مطالب مرتبط:
تخریب قالیباف با سودای ریاست
تفاوت قالیباف رییس مجلس با قالیباف کاندیدای ریاست جمهوری
سیگنال توییتری حاجی بابایی به قالیباف و میرسلیم در رقابت بر سر کرسی ریاست مجلس
حاجی بابایی رقیب قالیباف شد
قالیباف: معامله قرن با شکست روبه رو خواهد شد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 01:052020-05-22سياسي

رقیب قالیباف برای ریاست


تعداد رقیبان اصلی کرسی ریاست مجلس یازدهم با کناره گیری شمس الدین حسینی و علی نیکزاد، دو وزیر کابینه احمدی نژاد به دو نامزد رسید.

- حالا قالیباف باید با حاجی بابایی که دو رقیب دیگر به نفع او کنار رفته اند، رقابت کند؛ موضوعی که بیش از هر زمانی کار را برای قالیباف دشوار می کند.

البته تلاش جریان اصولگرایی برای اقناع هریک از این رقیبان برای کناره گیری به نفع دیگری، در قالب جلسات فراکسیون نیروهای انقلاب ادامه دارد و نتیجه این احتمالات به جلسه هفتم خردادماه موکول شده است.

دو رقیب اصلی کارزار ریاست مجلس یازدهم مشخص شدند.

با کنار رفتن دو وزیر احمدی نژاد از میدان رقابت، حالا حمیدرضا حاجی بابایی و محمدباقر قالیباف دو نامزد اصلی ریاست پارلمان هستند؛ مجلسی که قرار است چهار روز دیگر یعنی در هفتم خردادماه، کار خود را آغاز کند و روندهای پیش از آغاز آن نشان می دهد اصولگرایان پارلمان یازدهم، در دو گروه اصلی، رقابت را به وحدت ترجیح داده اند.

این روزها که خبرهای مربوط به نحوه آرایش جریان اصولگرا در کرسی های مهم مجلس، بیش از همه با توییت های منتخبان انتشار می یابد، وحید جلال زاده منتخب مردم ارومیه در صفحه شخصی خود در توییتر خبر داد که شمس الدین حسینی و علی نیکزاد، دو نامزد ریاست پارلمان از گروه وزیران و مدیران دولت احمدی نژاد از رقابت بر سر کرسی ریاست کناره گیری کردند.

البته این کناره گیری بی هدف نبوده و بر اساس آنچه این منتخب مجلس یازدهم در توییت خود شرح داد، نیکزاد و حسینی رسما به نفع حاجی بابایی از ریاست پارلمان انصراف دادند.

به این ترتیب تا اینجای کار، نامزدهای ریاست مجلس از گروه وزیران احمدی نژاد به مکانیزم استمزاج که خود آن را پایه گذاری کردند و در نهایت دو هفته پیش مصطفی میرسلیم نیز به آن پیوست، وفادار بودند و بر اساس قرار قبلی، به نفع نامزدی که بیشترین اقبال و احتمال رای آوری را داشت کنار رفتند.

البته هنوز خبری از کناره گیری میرسلیم نیست و خبرها حاکی از آن است که او در جلسه ای که منتج به توافق کناره گیری به نفع حاجی بابایی شده، حضور نداشته است.

با این حال، بنابر آنچه درباره پیوستن او به این مکانیزم در روز 24 اردیبهشت ماه منتشر شده بود، احتمالا این عضو قدیمی موتلفه نیز باید به این قاعده وفادار باشد و به نفع حاجی بابایی کناره گیری کند.

از سوی دیگر، توییت حمیدرضا حاجی بابایی هم موید کناره گیری همکاران سابق و همیاران امروزش است؛ او که در مجلس دهم ریاست فراکسیون نمایندگان ولایی را بر عهده داشت و علاوه بر سابقه پارلمانی چند سالی هم وزیر آموزش و پرورش دولت محمود احمدی نژاد بود، در توییتی معنادار، از نیکزاد و حسینی که به گفته او، علی رغم شایستگی برای حفظ وحدت و موفقیت نیرو های انقلاب گام بلندی برداشتند ، تشکر کرد.

