مطالب مرتبط:
جامعه از مُسکن های کلامی گذر کرده است
جامعه از مُسکن های کلامی گذر کرده است
دو نگرانی تعرفه ای جامعه پزشکی/خطر ورشکستگی و تعطیلی مطب ها
مراسم گرامیداشت شهید شاخص جامعه ورزش
عضو جامعه روحانیت مبارز: مردم مظلوم فلسطین را با هر روشی باید مورد حمایت قرار دهیم
-38 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 09:222020-05-23سياسي

جامعه از مُسکن های کلامی گذر کرده است


مجلس دهم به پایان رسید.

مجلسی که بسیاری آن را به اصلاح طلبان و میانه رو ها نسبت می دادند.

مجلسی که مردم به خاطرش پای صندوق های رای رفتند تا اجازه ورود رادیکال ها و تندروها را به آن جا ندهند.

- اما حالا بعد از گذشت چهارسال دستاورد این استراتژی چیست؟ چه قدر نتیجه کار متفاوت تر از زمانی است که رادیکال ها در مجلس نقش داشتند.

در اینباره نظرات متفاوتی بیان می شود هرچه که هست اما حضور تمام قد اصولگرایان در قوه مقننه دوره یازدهم و شکست اصلاح طلبان در این دوره به منزله هشداری جدی برای همان جریان به اصطلاح میانه و خواهان اصلاح به شمار می آید.

نحوه مشارکت مردم در این انتخابات عملا باعث شد تا جناحی که خود را منطقی و معقول تر از رقیب می پنداشت هیچ سهمی در پارلمان آینده نداشته باشد.

نوع رفتار مردم در این انتخابات این روزها باعث شده تا چهره های اصلاح طلب تئوری ها و اظهارنظرهایی متفاوت دراینباره را مطرح کنند.

و البته شاهد برخی گفتگوها و اظهارات متناقضی با یکدیگر نیز باشیم.

از سویی دیگر در درون این جریان نیز ظاهرا تغییر و تحولاتی رخ داده است یا قرار است رخ بدهد.

اما این مسائل چه قدر می تواند به نوسازی جریان شکست خورده اصلاح طلبان یاری رساند.

در جست و جوی پاسخ به این سوالات و اینکه جریان چپ این روزها باید چه کند با محمدرضا نجفی عضو فراکسیون امید مجلس دهم به گفتگو نشستیم.

به گزارش  روز نو:این روزها از اردوگاه اصلاح طلبان اظهار نظرهای متناقضی به گوش می رسد که حاکی از اختلافات درونی این جریان است، استعفای موسوی لاری از شورای عالی اصلاح طلبان، گفته های برخی چهره ها که اساسا جریان اصلاحات را به دوقطبی تبدیل کرده اند و یا بحث برسر اینکه رییس دولت اصلاحات دیگر نمی تواند رهبری این جریان را داشته باشد و.

چگونه می توان آنچه که امروز در جمع اصلاح طلبان رخ داده را مدیریت کرد؟این تناقض ها و اعتراضات خیلی مسائل عجیب و غیر طبیعی نیستند، به هر حال یک مجموعه سیاسی اگر بخواهد حیات داشته باشد باید دائم خودش را بازسازی کند، باید دمادم در رویه های خودش بازنگری داشته باشد بنابراین تا یک اندازه ای این نقدها و تضارب آرا و اظهارات متناقض می تواند طبیعی باشد و اشکالی در آن وارد نیست.

ضمن آنکه جریان اصلاح طلبی قائم به فرد نیست بلکه یک جریان پویا و تپنده است.

هنوز کلیت اصلاح طلبی زیر سوال نرفته است اما شرایط امروز نشانگر آن است که اصلاحات نیاز به تغییر روش ها و رویه ها هم در استراتژی و هم در تاکتیک دارد.

برخی چهره های مشهور این جریان اعلام داشتند که رییس دولت اصلاحات نمی تواند رهبر این جریان باشد.

من نگاه برخی آقایان دراین زمینه را نگاه غالب جریان یا حتی تشکیلات آن ها نمیدانم، به نظر می رسد این اظهار نظرها بیشتر نگاه های شخصی باشد تا جریانی، به دلیل همین نگاه شخصی، رویکرد فردی آن ها را در این خصوص از نگاه سازمانی و جریانی آن ها جدا می دانم.

