مطالب مرتبط:
سرنوشت مصرف کنندگان کم و سن سال «سیگار»
سرنوشت مصرف کنندگان کم و سن سال «سیگار»
سرنوشت مصرف کنندگان کم و سن سال «سیگار»
سرنوشت مصرف کنندگان کم و سن سال «سیگار»
سرنوشت مصرف کنندگانِ کم و سن سال سیگار
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 خرداد 1399 ساعت 12:352020-05-29پزشكي

سرنوشت مصرف کنندگان کم و سن سال «سیگار»


- فرزانه سهرابی در گفت وگو با ایسنا، در این باره می گوید: 31 می هر سال، سازمان بهداشت جهانی به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات توجه همگان را به مضرات و خطرات استفاده از دخانیات جلب و راهکارهای پیشگیری از مرگ و میر ناشی از آن را مورد بررسی قرار می دهد و به مردم سراسر جهان در مورد اقدامات تبلیغاتی و تجاری شرکت های بزرگ تولیدکننده دخانیات آگاهی رسانی می کند.

وی با بیان اینکه مضرات مصرف دخانیات زمانی آشکار می شود که بدانیم سیگار و تنباکو دومین عامل مرگ و میر در دنیا شناخته شده است، می افزاید: آمارها نشان می دهند نیمی از افراد معتاد به سیگار در اثر مصرف آن جان خود را از دست می دهند و آمار وحشتناک تر اینکه سالانه صدها هزار انسان غیرسیگاری در نتیجه استنشاق دود سیگار جانشان در خطر است، همچنین پیامدهای این امر بر روی کودکان، نوجوانان و جوانان به مراتب سنگین تر است؛ موید این امر آیه 95 سوره بقره است که اشاره بر هر عمل و اقدامی دارد که تهدیدی برای سلامت جسم و روح انسان است به گونه ای که موجودیت انسان را به خطر بیندازد و غایت این امر به خطر افتادن حیات و سلامتی شخص و نزدیکی به هلاکت است که اعتیاد به انواع مواد و دخانیات نیز یکی از همین موارد است.

جوانان هوشیار باشند درحالیکه سازمان بهداشت جهانی شعار جهانی سال 2020 روز جهانی بدون دخانیات را محافظت از جوانان در برابر تبلیغات صنعتی و پیشگیری از مصرف دخانیات و نیکوتین میان آنها اعلام کرده است؛ معاون اجتماعی موسسه کادراس تاکید می کند: رسالت اصلی این سازمان در مبارزه با اپیدمی جهانی دخانیات ایجاب می کند تا به مردم در مورد تاکتیک های دستکاری شده شرکت های بزرگ تولید دخانیات که با انواع تبلیغات صنعتی و تجاری محصولات خود، سعی در جذب مردم، به ویژه جوانان به سمت مصرف سیگار و دخانیات دارند، آموزش هایی ارائه دهد.

بنابر اظهارات وی، سالانه میلیاردها دلار توسط شرکت های تولیدکننده دخانیات صرف تبلیغات می شود تا آنها اینطور القاء کنند که افراد سیگاری آرام و خونسرد، پر زرق و برق و همراه با ارزش های مورد تایید جامعه زندگی می کنند؛ اما در حقیقت سیگار و سایر دخانیات محصولات مهندسی شده ای هستند که اغلب برای ایجاد اعتیاد تولید می شوند و کشنده هستند، به عنوان مثال سیگار به دلیل وجود نیکوتین بسیار اعتیادآور است و ضررهای جدی و جبران ناپذیری بر سلامت افراد دارد، با این حال شرکت های عمده تولید دخانیات این موضوع را تکذیب می کنند.

سهرابی معتقد است که انتخاب شعار سال 2020 سازمان بهداشت جهانی با محوریت محافظت از جوانان در برابر مصرف دخانیات به این دلیل است که سال هاست صنعت تولید دخانیات با استفاده از راهبردهای پرخاشگرایانه اما به ظاهر موجه برای جذب جوانان به سمت دخانیات و محصولاتی با پایه نیکوتین تلاش می کند؛ طراحی و تولید محصولات جدید تا برپایی کمپین های بازاریابی توسط شرکت های تولیدکننده تنها یک هدف عمده را دنبال می کند و آن جایگزینی میلیون ها انسانی که هر ساله در اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند با مصرف کنندگان جدید که اغلب جوانان هستند، است.

راهبرد سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به این تاکتیک منظم و تهاجمی صنعت دخانیات، جذب نسل جوان برای سال 2020 و درگیر کردن جوانان برای مبارزه با دخانیات است؛ سازمان بهداشت جهانی رسیدن به این هدف را با استفاده از افشای تاکتیک های تبلیغات صنعتی شرکت های بزرگ دخانی مانند معرفی محصولات جدید و طعم دهنده های دارای نیکوتین همراه با افزایش دانش و آگاهی جوانان در مورد مضرات مصرف دخانیات و به ویژه سیگار توصیه می کند.

معاون اجتماعی موسسه کادراس ضمن طرح این پرسش که شرکت های بزرگ تولیدکننده دخانیات و صنایع وابسته به آن چگونه جوانان و ذهن آنها را نسبت به مصرف آن دستکاری و هدایت می کنند؟ ادامه می دهد: به نظر می رسد شرکت های بزرگ تولیدکننده دخانیات مدام محصولاتی جدید و بر اساس ذائقه نسل جوانان را راهی بازار می کنند و محصولات خود را در محیط هایی که جوانان بسیار حضور دارند به طور بسیار صنعتی و حرفه ای تبلیغ می کنند.

امروزه این شرکت ها در تولید محصولات خود از تاکتیک هایی مانند استفاده از انواع طعم دهنده ها در تنباکو و محصولات دارای نیکوتین استفاده می کنند که برای جوانان جذابیت دارد و در عین حال مضرات مصرف دخانیات را در ظاهر پنهان می کند، همین امر سبب می شود تا مصرف دخانیات برای جوانان جذاب تر و باعث ترغیب ناخودآگاه آنها در دست کم گرفتن خطرات مربوط به مصرف دخانیات بر سلامتی شود.

سهرابی با اشاره به اینکه نقش صنعت تبلیغات در معرفی محصولاتی که به عنوان جایگزین در کاهش آسیب سیگارهای معمولی که اثربخشی آنها هنوز اثبات نشده بسیار پررنگ است، بیان می کند: در واقع استفاده از افراد مشهور و دارای چهره که برای جوانان به عنوان الگو هستند در بازاریابی فروش محصولات خود به همراه استفاده از قدرت فضای مجازی مانند اینستاگرام شکل نوینی از بازاریابی و تبلیغ را عرضه می کند که مخاطب اصلی آن نوجوانان و جوانان هستند.

به نظر می رسد شکل نوینی از فروش محصولات دخانی دقیقا در مکان هایی که جوانان در آن مکان ها در رفت و آمد هستند مانند نزدیکی مدارس، رستوران ها، کلوپ های بازی و یا بازاریابی غیرمستقیم محصولات دخانی در فیلم ها، نمایش های تلویزیونی، نمایش های پخش آنلاین در حال گسترش است.

شعار سازمان بهداشتی چهانی چه پیامی دارد؟ وی معتقد است که انتخاب شعار محافظت از جوانان در برابر تبلیغات صنعتی و پیشگیری از مصرف دخانیات و نیکوتین میان آنها برای روز جهانی مبارزه با دخانیات سال 2020 قصد دارد به جامعه جهانی هشدار دهد که استراتژی های سنتی در مورد مبارزه با دخانیات با ظهور تاکتیک های جدید همراه با تبلیغات هوشمند و بازاریابی صنعتی دیگر کارایی ندارد و نیاز داریم تا به طور مستقیم نوجوانان و جوانان را با پیامدهای منفی و در عین حال جدی مصرف دخانیات آشنا و با تمرکز بر برنامه ها و آموزش های پیشگیرانه آنها را به سمت زندگی بدون دخانیات هدایت کنیم.

چرا سیگار میان جوانان محبوب شده است؟ معاون اجتماعی موسسه کادراس ماده اصلی اعتیادآور دخانیات که فرد را مبتلاء به انواع بیماری ها و اعتیاد به مواد دیگر می کند را نیکوتین عنوان می کند و تصریح می کند: نیکوتین ماده اصلی اعتیادآور سیگار، مخدری محسوب می شود که اثرات آرام بخش کوتاهی دارد و باید گفت بسته به میزان مصرف به شدت اعتیادآور است؛ نیکوتین ناشی از استنشاق دود سیگار، توتون و تنباکو به لحاظ تحریک دوپامین و سروتونین انتقال دهنده های عصبی در مغز، حافظه بلند مدت را افزوده و انجام برخی وظایف ساده را تسهیل می کند.

در واقع آنچه باعث محبوبیت مصرف سیگار میان جوانان شده، تاثیر فوری نیکوتین به مغز است که با افزایش کارایی، کاهش اضطراب و کم هزینه بودن همراه شده است.

سرنوشت مصرف کنندگان کم و سن سال سیگار در بزرگسالی یکی از نظریاتی که به طور کلی در مورد اعتیاد به انواع مواد و دخانیات وجود دارد، فرضیه دروازه است؛ سهرابی با اشاره به این فرضیه می گوید: بر اساس این فرضیه دروازه، استفاده از مواد مخدر در ابتدا با سوء مصرف یک ماده قانونی به طور مثال یک مخدر نرم مانند سیگار شروع می شود و در سیر گسترش و تکامل به مصرف مواد سخت می رسد.

طرفداران فرضیه دروازه ورود به اعتیاد را با سوء مصرف مواد یا داروهای مجاز می دانند.

بر این اساس، مصرف الکل و سیگار در سنین پایین با مصرف مواد و سایر رفتارهای ضداجتماعی در بزرگسالی ارتباط دارد.

اظهارات معاون اجتماعی موسسه کادراس گویای این موضوع است که مرحله نوجوانی به دلیل خودمحوری و عدم درک یکپارچه و صحیح نوجوانان از عواقب مخاطره آمیز رفتارهای خود، مرحله مهمی برای شیوع رفتارهای پرخطر محسوب می شود، به همین دلیل دوره ای پرخطر برای آغاز مصرف سیگار، مواد مخدر، الکل و سایر مواد غیرمجاز است و نوجوانانی که سیگار مصرف می کنند به احتمال زیاد به مصرف مواد گرایش پیدا می کنند.

همه این عوامل در سنین پایین تر می تواند باعث گرایش افراد به مصرف دخانیات اعم از سیگار و قلیان شود.

به عبارتی، فردی که به هر دلیلی در سنین نوجوانی و جوانی به مصرف سیگار تمایل و شروع به مصرف می کند، احتمال می رود به همین دلیل به سمت مصرف مواد اعتیادآور سخت دیگر کشیده شود.

سهرابی معتقد است که وجود دوستان سیگاری، دسترسی آسان به سیگار، تبلیغات گسترده شرکت های تولیدکننده دخانیات مبنی بر اعتیادآور نبودن مصرف آنها و آزاد بودن مصرف آنها در امکان عمومی به عنوان عوامل مهم گرایش به مصرف دخانیات میان نوجوانان و جوانان معرفی شده است.

از طرفی مصرف سیگار باعث ایجاد تغییراتی در رفتار و منش فرد مصرف کننده می شود و او را مستعد مصرف انواع مواد نیز می کند؛ حضور در بین این دوستان پیامدهای ویژه ای دارد که گرایش به انحرافات اجتماعی یکی از آنها است.

در این گونه جمع ها فرد با مواد جدید و آثار آن آشنا می شود و تبلیغات مختلف در مورد مصرف مثبت مواد و عدم اعتیادآور بودن برخی مواد، باعث ایجاد نگرش مثبت در فرد شده و علاوه بر از بین رفتن قبح مصرف مواد، علاقه فرد به مصرف مواد افزایش می یابد.

دختران نوجوانی که به مصرف سیگار گرایش دارند دارای این ویژگی ها هستند وی در بخش دیگری از این گفت وگو درباره گرایش دختران نوجوان به مصرف سیگار می پردازد و ادامه می دهد: در مورد دختران نوجوان به دلیل تفاوت های جنسیتی میان زنان و مردان گرایش به مصرف دخانیات شاید متفاوت باشد.

دختران نوجوانی که تمایل به مصرف سیگار دارند اغلب برون گرا و سرکشند؛ در عین حال عزت نفس و اعتماد به نفس کمتری نسبت به همسالان غیرسیگاری خود خصوصا از حیث احساس توانایی در ساختن آینده شان ابراز می کنند و اغلب از سیگار به عنوان وسیله ای برای پیوند با همسالان شان در پس بهانه هایی چون نگرانی از افزایش وزن و مشکلات مربوط به ظاهر خود استفاده می کنند.

نیکوتین ممکن است حس توانمندی و در نتیجه تقویت اعتماد به نفس کوتاهی به فرد بخشیده و حال او را عوض کند اما همین موضوع بهانه ای برای تداوم اعتیاد فرد می شود.

معاون اجتماعی موسسه کادراس در پایان خاطرنشان کرد: موسسه کادراس (مرکز تحقیقات، رهیافت ها و مطالعات بین المللی مواد مخدر) بر اساس رسالت خود و برای آگاهی رسانی به نسل جوان و اقشار آسیب پذیر در نتیجه اعتیاد با تاکید بر محور پیشگیری از اعتیاد، شعار محو اعتیاد = ما می توانیم را برگزیده است.

