مطالب مرتبط:
امضاهای طلایی پای قلعه نفوذناپذیر زاینده رود/ دهکده ای که مأمور شهرداری را هم راه نمی دهد
اختلاس پای مدیران سابق راه شهرسازی خراسان رضوی را به دادگاه کشاند
گشایش بازارهای سیار مشهد/ افزایش 12 درصدی تعرفه بازارهای شهرداری/ جمعه بازار تمبر در مشهد راه اندازی می شود
تمهیدات ویژه سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران در صدمین روز مبارزه با کرونا
راه اندازی درگاه مشاهده ارزش واقعی سهام عدالت
-161 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 خرداد 1399 ساعت 13:112020-05-30سياسي

امضاهای طلایی پای قلعه نفوذناپذیر زاینده رود/ دهکده ای که مأمور شهرداری را هم راه نمی دهد


باید فکری به حال نوع تفریحات جماعت لاکچری کرد، جایی که فاصله ویلاهای چند ده میلیاردی و خودروهای لوکس چند میلیاردی با کشاورزی که دار و ندارش یک قطعه زمین کشاورزی و یک موتور قدیمی برای سر زدن به زمین هایش است، - خبرگزاری فارس-اصفهان؛ محمدحسین کیانی: لاکچری بازی سرمایه داران موضوع جدیدی نیست ولی همچنان بخشی از تیتر اخبار را به خود اختصاص می دهد و صدای مطالبه گران واقعی عدالت را در کشور بلند کرده و البته ماه هایی است که با آمدن ریاست جدید قوه قضاییه، پیگیری و برخورد با تخلفات و این پدیده شوم رشد و سرعت خوبی پیدا کرده است اما هنوز هم کافی نیست، شاید لازم باشد مجلس یازدهم هم یکی از نخستین دستور کارهایش را همین موضوع قرار دهد.

باستی هیلز شهرک لاکچری نشین در شمال تهران با ویلاهای عجیب و غریب و چندصد میلیاردی تا مدت ها تیتر داغ رسانه ها بود و هنوز هم هست و هر روز جزییاتی از این شهرک تعجب همگان را به دنبال دارد که فاصله زیر صفر تا بی نهایت در یک استان به یک صد کیلومتر هم نمی رسد! اما این روزها فقط باستی هیلز نیست که سر و صدا به پا کرده و در گوشه و کنار ایران، باستی های مختلف که از سالیان پیش با مجوز و بدون مجوز کار خود را آغاز کرده اند، در حال رو شدن برای مردم هستند تا حداقل عامه مردم بدانند لوکیشن تصاویر لوکس و مجلل که بعضا در فیلم ها و سریال ها می بینند و فکر می کنند خارج از ایران ضبط شده، بیخ گوششان در شهر و استان خودشان است.

البته قانون گریزی این ساخت های مجلل بدون مجوز و یا با مجوز اما غیرقانونی داستانش با آلونک های غیرمجاز چند متری که از سرناچاری و درماندگی علم شده است زمین تا آسمان فرق می کند.

نقشه ای که بدون امضای یک بخش اعتبار پیدا می کند استان اصفهان با داشتن رودخانه زاینده رود، آب و هوایی چهارفصل، قرارگیری در مرکز کشور و نزدیکی به پایتخت با داشتن مناطق طبیعی بی نظیر، قطعا یکی از مقاصد ساخت چنین شهرک های لاکچری است.

در همین راستا مطابق بسیاری از بخش های حاشیه زاینده رود که از اواخر دهه شصت آماج ویلاسازی قرار گرفت، اواخر دهه هفتاد بود که منطقه گردشگری سرشیر برای فعالیت در حاشیه رودخانه در شهر پیربکران از توابع شهرستان فلاورجان مجوزاتش را کسب می کند.

این که استانداری وقت بدون در نظر گرفتن نظر جهاد کشاورزی چگونه مجوز احداث تنها شهرک محصور در حاشیه زاینده ‍رود را صادر می کند، بماند ولی این که چگونه یک زمین با کاربری کشاورزی تبدیل به یک شهرک محصور در حاشیه رودخانه می شود، سؤالی است که مدیران وقت باید پاسخ گوی آن باشند.

