مطالب مرتبط:
تولید تست تشخیص سریع کرونا ظرف 30 ثانیه/ دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک صادر شد
دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک صادر شد
صادرات دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک
تولید تست 30 ثانیه ای تشخیص کرونا در کشور
خطای 50 درصدی دستگاه های تست سریع کرونا در آمریکا!/فیلم
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 7 خرداد 1399 ساعت 17:362020-05-27دانش

تولید تست تشخیص سریع کرونا ظرف 30 ثانیه/ دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک صادر شد


جلسه 131 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، روز سه شنبه 6 خردادماه 99 به ریاست سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، در انتهای گزارش فعالیت های ستاد نانو سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یکپارچگی توسعه و پیشرفت را از مزیت های ستاد نانو دانست و گفت: در واقع ستاد نانو علاوه بر موفقیت در کسب رتبه چهارم در تولید مقالات بین المللی و جایگاه مهم در ثبت اختراعات (پتنت) حوزه نانو، در صنعتی شدن تولیدات نانو و فرهنگ سازی حوزه آموزش و پرورش نیز موفق عمل کرده است.

عاملی: ستاد نانو علاوه بر موفقیت در کسب رتبه چهارم در تولید مقالات بین المللی و جایگاه مهم در ثبت اختراعات (پتنت) حوزه نانو، در صنعتی شدن تولیدات نانو و فرهنگ سازی حوزه آموزش و پرورش نیز موفق عمل کرده است عاملی با اشاره به نامگذاری سال 1399 از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به عنوان سال جهش تولید گفت: تحقق جهش تولید منجر به افزایش ارزش افزوده و سرعت پیشرفت کشور می شود و صنعت نانو یک صنعت قدرتمند با ارزش افزوده بسیار بالا به حساب می آید.

وی با اشاره به تأکید معظم له بر اینکه عنوان سال ها صرفاً برای همان سال نیست و در واقع آغاز مسیری است برای پیشرفت کشور، ابراز امیدواری کرد: با ایجاد پیوند بین حوزه نانو و جهش تولید شاهد پیشرفت های بزرگ کشور باشیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد تصویب سند ملی نانو گفت: در ستاد نقشه جامع علمی کشور این سند بررسی و نهایی شود و بعد از آن در دستور جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد که می تواند بدنبال ارائه گزارش نانو این امر محقق شود.

عاملی: سند نانو در ستاد نقشه جامع علمی کشور این سند بررسی و نهایی شود و بعد از آن در دستور جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد عاملی گفت: با تصویب سند ملی نانو ظرفیتی برای اختصاص ردیف بودجه به حوزه فناوری نانو ایجاد خواهد شد.

همچنین عاملی تاکید کرد که در توسعه و صنعتی شدن نانو به عوامل زیست محیطی و مولفه های مرتبط با پیشرفت پایدار باید توجه کرد.

تشریح دستور جلسه توسط دکتر کبگانیان در ادامه جلسه منصور کبگانیان قائم مقام و دبیر ستاد علم و فناوری، با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی منبی بر لزوم ارائه گزارش رسمی دستگاه ها درمورد وضعیت علم و فناوری کشور به شورا، گفت: دستور اول این جلسه ارائه گزارش وضعیت فناوری نانو در کشور است که خوشبختانه ستاد نانو از ستادهای فعال در حوزه علم و فناوری در کشور است.

وی ادامه داد: گزارش ستاد نانو در جلسه کمیسیون فناوری و اقتصاد دانش بنیان مورد بررسی اولیه قرار گرفته است و آخرین گزارش نهایی سازی در این جلسه ارائه می شود.

ارائه گزارش وضعیت فناوری نانو در کشور توسط سرکار در ادامه سعید سرکار دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، به ارائه گزارشی از وضعیت فناوری نانو در کشور پرداخت و گفت: برنامه راهبردی اول توسعه فناوری نانو که از سال 1384 تا 1394 بوده به آگاهی بخشی، توسعه منابع انسانی، ایجاد و توسعه زیرساخت و توسعه علم و فناوری تمرکز داشته است و در واقع تمرکز بیشتری به دانشگاه ها برای جذب نیروی انسانی متخصص صورت گرفت.

وی در مورد برنامه راهبردی دوم توسعه فناوری نانو گفت: این برنامه برای دوره ده ساله از 1395 تا 1404 است که بر همکاری بین المللی، توسعه صنعتی و تولید محصولات نانو، تجاری سازی و بازاریابی بین المللی، صادرات محصولات و فناوری تمرکز دارد.

