مطالب مرتبط:
اعلام میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید
میزان و مبلغ زکات فطره سال 99 توسط حضرت آیت الله روحانی اعلام شد
پاسخ سوال های شرعی درباره «احکام خمس و زکات فطره»
اعلام میزان زکات فطریه در هرمزگان
پاسخ آیت الله صانعی به سوالاتی پیرامون زکات فطره
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 05:172020-05-23سياسي

اعلام میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید


با نزدیک شدن به عید سعید فطر، پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری و دفاتر مراجع عظام تقلید مبلغ زکات فطره و کفاره روزه سال 99 را اعلام کردند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، مطابق اعلام پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در پاسخ به سوالی مبلغ  فطریه سال 1399 را اعلام کرد.

متن این سوال و پاسخ دفتر معظم له به این شرح است: سوال: مبلغ و مقدار فطریه برای هر نفر چه مقدار است و چه چیزی باید به عنوان فطریه پرداخت شود؟ جواب: مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خوار او هستند به ازای هر نفر یک صاع (تقریبا سه کیلو) گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند اینها به مستحقق بدهد و اگر پولی یکی از همین ها را بدهد کافی است.

(مبلغ زکات فطر برای سال 1399 شمسی مطابق با سال 1441 قمری، بر مبنای قیمت گندم، مبلغ 10 هزار تومان است.

) آیت الله مکارم شیرازی بر اساس نظر آیت الله مکارم شیرازی، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ده هزار تومان (10000 تومان) و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ سی هزار تومان (30000 تومان) اعلام شده است.

مؤمنین در انتخاب هر یک از این موارد مخیر هستند.

بر اساس مسئله 1692 رساله توضیح المسائل حضرت آیت الله مکارم شیرازی، زکات فطره بر تمام کسانی که قبل از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنی باشند واجب است، یعنی باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (تقریباً سه کیلو) از آنچه غذای نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرّت و مانند این ها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از این ها را بدهد کافی است.

بنابر فتوای این مرجع تقلید اگر کسی فقط در افطار شب عید فطر میهمان دیگری باشد فطریه او به عهده خودش است.

آیت الله وحید خراسانی در اطلاعیه دفتر آیت الله وحید خراسانی، آمده است: باسمه تعالی پیرو سئوالات مکرر مؤمنین از دفتر حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی مبنی بر میزان زکات فطره ماه مبارک رمضان 1441، به اطلاع می رساند: میزان زکات فطره برای هر نفر، سه کیلوگرم گندم است که مکلّف می تواند پول آن را طبق قیمت گندم در محل خودش محاسبه نموده و به فقیر بپردازد.

از آن جا که قیمت گندم در بعضی شهرها به ازای هر کیلوگرم 4000 تومان است، دفتر این مرجع تقلید  فطریه هر نفر را 12000 تومان اعلام کرد.

در صورت داشتن سوال، می توانند با دفتر قم 02537475 تماس بگیرند.

آیت الله نوری همدانی آیت الله نوری همدانی قوت غالب را ملاک ندانسته و پرداخت سه کیلوگرم از هرکدام از خوراکی های که در رساله عملیه به عنوان زکات فطره ذکرشده است؛ همانند برنج یا گندم و یا قیمت آن را برای هر فرد کافی می دانند.

طبق تحقیقات انجام شده میانگین قیمت گندم برای هر فرد 10000 (ده هزار تومان) و قیمت برنج برای هر فرد حدود 50000 (پنجاه هزار تومان) است.

لازم به ذکر است که مقلدین محترم باید طبق قیمت منطقه ای خود محاسبه نمایند و اگر در بعضی از مناطق قیمت کمتر یا بیشتر بوده به همان عمل کنند.

آیت الله صافی گلپایگانی مؤمنان مبلغ معادل یک صاع (3 کیلوگرم) گندم یا برنج را به عنوان قوت غالب جهت زکات فطره بپردازند.