و البته آنقدر زمان از آن گذشته که حافظه برخی از مدیران بازنشسته تکنوکرات دهه 70 و 80 یاری نمی دهد و یا مصلحتا چیزی به خاطر نمی آورند.

هدف سرمایه گذار در این پروژه تفکیک زمین ها و ساخت ویلا و ایجاد یک شهرک تفریحی در حاشیه زاینده رود و در فاصله 15 کیلومتری از شهر اصفهان بوده که در این راستا تفاهم نامه ای را با شهرداری وقت پیربکران منعقد و تعدادی از پلاک ها به همراه فضای سبز که عمده آن حاشیه و حریم رودخانه بوده و همچنین معابر و چند بخش دیگر را به شهرداری واگذار می کند.

حریم رودخانه ای که با حصار به تسخیر درآمد اما پس گرفته شد سند بالادستی این توافق نامه طرح و نقشه ای است که باید به تایید سازمان خدمات طراحی شهرداری های استان اصفهان برسد و این اتفاق رخ می دهد؛ البته در این نقشه جای امضای جهاد کشاورزی خالی است اما به هر حال با آمدن امضای مقام اول اجرایی استان این سند و نقشه رسمیت پیدا می کند.

کار ساخت شهرک ابتدا با محصور شدن مجموعه آغاز می شود و فنس های این شهرک تا بیخ رودخانه ای پیش می رود که فاصله اش با زمین های کشاورزی پیرمرد پیربکرانی که دار و ندارش همین چند جریب زمین کشاورزی و یک موتور قدیمی است، عرض زاینده رود باشد.

در حالی این مجموعه دسترسی به این قسمت از رودخانه را برخلاف قانون قطع می کند که سرمایه گذار آن علت را در داشتن سند از سال 32 اعلام می کند در حالی که این موضوع برخلاف قانون است و با پیگیری های انجام شده این موضوع پس از سال ها اصلاح شد.

حاشیه رودخانه ای که مردم اجازه ورود ندارند نکته دیگر درباره این دهکده گردشگری این است که در حال حاضر همه حتی مردم بومی منطقه برای ورود به مجموعه حتما باید از گیت ورودی و با پرداخت هزینه عبور کنند که این موضوع بازهم برای همگان امکان پذیر نیست و جز در موارد معدودی، کارت ورود به قلعه نفوذ ناپذیر داشتن زمین و ویلا و یا خودروی لوکس و لاکچری است.

دلیل این بگیر و ببند ورودی هم چیزی مشابه به گیت های ورودی شهرک باستی هیلز است که اجازه ورود به عموم داده نمی شود تا لاکچری بازان این مجموعه به دور از نگاه عامه مردم خوش بگذرانند.

ویلاهایی که از لحاظ لوکس بودن چیزی کم از نمونه های مشهور تهرانی خود ندارند و گویی برخی سرمایه داران اصفهانی برای کم نیاوردن مقابل بریز و بپاش هم تایان پایتخت نشین خود در ساخت ویلاهای تفریحی خود کم نگذاشته اند.

البته فشار مردمی نسبت به این موضوع عاملی شده تا حجت الاسلام سعید کریمی امام جمعه پیربکران هم چندین بار نسبت به آن موضع گیری کند.

توسعه گردشگری نیاز کشور است اما از راه قانون حرکت به سمت اقتصاد سبز یا همان گردشگری موضوعی است که می تواند از مصادیق تولید ملی باشد اما هیچ کسی موافق این نیست که این حرکت از مسیر غیر قانونی طی شود.

امروز در حالی مالک این مجموعه گردشگری خوشحال از ایجاد بستر توسعه ای در شهر پدری خود است که نمی داند با این روش و مسیری که انتخاب شده، حسرت کشاورز جوان سوار بر موتور سیکلت آن طرف رودخانه به پورشه چندمیلیاردی چه طعمی می دهد.

