مطالب مرتبط:
«زیبا» با اصرار خسرو شکیبایی خوانده شد
دلیل اصرار برای برگزاری آزمون حضوری نهمی ها و دوازدهمی ها چیست؟
آرایش چشم اسموکی جذاب + 11 مدل آرایش جذاب و زیبا
مدل لباس مجلسی ترکی + 30 مدل شیک از لباس شب ترکیه ای زیبا
اصرار نماینده تهران بر تهدید شدن از سوی طرفداران تاجگردون /با اسلحه برنو تهدیدم کردند /با پیامک به من توهین کردند
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 00:302020-06-01فرهنگي

«زیبا» با اصرار خسرو شکیبایی خوانده شد


محمدرضا عبدالملکیان با روایت دورانی که در آن شعر «زیبا» منتشر شده است، از این که با اصرار خسرو شکیبایی انتشار این شعر را به صورت صوتی پذیرفته می گوید.

- محمدرضا عبدالملکیان با روایت دورانی که در آن شعر زیبا منتشر شده است، از این که با اصرار خسرو شکیبایی انتشار این شعر را به صورت صوتی پذیرفته می گوید.

شاعر شعر زیبا و مجموعه هایی مثل ساده با تو حرف می زنم ، مه در مه ، ریشه در ابر ، مهربانی و.

 در گفت وگویی به مناسبت سال روز تولدش (متولد چهاردهم خردادماه 1331) از انتشار شعرهایش در مجله جوانان ، گرایشش به شعر نو، ارتباطش با جلسه های شعر دوران جوانی اش و سرودن شعر در دوران پس از جنگ می گوید.

  از مجله جوانان شروع کردم  در ابتدا چهارپاره کار می کردید و بعد سراغ سبک نو رفتید، چه چیز باعث شد که به سوی شعر نو بروید؟ زمانی که متوجه ذوق شعری در خودم شدم، شرایط آن روزگار و فضای فرهنگی ای که می توانستم با آن مرتبط باشم، بیشتر عرصه شعر کلاسیک بود، من هم در همان شرایط و با شعر کلاسیک شروع کردم؛ این مربوط به 13، 14 سالگی من است.

در آن زمان مجلاتی به دستم می رسید، از جمله مجله جوانان که علیرضا طبایی عهده دار صفحه شعرش بود و غالبا غزل در آن جا منتشر می شد، ایشان هم دقت نظر خاصی داشت و غزل ها هم نسبت به آن ایام و روزگار، غزل های خوبی بودند.

به تدریج من هم شعرهایم را برای آن صفحه فرستادم و از همان جا شروع کردم.

بعد از آن مجلات دیگری مثل امید ایران و اطلاعات هفتگی کارهایم را منتشر کردند و این ماجرا تا سه، چهار سال بعدش که من دیپلم گرفتم و وارد محیط دانشگاه شدم ادامه داشت.

در آن جا با فضای متفاوت شعر نو و شعر نیمایی و بعد از آن هم شعر سپید آشنا شدم و احساس کردم آن فضا امکان مناسب تری برای این است که بتوانم شعر بنویسم و از همان جا یواش یواش به سمت و سوی شعر نیمایی و چهره های کلاسیک تر آن روزگار مثل فریدون مشیری، نادر نادرپور و کسانی از این دست تمایل پیدا کردم و مدت زمانی گذشت تا به خود نیما و چهره های واقعی شعر نیمایی مثل اخوان، شاملو و فروغ رسیدم.

بخش عمده کتاب اول من، مه در مه که در سال 1354 منتشر شد، شعر کلاسیک است.

هر چه زمان گذشت فضای شعر نو و شعر سپید بیشتر با روحیات من مأنوس تر شد، به گونه ای که وجه عمده کارهای بعدی من شعرهای نیمایی و بعد هم شعر سپید بود.

انجمن ها منزلگاه های مناسبی برای شاعران نیستند از فضای محفل ها، انجمن ها و جلسات شعری که در دهه 50 تا 70 برگزار می شد، ارتباط تان با شاعران دیگر در آن فضاها و تفاوت هایی که با جلسات شعر این روزگار داشتند برای مان می گویید؟ من در دهه 50 تا اواسط آن در نهاوند و بعد همدان بودم و با انجمن های نام آشنا خیلی ارتباط نداشتم.

گاهی اگر به تهران سفر می کردیم به برخی از انجمن ها هم سر می زدم و در مجموع می توانم بگویم که جریان شعر در انجمن ها شکل جدی تری داشت.

