مطالب مرتبط:
چگونه از دارایی واقعی سهام عدالت خود باخبر شویم؟
نحوه دریافت سفارش و اجرای فروش سهام عدالت ابلاغ شد
جزییات جدید از انتقال سهام عدالت متوفیان
بشنوید | جزییات فروش سهام عدالت از زبان میثم بهرامی کارشناس اقتصادی حوزه بورس
نحوه دریافت و اجرای سفارش فروش مشمولین سهام عدالت ابلاغ شد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 00:302020-06-01اقتصادي

سهام عدالت کِی نقد می شود؟


فاز اجرایی آزادسازی سهام عدالت از ابتدای هفته جاری و با فروش 30 درصدی سهام برای آن دسته از مشمولانی که مدیریت مستقیم «عدالت» را انتخاب کردند، - دنیای اقتصاد : فاز اجرایی آزادسازی سهام عدالت از ابتدای هفته جاری و با فروش 30 درصدی سهام برای آن دسته از مشمولانی که مدیریت مستقیم عدالت را انتخاب کردند، آغاز شد.

در این میان بخش عمده ای از سهامداران، روش مدیریت غیرمستقیم را برگزیده اند که نقدشدن سهام این گروه از افراد باید از کانال 30شرکت سرمایه گذاری استانی صورت گیرد.

در حالی شرط اولیه برای آغاز به کار چنین شرکت هایی پذیرش آنها در بازار سرمایه عنوان شده است که آخرین اخبار از شروع به پذیرش آنها و اتمام کار تا کمتر از یک ماه آینده حکایت دارد.

آزادسازی سهام عدالت درحالی از ابتدای هفته جاری به مراحل نهایی رسید که طبق آمارها بخش عمده ای از مشمولان تمایل به مدیریت غیرمستقیم سهام خود دارند.

این درحالی است که خرید و فروش سهام عدالت این گروه از افراد باید از کانال 30شرکت سرمایه گذاری استانی صورت گیرد.

شرط اولیه برای آغاز به کار چنین شرکت هایی نیز پذیرش آنها در بازار سرمایه (بورس یا فرابوس) عنوان شده که آخرین اخبار از شروع به پذیرش این شرکت ها در بازار سهام دارد.

به طوری که سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت از تعجیل در پذیرش این شرکت ها خبر داد و عنوان کرد که در کمتر از یک ماه آینده این شرکت های استانی وارد بازار سرمایه خواهند شد.

همچنین طبق گفته های مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، تعیین تکلیف سهامداران عدالت به روش غیرمستقیم از 17 خرداد 99 صورت خواهد گرفت.

مشمولان دریافت سهام عدالت درحالی به حدود 49میلیون نفر می رسد که اطلاعات و بررسی های دنیای اقتصاد نشان می دهد که تا کنون 15میلیون نفر از سهامداران عدالت ، به مدیریت مستقیم سهام خود نظر داده اند.

به این ترتیب بخش عمده ای از افراد همچنان مدیریت غیرمستقیم را برگزیده اند.

هر چند متقاضیانی که هنوز اقدام به انتخاب روش سرمایه گذاری خود نکرده اند تا پایان روز 15 خردادماه جاری فرصت برای گزینش روش مدیریت خود دارند، ولی به نظر نمی رسد تعداد افرادی که مدیریت مستقیم را انتخاب کنند طی سه روز باقی مانده به بیش از 20میلیون نفر برسد.

بر این اساس بخش عمده ای از سهامداران عدالت همچنان به روش غیرمستقیم و از مسیر شرکت های سرمایه گذاری استانی به این سهام دسترسی خواهند داشت.

هر چند از روز شنبه 10خردادماه مشمولانی که روش آزادسازی مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده اند، مجاز به فروش 30درصد از سهام خود شدند و سهامداران غیرمستقیم همچنان منتظرند؛ ولی طبق صحبت هایی که از روز گذشته مطرح شده، پذیرش شرکت های سرمایه گذاری استانی در بازار سرمایه آغاز شده و قرار است به زودی نهایی شود و شاهد آغاز به کار آنها باشیم.

آمارها نشان می دهد درحال حاضر 361 شرکت تعاونی شهرستانی سهام عدالت و 30 شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت در کشور وجود دارند که مردم به اندازه سهام خود در اینها عضو هستند.

