مطالب مرتبط:
سازمان ملل، تجلی عدالت محوری و یا ابزاری در دست ابرقدرت ها؟!
سازمان ملل متحد، تجلی عدالت محوری و یا ابزاری در دست ابرقدرت ها؟!
هشدار سازمان ملل نسبت به فاجعه بزرگ در یمن
نماینده روسیه در سازمان های بین المللی: تحریم های آمریکا علیه ایران نقض منشور سازمان ملل است
تاکید سازمان ملل بر برخورد با کشتار سیاهپوستان توسط پلیس آمریکا
-100 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 خرداد 1399 ساعت 15:312020-05-29سياسي

سازمان ملل متحد، تجلی عدالت محوری و یا ابزاری در دست ابرقدرت ها؟!


پس از گذشت دهه ها از نقش آفرینی جدی سازمان های بین المللی، این سوال مطرح است که این سازمان ها و مشخصا سازمان ملل تا چه میزان توانسته اند شعار های خود را در حوزه عدالت عملی کنند.

- "، سازمان ها و نهاد های بین المللی، کارکرد ها و حوزه وظایف آن ها تنها مربوط به قرن اخیر نمی شود.

اجتماعات سازمان یافته منطقه ای و فرا منطقه ای با اصول و وظایف مشخص ریشه در تاریخ بین الملل دارد.

دو پارادایم (الگوواره) غالب در روابط بین الملل یعنی واقع گرایی و آرمان گرایی همواره بر مواضع خود طی سده های اخیر تاکید داشته و مدعی هستند که نسخه مد نظر آن ها می تواند صلح را در جهان تثبیت کند و مانع جنگ افروزی شود.

طرفداران مکتب واقع گرایی معتقد ند که جهان فاقد یک قدرت مرکزی است و اصطلاحا در فضای آشوب ناک جهان هر دولتی باید در چارچوب خود یاری عمل و منافع خود را تامین کند، واقع گرایان کلاسیک می گویند که روابط دوستانه بین کشورها معنا و مفهومی ندارد چراکه هر کشوری به دنبال منافع خود است.

واقع گرایان بر اصل بازدارندگی تاکید دارند و توجه زیادی به قدرت نظامی دارند.

در مقابل، آرمان گرایان معتقدند که کشورها باید روابط خود را تا جای ممکن توسعه دهند و ظرفیت های جنگ افزاری خود را تا جای ممکن کاهش دهند.

آرمان گرایان می گویند که وابستگی های متقابل کشورها و افزایش این وابستگی ضامن بقای صلح است، اقتصاد لیبرالی و یا همان تجارت آزاد نیز زاییده تفکر آرمان گرایی است.

یکی از مهمترین شناسه های آرمان گرایی تاکید آن ها بر موضوع ایجاد نهادهای بین المللی است.

آن ها تشکل های بین المللی را عاملی برای هماهنگی بین سایر کشورها و تضمین امنیت و صلح می دانند.

در دنیای امروز مشخص شده که این دو تفکر مکمل یکدیگرند و کشورها نیم نگاهی به هر دوی نظریه ها دارند تا بتوانند با دقت بالایی مجهول امنیت را بیایند.

در گزارش پیش رو قصد داریم تا ضمن مرور بر تاریخ نهادهای بین المللی، نقاط ضعف و به عبارت دیگر عدم موفقیت کامل سازمان ملل متحد را به عنوان آخرین نمونه یک نهاد جامع بین المللی بررسی کنیم.

نهادهای فراملی برجسته در گذر تاریخ معاهده وستفالی معاهده وستفالی به عنوان بدوی ترین گردهمایی کشور های اروپایی نمونه ای از یک اجتماع منطقه ای است که در آن مناسبات بین کشور ها در قالب یک برنامه تشویقی و تنبیهی تعیین شد.

معاهده صلح وستفالی که در دو شهر از ایالت وستفالی آلمان منعقد شد، به جنگ های مذهبی خاتمه داد.

عهدنامه وستفالی و کنفرانس مربوط به آن، پایه گذار کنفرانس های دیگر بین المللی شد.

