مطالب مرتبط:
مشارکت 3 میلیون 400 هزار نفری در پذیره نویسی واحد های سرمایه گذاری مالی یکم
ثبت نام 3 میلیون نفر در پذیره نویسی ETF
ثبت نام 3 میلیون نفر در پذیره نویسی ETF
شرکت 3 میلیون نفر در پذیره نویسی ETF
چند میلیون نفر در صندوق های ETF ثبت نام کرده اند؟
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 00:352020-05-22اقتصادي

استقبال سه میلیون نفری از اولین ETF


بر اساس اعلام وزارت اقتصاد، بیش از سه میلیون و چهار صد و هشتاد و یک هزار نفر با سرمایه گذاری بیش از 5886 میلیارد تومان از آحاد مردم در پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری مالی یکم مشارکت کردند.

- در قالب صندوق، باقیمانده سهام دولت در بانک های صادرات، ملت و تجارت و همچنین باقیمانده سهام دولت در سهام بیمه البرز و بیمه اتکایی امین عرضه شد.

واگذاری باقی مانده سهام تحت مالکیت دولت در بازار سهام در حالی قرار بود طی سه گروه جداگانه و در قالب صندوق های سرمایه گذاری عرضه شود که پذیره نویسی نخستین مجموعه از این سهام به پایان رسید.

بر این اساس در اولین دوره این واگذاری ها شاهد عرضه سهام دولتی در قالب صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) تحت عنوان صندوق های مالی شامل گروه بانکی و بیمه ای بودیم.

این گروه که شامل باقی مانده سهام دولت در بانک های صادرات، ملت و تجارت و همچنین باقی مانده سهام دولت در سهام بیمه البرز و بیمه اتکایی امین بود، با استقبال مردم روبه رو شده و در نتیجه مهلت پذیره نویسی آن تا پایان روز اول خردادماه تمدید شد.

بر اساس اعلام وزارت اقتصاد، بیش از سه میلیون و چهار صد و هشتاد ویک هزار (3481000) نفر با سرمایه گذاری بیش از 5886 میلیارد تومان از آحاد مردم در این پذیره نویسی مشارکت کردند.

در اطلاعیه وزارت اقتصاد آمده است این وزارتخانه در راستای اجرای جزء (2) بند الف تبصره (2) قانون بودجه کل کشور و به منظور واگذاری باقیمانده سهام دولت در بانک های ملت، تجارت و صادرات و دو شرکت بیمه ای البرز و اتکایی امین اقدام به تاسیس صندوق واسطه گری مالی یکم و امکان پذیره نویسی واحدهای این صندوق از سوی عموم مردم کرد.

آنچه در پایان مهلت پذیره نویسی تحقق یافت، بیانگر تشکیل بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در کشور از نظر ارزش سرمایه گذاری و تعداد سهامداران است.

ضمن اینکه با اتمام مهلت ثبت نام در صندوق دارا یکم در پنج شنبه شب گذشته، معاون وزیر اقتصاد از عرضه دو صندوق دیگر در تیر و مرداد خبر داد.

نگاهی دقیق تر به نخستین واگذاری بحث پیرامون عرضه سهام دولتی در حالی از اواخر سال گذشته مطرح شد که با پیگیری های صورت گرفته در سال 99 به اوج خود رسید.

به این ترتیب سرانجام وزارت امور اقتصادی و دارایی در روز هفتم اردیبهشت برای واگذاری نخستین دوره از این سهام در قالب صندوق سرمایه گذاری قابل معامله ETF در بازار سهام، فراخوان رسمی داد.

بر این اساس اولین دوره از پذیره نویسی سهام بزرگ از تاریخ 14 تا 31 اردیبهشت و با خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) واسطه گری مالی یکم آغاز شد.

البته به دلیل استقبال بالای عموم مردم در خرید واحدهای مزبور، این پذیره نویسی یک روز دیگر تمدید شد و تا پایان روز اول خردادماه سال 99 ادامه یافت.

به این ترتیب سهام باقی مانده پنج شرکت دولتی در بورس شامل بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات، بیمه البرز و بیمه اتکایی امین در قالب یک صندوق سرمایه گذاری واسطه مالی یکم عرضه شد که ارزش آن به نرخ روز بیش از 16 هزار میلیارد تومان است.

همچنین در حالی طبق فراخوان اولیه عنوان شد که هر فرد (کد ملی) قادر خواهد بود تا مبلغ 2میلیون تومان از این واحدها را با تخفیف 20درصدی خریداری کند که در اطلاعیه های بعدی این تخفیف افزایش یافته و به 30درصد رسید.

عرضه های دیگر در راه است درحالی که مهلت ثبت نام در صندوق دارا یکم ساعت 24 پنج شنبه به اتمام رسید معاون وزیر اقتصاد گفت: اگر کسی موفق به پذیره نویسی این صندوق نشد، دو صندوق دیگر را در تیر و مرداد عرضه می کنیم و مردم می توانند آنها را پذیره نویسی کنند.

عباس معمارنژاد گفت: پس از یک ماه از پایان پذیره نویسی صندوق دارا یکم یعنی از اول تیر امسال، امکان معامله واحد های سرمایه گذاری این صندوق در بازار سرمایه فراهم می شود و هیچ محدودیتی برای خرید یا فروش این واحد ها وجود نخواهد داشت.

صندوق های ETF با هدف مردمی کردن اقتصاد انجام می شود.

به گفته معاون امور بانکی و بیمه وزیر امور اقتصادی و دارایی تا شب پنج شنبه بیش از سه میلیون نفر در صندوق دارا یکم، پذیره نویسی کردند که فقط یک میلیون نفر کد بورسی داشتند و فعال بازار سرمایه بودند یعنی بیش از 2 میلیون نفر از مردم غیر فعال در بورس وارد این بازار شدند.

بنابراین ضریب نفوذ بازار سرمایه افزایش یافته است.

وی در ادامه با اظهار این مطلب که میزان تخفیفی که دولت برای عرضه این صندوق ها در نظر گرفته است به جذابیت این صندوق ها افزوده است، گفت: برای این صندوق، بازارگردانی در نظر گرفته شده است.

یعنی اگر مردم برای فروش مراجعه کنند، خود این صندوق می تواند از آنها در کوتاه مدت خریداری کند و پس از مناسب شدن بازار، به فروش برساند و این موضوع قابلیت نقد شوندگی را افزایش و خطر را برای پذیره نویس ها کاهش می دهد.

معمارنژاد افزود: برای ثبت سفارش و پذیره نویسی در این صندوق ها به کد بورسی نیازی نیست و با کد ملی می توان این امور را انجام داد.

سرپرست خانواده می تواند برای خانواده و فرزندان ثبت نام کند اما این سهام برای معامله در بورس به کد بورسی نیاز دارد.

تا پایان سال 1400 دولت باید از مدیریت این صندوق ها کناره گیری کند و هر شخصی که یک دهم سهم این صندوق ها را داشته باشد می تواند در مجمع شرکت کند.

معمار نژاد افزود: صندوق واسطه گری مالی دارا یکم در حال حاضر 65 درصد بازدهی دارد یعنی هر 10 هزار تومان این صندوق به قیمت های روز چهارشنبه هفته گذشته بورس، 16 هزار و 500 تومان ارزش دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد در حال حاضر صندوق واسطه گری مالی دارا یکم هم از نظر میزان ارزش و هم از نظر میزان سهامدار به عنوان بزرگ ترین صندوق سرمایه گذاری در کشور شناخته می شود.

فرصت مناسب در بازار سهام طرح خروج دولت از بنگاه داری شرکت های بورسی و فرابورسی از سال گذشته مطرح بوده ولی رونق اخیر بازار سرمایه و رشدهای پیاپی این بازار، عزم دولت را برای بهره گیری از این فرصت بیشتر از قبل جزم کرد.

به طوری که در سال جدید شاهد اخباری پیرامون تعجیل در واگذاری باقی مانده سهام دولتی در بازار سهام بودیم.

در حالی شورای عالی بورس در جلسه یازدهم فروردین ماه، بر اساس قانون بودجه سال 99 و همچنین به استناد اصل 44، ساز و کار اجرایی واگذاری باقی مانده سهام دولتی شرکت های حاضر در بازار سرمایه را تصویب کرد که در همین راستا شانزدهم فروردین امسال مصوبه ای به این منظور ازسوی وزیر امور اقتصادی و دارایی به معاون اول رییس جمهوری تقدیم شد.

دیری نگذشت که این مصوبه نیز به تایید هیات وزیران رسید.

بر این اساس طی نخستین دوره از واگذاری ها، سه نوع صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) تحت عنوان صندوق های مالی شامل گروه بانکی و بیمه ای، صندوق های پالایشی شامل گروه پالایشی و صندوق های خودرویی و فلزی شامل گروه خودرو و فلزات، عرضه باقی مانده سهام دولت را در بازار سهام واگذار کردند که در گام نخست، شاهد واگذاری سهام بانکی و بیمه ای بودیم.

گروه دوم را صندوق های قابل معامله پالایشی تشکیل می دهند.

در این نوع صندوق نیز باقی مانده سهام دولت در پالایشگاه های تبریز، اصفهان، بندرعباس و تهران عرضه خواهد شد.

طبق اعلام های اولیه خرید واحدهای صندوق مزبور نیز با همان 20درصد تخفیف خواهد بود، البته شاید در این واگذاری نیز میزان تخفیف افزایش یابد.

در گروه سوم نیز صندوق های خودرویی و فلزی شامل باقی مانده سهام دولت در گروه خودرو و فلزات بوده که قرار است سهام ایران خودرو و سایپا و همچنین فولادمبارکه اصفهان و ملی مس ایران از طریق آن عرضه شود.

حال طبق اظهارات معاون امور بانکی و بیمه وزیر امور اقتصادی و دارایی قرار است واگذاری این دو گروه صندوق نیز در تابستان امسال صورت گیرد.

استقبال اندک بود؟ طبق آمارهای موجود بیش از 3میلیون نفر در خرید واحدهای نخستین ETF دولتی تحت عنوان صندوق واسطه گری مالی دارا یکم مشارکت کرده اند.

بخشی از این افراد سهامداران بورسی بوده که از طریق کدمعاملاتی خود اقدام به خرید کرده و بخشی دیگر را نیز افراد عادی تشکیل داده که بیشتر از طریق شعب بانکی و درگاه های اینترنتی بانک ها به خرید این واحدها پرداختند.

در مجموع برآوردها نشان می دهد با توجه به حجم خرید متفاوت از سوی این افراد، میانگین پذیره نویسی هر نفر حدود 8/ 1میلیون تومان باشد.

به عبارت دقیق تر در مجموع 8/ 5 هزار میلیارد تومان پذیره نویسی انجام شده است.

از سوی دیگر در حالی برآوردهای اولیه از این عرضه تاریخی مجموع ارزش 16 هزار میلیارد تومانی را نشان می داد که با احتساب مشارکت مزبور حدود 37درصد از کل این واحدها خریداری شده است.

هر چند به دفعات شاهد صحبت های پیرامون ارزندگی این سهام از سوی فعالان اقتصادی و همچنین کارشناسان بازار سرمایه بودیم، ولی مشارکت پایین در این پذیره نویسی را نمی توان بی ارتباط به عدم آشنایی عموم مردم با بازار سرمایه و همچنین نحوه سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس دانست.

به عبارت دقیق تر عموم جامعه به تازگی با ادبیات بازار سرمایه و نحوه معامله در این بازار آشنا شده اند.

این در حالی است که بخش عمده ای از افراد تمایل به سرمایه گذاری مستقیم داشته و اشتیاق چندانی برای ورود به ابزارهای غیرمستقیم سرمایه گذاری نشان نمی دهند.

درواقع هرچه مردم تشویق شوند تا به صورت غیرمستقیم و از طریق نهادهای تخصصی مالی در بازار سرمایه مشارکت و سرمایه گذاری کنند، رونق و تعمیق بازار سرمایه با شیوه ای مناسب تر و مطلوب تر ادامه خواهد یافت و ما شاهد بازار سرمایه بالغ تر خواهیم بود.

آغاز معاملات پس از دو ماه هر چند برای خرید این واحدها نیازی به کد معاملاتی بورس نیست ولی چنانچه پس از خرید مالک واحد سرمایه گذاری قصد معاملات این واحد (یا همان فروش) را داشته باشد باید کد بورسی دریافت کند و احتمالا از سامانه آنلاین معاملات اقدام به فروش واحدهای خود در صندوق کند.

این موضوع از یکسو بیان می کند که احتمالا باید در انتظار رشدهای روزافزون تعداد کدهای سهامداری در ماه های آینده بود و از سوی دیگر نگرانی بابت تاثیرگذاری منفی بر روند کنونی بازار سهام نیز منتفی خواهد شد.

از سوی دیگر در حالی طبق اطلاعیه های اولیه قابل معامله شدن واحدهای این صندوق دو ماه بعد از اتمام پذیره نویسی عنوان شده بود که یکی از نقدهای وارد شده بر این فرآیند نیز همین ریسک قفل شدن نقدینگی افراد به مدت دو ماه در این صندوق ها بود.

حال در آخرین جلسه شورای عالی بورس در هفته گذشته، این مدت از دو ماه به یک ماه کاهش یافت.

به عبارت دقیق تر دارندگان واحدهای مزبور از یک ماه پس از اتمام پذیره نویسی یعنی ابتدای تیرماه سال جاری، قادر خواهند بود واحدهای این صندوق را در بازار معامله کنند.

مزیت صندوق های قابل معامله با توجه به اجرای نخستین دوره از طرح مزبور بسیاری از مردم از طریق صندوق های سرمایه گذاری، سهامدار شرکت های دولتی شده اند و دولت نیز از ترکیب سهامداری شرکت ها خارج خواهد شد.

مزیت صندوق های سرمایه گذاری برای مردم این است که اولا مدیریت این صندوق ها برعهده متخصصان حرفه ای است و دوم اینکه واحدهای این صندوق ها خود نوعی سبد سهام است که ریسک سرمایه گذاری در بورس را کاهش می دهد.

به نظر می رسد با اجرای این موضوع بازار سرمایه ایران نیز به معیارهای جهانی که ورود غیرمستقیم افراد به بازار سرمایه است، نزدیک شود.

آمارها نشان می دهد در بورس های پیشرفته حدود 80درصد از دارایی افراد از طریق صندوق های سرمایه گذاری وارد بازار شده و خودشان به طور مستقیم خرید و فروش نمی کنند.


کلید واژه ها: سرمایه گذاری - سهام دولت - سهام - سرمایه - دولت - پذیره نویسی - باقی - صندوق - باقیمانده - صندوق سرمایه گذاری - بیمه - واگذاری - میلیارد تومان - میلیون - گروه - بانک - عرضه - تجارت - اولین - بازار سهام - مالی - اساس - قرار بود - میلیارد - نخستین - مشارکت - مالکیت - معامله - تومان - اعلام

آخرین اخبار سرویس:
قیمت آپارتمان در محدوده تسلیحات

طرز تهیه سالاد ماکارونی با مرغ

واردات طلا از عوارض معاف شد

گران ترین خودروهای سال 2020 را بشناسید

چگونه سهام عدالت خود را بفروشیم؟

چگونه سهام عدالت خود را بفروشیم؟

بازار زعفران در رکود کامل به سر می برد؛ حداکثر قیمت هر کیلو طلای سرخ 8 میلیون و 500 هزار تومان

