مطالب مرتبط:
ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت
ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت
بدهی 34 میلیارد دلاری شرکت نفت به نظام بانکی/ پیشنهاد صرف بخش اعظم درآمدهای نفتی برای سرمایه گذاری در صنعت نفت
موسوی: آمریکا به جای قضاوت دیگر کشورها به سابقه پلید و سیاه خود بپردازد
وزیر نفت: برنامه های وسیعی برای سال جهش تولید داریم
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 خرداد 1399 ساعت 16:272020-05-25اقتصادي

ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت


به اعتقاد سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، چنانچه کشور از اقتصاد نفتی جدا شود، بهترین بخش اقتصاد برای جبران کمبود درآمدهای نفتی، - معدن و صنایع معدنی خواهد بود؛ چرا که بخش معدن، می تواند به عنوان بهترین جایگزین نفت، با ارزآوری بالا به کمک اقتصاد ایران بیاید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حسین مدرس خیابانی در بازدید از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، با بیان این موضوع، اظهار کرد: همچنین علاوه بر پایش نسبت معادن غیرفعال به فعال در هر استان، سامانه اکتشافات معدنی نیز در دسترس عموم قرار خواهد گرفت تا اطلاعات سریع، متقن و متوازن توزیع شود.

معدن و صنایع معدنی در سال گذشته توانسته است 9 میلیارد دلار صادرات داشته باشد و به همین جهت، می تواند یک منبع قابل اتکا برای جبران کمبودهای ناشی از کاهش فروش نفت باشد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه پتانسیل های بخش معدن و صنایع معدنی، می توانند صادرات بالاتر از 9 میلیارد دلار را برای اقتصاد ایران رقم بزنند، گفت: اگر بخواهیم در حوزه معدن و صنایع معدنی پیشرو باشیم، باید به حوزه اکتشافات به صورت جدی نگاه کرده و در این حوزه فعال تر از گذشته عمل کنیم و این درست نقطه ای است که سازمان زمین سازی و اکتشافات معدنی می تواند نقش منحصربه فردی را ایفا کند.

وی ضمن تاکید بر اینکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، در شرایط کنونی باید متفاوت تر از قبل حرکت کند، یادآور شد: مقام معظم رهبری با نام گذاری سال جهش تولید ، حرکت معناداری را در حوزه تولید کشور تعریف کرده اند و بر این اساس، وقتی صحبت از جهش تولید می شود، انتظار، حرکت فراتر از تداوم روندهای گذشته است و به همین دلیل، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی نیز باید با مدلی متفاوت به حوزه اکتشافات ورود پیدا کرده و در عرصه جهش معدن و صنایع معدنی وارد عمل شود.

این مقام مسئول در وزارت صمت با اشاره به اینکه اعداد و ارقام مرتبط با اکتشافات که در سال 1398 برای اجرا در قالب برنامه سال جاری در نظر گرفته شد، به هیچ عنوان قابل قبول نیست؛ گفت: به دلیل اینکه امسال جهش تولید نام گذاری شده است، سازمان زمین شناسی باید پا به پای سازمان های تخصصی بخش معدن و صادرکنندگان محصولات معدنی، در حوزه اکتشافات نقش آفرینی کند.

جهش تولید در بخش معدن و صنایع معدنی، نیازمند اکتشافات گسترده است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به چهار راهبرد اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در شرایط کنونی اضافه کرد: جهش تولید ، تعمیق و تقویت ساخت داخل ، توسعه صادرات و کنترل واردات و نیز مدیریت و تنظیم بازار ، ازجمله این چهار محور اصلی اقدامات وزارت صمت هستند که در آن، صادرات نقش بسیار جدی دارد.

وی ادامه داد: امروزه اولویت اصلی کشور صادرات و ارزآوری است و باید ارزهای صادراتی را در بخش های مختلف به عنوان مکمل درآمدهای نفتی در نظر بگیریم که در این بخش، حوزه صادرات معدن و صنایع معدنی می تواند نقش آفرینی جدی داشته باشد؛ به خصوص اینکه رییس جمهوری هفته گذشته تاکید بسیاری بر فعال سازی معادن و توجه به معادن کوچک و متوسط داشتند و واگذاری مجوزهای معطل مانده در بخش معدن را به صورت جدی پیگیری می کنند.

