مطالب مرتبط:
«زیبا» با اصرار خسرو شکیبایی خوانده شد
دلیل اصرار برای برگزاری آزمون حضوری نهمی ها و دوازدهمی ها چیست؟
آرایش چشم اسموکی جذاب + 11 مدل آرایش جذاب و زیبا
مدل لباس مجلسی ترکی + 30 مدل شیک از لباس شب ترکیه ای زیبا
اصرار نماینده تهران بر تهدید شدن از سوی طرفداران تاجگردون /با اسلحه برنو تهدیدم کردند /با پیامک به من توهین کردند
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 00:302020-06-01فرهنگي

«زیبا» با اصرار خسرو شکیبایی خوانده شد


محمدرضا عبدالملکیان با روایت دورانی که در آن شعر «زیبا» منتشر شده است، از این که با اصرار خسرو شکیبایی انتشار این شعر را به صورت صوتی پذیرفته می گوید.

- محمدرضا عبدالملکیان با روایت دورانی که در آن شعر زیبا منتشر شده است، از این که با اصرار خسرو شکیبایی انتشار این شعر را به صورت صوتی پذیرفته می گوید.

شاعر شعر زیبا و مجموعه هایی مثل ساده با تو حرف می زنم ، مه در مه ، ریشه در ابر ، مهربانی و.

 در گفت وگویی به مناسبت سال روز تولدش (متولد چهاردهم خردادماه 1331) از انتشار شعرهایش در مجله جوانان ، گرایشش به شعر نو، ارتباطش با جلسه های شعر دوران جوانی اش و سرودن شعر در دوران پس از جنگ می گوید.

  از مجله جوانان شروع کردم  در ابتدا چهارپاره کار می کردید و بعد سراغ سبک نو رفتید، چه چیز باعث شد که به سوی شعر نو بروید؟ زمانی که متوجه ذوق شعری در خودم شدم، شرایط آن روزگار و فضای فرهنگی ای که می توانستم با آن مرتبط باشم، بیشتر عرصه شعر کلاسیک بود، من هم در همان شرایط و با شعر کلاسیک شروع کردم؛ این مربوط به 13، 14 سالگی من است.

در آن زمان مجلاتی به دستم می رسید، از جمله مجله جوانان که علیرضا طبایی عهده دار صفحه شعرش بود و غالبا غزل در آن جا منتشر می شد، ایشان هم دقت نظر خاصی داشت و غزل ها هم نسبت به آن ایام و روزگار، غزل های خوبی بودند.

به تدریج من هم شعرهایم را برای آن صفحه فرستادم و از همان جا شروع کردم.

بعد از آن مجلات دیگری مثل امید ایران و اطلاعات هفتگی کارهایم را منتشر کردند و این ماجرا تا سه، چهار سال بعدش که من دیپلم گرفتم و وارد محیط دانشگاه شدم ادامه داشت.

در آن جا با فضای متفاوت شعر نو و شعر نیمایی و بعد از آن هم شعر سپید آشنا شدم و احساس کردم آن فضا امکان مناسب تری برای این است که بتوانم شعر بنویسم و از همان جا یواش یواش به سمت و سوی شعر نیمایی و چهره های کلاسیک تر آن روزگار مثل فریدون مشیری، نادر نادرپور و کسانی از این دست تمایل پیدا کردم و مدت زمانی گذشت تا به خود نیما و چهره های واقعی شعر نیمایی مثل اخوان، شاملو و فروغ رسیدم.

بخش عمده کتاب اول من، مه در مه که در سال 1354 منتشر شد، شعر کلاسیک است.

هر چه زمان گذشت فضای شعر نو و شعر سپید بیشتر با روحیات من مأنوس تر شد، به گونه ای که وجه عمده کارهای بعدی من شعرهای نیمایی و بعد هم شعر سپید بود.

انجمن ها منزلگاه های مناسبی برای شاعران نیستند از فضای محفل ها، انجمن ها و جلسات شعری که در دهه 50 تا 70 برگزار می شد، ارتباط تان با شاعران دیگر در آن فضاها و تفاوت هایی که با جلسات شعر این روزگار داشتند برای مان می گویید؟ من در دهه 50 تا اواسط آن در نهاوند و بعد همدان بودم و با انجمن های نام آشنا خیلی ارتباط نداشتم.

گاهی اگر به تهران سفر می کردیم به برخی از انجمن ها هم سر می زدم و در مجموع می توانم بگویم که جریان شعر در انجمن ها شکل جدی تری داشت.

