مطالب مرتبط:
تلخ ترین عکس های کرونا کدام ها بود؟
تلخ ترین عکس های کرونا کدام ها بود؟
راز مرگ تلخ رژینا کوچولو در مدرسه چه بود! / خوابید و بیدار نشد + عکس
اثر کرونا روی اضافه وزن بازیکن تیم ملی/ عکس
کامیابی نیا: ترس از کرونا را باور کنیم یا عکس های بدون ماسک را؟
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 12 خرداد 1399 ساعت 22:552020-06-01فرهنگي

تلخ ترین عکس های کرونا کدام ها بود؟


هفدهمین نمایشگاه تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر 2 اسفند برگزار شد و تنها دو روز بعد از افتتاحیه، به علت شیوع بیماری کرونا و تعطیلی کلیه فعالیت های فرهنگی و هنری، - برگزاری آن به زمان دیگری موکول شد.

سیف الله صمدیان ـ دبیر جشن تصویر سال، عکاس و مستندساز ـ در گفت وگو با ایسنا درباره تصویر سال و تأثیرات کرونا بر آینده عکاسی جهان، فعالیت های خود و دیگر عکاسان در این مدت و نحوه عکس العمل هنرمند به چنین بحران هایی صحبت کرد.

تکلیف تصویر سال چه خواهد بود؟ او در ابتدا درباره تصویر سال عنوان کرد: بر اساس آخرین صحبتی که با جناب مجید رجبی معمار (مدیرعامل خانه هنرمندان ایران) داشتم، قرار است خانه هنرمندان بزودی بازگشایی شود که طبیعتا آثار نمایشگاه تصویر سال نیز که هم اکنون بر دیوارهای کلیه گالری ها باقی مانده است، دوباره در مقابل دید هنرمندان و دوستداران هنر عکاسی، گرافیک و کاریکاتور قرار خواهد گرفت.

صمدیان درباره داوری آثار و اختتامیه گفت: داوری آثار تا آنجا که ممکن بود صورت گرفت و قرار بود بخشی هم از 5 تا 15 اسفند98 انجام شود که به علت شیوع کرونا و تعطیلی سه ماهه دفتر تصویر سال، امیدواریم تا پایان خرداد99، کلیه امور مربوط به داوری بخش نمایشگاه و فیلم را انجام دهیم.

  او همچنین درباره بخش چهل سال تهران که با همکاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران انجام می شود، گفت: طبق اعلام قبلی شهرداری تهران قرار بود 15 اسفند ماه همزمان با افتتاح خانه اتحادیه، بخش نمایشگاهی متشکل از عکس های برگزیده چهل سال گذشته تهران، به همراه مجموعه کاریکاتورها و کارتون های مطبوعاتی و پوسترهای منتخب طراحی شده در طول چهل سال گذشته شهر تهران به نمایش گذاشته شود.

البته در بخش جشنواره فیلم تصویر و نمایش مستندهای منتخب چهل سال گذشته تهران، در دو روز اول جشنواره فیلم تصویر که در خانه هنرمندان انجام شد، افتتاحیه با نمایش فیلم سوهانک ساخته بهمن کیارستمی با بازی زنده یاد عباس کیارستمی همراه بود.

صمدیان اضافه کرد: البته به خاطر تعطیلی اجباری، نمایش 47 فیلم مستند بخش چهل سال تهران که قرار بود هر روز در سالن ناصری خانه هنرمندان ادامه داشته باشد فعلا تا بازگشایی سالن های نمایش فیلم به تعویق افتاده است.

طبیعتا بخش نمایشگاهی چهل سال تهران نیز در اولین فرصتی که سازمان زیباسازی و شهرداری صلاح بدانند همزمان با افتتاح خانه اتحادیه برگزار می شود همراه با نمایش یک فیلم خاص از معرفی فضا و شیوه ساخت 47 مستندی که در خانه هنرمندان اکران می شود که قرار است همزمان با نمایشگاه عکس، گرافیک و کاریکاتور چهل سال تهران، همه روزه  در سینما تکی که در خانه اتحادیه ساخته شده است، نمایش داده شود.

