مطالب مرتبط:
ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت
ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت
بدهی 34 میلیارد دلاری شرکت نفت به نظام بانکی/ پیشنهاد صرف بخش اعظم درآمدهای نفتی برای سرمایه گذاری در صنعت نفت
موسوی: آمریکا به جای قضاوت دیگر کشورها به سابقه پلید و سیاه خود بپردازد
وزیر نفت: برنامه های وسیعی برای سال جهش تولید داریم
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 خرداد 1399 ساعت 16:272020-05-25اقتصادي

ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت


به اعتقاد سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، چنانچه کشور از اقتصاد نفتی جدا شود، بهترین بخش اقتصاد برای جبران کمبود درآمدهای نفتی، - معدن و صنایع معدنی خواهد بود؛ چرا که بخش معدن، می تواند به عنوان بهترین جایگزین نفت، با ارزآوری بالا به کمک اقتصاد ایران بیاید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حسین مدرس خیابانی در بازدید از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، با بیان این موضوع، اظهار کرد: همچنین علاوه بر پایش نسبت معادن غیرفعال به فعال در هر استان، سامانه اکتشافات معدنی نیز در دسترس عموم قرار خواهد گرفت تا اطلاعات سریع، متقن و متوازن توزیع شود.

معدن و صنایع معدنی در سال گذشته توانسته است 9 میلیارد دلار صادرات داشته باشد و به همین جهت، می تواند یک منبع قابل اتکا برای جبران کمبودهای ناشی از کاهش فروش نفت باشد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه پتانسیل های بخش معدن و صنایع معدنی، می توانند صادرات بالاتر از 9 میلیارد دلار را برای اقتصاد ایران رقم بزنند، گفت: اگر بخواهیم در حوزه معدن و صنایع معدنی پیشرو باشیم، باید به حوزه اکتشافات به صورت جدی نگاه کرده و در این حوزه فعال تر از گذشته عمل کنیم و این درست نقطه ای است که سازمان زمین سازی و اکتشافات معدنی می تواند نقش منحصربه فردی را ایفا کند.

وی ضمن تاکید بر اینکه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی، در شرایط کنونی باید متفاوت تر از قبل حرکت کند، یادآور شد: مقام معظم رهبری با نام گذاری سال جهش تولید ، حرکت معناداری را در حوزه تولید کشور تعریف کرده اند و بر این اساس، وقتی صحبت از جهش تولید می شود، انتظار، حرکت فراتر از تداوم روندهای گذشته است و به همین دلیل، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی نیز باید با مدلی متفاوت به حوزه اکتشافات ورود پیدا کرده و در عرصه جهش معدن و صنایع معدنی وارد عمل شود.

این مقام مسئول در وزارت صمت با اشاره به اینکه اعداد و ارقام مرتبط با اکتشافات که در سال 1398 برای اجرا در قالب برنامه سال جاری در نظر گرفته شد، به هیچ عنوان قابل قبول نیست؛ گفت: به دلیل اینکه امسال جهش تولید نام گذاری شده است، سازمان زمین شناسی باید پا به پای سازمان های تخصصی بخش معدن و صادرکنندگان محصولات معدنی، در حوزه اکتشافات نقش آفرینی کند.

جهش تولید در بخش معدن و صنایع معدنی، نیازمند اکتشافات گسترده است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به چهار راهبرد اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در شرایط کنونی اضافه کرد: جهش تولید ، تعمیق و تقویت ساخت داخل ، توسعه صادرات و کنترل واردات و نیز مدیریت و تنظیم بازار ، ازجمله این چهار محور اصلی اقدامات وزارت صمت هستند که در آن، صادرات نقش بسیار جدی دارد.

وی ادامه داد: امروزه اولویت اصلی کشور صادرات و ارزآوری است و باید ارزهای صادراتی را در بخش های مختلف به عنوان مکمل درآمدهای نفتی در نظر بگیریم که در این بخش، حوزه صادرات معدن و صنایع معدنی می تواند نقش آفرینی جدی داشته باشد؛ به خصوص اینکه رییس جمهوری هفته گذشته تاکید بسیاری بر فعال سازی معادن و توجه به معادن کوچک و متوسط داشتند و واگذاری مجوزهای معطل مانده در بخش معدن را به صورت جدی پیگیری می کنند.

