیان در راه است

معرفی مدیران بخش های مختلف جشنواره مجازی دانشگاهی «هنر –19»

پاسخگویی 24 ساعته مرکز ارتباط با مشتریان بانک پاسارگاد (CRM)

روابط عمومی ارتش: سرتیپ صدیق فرماندهی غیرتمند بود

اختصاص بیش از 30 میلیارد تومان برای اصلاح راه های مواصلاتی شهرستان نمین

رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس: مجادلات مردم را ناراحت می کند، همه باید در مقابل دشمن یکصدا باشیم

دو انتصاب جدید در حوزه هنری/محمدمهدی دادمان دستایر ویژه و رییس حوزه ریاست را منصوب کرد

پخش مشروح دیدار تصویری رهبر انقلاب با نمایندگان مجلس 

مجوز پخش دو اذان در شبکه های استانی گیلان و مازندران صادر شد

حمایت نهاد رهبری در دانشگاه ها از برنامه های نخبگان دانشگاهی با موضوع حجاب 

استانداری ها؛ تنها مرجع اعلام ثبت نام مشمولین قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادر ایرانی

شرایط ثبت نام اولیه متقاضیان سرویس مدرسه

قانون انتخابات نیازمند تغییر و اصلاح است

گزارش قالیباف از رویکردها، برنامه ها و اقدامات خانه ملت در دیدار با رهبری

پلیس امنیت اقتصادی: در 3 ماه گذشته گرانی کاذب نداشتیم

بی توجهی شهرداری به درآمد های غیرنقدی

وراث سهام عدالت گواهی انحصار ورثه را بگیرند و صبر کنند

پس از کشف واکسن کرونا تکلیف حق فکری مالک و حق بنیادین سلامتی چه خواهد شد؟

رییس اداره قرآن، عترت و نماز ارتش معرفی شد

محکوم شدن آمریکا در ترور سردار سلیمانی نکته مثبتی است

استاندار فارس: مشتاقانه پذیرای انتقادات سازنده هستیم / شأن خود را در نوکری مردم می دانم

25 نوعروس کازرونی با جهیزیه اهدایی به خانه بخت رفتند

برگزاری آموزش آنلاین امر به معروف ونهی از منکر درسیستان وبلوچستان

تشکیل مجمع خیریه های مردمی شهرستان اسلامشهر

ایستگاه پمپاژ امامزاده جعفر 10 روز آینده وارد مدار بهره برداری می شود

بازدید از موزه با رعایت شیوه نامه ها سبب شیوع کرونا نمی شود

شهرداری تهران: توافق پادگان 06 منتفی نشده است

بانوان در اعتلای فرهنگی و جریان سازی نقش اساسی دارند

از گوشه و کنار هرمزگان| 325 مددجوی هرمزگانی از آموزش های فنی و مهارتی بهره مند شدند

پدر 3 شهید دفاع مقدس به فرزندانش پیوست

قرارگاه زیستی و سلامت سپاه در شهرها و روستاهای گلستان فعال شد

دهمین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری

گلایه رهبر انقلاب از سهل انگاری برخی مردم در ماسک زدن: واقعا از آن پرستاری که فداکارانه خدمت می کند، خجالت می کشم

کرونا منجر به کاهش درآمد و تعلیق موقوفات استان خراسان جنوبی شد

همه پهنه تخت فولاد موزه است

بانوی طلبه بوشهری مهریه خود را وقف حوزه علمیه کرد

رهبر انقلاب: همه دولت ها تا روز آخر باید کار کنند/ توهین و دشنام به وزرا جایز نیست/ برخی نسبت ها حرام شرعی است

از تعطیلی تالارها و باغ ها تا از سرگرفتن مجدد محدودیت های کرونایی در کهگیلویه

دویست و بیست و ششمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران

روابط عمومی ارتش: سرتیپ صدیق فرماندهی غیرتمند بود

انتصاب رییس ستاد برگزاری انتخابات اتحادیه کشوری موسسات و تشکل های قرآن و عترت

مراقبت از کلاهبرداران در ثبت نام دریافت شناسنامه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