این البته همه آنچه حاجی بابایی در توییت خود منتشر کرد نبود؛ او در ابتدای این توییت نوشت: بسمه تعالی خدایا تو شاهد باش، ما برای مجلسی در شأن نظام و مردم، هر آنچه داریم فدا خواهیم کرد، ما بدهکار مردم و رهبری و خون شهیدان هستیم.

اختلاف عیان قالیباف و احمدی نژادی ها ظاهرا ائتلاف احمدی نژادی ها بر سر نامزدی حاجی بابایی به جلسه ای بازمی گردد که تحت عنوان فراکسیون نیروهای انقلاب، روز پنج شنبه برگزار شد و علاوه بر حسینی، نیکزاد، میرسلیم و حاجی بابایی، قالیباف نیز در آن حضور داشت.

سیدغنی نظری خانقاه منتخب مردم خلخال در گفت وگویی با ایرنا با اشاره به این جلسه گفت: هر کدام از این افراد به مدت 20 دقیقه برای جمعی 62 نفره صحبت کردند؛ این جمع 62 نفره خود چکیده و نمادی از دیگر منتخبان نیروهای انقلاب در مجلس یازدهم هستند.

ظاهرا اختلافات احمدی نژادی ها با قالیباف در این جلسه بیش از پیش عیان شد؛ آنجا که به گفته سیدغنی نظری، شمس الدین حسینی در سخنرانی خود به مسائل و مشکلات اقتصادی از سال 92 به این سو پرداخت اما محمدباقر قالیباف برخلاف او، ریشه آمارهای مبتنی بر مشکلات اقتصادی را نه از سال 92 بلکه از سال 90 به این سو ارزیابی کرد و به نوعی وزیر اقتصاد دولت احمدی نژاد را در به وجود آمدن مشکلات اقتصادی کشور مقصر دانست.

اختلاف نظر میان قالیباف و گروه احمدی نژادی ها مسبوق به سابقه است؛ چه در آستانه انتخابات که وزیران و مدیران احمدی نژاد در لیست ائتلافی تهران جای نگرفتند اما قالیبافی ها توانستند با شروطی وارد آن لیست شوند و چه دو هفته پیش که ادعا شد قالیباف مکانیزم استمزاج را پذیرفته اما همان روز، شمس الدین حسینی در گفت وگو با دنیای اقتصاد ، از پذیرش شروط این مکانیزم از سوی قالیباف ابراز بی اطلاعی کرده و گفته بود تنها چهار نامزد از جمله من، علی نیکزاد و حمیدرضا حاجی بابایی و مصطفی میرسلیم در چارچوب این مکانیزم قرار گرفته ایم.

بر این اساس به نظر می رسد قالیباف به عنوان یکی از اصلی ترین نامزدهای کرسی ریاست مجلس یازدهم که سودای او برای کسب این جایگاه، حتی پیش از برگزاری انتخابات دوم اسفند نیز مطرح بود، راه همواری برای ریاست ندارد.

دو هفته پیش، توافق کنندگان اولیه بر سر مکانیزم استمزاج حضور او در این ائتلاف را به نوعی رد کرده بودند و تاکید داشتند که قالیباف برای حضور در گروه وحدت، باید ضمن پذیرش شروط و تعهداتی، رقبای خود را نیز قانع کند.

حالا اما تنها قالیباف مانده و رقیبی که دو نامزد دیگر ریاست به نفع او کنار رفته اند و باید دید که آیا ترفند فراکسیون برای همگرا کردن اصولگرایان بر سر کرسی ریاست به نتیجه می رسد یا آنکه همچنان یک احمدی نژادی، برای قالیباف نامطلوب خواهد بود.

