مطالب مرتبط:
پاسداشتی شاعرانه برای روز قدس در فضای مجازی
اعلام اقدامات انجام شده در فضای مجازی به مناسبت روز جهانی قدس
سه اثر هنری با محوریت روز قدس در حوزه هنری زنجان تولید و در فضای مجازی منتشر شد
بازتاب روز جهانی قدس میان کاربران فرانسوی زبان در فضای مجازی
برگزاری مسابقه تولید محتوا ویژه روز قدس در فضای مجازی سقز
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 15:422020-05-23سياسي

پاسداشتی شاعرانه برای روز قدس در فضای مجازی


جمعی از شاعران ایران و هندوستان و افغانستان در شب شعری مجازی به پاسداشت روز قدس پرداختند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر، - جمعی از شاعران ایران و هندوستان و افغانستان در شب شعری مجازی به پاسداشت روز قدس پرداختند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، شب شعر بزرگ شاعران قدس با حضور بیش از شصت شاعر از ایران، هندوستان، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان و همزمان با روز قدس در گروه مجازی هندیران با مدیریت علیرضا قزوه برگزار شد.

در ابتدای این جلسه قزوه مثنوی تازه ای را که برای قدس سروده بود برای حاضران به اشتراک گذاشت: آی چاووش بخوان! موسم چاووشی هاست نوبت باده ی گلرنگ خطرنوشی هاست آی چاووش بخوان بانگ حسینی امشب یادی از قدس کن و شور خمینی امشب آی چاووش بخوان شور حجاز است اینجا دل سوی قبله ی اول به نماز است اینجا ما همه گوش به زنگیم و همه چشم به راه هر که دارد هوس کرب و بلا بسم الله شام از کرب و بلا می گذرد، می دانی؟ قدس از خون خدا می گذرد، می دانی؟ قدس طشتی ست پر از خون حسین (ع) و یحیی سنگفرشش همه خونین شده در عاشورا قدس خود جوشش خون سر یحیای نبی ست قدس خود شام غریبان حسین ابن علی ست هله چاووش ببین! لشکر شام است اینجا بر سر نیزه سر پاک امام است اینجا گرد گودال پر از کوفی و شامی شده است قدس بازیچه ی یک مشت حرامی شده است گرد گودال پر از شمر و سنان می بینم گرگ ها را همه در رخت شبان می بینم قبله ی اول ما خانه دزدان شده است شام یک بار دگر باز چراغان شده است قدس چاهی شده و یوسف ما در چاه است هان به شب تاب بگو عمر شما کوتاه است ماه در چاه به زندان شما می خندد به شب شوم پریشان شما می خندد خبر تازه چه داری هله چاووش بگو همه تن عقل و جنونم، همه تن هوش بگو هله چاووش بگو از دل طوفانی ما خبر تازه چه داری ز سلیمانی ما؟ کشتی نوح رها در دل طوفانی ماست سند قدس همین خون سلیمانی ماست خبر این است سلیمان سوی قدس آمده است یوسف از مصر به کنعان سوی قدس آمده است خبر این است که داوود زره ساخته است موسی از طور به همراهی مان تاخته است آسمان باز همه طیر ابابیل شده ست شام تا قدس پر از لشکر سجیل شده ست بر سر شام یزیدان هله فریاد شویم خطبه ی شب شکن حضرت سجاد شویم شام، قدس است و شما شب شکنانید همه هان نترسید! بتازید و بمانید همه هله چاووش بخوان صبح ظفر نزدیک است شام می لرزد و لبخند سحر نزدیک است آه زینب! به سوی شام تو خواهیم آمد همه با پرچمی از نام تو خواهیم آمد بعد عباس علی باز علمدار توایم اذن میدان بده ای سرور ما! یار توایم این همه یار و علمدار، چه می فرمایی؟ سید و سرور و سالار!! چه می فرمایی؟ هله ای قوم مبادا ز سر اندیشه کنید روز میدان شده در خون خدا ریشه کنید دست از سر نشناسید چو عباس علی لحظه ای دل بسپارید به اخلاص علی (ع) هله یاران علی (ع) یار شما باد علی (ع) قدس تیغی ست که در دست شما داد علی (ع) مگذارید زمین تیغ علی (ع) را امروز مرد خالی نکند پشت ولی را امروز ما همه پشت علی (ع) پشت ولی اللهیم همه از عاقبت راه علی (ع) آگاهیم.