تدوین شاخص کارآمدی برای ارزیابی معادن کشور مدرس خیابانی از تدوین شاخص کارآمدی برای ارزیابی معادن کشور خبر داد و گفت: علاوه بر پایش نسبت معادن غیرفعال به فعال در هر استان، سامانه اکتشافات معدنی نیز در دسترس عموم قرار خواهد گرفت تا اطلاعات سریع، متقن و متوازن توزیع شود.

برای تحرک بخش معدن، شاخص کارآمدی باید در تمامی بخش ها تعریف شده و بر این اساس، به معاونت معدنی وزارت صمت ابلاغ شده تا نسبت معادن غیرفعال به معادن فعال را استخراج کرده و استان ها را نسبت به عملکرد خود در این حوزه پاسخگو کند.

وی افزود: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی می تواند با نهادهای عمومی غیردولتی همکاری لازم را به عمل آورد تا بخشی از امور مربوط به حوزه اکتشافات را به عهده بگیرند؛ ضمن اینکه این همکاری به عنوان یک دوره گذار می تواند مورد توجه قرار گیرد و در ادامه آن، بخش های خصوصی و تعاونی نیز نقش آفرینی داشته باشند.

کمیته مشترک اکتشافات معدنی با محوریت سازمان زمین شناسی تشکیل می شود مدرس خیابانی، به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ماموریت داد تا کمیته مشترک اکتشافات معدنی را با محوریت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی و با حضور ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صنعت تشکیل دهد که این کمیته به صورت هفتگی تشکیل جلسه داده و موانع و مشکلات پیش روی حوزه اکتشافات را بررسی کند.

وی تاکید کرد: 40 برنامه تحت هفت محور از سوی معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تدارک دیده شده که با چهار راهبرد وزارت صمت، پیاده سازی خواهند شد؛ ضمن اینکه از این تعداد 10 برنامه کمیت پذیر، انتخاب و به استان ها نیز ابلاغ شده است تا بتوان با مشارکت آن ها، برش های مشخصی را برای نقش آفرینی هر یک از استان های کشور طراحی کرد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ماموریت داد تا به دنبال بازمهندسی در این سازمان باشد؛ به نحوی که مناطق جغرافیایی، عرصه ها و کانی های معدنی را مد نظر قرار داده و با سازماندهی و برنامه ریزی، حوزه اکتشافات را پیش برد.

طراحی سامانه اکتشافات معدنی مدرس خیابانی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت ایجاد سامانه ای به منظور اطلاع رسانی سریع، صحیح، متقن و بهنگام در حوزه اکتشافات تاکید کرد و گفت: این سامانه باید انتشار متوازن اطلاعات را در دستور کار خود قرار داده تا عدالت اطلاعاتی در حوزه معدن و صنایع معدنی برقرار شود.

بخش معدن و صنایع معدنی می تواند همچون صنایع دفاعی کشور، روی پای خود بایستد و حرکت جهش گونه ای را برای پیشرفت تعریف کند، این در شرایطی است که امروز صنایع غیرنظامی کشور نیز باید متناسب با صنایع دفاعی، به مرز استقلال صنعتی نزدیک شوند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت سرمایه گذاری ویژه در حوزه فراهم سازی تجهیزات معدنی تصریح کرد: بخش خصوصی می تواند وارد این عرصه شده و تجهیزات مورد نیاز بخش معدن و به خصوص حوزه اکتشافات را تولید و در صورت ضرورت و نبود مشابه ساخت داخلی، وارد کند.

وی بر ضرورت استفاده از دانش و فناوری روز دنیا در حوزه اکتشافات معدنی تاکید کرد و گفت: امروز دنیا بر روی خط دانش حرکت می کند و بنابراین باید در کنار تجهیزاتی که در حوزه اکتشافات معدنی به کار گرفته می شود، ارتباط موثر و قوی با مراکز دانشگاهی، پژوهشی و تحقیقاتی نیز برقرار شود.