آخرین شانس وحدت فارغ از این اختلافات، در جلسه فراکسیون نیروهای انقلاب قرار بر آن شد که در جلسه بعدی که همه اعضا در آن حضور دارند، نتیجه گیری نسبت به معرفی گزینه این فراکسیون برای ریاست مجلس مشخص شود؛ جلسه ای که بنابر قرار قبلی، عصر روز 7 خرداد با حضور بالغ بر 240نماینده – که گفته می شود در این فراکسیون عضویت دارند- برگزار خواهد شد.

نامزدهای نایب رییسی با این همه، رقابت ها و تلاش ها برای وحدت تنها بر سر کرسی ریاست نیست؛ دو کرسی مهم نواب رییس هم خواهان و متقاضی کم ندارد.

نام هایی نیز در این زمینه مطرح است که از آن جمله می توان به سیدرضا تقوی، الیاس نادران، علی اکبر فرهنگی، علیرضا منادی سپیدان، عبدالرضا مصری، محمدرضا میرتاج الدینی، محمدمهدی زاهدی و امیرحسین قاضی زاده هاشمی اشاره کرد.

این هشت نفر به گفته سیدغنی نظری، در جلسه پنج شنبه فراکسیون، برنامه های خود را مطرح کردند.

البته برخی بر این باورند که احتمالا نام میرسلیم در نهایت نه در میان نامزدهای ریاست بلکه در جمع نامزدهای نواب ریاست مطرح خواهد شد.

البته این احتمال در صورتی ممکن است رخ دهد که میرسلیم هم به مکانیزم استمزاج وفادار بماند و در صورت کم بودن اقبال به ریاست او، از این کارزار رقابت خارج شود.

تلاش برای حضور زنان در هیات رییسه از سوی دیگر، به نظر می رسد مطالبه حضور زنان در هیات رییسه مجلس یازدهم، یکی از مطالبات منتخبان زن این دوره از پارلمان نیز هست؛ موضوعی که البته با وجود تلاش زنان مجلس دهم، هرگز در چهار اجلاسیه آن مجلس محقق نشد و باید دید در این دوره از پارلمان، این مطالبه تحقق می یابد یا خیر.

سمیه رفیعی منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم در گفت وگو با ایلنا با بیان اینکه مباحث مربوط به فراکسیون زنان مطرح شده اما هنوز تصمیمی گرفته نشده است، گفت: حضور یک زن در هیات رییسه نیاز ضروری کشور است.

وی تاکید کرد: ما در مجلس شورای اسلامی بحث داخلی و یک بحث نیز برای شکل خارجی نظام نوین تمدن اسلامی را داریم؛ بنابراین با بلوغی که جمهوری اسلامی دارد، فرصت مغتنمی به وجود آمده و باید این اتفاق بیفتد.

کپی شد
کلید واژه ها: ریاست مجلس یازدهم - قالیباف - حاجی بابایی - مجلس یازدهم - رقیب - ریاست - ریاست مجلس - احمدی نژاد - کناره گیری - یازدهم - حمیدرضا حاجی بابایی - کابینه احمدی نژاد - کنار - محمدباقر قالیباف - رقابت - جریان اصولگرایی - وزیر احمدی نژاد - پارلمان - دیگر - بابایی - مجلس - کناره - نامزد - احمدی - اصولگرایان - ادامه دارد - اصولگرایی - شمس الدین - محمدباقر - گیری

آخرین اخبار سرویس:
6 هزار و 300 بسته معیشتی در خمین توزیع شد

عده ای تخریب مجلس یازدهم را شروع کرده اند

نمایشگاه کتاب فرانکفورت 2020 به صورت غیرمتمرکز برگزار خواهدشد

بی احترامی کودک چه دلایلی دارد و چطور با آن رفتار کنیم؟

وقتی حسین تهی، یک شبه پرهیزگار شد

شیوع کرونا پوچی فرهنگ غرب را به تمام جهان اثبات کرد

بزرگترین نیروگاه سیکل ترکیبی لرستان افتتاح شد

خوش وبش قالیباف با حاجی بابایی/ ازدحام نمایندگان در اطراف قالیباف/حواشی صحن مجلس

رونمایی پروژه های ‎اقتصاد دیجیتال با حضور رییس جمهوری

فیلم | لحظه انصراف حاجی بابایی و رییس شدن قالیباف در مجلس یازدهم!