سرکار افزود: بهبود کیفیت زندگی مردم و تولید ثروت از طریق توسعه پایدار فناوری نانو به عنوان چشم انداز و هدف این ستاد در نظر گرفته شده است.

وی حوزه های انرژی، کشاورزی، سلامت و آب و محیط زیست را از حوزه های ملی اولویت دار فناوری نانو عنوان کرد و گفت: برنامه های در دست اجرای ستاد نانو که در قالب 150 فعالیت اجرا می شوند، همگی دارای پیوست فرهنگی و اقتصادی هستند.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو درمورد باشگاه دانش آموزی نانو گفت: در حال حاضر 400 نهاد ترویجی دانش آموزی در سراسر کشور به منظور آموزش نانو به دانش آموزان فعال هستند که یک میلیون و 200هزار دانش آموز آموزش دیده اند که در این زمینه وزارت آموزش و پرورش همکاری خوبی با ستاد نانو داشته است.

وی تجهیز 88 آزمایشگاه دانش آموزی نانو در سراسر کشور را به عنوان یکی از نتایج این آموزش ها عنوان کرد و گفت: این امر باعث شده که دانش آموزان هم به صورت تئوریک و هم به صورت عملی با فناوری نانو آشنا شوند.

سرکار اضافه کرد: همه تجهیزات این آزمایشگاه ها ساخت ایران است که همین موضوع در خودباروری دانش آموزان تأثیر بسزایی داشته است.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو درمورد همکاری های بین المللی و صادرات خدمات و تجهیزات آموزشی نانو تصریح کرد: تجهیز دبیرستان های برخی از شهرهای کشور چین و همچنین برگزاری دوره آموزشی نانو برای 2000 دانش آموز عمانی انجام شده است.

وی گفت: در حال حاضر بیش از 40هزار متخصص در 157 دوره آموزشی ارشد و دکترا در گرایش های مختلف حوزه فناوری نانو  فارغ التحصیل و یا مشغول به تحصیل هستند.

تولید 11هزار مقاله حوزه نانو در کشور سرکار گفت: جمهوری اسلامی ایران در سال 2001 با تولید ده مقاله در حوزه نانو در رتبه 57 دنیا قرار داشت و مفتخریم در سال 2019 با تولید 11هزار مقاله در رتبه چهارم بعد از آمریکا، چین و هند قرار داریم.

وی درمورد کیفیت مقالات نانویی بیان کرد: 4هزار مقاله از این 11هزار مقاله در q1 قرار دارد و کشورمان در رتبه هشتم است.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو خاطر نشان کرد: 38 درصد تولیدات علمی جهان اسلام را مقالات جمهوری اسلامی ایران به خود اختصاص داده و همچنین 270 اختراع داشتیم که 50درصد از این اختراعات مربوط به شرکت های نانو است که این اختراعات ثبت شده است.

وی با اشاره به تحریم کشور گفت: وقتی که درحوزه نانو شروع به کار کردیم به تجهیزات آزمایشگاهی حوزه نانو به دلیل تحریم ها دسترسی نداشتیم اما در حال حاضر این تجهیزات توسط شرکت های داخلی تولید می شود.

سرکار با بیان این مطلب که توسعه صنعتی و تجاری سازی در 3 فاز نانو مواد، رسوخ در صنعت و محصولات هوشمند اجرا می شود، گفت: در حال حاضر 245 شرکت صنعتی دارای محصول نانو در کشور فعال هستند.

وی درمورد تولید فیلترهای نانویی در کشور گفت: در حال حاضر صنعت نیروگاهی، صنعت نفت و پتروشیمی، صنعت کشتی رانی و صنعت هواپیمایی از نانو فیلترهای ساخت داخل استفاده می کنند.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با اشاره به موضوع مقابله با ویروس کرونا گفت: در ابتدای شیوع کرونا ظرفیت تولید روزانه 10هزار ماسک N95 را داشتیم که با تلاش های شبانه روزی بعد از یک هفته به تولید روزانه 25هزار ماسک N95 دست یافتیم.

تولید تست تشخیص سریع کرونا ظرف 30 ثانیه سرکار همچنین از تولید تست تشخیص سریع کرونا خبر داد و گفت: با استفاده از این تست ظرف 30 ثانیه فرد مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده می شود و با پیگیری های متعددی که با بخش علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا صورت گرفته به زودی مجوز تولید انبوه آن صادر می شود.