نرگس کیانی جامعه شناس و فعال مدنی می گوید: اختلاف طبقاتی منشا بسیاری از جرائم و ناهنجاری های اجتماعی است؛ آمار جرائم و بزهکاری اجتماعی در منطقه به خصوص در زمان هایی که رودخانه جاری نیست و کشاورزی کاهش پیدا می کند در دو دهه اخیر افزایش چشم گیری پیدا کرده است.

دست درازی به بیت المال برای فروش بیشتر این همه ماجرا در مورد این شهرک چند ده هکتاری نیست و موضوع زمانی جالب می شود که مالک و سرمایه گذار این پروژه برای فروش پلاک هایی که در حال حاضر متری یک میلیون تومان خرید و فروش می شود و هر پلاک بین 500 تا یک میلیارد و 500 میلیون تومان قیمت دارد، به بیت المال دست درازی می کند و با حذف برخی از فضاهای سبز، معابر و بخش های دیگری که در مالکیت شهرداری و به بیان دیگر برای مردم منطقه بوده، اقدام به تفکیک پلاک ها می کند.

در این اقدام که بر خلاف قانون و مجوز اولیه مجموعه صورت می گیرد، بیش از 7 هکتار که در مالکیت شهرداری بوده حذف و تبدیل به بیش از 62 پلاک می شود که از این میزان 12 پلاک را مجدد به شهرداری واگذار و مابقی را برای فروش بر می دارد؛ در حالی که کل این زمین ها برای شهرداری پیربکران بوده و اساسا تفکیک آن غیرمجاز بوده و در صورتی هم که این تفکیک صورت بگیرد، مالکیت آن باید شهرداری باشد.

مدیرعامل مجموعه می گوید این موضوع را با شهردار وقت توافق کرده اما این در حالی است که نقشه لازم الاجرای این مجموعه همان سند سال 79 است و هرگونه تغییری نیاز به تاییده مجدد از استانداری و نهادهای مربوطه دارد.

سرعت پیگیری قضایی بیشتر از سرعت پیگیری گزارش مجموعه تخلفات در این منطقه پرسر و صدا زمانی کامل می شود که کافی شاپ این مجموعه در بستر رودخانه و رستوران بدون پروانه ساخته می شود ولی در فاصله پیگیری این گزارش و با هماهنگی مسؤولان مربوطه و مراجع قضایی حکم تخریب آن ها صادر و به زودی اجرا می شود.

شهریور امسال بود که حمیدرضا ناظمی هرندی به عنوان رییس دادگستری شهرستان فلاورجان انتخاب شد و از عزم جدی اش برای برخورد با متخلفان این مجموعه خبر داد.

حال که با تغییرات در قوه قضاییه سرعت و نحوه برخورد با متخلفان به خصوص مجرمان اقتصادی جدی تر و سخت تر شده، انتظارات برای رسیدگی به این موضوع هم بالاتر رفته است و مهم تر از اجرای حکم تخریب در بستر رودخانه و آزادسازی حاشیه زاینده رود، برخورد با متخلفانی است که در پست های اجرایی مرتکب جرم شده اند.


کلید واژه ها: میلیاردی - لاکچری - کشاورزی - خودروهای لوکس - زمین کشاورزی - مجلس یازدهم - موضوع - عجیب و غریب - شمال تهران - زمین - جدید - خبرگزاری - رسانه ها - شهرداری - تفریحات - یازدهم - نخستین - تخلفات - زاینده - سرمایه - اختصاص - مطالبه - پیگیری - برخورد - یکی از - تهران - پدیده - عدالت - دهکده - داران

آخرین اخبار سرویس:
رییس پزشک قانونی دشتستان بر اثر کرونا جان باخت

مرجع اعتبارسنجی شرکت های فناور و خلاق برای دریافت تسهیلات کرونا کجاست؟

امام رضا(ع) جلوه رأفت و محور وحدت امت اسلام است

رییس پزشک قانونی دشتستان بر اثر کرونا جان باخت

از پشت بام خود درآمدزایی کنید!