پیام تبریک لاریجانی به قالیباف

انتصاب لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت

وزیر ارشاد به قتل رومینا واکنش نشان داد

لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت منصوب شد

هشدار کم نظیر سردار تنگسیری به آمریکایی ها: بغل گوش شما هستیم/در آینده نزدیک بیشتر هم احساسمان خواهید کرد

مشق همدلی بوشهری ها در رزمایش مواسات / توزیع 147 هزار بسته معیشتی بین نیازمندان + فیلم

فوت بانوی پرستار براثر کرونا در هرمزگان

لاریجانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام شد

اولین نطق قالیباف در قامت رییس مجلس/ قدردانی از نمایندگان

استخدام بازاریاب با حقوق و مزایا در شرکت پویا پخش در اصفهان

رییس مجلس: از این امانت مراقبت کنیم

انتصاب دکتر لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت

اجرای مرحله سوم رزمایش مواسات در استان البرز به روایت تصویر

پیام تسلیت دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پی درگذشت رییس شورای سراسری علمای افغانستان

شیوع کرونا پوچی فرهنگ غرب را به تمام جهان اثبات کرد

دولت در انتشار اوراق قرضه به قانون توجه ندارد

ساماندهی وتوسعه فضاهای فرهنگی تبریز/تهیه طرح مختص به بافت فرهنگی

استخدام راننده با گواهینامه پایه دو جهت نیسان در یک قالیشویی

انتصاب دکتر لاریجانی به مشاور رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت

طلاب یزد دغدغه های بازماندگان اموات در امور شرعی را برطرف کردند

پنج اثر از گناوه به مرحله نهایی پویش با کتاب در خانه راه یافت

لرستان با وجود منابع غنی خاکی و آبی اما بسیار فقیر است

نشست معتمدین شهرشباب بافرماندار چرداول

ضرورت توجه به طرح های بومی و ابتکاری جوانان در هلال احمر

استخدام فروشنده جهت فروشندگی در یک نمایشگاه میز تلویزیون

انتصاب لاریجانی به عنوان مشاور رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت

انتصاب علی لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت

همدلی مردم در بحران کرونا برای آیندگان ماندگار شد

لاریجانی، مشاور رهبری و عضو مجمع تشخیص شد

تحریم نیروی انتظامی، ناشی از صلابت، کارآمدی و اقتدار این نهاد مردمی است

اعلام حمایت حاجی بابایی از ریاست قالیباف

انتصاب لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت

آمار کرونا در کردستان نگران کننده است

کار تخصصی همراه با تقوا در اولویت کار مجلس باشد

موافقت رهبر انقلاب با برداشت از صندوق ذخیره ی ارزی برای رفع مشکل آب و فاضلاب اهواز

انتصاب لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت

با وجود فاصله گذاری اجتماعی، چطور روابط موثر خودمان با دیگران را حفظ کنیم؟

لاریجانی، مشاور رهبری شد

قدردانی قالیباف از انتخاب او به عنوان رییس مجلس

اتفاق خوش کرونایی در بیمارستان هاشمی نژاد + فیلم

پورابراهیمی: سازو کار هزینه یک میلیارد یورو برداشتی از صندوق توسعه ملی باید روشن شود

محمدباقر قالیباف بالاخره رییس شد

انتصاب لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت

انتصاب لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت

رکورد ابوترابی فرد و روحانی شکسته نشد/ قالیباف از حدادعادل پیشی گرفت

هیئت رییسه جدید مجلس در یک قاب

علی لاریجانی به سمت مشاور رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت منصوب شد