وی افزود: این دستگاه کاملاً ابداع داخل کشور است و سرعت عمل جواب این تست در پیشگیری از گسترش ویروس کرونا بسیار تأثیرگذار است.

2546 میلیارد تومان ارزش فروش محصولات نانو دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری از درآمد 2،546 میلیارد تومانی از فروش محصولات، تجهیزات و خدمات نانو در سال 97 خبر داد و گفت: طبق آمار، فروش شرکت ها در هر سال تقریباً 2 برابر شده است.

دکتر سرکار در پایان ضمن ابراز نگرانی از کاهش بودجه ستاد نانو در سال های گذشته، پیشنهاد داد: با در نظر گرفتن درصدی از مالیات شرکت های نانو و همچنین با تصویب ساختار مناسب برای ستاد نانو مشکل کمبود و کاهش بودجه حل شود.

ستاری خبر داد: دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک صادر شد در ادامه جلسه دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: فلسفه تشکیل ستادها به منظور حل مشکلات روزمره است و ستاد نانو از زمان تشکیل تا به حال رشد جهشی بسیار خوبی داشته است وی با اشاره به وجود مشکلات صادرات در سا ل های اخیر، افزود: با این حال صادرات کیت تشخیص کرونا صورت گرفته و همچنین برای اولین بار دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک صادر شده است.

تأکید بر کسب یک تا دو درصد سهم بازارجهانی فناوری های نانو توسط فدسی پور همچنین سید حسن قدسی پور معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: خوشبختانه ستاد نانو از ستادهای پیشتاز و فعال در توسعه علم و فناوری کشور است.

وی گفت: امیدوار هستیم به زودی ثمرات فناوری نانو را در حوزه های اقتصادی شاهد باشیم.

قدسی پور با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد سیاست ها و راهبردهای توسعه فناوری نانو در سال 1385 گفت: این مصوبه بر تأمین منابع لازم برای سرمایه گذاری و کسب یک تا دو درصد سهم بازارجهانی فناوری های نانو تأکید دارد.

وی با تأکید بر لزوم تحقق اهداف کلان در اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: همچنین در بخش اهداف نظام بخشی سند نقشه جامع علمی کشور  برای نانو فناوری و میکرو کسب 2درصد از سهم بازار جهانی در نظر گرفته شده است.

 معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فناوری گفت: در واقع با در نظر گرفتن میانگین مصوبه شورای عالی و نقشه جامع می توان امیدوار هستیم یک درصد از سهم بازار جهانی فناوری های نانو کسب شود.

قدسی پور بر رونق صادرات محصولات نانو تأکید کرد و گفت: ضرورت دارد نقاط ضعف در این حوزه شناسایی و برای رفع آن اقدام شود.

تاکید غلامی بر لزوم حمایت از ظرفیت علمی کشور در جامعه جهانی در ادامه جلسه منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ظرفیت های مناسبی در حوزه نانو در کشور ایجاد شده که یکی از آنها که وجود اساتید خوب در حوزه نانو است که به واسطه آن تربیت دانش آموختگان و متخصص در این حوزه انجام شده است.

وی افزود: همچنین با شکل گیری شرکت های دانش بنیان و حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرایط استفاده از دانش آموختگان حوزه نانو فراهم شده است.

وزیر علوم فراهم شدن بستر تبدیل دانش حوزه نانو به ثروت را با توجه به وجود 43 پارک علم و فناوری در کشور، دانست و تصریح کرد: ضرورت دارد حمایت بیشتری از ظرفیت علمی کشور به عنوان یک سرمایه ملی در جامعه جهانی انجام شود که انشالله این رونق ادامه دار باشد.

نوید عنوان کرد: فعالیت 600 پژوهش سرای دانش آموزی در ادامه جلسه مهدی نوید ادهم، دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: با توجه به استراتژی هوشمندانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد نانو سرمایه گذاری مناسبی در بخش آموزش و پرورش انجام شده است.

وی با بیان این مطلب که در حال حاضر 600 پژوهش سرای دانش آموزی فعال هستند، افزود: 83 پژوهش سرا مجهز به تجهیزات آزمایشگاهی هستند که مورد استقبال دانش آموزان قرار گرفته و همچنین باعث نشاط و هویت بخشی دانش آموزان شده است.

نوید ادهم ادامه داد: این پژوهش سراها در حوزه زیست فناوری، سلول های بنیادی، گیاهان دارویی، رشته های علوم دریایی و هواوفضا فعال هستند.