همچنین توجه به مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی در حوزه اکتشافات نیز ضروری است؛ لذا سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران مامور است تا یک واحد سازمانی یا اداره کل را در این سازمان جهت حل و فصل مسائل مرتبط با منابع طبیعی و محیط زیست ایجاد کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت - معدن و صنایع معدنی - معدن - وزارت صنعت، معدن و تجارت - صنعت، معدن و تجارت - صنایع معدنی - اکتشافات معدنی - اقتصاد - اکتشافات - سازمان زمین شناسی - صنایع - جایگزین - سرپرست - بهترین - اقتصاد ایران - مدرس خیابانی - اقتصاد نفتی - کمبود - وزارت - تجارت - زمین شناسی - فعال - نفتی - فروش نفت - پتانسیل - اطلاعات - میلیارد - خیابانی - ارزآوری - صادرات

آخرین اخبار سرویس:
دانستنی‎ های خودرو | دلایل خروج دود آبی و سفید از خودرو چیست؟

گران فروشی در بازار بدون مشتری خودرو

روش تهیه نان مرغ

دانستنی های خودرو | 10 دلیل برای کاهش قدرت موتور در طول زمان

جریمه آلودگی صوتی به 100 تا 300 هزار تومان افزایش یافت

سفته بازی چیست؟

اعتماد به نفس ملی راه حل مشکلات اقتصادی/ چالش های ریال در زمین دلار

بولسونارو: برزیل به لطف همه گیری کرونا در آستانه رکود اقتصادی است

نباید به وزرا توهین یا تهمتی زده شود /افزایش حقوق بازنشستگان از اول مرداد /آزادسازی سهام عدالت تا عید /پیشخوان