البته دو گونه انجمن داشتیم؛ انجمن های شعر کلاسیک و انجمن های شعر نو.

انجمن های شعر کلاسیک را بیشتر غزل سرایان آن روزگار مثل مشفق کاشانی، مهرداد اوستا، امیری فیروزکوهی و کسانی از این دست تشکیل می دادند و محل عرضه آثارشان در این انجمن ها بود که من خیلی با آن ها مرتبط نبودم.

ولی به برخی انجمن ها که بیشتر شاعران شعر نو مثل عمران صلاحی، حسین منزوی و .

در آن ها حضور داشتند، سر می زدم و با برخی از این شاعران آشنا شدم و آشنایی مان به تدریج بیشتر شد و با برخی شان شکل دوستی پیدا کرد که از جمله آن ها عمران صلاحی، محمدعلی بهمنی و کسانی دیگر از این صنف و جنس بودند.

البته من خیلی انجمنی نبودم.

دلیلش هم که هنوز به آن معتقدم این است که انجمن ها منزلگاه های مناسبی برای شاعران نیستند و توقفگاه هایی برای استراحت، تجدید قوا و بعد هم ادامه راه هستند.

اگر به بزرگان شعر نو نگاه کنیم، می بینیم که هیچ کدام مسئول انجمن ها نبودند.

اگر چه در آغاز، فعالیت اصلی شان در انجمن ها اتفاق افتاده، مثلا بزرگان شعر خراسان مثل اخوان، شفیعی کدکنی و .

عموما در انجمن فرخ که انجمن شاعران کلاسیک بود و پایه و مایه قوی شعر کلاسیک را داشت، شکل گرفتند، ولی کسانی موفق شدند که بعدا از انجمن ها فاصله گرفتند و آن پشتوانه را به عنوان ارمغان از انجمن همراه خود آوردند و بعد هم در فضاهای دیگر، شعر نو را بیشتر تجربه کردند.

به قول اخوان که می گوید من نقبی زدم از خراسان به یوش .

من هم خیلی قائل به انجمن به آن معنا نبودم، برای این که شخصیت شعری شاعران باید مستقل از این چارچوب های انجمنی باشد، ضمن این که می توانند آن تجربه ها را به عنوان دستمایه داشته باشند.

منتها بهتر و مناسب تر آن است که تجربه ها، تجربه های شخصی و اجتماعی باشد تا تجربه های انجمنی.

چهره های شعر نو آن روزگار را دوست داشتم از میان افراد هم عصرتان یا پیش از آن کدام یک را در ادامه جریان شعر نو موثرتر می دانید؟ چون خیلی حضور ذهن ندارم، از بردن نام شاعران پرهیز می کنم.

ولی من با همه شاعران شعر نو آشنایی و ارتباط داشته ام؛ با برخی بیشتر و با برخی کمتر.

خیلی روی اسامی توقف نمی کنم اما چهره های شعر نو آن روزگار را دوست داشتم و با آن ها آشنا بودم و شعرهای شان را می خواندم و هم در جلسات و هم در خارج از آن ها رفت و آمد داشتیم.

به طور مشخص به جز آن ها که نام بردم مثل صلاحی و بهمنی از کسی نام نمی برم، اما با همه آن ها که در عرصه شعر نو کار می کردند به یک اندازه آشنا بودم.

زیبا را با اکراه پذیرفتم شعری با عنوان زیبا دارید که مرحوم خسرو شکیبایی آن را خوانده و خیلی ها شما را با این شعر می شناسند.

از حال و هوای آن روزها و آن چه باعث شد به زیبا برسید بگویید.

بعد از سرودن آن شعر چگونه با آن برخورد شد؟  ماجرای شعر زیبا را در جایی نوشته ام.

زمانی که از جانب موسسه دارینوش پیشنهاد شد مجموعه ای از سروده های من منتشر شود، ایام بعد از جنگ بود و من در آن ایام شعر برای جنگ کم نداشتم و فضای آن روزگار هم فضای خاصی بود و من از شعرهای عاطفی و عاشقانه مثل زیبا چند سالی بود که فاصله گرفته بودم.

من در چینش و گزینش اول برای آن مجموعه هم اصلا متوجه شعری مثل زیبا و برخی دیگر از شعرها که از این دست بود، نبودم و تصور نمی کردم بخواهیم این ها را در آن ایام منتشر کنیم.