اهمیت بازار داخلی در حوزه فناوری نانو به گزارش سایت قطره و به نقل ازمرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد کسب دو درصد سهم بازار جهانی فناوری های نانو گفت: نباید بازار داخلی کشور را فراموش کنیم و چرخش مالی داخلی هم در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: ضرورت دارد ستاد نانو جلساتی را برای بیان مشکلات و مسئله یابی با حضور صاحبنظران و مسئولان مربوطه برگزار کند.

حقدوست در ادامه برای حل مشکل بودجه ستاد نانو پیشنهاد داد: مصوبه ای به منظور تسهیل این امر در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی به تصویب رسد.

حجت الاسلام محمدیان: از ظرفیت شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ارائه گزارش استفاده شود حجت الاسلام محمد محمدیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد مشکلات بودجه ستاد نانو گفت: از ظرفیت شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ارائه گزارش در جلساتی با حضور مسئولین مربوطه استفاده شود تا دیگر شاهد مشکلات در بودجه حوزه فناوری نانو نباشیم.

کبگانیان: سند نانو در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود کبگانیان نیز در این زمینه گفت: ساختار و ردیف بودجه نیازمند سند ملی نانو است که در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حضور روسای سه قوه درخواست می کنیم ظرف مدت کوتاهی سند رسمی  و ملی توسعه فناوری های نانو تصویب شود.

وی با بیان اینکه، در حال حاضر پیش نویس سند نانو رسمیت نیافته است، ابراز امیدواری کرد: با تصویب سند ملی نانو بودجه مناسب به ستاد نانو اختصاص یابد.

ارائه گزارش طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی توسط مشاور وزیر علوم در ادامه جلسه، حسین رحیمی مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با ارائه گزارشی از عملکرد وزارت علوم در زمینه اجرای طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی، افزود: این طرح بر اساس اسنادبالادستی چون قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوب مجلس شورای اسلامی، مصوبه سیاست­ها و ضوابط اجرایی حاکم بر آمایش آموزش عالی درجمهوری اسلامی، سند راهبردی بخش آموزش عالی در برنامه ششم توسعه و سند دانشگاه اسلامی شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی می شود.

مشاور وزیر علوم به بندهای قانونی ساماندهی مؤسسات آموزشی اشاره کرد و گفت: بر این اساس وزارت علوم به منظور ساماندهی واحدهای آموزش عالی، می تواند مؤسسات آموزش عالی را تجمیع و ادغام کند؛ به نحوی که پاسخگوی نیازهای منطقه ای و منجر به کاهش هزینه های سربار و ارتقای کیفی خدمات شود.

رحیمی قرار گرفتن آمار تعداد دانشجو کشور به 100 هزار نفر جمعیت در ردیف کشورهای صنعتی پیشرفته، بالا رفتن سطح دسترسی مردم به آموزش عالی به عنوان مطالبه همگانی، تجربه بالاترین رشد کمّی چاپ مقالات علمی در سال های اخیر، شتاب رشد شاخص کیفی مقالات چاپ شده در مجلات بین المللی در سال های اخیرو نظایر آن را به عنوان برخی افتخارات و کامیابی های نظام در حوزه آموزش عالی، پژوهش و فناوری نام برد.

رحیمی با تاکید بر ضرورت ساماندهی مؤسسات آموزش عالی خاطر نشان کرد: حضور تعداد کثیری از مؤسسات آموزش عالی که در شرایط فعلی از حداقل شاخص های کیفی و استانداردهای آموزشی برخوردار نیستند، افزایش تعداد دانش آموختگان بیکار به دلیل عدم نیاز بازار کار یا الگوی نامناسب توسعه آموزش عالی، توزیع نامتناسب رشته های تحصیلی مورد نیاز جامعه و.

از جمله دلایل ضرورت اجرای طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی به شمار می رود.

وی گفت: یکی از مقدمات توسعه همه جانبه کشور، پویایی و توانایی دانشگاه ها در انجام امور علمی و مشارکت در توسعه اقتصاد دانش بنیان کشور است؛ چرا که امروزه موضوع بهبود کیفیت آموزش های دانشگاهی، جزء لاینفک گفتارهای سیاسی و اداری کارگزاران مرتبط با مدیریت آموزش عالی کشور است.

از این رو توجه به سازوکارهای لازم برای بهبود کیفیت ضروری است.

