مطالب مرتبط:
خرید و فروش فیلم های شهوت انگیز حرام است/ پاسخ حضرت آیت الله وحید خراسانی
آیت الله محجوب جهرمی دارفانی را وداع گفت
آیت الله محجوب جهرمی درگذشت
دیدار رییس بنیاد مستضعفان با آیت الله اعرافی
آیت الله محجوب عمر خود را در راه تربیت نفوس و تألیف آثار علمی سپری کرد
-100 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 خرداد 1399 ساعت 15:562020-05-29سياسي

آیت الله منتظری؛ تقابل با حضرت امام، دفاع از منافقین


نامه آیت الله منتظری، استدلال هایی سست و پیش داوری های غلطی داشت که به هیچ وجه از یک عالم دینی که بنا بود رهبری یک کشور و تدبیر امور را به عهده بگیرد، - "، در فصل دوم کتاب "روایت رهبری: مناسبات جمهوریت و اسلامیت در تعیین ولی فقیه" نوشته سید یاسر جبراییلی، شرحی از تقابل آیت الله منتظری با امام خمینی(ره) و دفاع وی از منافقین آمده است که از نظر خوانندگان محترم می گذرد: منافقین پس از اعلام جنگ مسلّحانه علیه جمهوری اسلامی که طیّ آن هزاران نفر از ملّت بی گناه ایران به شهادت رسیدند، طبق قانون مجازات اسلامی محارب و مفسد فی الارض شناخته شده بودند.

در همان سال 61، عمده ی نیروهای این سازمان یا از کشور گریختند یا دستگیر شدند.

اکثر دستگیرشدگان، عمدتاً مرتکب قتلها و جنایتهای کور شده، به جنایات خود اعتراف کرده و محکوم به اعدام شده بودند؛ امّا حکم اعدام عدّه ی زیادی از آنها که توبه کرده و در رابطه با شناسایی منافقین و خانه های تیمی و انبارهای تسلیحات آنها همکاری میکردند، تقلیل پیدا کرد.

پیشتر اشاره کردیم که سازمان مرکزی منافقین پس از فرار مسعود رجوی به همراه بنی صدر به فرانسه، در پاریس مستقر شده بود.

در همان ایّام میان رژیم بعثی صدّام حسین در عراق _ که یک جنگ تمام عیار علیه ایران آغاز کرده بود _ و سران منافقین، یک توافق برای همکاری نظامی علیه جمهوری اسلامی انجام و مقرّر شد کادرهای ترور این سازمان در خاک عراق مستقر شوند.

تا اینکه خرداد 1365 مسعود رجوی و سازمانش به صورت رسمی وارد بغداد شده، در قرارگاه های تشکیلاتی سازمان یافتند و از غرب کشور سلسله عملیّاتهایی را علیه رزمندگان اسلام انجام دادند.

رژیم بعث نیز که به دنبال چنین مزدورانی بود، سیل کمکهای مادّی، تسلیحاتی، لجستیکی، اطّلاعاتی و سلاحهای عراقی به همراه آموزشهای نظامی را به سوی آنها سرازیر کرد.

بر اساس آمار حفاظت اطّلاعات ستاد مشترک سپاه تا تاریخ سی خرداد 67 منافقین جمعاً 84 مورد عملیّات ایذایی یا تکهای هماهنگ شده علیه واحدهای جمهوری اسلامی انجام دادند که در این میان توانستند صدها نفر از رزمندگان را شهید و مجروح کرده و خسارات زیادی به جمهوری اسلامی وارد نمایند.

سیر عملیّات نظامی و تبلیغات گسترده ی سازمان در سال 67 شدّت گرفت به گونه ای که در عملیّات آفتاب در منطقه ی شوش توانستند با همکاری رژیم بعث عراق و اصل غافلگیری، خطّ پدافندی ارتش را تصرّف نموده و پس از شهید و مجروح نمودن تعدادی از رزمندگان عقب نشینی نمایند.

انجام عملیّات آفتاب در فروردین 67 و تبلیغات وسیع آن، سازمان را در مسیر جدیدی از عملیّاتهای گسترده قرار داد به گونه ای که در پایان روزهای خرداد 67 بعد از نشست محرمانه ی صدّام و رجوی، تجهیزات سنگینی شامل تانکهای تی 55 و نفربرهای پی ام پی در اختیار سازمان قرار گرفت.