1و ل خردادماه 1399- علی رضا قزوه در ادامه سید سکندر حسینی شاعری از اهالی افغانستان شعری به این شرح قرائت کرد: خورشید ز دوش قله بالا می رفت موسای کلیم سمت سینا می رفت از دامن این خاک مقدس یک روز پیوسته دعا به عرش اعلی می رفت با جوشن و عهد و ندبه تلقین می کرد همراه کمیل نیز تمرین می کرد تا زنده کند دوباره عاشورا را یاد از غم و اندوه فلسطین می کرد در قدس که باغ های زیتون گل کرد از نام شهید قطره ی خون گل کرد در دامن سینا که بذر لیلی افشاند از هر وجبش هزار مجنون گل کرد روزی که دل شکوفه ها خونین شد یک کوفه و چند کربلا خونین شد وقتی که گلوی قدس را تیر زدند محراب مقدس خدا خونین شد در ادامه شعر سپیدی از شاعر و نویسنده معاصر ابوالقاسم حسینجانی ارائه شد: تا وقتی که دیگران.

این سرابی که به تو می دهند آب نیست پلک هایت را بتکان، فلسطین! تا وقتی که دیگران به جای تو فال می زنند تا وقتی که دیگران به جای تو بال می زنند تو هیچ وقت برنده نخواهی شد! تعریف تازه یی، دست و پا کن تصمیم تازه یی بگیر وگرنه، تعریف دیگران -تصمیم دیگران- همه بود و نبودت را، خواهد گرفت! شیطان اگر چه موافق نیست منافق هم نیست این آب دزدکان همه جایی، اما همه تردستی های تزویر را روانند مثل آب تصمیم تازه یی بگیر تعریف تازه یی، دست و پا کن وگرنه، تعریف دیگران -که کم هم نیست- هر روز تحریف تازه یی ست! با این سوداگران صنعت نعل و میخ هیچ گاه به هیچ کجا نمی شود رسید گریه هاشان را با تو تقسیم می کنند خندههاشان را با دگران- این خوش خدمتان خوش خط و خال!.

چیزی مقدس تر از کفر نیست وقتی به شیرینی شیطان را نشانه رفته ای: فمن یکفر بالطاغوت، و یومن باالله- فقداستمسک بالعروه الوثقی!.

امنیت، در جایی که ایمان نیست بی معنی ست هر چند شورایش را، هم که داشته باشند! قانون، دروغ بزرگی ست وقتی که -هیچ وقت- نیست! و دروغ: فراوان ترین قانون در هر کوچه و کانون.

پلک هایت را- بتکان فلسطین! از خارزار نمی شود انگور چید این سراب برای تو آب نمی شود.

ابراهیم حسن لو دیگر شاعری بود که در این نشست به قرائت شعر پرداخت: ای قدس جانت سوخت من هم می سوزم بی تابی شرمگینی وجودم را فراگرفته است این شعرنیز تنهایک لالایی است برای کودکانت که امروزراندیدنت لالای شهرغربت ای قدس! مراببخش که نظاره گرت بودم شب وروزبرسرت آتش بارید کاری برایت نکردم ازغیرتم شرمگینم چراجانم برنیامد کودکانت رادرآتش دیدم زنانت هستی شان را نالیدند ومن زنده بودم آی قدس! ازفرزندانت شرمندهام شرم همه ی جهان رابه دوش می گیرم قدس! جهان راببخش ازانسان شرمگینم این شرم مرامی کشد قدس! جهان راببخش.