جزییات طرح ساماندهی مؤسسات آموزشی مشاور وزیر علوم با بیان اینکه ساماندهی در دو بخش ساماندهی معطوف به مؤسسه و ساماندهی معطوف به رشته اجرا می شود، ادامه داد: ساماندهی معطوف به مؤسسه شامل حدود 90 مؤسسه دولتی حضوری، از 119 مؤسسه موجود و ساماندهی معطوف به رشته شامل تمام مؤسسات خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه ساماندهی رشته ها همزمان با طرح مأموریت گرایی و متناسب سازی رشته ها با نیازها، برنامه ریزی و اجرا می شود، اضافه کرد: تجربه موفق گذشته در داخل کشور از جمله در دانشگاه های بزرگ ایران مانند دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه علم و صنعت نشان می دهد درصورت پیاده سازی صحیح و اصولی این طرح، امکان هم افزایی و افزایش بهره وری آموزش عالی قطعاً وجود دارد.

مشاور وزیر علوم ارتقای کیفی، متناسب­سازی کمی، استفاده بهینه از منابع را از اهداف طرح آمایش آموزش عالی دانست و گفت: فاز اول این طرح منع یا محدود سازی گسترش کمی و اهتمام به ارتقای کیفی در بازه زمانی سه ساله و فاز دوم آن شامل ادغام کمی، تجمیع کیفی و تبدیل تخصصی مؤسسات در بازه زمانی سه ساله است.

رحیمی فاز سوم این طرح را پیاده سازی طرح های هشت گانه آمایش آموزش عالی عنوان کرد و ادامه داد:         پیش ­بینی می­شود در صورت حمایت مراجع قانونی و ذینفع بتوان این طرح را در بازه زمانی پنج ساله اجرایی کرد.

 به گفته وی دانشگاه های پیام نور، علمی کاربردی و فنی حرفه ای و آزاد اسلامی مطابق ضوابط عمومی وزارت عتف، ابتدا به ساماندهی درونی مبادرت می کنند.

رحیمی افزود: به منظور وحدت رویه و انسجام بخشی به روند اجرای طرح در استان های مختلف اصول بیست گانه ساماندهی تدوین و برای هریک از مدل های (تجمیع، الحاق و تبدیل) آیین نامه جداگانه ای تنظیم و به تصویب ستاد آمایش رسید.

وی مدل های ساماندهی در سطح مؤسسات را شامل تجمیع ، الحاق و تبدیل یا تغییر مأموریت نام برد و گفت: در گام اول این طرح؛ ساماندهی از مؤسسات آموزشی حضوری دولتی انجام خواهد شد.

سوزنچی: هر چه سریع تر مشخص شود که ساماندهی مؤسسات به صورت منطقه ای یا استانی باشد ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی گذاری ستاد علم شورای عالی انقلاب فرهنگی، درمورد ساماندهی مؤسسات آموزش عالی کشور گفت: در ماده 3 سند آمایش آموزش عالی پاسخگویی به نیازهای منطقه ای، کاهش هزینه های سربار و ارتقاء آموزش کیفی از اهداف اجرایی سازی ساماندهی موسسات آموزش عالی کشور عنوان شده است.

وی ادامه داد: در ماده 5 سند هم مأموریت گرایی با توجه به سطوح عملکردی ملی و منطقه ای در نظر گرفته شده است.

سوزنچی گفت: ضرورت دارد هر چه سریع تر تعیین تکلیف شود که ساماندهی مؤسسات آموزش عالی کشور به صورت منطقه ای یا استانی انجام شود، اما طبق سند آمایش آموزش عالی به صورت منطقه ای باید انجام شود.

وی ادامه داد: بر اساس سند آمایش آموزش عالی هماهنگی و نظارت بر اجرای سازی مصوبه بر عهده ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور است که ضرورت دارد از ستاد نقشه جامع نماینده ای در جلسات مربوط به ساماندهی مؤسسات آموزش عالی کشور حضور داشته باشد.

تأکید وزیر علوم برای آمایش آموزش عالی در ادامه جلسه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه اجرای طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی را از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است، گفت: این طرح باید به گونه ای اجرایی شود که حواشی آن کاهش یابد چرا که در این موضوع نگاه های بخشی و منطقه ای همراه با مقاومت هایی در برابر اجرای این طرح وجود دارد.

وی با تأکید بر لزوم همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد اجرای نقشه جامع علمی در پیاده سازی این طرح، اظهار کرد: بعد از ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کار منطقه بندی مؤسسات آموزش عالی آغاز شد و در حال حاضر اساس عملکرد وزارت علوم منطقه ای است ولی در اجرای طرح ساماندهی به استانی تقلیل یافته است چرا که در اجرای این مصوبه شاهد بروز برخی اختلافات استانی بوده ایم.