سازمان با این امکانات وسیع حمله به مهران را تحت عنوان عملیّات چلچراغ آغاز کرد و توانست با آتش توپخانه و زرهی عراق، شهر را به تصرّف درآورد و پس از وارد کردن خسارات زیاد و شهید و مجروح نمودن تعداد قابل توجّهی از رزمندگان، و دعوت از خبرگزاری های خارجی برای تهیّه ی عکس و فیلم از جنایات خود، عقب نشینی کند.

این عملیّات، غرور سازمان و رهبران آن را به جایی رساند که اظهار میکردند: ما که میتوانیم مهران را آزاد کنیم، میتوانیم تهران را نیز آزاد کنیم.

.

لذا برای فتح تهران یک مقطع سه ماهه را در نظر گرفتند و شروع به سرمایه گذاری کلان نمودند؛ امّا با پذیرفتن قطعنامه ی 598 توسّط ایران، نقشه های آنها با بن بست مواجه شد.

لذا عملیّات پیش بینی شده ی خود را به دستور صدّام به جلو انداختند.

هم زمان، از طرق مختلف با نیروهای خود در داخل ایران و همچنین زندانها این مسائل کلّی را در میان گذاشته بودند.

پذیرش قطعنامه ی 598 از سوی ایران، سازمان را که همه ی هستی و حیثیّت خود را در گرو جنگ نهاده بود، مجبور به انجام مأموریّتی خطرناک کرد که برای آن برنامه ریزی کرده بود.

آنها با این فکر که ایران ازلحاظ سیاسی، اقتصادی و نظامی به بن بست رسیده، سقوط آن حتمی است و در چنین شرایطی قدرت به سازمان منتقل خواهد شد، با پشتیبانی رژیم صدّام حسین عملیّات فروغ جاویدان را آغاز کردند.

هادی شعبانی از اعضای ارشد سازمان میگوید: پس از قبول قطعنامه توسّط ایران، رجوی سریع جلسه ای گذاشت و گفت ما تا یک هفته ی دیگر باید به ایران حمله کنیم؛ چون ایران از روی ضعف، قطعنامه را قبول کرده است و قرار است عراق از جنوب حمله کند تا ما براحتی از غرب پیشروی کنیم! و آن قدر به عملیّات معتقد بود که میگفت اتاق کار مرا در تهران آماده کنید تا من بیایم و بعد از ورود به تهران تا 48 ساعت هر کاری خواستید بکنید و هرکس را خواستید بکشید تا اینکه من فرمان عفو بدهم! .

در این عملیّات که سازمان نام آن را فروغ جاویدان گذاشته بود، سازمان با 25 تیپ دویست نفره که با حمایت و پشتیبانی تسلیحاتی، لجستیکی و هوایی دشمن بعثی همراه بود به قصد تصرّف تهران و ساقط نمودن جمهوری اسلامی وارد ایران شد.

در این میان، منافقینی که در زندان به سر میبردند، دست به شورش زدند.

نقشه آن بود که یگان منافقین به هر شهری که رسیدند، زندان شهر را به تصرّف خود درآورده و و از مجاهدین زندانی آماده ی رزم، یگان جدیدی تشکیل دهند که در ادامه ی پیشروی به آنها کمک کند.

این برنامه، عیناً در طرح عملیّات فروغ جاویدان گنجانده شده بود.

اسنادی به دست آمد که این زندانیان خود را برای حکومت منافقین در ایران آماده کرده و حتّی تعدادی به عنوان ارکان حکومت مشخّص شده بودند.

امّا عملیّات مرصاد از سوی رزمندگان اسلام، ارتش منافقین را درهم کوبید و به این غائله پایان داد.