انتخاب نهایی زیبا ، انتخاب زنده یاد خسرو شکیبایی بود که من خیلی موافق آن نبودم، اما چون تهیه کننده و خسرو شکیبایی روی این شعر اصرار داشتند، آن را با اکراه پذیرفتم.

ولی بعد در آن آلبومی که منتشر شد، به تدریج زیبا نقش محوری پیدا کرد و خیلی مورد توجه و استقبال قرار گرفت.

آن روزها حس و حال  خاصی داشت، ایام بعد از جنگ بود و جامعه به یک فرصت عاطفی و عاشقانه نیاز داشت.

این شعر پاسخ مناسبی برای آن نیاز بود و در آن ایام خیلی مطرح شد.

بعد هم به آن سبب که مباحث عاطفی از جمله معیارهای قابل ملاحظه تفکر انسانی است که این شعر هم نمونه ای از همان فضای عاطفی است، جامعه آن را پسندید و من هم بعد از آن ماجرا توجه کردم که جامعه به این گونه شعرها به شدت نیاز دارد.

از هرچه اتفاق افتاده، رضایت دارم از جامعه شعری این روزها یا احیانا کسانی که با آن مرتبط هستند و مسئولیتی در قبالش دارند گله ای دارید؟ من از آغاز، کارم را خودم پی گرفتم.

خودم نوشتم و در خلوت خودم کار شعر انجام دادم.

خیلی هم در فضای انجمن ها و محافل نبوده ام.

از آن روزگار تا امروز در خلوت و آرامش و در دنیای خودم با شعر در ارتباط بوده ام و به همین سبب از هر چه اتفاق افتاده، رضایت دارم.

  جفا بر انسان ها می تواند منشأ کار هنری باشد شعری بوده است که از گفتن آن پشیمان باشید؟  شعر به یک معنا مسئول لحظه های بی تابی شاعر است و این بی تابی شاعر بستگی به شرایطی که در آن زندگی می کند دارد.

گاهی مسائل روزمره خیلی ذهن ها و جامعه را به خود مشغول می کند.

مثلا این روزها می بینیم که در فضای مجازی و رسانه ای خیلی درباره دختری که پدرش او را کشته اظهارنظر و نوشته شده است، این موارد همواره جامعه فرهنگی و هنری و به ویژه شاعران را تحت تاثیر خودش قرار می دهد.

به هر جهت شعر کمی هدف گذاری هایش فراتر از ماجرای های روزمره است، این ها به تدریج شکل عوض می کند و جایگزین می شود.

شعر آن دغدغه های جامعه انسانی است که به هر حال همواره ذهن جامعه و ذهن انسان با آن ها درگیر است، مسائلی مثل خوبی، بدی، دوستی و مسائل عاطفی که دغدغه های معمول انسان ها است.

جفایی که بر انسان ها می رود می تواند همواره خودش یک منبع، منشأ و سرمشق باشد برای کسانی که کار هنری انجام می دهند.

می توانم بگویم نمونه شاخص و بارزش خود نیما است.

نیما به سبب این دغدغه ها کار هنری اش را پی گرفت و بعد هم سرمشق شد برای کسانی مثل من و خیلی دیگر از کسانی که کار شعر انجام می دهند.

من خیلی به مسائل روزمره در عرصه هنر و ادبیات باور ندارم.

ممکن است ذهن من هم به عنوان یک شاعر درگیر باشد و چیزی بنویسم ولی معتقدم این ها روزمره هستند و اگر شاعر نتواند با توانایی خودش آن ها را با دغدغه های انسانی عصر پیوند بدهد، طول عمر محدودی دارد.

به همین سبب شاعر و هنرمند ما باید دقیق تر، عمیق تر و جامع تر نگاه کند و بیش از مسائل روزمره به دغدغه های انسانی توجه کند.

اجازه بدهید همان بچه فصل آلبالو گیلاس باشم و در پایان آرزوی تان در تولد 68سالگی تان چیست؟  جشن تولد و روز تولد مربوط به چند دهه اخیر است.

در روزگاری که ما نوجوان و جوان بودیم خیلی موضوع و مبحثی به اسم جشن تولد نداشتیم؛ برای این که آن زمان اجزای زمان خیلی کارایی و کاربرد نداشت و تکیه روی روزها نبود و بیشتر فصل ها دیده می شد.