نتیجه مهم دیگر معاهده وستفالی پایان مداخله های پاپ در امور داخلی و خارجی کشورها بود.

در پی معاهده وستفالی، انعقاد قرارداد در کشور های اروپایی، بدون توجه به تمایلات امپراطور رم و پاپ انجام می شد.

مرزبندی های جدید در اروپا بر اساس تفاوت های نژادی صورت گرفت.

کنگره وین کنگره وین به عنوان دومین نشست جدی دیگر در بین سران اروپایی ایجاد شد.

در این محفل اروپایی، اشراف زاده ها و سلطنت طلب های سراسر قاره، انتقام دهه ها کشورگشایی ناپلئون بناپارت را از او گرفتند.

کنگره وین در ابتدا حقوق کشور های ضعیف اروپایی را به آن ها بازگرداند، اما رفته رفته و با گذشت زمان تبدیل به نظامی برای سرکوب تحرکات آزادی طلبانه و ضد استبدادی در سراسر قاره اروپا شد و سیستم سرکوب مترنیخ، صدراعظم اتریش را ایجاد کرد.

تصوری از کنگره وین کنگره وین تجربه متفاوتی را در صفحات تاریخ رقم زده، چهره های شاخص لیبرال کلاسیک در اروپا در رویای تاسیس یک نظامی فراتر از دولت بودند تا بتوانند بواسطه آن صلح را در قاره برقرار کنند و هرگز تصور نمی کردند که این نهاد طی گذر ایام تغییر ماهیت دهد و خود به عاملی برای تثبیت نظام استبدادی تبدیل شود.

هدف کنگره وین بازبینی نقشهٔ سیاسی اروپا پس از شکست ناپلئون بناپارت، امپراتوری اول فرانسه بود.

ویژگی قابل توجه کنگره وین مشارکت جدی قدرت های اروپایی و عدم توجه به مطالب سایر کشورهای کوچک بود.

جامعه ملل ایجاد جامعه بین الملل بین جنگ های جهانی اول و دوم از دیگر ابداعات جریان آرمان گرایی در روابط بین الملل بود که البته باز هم تجربه چندان موفقی نبود و منجر به جنگ جهانی دوم شد.

به عقیده منتقدان جریان آرمان گرایی، این افراد به ایجاد رابطه مبتنی بر اطمینان نگاهی سطحی دارند و نسبت به ماهیت ذاتی دولت ها یعنی تمایل به قدرت طلبی و تقویت مولفه های مربوط به آن بی اعتنا هستند.

تصویر اجتماع کشورها در جامعه ملل جامعهٔ ملل سه رکن اصلی داشت.

این ارکان عبارت بودند از مجمع عمومی، شورای اجرایی و دبیرخانه.

چندین نهاد تخصصی دیگر نیز تحت نظارت و سرپرستی جامعهٔ ملل به کار مشغول بودند.

سازمان بهداشت، کمیسیون قیمومیت ها، کمیساریای پناهندگان، کمیتهٔ برده داری و کمیتهٔ مطالعهٔ مقام قانونی زنان از جمله نهادهای تخصصی بودند.

مقر رسمی جامعهٔ ملل هم در شهر ژنو در کشور سوییس واقع شده بود.

تشکیل جامعه ملل آخرین پیشنهاد وودرو ویلسون، رییس جمهور آمریکا در اعلامیه ای چهارده گانه در پی پایان جنگ جهانی اول بود.

با این وجود به خاطر فضای سیاسی داخلی آمریکا و اصرار به اتخاذ یک سیاست بسته و بی تفاوتی به مسائل جهانی، کنگره آمریکا حضور این کشور را در جامعه ملل رد کرد.

عدم حضور آمریکا در این جامعه، همچنین فراگیر نبودن جامعه بین الملل در بین همه کشورهای جهان و عدم ممنوعیت قطعی جنگ از جمله شکست این نهاد و آغاز جنگ جهانی دوم بود.

سازمان ملل متحد و ابهامات پیرامون آن پس از پایان جنگ جهانی دوم، آرمان گرایان به فکر اصلاح نسخه شکست خورده جامعه بین الملل افتادند و در پی کنفرانس های فشرده یالتا و سانفرانسیسکو اصلاحاتی را بر نسخه جامعه بین الملل اعمال کردند.