مستقیم یا غیرمستقیم؟ اردیبهشت ماه سال 1399، پیرو دستور مقام معظم رهبری، مقرر شد زمینه های آزادسازی سهام عدالت هرچه سریع تر فراهم شود و از این رو، سازمان خصوصی سازی امکان انتخاب روش مستقیم را در اختیار مشمولان قرار داد و اگر مشمولان این روش را انتخاب نکنند، روش غیرمستقیم به شکل پیش فرض به عنوان روش مدنظر آنها در نظر گرفته خواهد شد.

اما چه تفاوتی بین این دو روش وجود دارد؟ در روش سهامداری مستقیم، فرد باید در سامانه سجام ثبت نام کند و از 10خردادماه نیز سهام 36 شرکت بورسی موجود در سبد سهام عدالت در کد معاملاتی وی قرار گرفته است.

به این ترتیب می تواند از تاریخ مزبور اقدام به فروش 30درصد از سهام خود کند.

همچنین سهام 13 شرکت غیربورسی تخصیص یافته به هر فرد در این روش، همچنان تحت مدیریت شرکت های سرمایه گذاری استانی باقی می ماند و بعد از پذیرش این شرکت ها در بورس، سهام آنها قابل معامله خواهد بود.

در روش غیرمستقیم، اختیار مدیریت سهام 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیربورسی، به شکل کامل در اختیار شرکت های سرمایه گذاری استانی می ماند و این سرمایه گذاری ها به تدریج در بورس عرضه خواهند شد و فرد مشمول سهامدار این شرکت های سرمایه گذاری استانی خواهد شد.

به این ترتیب در آینده و از محل فروش سهام این شرکت ها می تواند مالکیت خود در سهام عدالت را واگذار کند.

پیگیری های جدی برای پذیرش سرمایه گذاری های استانی حسین فهیمی، سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت در گفت وگویی با دنیای اقتصاد با اشاره به اینکه سهام عدالت آن دسته از افرادی که روش مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده اند باید در قالب شرکت های سرمایه گذاری استانی قابل دسترسی باشد، گفت: بر این اساس طبق پیگیری های صورت گرفته، بحث پذیرش شرکت های سرمایه گذاری استانی به صورت جدی در دستور کار بورس و فرابورس قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بر این اساس بعد از طی مراحل پذیرش این شرکت ها در بازار سهام می توانیم شاهد تحقق آزادسازی سهام عدالت این گروه از مشمولان باشیم.

فهیمی در ادامه توضیح داد: تمام دارایی افرادی که روش مدیریت غیرمستقیم را برای سهام عدالت انتخاب کرده اند، به شرکت های سرمایه گذاری استانی منتقل خواهد شد و از طریق این شرکت ها قابلیت معامله پیدا خواهد کرد.

به گفته فهیمی، از این طریق دیگر محدودیتی برای فروش وجود ندارد.

به این ترتیب سهامداران عدالت به روش غیرمستقیم نه تنها محدودیت 30درصد فروش سهام ندارند، بلکه هر فردی می تواند تمام یا بخشی از سهام خود را بفروشد یا چنانچه تصمیم به فروش سهام نداشته باشد، آن را نگهداری یا حتی اضافه کند.

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت، برخورداری از مدیریت حرفه ای را از دیگر امتیازها در این روش آزادسازی عنوان کرد و افزود: همچنین قرار است امتیازهای بیشتری نیز به سهامداران عدالت در چنین روشی اختصاص یابد.

از آنجا که هنوز این موارد نهایی نشده، نمی توان اظهارنظری در این زمینه داشت.

فهیمی در ادامه تاکید کرد: شرکت های سرمایه گذاری استانی به تفکیک استان درخواست پذیرش خود در بازار سهام را ارائه داده اند که این درخواست ها درحال بررسی است.

به این ترتیب کمتر از یک ماه آینده شاهد پذیرش و آغاز به کار این شرکت ها در بازار سرمایه خواهیم بود.

تعیین تکلیف سهامداران در این راستا مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس از تعیین تکلیف سهامداران عدالت به روش غیرمستقیم از 17 خرداد 99 خبر داد.

محمدرضا معتمد در گفت وگو با خبرگزاری صداوسیما گفت: از 17 خرداد به بعد شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس پذیرفته می شوند و سهامدارانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند می توانند از طریق شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام خود را معامله کنند.

رویای حرفه ای شدن مدیریت سهام عدالت همان طور که عنوان شده تمام دارایی افرادی که روش مدیریت غیرمستقیم را برای سهام عدالت انتخاب کرده اند، به شرکت های سرمایه گذاری استانی منتقل خواهد شد و از طریق این شرکت ها قابلیت معامله پیدا خواهد کرد.