برنامه تصویر سال آینده در ادامه این موضوع را با او مطرح می کنیم که در صورت ادامه بیماری کرونا تا سال آینده، برنامه ای برای تصویر سال در نظر گرفته شده است؟ پاسخ داد: هر چه پیش بیاید ما نسبت به آن اتفاق و پیش آمد برنامه ریزی می کنیم.

اکنون هم که فضای مجازی دست ما را باز گذاشته و می توانیم به همان ترتیبی که برای شش پروژه منتخب تصویر سال، عکس های بخش ایران ما ، کاریکاتور و کارتون های مطبوعاتی، عمل کردیم، کل اتفاق را در فضای مجازی راه بیندازیم.

البته می توانیم بخشی از نمایشگاه را در فضای مجازی و بخشی را هم در خانه هنرمندان برگزار کنیم.

عکاسان، هنرمندان پیشتاز بحران او درباره حضور عکاسان در شرایط بحران بیان کرد: طبیعتا همیشه در شرایط بحرانی حتی در زمان جنگ، هنرمندانی که در صحنه حضور پیدا کرده اند، عکاسان بوده اند.

ولی اگر نقاشی قصد به تصویر کشیدن این صحنه ها را داشته، می توانسته در خانه خود میدان جنگ را تجسم کند و یا اینکه از روی عکس های جنگ، کارهایی را خلق کند که برگرفته از فضای عکاسی شده بود؛ همانند کاری که بسیاری از نقاشان در زمان جنگ تحمیلی ایران انجام دادند.

صمدیان درباره آثاری که دیگر عکاسان در این مدت خلق کرده اند، نمونه هایی را نام برد و توضیح داد: در زمان کرونا هم عکاسان بار دیگر در فضای بحران حضور پیدا کردند.

برخی از دوستانم چه در سطح مطبوعات داخلی و چه خارجی، در این مدت فعال بودند به عنوان نمونه مرتضی نیکوبذل مجموعه ای را از فضاهای بیمارستانها و بیماران کرونایی عکاسی کرده که البته من هنوز ندیده ام.

مجید سعیدی نیز از فضاهای تدفین زمان کرونا لحظات ماندگاری را به ثبت رساند و یا محمد فرنود پروژه خاصی را با سوژه های اجتماعی و به ویژه اهالی هنر و فرهنگ ایران از پشت پنجره خانه هایشان عکاسی کرد.

آلفرد یعقوب زاده عکاس ایرانی مقیم پاریس هم پروژه بسیار خاصی را با تمام محدودیت هایی که به لحاظ حضور در فضای خارج از خانه در پاریس وجود داشت، کار کرده بود.

و یا عباس احمدی مطلق فیلم مستند شاعرانه ای را از خیابانها و فضاهای کاملا خلوت شهر نیویورک کار کرده است و ده ها عکاس و مستند ساز دیگر که قطعا بزودی از نتیجه کارشان آگاه خواهیم شد.

او ادامه داد: من نیز در تمام روزهای دوران سه ماهه خانه کاری، چند پروژه خانوادگی و پروژه ای خاص از تصاویر تلویزیونی شبانه روزی مقابل چشمانم کار کرده ام که امیدوارم بتوانم در یک موقعیت مناسب آنها را ارائه بدهم.

تصاویر خیابان های خلوت؛ تأثیرگذارترین عکس ها این عکاس همچنین درباره تأثیرگذارترین تصاویری که از دوران کرونا دیده است، گفت: تصویر خیابان های خلوتِ در ایران و جهان که هیچ وقت خلوت نبوده و هیچ گاه سر سازگاری با خلوت بودن را چه به حکم اقتصاد و چه به حکم جامعه ای که بشری نامیده می شود، نداشته اند، برایم از دیگر تصاویر تاًثیرگذارتر و جالب تر بود.

من وقتی چنین تصاویری را چه از فضاهای خاص و همیشه شلوغ درون ایران و چه در خارج از ایران که به ازدحام جمعیت معروف بودند، دیدم، برایم حتی بیشتر از دیدن انسان ها با ماسک و لباس های خاص، تلخ تر و قوی تر بود.