نتایج رایزنی های سیاسی پس از جنگ جهانی دوم که به دنبال راهی برای تثبیت صلح بود، منجر به تشکیل سازمان ملل متحد شد.

یکی از تغییرات مهم سازمان ملل نسبت به جامعه ملل، اختصاص حق وتو به صاحبان قدرت های عمده در جهان بود.

فرانکلین روزولت، رییس جمهور وقت آمریکا برای اولین بار طی جنگ جهانی دوم برای اشاره به متفقین از واژه ملل متحد استفاده کرد.

صحبت از ایجاد نهاد بین المللی دیگر در پایان جنگ جهانی دوم را وینستون چرچیل، نخست وزیر وقت انگلیس و فرانکلین روزولت، رییس جمهور وقت آمریکا طی دیداری دو جانبه پیش کشیدند.

این ملاقات که در عرشه یک کشتی در اقیانوس اطلس برگزار شد، پایه گذار منشور آتلانتیک بود.

بودجه سازمان را کشور های عضو تامین می کنند و معیار محاسبه سهم هر کشور، تولید ناخالص ملی است.

برای همین است که مثلا کشوری همانند آمریکا سهم زیادی در تامین بودجه سازمان ملل دارد.

سازمان ملل همچنین دارای رکن هایی اصلی است که عبارتند از: مجمع عمومی، شورای امنیت، شورای اجتماعی و اقتصادی، شورای قیمومیت و دبیرخانه.

ابتکار حق وتو و تردیدهای فراوان تثبیت حق وتو برای پنچ قدرت بزرگ جهان، در واقع بازتاب درک به اصطلاح واقع بینانه لیبرال ها نسبت به تحولات جهان بود.

آن ها با حق وتو اذعان کردند که یک سازمان بین المللی تنها در صورتی می تواند موفق باشد که وارد حوزه های حساس منافع قدرت های بزرگ نشود و به نوعی سایه تهدید آمیز و خوی قلدرمآبانه آن ها را ذیل حق وتو کم کند.

هرچند که حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل در موارد گوناگون جهان را از آغاز یک جنگ تمام عیار دیگر تاکنون نجات داده، قطعا با این سازوکار نمی توان مدعی شد که صلح و عدالتی که همواره آرمان گرایان از آن حرف می زدند، محقق شده است.

نظام معیوب سازمان ملل و شورای امنیت حقوق بسیاری زیادی را از مردم جهان ضایع کرده است، در ادامه به نمونه هایی در این باره پرداخته می شود.

جنگ ایران و عراق و ناتوانی سازمان ملل در نقش آفرینی عادلانه در تجاور عراق به ایران طی یک جنگ هشت ساله، صدام از وضعیت شکننده انقلاب نوپایِ اسلامی ایران سوء استفاده و جنگی را علیه کشورمان آغاز کرد.

طی جنگ هشت ساله علی رغم تلاش های فراوان برای احقاق حقوق ضایع شده ایران در سازمان ملل، شورای امنیت طی هشت سال تنها دو طرف را به خویشتنداری دعوت کرد و حاضر نشد قطعنامه ای را در محکومیت صریح عراق صادر کند، علت این اتفاق نیز کاملا مشخص بود، عراق از حمایت ابرقدرت های جهانی بهره مند بود و منافع ابرقدرت ها در اشغال ایران و شکست انقلاب اسلامی بود.

اما درست در همان بحبوحه پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق، بغداد تجاوز دیگری را به کویت آغاز کرد.

حمله کویت در حقیقت حمله به منافع آمریکا در منطقه بود، به همین دلیل خیلی زود پس از اشغال کویت به دست صدام، قطعنامه های شورای امنیت یکی پس از دیگری در محکومیت عراق صادر شد و بغداد را متجاوز شناخت و پایه گذار جنگ اول خلیج فارس شد.

موضوع فلسطین و عدم محکومیت رژیم صهیونیستی اشغال فلسطین و ظلم بی پایان صهیونیست ها به مردم این کشور داستان غم انگیز جامعه اسلامی طی دهه های اخیر بوده است.