در چنین اوضاع و احوالی حضرت امام(قدّس سرّه) به مسئولان مربوط دستور دادند تا ضمن بررسی مجدّد وضعیّت منافقین در زندان، آن دسته از این افراد را که همچنان بر سر موضع نفاق و همراهی با سازمان هستند، به عنوان نیروهای داخلی یک سازمان محارب که با استفاده از فرصت، در صدد آشوبگری و تحریک دیگران به شورش هستند، اعدام کنند: ازآنجاکه منافقین خائن به هیچ وجه به اسلام معتقد نبوده و هرچه میگویند از روی حیله و نفاق آنها است و به اقرار سران آنها از اسلام ارتداد پیدا کرده اند، باتوجّه به محارب بودن آنها و جنگ کلاسیک آنها در شمال و غرب و جنوب کشور با همکاری های حزب بعث عراق و نیز جاسوسی آنها برای صدّام علیه ملّت مسلمان ما، و باتوجّه به ارتباط آنان با استکبار جهانی و ضربات ناجوانمردانه ی آنان از ابتدای تشکیل نظام جمهوری اسلامی تاکنون، کسانی که در زندانهای سراسر کشور بر سر موضع نفاق خود پافشاری کرده و میکنند، محارب و محکوم به اعدام میباشند.

.

در این میان آیت الله منتظری نامه ای به تاریخ نهم مردادماه 1367 به محضر حضرت امام(قدّس سرّه) نوشت و به حکم ایشان در رابطه با اعدام منافقینی که بر موضع خود پافشاری میکنند، اعتراض کرد.

نامه ی آیت الله منتظری، استدلالهایی سست و پیش داوری های غلطی داشت که به هیچ وجه از یک عالم دینی که بنا بود رهبری یک کشور و تدبیر امور را به عهده بگیرد، انتظار نمیرفت.

ازجمله اینکه، اعدام منافقین حمل بر کینه توزی میشود؛ خانواده های آنان را داغدار و زده میکند؛ بسیاری از آنان سر موضع نیستند امّا مسئولین تند با آنان معامله ی سر موضع میکنند؛ تبلیغات خارجی علیه نظام شروع میشود؛ مسئولان قضایی و اطّلاعات و دادستانی در سطح مقدّس اردبیلی نیستند و بسا بی گناهی هم اعدام میشود؛ تابه حال از کشتن ها و خشونتها نتیجه ای نگرفته ایم جز اینکه تبلیغات علیه خود را زیاد کرده ایم؛ و اعدام افرادی که در گذشته به کمتر از اعدام محکوم شده اند، بدون فعّالیّت تازه ای، بی اعتنایی به همه ی موازین قضایی است.

متن این نامه به گونه ای تنظیم شده است که گویی آیت الله منتظری اساساً از ورود لشکر منافقین به کشور و شورش اعضای زندانی سازمان در حمایت از این حمله ی مسلّحانه بی خبر است.

مسئله ی او، داغدار شدن و زده شدن خانواده ی این جنایت کاران یا تبلیغات خارجی علیه نظام است.

بااینکه دستور امام اعدام منافقینی است که همچنان بر سر موضع هستند، بی آنکه دلیل و مدرکی ارائه کند، اوّلاً منافقین را تبرئه میکند که بسیاری از آنان سر موضع نیستند.

و ثانیاً مسئولین را متّهم میکند که با آنان معامله ی سر موضع میکنند، و نهایتاً حکم امام را خلاف موازین قضایی دانسته و ایشان را به خشونت متّهم میکند.

درصورتی که امام(قدّس سرّه)، تا زمان لشکرکشی منافقین به داخل خاک کشور و همراهی اعضای زندانی سازمان با آنان، نه تنها چنین حکمی صادر نکرده بودند، بلکه در موارد متعدّدی، با عفو گروهی زندانیان گروهکی نیز موافقت کرده بودند.

آیت الله خامنه ای درباره ی حکم حضرت امام(قدّس سرّه) مبنی بر اعدام منافقین سر موضع میگویند: امام آدم بسیار با ورعی بود.

آدمی که به خاطر یک مسأله ، اهمّیّت به حدود ندهد و سهل انگاری کند اصلاً نبود، هیچ.

ایشان واقعاً در همه ی مسائل خیلی آدم متورّعی بود، چه برسد به مسأله ی خون .

خب ایشان با محاسبه عمل و فکر کرده بود.

ما این را یقین داشتیم.