انتخاب هوشمندانه این شعار بر اساس این ایده کلی است که اراده انسانی در کنار قوه تعقل و برنامه ریزی هوشمندانه، تنها راه نجات بشریت از اعتیاد و پیامدهای جدی آن بر جامعه است.


کلید واژه ها: دخانیات - سیگار - سازمان بهداشت جهانی - مرگ و میر - جوانان - جهان - مصرف - بهداشت جهانی - مصرف کنندگان - مصرف دخانیات - جهانی - تولیدکننده - سوره بقره - مورد - نشان - نوجوانان - تبلیغاتی - آمار - استنشاق - اقدامات - پیشگیری - وحشتناک - استفاده - گفت وگو - مناسبت - فرزانه - تنباکو - سالانه - سازمان - بهداشت

آخرین اخبار سرویس:
توصیه های جدید WHO برای پیشگیری از انتقال کرونا از طریق هوا

نگذارید مراسم عروسی موجب برگزاری مراسم عزا شود/ لزوم استفاده از ماسک

یافته جدید: انتقال کرونا از طریق هوا منتقل می شود

آژیر «قرمز» کرونا به صدا در آمد/ بازگشت محدودیت ها

تاثیرات صعود به ارتفاعات بر فیزیولوژی بدن/ آرام حرکت کنید تا در امان بمانید

تاثیرات صعود به ارتفاعات بر فیزیولوژی بدن/ آرام حرکت کنید تا در امان بمانید

گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی درباره نحوه انتقال ویروس کرونا

تسکین دلتنگی

روایت یک پزشک از فشار chr(034)زجر تنفسیchr(034) بیماران کرونا بر روحیه پرسنل درمان

تنبلی چشم، عدم تکامل بینایی

روایت یک پزشک از فشار زجر تنفسی بیماران کرونا بر روحیه پرسنل درمان

توصیه های جدید بهداشت جهانی برای پیشگیری از انتقال کرونا از طریق هوا

میوه ای شبیه گردو که 300 برابر شیرین تر از قند+عکس

توسعه الگوریتم هوشمند برای تشخیص و طبقه بندی تشنج

چگونه در یک هفته 2/5 کیلو وزن کم کنیم

سومین داروی روسیه رونمایی شد

طرز تهیه فرنچ تست تخم مرغ | میان وعده ای ساده و فوق العاده خوشمزه

واقعیتهایی از کوبا

علت کمبود مجدد انسولین قلمی در کشور

رونمایی از سومین داروی کرونا در روسیه

هشدار درباره استفاده از محلول ضدعفونی روی موادغذایی

کرونا، تاکنون چند میلیارد برای ایران هزینه داشته است؟+فیلم

گیاهانی برای دفع حشرات آزاردهنده

خواص انبه برای کودکان

مجلس مسیر خدمت رسانی خیرین سلامت را هموار کند/ توجه به موضوع خیرین سلامت در کشور و اثرگذاری آن بر توسعه سلامت

تولد نوزاد از مادر مبتلا به کرونا در قم

روسیه از سومین دارو کرونا هم رونمایی کرد

روسیه از سومین دارو کرونا هم رونمایی کرد

خواص انبه برای کودکان

گیاهانی برای دفع حشرات آزاردهنده

عکس| خطر انتقال کرونا در اماکن مختلف

درمان پارگی منیسک زانو بدون عمل جراحی با 3 تمرین +فیلم تمرینات درمانی

درمان پارگی منیسک زانو بدون عمل جراحی با 3 تمرین +فیلم تمرینات درمانی

نان کاکولی بختیاری + دستور تهیه

تولد نوزاد از مادر مبتلا به کرونا در قم

نظارت گروه های بازرسی بر رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح شهر

خلیلیان: دیدار استقلال و پارس جنوبی به تعویق می افتد/ آبی ها باید مقابل تراکتور بازی کنند

نان کاکولی بختیاری + دستور تهیه

سازمان جهانی بهداشت: کرونا می تواند در فضاهای بسته در هوا شناور شود

3 درمان پوستی که نباید در تابستان انجام شوند

چگونه در یک هفته 2/5 کیلو وزن کم کنیم

نظارت گروه های بازرسی بر رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح شهر

روسیه از سومین دارو کرونا هم رونمایی کرد

محدودیت های تازه در البرز و مازندران و تهران

یک روش هوشمندبرای تشخیص زودهنگام تب مالت با فرمول های ریاضی!

فیلم ا ورود قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) در توسعه زیرساخت های درمانی گلستان

تلاش کادر درمانی زاهدان در گرمای طاقت فرسا + عکس

اوقات فراغت پرخطر در روزهای کرونایی + عکس

رسوایی وحشتناک درباره کرونا / مرگ 3 مرد در 8 سال پیش

زمان عرضه واکسن ایرانی کرونا مشخص شد

آیا خواص نوشابه را می دانید ؟

افزایش آمار مبتلایان و جان باختگان کرونا را نباید گردن مردم انداخت

تکذیب استعفا رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در شرایط تاخت و تاز کرونا

چرا صبح ها کسل هستم؟!

عکس| نکاتی درباره استفاده طولانی مدت از ماسک

تکذیب استعفا رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در شرایط تاخت و تاز کرونا

روش های درمانی مقابله با کرونا و مشابهت ها و تفاوت های آن در دنیا

نوزاد دختری که در آمریکا دوبار به دنیا آمد +عکس

برگشت محدودیت های کرونایی به بازار شهرستان آمل

راز زیبایی مژه ها، همه چیز در ویتامینهاست

چه زمانی برای درد و سوزش گلو و سینه به پزشک مراجعه کنیم؟! / راه های خانگی درمان گلودرد

واکنش سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی به احتمال تعطیلی لیگ برتر

واکنش سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی به احتمال تعطیلی لیگ برتر

آیا خواص نوشابه را می دانید ؟

علت درد و سوزش گلو و سینه + درمان

پدر پیوند کلیه بیمارستان شریعتی درگذشت

گزارشی از تست های استقلال و فولاد دریافت نکردیم

موج دوم کرونا از کی آغاز می شود؟

میوه ای شبیه گردو 300 برابر شیرین تر از قند! + عکس

پدر پیوند کلیه بیمارستان شریعتی درگذشت

تزریق واکسن کرونا در روسیه داوطلبانه خواهد بود

نشانه های سرفه های کرونایی چیست ؟ (سرفه خشک)

کم آبی چه بلایی بر سرتان می آورد؟ /اینفوگرافی

علت لغو نشدن دیدار استقلال و تراکتور اعلام شد

برای قدردانی از زحمات کادر درمان چه کنیم؟ +عکس

نشانه های سرفه های کرونایی چیست ؟ (سرفه خشک)

معرفی بانیان برگزاری 9 مراسم عروسی به مرجع قضایی نهاوند

خلیلیان: دیدار استقلال و پارس جنوبی به تعویق می افتد/ آبی ها باید مقابل تراکتور بازی کنند

آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در جهان+ جدول

برای قدردانی از زحمات کادر درمان چه کنیم؟ +عکس

جداسازی دوقلوهای 2 ساله که از سر به هم چسبیده بودند

تست های مختلف ویروس کرونا چه تفاوتی دارند؟

خلیلیان: دیدار استقلال و پارس جنوبی به تعویق می افتد/ آبی ها باید مقابل تراکتور بازی کنند

کدام ماسک ها ما را در برابر کرونا محافظت می کنند؟

آمار جانباختگان کرونا در آذربایجان غربی رکورد زد/20فوتی در 24ساعت

پدر پیوند کلیه بیمارستان شریعتی بر اثر کرونا درگذشت

پدر پیوند کلیه بیمارستان شریعتی بر اثر کرونا درگذشت

راه های طبیعی برای بهبود حافظه

استخدام مسئول چیدمان آقا در فروشگاه مواد غذایی در اصفهان

علت درد و سوزش گلو و سینه و راه های درمان آن

علت درد و سوزش گلو و سینه چیست؟

ماسک زدن حکیم بوعلی سینا + عکس

شش خوراکی ضد آفتاب برای انواع پوست

چهره پرسپولیسی: بعضی حرف ها از کرونا هم خطرناک تر است

خلیلیان: دیدار استقلال و فولاد به تعویق می افتد/ آبی ها باید مقابل تراکتور بازی کنند

افزایش آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا را نباید گردن مردم انداخت

مدافعان سلامت چشم انتظار همراهی مردم

خلیلیان: دیدار استقلال و فولاد به تعویق می افتد/ آبی ها باید مقابل تراکتور بازی کنند

نماز جمعه این هفته در گلستان اقامه نمی شود

ماسک زدن حکیم بوعلی سینا + عکس

سرنوشت مصرف کنندگان کم و سن سال «سیگار»

سرنوشت مصرف کنندگان کم و سن سال «سیگار»