البته باز هم تاکید می کنم اگرچه جریان اصلاحات در مصلحانه ایفای نقش کرده اند اما این جریان هیچ گاه قائم به شخص نبوده و در آینده هم نخواهد بود اما این متکی نبودن به اشخاص به معنای نادیده گرفتن نقش تاریخی بزرگان و چهره های اثر گذار فعلی نیست.

آیا حلقه اصلی اصلاحات در حال پوست اندازی و یا بازتولید خود است؟من بخشی از اظهارنظر های مردم چه در سطح جامعه و چه شبکه های مجازی در مواجهه با اظهار نظرهای اخیر رییس دولت اصلاحات را ناشی از گله مندی های بحقی می دانم که بسیاری از مردم نسبت به عملکرد منتخبین در انتخابات گذشته مجلس و به خصوص دولت دارند.

اکنون این گله مندی ها به این شکل ظهور و بروز پیدا کرده است.

گرچه این گله مندی ها بحق مطرح می شود اما جامعه نشان داده در بزنگاه هایی که پای مصلحت کشور درمیان است حرکت ها دگرگون می شود.

این قسم از مردم، جریان اجتماعی تحول خواهان به سمت توسعه کشور را تشکیل می دهند که با همه نقدها و ایراداتی که به آن وارد می شود می تواند برای یکپارچکی ملت، نقش و اثر بخشی خودش را داشته باشد.

به هرحال جامعه از مُسکن های کلامی گذر کرده و بر مبنای تغییر عملکردها قضاوت می کند در این بین رییس دولت اصلاحات می تواند با پذیرش نقدها، نقش مثبتی را در گذر از این مرحله ایفا کند.

تلاشتان این است تا بگویید مردم بازهم در نهایت به اصلاحات باز می گردند، اما انتخابات 98 نشان داد که خواست جامعه چیز دیگریست.

تا بازگشت را چه معنا کنیم.

این بازگشت صرفا انتخابات نیست.

عرض کردم در بزنگاه ها ی اساسی همواره مصلحت کشور است که مورد توجه مردم قرار می گیرد یعنی در شرایط حساس مملکت، این تفکر تحول خواهانه است که کماکان نقش اصلی را بازی خواهد کرد و درهرصورت مردم هم در آن هنگام به این جریان به عنوان یک مجموعه اثر گذار نگاه می کنند.

باید به بسیاری از مردم حق داد که در انتخابات شرکتنکنند، در مواردی هم که مردم در انتخابات شرکت کردند، انتظاراتشان پاسخ درخوری دریافت نکرد از این رو نسبت به اصلاح طلبان بدبین شده اند.

من فکر میکنم یکی از نشانه های بروز دادن گله مندی جامعه همین عدم شرکت درانتخابات است و این موضوع را چه بسا عده ای از باب تنبه و تذکر نسبت به کسانی که در مجلس و دولت و حتی فراتر از آن حضور دارند انجام داده اند.

من به عنوان کسی که برای شکل گرفتن این دولت بسیار تلاش کرده و از طرفی در مجلس حضور داشته ام به مردم این حق را میدهم که نسبت به انفعالات و عملکردهای دولت و مجلس دلسرد و حتی بدگمان باشند.

اما این الزاما به معنای رویگردانی همیشگی در هر شرایطی نیست.

باید اصلاح طلبان بازسازی خودشان را در همه شئونات انجام دهند و نسبت به ضعف ها و قصور خودشان کوشا باشند.

باید مردم تغییر را حس کنند تا به این جریانفکری بازگردند.

اگر مردم این تغییر را احساس نکنند چه طور؟مطمئنا کشور ضرر کرده است، چون یک جریان فکری که معلول هر جامعه ای برای نیل به آرمان های خود است در میانه راه و به صورت ابتر رها شده است.

آنگاه در بسیاری از بزنگاه ها توان عبور از مخاطرات و تسهیل فرصت هایی برای تعامل بین نظام و مردم فراهم نخواهد شد.

اگر این حس تغییر ایجاد نشود تا حدی به ضعف جریان اصلاحات بر می گردد که از بازنگری و درک انتظارات بحق مردم غافل شده است.

البته بخش دیگرش به سایر نهادها و افراد در قدرت باز می گردد که می بایست صدای همه شهروندان با تمام گرایشات سیاسی را بشنوند و این درک عمومی ایجاد شود که ملیت عامل حق و حقوق شهروندی است نه تفکرات و گرایشات سیاسی.

ترمیم، بازسازی و نئواصلاح طلبی کلماتی هستند که امروز درباره جریان اصلاح طلبی می شنویم.

مگر جریان نئو اصولگرایی که امثال قالیباف می گفتند به جز شکل ظاهری و انتخاباتی چه تغییری دراین جریان ایجاد کرده که اصلاح طلبان به تقلید از آن از نئو اصلاح طلبی می گویند؟من تصور می کنم که هم محیط کشور به شدت دچار تحول و تغییر بوده و هم محاط کشور.

شرایط کشور بسیار دشوار و سخت است و گمان من این است که برای عبور از این بحران ها هیچ چاره ای جز این نداریم که خیلی فراتر از اسم و تبلیغات انتخاباتی به تغییر تن دهیم.

منابع ما مستهلک شده اند، باید خودمان را متناسب با اولویت های اساسی کشور بسیج کنیم.

منابع ما بسیار محدود و مستهلک شده اند و از آن طرف نیازهای ما فوق العاده زیاد است، این منابع منحصربه منابع مالی نیست.

سرمایه های انسانی و سرمایه های نمادین را هم شامل می شود، یعنی سرمایه های انسانی و نمادین کشور و نظام هم مستهلک شده است.

اما از آن طرف نیاز به اعتماد عمومی، نیاز به سرمایه اجتماعی، سرمایه های مالی و سرمایه های انسانی فوق العاده بیشتر شده.

در حال حاضر هم جریان ها باید نسبت به ماموریت ها، وظایف و تکالیفشان اولویت بندی کنند و هم حاکمیت.

اصلاح طلبان هم متناسب با واقعیاتی که اتفاق افتاده باید نسبت به سرمایه های مستهلک شده یک بازنگری عمومی انجام دهند.

در این راستا نیاز است تا یک واقع بینی رفتاری داشته باشیم.

از سوی دیگر نئو اصلاح طلبی، تقلیدی از نئو اصولگرایی نیست چراکه افق اصلاح طلبی رو به یمین است و افق اصولگرایی رو به یسار.

مشخصا متوجه نشدم که باید چه تغییری دراصلاح طلبان اتفاق بیفتد، تغییر در گفتمان، تغییر در رهبری، تغییر در ساختار؟تمام این ها نیازمند تجدید نظر و حتی بازتولید است.

بخشی از آن ها نیازمند اصلاحات اساسی هستند، بخشی دیگر به تغییر ساختار نیازمندند.

مثلا شورای عالی اصلاح طلبان مدت هاست که آن نقش محوری خودش را از دست داده و نمی تواند نقشی که باید در برابر ساختار متکثر اصولگرایان ایفا کند انجام دهد، خیلی پیشتر از استعفای آقای موسوی لاری باید در شورای عالی، اصلاحات انجام می شد و اکنون هم که تغییری در آن صورت گرفته باید گفت با تاخیر بوده است.

ما در گفتمان و هم سیاست ها و استراتژی ها نیازمند بازنگری بنیادین هستیم.

به نظرتان چرا در چنین برهه ای رییس دولت اصلاحات سخن می گوید آیا این نشان از اوج بحران کنونی دارد؟باید گفت که رییس دولت اصلاحات می بایست خیلی زودتر و در حقیقت بهنگام تر از این حضور خود را پررنگ می کرد.

وی با توجه به درکی که از شرایط کشور دارد و مسئولیتی که در ارتباط با مردم دارد باید حتما به مسائل ورود پیدا کند و حتی پاسخگو باشد.

به نظرم شرایط کشور حتی ایشان را هم متقاعد کرده که باید به عرصه جامعه بازگردیم اما پیش نیاز این حضور پذیرش اشتباهات گذشته و تغییر ساختار فکری و عملی است.

تاثیرگذاری سابق را داشت؟خیر.

اما طبیعتا برای آنکه اساسا مجموعه اصلاح طلبی تاثیرگذاری سابق را داشته باشد نیازمند یک سری اقداماتی هستیم که بتواند آن گذشته را بازسازی کند، اما به این معنا که بگوییم امروز رییس دولت اصلاحات اصلا تاثیری ندارد هم مورد پذیرش نیست.

اگرچه از شرایط خاص گذشته فاصله گرفته امابه هر حال این حضور بی تاثیر نیست ولی برای برگشتن به شرایط مطلوب باید اقدامات بیشتری انجام گیرد و درد تغییر با آغوش باز پذیرفته شود.

نظرتان، راجع به عده ای از اصلاح طلبان که می گویند پس از پایان کرونا باید سریعا وارد انتخابات 1400شویم و برای آن برنامه ریزی داشته باشیم، چیست؟فعلا باتوجه به شرایط کشور زود است که قضاوت و تصمیم گیری کنیم.

به گمان من اگر یک نگاه راهبردی و عملکرد برنامه محور داشته باشیم در این یکسال باقی مانده متناسب با شرایط کشور می توان شانس ورود به انتخابات 1400 را داشت.

من تصور می کنم انتخابات 1400 معلول رفتار و عملکردی است که اصلاح طلبان دراین یکسال باقیمانده خواهند داشت.

بازنگری، بازسازی و اصلاح اشکالات و نواقص امری حیاتی است که در کلیت جریان باید پذیرفته و اجرا شود.

من فکر می کنم اگر جریان اصلاحات متناسب با این تجدید نظر در حوزه های مختلف دوباره شکل گیرد؛ می تواند نقش موثری در شرایط فعلی کشور داشته باشد و در سرنوشت انتخابات کشور نیزتاثیرگذار باشد.

دوطرح جنجالی در اواخر مجلس دهم به تصویب رسید اصلاح قانون انتخابات و اصلاح انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان که با واکنش های خاص شورای نگهبان روبه رو شد این واکنش ها را چگونه می بینید.

ضمن اینکه برخی معتقدند خود نمایندگان هم صرفا به دلیل رد صلاحیت های خودشان دست به تصویب این طرح زده اند و از این بابت نیز نسبت به آن ها انتقاداتی وارد شده است.

اولا اصلاح این دوقانون، گامی بسیار مثبت بوده است.

اما حتما اقدام مجلس به لحاظ نتیجه گرایی یک اقدام دیر هنگام و شاید ابتری به نظر رسد ولی محمل و فضایی که با این کار ایجاد شد این بود که انتظارات، نقدها و ایرادات بیان شد و نحوه انتخابات کشور را به چالش کشید، این امرسازنده است و به نظر من در میان مدت باعث بهبود امور می شود بنابراین اگر چه به لحاظ نتیجه گرایی نمی توان توقع تایید این مصوبات را در شورای نگهبان داشت و اقدام هم خیلی دیرهنگام بود اما در مجموع کلیت کار مجلس دهم دراینباره مثبت و مفید است.

شورای نگهبان هم دراین ماجرا یک طرف این گفتگوست از این رو چالش های پیش آمده را مضر نمی دانم.

نوشته جامعه از مُسکن های کلامی گذر کرده است اولین بار در روز نو پدیدار شد.


کلید واژه ها: اصلاح طلب - اصلاح طلبان - اصلاح - متفاوت - انتخابات - مجلس - مردم - اصولگرایان - میانه - مجلسی - نوع رفتار - قوه مقننه - دوره - استراتژی - مجلس دهم - تندروها - پارلمان - دستاورد - یازدهم - مشارکت - رفتار - پایان - آینده - مقننه - زمانی - صندوق - شکست - همان - چهره - حضور

آخرین اخبار سرویس:
امام جمعه لواسان : پایان فقر و فساد منوط به تلاش برای بسط عدالت است

درخواست اعزام بالگرد برای اطفای حریق در بوشهر

کنایه سنگین به روحانی با تیتر «حاجی ارزونی»/عکس

نحوه حضور کارکنان دانشگاه تهران از فردا اعلام شد

اولین کاری که عضو هیئت رییسه کرد چه بود؟ +عکس

احتمالا نوع همکاری مجلس هفتم با دولت اصلاحات، درمورد مجلس یازدهم و دولت روحانی نیز تکرار خواهد شد

علوی: وزارت اطلاعات جهت تحقق اهداف انقلاب آماده همکاری با نمایندگان است

چرا خوب درس نمی خوانیم؟

دستور العمل عضویت نمایندگان در کمیسیون های مجلس تدوین می شود

منتخبان مجلس یازدهم مراقب اعتماد مردم باشند

​درخواست اعزام بالگرد برای اطفای حریق عرصه های منابع طبیعی استان بوشهر

انگلیس با اروپا اتمام حجت کرد

کمک های مومنانه تمدن اسلامی را به رخ جهانیان کشاند

آخرین و جدید ترین آمار ابتلا به کرونا جنوب غرب خوزستان تا 9 خرداد 99 + تفکیک شهرستان ها/اعداد بزرگ ابتلا در شهرهای بندری

تبریک رییس مجلس لبنان به رییس مجلس یازدهم

غفلت از مشاغل سیار در لایحه ساماندهی پیاده راه های پایتخت

کتاب «نماز، راز سر به مهر موفقیت» در ایکنا رونمایی می شود

فرهنگی : بررسی اعتبارنامه نمایندگان از روز یکشنبه آغاز می شود

شاخص تشخیص کرونا در فارس فراتر از متوسط کشور

ملت سرافراز، منتظر اقدام سنجیده نمایندگان مجلس

سردار سلامی: باید همه کمک کنیم اهداف بلند مقام معظم رهبری در رسیدگی به محرومان تحقق یابد

تندیس و تمبر «فرشته مهر» برای پاسداشت مقام شهدای سلامت رونمایی شد

وزارت اطلاعات جهت تحقق اهداف انقلاب آماده همکاری با نمایندگان است

رییس مجلس درگذشت پدر منتخب مردم دشتی و تنگستان را تسلیت گفت

رییس مجلس لبنان انتخاب قالیباف را به ریاست مجلس تبریک گفت

رییس مجلس لبنان انتخاب قالیباف را به ریاست مجلس تبریک گفت

باید فرهنگ در کشور ما اصلاح و قوی شود

سامانه های موشکی ما به سختی قابل شمارش است

زنجان 3 طرح مهم و اولویت دار برای اجرا دارد

پایین بودن آمار فوت شدگان کرونا در تهران نسبت به کشور

تندیس سیمرغ شهیدان سلامت در بیمارستان تجریش نصب شد

دستور حسن روحانی به وزیر بهداشت درباره کرونا

مبارزی که هرگز گیر ساواک نیفتاد

تحلیل نقش مردم و رسانه ها در قتل های ناموسی

حال وهوای حرم حضرت زینب(س) در اولین روز بازگشایی

برنامه ریزی های لازم برای انجام فعالیت های آموزشی سال آینده در کنار کرونا انجام شود

لزوم استفاده مطلوب از ظرفیت های مجلس یازدهم

درخواست توییتری قالیباف از شهید قاسم سلیمانی

تسلیت قالیباف برای درگذشت پدر منتخب تنگستان در مجلس یازدهم

نبیه بری انتخاب قالیباف را تبریک گفت

امروز آنقدر سامانه های موشکی داریم که همه آن ها به سختی قابل شمارش هستند

نگرانی ها از برگزاری حضوری امتحانات دانش آموزان رفع شود

نگرانی ها از برگزاری حضوری امتحانات دانش آموزان رفع شود

نادیده گرفتن دستفروشان در ساماندهی پیاده راه های پایتخت

قدردانی روحانی از معلمان کشور برای تحقق شعار تعطیلی مدارس، تعطیلی آموزش نیست

تصویر ارتش در رسانه ها

انیمیشن | روایتی شنیدنی از رأفت و عطوفت امام علی(ع)

پیام تبریک رییس کمیته امداد به رییس مجلس

مکاتبات اداری با دفاتر پیشخوان

روحانی: آموزش و پرورش برای سال تحصیلی آینده همراه با کرونا برنامه ریزی کند

درخواست اعزام بالگرد برای اطفای حریق عرصه های منابع طبیعی استان بوشهر

درخواست اعزام بالگرد برای اطفای حریق عرصه های منابع طبیعی استان بوشهر

رییس مجلس لبنان انتخاب قالیباف را تبریک گفت

مشکل آب غیزانیه تا انتهای خرداد ماه به صورت قطعی حل شود

اعزام بالگردهای آبپاش برای مهار آتش سوزی «خاییز» ضروری است

حمله به مامور شهرداری حین انجام وظیفه

روحانی در گفت و گو با وزیر آموزش و پرورش؛ تأکید بر رفع نگرانی دانش آموزان و والدین آن ها از برگزاری حضوری امتحانات

شانزدهمین انتقال قلب توسط اورژانس کشور انجام شد

رمز موفقیت صنعت خودروی کشور در گرو نگاه به داخل و استفاده شرکت های دانش بنیان است

داعش، کرونا را عذاب الهی خواند

پیام تبریک رییس پارلمان لبنان به قالیباف

تهران| همایش پیشوای قیام با حضور نخبگان فکری و فرهنگی در پیشوا برگزار می شود

رییس مجلس لبنان انتخاب قالیباف به ریاست مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت

توزیع گوشت قربانی بین نیازمندان شاهرود+ تصاویر

شانزدهمین انتقال قلب توسط اورژانس کشور انجام شد

ضرب الاجل روحانی به وزیر نیرو

دستورات مهم رییس جمهور درباره سال تحصیلی سال آینده مدارس

ابراز تأسف امام جمعه مشهد از نادیده گرفته شدن مصالح اقتصادی استان / آماده پذیرایی از زوار هستیم

رمز موفقیت صنعت خودروی کشور در گرو نگاه به داخل و استفاده شرکت های دانش بنیان است

فعالان اجتماعی یاد امام و 15 خرداد را در فضای مجازی زنده نگاه دارند

برنامه ریزی های لازم برای انجام فعالیت های آموزشی سال آینده در کنار کرونا انجام شود/ تاکید بر رفع نگرانی دانش آموزان و والدین آنها از برگزاری حضوری امتحانات

رییس مجلس درگذشت پدر منتخب مردم دشتی و تنگستان را تسلیت گفت

آخرین وضعیت پرونده نجفی از زبان وکیلش

وزیر دفاع: امنیت خلیج فارس منفعت مشترک کشورهای منطقه است

همچنان کنترل و نظارت دقیق بر اجرای پروتکل های بهداشتی در سراسر کشور را در دستور کار داشته باشید

تاکید روحانی بر حل مشکل آب غیزانیه خوزستان در گفت و گو با وزیر نیرو

نیمی از انگلیس ورشکسته و نیمی دیگر پولدارتر

بخش خبری 20، هشتم خردادماه مرکز قزوین

ثبت نام 2 هزار کارفرمای استان فارسی در سامانه کارا

ثبت نام 2هزار کارفرمای استان فارسی در سامانه کارا

مشهد آماده پذیرایی از زائران مطابق با پروتکل های بهداشتی است

انگلیس با اروپا اتمام حجت کرد

نگرانی ها از برگزاری حضوری امتحانات دانش آموزان رفع شود

فعالان اجتماعی یاد امام و 15 خرداد را در فضای مجازی زنده نگاه دارند

دستورات مهم روحانی درباره مشکل آب غیزانیه، سال تحصیلی آینده و ...

دستور رییس جمهور به وزیر آموزش و پرورش برای سال تحصیلی آینده

مردم امیدهای فراوان به مجلس یازدهم دارند

برنامه ریزی های لازم برای انجام فعالیت های آموزشی سال آینده در کنار کرونا انجام شود

اعلام نحوه حضور کارکنان دانشگاه تهران

سفر مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی کشور به اصفهان

پیگیری آخرین وضعیت آتش سوزی جنگل های خاییز در تماس تلفنی جهانگیری با استادار کهگیلویه و بویراحمد

فیلم | نماینده اهواز: جمعی از نمایندگان مجلس هفته آینده به «غیزانیه» می روند

برنامه ریزی های لازم برای انجام فعالیت های آموزشی سال آینده در کنار کرونا انجام شود

روحانی: برای آموزشِ سال آینده، کرونا مدنظر باشد

محرومین را نجات خواهیم داد

همدان| «فقط غلامِ حسین باش»؛ روایت متفاوت یک جانباز از اعجوبه لشکر انصار

تندیس سیمرغ شهیدان سلامت در بیمارستان تجریش نصب شد

امام جمعه لواسان : پایان فقر و فساد منوط به تلاش برای بسط عدالت است

رییس مجلس درگذشت پدر نماینده تنگستان را تسلیت گفت

سردار سلامی: باید همه کمک کنیم اهداف بلند مقام معظم رهبری در رسیدگی به محرومان تحقق یابد

جامعه از مُسکن های کلامی گذر کرده است

جامعه از مُسکن های کلامی گذر کرده است