رژیم صهیونیستی به ازای ظلمی که به مردم فلسطین می کند، مجازات نمی شود و در عوض برای اشغالگری های بیش تر تشویق هم می شود.

معامله قرن که از سوی ترامپ پیشنهاد داده شده، وقاحت غرب در موضوع فلسطین بیش از گذشته عیان و ثابت کرد که رژیم صهیونیستی هیچگاه اشباع نمی شود و به اشغالگری خود همچنان هم ادامه خواهد داد.

در این بین ناتوانی مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت در حل وفصل این مسئله به چشم می خورد.

هنلیتو سویلا، استاد دانشگاه علوم سیاسی و روابط بین الملل طی یادداشتی درباره موضوع فلسطین ضمن انتقاد از عملکرد غیرقابل قبول سازمان ملل در موضوع فلسطین، تاکید می کند: سازمان ملل متحد با آن که موثرترین و کاربردی ترین نهاد سیاسی در سراسر جهان بشمار می آید اما متاسفانه چنین سازمان قدرتمندی منابع محدودی برای ایجاد نظم و احضار متخلفین در اختیار دارد .

وی در ادامه می افزاید: برقراری عدالت اجتماعی، برابری و امنیت ماموریت اصلی سازمان ملل است و منافع کشور های عضو باید در اولویت قرار گیرد .

بی اعتنایی تامل برانگیز مجامع بین المللی در پرونده جمال خاشقجی مثال هایی که نشانگر نقص سازمان های بین المللی در اجرای بی طرفانه عدالت در سراسر نقاط جهان است به وفور قابل ذکر و مرور است.

معیار های دوگانه سارمان های بین المللی در موضوع پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنانه نگار سعودیِ مخالف محمد بن سلمان، ولیعد عربستان بار دیگر خود را عیان کرد.

خبر گذشت فرزندان خاشقجی از خون پدرشان آن هم با یک حق السکوت نجومی، همه را به یاد سکوت مرگ نهاد های بین المللی درباره پرونده خاشقجی انداخت.

روزنامه واشنگتن پست طی گزارشی از سوی یک مقام که خواسته نامش فاش نشود، نوشت که آل سعود خانه هایی به ارزش چند میلیون دلار و همچنین یک مستمری ماهیانه و خارج از عرف به فرزندان وی اعطا می کند.

حال تصور کنیم اگر چنین جنایت هولناکی را مقامات دولتی مانند سوریه (از مغضوبان آمریکا) انجام می دادند، به راحتی می توان حدس زد که به سرعت فضای رسانه ای سنگینی علیه بشار اسد، رییس جمهور این کشور شکل می گرفت و سازمان های بین المللی نیز "در راستای اجرای عدالت و دفاع از حق آزادی بیان" سریع نشست اضطراری تشکیل می دادند و شدیدترین مجازات ها را علیه نظام سوریه اعمال می کردند.

اما عربستان با سوریه قابل مقایسه نیست و منافع آمریکا فعلا و در شرایط کنونی حمایت از گاو شیردهی همچون عربستان است.

عربستان طی اقدامات صوری و نمایشی و بجای آن که عامل اصلی این قتل فجیع یعنی بن سلمان را مورد مواخذه قرار دهد، چند نفر از خرده سربازان سعودی را به اعدام محکوم کرد تا قدری از فشار ها را علیه خود بکاهد.

در اثبات این مدعا همین بس که اگنس کالامارد، گزارشکر ویژه سازمان ملل طی اظهار نظری درباره احکام صادر شده علیه این پنچ نفر، گفت: عربستان نمایش مضحکی را به راه انداخته است .

عدم توجه به قتل یک منتقد از سوی دادگاه بین المللی جنایی ناشی از یک لابی قدرتمند و حمایتگری همچون آمریکاست.

آمریکا قطعا ساختار معیوب سازمانهای بین المللی را پشتوانه قدرت امروز خود می داند.

چرا که در قالب آن به منافع نامشروع خود وجاهت داده است.