تدوین شاخص کارآمدی برای ارزیابی معادن کشور مدرس خیابانی از تدوین شاخص کارآمدی برای ارزیابی معادن کشور خبر داد و گفت: علاوه بر پایش نسبت معادن غیرفعال به فعال در هر استان، سامانه اکتشافات معدنی نیز در دسترس عموم قرار خواهد گرفت تا اطلاعات سریع، متقن و متوازن توزیع شود.

برای تحرک بخش معدن، شاخص کارآمدی باید در تمامی بخش ها تعریف شده و بر این اساس، به معاونت معدنی وزارت صمت ابلاغ شده تا نسبت معادن غیرفعال به معادن فعال را استخراج کرده و استان ها را نسبت به عملکرد خود در این حوزه پاسخگو کند.

وی افزود: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی می تواند با نهادهای عمومی غیردولتی همکاری لازم را به عمل آورد تا بخشی از امور مربوط به حوزه اکتشافات را به عهده بگیرند؛ ضمن اینکه این همکاری به عنوان یک دوره گذار می تواند مورد توجه قرار گیرد و در ادامه آن، بخش های خصوصی و تعاونی نیز نقش آفرینی داشته باشند.

کمیته مشترک اکتشافات معدنی با محوریت سازمان زمین شناسی تشکیل می شود مدرس خیابانی، به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ماموریت داد تا کمیته مشترک اکتشافات معدنی را با محوریت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی و با حضور ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صنعت تشکیل دهد که این کمیته به صورت هفتگی تشکیل جلسه داده و موانع و مشکلات پیش روی حوزه اکتشافات را بررسی کند.

وی تاکید کرد: 40 برنامه تحت هفت محور از سوی معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تدارک دیده شده که با چهار راهبرد وزارت صمت، پیاده سازی خواهند شد؛ ضمن اینکه از این تعداد 10 برنامه کمیت پذیر، انتخاب و به استان ها نیز ابلاغ شده است تا بتوان با مشارکت آن ها، برش های مشخصی را برای نقش آفرینی هر یک از استان های کشور طراحی کرد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ماموریت داد تا به دنبال بازمهندسی در این سازمان باشد؛ به نحوی که مناطق جغرافیایی، عرصه ها و کانی های معدنی را مد نظر قرار داده و با سازماندهی و برنامه ریزی، حوزه اکتشافات را پیش برد.

طراحی سامانه اکتشافات معدنی مدرس خیابانی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت ایجاد سامانه ای به منظور اطلاع رسانی سریع، صحیح، متقن و بهنگام در حوزه اکتشافات تاکید کرد و گفت: این سامانه باید انتشار متوازن اطلاعات را در دستور کار خود قرار داده تا عدالت اطلاعاتی در حوزه معدن و صنایع معدنی برقرار شود.

بخش معدن و صنایع معدنی می تواند همچون صنایع دفاعی کشور، روی پای خود بایستد و حرکت جهش گونه ای را برای پیشرفت تعریف کند، این در شرایطی است که امروز صنایع غیرنظامی کشور نیز باید متناسب با صنایع دفاعی، به مرز استقلال صنعتی نزدیک شوند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت سرمایه گذاری ویژه در حوزه فراهم سازی تجهیزات معدنی تصریح کرد: بخش خصوصی می تواند وارد این عرصه شده و تجهیزات مورد نیاز بخش معدن و به خصوص حوزه اکتشافات را تولید و در صورت ضرورت و نبود مشابه ساخت داخلی، وارد کند.

وی بر ضرورت استفاده از دانش و فناوری روز دنیا در حوزه اکتشافات معدنی تاکید کرد و گفت: امروز دنیا بر روی خط دانش حرکت می کند و بنابراین باید در کنار تجهیزاتی که در حوزه اکتشافات معدنی به کار گرفته می شود، ارتباط موثر و قوی با مراکز دانشگاهی، پژوهشی و تحقیقاتی نیز برقرار شود.