بررسی های دنیای اقتصاد نشان می دهد که با توجه به اینکه بخش عمده ای از مشمولان تا کنون روش مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده اند، درحال حاضر 35میلیون نفر به این نوع از مدیریت عدالت نظر داده اند.

البته ممکن است طی 3روز باقی مانده تعداد بیشتری تغییر نظر دهند و روش مستقیم را برگزینند.

حال به این ترتیب با لحاظ 30شرکت سرمایه گذاری استانی و افزایش تعداد سهامداران مستقیم، میانگین حدود 700 تا 800هزار نفر در هر شرکت سرمایه گذاری استانی وارد خواهند شد.

هر چند میانگین سهام هر مشمول متفاوت است و برخی با دارا بودن برگه یک میلیون تومانی از ارزش روزی بالغ بر 17میلیون تومان برخوردارند و برخی دیگر از سهام 9میلیون تومانی و کمتر؛ حال با درنظر گفتن میانگین 10میلیون تومانی برای مشمولان، یعنی 8هزار میلیارد تومان دارایی در هر شرکت سرمایه گذاری استانی وارد خواهد شد.

این به این معناست که سرمایه این شرکت های استانی با چنین ارقام قابل توجهی همراه می شود.

البته این ارقام بدون درنظر گرفتن سرمایه 13شرکت غیربورسی موجود در پرتفوی سهام عدالت است که مقرر شده تا آنها نیز به شرکت های سرمایه گذاری استانی افزوده شوند.

بر این اساس مشاهده می شود که شرکت های مزبور از چنین ارزش بالایی برخوردارند که تمامی آنها سرمایه های مردم و عموم جامعه است.

این موضوع لزوم مدیریت حرفه ای و صالح را در این شرکت ها بیش از گذشته نمایان می سازد.

البته تجربه ناخوشایند گذشته در مدیریت این شرکت های سرمایه گذاری استانی، کمی بدبینی در آنها ایجاد کرده است، ولی این موضوع که قرار است شرکت های مزبور از طریق بازار سرمایه پذیرش شوند، می تواند نقطه قوت و مثبتی باشد؛ اینکه پذیرش شرکت ها از بازار سهام (بورس یا فرابورس) طبق ضوابط و مقررات خاصی خواهد بود و قطعا نظارت های دقیقی بر مدیریت این شرکت ها و همچنین نحوه برنامه ریزی آنها خواهد بود.

ولی این موضوع به آن معنا نیست که پذیرش در هر بازاری از بورس با چنین شرایط مثبت و دلگرم کننده ای همراه باشد.

امید است پذیرش این شرکت ها در بازارهای اصلی بورس و فرابورس باشد، نه در بازار پایه؛ بازار پایه قطعا با شرایط ساده تری برای این شرکت ها همراه خواهد بود و ضوابط و مقررات این بازار شاید دسترسی به هدف اصلی را با نگرانی همراه کند.

امید است در روزهای آینده سازمان بورس اطلاعات کاملی از پذیرش این شرکت ها در بورس و فرابورس منتشر کند تا نگرانی ها در این زمینه مرتفع شود.


کلید واژه ها: سهام عدالت - سهام - عدالت - آزادسازی - مستقیم - مدیریت - مشمولان - 30 درصدی - انتخاب - سرمایه - هفته - سرمایه گذاری - بازار سرمایه - دنیای اقتصاد - پذیرش - فروش - شرکت - عمده - هایی - برگزیده - استانی - اقتصاد - کانال - اتمام - بازار - آینده - اخبار - افراد - آخرین - گروه

آخرین اخبار سرویس:
ویدئو: گل نخست صنعت نفت به نساجی

یارانه تیرماه پنج شنبه شب واریز می شود/آغاز کسر اقساط تسهیلات یک میلیونی کرونا

ویدئو: گل نخست نساجی به صنعت نفت

120 میلیارد تومان برای طرح های آبخیزداری استان سمنان منظور شد

همسان سازی 90 درصدی حقوق بازنشستگان و شاغلان هم تراز از اول مهر

اندر مصائب سرمایه گذاری در شهر تهران

پیش بینی سقوط اقتصاد انگلیس

چرا شیر و لبنیات گران می شود؟

درآمد خرده فروشی آمریکا 57 درصد سقوط کرد

بورس چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد؟

قیمت سکه در بازار امروز شنبه 21 تیرماه 99

پرداخت معوقات حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تا پایان تیرماه

پیام معنادار 32 هزار میلیارد تومانی

صنایع تهدید کننده آب و محیط زیست مناسبت استان سمنان نیست

از آیفون اجاره ای رسیدیم به اینجا!

ناز مرغ و نیاز بازار

قیمت نفت می تواند به راحتی به 150 دلار افزایش یابد

ببینید| در اولین دادگاه مدیرعامل هفت تپه و مدیران سابق بانک مرکزی چه گذشت؟

ستاری: 2 شرکت جدید دانش بنیان به زودی وارد بورس می شود

ذخایر طلای روسیه 2.7 میلیارد دلار افزایش یافت

ستاری: 2 شرکت جدید دانش بنیان به زودی وارد بورس می شود

معاینه جدی خودروها در استان از امروز

جریمه 2 میلیارد تومانی در انتظار اپراتور های متخلف/قیمت هر شانه تخم مرغ کمتر از 20 هزار تومان/مانع تراشی برخی بانک ها در ارائه تسهیلات کرونایی به رانندگان

تعداد مشمولان طرح جاماندگان سهام عدالت مشخص شد

2 میلیون و 500 هزار یورو محصولات دانش بنیان از استان مرکزی صادر شد

کشاورزان سیستان 10 هزار تن گندم تحویل مراکز خرید دادند

نگاهی به اپلیکیشن باهوک؛ فروشگاهی برای خرید آنلاین کتاب و نوشت افزار

85 درصد واحدهای صادرکننده های استان سمنان تعهدات ارزی شان را انجام دادند

نگاهی به اپلیکیشن باهوک؛ فروشگاهی برای خرید آنلاین کتاب و نوشت افزار

عذرخواهی شرکت بین المللی فرش به دلیل فروش سجاده به عنوان کالای تزیینی

افتتاح سالن ورزشی امام سجاد(ع) خمینی شهر

کشاورزان سیستان 10 هزار تن گندم تحویل مراکز خرید دادند

واگذاری مراکز معاینه فنی به بخش خصوصی از طریق اعلام عمومی

ماجرای مانتو های جلوباز/ از مزون های زیرزمینی تا استخدام مانکن های خیابانی

قیمت نفت می تواند به 150دلار افزایش یابد

از آیفون اجاره ای رسیدیم به اینجا!

ماجرای مانتو های جلوباز/ از مزون های زیرزمینی تا استخدام مانکن های خیابانی

استاندار خراسان رضوی: پرداخت تسهیلات کرونا کار شجاعانه دولت بود

شش ماه مزد و عیدی و سنوات کارگران شهرداری منجیل پرداخت نشده

استاندار آذربایجان غربی: کنترل تجمع ها در استان، اولویت نخست مسوولان باشد

عملیات تمرینی اصلاح و بهینه سازی روشنایی معابر اراک آغاز شد

بزرگ ترین تلفات انسانی در تاریخ آمریکا؛ شیوع کرونا و رشد نرخ آوردوز و مصرف مواد مخدر

تعلل اجرای پروژه های مدیریت پسماند افزایش هزینه ها و مشکلات را در پی دارد

پیشنهاد حسن عباسی برای تشکیل یک وزارت خانه

مشروح 20، شنبه 21 تیر 99

23 اکیپ بازرسی بر رعایت پروتکل های بهداشتی در ارومیه نظارت دارند

نرخ جدید مرغ اعلام شد

صدور 4 میلیون کد بورسی در کمتر از 4 ماه

امسال با 124 شرکت حمل و نقل متخلف کرمانشاه برخورد شد

پیشنهاد حسین عباسی برای تشکیل وزارت خانه جدید

جهش صادراتی البرز با تمرکز بر صادرات محصولات تولیدی

شناسه دار کردن دام مانع از قاچاق این سرمایه مهم در کشور می شود

اجاره «آیفون» شبی 2 میلیون تومان! + عکس

اختصاص وام 95 میلیارد یورویی احیای اقتصادی به 16 شهر آلمان

امسال با 124 شرکت حمل و نقل متخلف کرمانشاه برخورد شد

188 مبتلای جدید به کرونا در ایتالیا

استاندار: جبران 320 لیتربرثانیه کمبود آب صنایع سمنان در دستور کار است

ارزش بازار محتوای دیجیتال در پنج سال آینده 2 برابر می شود

اجاره «آیفون» شبی 2میلیون تومان! +عکس

دستگاه های اجرایی فارس برای وصول درآمد 4200 میلیارد تومانی استان بکوشند

همسان سازی 90 درصدی حقوق شاغلان و بازنشستگان از مهر ماه/ رایزنی با سازمان اداری برای استخدام فرزندان فرهنگیان

رونمایی از کیف اعجاب انگیز در دادگاه امروز مدیران سابق بانک مرکزی

64 طرح مشاغل خانگی از بانک های عامل دامغان تسهیلات گرفتند

جهش تولید با ایجاد ارزش افزوده محقق می شود

53885464

53885464

53885464

53885464

53885464

53885464

53885464

53885464

53885464

53885464

53885464

53885464

53885464

53885464

53885464

53885464

53885464

53885464
https://www.iribnews.ir/files/fa/news/1399/4/21/5060690_958.png

53885459

https://bubina.ir/%25d8%25aa%25d8%25b5%25d9%2585%25db%258c%25d9%2585%25e2%2580%258c%25d9%2587%25d8%25a7%25db%258c-%25d8%25ac%25d8%25af%25db%258c%25d8%25af-%25d8%25a8%25d9%2588%25d8%25b1%25d8%25b3%25db%258c-%25d8%25a8%25d8%25b1%25d8%25a7%25db%258c-%25db%25b3%25db%25b0-%25d9%2585%25db%258c%25d9%2584%25db%258c%25d9%2588%25d9%2586-%25d8%25b3/

53885425

https://bubina.ir/%25d8%25aa%25d9%2588%25db%258c%25db%258c%25d8%25aa-%25d9%2588%25d8%25b2%25db%258c%25d8%25b1-%25d9%2586%25d9%2581%25d8%25aa-%25d8%25af%25d8%25b1%25d8%25a8%25d8%25a7%25d8%25b1%25d9%2587-%25d8%25a7%25d9%2585%25d8%25b6%25d8%25a7%25db%258c-%25d9%2582%25d8%25b1%25d8%25a7%25d8%25b1%25d8%25af%25d8%25a7%25d8%25af-%25d8%25b8%25d8%25b1/

http://razavi.news/fa/news/58110/%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%86%DB%8C-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%B8%D8%B1%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D9%86%D9%81%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7-%D8%A8%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D9%85

53885408

https://www.ilna.news/fa/tiny/news-938664

http://amadkhabar.ir/%25d8%25a8%25d9%2588%25d9%2585%25db%258c-%25d8%25b3%25d8%25a7%25d8%25b2%25db%258c-%25d8%25af%25d8%25b3%25d8%25aa%25da%25af%25d8%25a7%25d9%2587-%25d8%25a8%25d8%25a7%25d9%2581%25d9%2586%25d8%25af%25da%25af%25db%258c-%25d9%2581%25d8%25b1%25d8%25b4%25e2%2580%258c-%25d9%2585%25d8%25a7%25d8%25b4%25db%258c%25d9%2586%25db%258c/

https://www.farsnews.ir/news/13990421001142/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%B3%D8%A7%D8%A8-%D9%81%D8%A7%D8%B6%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%DA%A9%D9%85%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D8%A2%D8%A8-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D8%B3%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%86

http://www.donyayemadan.ir/view/149963/-%D9%84%D8%B2%D9%88%D9%85-%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%85-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%86-

http://amadkhabar.ir/%25d9%25be%25d8%25b1%25d8%25af%25d8%25a7%25d8%25ae%25d8%25aa-%25d9%2585%25d8%25b9%25d9%2588%25d9%2582%25d8%25a7%25d8%25aa-%25d8%25ad%25d9%2582%25d9%2588%25d9%2582-%25d8%25a8%25d8%25a7%25d8%25b2%25d9%2586%25d8%25b4%25d8%25b3%25d8%25aa%25da%25af%25d8%25a7%25d9%2586-%25d8%25aa%25d8%25a7%25d9%2585%25db%258c%25d9%2586-%25d8%25a7/

http://www.madandaily.com/politics/6332-%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D9%81%D8%B5%D9%84%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D8%B3%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%A8%D9%84%D9%88%DA%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

https://www.rouydad24.com/fa/news/221847/%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AA%D8%B3%D9%84%D8%A7-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%AB%D8%B1%D9%88%D8%AA%D9%85%D9%86%D8%AF-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%AF

http://amadkhabar.ir/%25d8%25b2%25d9%2586%25da%25af%25d9%2586%25d9%2587-%25d8%25aa%25d8%25ad%25d8%25b1%25db%258c%25d9%2585-%25d9%2587%25d8%25a7-%25d9%2585%25d8%25a7%25d9%2586%25d8%25af%25d9%2586%25db%258c-%25d9%2586%25db%258c%25d8%25b3%25d8%25aa/

سهام عدالت کِی نقد می شود؟

سهام عدالت کِی نقد می شود؟