الان هم من مطمئنم که امام با یک محاسبه ی درستی تدبیر کرده بود.

یعنی وقتی گروهی با نظام اسلامی و حکومت اسلامی در حال جنگ هستند که محاربند، فقط آدمهایی که الان شمشیر دستشان است محارب نیستند بلکه آن کسی هم که فرض بفرمایید رفته پستش را تحویل بدهد و بیاید، او هم جزو همین هاست، آن کسی که دارد خط دهی میکند، طراحی میکند، او هم [جزو اینها است]، سرباز ذخیره شان هم جزو اینها است.

تفاوتی نمیکند.

مسأله ی محاربه ی اشخاصی که با آنها همکاری داشته باشند و متّصل باشند، یک مسأله ی حل شده ای است تقریباً.

امام با این ملاحظات این کار را کرده بودند.

بنابراین از لحاظ فقهی و همچنین از لحاظ تشخیص امام و عملکرد امام و نظر امام جای هیچ دغدغه ای وجود ندارد.

به هر صورت، امام(قدّس سرّه) پاسخی به نامه ی آیت الله منتظری نداده و اعتن ایی به آن نکردند.

چند روز بعد، آیت الله منتظری نامه ی دیگری به امام(قدّس سرّه) نوشت و در آن به نقل از یک قاضی شرع مدّعی شد یکی از زندانیان بااینکه سازمان منافقین را محکوم کرده و حاضر شده در جبهه نیز برای جنگ با عراق حاضر شود، صرفاً به این دلیل که گفته است در جبهه روی مین نمیرود، با او معامله ی سر موضع شده است.

بااینکه ماجرای مندرج در نامه ی آیت الله منتظری بسیار بعید به نظر میرسید، امام(قدّس سرّه) به دلیل حسّاسیّتی که داشتند، به این نامه پاسخ دادند: نامه ی دوّم جنابعالی موجب تعجّب شد.

شما فرد مذکور را بگویید بیاید تهران تا مسائلش را بگوید و مطمئن باشید و باشد که مسئله محرمانه میباشد.

شما که میدانید من نمیخواهم سرسوزنی به بی گناهی ظلم شود؛ ولی دید شما درمورد ضدّ انقلاب و بخصوص منافقین را قبول ندارم.

مسئولیّت شرعی حکم مورد بحث با من است؛ جنابعالی نگران نباشید.

خداوند شرّ منافقین را از سر همه کوتاه فرماید.

.

قاضی شرعی که آیت الله منتظری مدّعی بود از وی خبر گرفته، حجّت الاسلام محمّدحسین احمدی شاهرودی است که در رابطه با حکم حضرت امام با آیت الله منتظری دیدار کرده بود و در خاطرات آیت الله منتظری نیز از وی اسم برده شده است.

در همان زمان حجّت الاسلام احمدی به جماران رفت تا آنچه را آیت الله منتظری در نامه به امام مطرح کرده بود، شرح دهد.

امّا هنگامی که نزد مرحوم حاج احمد خمینی میرود، در کمال تعجّب متوجّه میشود آیت الله منتظری نه تنها آنچه را با ایشان مطرح کرده به امام منتقل نکرده، بلکه روایت ماجرای ساختگی اعدام به دلیل نرفتن روی مین را به وی نسبت داده است.

وی میگوید: بعد از حدود دو ماه از صدور حکم رفتم خدمت مرحوم آیت الله منتظری و به ایشان گفتم حاج آقا ما در خوزستان این چنین مواردی داریم که مثلاً محکومان میگویند ما در لفظ منافقین را رد میکنیم ولی مکتوب نمیکنیم.

آیا پافشاری سر موضع باید حساب کرد یا خیر؟ آیا اینها مصداق پافشاری سر موضع است؟ خلاصه پیشنهاد دادم که خوب بود حضرت امام هیئتی را مشخّص میکردند که ملاک پافشاری سر موضع و معنای آن چیست.

تا این حرف را زدم دیدم آیت الله منتظری از جا بلند شد و نامه ای به من نشان داد که همان نامه ی معروف به امام درباره ی اعدامها بود و گفت اصلاً من حکم امام را قبول ندارم.

پس ببینید ایشان قبل از اینکه من پیشش بروم آماده بوده است.

من تأثیری در موضع آیت الله منتظری نداشتم.

بعد از اظهارات آیت الله منتظری من گفتم: حاج آقا ولیّ فقیه حضرت امام است و ما تابع حکم ایشان هستیم.

.

گفت پیشنهاد تو، پیشنهاد خوبی است.

من شما را میفرستم خدمت امام و شما این پیشنهاد را به امام بگو.

بنابراین اینکه میگویند من باعث شدم آقای منتظری آن نامه را به امام بنویسد اصلاً و ابداً درست نیست.

.

حاج احمد خمینی در رنج نامه ی خود خطاب به آیت الله منتظری دراین باره مینویسد: همان قاضی شرع مورد اعتماد شما پیش من آمد و صریحاً گفت آقای منتظری به من دروغ نسبت داده است، من این گونه نگفتم.

.

حاج احمد به این نیز اکتفا نمیکند و مسئولان اطّلاعات و امور قضایی مربوطه را خواسته و درباره ی این ماجرا از آنها نیز سؤال میکند.

آنها نیز سراسر نوشته ی آیت الله منتظری را تکذیب میکنند.

با این اوصاف، نامه ی نخست آیت الله منتظری برای ممانعت از اجرای حکم امام، اگر میتوانست ناشی از ساده دلی و رقّت قلب و خوش بینی آیت الله منتظری به زندانیان منافقین یا ناشی از یک اختلاف نظر فقهی باشد، نامه ی دوّم که مبنایش یک ماجرای مضحک و موهوم بود و همان هدف نخست را دنبال میکرد، موجب نگرانی هایی جدّی درباره ی آیت الله منتظری شد.

کار آیت الله منتظری به جایی رسید که حضرت امام(قدّس سرّه) در جلسه ای در حضور سران قوا وی را از عدالت ساقط دانستند.

آیت الله خامنه ای میگویند: امام گفتند که آقای منتظری عدالت ندارد یا ایشان از عدالت ساقط است.

یک تعبیر این جوری کردند: از عدالت ساقط است.

من ترسیدم که حالا بیاییم بیرون و این آقایان اینجا و آنجا بگویند امام گفت آقای منتظری از عدالت ساقط شد و این بکلّی پخش بشود.

واقعاً از این قضیه وحشت کردم.

گفتم آقا من خواهش می کنم ما را منع کنید از اینکه این حرف شما را در خارج نقل کنیم.

ایشان یک تأمّلی کردند و گفتند خیلی خب، نقل نکنید.

این را از قول من نباید کسی نقل کند.

نقل آن را ممنوع کردند و حرام شد بر ما.

ایشان نفی عدالت کردند از آقای منتظری.

این البتّه مربوط به چند ماه مانده به فوت ایشان است.

قبل از سال 68 است.

طبیعتاً ساقط شدن آیت الله منتظری از عدالت، به معنی از دست دادن صلاحیّت رهبری انقلاب نیز بود.

امام(قدّس سرّه) تصمیم خود را درباره ی آیت الله منتظری گرفته بودند و اتّفاقات ماه های بعد، این تصمیم را عملی کرد.


کلید واژه ها: آیت الله منتظری - آیت الله - منافقین - منتظری - اسلامی - قانون مجازات اسلامی - مجازات اسلامی - جمهوری اسلامی - مفسد فی الارض - جمهوری - دستگیر - الله - تقابل - اعدام - رهبری - خوانندگان - حکم اعدام - کشور - دفاع - امام - مناسبات - اسلامیت - هزاران - اعتراف - مجازات - سازمان - داوری - نوشته - محکوم - محارب

آخرین اخبار سرویس:
آیت الله دژکام موقتا به تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) منصوب شد

پروژه زیرگذر علی بن حمزه (ع) ماه آینده به بهره برداری می رسد

تسلیت لاریجانی در پی درگذشت آیت الله سیدحسین نبوی

انتقاد عضو شورای عالی استان ها از حذف نماینده شورا در شورای نظارت بر سمن ها

نگاه درآمدزایی از ساخت وسازهای غیرمجاز برخورد با این پدیده را مشکل می کند

احتمال مرخصی مجدد زندانیان به خاطر کرونا

لاریجانی درگذشت آیت الله سیدحسین نبوی را تسلیت گفت

محدودیت های کرونایی در سبزوار برقرار شد

خاطرات شنیدنی یک «اطلاعاتی»

تأکید بر ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

فعالیت های فرهنگی بهترین راه ترویج حجاب/ برخورد با فساد ضروری است

منتخب تبریز: نمایندگان که نمی توانند چادر بزنند!