همچنین توجه به مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی در حوزه اکتشافات نیز ضروری است؛ لذا سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران مامور است تا یک واحد سازمانی یا اداره کل را در این سازمان جهت حل و فصل مسائل مرتبط با منابع طبیعی و محیط زیست ایجاد کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت - معدن و صنایع معدنی - معدن - وزارت صنعت، معدن و تجارت - صنعت، معدن و تجارت - صنایع معدنی - اکتشافات معدنی - اقتصاد - اکتشافات - سازمان زمین شناسی - صنایع - جایگزین - سرپرست - بهترین - اقتصاد ایران - مدرس خیابانی - اقتصاد نفتی - کمبود - وزارت - تجارت - زمین شناسی - فعال - نفتی - فروش نفت - پتانسیل - اطلاعات - میلیارد - خیابانی - ارزآوری - صادرات

آخرین اخبار سرویس:
زیرساخت برقرسانی به واحدهای صنعتی کردستان فراهم است

بازنشستگان با حقوق یک میلیون و 600 هزار تومان در همسان سازی 3 میلیون تومان می گیرند

ضرورت شناسایی ظرفیت ها و حرکت در جهت تولید محتوا

تردد بین استانی افزایش یافت

هوشمندسازی جایگاه های عرضه سی.ان.جی/ فقط به خودروهای استاندارد سوخت داده می شود/ رقم حوادث صفر می شود

شکرانه برداشت این خوشه های طلایی

اینجا بوی ایمنی نمی آید

صعود بورس تا کجا ادامه دارد؟

کام مردم «پیشوا» شیرین شد

اقتصاد انگلیس کوچک تر شد!

بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می شود

آمار روزانه مبتلایان به کرونا در آمریکا رکورد زد

واردات عطر هم ممنوع شد

استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی صنعت

اختصاص بیش از 30 میلیارد ریال اعتبار به طرح های مرتع داری

فاصله گذاری اجتماعی در قطار شیراز اصفهان

بورس| صعود بورس تا کجا؟

پُر شدن تخت های بیمارستانی

قیمت دلار بالاتر می رود؟

اوراق ودیعه با سررسید 2 ساله

افزایش قیمت نفت در پی کاهش ذخیره سازی در آمریکا

استانداردسازی مصرف داروبا الکترونیکی شدن نسخ /بدهی 200 میلیاردتومانی دستگاه ها به تامین اجتماعی

استفاده از پساب شیوه ای مطمئن برای تامین آب صنایع سنگان است

مراحل ساخت طلا و جواهرات

حذف آلاینده های نفتی از آب زیرزمینی با کمک پوست گردو

سه هزارو 490 میلیارد ریال اعتبار به گچساران اختصاص یافت

آصفری: مجلس برای دلار 23 هزار تومانی چه کار خواهد کرد؟

سایپا شاهین؛ زیبا، شبه تیبا و البته نه چندان ارزان

درخواست یک نماینده برای بررسی وضعیت بازار ارز در جلسه غیرعلنی

91 کلاس درس در الیگودرز ساخته می شود

گرانی قیر شهرداری ها را با مشکل مواجه کرده است

قالیباف: اگر پول ها به بورس نمی آمد، جای دیگر تورم ایجاد می کرد

مردم نگران پول های خود در حساب کارگزاری ها نباشند

سامسونگ، اپل را 950 میلیون دلار جریمه کرد

جریمه 1.7 میلیارد ریالی محتکر آبگرمکن در تبریز

اینفوگرافیک| با این مدل ماسک زدن کرونا نمی گیرید

پیشنهاد انتشار اوراق ودیعه 2 ساله بانک مرکزی

55 درصد آب شرب مورد نیاز تبریز از محل خط زرینه رود تامین می شود

افزایش 22 درصدی مصدومان کار در استان

آصفری: مجلس برای دلار 23 هزار تومانی چه کار خواهد کرد؟

بخشودگی مالیاتی هدیه ای به مودیان خوش حساب

طلب 256 هزار میلیارد تومانی تامین اجتماعی از دولت

قالیباف: اگر پول ها به بورس نمی آمد، جای دیگر تورم ایجاد می کرد

با این مجازات ها نمی توان از حقوق مصرف کننده در خرید الکترونیکی حمایت کرد!

سایپا شاهین؛ زیبا، شبه تیبا و البته نه چندان ارزان

پیش فروش جدید سایپا و ایجاد صفهای طویل در مراکز تعویض پلاک

محکومیت 3 اخلالگر نظام اقتصادی در فارس

تمامی مراکز گردشگری و اقامتی شهرستان سرعین به تعطیلی کشیده شد / کسب و کارهای متضرر بسته های حمایتی دریافت می کنند

اقتصاد انگلیس کوچک تر شد!