در ادامه خانم سیده فاطمه صغری زیدی شاعری از هند شعر خود را در گروه قرار داد: فلسطین قلم هنوز ز زخم تو می شود خونبار به رنگ خون شده الفاظ شعر من انگار کجا نشسته ای ای عهده دار عقل و شعور که دم از آمدن صلح می زنی هر بار به خاک و خون تن رنجور کودکان غریب به غم نشسته ببین مادری به روی مزار بیان قصه نمرود و آتش کوه است خلیل در دل این آتش جفا پیکار خرابه، خون، تن بی سر، اسیر دست جفا به چشم من همه کرب و بلا شود تکرار کنار قبر پدر آرمیده یک دختر پدر که رفت شده همدم تو سنگ مزار هنوز قصه ایتام کوفه دیدنی است آناالیتیم که می گفت طفل در آوار شبی که زینت سقفش شده گلوله و توپ شده اسیر غم و دود صبح تیره و تار به حسرت شب پر از ستاره های امید چه چشم ها که به خون گشته تا سحر بیدار ببین که زخم فلسطین چه تازه مانده ولی دوای زخم تو باشد به دست حضرت یار هنوز جمله ی سردار مانده در گوشم مسیر لشکر قدس است، قدس محنت بار حریم امن خدا می شود دوباره حرم دوباره قصه معراج می شود تکرار چه سامری و چه جالوت ها که خاک شدند اسیر گور شود صهیون جنایتکار به دست حضرت طالوت شد عدو در بند بدان که می شود این بار واقعه تکرار دوباره طیر ابابیل می رسند از راه مسیر لشکر اسلام می شود هموار در ادامه شعری از خانم عارفه دهقانی شاعره ایرانی در گروه قرار گرفت: می چکد قطره قطره در پایت دانه های تکیده زیتون میپرد دانه دانه از دستت قطره های به هم تنیده ی خون ای که آزاد کرده ای ما را از شبیخون خودپرستیها کاش جبران کنیم و پر بزنی از حصار مثلث صهیون نچشیده ست طعم شیرین را چقَدَر سینه ات پر از لیلاست چقدَر تیشه خورده این فرهاد چقدَر سنگ خورده این مجنون در صدایت که پر شد از باران در سکوتت که سبز شد در باد *عطر یحیی رسید تا دریا روح عیسی شکفت در هامون آه قدس! ای سرای آزادی در نفسهای توست آبادی دور باد از تو هرچه جز شادی لحن داوودی ات چرا محزون!؟
کلید واژه ها: افغانستان - روز قدس - شاعران - هندوستان - چاووش - شاعر - مجازی - شب شعر - بخوان - ایران - خبرنگار - علیرضا قزوه - گزارش - فضای مجازی - تاجیکستان - شعری - علیرضا - برگزار - اشتراک - چاووشی - مدیریت - خمینی - حسینی - گلرنگ - مثنوی - گروه - نماز - حضور - باده - نوبت

آخرین اخبار سرویس:
اهمیت و جایگاه مجلس شورای اسلامی از منظر امام خمینی (ره) + فیلم

اعلام خبر مهم اضافه شدن 100 شناور تندروی جدید به یگان دریایی ایران توسط سردار سلامی+فیلم

برگزاری نمایشگاه های کتاب ویژه بزرگداشت سالروز رحلت امام(ره)