وضعیت قرمز همدان از چهره مشاهیر این شهر پیداست+عکس

آیت الله دژکام موقتا به تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) منصوب شد

جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شد

آغاز بازرسی ها از اجرای پروتکل های بهداشتی در خراسان رضوی

پروژه زیرگذر علی بن حمزه (ع) ماه آینده به بهره برداری می رسد

کمک به مردم ویتنام + عکس

ازدواج آری، عروسی نه!

نرخ طلاق در کشور بعد از 20 سال کاهش یافت

تحلیلی در مورد حضور هنرمندان در تبلیغات

ممنوعیت تجمع و آب تنی در سواحل دریاچه ارومیه

زنان مجلس یازدهم: سایه اصولگرایی بر مسائل حوزه زنان

کارهای فرهنگی بهترین راه ترویج حجاب/برخورد با فساد ضروری است

مروری بر دستاوردهای عملیات «قدس 3»

پرونده ساختمان های ناایمن مشهد در شهریورماه امسال بسته می شود؟

تشریح ویژه برنامه های ترویج فریضه امر به معروف ونهی از منکر

رییس کمیسیون نظارت شورای شهر همدان: تصویب الحاق سه روستا به شهر همدان مغایر با قانون شوراها است

استاندار گیلان بر تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام تاکید کرد

اقدام مزدوران برضد من برایم باعث افتخار است

با ناظران خاطی طرح های گلخانه ای خراسان جنوبی برخورد می شود

آیت الله دژکام موقتا به تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) منصوب شد

استاندار خراسان رضوی: باید در جهت اقناع مردم تلاش شود

خبرهای تصویری 19تیر

تجمع و آبتنی در سواحل دریاچه ارومیه ممنوع است

باز ماندن سوزن ریل علت حادثه در مترو

تسلیت لاریجانی در پی درگذشت آیت الله سیدحسین نبوی

برگزاری آزمون نمونه دولتی در البرز با رعایت پروتکل های بهداشتی

​رشد 100 درصدی انتصاب مدیران زن در وزارت کشور

تاکید آیات دژکام و دستغیب بر التزام به امر رهبر معظم انقلاب/ راهبرد جدی برای تحقق مفهوم سومین حرم اهل بیت(ع)

ناتوانی دولتمردان در آبرسانی به روستاهای قشم/ مردم از تدبیر مسؤولان قطع امید کردند+سند

مردم منتظر اقدام سریع دولت و مجلس برای مسکن هستند

تسلیت لاریجانی در پی درگذشت آیت الله سید حسین نبوی

سن ابتلا به کرونا ویروس یک دهه کاهش یافته است/ زنجان در وضعیت قرمز

انتقاد عضو شورای عالی استان ها از حذف نماینده شورا در شورای نظارت بر سمن ها

ایران همواره برای مذاکره با اوکراین آماده بوده/ موضوعی برای پنهان کاری وجود ندارد

بیکاری با نامه نگاری حل نمی شود/دولت با مردم صادق باشد

مسئولان فرهنگی از نفوذ غرب به حریم حجاب ممانعت کنند

ترویج فرهنگ نماز عاملی برای کاهش آسیب های اجتماعی است

هزینه کرد موقوفات هلال احمر به مردم گزارش شود

مشمولان نظام وظیفه گوش به زنگ باشند

تشویق تاخت وتاز به دولت ؛ فقط دلمان را خنک نکنیم | ماجرای خط دهی به نمایندگان در یک رسانه اصولگرا