البته دو گونه انجمن داشتیم؛ انجمن های شعر کلاسیک و انجمن های شعر نو.

انجمن های شعر کلاسیک را بیشتر غزل سرایان آن روزگار مثل مشفق کاشانی، مهرداد اوستا، امیری فیروزکوهی و کسانی از این دست تشکیل می دادند و محل عرضه آثارشان در این انجمن ها بود که من خیلی با آن ها مرتبط نبودم.

ولی به برخی انجمن ها که بیشتر شاعران شعر نو مثل عمران صلاحی، حسین منزوی و .

در آن ها حضور داشتند، سر می زدم و با برخی از این شاعران آشنا شدم و آشنایی مان به تدریج بیشتر شد و با برخی شان شکل دوستی پیدا کرد که از جمله آن ها عمران صلاحی، محمدعلی بهمنی و کسانی دیگر از این صنف و جنس بودند.

البته من خیلی انجمنی نبودم.

دلیلش هم که هنوز به آن معتقدم این است که انجمن ها منزلگاه های مناسبی برای شاعران نیستند و توقفگاه هایی برای استراحت، تجدید قوا و بعد هم ادامه راه هستند.

اگر به بزرگان شعر نو نگاه کنیم، می بینیم که هیچ کدام مسئول انجمن ها نبودند.

اگر چه در آغاز، فعالیت اصلی شان در انجمن ها اتفاق افتاده، مثلا بزرگان شعر خراسان مثل اخوان، شفیعی کدکنی و .

عموما در انجمن فرخ که انجمن شاعران کلاسیک بود و پایه و مایه قوی شعر کلاسیک را داشت، شکل گرفتند، ولی کسانی موفق شدند که بعدا از انجمن ها فاصله گرفتند و آن پشتوانه را به عنوان ارمغان از انجمن همراه خود آوردند و بعد هم در فضاهای دیگر، شعر نو را بیشتر تجربه کردند.

به قول اخوان که می گوید من نقبی زدم از خراسان به یوش .

من هم خیلی قائل به انجمن به آن معنا نبودم، برای این که شخصیت شعری شاعران باید مستقل از این چارچوب های انجمنی باشد، ضمن این که می توانند آن تجربه ها را به عنوان دستمایه داشته باشند.

منتها بهتر و مناسب تر آن است که تجربه ها، تجربه های شخصی و اجتماعی باشد تا تجربه های انجمنی.

چهره های شعر نو آن روزگار را دوست داشتم از میان افراد هم عصرتان یا پیش از آن کدام یک را در ادامه جریان شعر نو موثرتر می دانید؟ چون خیلی حضور ذهن ندارم، از بردن نام شاعران پرهیز می کنم.

ولی من با همه شاعران شعر نو آشنایی و ارتباط داشته ام؛ با برخی بیشتر و با برخی کمتر.

خیلی روی اسامی توقف نمی کنم اما چهره های شعر نو آن روزگار را دوست داشتم و با آن ها آشنا بودم و شعرهای شان را می خواندم و هم در جلسات و هم در خارج از آن ها رفت و آمد داشتیم.

به طور مشخص به جز آن ها که نام بردم مثل صلاحی و بهمنی از کسی نام نمی برم، اما با همه آن ها که در عرصه شعر نو کار می کردند به یک اندازه آشنا بودم.

زیبا را با اکراه پذیرفتم شعری با عنوان زیبا دارید که مرحوم خسرو شکیبایی آن را خوانده و خیلی ها شما را با این شعر می شناسند.

از حال و هوای آن روزها و آن چه باعث شد به زیبا برسید بگویید.

بعد از سرودن آن شعر چگونه با آن برخورد شد؟  ماجرای شعر زیبا را در جایی نوشته ام.

زمانی که از جانب موسسه دارینوش پیشنهاد شد مجموعه ای از سروده های من منتشر شود، ایام بعد از جنگ بود و من در آن ایام شعر برای جنگ کم نداشتم و فضای آن روزگار هم فضای خاصی بود و من از شعرهای عاطفی و عاشقانه مثل زیبا چند سالی بود که فاصله گرفته بودم.

من در چینش و گزینش اول برای آن مجموعه هم اصلا متوجه شعری مثل زیبا و برخی دیگر از شعرها که از این دست بود، نبودم و تصور نمی کردم بخواهیم این ها را در آن ایام منتشر کنیم.

انتخاب نهایی زیبا ، انتخاب زنده یاد خسرو شکیبایی بود که من خیلی موافق آن نبودم، اما چون تهیه کننده و خسرو شکیبایی روی این شعر اصرار داشتند، آن را با اکراه پذیرفتم.

ولی بعد در آن آلبومی که منتشر شد، به تدریج زیبا نقش محوری پیدا کرد و خیلی مورد توجه و استقبال قرار گرفت.

آن روزها حس و حال  خاصی داشت، ایام بعد از جنگ بود و جامعه به یک فرصت عاطفی و عاشقانه نیاز داشت.

این شعر پاسخ مناسبی برای آن نیاز بود و در آن ایام خیلی مطرح شد.

بعد هم به آن سبب که مباحث عاطفی از جمله معیارهای قابل ملاحظه تفکر انسانی است که این شعر هم نمونه ای از همان فضای عاطفی است، جامعه آن را پسندید و من هم بعد از آن ماجرا توجه کردم که جامعه به این گونه شعرها به شدت نیاز دارد.

از هرچه اتفاق افتاده، رضایت دارم از جامعه شعری این روزها یا احیانا کسانی که با آن مرتبط هستند و مسئولیتی در قبالش دارند گله ای دارید؟ من از آغاز، کارم را خودم پی گرفتم.

خودم نوشتم و در خلوت خودم کار شعر انجام دادم.

خیلی هم در فضای انجمن ها و محافل نبوده ام.

از آن روزگار تا امروز در خلوت و آرامش و در دنیای خودم با شعر در ارتباط بوده ام و به همین سبب از هر چه اتفاق افتاده، رضایت دارم.

  جفا بر انسان ها می تواند منشأ کار هنری باشد شعری بوده است که از گفتن آن پشیمان باشید؟  شعر به یک معنا مسئول لحظه های بی تابی شاعر است و این بی تابی شاعر بستگی به شرایطی که در آن زندگی می کند دارد.

گاهی مسائل روزمره خیلی ذهن ها و جامعه را به خود مشغول می کند.

مثلا این روزها می بینیم که در فضای مجازی و رسانه ای خیلی درباره دختری که پدرش او را کشته اظهارنظر و نوشته شده است، این موارد همواره جامعه فرهنگی و هنری و به ویژه شاعران را تحت تاثیر خودش قرار می دهد.

به هر جهت شعر کمی هدف گذاری هایش فراتر از ماجرای های روزمره است، این ها به تدریج شکل عوض می کند و جایگزین می شود.

شعر آن دغدغه های جامعه انسانی است که به هر حال همواره ذهن جامعه و ذهن انسان با آن ها درگیر است، مسائلی مثل خوبی، بدی، دوستی و مسائل عاطفی که دغدغه های معمول انسان ها است.

جفایی که بر انسان ها می رود می تواند همواره خودش یک منبع، منشأ و سرمشق باشد برای کسانی که کار هنری انجام می دهند.

می توانم بگویم نمونه شاخص و بارزش خود نیما است.

نیما به سبب این دغدغه ها کار هنری اش را پی گرفت و بعد هم سرمشق شد برای کسانی مثل من و خیلی دیگر از کسانی که کار شعر انجام می دهند.

من خیلی به مسائل روزمره در عرصه هنر و ادبیات باور ندارم.

ممکن است ذهن من هم به عنوان یک شاعر درگیر باشد و چیزی بنویسم ولی معتقدم این ها روزمره هستند و اگر شاعر نتواند با توانایی خودش آن ها را با دغدغه های انسانی عصر پیوند بدهد، طول عمر محدودی دارد.

به همین سبب شاعر و هنرمند ما باید دقیق تر، عمیق تر و جامع تر نگاه کند و بیش از مسائل روزمره به دغدغه های انسانی توجه کند.

اجازه بدهید همان بچه فصل آلبالو گیلاس باشم و در پایان آرزوی تان در تولد 68سالگی تان چیست؟  جشن تولد و روز تولد مربوط به چند دهه اخیر است.

در روزگاری که ما نوجوان و جوان بودیم خیلی موضوع و مبحثی به اسم جشن تولد نداشتیم؛ برای این که آن زمان اجزای زمان خیلی کارایی و کاربرد نداشت و تکیه روی روزها نبود و بیشتر فصل ها دیده می شد.

مادرم می گفت تو بچه آلبالو گیلاسی  و مراد و منظورش از این، متولد شدن من در فصل میوه های آلبالو و گیلاس بود، به همین سبب اجازه بدهید من همان بچه فصل آلبالو گیلاس باشم یا به معنای دقیق تر 14 خرداد 1331.