شهرداری تهران: توافق پادگان 06 منتفی نشده است

گفتگوی زنده اینستاگرامی chr(034)سیمرغ پارسیchr(034) برگزار می شود

وراث سهام عدالت گواهی انحصار ورثه را بگیرند و صبر کنند

رای هیات منصفه مطبوعات درباره پرونده مدیرمسئول روزنامه ایران

بیش از 10 هزار مترمربع از اراضی شمال غرب پایتخت رفع تصرف شد

علامه امینی، چهره بین المللی برای تمام جهان اسلام است.

آزمون آزمایشی ورود به حوزه های علمیه برگزار می شود

تحقق درآمدهای پایدار شهرداری براساس تعهدات برنامه پنج ساله سوم توسعه مشخص شود

نسل کشی ایرانیان در راه است

تمام نقاط شهرستان کهگیلویه کانون انتقال شیوع کرونا

دستیار ویژه رییس حوزه هنری منصوب شد

نسبت به فلسفه حجاب شناخت ایجاد شود

از تعطیلی تالارها و باغ ها تا از سرگرفتن مجدد تمام محدودیت های کرونایی در کهگیلویه

تردد به فدراسیون تنیس روی میز ممنوع شد

از تعطیلی تالارها و باغ ها تا از سرگرفتن مجدد تمام محدودیت های کرونایی در کهگیلویه

خبر خوب/ایستگاه پمپاژ امامزاده جعفر 10 روز آینده وارد مدار بهره برداری می شود

انتصاب رییس ستاد برگزاری انتخابات اتحادیه کشوری موسسات و تشکل های قرآن و عترت

بازدید سرزده رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از اداره ثبت ورامین

پیچ و خم های اداری برای یک اصلاح/ تغییر ساختار شهرداری محلی برای مناقشه مدیران

عضوگیری حضوری کتابخانه ملی ایران همچنان برقرار است

تصویب کلیات لایحه تامین منابع مالی پایدار سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی

عکس/ارتباط تصویری نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مقام معظم رهبری

بازخوانی سیاست نه شرقی نه غربی

روابط عمومی ارتش:سرتیپ صدیق فرمانده ای غیرتمند بود

معنی و تفسیر آیه نصب شده در دیدار نمایندگان مجلس با رهبر انقلاب

استفاده رهبر انقلاب از ماسک تولید داخل + عکس

عکس روز/ شکوهمند

دهمین جلسه دادگاه طبری/ وکیل متهم ارتباط اکبر طبری با «محمد انوشه» را تکذیب کرد!/ اعتراض به پوشش رسانه ای دادگاه!

پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری به بیمه شدگان مبتلا به کرونا

برپایی جلسه مشاوران و مدیران حوزه مجلس وزارت اقتصاد به میزبانی بانک ملت

گنجینه دفاع مقدس مایه مباهات تمامی ایرانیان است

عکس روز/ شکوهمند

محسنی اژه ای: پخش اخبار دادگاه ها نباید گزینشی باشد

رهبر انقلاب: وقتی می بینم کسی ماسک نمی زند از آن پرستار و پزشک فداکار خجالت می کشم/ توهین و دشنام جایز نیست

ارتباط تصویری نمایندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب

نیک بین نماینده مجلس: پیش از آنکه مردم تصمیم انقلابی بگیرند، رییس جمهور عزل شود

روابط عمومی ارتش:سرتیپ صدیق فرمانده ای غیرتمند بود

افتتاح بخش های بازسازی شده بیمارستان بعثت نیروی هوایی ارتش

عده ای با پشتیبانی صوری از ولایت فقیه بارشان را بستند

عده ای با پشتیبانی صوری از ولایت فقیه بارشان را بستند