محدودیت های کرونایی در کردستان تمدید شد

در اتتخابات پیش رو تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم

جلسه روسای کمیته های ستاد کرونا برگزار شد

وزارت کشور در برگزاری انتخابات های پیش رو تابع تصمیم ستاد ملی مقابله با کروناست

تاکید استاندار هرمزگان بر ضرورت توجه ویژه به اقتصاد دریا محور

توسعه و گسترش اقدامات و فعالیت های سپاه در دور جدید مقابله با کرونا

صف بیماران کرونایی و انتظار برای تخت های بیمارستانی در البرز

تیپ الهام پاوه نژاد در تعطیلات +عکس

محدودیت های کرونایی در کردستان تمدید شد

برگزاری چهار انتخابات در سال آینده

23 هزار مترمربع اراضی ملی ورامین رفع تصرف شد

20بقعه استان سمنان میزبان طرح نشاط معنوی شدند

جلسه روسای کمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شد

وضعیت کرونا در حوزه دانشگاه علوم پزشکی سمنان سفید نیست

تمام مالیاتی که در کشور جذب می شود، 12 تا 13 هزار میلیارد تومان است

دریافت مالیات باید براساس میزان درآمد باشد

لشکر 10 سیدالشهدا (ع) در تمام بحران ها پای کار بوده است

نرخ طلاق در کشور بعد از 20 سال کاهش یافت

​رشد 100 درصدی انتصاب مدیران زن در وزارت کشور

20بقعه استان سمنان میزبان طرح نشاط معنوی شدند

سن ابتلا به کرونا ویروس یک دهه کاهش یافته است/ زنجان در وضعیت قرمز

تاکید امام جمعه تبریز بر توجه به نیازمندان و محرومان

در مسئله کرونا مردم احساس بی پناهی نکردند زیرا دولت را تمام قد در کنار خود برای مواجهه با بحران دیدند

سردار سلامی: پیامد های کرونا را مدیریت و کنترل می کنیم

افتتاح و کلنگ زنی 40 طرح به مناسبت هفته بهزیستی در استان زنجان

117 روستای سلسله و دلفان تا پایان امسال گازرسانی می شود

افزایش شیوع ویروس کرونا در البرز / وضعیت قرمز است

برگزاری اجتماعات در مرکز گلستان، جُرم است

سخنرانی قالیباف در نشست مجمع مجالس آسیایی

جلد دوم تفسیر «همگام با وحی» بازنویسی شد

با چادر در مراسم دفاع پایان نامه ام در هلند حاضر شدم

لزوم تامین امکانات برای اطفای حریق در زاگرس

مسابقه شعرخوانی کودکان باقرشهری با موضوع کرونا در فضای مجازی برگزار می شود

ممنوعیت برگزاری مراسم و تجمع ها در زیارتگاه ها و آرامستان ها

آقای رییس جمهور از اینکه در آخر دولت یاد ‎مسکن افتادید بسیار متاثر شدم

کرونایی های مجلس معرفی شدند

پژوهش محوری در شورای فرهنگ عمومی کهگیلویه و بویراحمد نهادینه می شود

روند افزایشی مراجعه و بستری بیماران کرونا

یک قاضی بندرعباس قاضی برگزیده کشوری شد

درخواست دبیرکل خانه کارگر از رییس جمهور برای شناسایی مقصران حادثه کلینیک سینا شمیران

درباره پیامبر اکرم (ص) مبتکرانه بنویسیم

استاندار گیلان :جهش تولید با تکیه بر مشارکت مردم محور فعالیت مدیران باشد

انتصاب جدید در دستگاه قضا

نیروی انسانی توانمند یکی از مهم ترین اصول در حوزه تحرک یگان های نظامی است

بکارگیری نیروی انسانی در شهرداری ها به یکی از چالش ها بدل شده است

آیت الله دژکام موقتا به تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) منصوب شد

نایب رییس مجلس: بازنگشتن ارز، محصول خصولتی سازی بی ضابطه پتروشیمی هاست

بلاتکلیفی داوطلبان کنکور در بحبوحه شیوع کرونا/ زمان برگزاری آزمون ها تغییر می کند؟

آیت الله منتظری؛ تقابل با حضرت امام، دفاع از منافقین

آیت الله منتظری؛ تقابل با حضرت امام، دفاع از منافقین