محمدرضا عبدالملکیان در پایان این گفت وگو دو شعر کوتاه از شعرهای خودش را می خواند: 
کلید واژه ها: خسرو شکیبایی - دوران - انتشار - زیبا - محمدرضا - جوانان - خسرو - فضای فرهنگی - منتشر - روایت - صورت - مجله - مهربانی - مناسبت - فرهنگی - شرایط - جوانی - سرودن - زمانی - شعری - شاعر - شروع - هایی

آخرین اخبار سرویس:
قسمت دوم «جعبه پرنده» ساخته می شود

مجموعه خبری بخش 20شبکه خاوران، 22 تیر 99

نخستین جشنواره قصه گویی کودکان روستایی و عشایر آغاز شد

کودکان افغانستانی پذیرای آثار انتشارات علمی و فرهنگی شدند

فصل سوم سریال «ستایش» دوبله آذری می شود

فیلم جشن تولد فاطمه گودرزی

نگاهی به سرنوشت نامعلوم سریال «کتونی زرنگی»/ گذر زمان و دوستی تهیه کننده با رییس شبکه کار ساز می شود؟

ابلاغ ثبت ملی خانه تاریخی اعتضادی گناباد

فیلم/مهران غفوریان 53 کیلو لاغر شد!

بازپخش «رانت خوار کوچک» با بازی سیروس گرجستانی

سومین محفل مجازی قمپز برگزار می شود

«کِلی پترسون» هنرپیشه پرکار و همسر «جان تراولتا» درگذشت

فصل سوم سریال «ستایش» دوبله آذری می شود

کودکان افغانستانی پذیرای آثار انتشارات علمی و فرهنگی شدند

بازیگر سرشناس هالیوودی درگذشت

چالش مشاور سالمندان در برنامه رادیویی«عصر تابستان»

«مشق شب: شوق خواندن» با داستان هایی از سوسن طاقدیس منتشر شد

جشنواره های سینمایی کشور برگزاری آنلاین را بررسی می کنند

نمایشگاه مجازی خوشنویسی «میراث ماندگار» برگزار می شود

«لیفت آپ» تولید می شود/ وزنه برداری که پرستار بیماران کرونایی شد

پاسخ مرتضی شایسته به انصراف سازندگان «شنای پروانه» از اکران

همسر «جان تراولتا» درگذشت+عکس

هیأت ارزیابی متون بخش صحنه ای جشنواره تئاتر مقاومت منصوب شدند

بازگشت سوپراستار محبوب سینما به دوران اوج

بازپخش «افزونه خواه کوچک» با بازی سیروس گرجستانی

بازیگر سرشناس درگذشت

مدیرکل فرهنگ و ارشاد: افزایش سرانه مطالعه لازمه توسعه فرهنگی کردستان است

بازیگر «شب های برره» درگذشت

«متغیر منصور»؛ روایتی در آداب بی قراری دنیا

درگذشت بازیگر زن مشهور در سن 57 سالگی/ عکس

«کِلی پترسون» هنرپیشه پرکار و همسر «جان تراولتا» درگذشت

معرفی هیات داوران مسابقه نمایشنامه نویسی «انسان، هنر، بحران»

جنجال جدید محسن افشانی؛ واقعی یا برای جذب فالوئر؟

رونمایی از مجموعه 7 جلدی تازه های نشر در حوزه عفاف و حجاب

ادامه فیلم برداری قسمت جدید «پارک ژوراسیک»

«مهر مادر»، ترانه ای جدید از رضا صادقی

حواشی سریال «شهرزاد» زندگی مرا نابود کرد!