پیاده سازی رویه های هوشمند و نوین در گمرک

آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات به بنگاه های آسیب دیده از کرونا

واردات عطر ممنوع شد

صعود بورس تا کجا؟

معرفی موستانگ شاسی بلند

گیاهی که 300 برابر قند و شکر شیرین کنندگی بدون ضرر دارد

ایران؛ چهل و ششمین تولید کننده طلا در جهان

از امیدواری برای افتتاح قوطی سازی زمزم تا تداوم تعطیلی اسیدسیتریک

امسال یک میلیون تن گندم از اراضی زیرکشت در کردستان برداشت می شود

چرا ریال در هر بحرانی با ریزش مواجه می شود؟

نوسان قیمت نفت تحت تأثیر نشست اوپک پلاس

قیمت مسکن در ارزان ترین نقاط تهران+ جدول/ 25 تیر 99

استانداردسازی مصرف دارو در خراسان شمالی با الکترونیکی شدن نسخ /بدهی 200 میلیاردتومانی دستگاه ها

راه اندازی دامداری نژادهای اروپایی در قزوین با دور زدن تحریم ها

درخواست یک نماینده برای برگزاری جلسه غیرعلنی درباره قیمت ارز

دولت و مجلس جلسه ای درباره مشکلات اقتصادی برگزار کنند

دلار گران تر می شود؟

صعود بورس تا کجا؟

استاندار خوزستان: 12 شهر استان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند

افزایش 5 میلیونی وام بازنشستگان (فیلم)

استاندار: نرخ مشارکت اقتصادی در استان مرکزی به 35 و هشت دهم درصد رسید

کاهش نرخ 12 ارز در بازار بین بانکی

شیفتی شدن معاملات بورس، آری یا نه؟

تولیدکنندگان آلومینیوم در معرض خطر

کدام مستاجران وام ودیعه می گیرند؟ + جزییات

قیمت روز انواع گوشی های سونی در بازار/ 25 تیر 99

استفاده از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی صنعت

تولید باتری لیتیومی که سرعت شارژش پنج برابر سریع تر است

خودروی هیدروژنی جدید هایپریون مرداد ماه عرضه می شود

8.2 میلیارد تومان برای کمک به اجاره نشین های نیازمند اختصاص یافت

راه اندازی دامداری نژادهای اروپایی در قزوین با دور زدن تحریم ها

قیمت روز انواع گوشی های سونی در بازار/ 25 تیر 99

لزوم خودداری از خرید و مصرف گوشت بدون هویت و تهیه شده در مراکز غیرمجاز

قیمت مسکن در ارزان ترین نقاط تهران+ جدول/ 25 تیر 99

چرا ریال در هر بحرانی با ریزش مواجه می شود؟

نماد شرکت بورسی چیست؟

اوپو A12s با نمایشگر 6٫2 اینچ و دوربین دوگانه رونمایی شد+عکس

رشد 30 درصدی خرید تضمینی کلزا از کشاورزان در خراسان رضوی

تقاضای جهانی نفت در سال 2021 رکورد می شکند

ساخت 12 هزار واحد در بخش مسکن ملی در دستور کار است/ کرونا باعث کاهش درآمد شهرداری ها شده است

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز چهارشنبه 25 تیر 99+جدول

هوشمندسازی جایگاه های عرضه سی.ان.جی/ فقط به خودروهای استاندارد سوخت داده می شود/ رقم حوادث صفر می شود

نرخ سود سپرده ها باید «صفر» شود/ 70 درصد سپرده ها برای 5 درصد سپرده گذاران است/ قدرت خلق پول سیستم بانکی ما در تاریخ بی نظیر است

شرایط فروش محدود یک مدل MVM اعلام شد

قیمت روز گوشی موبایل 1399/04/25

نماد شرکت بورسی چیست؟

جزییات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

توزیع 800 بسته معیشتی در آبادان

ایران و چین در حوزه خودرو همکاری می‎ کنند؟

تحویل 40 واحد مسکونی به مددجویان

تولید زباله های پلاستیکی بلای جان محیط زیست

ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت

ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت