مطالب مرتبط:
مشارکت 3 میلیون 400 هزار نفری در پذیره نویسی واحد های سرمایه گذاری مالی یکم
ثبت نام 3 میلیون نفر در پذیره نویسی ETF
ثبت نام 3 میلیون نفر در پذیره نویسی ETF
شرکت 3 میلیون نفر در پذیره نویسی ETF
چند میلیون نفر در صندوق های ETF ثبت نام کرده اند؟
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 00:352020-05-22اقتصادي

استقبال سه میلیون نفری از اولین ETF


بر اساس اعلام وزارت اقتصاد، بیش از سه میلیون و چهار صد و هشتاد و یک هزار نفر با سرمایه گذاری بیش از 5886 میلیارد تومان از آحاد مردم در پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری مالی یکم مشارکت کردند.

- در قالب صندوق، باقیمانده سهام دولت در بانک های صادرات، ملت و تجارت و همچنین باقیمانده سهام دولت در سهام بیمه البرز و بیمه اتکایی امین عرضه شد.

واگذاری باقی مانده سهام تحت مالکیت دولت در بازار سهام در حالی قرار بود طی سه گروه جداگانه و در قالب صندوق های سرمایه گذاری عرضه شود که پذیره نویسی نخستین مجموعه از این سهام به پایان رسید.

بر این اساس در اولین دوره این واگذاری ها شاهد عرضه سهام دولتی در قالب صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) تحت عنوان صندوق های مالی شامل گروه بانکی و بیمه ای بودیم.

این گروه که شامل باقی مانده سهام دولت در بانک های صادرات، ملت و تجارت و همچنین باقی مانده سهام دولت در سهام بیمه البرز و بیمه اتکایی امین بود، با استقبال مردم روبه رو شده و در نتیجه مهلت پذیره نویسی آن تا پایان روز اول خردادماه تمدید شد.

بر اساس اعلام وزارت اقتصاد، بیش از سه میلیون و چهار صد و هشتاد ویک هزار (3481000) نفر با سرمایه گذاری بیش از 5886 میلیارد تومان از آحاد مردم در این پذیره نویسی مشارکت کردند.

در اطلاعیه وزارت اقتصاد آمده است این وزارتخانه در راستای اجرای جزء (2) بند الف تبصره (2) قانون بودجه کل کشور و به منظور واگذاری باقیمانده سهام دولت در بانک های ملت، تجارت و صادرات و دو شرکت بیمه ای البرز و اتکایی امین اقدام به تاسیس صندوق واسطه گری مالی یکم و امکان پذیره نویسی واحدهای این صندوق از سوی عموم مردم کرد.

آنچه در پایان مهلت پذیره نویسی تحقق یافت، بیانگر تشکیل بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در کشور از نظر ارزش سرمایه گذاری و تعداد سهامداران است.

ضمن اینکه با اتمام مهلت ثبت نام در صندوق دارا یکم در پنج شنبه شب گذشته، معاون وزیر اقتصاد از عرضه دو صندوق دیگر در تیر و مرداد خبر داد.

نگاهی دقیق تر به نخستین واگذاری بحث پیرامون عرضه سهام دولتی در حالی از اواخر سال گذشته مطرح شد که با پیگیری های صورت گرفته در سال 99 به اوج خود رسید.

به این ترتیب سرانجام وزارت امور اقتصادی و دارایی در روز هفتم اردیبهشت برای واگذاری نخستین دوره از این سهام در قالب صندوق سرمایه گذاری قابل معامله ETF در بازار سهام، فراخوان رسمی داد.

بر این اساس اولین دوره از پذیره نویسی سهام بزرگ از تاریخ 14 تا 31 اردیبهشت و با خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) واسطه گری مالی یکم آغاز شد.

البته به دلیل استقبال بالای عموم مردم در خرید واحدهای مزبور، این پذیره نویسی یک روز دیگر تمدید شد و تا پایان روز اول خردادماه سال 99 ادامه یافت.

به این ترتیب سهام باقی مانده پنج شرکت دولتی در بورس شامل بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین در قالب یک صندوق سرمایه گذاری واسطه مالی یکم عرضه شد که ارزش آن به نرخ روز بیش از 16 هزار میلیارد تومان است.

همچنین در حالی طبق فراخوان اولیه عنوان شد که هر فرد (کد ملی) قادر خواهد بود تا مبلغ 2میلیون تومان از این واحدها را با تخفیف 20درصدی خریداری کند که در اطلاعیه های بعدی این تخفیف افزایش یافته و به 30درصد رسید.

عرضه های دیگر در راه است درحالی که مهلت ثبت نام در صندوق دارا یکم ساعت 24 پنج شنبه به اتمام رسید معاون وزیر اقتصاد گفت: اگر کسی موفق به پذیره نویسی این صندوق نشد، دو صندوق دیگر را در تیر و مرداد عرضه می کنیم و مردم می توانند آنها را پذیره نویسی کنند.

عباس معمارنژاد گفت: پس از یک ماه از پایان پذیره نویسی صندوق دارا یکم یعنی از اول تیر امسال، امکان معامله واحد های سرمایه گذاری این صندوق در بازار سرمایه فراهم می شود و هیچ محدودیتی برای خرید یا فروش این واحد ها وجود نخواهد داشت.

صندوق های ETF با هدف مردمی کردن اقتصاد انجام می شود.

به گفته معاون امور بانکی و بیمه وزیر امور اقتصادی و دارایی تا شب پنج شنبه بیش از سه میلیون نفر در صندوق دارا یکم، پذیره نویسی کردند که فقط یک میلیون نفر کد بورسی داشتند و فعال بازار سرمایه بودند یعنی بیش از 2 میلیون نفر از مردم غیر فعال در بورس وارد این بازار شدند.

بنابراین ضریب نفوذ بازار سرمایه افزایش یافته است.

وی در ادامه با اظهار این مطلب که میزان تخفیفی که دولت برای عرضه این صندوق ها در نظر گرفته است به جذابیت این صندوق ها افزوده است، گفت: برای این صندوق، بازارگردانی در نظر گرفته شده است.

یعنی اگر مردم برای فروش مراجعه کنند، خود این صندوق می تواند از آنها در کوتاه مدت خریداری کند و پس از مناسب شدن بازار، به فروش برساند و این موضوع قابلیت نقد شوندگی را افزایش و خطر را برای پذیره نویس ها کاهش می دهد.

معمارنژاد افزود: برای ثبت سفارش و پذیره نویسی در این صندوق ها به کد بورسی نیازی نیست و با کد ملی می توان این امور را انجام داد.

سرپرست خانواده می تواند برای خانواده و فرزندان ثبت نام کند اما این سهام برای معامله در بورس به کد بورسی نیاز دارد.

تا پایان سال 1400 دولت باید از مدیریت این صندوق ها کناره گیری کند و هر شخصی که یک دهم سهم این صندوق ها را داشته باشد می تواند در مجمع شرکت کند.

معمار نژاد افزود: صندوق واسطه گری مالی دارا یکم در حال حاضر 65 درصد بازدهی دارد یعنی هر 10 هزار تومان این صندوق به قیمت های روز چهارشنبه هفته گذشته بورس، 16 هزار و 500 تومان ارزش دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد در حال حاضر صندوق واسطه گری مالی دارا یکم هم از نظر میزان ارزش و هم از نظر میزان سهامدار به عنوان بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری در کشور شناخته می شود.

فرصت مناسب در بازار سهام طرح خروج دولت از بنگاه داری شرکت های بورسی و فرابورسی از سال گذشته مطرح بوده ولی رونق اخیر بازار سرمایه و رشدهای پیاپی این بازار، عزم دولت را برای بهره گیری از این فرصت بیشتر از قبل جزم کرد.

به طوری که در سال جدید شاهد اخباری پیرامون تعجیل در واگذاری باقی مانده سهام دولتی در بازار سهام بودیم.

در حالی شورای عالی بورس در جلسه یازدهم فروردین ماه، بر اساس قانون بودجه سال 99 و همچنین به استناد اصل 44، ساز و کار اجرایی واگذاری باقی مانده سهام دولتی شرکت های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد که در همین راستا شانزدهم فروردین امسال مصوبه ای به این منظور ازسوی وزیر امور اقتصادی و دارایی به معاون اول رییس جمهوری تقدیم شد.

دیری نگذشت که این مصوبه نیز به تایید هیات وزیران رسید.

بر این اساس طی نخستین دوره از واگذاری ها، سه نوع صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) تحت عنوان صندوق های مالی شامل گروه بانکی و بیمه ای، صندوق های پالایشی شامل گروه پالایشی و صندوق های خودرویی و فلزی شامل گروه خودرو و فلزات، عرضه باقی مانده سهام دولت را در بازار سهام واگذار کردند که در گام نخست، شاهد واگذاری سهام بانکی و بیمه ای بودیم.

گروه دوم را صندوق های قابل معامله پالایشی تشکیل می دهند.

در این نوع صندوق نیز باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه های تبریز، اصفهان، بندرعباس و تهران عرضه خواهد شد.

طبق اعلام های اولیه خرید واحدهای صندوق مزبور نیز با همان 20درصد تخفیف خواهد بود، البته شاید در این واگذاری نیز میزان تخفیف افزایش یابد.

در گروه سوم نیز صندوق های خودرویی و فلزی شامل باقی مانده سهام دولت در گروه خودرو و فلزات بوده که قرار است سهام ایران خودرو و سایپا و همچنین فولادمبارکه اصفهان و ملی مس ایران از طریق آن عرضه شود.

حال طبق اظهارات معاون امور بانکی و بیمه وزیر امور اقتصادی و دارایی قرار است واگذاری این دو گروه صندوق نیز در تابستان امسال صورت گیرد.

استقبال اندک بود؟ طبق آمارهای موجود بیش از 3میلیون نفر در خرید واحدهای نخستین ETF دولتی تحت عنوان صندوق واسطه گری مالی دارا یکم مشارکت کرده اند.

بخشی از این افراد سهامداران بورسی بوده که از طریق کدمعاملاتی خود اقدام به خرید کرده و بخشی دیگر را نیز افراد عادی تشکیل داده که بیشتر از طریق شعب بانکی و درگاه های اینترنتی بانک ها به خرید این واحدها پرداختند.

در مجموع برآوردها نشان می دهد با توجه به حجم خرید متفاوت از سوی این افراد، میانگین پذیره نویسی هر نفر حدود 8/ 1میلیون تومان باشد.

به عبارت دقیق تر در مجموع 8/ 5 هزار میلیارد تومان پذیره نویسی انجام شده است.

از سوی دیگر در حالی برآوردهای اولیه از این عرضه تاریخی مجموع ارزش 16 هزار میلیارد تومانی را نشان می داد که با احتساب مشارکت مزبور حدود 37درصد از کل این واحدها خریداری شده است.

هر چند به دفعات شاهد صحبت های پیرامون ارزندگی این سهام از سوی فعالان اقتصادی و همچنین کارشناسان بازار سرمایه بودیم، ولی مشارکت پایین در این پذیره نویسی را نمی توان بی ارتباط به عدم آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه و همچنین نحوه سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس دانست.

به عبارت دقیق تر عموم جامعه به تازگی با ادبیات بازار سرمایه و نحوه معامله در این بازار آشنا شده اند.

این در حالی است که بخش عمده ای از افراد تمایل به سرمایه گذاری مستقیم داشته و اشتیاق چندانی برای ورود به ابزارهای غیرمستقیم سرمایه گذاری نشان نمی دهند.

درواقع هرچه مردم تشویق شوند تا به صورت غیرمستقیم و از طریق نهادهای تخصصی مالی در بازار سرمایه مشارکت و سرمایه گذاری کنند، رونق و تعمیق بازار سرمایه با شیوه ای مناسب تر و مطلوب تر ادامه خواهد یافت و ما شاهد بازار سرمایه بالغ تر خواهیم بود.

آغاز معاملات پس از دو ماه هر چند برای خرید این واحدها نیازی به کد معاملاتی بورس نیست ولی چنانچه پس از خرید مالک واحد سرمایه گذاری قصد معاملات این واحد (یا همان فروش) را داشته باشد باید کد بورسی دریافت کند و احتمالا از سامانه آنلاین معاملات اقدام به فروش واحدهای خود در صندوق کند.

این موضوع از یکسو بیان می کند که احتمالا باید در انتظار رشدهای روزافزون تعداد کدهای سهامداری در ماه های آینده بود و از سوی دیگر نگرانی بابت تاثیرگذاری منفی بر روند کنونی بازار سهام نیز منتفی خواهد شد.

از سوی دیگر در حالی طبق اطلاعیه های اولیه قابل معامله شدن واحدهای این صندوق دو ماه بعد از اتمام پذیره نویسی عنوان شده بود که یکی از نقدهای وارد شده بر این فرآیند نیز همین ریسک قفل شدن نقدینگی افراد به مدت دو ماه در این صندوق ها بود.

حال در آخرین جلسه شورای عالی بورس در هفته گذشته، این مدت از دو ماه به یک ماه کاهش یافت.

به عبارت دقیق تر دارندگان واحدهای مزبور از یک ماه پس از اتمام پذیره نویسی یعنی ابتدای تیرماه سال جاری، قادر خواهند بود واحدهای این صندوق را در بازار معامله کنند.

مزیت صندوق های قابل معامله با توجه به اجرای نخستین دوره از طرح مزبور بسیاری از مردم از طریق صندوق های سرمایه گذاری، سهامدار شرکت های دولتی شده اند و دولت نیز از ترکیب سهامداری شرکت ها خارج خواهد شد.

مزیت صندوق های سرمایه گذاری برای مردم این است که اولا مدیریت این صندوق ها برعهده متخصصان حرفه ای است و دوم اینکه واحدهای این صندوق ها خود نوعی سبد سهام است که ریسک سرمایه گذاری در بورس را کاهش می دهد.

به نظر می رسد با اجرای این موضوع بازار سرمایه ایران نیز به معیارهای جهانی که ورود غیرمستقیم افراد به بازار سرمایه است، نزدیک شود.

آمارها نشان می دهد در بورس های پیشرفته حدود 80درصد از دارایی افراد از طریق صندوق های سرمایه گذاری وارد بازار شده و خودشان به طور مستقیم خرید و فروش نمی کنند.


کلید واژه ها: سرمایه گذاری - سهام دولت - سهام - سرمایه - دولت - پذیره نویسی - باقی - صندوق - باقیمانده - صندوق سرمایه گذاری - بیمه - واگذاری - میلیارد تومان - میلیون - گروه - بانک - عرضه - تجارت - اولین - بازار سهام - مالی - اساس - قرار بود - میلیارد - نخستین - مشارکت - مالکیت - معامله - تومان - اعلام

آخرین اخبار سرویس:
دریافت 60 هزار مورد زمین از سوی سازمان ملی زمین و مسکن برای تولید مسکن ملی

تعریض گردنه آوج در محور قزوین-همدان به زودی آغاز می شود

محکومیت شرکت عمرانی به دلیل قاچاق جرثقیل در کردستان

اما و اگرهای فروش متری زمین در بورس

شیوع کرونا باعث افزایش حملات نژادی به چینی های کانادا شده است

علت تأخیر در زمان شروع فروش فوق العاده خودروسازان چه بود؟

قیمت هر کیلو زعفران بین 6 تا 10 میلیون تومان

نفت/روند صعودی قیمت نفت متوقف شد

اعلام قیمت گوشت قرمز، کله پاچه و جگر

کرمان| مردم برای فروش سهام عدالت تا تثبیت بازار صبر کنند

سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی منصوب شد

شهرکردی ها 2 هفته وقت دارند بدهی هایشان به شهرداری را پرداخت کنند

شرکت عمرانی به دلیل قاچاق جرثقیل در کردستان محکوم شد

خطر آفت سن گندم در استان زنجان رفع شد

بیمه نخیلات خوزستان تا 15خرداد تمدید شد

افتتاح رسمی 11 کیلومتر محور ازنا - شازند

پیش بینی شاخص دو میلیون واحدی تا پایان امسال

استخدام چند ردیف شغلی جهت رستوران در مهرشهر کرج

استخدام فروشنده حضوری برای یک شرکت معتبر پخش در گیلان

کشف بیش از یک هزار خودروی احتکار شده در تهران

روزانه 150 هزار عدد ماسک در آذربایجان غربی تولید می شود

خیال منتقدان را از تولیدِ پراید راحت کردیم

ذخیره سازی 480 تن مرغ منجمد

استخدام کارشناس فروش آقا در هلدینگ دانش بنیان گرین وب در مشهد

2 زن محکوم به زندان در خراسان شمالی رهایی یافتند

ثبت نام کارفرمایان در سامانه کارا برای دریافت وام کرونا

استخدام CNC و PVCکار آشنایی به نقشه خوانی در اصفهان

استخدام بازاریاب در یک شرکت خصوصی در تهران

سه برابر شدن تولید ورق های قلع اندود

استخدام صندوقدار خانم جهت یک فست فود در تهران

رفع شائبه کسب سود توسط خودروسازان در طرح فروش فوق العاده

دعوت به همکاری کارآموز IT برای شرکت معتبر در گیلان

خاموشی چاه های غیرمجاز در تنها دشت ممنوعه شمال کشور

استخدام چند ردیف شغلی جهت شرکت شیمی آذر جام در قم

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ با مدرک حداقل لیسانس در مشهد

تأخیر در زمان شروع فروش فوق العاده خودرو

استخدام کارگر ساده و نیمه ماهر جهت یک کارگاه تراشکاری در زنجان

استخدام منشی خانم جهت کلینیک پوست و زیبایی در البرز

روند ریزشی دلار آغاز شد؟

پیش بینی برداشت 8 هزار تن گل محمدی از گلستان های استان کرمان

5 بنای غیر مجاز در اراضی کشاورزی شهرستان آبیک تخریب شد

تکذیب رشد400 هزار میلیارد تومانی نقدینگی در سال 99

اهالی روستای شاخ کوپال بخش غیزانیه، سرگردان در طلب آب

جذب 7 میلیارد تومان تسهیلات کشاورزی در اسفراین

جدیدترین قیمت گوشت قرمز، جگر و کله پاچه

تاریخ عقدنامه ملاک دریافت وام ازدواج

رفع شائبه کسب سود توسط خودروسازان در طرح فروش فوق العاده

ماکارونی گران شد

مردم وارد معاملات کاذب ارز نشوند

افزایش فروش خانه های نو در آمریکا برخلاف پیش بینی ها

ارز دیجیتال| سقوط قیمت بیت کوین

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/03/07| ریزش قیمت دلار و سکه/ فروشنده ها زیاد شدند

آخرین وضعیت پروازهای فرودگاه مهرآباد و امام خمینی

فاز نخست طرح فولاد قاینات امسال به بهره برداری می رسد

کاهش سرمایه گذاری جهانی در بخش انرژی

90 درصد انجیر صادراتی ایران متعلق به فارس است

روند تولید محصولات سلامت محور در آذربایجان غربی به ثبات نسبی رسید

اعزام نفتکش ها؛ اقدام بزرگ راهبردی

1.5 میلیون تن گندم در کردستان تولید می شود

کاهش 25 درصدی حوادث ناشی از کار در یزد/ بیشترین آسیب دیدگی کارگران جراحت و شکستگی است