بازشدن پرونده یک مجموعه پلیسی جدید در بازار/کتابهای دلهره می آیند

«متغیر منصور»؛ روایتی در آداب بی قراری دنیا

احیای دوباره امین حیایی

رویا نونهالی و پانته آبهرام به «ملکه گدایان» پیوستند

جنجال جدید محسن افشانی؛ واقعی یا برای جذب فالوئر؟

معرفی هیات ارزیابی متن های صحنه ای جشنواره تئاتر مقاومت

معرفی هیات ارزیابی متن های صحنه ای جشنواره تئاتر مقاومت

جشنواره های سینمایی داخلی احتمالا آنلاین برگزار می شوند

لاله صبوری: خیلی هم موفق هستم

مراسمی برای چهلمین سالگرد درگذشت همایی

کودکان افغانستانی پذیرای آثار انتشارات علمی و فرهنگی شدند

نخستین جشنواره قصه گویی کودکان روستایی و عشایر آغاز شد

فیلم/ جایگاه بدلکاران زن در سینما

کلی پرستون، بازیگر و همسر جان تراولتا درگذشت

درگذشت بازیگر زن مشهور در سن 57 سالگی/ عکس

برگزاری جشنواره قصه گویی به صورت مجازی

ساقی زینتی:حواشی «سریال شهرزاد» زندگی مرا نابود کرد

سریال سنجر خان باید کردستان را در سطح ملی و بین المللی معرفی کند

پاسخی به انصراف سازندگان «شنای پروانه» از اکران

جشنواره های سینمایی برگزاری آنلاین را بررسی می کنند

جنجال جدید محسن افشانی؛ واقعی یا برای جذب فالوئر؟

درگذشت بازیگر زن مشهور در سن 57 سالگی/ عکس

فیلم/جایگاه بدلکاران زن در سینما

برپایی مجمع عمومی ادغام اتحادیه های قرآنی کشور به صورت غیرمتمرکز در استان ها

ساقی زینتی:حواشی «سریال شهرزاد» زندگی مرا نابود کرد

همسر جان تراولتا درگذشت+عکس

مایشگاه مجازی خوشنویسی «میراث ماندگار» بر گزار می شود

کلی پترسون، بازیگر و همسر جان تراولتا درگذشت

جشنواره استعدادیابی فرهنگی و قرآنی در گتوند برگزار می شود

اولین نمایشگاه مجازی خوشنویسی برگزار می شود

بررسی زندگی و آثار جلال الدین همایی در شهر کتاب

عکس| همسر جان تراولتا درگذشت

انتقاد شدید کارگردان مشهور از آقای رییس جمهور

فیلم | حکایت اجاره نشینی اداره ها و سردرگمی مراجعان در ایلام

ابهامات عجیب در توقف اکران «شنای پروانه»/ شاید هم کنار نکشیدند!

درباره سفر پیدایش علیه مانویان ترجمه شد/نقدهای آگوستین بر مانویت

همسر جان تراولتا درگذشت+عکس

سریال سنجرخان ظرفیت های فرهنگی کردستان را به خوبی نشان می دهد

فیلم ترسناک «کندی من» به زودی روی پرده سینماهای جهان/ عکس

آیین رونمایی از مجموعه 7 جلدی تازه های نشر در حوزه عفاف و حجاب

کلی پترسون، بازیگر و همسر جان تراولتا درگذشت

فراخوان جشنواره « نقالان علوی» منتشر شد

فیلم| آلودگی مسری در خیانت

آیین رونمایی از مجموعه 7 جلدی تازه های نشر در حوزه عفاف و حجاب

شوخی با مشاور سالمندان در «عصر تابستان»

قصه پرغصه روستای بی آبی منطقه سرآقا سید چهارمحال و بختیاری+فیلم

رویا نونهالی و پانته آ بهرام به «ملکه گدایان» پیوستند

3 بازیگر «بچه محل» در یک قاب/ عکس

شباهت عجیب حامد بهداد بازیگر به برادرش+عکس

رویا نونهالی و پانته آ بهرام در «ملکه گدایان»

آنچه «سِند» می شود ولی نمی توان فرستاد!

2 سانتی متر؛ میزان سرانه فضای فرهنگی در آذربایجان شرقی

ناگفته های مدیرعامل بهشت زهرا

احتمال برگزاری جشنواره های سینمایی به صورت آنلاین

سریال سنجرخان کردستان را در سطح ملی و بین المللی معرفی کند

مدیرکل هنرهای نمایشی مهمان تئاتر شهر شد

کودکان افغانستانی پذیرای آثار انتشارات علمی و فرهنگی شدند

همه هنرمندان ایرانی که کرونا گرفتند

داور عصرجدید «ملکه گدایان» شد!

چالش رویا نونهالی و پانته آ بهرام با ملکه گدایان

دو انیمیشن ایرانی راهی هیروشیما 2020 می شوند

دو انیمیشن ایرانی راهی هیروشیما 2020 می شوند

هیأت ارزیابی متون بخش صحنه ای جشنواره تئاتر مقاومت معرفی شد

«زیبا» با اصرار خسرو شکیبایی خوانده شد

«زیبا» با اصرار خسرو شکیبایی خوانده شد