غلامی افزود: در اجرای این طرح به دنبال این نیستیم که یک استان سفید باشد و در استانی دیگر با تراکم دانشگاه ها مواجه شویم از این رو تصمیم گرفتیم در اجرای این طرح استانی با توجه به ظرفیت های منطقه ای عمل کنیم.

وزیر علوم با تأکید بر اینکه بر اساس توزیع رشته ها و حوزه فعالیت های علمی و آموزشی میان استان ها تقسیم شده است، خاطر نشان کرد: اجرای آن بر عهده هیأت امناء است و از آنجایی که هیأت های امناء میان دانشگاه ها مشترک هستند، هم پوشانی ها و دوباره کاری ها را کنترل می کنند.

وی ساماندهی مؤسسات آموزشی دولتی را موجب کاهش اختیارات برخی از دانشگاه های  کوچک و بزرگ دانست و افزود: از این رو در استان ها نباید درگیر طرح های استانی باشیم تا مسئولان استانی را بیشتر هماهنگ کنیم در غیر این صورت شاهد بروز اختلافات میان آنها خواهد شد.

وزیر علوم با بیان اینکه منطقه ای کردن برای دانشگاه پیام نور علی رغم چالش هایی که داشت اجرایی شد، ادامه داد: این طرح برای دانشگاه علمی کاربردی نیز اجرایی شد ولی هیچ محدودیتی برای دانشگاه های فنی وحرفه ای به دلیل توسعه اشتغال ایجاد نکردیم به گونه ای که در 2 سال اخیر حدود 18 مرکز جدید راه اندازی کردیم که 10 مورد آن مربوط به دختران می شود.

غلامی یکی از چالش های پیش رو برای اجرایی کردن طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی را فشارهای نمایندگان مجلس، مسوولان استانی بیان کرد و گفت: این عزیزان تمایل دارند در شهر و روستای خود مؤسسه آموزش عالی تأسیس کنند که این امر امکان پذیر نیست.

تاکید حجت الاسلام محمدیان بر ضرورت تصویب طرح ساماندهی در شورای عالی انقلاب فرهنگی حجت الاسلام محمد محمدیان نیز در این جلسه با اشاره به انگیزه های تعریف شده در سند آمایش گفت: موضوعاتی چون مأموریت گرا شدن دانشگاه ها، رتبه بندی دانشگاه ها، رتبه بندی سنجش، رتبه بندی دانشگاه ها در طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی باید دیده شود.

وی خاطر نشان کرد: در این جلسه انتظار داشتیم که وزارت علوم گزارش کاملی از این سند ارائه دهد و با توجه به گزارشی که ارائه شد این وزارتخانه نیازمند حمایت های شورای عالی انقلاب فرهنگی است تا فشارها را از خود بردارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: زمانی که این طرح مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را داشته باشد رفتار نمایندگان کنترل خواهد شد.

کی نژاد: جذب هیأت علمی بر مبنای توسعه آمایش باشد محمدعلی کی نژاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه با اشاره به سند آمایش آموزش عالی خاطر نشان کرد: هیأت علمی دانشگاه ها بر مبنای توسعه آمایش فعالیت می کنند و بر اساس آن نیز وزارت علوم مجوز جذب را نیز صادر می کند.

انتقاد طهرانچی از توسعه بی رویه مؤسسات آموزشی محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: آنچه که در گزارش وزارت علوم آمده اعتمادبخشی به مؤسسات آموزش عالی است و این در حالی است که در واقع مؤسسات کوچک در یکی از شهرستان ها انتظار دارد که مؤسسه آنها تبدیل به دانشگاه شود.

عاملی: وزارت علوم، نیازمند حمایت کامل و قطعی برای اجرایی شدن طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی است عاملی در پایان جلسه گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیازمند حمایت کامل و قطعی برای اجرایی شدن طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی است.

طرح ساماندهی موجب اعتبار یافتن واحدهای کوچک آموزش عالی، افزایش بهره وری و کاهش هزینه و استفاده بهینه از منابع انسانی می شود.

وی بر تعامل وزارت علوم با ذینفعان طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی تأکید کرد و گفت: در جلسات طرح ساماندهی باید نماینده ای از ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور حضور داشته باشد.

در پایان جلسه با اکثریت قاطع اعضاء ستاد نقشه جامع علمی کشور، طرح ساماندهی آموزش عالی به تصویب رسید.

در عین حال دکتر عاملی تاکید کرد که طرح ساماندهی یک جزء از محورهای هشت گانه طرح آمایش آموزش عالی است که لازم است قبل از اتمام دولت یازدهم در ستاد نقشه ارائه و مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.


کلید واژه ها: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - ستاد نانو - نانو - تولید - سعیدرضا عاملی - انقلاب فرهنگی - آموزش و پرورش - فرهنگ - عاملی - ستاد - فرهنگ سازی - بین المللی - شورای عالی - اختراعات - موفق - حوزه - تولیدات - موفقیت - عالی - دبیر - فرهنگی - شورا - انقلاب - مقالات - گزارش - صنعتی - شورای - آموزش - چهارم

آخرین اخبار سرویس:
تمدید مهلت دفاع تا آبان ماه/تاکید بر ارائه دروس نظری در ترم آتی

دستگاه کنترل رشد تومور مغزی در ایران ساخته شد

عاملی: سهمیه های کنکور از 19 به 3 سهمیه کاهش یافت

مقررات جدید آموزشی برای ترم آینده ابلاغ شد

مقررات جدید آموزشی برای ترم آینده ابلاغ شد/ حضور اساتید در دانشگاه الزامی است

کسب رتبه اول روابط عمومی الکترونیک توسط روابط عمومی دانشگاه شهرکرد برای اولین بار

جذب نیروی امریه

پاسخ دانشگاه خلیج فارس به شورای صنفی دانشجویان در خصوص ناکارآمدی سیستم مدیریت و آموزشی

عاملی: کنکور کارشناسی ارشد و دکتری حذف شود

آمارگیری دانشگاه آزاد از امتحانات بلاتکلیف

6 پیشنهاد بسیج دانشجویی علوم پزشکی اراک برای مدیریت کرونا در موج دوم

تشکیل ​کمیته های تلفیق بین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون های مجلس

ادبیات تنش زا، مذاکره را به بن بست می کشاند

شاه کلید معضلات آموزش، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است

دانشجویان و چالش های امتحانات مجازی

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان تهران بزرگ ابقا شد

واکنش دانشگاه آزاد به اعتراض دانشجویان درباره افزایش شهریه/ تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن های ورزشی

دانشگاه رازی کرمانشاه در جمع دانشگاه های موثر جهان

لزوم تسهیل شرایط اعطای تسهیلات کم بهره و مناسب به دانشجویان

دانشجویان پیام نور اراک تاریخ انقلاب ایران و فرانسه را بررسی می کنند

حمایت بنیاد مستضعفان از اساتید حق التدریس دانشگاه های کشور

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره فرصت مجدد ثبت نام و انتخاب رشته برای شرکت در رشته های پذیرش براساس سوابق تحصیلی «معدل کل دیپلم» دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی سال 1399

دانشگاه رازی در جمع دانشگاه های موثر جهان قرار گرفت

پرواز نورانی ترین شهاب سنگ

رییس دانشگاه لرستان به مشکلات آموزشی دانشجویان رسیدگی کند

دانشگاه رازی در جمع دانشگاه های موثر جهان قرار گرفت

ابتلای 60 هزار و 361 نفر نفر طی 24 ساعت به کرونا در آمریکا

آمارگیری دانشگاه آزاد از امتحانات بلاتکلیف/ سازمان مرکزی رسیدگی می کند

چاپ بیش از 20 مقاله در مجلات معتبر از سوی دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان

جزییات نحوه ثبت درخواست غیرحضوری دانشنامه فارغ التحصیلان

تغییر نکردن زمان آزمون استعدادهای درخشان

ارتباط دانشگاه با جامعه ربطی به بودن یا نبودن حصارها ندارد

جزییات نحوه ثبت درخواست غیرحضوری دانشنامه فارغ التحصیلان

پای چاپگر سه بُعدی به ماه باز شد

عکس متفاوت بهنام بانی

راه اندازی 10 مرکز نوآوری در شبکه فناوری دانشگاه تهران 

ماسک زدن به سبک «برزو ارجمند» و پسرش/ عکس

از قطعی آب تا تغییر زمان آزمون های دکتری و ارشد

ماسک متفاوت «شیلا خداداد» و فرزندانش/ عکس

اختراع پنجره chr(034)ضد صداchr(034)

این جوان 28 ساله بابلی اشک همه را در آورد + عکس

زور آزمایی کنکور با کرونا

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

طراحی و ساخت اپلیکیشن ورزشی در دانشگاه آزاد اسلامی/ جزییات بازگشایی پلکانی ورزش در کشور

آزمایشگاه «همکاراستاندارد» تولیدات لبنی در مرحله پایانی اخذ مجوز/ 3 محصول علیه کرونا تولید شد

پیامبر(ص) در خطبه غدیر 40 بار چه چیزی را گفت؟

از خیابان کتاب تا تغییر زمان آزمون های دکتری و ارشد

اعلام محدودیت یک هفته ای در تهران / هشدار جدی

اعلام محدودیت های یک هفته ای در تهران

ارسال بیش 5000 اثر به جشنواره chr(034)دانشگاه سبز؛ روابط عمومی سبزchr(034)

تشخیص زودهنگام کرونا با دستگاه اندازه گیری اکسیژن در خلط

برنامه کامل دانشگاه ها برای بازگشایی در ایام کرونا

سند همکاری ایران و چین هنوز اجرایی نشده است/عده ای مغرضانه دنبال تبلیغات منفی هستند

300 اختراع به بنیاد نخبگان سمنان ارسال شد

برنامه نیمسال اول دانشگاه ها تصویب شد

جزییات نحوه ثبت درخواست غیر حضوری دانشنامه دانش آموختگان

زمان برگزاری کنکورهای امسال از زبان وزیر علوم

حقایق نخستین دانشمند ناشناخته زن جهان

برنامه دانشگاه ها در تابستان 99 و نیمسال اول تحصیلی آینده

حضور سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی در خبرگزاری آنا

جدال کنکور و کـــــرونا

جزییات تقویم آموزشی دانشگاه سوره/ آغاز کلاس ها از 29 شهریور

جزییات نحوه ثبت درخواست غیر حضوری دانشنامه دانش آموختگان

سرپرستان 4 واحد دانشگاه آزاد منصوب شدند

اختصاص 300میلیارد جهت راه اندازی و تجهیز پاررک های علمی و فناوری سیستان وبلوچستان

همه کنکورها تابستان برگزار می شوند

سرپرستان 4 واحد دانشگاه آزاد منصوب شدند

اقیانوس ماگما در ماه

زمان تخلیه خوابگاه های دانشجویی دانشگاه سمنان از 24 تا 25 تیر است

مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده منصوب شد

برنامه دانشگاه ها در تابستان 99 و نیمسال اول تحصیلی 1400-1399 تصویب شد

نیاز های فناورانه ایران خودرو برای توسعه همکاری با دانشگاه اعلام شد

نظرات مدیران روابط عمومی ها درباره مسائل کلان فراروی دانشگاه ها

مجله نانوساختار در شیمی چگونه برترین نشریه ایرانی در ISI شد؟

برگزاری آزمون دکتری 9 مرداد و آزمون کارشناسی ارشد 16 و 17 مرداد

نخبگان و پژوهشگران خارجی پروانه کار موقت می گیرند

آزمون پایان ترم دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد مازندران مجازی برگزار می شود

درخشش دانشگاه آزاد اسلامی در برگزاری کلاس های مجازی

بازتاب تعویق رویدادی قرآنی در صفحات معارفی رسانه ها

دانشگاه آزاد اسلامی رتبه نخست جهان در برگزاری کلاس های مجازی

مهارت باید جایگزین مدرک در سیاست های استخدامی شود

روابط عمومی های برتر دانشگاه ها و مراکز پژوهشی معرفی شدند

سند همکاری بین ایران و چین هنوز امضا نشده است

سرپرستان 4 واحد دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شدند

مدرک تحصیلی در کنار مهارت اصالت می یابد / لزوم اصلاح نظام آموزشی و سیاست های اشتغالزایی در کشور

ارسال 5 هزار اثر به جشنواره روابط عمومی های برتر دانشگاه ها

زیر آسمان همین شهر / شماره بیست و یکم نشریه دانشجویی «کاری نو» منتشر شد

علمی که بدون آن قادر به راه رفتن و نوشتن نیستید / تجربه زندگی عالی با فیزیک!

حجاب با بخشنامه اجرایی نمی شود

باقر بارانی نیا رییس دانشگاه آزاد میناب شد

جزییات نحوه ثبت درخواست غیرحضوری دانشنامه دانش آموختگان

تولید تست تشخیص سریع کرونا ظرف 30 ثانیه/ دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک صادر شد

تولید تست تشخیص سریع کرونا ظرف 30 ثانیه/ دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک صادر شد