اجرای طرح ترافیک 7 بار توسط وزیر بهداشت لغو شد

5 بنای غیر مجاز در اراضی کشاورزی شهرستان آبیک تخریب شد

بزرگراه شمالی کرج بعد از 4 سال هنوز در نیمه راه

ساعت کاری کلیه کارکنان 7:30 تا 14:30 شد

ساعت کاری تمام کارکنان 7:30 تا 14:30 شد+بخشنامه

مردم وارد معاملات کاذب ارز نشوند

سقف کناف چیست؟ انواع و قیمت آن

بورس سبز پوش شد

پیش ثبت نام فروش فوق العاده محصولات سایپا تا 14 خرداد/ امکان انتخاب نوع خودرو بدون واریز وجه از ساعت 11 صبح امروز

استخدام کارگر ماهر برای کار مرغ در حوالی میدان آزادیِ تهران

استخدام گرافیست و کارشناس دیجیتال مارکتینگ در مشهد

مصوبه تشکیل ستاد ملی سرشماری ثبتی مبنا سال 1405 ابلاغ شد

محکومیت 4 میلیارد ریالی متهم فروش خارج از ضوابط برنج

ادغام مجدد رنو و نیسان برای فرار از بحران کرونا

استخدام نجار و رنگ کار چوب ماهر در شهرک صنعتی ماهدشت

تاثیر بیماریCOVID 19 بر آینده بازار افزودنی های بتن در ایران و جهان

استخدام 5 ردیف شغلی در برپاچوب

استخدام چند رده شغلی برای شرکت پخش مواد غذایی و پروتیینی در گیلان

افزایش 33 درصدی قیمت ملک در اردیبهشت 99

تکذیب رشد400 هزار میلیارد تومانی نقدینگی در سال 99

استخدام گروه صنعتی فولاد مخزن

توضیح بانک مرکزی درباره اظهارات رییس کل اسبق این بانک

استخدام مدیر ماشین آلات و تعمیرگاه با سابقه جهت یک شرکت در مشهد

کشف و ضبط 6200 کیلوگرم انواع فرآورده های خام دام و طیور کردستان

بازار| چرا ماکارونی گران شد؟

استخدام منشی خانم در کارخانه عرقیات نوروزی

زنان بیشتر از مردان از اطلاع رسانی کرونایی رضایت دارند

خسارت 248 میلیارد ریالی آتش سوزی به بخش کشاورزی هرمزگان

استخدام مدیر مالی و حسابداری آشنا با نرم افزار های حسابداری در مشهد

استخدام کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه جهت شرکت معتبر تولیدی در قم

استخدام مسئول فروش با سابقه جهت بازاریابی و فروش در آذربایجان شرقی

استخدام مدیر اداری و منابع انسانی جهت شرکت معتبر در مشهد

پرداخت وام 2 میلیونی به کارگران روزمزد در هاله ای از ابهام

چرا کره جنوبی، پول نفت ما را نمی دهد؟

روستای لذه در محاصره دکل های نفتی/ احتمال بارش دوباره نفت بر سر روستاییان+ تصاویر

تکمیل و افتتاح قطعات چهار خطه ازنا- شازند تا 1400

42 میلیارد ریال به ناوگان حمل و نقل عمومی قزوین در دوران کرونا خسارت وارد شد

جدیدترین قیمت گوشت قرمز، جگر و کله پاچه

خرید بیش از 5 هزار تن کلزا در مازندران

بانک اطلاعاتی جامع منابع آب کرمانشاه ایجاد می شود

استقبال سه میلیون نفری از اولین ETF

استقبال سه میلیون نفری از اولین ETF