پلمپ یکی از رستوران های خرمشهر به علت برگزاری مراسم عروسی

استخدام دو نفر متخصص برند هایک ویژن آقا در شرکت شاهین دید سهند

ضعف های مجلس دهم بیش از حد از سوی صداوسیما بزرگنمایی شد/ در حق مجلس دهم جفا شد

ترامپ دستور اجرایی علیه «رسانه های اجتماعی» را امضا کرد

کرونا باعث همبستگی اجتماعی در جامعه شد

استخدام منشی خانم با حقوق ثابت و بیمه در شرکت کارا بهین فرآیند مانا

نحوه حضور دانشجویان در خوابگاه ها/افزایش طول امتحانات پایان ترم

آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده خاییز/ درخواست کمک مسئولان کهگیلویه برای مهار آتش

روحانی روز ملی جمهوری آذربایجان را تبریک گفت

ادعای دسترسی به واکسن کرونا تا اواسط مرداد

دستور قاطع رهبر انقلاب به مجازات شدید پدر رومینا + عکس

دلایل حرام خوری

تغییر چهره آقای خواننده بعد از عمل زیبایی + عکس

ترامپ دستور محدودیت رسانه های اجتماعی را امضا کرد

ویدئوی کشف 400 خودرو صفر کیلومتر احتکار شده

قوای محرکه و بومی سازی قطعات

تغییر چهره آقای خواننده بعد از عمل زیبایی + عکس

این هتل می خواهد جا پایِ برج جهان نما بگذارد؟

تبریک نماینده ولی فقیه در سپاه قدس به قالیباف

تغییر چهره آقای خواننده بعد از عمل زیبایی + عکس

رییس مجلس یازدهم مشخص شد

تاجرنیا: مجلس جدید شرایط ارتباط با دنیای بیرون را فراهم کند

پیام تبریک امیر سرتیپ حاتمی به قالیباف

لزوم تکمیل سد شفارود تا سال 1400

توزیع بیش از 800 هزار غذای گرم بین نیازمندان تهرانی

فیلم/ سرقت بهرام افشاری از طلافروشی در سریال «دل»

صلح و سازش در 100پرونده بیش از 100میلیون تومانی در استان همدان

تداوم همدلی

انتقاد از لابی گری ها برای عضویت نمایندگان در کمیسیون ها

مردم امریکا در مورد دین اسلام چه می دانند؟

چطور در زمان کرونا روابط خود را با دیگران حفظ کنیم؟

فضائل آسمانی|ماجرای خلقت نوری پیامبر و امیرالمؤمنین

ایران به قدرت خود اعتماد و یقین دارد

نماینده ولی فقیه در خوزستان حل مشکل جاده احمدفداله دزفول را خواستار شد

روحانی، رییسی و قالیباف بهم رسیدند /قاب عکسی که شاید در حسینیه امام خمینی به ثبت برسد

قلع و قمع ساختمان های غیراستاندارد در شهرقدس

ربیعی: ایران در کرونا زمین نخورد / کووید 19 را کنترل کردیم

پیام برادر به برادر/ آملی لاریجانی به علی لاریجانی تبریک گفت

شکست سنگین میرسلیم در کسب ریاست مجلس

رونمایی از تندیس فرشته مهر و گرامیداشت شهدای سلامت

لغو ماراتن بوستون پس از 124 سال برگزاری مداوم

انتقاد از توصیف قهرمان هالیوودی در شعر آیینی!

پاسخ دندان شکن سخنگوی وزارت خارجه به chr(034)هوکchr(034)

انتقاد از توصیف قهرمان هالیوودی در شعر آیینی!

طرز تهیه کیک زعفرانی خوشمزه خانگی

مسیر تولید خودرو کم مصرف هموارتر شد

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 10 خرداد 99

احداث هتلی جدید در حریم چهارباغ عباسی

لغو ماراتن بوستون پس از 124 سال برگزاری مداوم

واعظی انتخاب قالیباف به ریاست مجلس را تبریک گفت

هم خوانی مجازی با علیرضا قربانی در روزگار کرونا

ترامپ دستور اجرایی علیه «رسانه های اجتماعی» را امضا کرد

پاسخ دندان شکن سخنگوی وزارت خارجه به «هوک»