کالامارد پیش از این بار ها تاکید کرده بود که ادله های بسیار زیادی دال بر دخالت مستقیم بن سلمان در قتل خاشقجی وجود دارد، اما این افشاگری های بسیار مهم راه به جایی نبرد.

در همان اثنا گروه ویژه بررسی ابعاد قل خاشقجی گزارشی را منتشر کرد.

این گزارش که در روزنامه گاردین بازنشر داده شده، تاکید می کند: قتل جمال خاشقجی یک جنایت بین المللی بوده است و جمع بندی گزارشگر ویژه نشان می دهد که مرگ خاشقجی، یک قتل عمد و از پیش برنامه ریزی شده بوده، دولت عربستان سعودی عطف به قوانین حقوق بشری بین المللی مسئول آن است .

جمال خاشقحی، منتقد سیاستهای ولیعهد سعودی جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی و از منتقدان جدی محمد بن سلمان روز 10 مهر پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد.

در همان زمان برخی از گزارش ها حاکی از جسد تکه تکه شده او بود.

در پی انتشار اخبار ناپدیدشدن جمال خاشقجی و سپس خبر قتل او در کنسولگری عربستان، جامعه جهانی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را به عنوان متهم ردیف اول این ترور معرفی کرد.

در پی فشار های متعدد رسانه ای و بین المللی، عربستان نهایتا پس از گذشت 18 روز، به قتل خاشقجی اعتراف کرد.

به عنوان مثال رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، همچنان تاکید می کند که یافته های دستگاه اطلاعاتی آنکارا نشان می دهد این قتل با دستور مستقیم مقامات ارشد عربستان انجام شده است.

دادستان استانبول هم تایید کرده که قتل خاشقجی از پیش برنامه ریزی شده بوده است.

سخن پایانی معیار های دوگانه نهاد های مهم و تاثیرگذار بین المللی در دامنه بسیار گسترده ای از موضوعات قابل تحلیل و بررسی است.

بنابراین علی رغم اصرار تفکر لیبرالی به ایجاد جهانی یکپارچه و عاری از خشونت بواسطه نهادی همچون سازمان ملل، این راهکار در وادی تقید به توصیه های انسانی و حمایت از مظلوم به طور کامل شکست خورده است.

تفکر جدید حاکم بر جهان پس از جنگ جهانی دوم، به این نتیجه رسیده که برای استقرار صلح باید یک باج بسیار بزرگ به ابرقدرت ها بدهد، حتی اگر این باج به بزرگی نادیده گرفتن حقوق مظلومان و تامین منافع نامشروع صاحبان قدرت باشد!
کلید واژه ها: سازمان - بین الملل - سازمان ها - سازمان ملل - گرایی - روابط بین الملل - جهان - سازمان یافته - آرمان گرایی - عدالت - منطقه - وظایف - طرفداران - قدرت - حوزه - ابرقدرت - کلاسیک - کارکرد - روابط - آرمان - تامین - مرکزی - دولتی - تاریخ - میزان - مربوط - مواضع - مکتب - یاری - نهاد

آخرین اخبار سرویس:
ترور شهید سلیمانی مصداق بارز تروریسم دولتی است

سکانسی از یک ناممکن

ترتیل صفحه 417 قرآن باصدای مصطفی اسماعیل+صوت و متن

پیام تسلیت ظریف درپی درگذشت آیت الله نبوی

ببینید| توضیحات روح الله زم درباره تغییر وزنش در زندان

مسئولیت اجتماعی مضاعف لازمه روزهای آغشته به کرونا

اطمینان می دهم برنامه همکاری ایران و چین منجر به بهبود ملموس وضعیت تجارت خارجی کشور می شود

ترور شهید سلیمانی مصداق بارز تروریسم دولتی است

ناگفته های روح الله زم در بدون تعارفِ 20:30

صورت سرخ و نارنجی ایران؛ «کرونا» استان به استان می چرخد

بدون تعارف با روح الله زم

مردم ایران تحت شدیدترین رژیم تحریم هاباویروس کروناجنگیده اند

صورت سرخ و نارنجی ایران؛ «کرونا» استان به استان می چرخد |

رییس جمهور بولیوی هم کرونا گرفت

دکتر ولایتی به سید محسن نبوی تسلیت گفت

واگذاری سواحل جنوبی و جزیره کیش به چینی ها تکذیب شد

تأکید آیت الله خوشوقت بر حفظ چادر و حجاب برای تمام خانم ها/ چادر معمولی را تغییر ندهید