سردار فدوی: ایران هر روز قوی تر از دیروز است

هم زیستی اقوام و مذاهب در سیستان و بلوچستان رخ داد بزرگ فرهنگی است

نماز جمعه شهرهای قرمز کرونایی مازندران برگزار نمی شود

15 کارگر آذرآب اراک از اتهام تبلیغ علیه نظام تبرئه شدند

انتشار رایگان تصاویر نسخه های خطی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران

لغو تحریم ها برای مقابله با شیوع کرونا ضروری است

افزایش 14 برابری آمار مبتلایان بستری شده کرونا در کاشمر

پرچم گنبد حرم مطهر رضوی تعویض شد

سردار جلالی: اگر اثبات شود به کشورمان حمله سایبری شده است پاسخ می دهیم

آخرین جزییات از پیشنهاد ادغام اداره کل امور ایثارگران با رفاه شهرداری تهران

جشن میلاد با سعادت امام رضا (ع) در گناوه به صورت مجازی برگزار شد

انتشار ویدئویی جدید از فعالیت فضانوردان ایستگاه فضایی

محو زباله گردی کودکان اولویت اول حوزه اجتماعی شهرداری تهران است

هوآوی بزرگترین برندشاپ خود را افتتاح کرد

جشن میلاد با سعادت امام رضا (ع) در گناوه به صورت مجازی برگزار شد

کرونا جان شهردار ناحیه 4 منطقه 6 تهران را گرفت

قدیمی ترین درِ چوبی حرم امام رضا (ع)/ عکس

بیمه بیکاری برای دستفروشان قطع خواهد شد؟

حال و هوای حرم مطهر رضوی در شب میلاد امام(ع)

محو زباله گردی کودکان اولویت اول حوزه اجتماعی شهرداری تهران است

علی ‎‎اف ادعای مغرضانه برخی محافل ضدایرانی را رد کرد

استاندار بوشهر خبر داد: اعمال محدودیت های جدید برای مقابله با کرونا در استان بوشهر

تاکتیک های مبارزاتی امام رضا(ع)

نگاهی به ورود واژه های جدید به زبان

نور افشانی آسمان شهر اصفهان

نماهنگ | دوست دارم صدات کنم توام منو نگاه کنی

ایران هنوز فرصت های زیادی دارد اما این فرصت ها همیشگی نیستند

ظریف راهی بهارستان می شود/کرونا وزیر بهداشت را به پارلمان کشاند

چرا امام رضا(ع) برای بچه دار شدن مأمون دعا کرد؟

علی‎اف ادعای مغرضانه برخی محافل ضدایرانی را رد کرد

جشنواره مردمی فیلم و کلیپ ثامن برگزار می شود

طرح | صلوات خاصه علی ابن موسی الرضا (ع)

نماهنگ | آمدم ای شاه پناهم بده

ایران هنوز فرصت های زیادی دارد اما این فرصت ها همیشگی نیستند

ادعای مغرضانه برخی محافل ضدایرانی ازسوی علی اف تکذیب شد

امیرکبیر چگونه سراسر کشور را برای رشوه گیران ناامن کرده بود؟

درخواست یک نماینده مجلس برای تغییر «قانون مجازات اسلامی»

داریوش ارجمند: لباس خادمی امام رضا(ع) کفن من است

بی کفایتی بولسونارو در مقابله با کرونا

نماهنگ | به تو از دور سلام ...

انتشار ویدئویی جدید از فعالیت فضانوردان ایستگاه فضایی

صحنه ای دلخراش از وداع با شهید مدافع حرم + عکس

ادعای مغرضانه برخی محافل ضدایرانی ازسوی علی اف تکذیب شد

آمریکا لایحه تحریم مقامات چین را تصویب کرد

تعویض پرچم حرم امام مهربانی ها+فیلم

شیوه امام رضا (ع) برای هدایت معنوی انسان ها

آمریکا لایحه تحریم مقامات چین را تصویب کرد

دادگستری استان مرکزی گوشی شنوا و گامی استوار در مطالبه حقوق عامه دارد

مردم سخن حق را از حنجره حقدار می شنوند

حال و هوای حرم مطهر رضوی در شب میلاد امام رضا (علیه السلام)