زن محجبه در بریتانیا قاضی شد

دولت در انتشار اوراق قرضه به قانون توجه ندارد

زن محجبه در بریتانیا قاضی شد

طرز تهیه رولت خامه ای خانگی

پیشنهاد یک وکیل برای کاهش قتل های ناموسی

کرونا باعث همبستگی اجتماعی در جامعه شد

پرستار هرمزگانی در پی ابتلا به کرونا درگذشت

ترامپ دستور اجرایی مربوط به محدودیت رسانه های اجتماعی را امضا کرد

تسلیت جمعی از علمای فارس در پی درگذشت آیت الله محجوب جهرمی

هیچ کرونایی در تهران پُشت در بیمارستان نماند

واکسن کرونا ساخته شد / خبر خوش مردادماه واکسن توزیع می شود

اقامه نماز جمعه در 17 نقطه از استان مرکزی

زوجی که به یک جشن عروسی قانع نشدند!

یاری خیران پایانی بر غم «حاجیه خانم»/ «حاجیه خانم» در انتظار یک سقف

پاسخ قاطع سخنگوی وزارت خارجه به chr(034)هوکchr(034)

صدور فرمان اجرایی ترامپ علیه شبکه های اجتماعی در آمریکا

استاندار تهران: هیچ کرونایی پشت در بیمارستان نماند

مجلس یازدهم به دنبال کاستن از گرفتاری های معیشتی مردم باشد

بازگشت مجلس به راس امور با قالیباف+عکس

اعلام زمان برگزاری مراسم تشییع پیکر مرحوم آیت الله محجوب جهرمی

اخبار کوتاه خبر23 سیمای گلستان، 8خرداد

بازدید نماینده، ولی فقیه در خوزستان از روستای محروم «احمدفداله» +عکس

آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده خاییز/ درخواست کمک مسئولان کهگیلویه برای مهار آتش

فضای سرپوشیده ضریح مطهر حرم رضوی هنوز بسته است

شرایط مرخصی های استحقاقی و استعلاجی کارگران در قانون

فتاح: قم در مبارزه با کرونا عملکرد خوبی داشت

اجرای کنسرت آنلاین علیرضا قربانی در تالار وحدت

جزییات سوابق اعضای هیئت رییسه مجلس یازدهم

تامین اجتماعی: افزایش حقوق بازنشستگان در واریزی ماه خرداد اعمال می شود

ضرب و شتم مأمور اجراییات شهرداری زنجان

آیا رییس بعدی سازمان صداوسیما لاریجانی است؟

فتاح: قم در مبارزه با کرونا عملکرد خوبی داشت

ترامپ دستور اجرایی علیه «رسانه های اجتماعی» را امضا کرد

مدار مغزی مرتبط با استرس شناسایی شد

خلق صحنه های دیدنی از سنجاب های قرمز +عکس

کنسرت آنلاین علیرضا قربانی

آثار عاق والدین در دنیا و آخرت/ آیا فرزند هم می تواند والدین خود را عاق کند؟

رییس صداوسیما به رییس جدید مجلس تبریک گفت

دکترزالی: کرونا باعث همبستگی اجتماعی در جامعه شد/از حمایت پدرانه و حکیمانه مقام معظم رهبری نمی توان گذشت

توزیع بیش از 3 هزار سبد کالا توسط قرارگاه شهید سعید کمالی + فیلم

قرآن راه حفظ ارزش پول را نشان داده است / عملکرد بورس، الگوی تحقق عدالت اقتصادی

ایثارگری مدافعان سلامت همانند دوران دفاع مقدس است

خبر خوش حقوقی برای بازنشتگان تامین اجتماعی / افزایش خردادماه

منویات رهبری نقشه راه نمایندگان مجلس باشد

پاسداشتی شاعرانه برای روز قدس در فضای مجازی

پاسداشتی شاعرانه برای روز قدس در فضای مجازی