موسوی: صلح و دوستی از شاخص های بزرگ فرهنگ ایرانی اسلامی است

تصادف هولناک با 6 کشته و 2 مصدوم در مسیر قزوین-آبیک

ترور شهید سلیمانی مصداق بارز تروریسم دولتی است

آیت الله محقق داماد: مرحوم آیت الله نبوی عمری را در کمال قناعت و با موفقیت در گفتگوهای علمی سپری کرد

ویدئو / آشفتگی جامعه با حرف های ضد و نقیض درباره کرونا

تایید حکم حبس ابد رهبر اخوان المسلمین مصر

آیت الله آملی لاریجانی درگذشت آیت الله نبوی را تسلیت گفت

پرونده اعتبارنامه منتخب گچساران بسته شد

ویدئو / آشفتگی جامعه با حرف های ضد و نقیض درباره کرونا

ترور شهید سلیمانی مصداق بارز تروریسم دولتی است

نظر قرآن درباره جدایی دین از سیاست چیست؟/ واکاوی پاسخ پرسشی مهم با عینک قرآنی

پرونده اعتبارنامه منتخب گچساران بسته شد

اعلام وجود فساد سیستماتیک در ایران خط تبلیغی دشمن است/ تکمیل پازل مقابله با فساد منوط به روی کار آمدن دولت انقلابی

نامه عضو کمیسیون آموزش به رییس جمهور

صورت سرخ و نارنجی ایران؛ «کرونا» استان به استان می چرخد

پیام تسلیت علی لاریجانی به مناسبت درگذشت آیت الله نبوی

تنها راه مبارزه با تروریسم همکاری بین المللی است

توضیحات یک عضو شورای نگهبان در مورد رد اعتبارنامه تاجگردون

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اردبیل در 24ساعت گذشته

آزادی بیان و زندگی شرافتمندانه ارامنه در اصفهان

ترتیل صفحه 417 قرآن باصدای مصطفی اسماعیل+صوت و متن

آقای نماینده در بیمارستان بستری شد/علت: ابتلا به کرونا

فیلم/ واکنش روح الله زم بعد از مشاهده خبر دستگیری اش در کانال آمدنیوز

عامل اصلی حادثه انفجار نطنز مشخص شد؟

سناریوهای مختلف حادثه نطنز در حال بررسی است

نایب رییس اول کمیسیون اجتماعی مجلس: آماده حمایت از شستا هستیم/ گزارش های ارائه شده نشان از عملکرد مثبت شستا داشت

دستمزد سال 99 کارگران بازنگری می شود؟

رد اعتبارنامه، تضعیف شورای نگهبان نیست/درمورد صلاحیت تاجگردون از ابتدا اختلاف نظر بود

کریمی قدوسی: سوال نکنید تا استیضاح کنیم! / گمانه زنی امام جمعه اصفهان درباره حادثه نطنز / ماجرای استعفا ها در حزب اتحاد ملت / نظر مطهری و زیباکلام درباره قرارداد 25 ساله ایران با چین / ادعای هک شدن موبایل وزیر دفاع اسراییل توسط ایران

واکنش پنتاگون به توافق ایران و سوریه

رد اعتبارنامه، تضعیف شورای نگهبان نیست/درمورد صلاحیت تاجگردون از ابتدا اختلاف نظر بود

آقای نماینده در بیمارستان بستری شد/علت: ابتلا به کرونا

ببینید| روایت سرشبکه آمدنیوز از دستگیری اش

رییس جمهور بولیوی هم کرونا گرفت

قرارداد 25 ساله با چین در مجلس بررسی می شود

پرونده اعتبارنامه منتخب گچساران بسته شد

پلمب یک تالار عروسی در خرم آباد

رییس جمهور عراق از نقش مرجعیت دینی این کشور در مبارزه با داعش تشکر کرد

انتظار انتصابی پخته تر بر مسند توزیع برق هرمزگان

قرارداد 25 ساله با چین در مجلس بررسی می شود

عینک خاص علی صادقی + عکس

نامه به رییس جمهور درباره زمان کنکور سراسری

ببینید| توضیحات خبرنگار صداوسیما درباره ابتلایش به کرونا

فیلم | واکنش روح الله زم به حواشی ایجاد شده درباره تغییر وزنش در زندان

ببینید | وقتی روح الله زم برای اولین بار پس از دستگیری اش کانال تلگرامی اش در مصاحبه تلویزیونی دید

صالحی: سنت ها را برای پیشگیری از کرونا به طور موقت تغییر دهیم

عینک خاص علی صادقی + عکس

درگیری مسلحانه در گچساران تکذیب شد

سیاست خارجی ترامپ مخرب بوده است

مجتبی ذوالنوری: عامل حادثه انفجار نطنز تقریبا مشخص شده است / امام جمعه اصفهان: دوچرخه سواری زنان را ترویج نکنید / این اقدام نوعی بی دینی است

گزارشی از راکت های جدید سپاه

تمام مساجد ازبکستان برای جلوگیری از شیوع کرونا تعطیل شد

اعلام آخرین مهلت ثبت نام آموزش های جامعه قاریان خمینی شهر

ویدیو / روایت روح الله زم از نحوه دستگیری خود در آخرین سفرش از فرانسه + تصاویر منتشر نشده از عملیات دستگیری

سلیمی نمین: اینگونه نبود که فقط وزیر خارجه در قضیه برجام تصمیم گیر باشد

حجت الاسلام ذوالنوری: سناریوهای مختلف حادثه نطنز در حال بررسی است

بدون تعارف با روح الله زم

افتتاح 3 پایگاه امداد و نجات در جنوب استان کرمان در هفته دولت

نامه به رییس جمهور درباره زمان کنکور سراسری و سایر آزمون ها

دقت راکت های سپاه به 7 متر رسید

یک نماینده مجلس: طرح سوال از رییس جمهور به صلاح کشور نیست

این کارها به ملّت ثابت خواهد کرد که انتخاب آنان درست بوده است

ممنوعیت فعالیت مراکز تجمعی در نیشابور، فیروزه و زبرخان

بدون تعارف با روح الله زم مدیر آمدنیوز

اجتماع مجازی دختران انقلاب

بدون تعارف

ظریف دوباره به مجلس می رود

طحان نظیف: پرونده اعتبارنامه منتخب گچساران بسته شد

نامه مهم عضو کمیسیون آموزش درباره زمان کنکور

درخواست واگذاری مدیریت نیروی انسانی شهرداری ها به شوراها

ممنوعیت فعالیت مراکز تجمعی در نیشابور، فیروزه و زبرخان

نکاتی پیرامون پرونده اعتبارنامه منتخب گچساران از زبان عضو حقوق دان شورای نگهبان

مجتبی ذوالنوری: عامل حادثه انفجار نطنز تقریبا مشخص شده است/امام جمعه اصفهان: دوچرخه سواری زنان را ترویج نکنید/این اقدام نوعی بی دینی است

توضیحات روح الله زم درباره نحوه تشکیل آمدنیوز

اقدام جالب خواننده پاپ برای دفاع از خواهرش

عامل حادثه انفجار نطنز تقریبا مشخص شده است

برگزاری نشست های مجازی آزاد اندیشی در هرمزگان

اتفاقات جدید در توس/ آرامگاه فردوسی تبدیل به پردیس می شود؟

طحان نظیف: پرونده اعتبارنامه منتخب گچساران بسته شد

اقدامات گشت ارشاد در راستای تأمین امنیت شهروندان دیده نمی شود

بدون تعارف با روح الله زم

جزییات طرح مجلس برای ارائه سهام عدالت برای جاماندگان

برداشت توت فرنگی در انگلیس + عکس

سازمان ملل متحد، تجلی عدالت محوری و یا ابزاری در دست ابرقدرت ها؟!

سازمان ملل متحد، تجلی عدالت محوری و یا ابزاری در دست ابرقدرت ها؟!