مادرم می گفت تو بچه آلبالو گیلاسی  و مراد و منظورش از این، متولد شدن من در فصل میوه های آلبالو و گیلاس بود، به همین سبب اجازه بدهید من همان بچه فصل آلبالو گیلاس باشم یا به معنای دقیق تر 14 خرداد 1331.

محمدرضا عبدالملکیان در پایان این گفت وگو دو شعر کوتاه از شعرهای خودش را می خواند: 
کلید واژه ها: خسرو شکیبایی - دوران - انتشار - زیبا - محمدرضا - جوانان - خسرو - فضای فرهنگی - منتشر - روایت - صورت - مجله - مهربانی - مناسبت - فرهنگی - شرایط - جوانی - سرودن - زمانی - شعری - شاعر - شروع - هایی

آخرین اخبار سرویس:
استعدادها  در مراکز فرهنگی پرورش می یابند

بهاره رهنما به کرونا مبتلا شد

همیشه از تهیه کنندگان گول خورده ام!/ بازی در سریال با نظارت دکتر

آزا ه نامداری و ماسک خفنش+ عکس

بهاره رهنما به کرونا مبتلا شد

زندگی «شاهزاده جنگل دهلی» سریال می شود/ تجربه متفاوت خانم کارگردان

ماجراجویی های یک نوجوان جنوبی در «سامو بندری»

بهاره رهنما به کرونا مبتلا شد

با «اکبر عبدی» بازیگر سریال «زیر آسمان شهر3» آشنا شوید + تصاویر

اثر یک روزنامه نگار سریال می شود

استعدادها  در مراکز فرهنگی پرورش می یابند

کنایه جالب داور «عصر جدید» به سیاستمداران

نمایشگاه عکس chr(034) نگاهی به زیبایی های ایرانchr(034)

عکس | ریحانه پارسا در «گشت ارشاد 3»

کنایه جالب داور «عصر جدید» به سیاستمداران

کنایه رویا نونهالی به سیاستمداران

نمایشگاه عکس نگاهی به زیبایی های ایران

پیکان سواری شبنم قلی خانی + عکس

ریحانه پارسا هم به «گشت ارشاد3» رسید

رنگ آمیزی متفاوت مخازن زباله در تهران +عکس

«ارتداد» یا وارونگی تاریخ/ اگر انقلاب نمی شد، چه اتفاقی می افتاد؟

یکتا ناصر درکنار خواهرش در ساحل+عکس

فیلم|نگاهی به رمان «چهارده سالگی بر برف» تازه ترین اثر حسین آتش پرور

اسامی فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما

فروش سینما ها از مرز سه میلیارد تومان گذشت

دلیل ممنوع الکار شدن رویا نونهالی + فیلم

مهمان امشب مهران مدیری در «دورهمی» +عکس

ریحانه پارسا به «گشت ارشاد» رسید

ببینید: تابلوهای متفاوت ونگوگ سوریه/ هنرمندی که در عالم جنون و هنر به سر می برد

جیم کری رمان نوشت!

خداحافظی امیر آقایی، نیکی کریمی و امین حیایی با «آقازاده»

زندان انفرادی در همین حوالی

ریحانه پارسا هم به «گشت ارشاد3» رسید

همیشه از تهیه کنندگان گول خورده ام!/ بازی در سریال با نظارت دکتر

زندان انفرادی در همین حوالی

مجموعه خبری 20:45 پنجشنبه 99/4/19 مازندران

ریحانه پارسا به «گشت ارشاد» رسید

بزرگداشت روز ادبیات کودک در کانون پرورش فکری آذربایجان غربی

کنایه جالب داور «عصر جدید» به سیاستمداران

انتخاب مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره برای موسسه ای بدون نام! / برگزاری اختتامیه و اعلام برگزیدگان جشنواره قلم زرین

خداحافظی نیکی کریمی، امیر آقایی و امین حیایی با «آقازاده»/ ضبط سریال به پایان رسید

30 درصد از ریه هایم درگیر بیماری کرونا شده است/تو را به جان عزیزانتان ماسک بزنید

تجربه دردناک کیانوش گرامی از بیماری کرونا

برگزاری مسابقه عکاسی با موضوع عفاف و حجاب در خدابنده

خداحافظی امیر آقایی، نیکی کریمی و امین حیایی از «آقازاده»

30 درصد از ریه هایم درگیر بیماری کرونا شده است/تمام خانواده ام به خاطر من کرونا گرفتند

خداحافظی امیر آقایی، نیکی کریمی و امین حیایی با «آقازاده»

شبنم قلی خانی و مادرش در باغی زیبا+عکس

دوبلور «لوک خوش شانس» مهمان دورهمی می شود | فکر می کنم خوش شانس بوده ام

منوچهر والی زاده میهمان امشب دورهمی

بزرگداشت روز ادبیات کودک در کانون پرورش فکری آذربایجان غربی

مهمان امشب مهران مدیری در «دورهمی» +عکس

مجوز نمایش دو فیلم سینمایی صادر شد

آنا نعمتی جایگزین مهناز افشار می شود؟

مجوز نمایش دو فیلم سینمایی صادر شد

کنایه جالب داور «عصر جدید» به سیاستمداران

کشف گورستان باستانی در مجموعه مسجد صفی رشت

آنا نعمتی جایگزین مهناز افشار در «عاشقانه 2» می شود؟/عکس

خداحافظی امیر آقایی، نیکی کریمی و امین حیایی از «آقازاده»

ماجراهای «تاج» به فصل ششم کشیده می شود/ تغییر نظر خالق سریال

شماره سوم فصلنامه علمی تخصصی «مطالعات علوم قرآن» منتشر شد

فیلم های ایرانی که نامزد اسکار شدند+عکس

توصیه های یک بازیگر مبتلا به کرونا به مردم

صندلی داغ تلویزیون ساخته می شود/ بررسی موضوعات جنجالی دهه هشتادیا

برپایی جشنواره ملی طنز پهلو4 در فومن

آنا نعمتی جای مهناز افشار را در «عاشقانه 2» می گیرد؟

روباتی که پشت هیچ دری نمی ماند +فیلم

یکی نقاشی هایش را می سوزاند و دیگری گوشش را می بُرد!

تحلیل پوشش اهالی هم گناه؛ رُژ قرمز، موی فِر و بلوند

تحلیل پوشش اهالی هم گناه؛ رُژ قرمز، موی فِر و بلوند

مهمان امشب مهران مدیری در «دورهمی»

آنا نعمتی جایگزین مهناز افشار در «عاشقانه 2» می شود؟/عکس

اضافه وز ن شدید بازیگر محبوب سریال «فرندز» + عکس

گفتگوی اختصاصی قلم با صالح خوشنودی فر مدیر شرکت فیلم سازی فرانما ایده باران

یکی نقاشی هایش را می سوزاند و دیگری گوشش را می بُرد!

کیانوش گرامی: تو رو به خون حسین رعایت کنید

مهمان امشب دورهمی کیست

آنا نعمتی جایگزین مهناز افشار در »عاشقانه 2« می شود؟

پاسخ دندان شکن رویا نونهالی به سئوال »چند سالتونه؟« مهران مدیری!

گفتگوی اختصاصی قلم با اسماعیل راد نویسنده، تهیه کننده، کارگردان و بازیگر شیرازی

مجموعه خبر های گوناگون 20 تیر + فیلم

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره عکس «مدافعان سلامت»

بسته ویژه فیلم های «عماریار» برای هفته عفاف و حجاب

خانواده و مدرسه کودکان را کتاب خوان می کنند

موفقیت یلدا در جشنواره صوفیه

ماجراهای «تاج» به فصل ششم کشیده می شود/ تغییر نظر خالق سریال

سرگذشت شاهزاده جنگل دهلی سریال می شود

تسلیت درگذشت مرحوم رضا افضلی پژوهشگر و شاعر برجسته

سینماها در مشهد، البرز و کاشان تعطیل شده اند

تنوع موضوعی در برگزیدگان جایزه قلم زرین

«امید» محور اصلی کتاب های جایزه قلم زرین

اسامی فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما

«بی همگان» در مرحله نگارش

بسته ویژه فیلم های «عماریار» برای هفته عفاف و حجاب ارائه شد

کتاب «اقتراح تعلیم ابتدایی یا تعلیم عالیه» نقد و بررسی شد

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره عکس «مدافعان سلامت»

کتاب «اقتراح تعلیم ابتدایی یا تعلیم عالیه» نقد و بررسی شد

بسته ویژه فیلم برای هفته عفاف و حجاب ارائه شد

موتور لاکچری امین حیایی +عکس

پروتکل های کرونایی در پشت صحنه فیلم ها رعایت می شوند؟

«زیبا» با اصرار خسرو شکیبایی خوانده شد

«زیبا» با اصرار خسرو شکیبایی خوانده شد