چگونه سهام عدالت خود را بفروشیم؟

ضوابط ده گانه برای ثبت نام خودرو

پرداخت 25 میلیون تومان یارانه مسکن مهر شامل همه نمی شود

حرکت دنیا به سمت ترند chr(034)مدیریت پروژه رباتیکchr(034)/نقش chr(034)سیستم های تصمیم یارchr(034) در مدیریت پروژه صنایع

حرکت دنیا به سمت ترند مدیریت پروژه رباتیک /نقش سیستم های تصمیم یار در مدیریت پروژه صنایع

نرخ تورم انگلیس در پایین ترین سطح 4سال اخیر

آواز آنلاین همایون شجریان در تالار وحدت

مشاوره آنلاین چیست و چگونه انجام می شود؟

نرخ تورم انگلیس در پایین ترین سطح 4سال اخیر

مهلت ثبت نام خودرو های فروش فوق العاده مشخص شد

نرخ تورم انگلیس در پایین ترین سطح 4سال اخیر

19 فقره جهیزیه به زوج های نیازمند داراب اهدا شد

شرط جدید برای فروش فوق العاده خودرو: ارائه چک به نام شخص

19 فقره جهیزیه به زوج های نیازمند داراب اهدا شد

مایکروسافت فعلا عناوین انحصاری خود را معرفی نخواهد کرد

مسافرت در روزهای تعطیل

سفر به استان های شمالی 40 درصدی کاهش یافت

سوال مردم از تعزیرات و سازمان بازرسی: خروجی اقدامات در آشفته بازار خودرو چه شد؟

یک کارشناس: رشد بازار مسکن ادامه نمی یابد

جزییات جدید از نحوه افزایش حقوق آموزش و پرورش | جدول

شرط داشتن چک برای ثبت نام خودروها برداشته شد

فردا برای فعالیت ادارات و اصناف در خوزستان تصمیم گیری می شود

شرط داشتن چک برای ثبت نام خودرو ها برداشته شد

چند درصد زنان پشت میز مدیریتی نشسته اند؟

12 نکته برای نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی

اقتصاد کشورهای نفتی زیر ذره بین

درآمدهای نجومی دلالان مسکن مهر پردیس

شرط دسته چک برای پیش خرید خودرو چیست؟

12 نکته برای نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی

برف جان تازه به کشاورزی الیگودرز داد/ طرحی که مهاجرت را معکوس کرد

شرط داشتن چک برای ثبت نام خودروها برداشته شد

تصاویری از نسخه برروز شده لکسس GX 460 مدل 2020 + فیلم

خواناسازی تابلوهای معابر مزین به نام شهدا

چند درصد زنان پشت میز مدیریتی نشسته اند؟

سهامداران عدالت چگونه می توانند به بانک وکالت فروش سهام بدهند؟

شرط داشتن چک برای ثبت نام خودروها برداشته شد

«برف» جان تازه به کشاورزی الیگودرز داد/ طرحی که مهاجرت را معکوس کرد

معرفی خودرو c200 بنز

بانک مرکزی با استفاده از همه ابزار حقوقی تلاش خود را برای دسترسی به منابع ارزی موجود در بانک های خارجی تداوم بخشد

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

مبلغ جدید یارانه اعلام شد + جدول

نیاز ارزی تجهیزات پزشکی در سال جاری / اصلاح قیمت گذاری ها در صورت لزوم

منچستریونایتد به دنبال هافبک استون ویلا

نیاز ارزی تجهیزات پزشکی در سال جاری / اصلاح قیمت گذاری ها در صورت لزوم

جریمه سنگین مدل معروف بابت کلاهبرداری/عکس

الزام چک صیاد برای خرید خودرو برداشته شد/ چک بستگان درجه یک نیز پذیرفته می شود

شارژ بین خودرویی، ترفندی برای کاهش توقف خودرو های برقی

حکم شرعی دریافت و پرداخت پورسانت (کمیسیون)

آخرین آمار قیمت مسکن در تهران اعلام شد

حذف شرط اخذ هر گونه چک از شرایط ثبت نام خودرو در مقطع کنونی

فردا برای روند کاری ادارات، بازار و اصناف خوزستان تصمیم گیری خواهد شد.