رد پای کرونا بر دیوارهای شهرهای جهان + تصاویر

15 کارگر آذراب حکم برائت گرفتند

دعای حضرت امام رضا (ع) برای حضرت صاحب الزمان (عج)

استقبال از دانشنامه مجازی امامت و ولایت با بیش از 22 هزار مقاله

بی توجهی به سفارش های قرآن در سبک آموزشی

افزایش 14 برابری آمار مبتلایان بستری شده کرونا در کاشمر

مناظرات حضرت رضا(ع)؛ حاکی از دیگرپذیری بالای ایشان است

عکس| chr(034)ابیchr(034) ریش خود را پس از 50 سال تراشید

عرضه خودرو در بورس مانع رانت و کاهش قیمت آن می شود

مناظرات حضرت رضا(ع)؛ حاکی از دیگرپذیری بالای ایشان است

نگاهی به اندیشه اقتصادی امام رضا(ع)

موزه آوندهای تاریخی سه هزار ساله در رامسر افتتاح شد

حال و هوای امام رضایی در خیابان های اهواز

حرم مطهر رضوی در شب میلاد حضرت رضا(ع) غرق در شادی و سرور شد

15 کارگر آذرآب حکم برائت گرفتند

رد پای کرونا بر دیوارهای شهرهای جهان + تصاویر

کرونا وزیر بهداشت را به پارلمان کشاند

خدمتی که آرزوی هر کسی است

15 کارگر آذراب حکم برائت گرفتند

موزه آوندهای تاریخی سه هزار ساله در رامسر افتتاح شد

فیلم| زمینه قانونی کارهای جهادی باید در مجلس فراهم شود

توضیح درباره ادعای یک سفر رسانه ای

فیلم| زمینه های قانونی کارهای جهادی باید در مجلس فراهم شود

شیعه واقعی باید مایه زینت اهل بیت(ع) باشد

کارگران آذراب حکم برائت گرفتند

دادگستری استان مرکزی گوشی شنوا و گامی استوار در مطالبه حقوق عامه دارد

خادمان رضوی مضجع امام رضا(ع) را گل باران کردند

بیانات منتشر نشده رهبر انقلاب: خط مبارزه سیاسی ائمه، تشکیل حکومت اسلامی بوده است

کارگران آذراب حکم برائت گرفتند

لغو تحریم ها برای مقابله با گسترش کرونا ضروری است

بستر فضای مجازی در ترویج سیره رضوی مورد استفاده قرار گیرد

عکس| ابی ریش خود را پس از 50 سال تراشید

زنگ خطر در اردبیل به صدا درآمد

اورهال 8 فروند بالگرد 214 و کبرا در هوانیروز ارتش

آموزش بهترین روش هسته گیری آلبالو در خانه

زنگ خطر در اردبیل به صدا درآمد

میلاد خورشید خورشیدها؛ حجت هشتم

گذر عمر بر چهره الهام پاوه نژاد + عکس

حرم رضوی در شب میلاد امام رضا(ع)

لغو تحریم ها برای مقابله با گسترش کرونا ضروری است

جشن میلاد امام رضا (ع) با حضور ستارگان سپاهان (ویدیو)

سرود زیبای حاج محمود کریمی در مدح امام رضا(ع)+فیلم

حوزه مروج استقلال اقتصادی و فرهنگ استفاده از تولید داخلی است

حرم رضوی در شب میلاد امام رضا(ع)

تصویب تعطیلی و محدودیت های جدید برای شهرستان های قرمز استان بوشهر

امضاهای طلایی پای قلعه نفوذناپذیر زاینده رود/ دهکده ای که مأمور شهرداری را هم راه نمی دهد

امضاهای طلایی پای قلعه نفوذناپذیر زاینده رود/ دهکده ای که مأمور شهرداری را هم راه نمی دهد