کفاره روزه غیرعمدی، برای هر روز، یک مد (حدود 750 گرم) طعام مثل گندم است.

 کفاره عمدی، برای هر روز افطار عمدی، اطعام شصت مسکین؛ هرکدام یک مد (حدود 750 گرم) طعام، مثل گندم پرداخت شود.

گ آیت الله شبیری زنجانی دفتر آیت الله شبیری زنجانی، مبلغ 12هزارتومان را بابت فطریه هر نفر به حساب قیمت گندم تعیین کرده است.

آیت الله علوی گرگانی بر اساس اعلام دفتر آیت الله سید محمدعلی علوی گرگانی از مراجع تقلید، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب (برای هر نفر سه کیلوگرم) گندم مبلغ 10 هزار تومان و برنج مبلغ تقریبی 50 هزار تومان است.

مؤمنان در انتخاب هر یک از آن ها مخیر هستند.

زکات فطره مسأله 2003 کسی که موقع غروب شب عید فطر، بالغ و عاقل است، و بیهوش و فقیر و برده نیست، باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفری یک صاع که گفته می شود تقریباً سه کیلو است از غذاهای معمول در شهرش مانند گندم یا جو یا خرما یا کشمش، یا برنج یا ذرّت به مستحق بدهد، و اگر بجای آن پول هم بدهد، کافی است، و احتیاط لازم آن است که از غذاهایی که در شهرش معمول نیست ندهد هرچند گندم یا جو، یا خرما یا کشمش باشد.

مسأله 2004 کسی که مخارج سال خود و عیالش را ندارد و کسبی هم ندارد که بتواند مخارج سال خود و عیالش را بگذراند، فقیر است و دادن زکات فطره بر او واجب نیست.

مسأله 2005 انسان فطره کسانی را که در غروب شب عید فطر نان خور او حساب می شوند باید بدهد، کوچک باشند یا بزرگ، مسلمان باشند یا کافر، دادن خرج آنها بر او واجب باشد یا نه، در شهر خود او باشند یا در شهر دیگر.

مسأله 2006 اگر کسی را که نان خور اوست و در شهر دیگر است وکیل کند که از مال او فطره خود را بدهد، چنانچه اطمینان داشته باشد که فطره را می دهد، لازم نیست خودش فطره او را بدهد.

مسأله 2007 فطره مهمانی که پیش از غروب شب عید فطر وارد شده، و شب را نزد او مانده و نان خور او هرچند موقتاً حساب می شود، بر او واجب است.

مسأله 2008 فطره مهمانی که بعد از غروب شب عید فطر وارد می شود در صورتی که نان خور او حساب شود بنا بر احتیاط بر او واجب است و الاّ واجب نیست، و کسی را که انسان برای افطار شب عید دعوت می کند نان خور به حساب نمی آید، و فطره اش بر صاحب خانه نیست.

کفاره روزه مساله 1660 کسی که کفاره روزه رمضان بر او واجب است، باید یک بنده آزاد کند یا به دستوری که در مساله بعد گفته می شود دو ماه روزه بگیرد، یا شصت فقیر را سیر کند یا به هر کدام یک مُد که تقریباً ده سیر است طعام یعنی گندم یا جو و مانند اینها بدهد، و چنانچه اینها برایش ممکن نباشد، هر چند مد که می تواند به فقرا طعام بدهد و اگر نتواند طعام بدهد باید استغفار کند، اگرچه مثلاً یک مرتبه بگوید استغفرالله و احتیاط واجب در فرض اخیر آن است که هر وقت بتواند، کفاره را بدهد.

مساله 1661 کسی که می خواهد دو ماه کفاره روزه رمضان را بگیرد، باید سی و یک روز آن را پی در پی بگیرد و اگر بقیه آن پی در پی نباشد اشکال ندارد.

مساله 1662 کسی که می خواهد دو ماه کفاره روزه رمضان را بگیرد، نباید موقعی شروع کند که در بین سی و یک روز، روزی باشد که مانند عید قربان، روزه آن حرام است.

زکات فطره مساله 1991 کسی که موقع غروبِ شب عید فطر بالغ و عاقل و هشیار است و فقیر و بنده کس دیگر نیست، باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفری یک صاع که تقریباً سه کیلو است گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از اینها را هم بدهد کافی است.

مساله 1992 کسی که مخارج سال خود و عیالاتش را ندارد و کسبی هم ندارد که بتواند مخارج سال خود و عیالاتش را بگذراند فقیر است و دادن زکات فطره بر او واجب نیست.

مساله 1993 انسان باید فطره کسانی را که در غروب شب عید فطر نان خور او حساب می شوند بدهد؛ کوچک باشند یا بزرگ، مسلمان باشند یا کافر، دادن خرج آنان بر او واجب باشد یا نه، در شهر خود او باشند یا در شهر دیگر.

مساله 1994 اگر کسی را که نان خور او است و در شهر دیگر است وکیل کند که از مال او فطره خود را بدهد، چنانچه اطمینان داشته باشد که فطره را می دهد، لازم نیست خودش فطره او را بدهد.

مساله 1995 فطره مهمانی که پیش از غروب شب عید فطر با رضایت صاحبخانه وارد شده و نان خور او حساب می شود بر او واجب است.

مساله 1996 فطره مهمانی که پیش از غروب شب عید فطر بدون رضایت صاحبخانه وارد می شود و مدتی نزد او می ماند واجب است، و همچنین است فطره کسی که انسان را مجبور کرده اند که خرجی او را بدهد.

مساله 1997 فطره مهمانی که بعد از غروب شب عید فطر وارد می شود، بر صاحبخانه واجب نیست، اگرچه پیش از غروب او را دعوت کرده باشد و در خانه او هم افطار کند.

 انتهای پیام
کلید واژه ها: آیت الله مکارم شیرازی - دفتر مقام معظم رهبری - پایگاه اطلاع رسانی - مقام معظم رهبری - زکات فطره - مکارم شیرازی - اطلاع رسانی - اعلام - مبلغ - زکات - فطریه - آیت الله - مراجع عظام تقلید - شیرازی - سوال - دفتر - پایگاه - سال 1399 - 10 هزار تومان - مراجع تقلید - مکارم - مراجع - اطلاع - تقلید - رسانی - رهبری - پاسخ - مقام - گندم - الله

آخرین اخبار سرویس:
ستاد اجرایی فرمان امام با رویکرد اجتماعی برای حل مشکلات مردم تلاش می کند

آخرین وضعیت مرزهای کشور/ بازگشایی مرزها با ترکمنستان از 12 خرداد

اتفاق عجیب در عصر جدید؛ از احسان علیخانی بعید بود!

مجید عسکری زاده: مطالبه گری از نوعی خاص قابل قبول و پذیرش نیست

رویکرد دولت های بعد از انقلاب نسبت به دیپلماسی اقتصادی

مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم

نفتکش های چهارم و پنجم ایران تا 12 خرداد وارد آب های ونزوئلا می شود

استادی از جنس نانو/رصد موشک و هواپیما با اختراع آشکارساز به عنوان سریع ترین مادون دنیا

ستاد اجرایی فرمان امام با رویکرد اجتماعی برای حل مشکلات مردم تلاش می کند

ویدئو / گزارش وزیر کشور از انتخابات، به نمایندگان مجلس یازدهم

ویدئو / سخنرانی رییس جمهور در افتتاحیه مجلس یازدهم

تصاویر جدید پهلو گرفتن دومین نفت کش ایرانی در بندر ونزوئلا | استقبال مقامات ونزوئلا

شعب پانزده گانه مجلس یازدهم تشکیل شد

رییس مجلس باید در حوزه های مختلف تجربه مسؤولیتی داشته باشد

مدیرکل کمیته امداد استان اصفهان منصوب شد

ساعت کار جدید کارمندان ادارات تعیین شد + سند

پخش ویژه برنامه «دهه امام شناسی» در رادیو گفت و گو

اعضای شعب 15 گانه مجلس یازدهم تعیین شدند+ اسامی

جمع آوری 4 میلیارد ریال زکات فطریه در سمنان

ادای احترام نمایندگان مجلس یازدهم به شهدا (فیلم)

ضرورت نظارت و کنترل بیشتر بر وضعیت فعلی مشهد

انتخابات هیئت رییسه مجلس فردا برگزار می شود

برخورد با عاملان تهدیدکننده سلامت شهروندان

رفع موانع تولید اولویت مجموعه قضایی فارس

مردم غیزانیه مشکلات متعددی دارند

ما از مجلس اخوّت می خواهیم همانطور که از رهبری ابوّت می خواهیم

حجت الاسلام سیدرضا تقوی رییس سِنّی مجلس یازدهم شد

مجلس یازدهم آغاز به کار کرد

هیات رییسه مجلس یازدهم فردا انتخاب می شوند

این یک گام بزرگ است

باید اذعان کنیم که نمره مطلوبی در باب عدالت به دست نیاورده ایم

وزیر کشور: قوانین برگزاری انتخابات به ویژه انتخابات مجلس نیازمند بازنگری جدی است

ترامپ به توییتر اعلان جنگ کرد/ اولین حضور جو بایدن در انظار عمومی

رییس مجلس فردا انتخاب می شود

ساعت کاری تمام کارکنان 7:30 تا 14:30 شد+بخش نامه

قوانین برگزاری انتخابات به ویژه انتخابات مجلس نیازمند بازنگری جدی است

ویترین روزنامه ها/ روایت صریح «خراسان» از زندگی دو زن معتاد / تاکید «آفتاب یزد» بر نبود قانون بازدارنده در خصوص قتل های ناموسی/ طرح معنادار «ابتکار» از قتل دختر 14 ساله به دست پدر

ربات پزشکی ایرانی «کیوان لایف بات» رونمایی شد

در زمینه حقوق کودکان در سطح جامعه به یک تغییر نگرش اجتماعی نیازمندیم

نمایندگان مجلس یازدهم، نماینده مردم باشند نه اصحاب قدرت و ثروت

مروری بر عناوین 7 خرداد روزنامه های شیراز

1300 بسته غذایی به همت سپاه بین نیازمندان ماکو توزیع شد

قدردانی سفیر ایران از ارتش ونزوئلا بخاطر اسکورت نفتکش ها

5 هزار مترمربع از اراضی ملی دماوند رفع تصرف شد

استخدام منشی اداری و حسابدار در گروه صنعتی شبستری آسن در تهران

کارگروه پیشگیری از تخلفات بهداشتی در تاکستان راه اندازی شد

استخدام نیروی ماهر آقا جهت کبابی گل گندم در قم

دیدار نماینده ایران با عبدالله در خاک افغانستان

عذرخواهی میرسلیم به خاطر گفتگو با BBC فارسی

استخدام همکار خانم جهت یک واحد تولیدی واقع در شهرک صنعتی علی آبادِ زنجان

هیئت رییسه مجلس یازدهم فردا انتخاب می شوند

قاب های ماندگار در افتتاحیه مجلس یازدهم/لابی های پارلمانی کلید خورد

ببینید | کل کل فلورا سام و مهران مدیری سر سن و سال!

برگزاری جشنواره تابستانی در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش

نفتکش های چهارم و پنجم ایران تا 12 خرداد وارد آبهای ونزوئلا می شوند

آغاز بکار مجلس یازدهم با حضور 12 نماینده استان مازندران

پایان نخستین جلسه علنی مجلس یازدهم

بازتاب مطالبه مهم رهبر انقلاب از مجلس جدید در تیتر یک سایت رهبر انقلاب

آغاز فعالیت ناوگان اتوبوسرانی قم از دهم خرداد

ایجاد بخش معارفی مسابقات با هدف ورود قرآن به متن زندگی بود

تصویری از روحانی در افتتاحیه مجلس یازدهم

مصاحبه ای که میرسلیم بابت انجام آن با بی بی سی فارسی از مردم عذرخواهی کرد

شعب پانزدگانه مجلس یازدهم تشکیل شد

استخدام سرپرست کارگاه آقا با مدرک کارشناسی معماری در اصفهان

استخدام نیروی نجار ماهر مبل در محدوده چهاردانگه تهران

استخدام تعدادی نیروی مونتاژکار mdf آقا جهت همکاری در قم

تظاهرات مردم هنگ کنگ در اعتراض به قانون جدید امنیت ملی چین

ساعت کار از 7:30 تا 14:3/ آشپزخانه ها و آبدارخانه های محل های کار تعطیل شود

استخدام انباردار آقا با حداقل مدرک تحصیلی فوق دیپلم در تهران

کارگروه پیشگیری از تخلفات بهداشتی در تاکستان راه اندازی شد

دوره سه جلدی «رهنما»؛ ظرایف زندگی مرحوم علامه طهرانی منتشر شد

فرش قرمز زیر پای نمایندگان

قدردانی یکی از محکومان محیط زیستی از اقدامات بهداری زندان اوین

روحانی: با همکاری دولت و مجلس می توانیم یادگاری دائمی برای دهه ها به جای بگذاریم

تمامی پروتکل های بهداشتی در بازگشایی مدارس حوزوی رعایت شده است /حضور طلاب در کلاس ها اختیاری است

اسامی کامل منتخبان در شعب پانزده گانه مجلس یازدهم

وقتیکه پاشنه آشیل ایران به ابزار تحقیر امریکا تبدیل می شود؟

رونمایی از ربات خدمات رسان بیمارستانی

عکس | چهره خندان قالیباف در کنار تصویر سردار سلیمانی در افتتاحیه مجلس یازدهم 

تصاویر قدیمی و کمتر دیده شده از بارگاه منور رضوی

مدیرکل کمیته امداد استان اصفهان منصوب شد

کرونا، رومینا و ضرورت هنر

شانزدهم خرداد، آخرین مهلت شرکت در مسابقات قرآنی اوقاف

محمد عزیزی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی بازداشت شد

بیمارستان های خصوصی شیراز درخواست های بیمه سلامت را قبول نمی کنند

نفتکش های چهارم و پنجم ایران تا 12 خرداد وارد آب های ونزوئلا می شود

آغاز اولین جلسه مجلس یازدهم +عکس

ویدئو / قرائت پیام رهبر انقلاب در افتتاحیه مجلس یازدهم

مجلس یازدهم وکیل الدوله نیست

استخدام تعدادی جوشکار ماهر در سوله سازی و co2 کار در زنجان

بایدن: ترامپ یک احمق کامل و به تمام معنا است

انتقال 19 نفر از محکومان ایرانی از جمهوری آذربایجان به کشور

استخدام فست فود دهکده نانی

آغاز به کار قرارگاه رسانه ای شهیدآوینی در همدان

استخدام راننده پایه یک بنز 911 جهت همکاری در قم

تصویری از سردار سلیمانی در صحن مجلس /منتخبان، دستکش و ماسک را کنار گذاشتند/ حواشی مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم

ویژه های رادیو گفت وگو برای ایام رحلت امام(ره)/ بازخوانی بخش هایی از وصیت نامه

محمد عزیزی نماینده مجلس دهم شورای اسلامی بازداشت شد

استخدام همکار خانم جهت یک گل فروشی در پاساژ اشراقِ زنجان

بازدید فرمانده قرارگاه عملیاتی شهید ناصری سپاه از دفتر تسنیم به روایت تصویر

اعلام میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید

اعلام میزان زکات فطره از سوی مراجع تقلید