لغو اخذ هر گونه چک از ثبت نام خودروها

الزام چک صیاد برداشته شد و چک عادی نیز برای تسهیلات پذیرفته می شود.

امکان بازنگری در ارایه چک به نام متقاضی وجود دارد

‎متقاضیان محترم برای ثبت نام عجله نکنند/ سامانه فروش تا 14 خرداد 24ساعته باز است

درخواست بودجه 8 میلیارد تومانی برای اجرای طرح های مدیریت سبز

بانک مرکزی با استفاده از همه ابزار حقوقی تلاش خود را برای دسترسی به منابع ارزی موجود در بانک های خارجی تداوم بخشد

در چند روز آینده روند شیوع کرونا افزایشی بوده است.

تشریح ویژگی های یازده گانه طرح فروش فوق العاده سایپا

خوزستان از نظر میزان ابتلا به کرونا در رده بیستم کشور قرار دارد/ امتحانات پایه نهم حضوری برگزار نمی شود

خبر مهم برای جاماندگان وام یک میلیونی کرونا + جزییات

ایران مداخلات خارجی در امور داخلی چین را محکوم کرد

آغاز کشت دانه های روغنی کنجد در سربیشه

فردا برای روند فعالیت ادارات و اصناف تصمیم گیری می کنیم

خسارت تندباد به 150 واحد مسکونی مازندران ؛ ارزیابی ها ادامه دارد

هرگونه آتش زدن کاه و کلش محصول ممنوع است

درخواست بودجه 8 میلیارد تومانی برای اجرای طرح های مدیریت سبز

امکان بازنگری در ارایه چک به نام متقاضی وجود دارد

تشکیل کمیته برداشت محصولات کشاورزی در اسلام اباد غرب

به زودی یک واحد کشتارگاه بوقلمون فعال می شود

واردات طلا، نقره و پلاتین معاف از مالیات شد

دستور رییس جمهور برای ایجاد تعادل اطمینان بخش برای مردم در بازار سرمایه و بورس

محمد سلطانی مجاوری رخ نمایی جوانه های برکت در اراضی شالیزاری مازندران

آخرین وضعیت ترانزیت کالا در مرزهای کشور/کاهش تعداد کامیون های مانده در پشت مرز میرجاوه

شرط دسته چک برای سایپا هم منتفی شد

رکورد زنی پی در پی شاخص در اردیبهشت 99

، گوشی جدید آیفون اس ای به اپل جان دوباره ای بخشید

امکان بازنگری در ارایه چک به نام متقاضی وجود دارد

پرداخت وام دو میلیون تومانی به کارگران ساختمانی چه شد؟

موانع پرتابل جهت متوقف کردن سریع خودروها + فیلم

قتل ناموسی در بهار 99

احراز هویت سهام عدالت از 8 خرداد آغاز می شود

برای خرید انواع موتورسیکلت دست دوم چقدر هزینه کنیم؟

قیمت مصوب هر کیلو گوشت مرغ در میادین میوه و تره بار

امکان بازنگری در ارایه چک به نام متقاضی وجود دارد

گردش پولی سهام عدالت از نوع مطلوب است

خوزستان از نظر میزان ابتلا به کرونا در رده بیستم کشور قرار دارد/ امتحانات پایه نهم حضوری برگزار نمی شود

شهرهایی که در وضعیت قرمز کرونا هستند + عکس

قیمت روز گوشی موبایل اپل در 4 خرداد

دوشنبه، تصمیم گیری برای تعطیلی آخر هفته / امتحانات پایه نهم حضوری برگزار نمی شود

الزام چک صیاد برای خرید محصولات سایپا برداشته شد/ چک بستگانِ درجه یک نیز پذیرفته می شود

دستور ارزی رییس جمهور به همتی

افتتاح باند فرودگاه رامسر پس از 11 سال فراز و نشیب

استقبال سه میلیون نفری از اولین ETF

استقبال سه میلیون نفری از اولین ETF