اعلام شرایط بیمه زنان خانه دار

تاثیر نوسانات ارزی بر بازار خودرو

منظور از تراز تجاری چپست؟

لازمه کنترل قیمت مرغ، کنترل قیمت ارز است

فارس من|نوسانات موردی برق در منطقه مهر شهر زاهدان برطرف شده است

لازمه کنترل قیمت مرغ، کنترل قیمت ارز است

پورشه قیمت محصولاتش را کاهش داد

پورشه قیمت محصولاتش را کاهش داد

پورشه قیمت محصولاتش را کاهش داد

تقویت ترانزیت می تواند درآمدهای ارزی کشور را افزایش دهد

جزییاتی از واگذاری 32 هزار میلیاردی سهام شرکت های دولتی به تامین اجتماعی

لازمه کنترل قیمت مرغ، کنترل قیمت ارز است

هزینه های اشتباهات مهندس زنگنه

تولید مواد بهداشتی و خمیردندان

جریمه آلودگی صوتی 100 تا 300 هزار تومان افزایش یافت

تعهدات معوق سایپا 73 درصد کاهش یافت

طرح اقدام ملی مسکن و نحوه تامین مالی آن تا یکشنبه نهایی می شود

وظایف مشاور املاک

مهار آتش سوزی در پتروشیمی شهید تندگویان/ تولید بدون آسیب و توقف

افتتاح پروژه بزرگ سد ماملو / پایان انتظار مردم پیشوا

تبلتی که نمایشگر ثانویه می شود

صادرات گاز روسیه به ترکیه متوقف شد

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اردبیل در 24ساعت گذشته

کارشناسی داوری دیدار صنعت نفت نساجی

جلد روزنامه های ورزشی دوشنبه 23تیرماه

ساخت دستگاه اسکن سه بعدی لیزری

جزییات افزایش یارانه برای افراد تحت پوشش بهزیستی

از وعده تا واقعیت ودیعه مسکن

افزایش سقف وام مشاغل خانگی به 50 میلیون تومان

جزییاتی از واگذاری 32 هزار میلیاردی سهام شرکت های دولتی به تامین اجتماعی

بانک ها بازپرداخت تسهیلات گردشگری را به تعویق بیندازند

آیا دورکاری باعث افزایش آلایندگی می شود؟

شاهین، کوییک-اس و ساینا-اس عرضه می شوند

تعمیرات اساسی در پالایشگاه گاز ایلام آغاز شد

شرایط واریز سهمیه بنزین تیر ماه اعلام شد

جزییاتی از واگذاری 32 هزار میلیاردی سهام شرکت های دولتی به تامین اجتماعی

بانک ها بازپرداخت تسهیلات گردشگری را به تعویق بیندازند

سریعترین خودروهای جهان را بشناسید

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس خوزستان در 24 ساعت گذشته

ایجاد نخستین مرکز بین المللی تیمار حیوانات در بوستان جنگلی چیتگر

سقف وام مشاغل خانگی 50 میلیون تومان شد

دانستنی‎های خودرو | دلایل خروج دود آبی و سفید از خودرو چیست؟

تخریب 92 مورد تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کرج

تست های تشخیص کرونا چقدر اعتبار دارند؟

واگذاری پساب تصفیه خانه سرخه به شرکت کربنات سدیم

839 تک آهنگ در بهار امسال مجوز گرفت

پردازش طلا و نقره در کارخانه ذوب شمش

سریعترین خودروهای جهان را بشناسید

قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو در روز یکشنه 22 تیر 99

آیا دورکاری باعث افزایش آلایندگی می شود؟

تست های تشخیص کرونا چقدر اعتبار دارند؟

سریعترین خودروهای جهان را بشناسید

کارت بازرگانی تعلیقی در صورت رفع تعهد ارزی دوباره فعال می شود

استخراج رمز ارز در ایران با دو نوع تعرفه انجام می شود

ابتکار ضد کرونایی شهرداری /گزارش تصویری

پیش فروش محصولات سایپا از دوشنبه 23 تیر 99 + شرایط

سریعترین خودروهای جهان را بشناسید

پرواز هواپیماهای شهباز در طهران

افتتاح تونل کندوان

پلوی شیرازی روی میز سازمان جهانی گردشگری

امید زاهدانی ها به رفع کمبود آب شرب تا نیمه مرداد ماه

رشد افسانه ای یا منطقی

تأثیر کرونا بر امنیت سرمایه گذاری

زیان 14500 میلیارد دلاری خشونت بر اقتصاد جهان

مالیات خانه های خالی افزایش می یابد

چرا خیابان های شیراز چند نام دارند؟

خرید تضمینی محصولات کشاورزی با فاصله گذاری و ماسک و دستکش

مذاکره با وزارت بهداشت برای تأمین هزینه درمان بیماران کرونایی

زمین خواران و سودجویان در کرج آرامش نخواهند داشت

جدول/ قیمت خرید پایه نگهدارنده گوشی

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

آغاز عملیات تقاطع غیرهمسطح بزرگراه کشوری اصفهان با مشارکت ارتش

تست های تشخیص کرونا چقدر اعتبار دارند؟

تولید خاویار برای اولین بار در خراسان رضوی

آغاز عملیات تقاطع غیرهمسطح بزرگراه کشوری اصفهان با مشارکت ارتش

طرز تهیه نان مرغ

توزیع کیسه های پارچه ای بین روزبازارهای کرج

کرونا/ ابتلای 83 درصد کارکنان یک شعبه بانک در قزوین

دهن کجی ایران به تحریم های آمریکا

ارزش سهام عدالت بروز رسانی شد

پیش فروش محصولات سایپا 23 تیر آغاز می شود

طرز تهیه نان مرغ

کشف انبار کالای قاچاق در کرج/ یک نفر دستگیر شد

نخستین پرواز تبریز-استانبول از فرودگاه تبریز انجام شد

تاکید بر حل مشکلات کشور و مردم

پیش فروش محصولات سایپا 23 تیر آغاز می شود

عربستان: حجاج بدون مجوز جریمه می شوند

تمهیدات بانک پارسیان برای کاهش مراجعات حضوری مردم به شعب

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/22

استخدام دکتر دامپزشک در یک شرکت بازرگانی در تهران

قرص یا آمپول باعث رشد قد می شود؟

ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت

ضرورت جایگزینی بخش معدن به جای نفت