اثرات کرونا در دنیای عکاسی او درباره عنوان بالا گفت: این امر به جامعه بعد از اتفاق بستگی دارد.

درواقع از آنجا که تاریخ توسط عکاس که شاهد عینی اتفاق است به تصویر کشیده می شود، دوران اعتماد شنیداری جای خود را به اعتماد بینایی خواهد داد و در نهایت اثرات این بحران چه منفی و چه مثبت، اثرات مهمی در تاریخ تصویری جهان خواهد بود.

البته به طور قطع می توان گفت که جهان با تغییراتی که کرونا در زندگی روزمره اجتماعی، شخصی، خانوادگی و اقتصادی ایجاد کرد، به موقعیتی رسیده ایم که در کل جهان باتوجه به نگاه ‎هایی که به اطراف خود از یک جنس و زاویه انسانی خاص داریم، یک پوست اندازی تصویری صورت خواهد گرفت.

امروزه عکس ها نسبت به گذشته تا چه حد تأثیرگذار هستند؟ صمدیان پاسخ داد: اکنون امکان ثبت لحظات جاری زندگی چه برای افراد عادی و چه حرفه ای های عکاسی هزار برابر شده است.

من بارها گفته ام امروزه اگر در هر خانه ای نقاش، مجسمه ساز و یا نویسنده نباشد، قطعا دو سه نفر با موبایل های خود عکاسی می کنند.

حال اگر به آن افراد عکس بردار بگوییم و به عکاس های حرفه ای عکاس ، امکان دسترسی به ضبط و ثبت تصویری آنقدر زیاد است که تأثیرات بعدی آن در سال ها و قرن های بعدی حتی بیشتر می شود.

با امکاناتی که فضای مجازی ارائه کرده و برای هر کسی در هر شرایط و مکانی امکان اتصال به شبکه جهانی را به وجود آورده است تأثیر آن خیلی بیشتر از گذشته و انکارناپذیر است.

در پایان از او پرسیدیم که آیا لزومی به عکس العمل سریع هنرمند در مواقع بحران وجود دارد؟ پاسخ داد: لزوم یا عدم لزوم عکس العمل در چنین مواقعی را کسی تعیین نمی کند.

بعضی وقت ها شاید سکوت بیشترین تأثیر را در تاریخ برای جمع بندی ذهنی هنرمند ایجاد کند؛ یعنی بی عملی، سکوت و رسیدن به درک درست از اتفاق و بیرون دادن نتیجه، شاید در تاریخ هنر تأثیرات خیلی مشخص تری داشته باشد.

ولی در برخی موارد که به رویت و دید همگان می رسد، عکاس برای اطلاع رسانی باید عکس العمل سریع تری داشته باشد که گاهی این آثار تنها به درد همان روز می خورد.

صمدیان اضافه می کند: گاهی عکاس مجموعه ای کار می کند که در آینده و در جمع بندی ذهنی و یا تکنیکی، به یک تأثیرگذاری دیگر گونه ای می رسد.

این امر به شرایط روحی، کاری و حتی مسئولیتی که برای عکاس ایجاد شده و از او انتظار می رود، بستگی دارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تصویر - خانه هنرمندان - هنرمندان - هنرمند - عکاس - شیوع بیماری کرونا - نمایشگاه - فعالیت های فرهنگی - کرونا - سیف الله صمدیان - برگزار - فعالیت - بیماری کرونا - جشنواره فیلم - شیوع بیماری - عکاسی - کاریکاتور - قرار - مستندساز - کلیه - دیگر - بازگشایی - خانه - برگزاری - جشنواره - گفت وگو - تعطیلی - فرهنگی - گرافیک - بیماری

آخرین اخبار سرویس:
معرفی فرهنگ 400 ساله ارامنه جلفای اصفهان

وضعیت «شرم» بدون مرحوم گرجستانی

شهید سلیمانی با شکوه زیست، با شکوه رفت و باشکوه خواهد ماند

درخشش هنرمندان چرامی در آزمون سراسری خوشنویسی

انتشار پوستر نمایش آنلاین «نغمه شبانه»

جی چانگ ووک از قهرمان تا ملکه کی + بیوگرافی و عکس

کرونا در آمریکا و ابهام در اکران «احضار 3»

رونمایی از سردیس سپهبد شهید قاسم سلیمانی

رمزگشایی از «اسرار عمارت تابان» در کتاب فروشی ها

تکرار بی شرمی سینمای آمریکا در اهانت به حضرت مسیح (ع)

قصه و داستان موجب تقویت و ماندگاری فرهنگ می شود

بازیگر زن لبنانی همبازی ریحانه پارسا به ایران آمد/تصاویر

تجلیل از پیشکسوتان، الگوسازی برای جوانان است

«روزگار جوانی» با بازیگران جدید ساخته می شود

گیلان جزو پنج استان برتر کشور در حوزه رسانه است

رمزگشایی از «اسرار عمارت تابان» در کتاب فروشی ها

کودکان کار امروز، هنرمندان فردا

معرفی اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم کوتاه «سلفی 20»

تفاهم نامه همکاری اداره کل ارشاد خراسان رضوی و آستان قدس اجرایی می شود

سردیس سپهبد شهید قاسم سلیمانی رونمایی شد/صالحی: شهید سلیمانی با شکوه زیست و باشکوه خواهد ماند

چهره احسان علیخانی | نقاشی از چهره جذاب احسان علیخانی مجری عصر جدید

هشدار نسبت به تخریب محیط زیست و فرهنگ بومی و دینی در مستند «چقدر ما خوبیم»

«شیوه صحیح استفاده از دستگاه» آنلاین می شود/ تلاش برای بی اثر کردن زبان

شبکه نمایش خانگی در غرق مهران مدیری، پیمان قاسمخانی و رامبد جوان

جلسه شورای سیاست گذاری جشنواره «نه ب جنگ» برگزار شد

«من آلیس نیستم ولی اینجا سرزمین عجایب است» به ونزوئلا می رود

شهید سلیمانی با شکوه زیست، با شکوه رفت و باشکوه خواهد ماند

شبکه نمایش خانگی در غرق مهران مدیری، پیمان قاسمخانی و رامبد جوان

بازیگر «محمد رسول الله (ص)» درگذشت

روایت زندگی شهید آوینی در برنامه «یار مهربان»

بازیگر «محمد رسول الله» درگذشت

سردیس سردار سلیمانی و پوستر دو جشنواره ملی و بین المللی رونمایی شد

شبکه نمایش خانگی در غرق مهران مدیری، پیمان قاسمخانی و رامبد جوان

مهران مدیری، پیمان قاسمخانی و رامبد جوان دست به کار شدند

اجرایی شدن تفاهم نامه همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد و آستان قدس رضوی

دیدار با دو کودک بازیگر دهه 60 پس از 34 سال/ عکس

بازیگر فیلم «محمد رسول الله (ص)» درگذشت

بازیگر فیلم «محمد رسول الله» درگذشت

بازیگر فیلم «محمد رسول الله» درگذشت +عکس

بازیگر فیلم «محمد رسول الله» درگذشت

بازیگر فیلم «محمد رسول الله» درگذشت (عکس)

ارل کامرون بازیگر فیلم «محمد رسول الله (ص)» درگذشت

تخریبِ گنبد هشت ضلعی بخاطرِ کاشتِ گنبدی فلزی!

اجرایی شدن تفاهم نامه همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آستان قدس رضوی

برگزیدگان سومین دوره جایزه ادبی آهو سمنان تقدیر شدند

عکاسان خوزستانی در «نمایشگاه اسناد زندگی 2»

جشنواره دانش آموزی «زمین خانه من»

سوءاستفاده ترامپ از موسیقی جنجال آفرید

عکس مهناز افشار در دورهمی دخترانه در خارج از کشور+بیوگرافی

جی چان ووک از قهرمان تا ملکه کی + بیوگرافی و عکس

گلایه میکاییل شهرستانی از مردم

موزه هنرهای معاصر همدان؛ رستاخیزی بر خواب گران

عکس مهناز افشار در دورهمی دخترانه در خارج از کشور+بیوگرافی

ماجرای محبت یک یهودی ایرانی به جمال شورجه در فیلم وعده دیدار

حاج قاسم سلیمانی باشکوه زیست، رفت و خواهد ماند

«من آلیس نیستم ولی اینجا سرزمین عجایب است» به ونزوئلا می رود

»روایت ناتمام« سردار ایرانی از شبکه افق

دیدار با دو کودک بازیگر دهه 60 پس از 34 سال/ عکس

سریال «شرم» متوقف نشده اما فعلا نمی توانیم به جایگزین نقش مرحوم گرجستانی فکر کنیم

بازیگر فیلم «محمد رسول الله» درگذشت

بازیگر فیلم «محمد رسول الله» درگذشت +عکس

اصفهان| محتوای ویژه کودکان در حوزه گردشگری تهیه شود/ آموزش جاذبه های گردشگری با ادبیات مخصوص کودکان

دیدار با دو کودک بازیگر دهه 60 پس از 34 سال/ عکس

روایتی از روستای سیاهپوش در یک مستند

فیلم| ظریف: برجام سند افتخار ایران است

شهرستانی: بدون تئاتر زنده نیستم/ از مخاطبان تئاتر گله دارم

سوءاستفاده ترامپ از موسیقی جنجال آفرید

کتاب «تیله های رنگی» منتشر شد

آداب عجیب غذا خوردن در کشورهای مختلف!

نخستین برنامه شب های گلفام با میزبانی از میکاییل شهرستانی و آراز بارسقیان برگزار شد

ویلیام فاکنر؛ نویسنده ای که خواننده را به تفکر وامی داشت

«ارل کامرون» بازیگر نقش نجاشی فوت کرد

رونمایی از پوستر دو جشنواره ملی و بین المللی با حضور وزیر فرهنگ

بازیگر فیلم «محمد رسول الله (ص)» درگذشت

واکنش «مرجانه گلچین» به درگذشت سیروس گرجستانی

فیلمبرداری فیلم «صحنه زنی» آغاز شد

منوچهر هادی و یکتا ناصر در پشت صحنه سریال دل/عکس

«من هم کورونا گرفتم» / روایت دست اول از زبان یک استاد دانشگاه

جلسه شورای سیاست گذاری جشنواره «نه ب جنگ» برگزار شد

منوچهر هادی و یکتا ناصر در پشت صحنه سریال دل/عکس

بی وقفه ؛ میلاد درخشانی

رونمایی از پوستر دو جشنواره ملی و بین المللی با حضور وزیر فرهنگ

نخستین برنامه شب های گلفام با میزبانی از میکاییل شهرستانی و آراز بارسقیان برگزار شد

معرفی هفت فیلم مطرح سال سینمای ایران

بازیگر فیلم «محمد رسول الله» درگذشت

بازیگر «محمد رسول الله (ص)» درگذشت

شاغلان و بنگاه های فاقد بیمه برای دریافت تسهیلات در سامانه کارا ثبت نام کنند

بازیگر فلم «محمد رسول الله (ص)» درگذشت

بازیگر فیلم «محمد رسول الله» درگذشت +عکس

روایتی از روستای سیاهپوش در یک مستند

12 سریال جدید در دست ساخت شبکه نمایش خانگی | فرار از تیغ سانسور صدا و سیما

تولد یک نگارخانه در چهارباغ

کتاب خاطرات پاتریک استوارت در دست تهیه

بازیگر فیلم «محمد رسول الله» درگذشت

واکنش «مرجانه گلچین» به درگذشت سیروس گرجستانی

نقش سیروس گرجستانی در کدام سریال تلویزیونی ناتمام ماند؟

جشنواره رسانه ای «گوهر زینبی» در چهارمحال وبختیاری تمدید شد

نمایش ظروف تاریخی در رامسر

ردیف «میرزاعبدالله» برای ساز قانون با اجرای پریچهر خواجه منتشر شد

برزو ارجمند در روز تولد مادرش/ عکس

تلخ ترین عکس های کرونا کدام ها بود؟

تلخ ترین عکس های کرونا کدام ها بود؟