متکدیان زنجان ساماندهی می شوند

تأکید ناجا بر اشراف اطلاعاتی مناسب در مرزها

قالیباف: از این امانت مراقبت کنیم

علی لاریجانی مشاور مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام شد

«علیرضا احمدی» رییس شورای عالی استان ها شد

لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت منصوب شد

سراب کرتول و منطقه گردشگری ونایی تا اطلاع ثانوی تعطیل است

وزیر ارشاد به قتل رومینا واکنش نشان داد

پورابراهیمی: سازو کار هزینه یک میلیارد یورو برداشتی از صندوق توسعه ملی باید روشن شود

عکس | ائتلاف حاجی بابایی و قالیباف در مجلس یازدهم

امیر حاتمی: ایران همواره کانون توجه قدرت ها بوده و خواهد بود/ کمربند امنیت خلیج فارس و بویژه تنگه حیاتی هرمز محکم تر خواهد شد

ببینید | قالیباف رسما ریاست مجلس یازدهم را بر عهده گرفت!

پیشنهاد بررسی تأثیر شیر وشهادت موجب تألیف کتاب هایم در حوزه دفاع مقدس شد

پیشنهاد عجیب یک نماینده از تریبون باز صحن/لابی ها نمایندگان را عصبانی کرد /نماینده شاعر مجلس بازهم شعرخوانی کرد /حواشی صحن مجلس

نگاه بنیاد مستضعفان به تولید و مسائل زیربنایی/ همه نیروگاه ها را در بورس عرضه خواهیم کرد

خبر مهم| انتصاب علی لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت

انتقاد از لابی گری ها برای عضویت نمایندگان در کمیسیون ها

قالیباف بعد از انتخاب به عنوان رییس مجلس، چه گفت؟

روحانی روز ملی جمهوری آذربایجان را تبریک گفت

لاریجانی انتخاب قالیباف به ریاست مجلس را تبریک گفت

رییس بنیاد شهید درگذشت مادر شهیدان «مهدوی زفرقندی» را تسلیت گفت

حضور ایران در میان 1731 پرتاب ماهواره کوچک در دنیا/کاهش جذابیت مدار ژئو

مقررات مربوط به محدودیت های کرونا باید در مجلس به تصویب می رسید

انتصاب لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت

عوامل اجتماعی موثر بر قتل های ناموسی

دو تصویر مقایسه ای از حسن روحانی در مجلس

انتصاب لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت

پیام تبریک لاریجانی به قالیباف

رهبرانقلاب در حکمی علی لاریجانی را به عنوان مشاور رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کردند

روحانی روز ملی جمهوری آذربایجان را تبریک گفت

مواسات راهبردی برای فرداهای بهتر...

تقوی: امام (ره) جز برای خدا چیزی نخواست

مرکز پژوهش ها راهکارهای اجرایی شدن تاکیدات رهبر انقلاب به مجلس را ارائه کند

مرحله چهارم رزمایش کمک مؤمنانه در شهرستان صحنه اجرا شد

انتصاب لاریجانی به مشاورت رهبری و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت

منتخب خمینی شهر: یکشنبه بازگشایی اماکن متبرکه بررسی شود

ساداتی نژاد: مرکز پژوهش ها راهکارهای اجرایی شدن انتظارات رهبری از مجلس یازدهم را ارائه کند

رییس جمهور روحانی روز ملی جمهوری آذربایجان را تبریک گفت

فلاحی: کمیسیون جای تخصص است نه لابی گری

اعضای هیات رییسه مجلس یازدهم مراسم تحلیف را به جا آوردند

آمار کرونا در کردستان نگران کننده است

اولین تصویر از قالیباف، تکیه داده بر صندلی ریاست مجلس یازدهم

استخدام منشی آقا و نظافت کار جهت باشگاه بدنسازی در اصفهان

رقیب قالیباف برای ریاست

رقیب قالیباف برای ریاست