مطالب مرتبط:
رونمایی نامزد رونالدو از حلقه ازدواجش با کریستیانو
هدف اصلی راهپیمایی روز قدس، وحدت امت اسلامی است/ وحدت باید به عنوان یک اولویت در برنامه همه مسلمانان قرار گیرد
پای هدف بسیار بزرگ تری در میان است
ب ام و آلپینا XB7 مدل 2021 رونمایی شد
فتح قدس هدف اصلی جبهه مقاومت در منطقه است
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 خرداد 1399 ساعت 00:262020-05-22اقتصادي

هدف تورمی رونمایی شد


برای اولین بار از زمان تاسیس بانک مرکزی، این نهاد پولی اقدام به اعلام هدف تورمی کرد.

عبدالناصر همتی، رییس کل این بانک تورم هدف سیاست گذار پولی را 22 درصد اعلام کرد.

- اما سیاست جدید، نیازمند بسترها و الزاماتی است که می توان آنها را در دو بخش درون نهاد پولی و خارج نهاد پولی دسته بندی کرد.

الزامات درون نهادی به مواردی مانند انتشار منظم اطلاعات تورم و داده های پولی و بانکی و شناورسازی نرخ سود سپرده و تسهیلات اشاره دارد.

اما الزامات بخش دوم به ستاد اقتصادی دولت و مجموعه نظام تصمیم گیری مربوط است.

قاعده مندی مالی، حذف سلطه مالی از سیاست های پولی و جلوگیری از پولی کردن کسری بودجه تنها زمانی ممکن می شود که دیگر اضلاع اقتصادی دولت نیز متعهد به تحقق هدف تورمی شوند.

هدف گذاری تورمی از این جهت مهم است که می تواند به کاهش انتظارات تورمی در اقتصاد ایران کمک کند که ثبات قیمت ها بدون تعدیل انتظارات ممکن نمی شود.

کمااینکه در آخرین آمار اعلامی از سوی مرکز آمار، بار دیگر نرخ تورم نقطه به نقطه در مسیر افزایشی قرار گرفت و نرخ تورم ماهانه نیز با ثبت 4 افزایش متوالی، به 5/ 2 درصد رسید.

داده ها نشان می دهد که نقش اول را در روند تورم میانه بهار، رشد 6/ 12 درصد شاخص قیمت کالاهای بادوام داشته است.

رییس کل بانک مرکزی برای نخستین بار، هدف تورمی این بانک را اعلام کرد.

به گفته عبدالناصر همتی، پیش بینی بانک مرکزی این است که نرخ تورم از 24 درصد فراتر نرود و هدف سیاست گذار پولی، نرخ تورم 22 درصدی است.

این در حالی است که بر اساس آخرین داده ها، نرخ تورم میانگین در اردیبهشت ماه 8/ 29 درصد بوده و نرخ تورم ماهانه نیز در مسیر افزایشی قرار گرفته است.

دنیای اقتصاد در این گزارش، ملزومات مورد نیاز برای دستیابی به هدف تورمی در اقتصاد ایران را مرور می کند.

هدف تورمی اقتصاد ایران رییس کل بانک مرکزی که برای توضیح درخصوص تحولات بازار ارز به تلویزیون رفته بود، با تاکید بر اینکه نرخ فعلی ارز تعدیل می شود، گفت: نرخ های قبل از اسفندماه(نرخ ارز)، نرخ هایی بود که اقتصاد کشور با آن می چرخید، یک مقدار شایعات و جوسازی و اینکه امسال تورم 50 تا 60 درصد خواهیم داشت باعث شد که بازارها تشدید شود؛ ولی من اطمینان دارم که قابل مدیریت است و تعادل در بازار ارز برقرار خواهد شد.

همتی درخصوص روند تورم در سال جاری گفت: پیش بینی های بانک مرکزی با شرایط فعلی یعنی با نفت 30 دلاری و حجم فعلی صادرات، این است که تورم نباید بیشتر از 24 درصد شود و ما روی 22 درصد هدف گذاری می کنیم.

خوشبختانه امسال ما با ابزار بازار باز اقداماتی را خواهیم داشت.

به زودی اوراق خزانه توسط دولت منتشر خواهد شد و بانک مرکزی به عنوان بازارگردان اقدام خواهد کرد.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه نقدینگی امسال بسیار کمتر از سال قبل خواهد بود، ادامه داد: تورم و نقدینگی را کنترل خواهیم کرد.

من فکر می کنم انتظارات تورمی به سرعت کاهش پیدا خواهد کرد و تعادل در بازار ارز و سایر بازارها ایجاد می شود.

نرخ تورم از سوی بانک مرکزی به شکل رسمی از زمستان سال 1397 اعلام نمی شود؛ با اینکه سال ها مرجع رسمی نرخ تورم این نهاد محسوب می شد.

اما با تفسیر یکی از مصوبات شورای عالی آمار، اعلام نرخ تورم به شکل انحصاری به مرکز آمار محول شد؛ جالب اینجاست که هنوز هم برای محاسبات رسمی کشور مانند مهریه و خسارت تاخیر تادیه چک، از نرخ تورم بانک مرکزی استعلام می شود و عبدالناصر همتی در سال جاری نیز نرخ تورم سال گذشته را رسما به رییس دستگاه قضا اعلام کرده است.

با این حال، داده های مرکز آمار نشان می دهد نرخ تورم میانگین در اردیبهشت ماه به 8/ 29 درصد رسیده است که نشانه روند نزولی تورم کل است.

اگرچه نرخ تورم ماهانه در 4 ماه اخیر روند کاملا صعودی را ثبت کرده و در ماه گذشته به 5/ 2 درصد رسیده است.

پس اقتصاد ایران برای دستیابی به هدف جدید، کار سختی در پیش دارد.

با این حال اعلام نرخ تورم هدف سیاست گذار پولی را بسیاری از کارشناسان به فال نیک می گیرند.

اما سیاست جدید بانک مرکزی نیازمند چه پیش نیازهایی است؟ الزامات هدف گذاری تورمی در تحقیقی که در پژوهشکده پولی و بانکی با عنوان قواعد مالی و هدف گذاری تورمی انجام شده، هدف گذاری تورم، حرکت از نرخ تورم فعلی به سمت نرخ تورم دلخواه با ثبات قیمت ها تعریف شده است.

در اینجا، ثبات قیمت ها لزوما رسیدن به نرخ تورم صفر درصد نیست، بلکه در هدف گذاری تورمی اعداد می توانند به صورت یک بازه عددی نیز اعلام شوند؛ مثلا تورم یک تا 3 درصدی که در چند بازه زمانی مختلف محقق می شوند.

اما مطالعات حاکی از این است که سیاست گذار پولی به تنهایی قادر به تحقق هدف تورمی اقتصاد نخواهد بود.

بر این اساس، الزمات هدف گذاری تورمی را می توان در دو دسته تقسیم بندی کرد: الزامات درون دستگاه سیاست گذاری و الزمات بیرون از آن.

در واقع، ثبات قیمت ها صرفا برخاسته از سیاست پولی نیست و از سیاست مالی نیز تاثیر می گیرد.

الزامات درون دستگاه: بانک مرکزی به عنوان متولی سیاست گذاری پولی، سال ها بود که نرخ تورم را منتشر می کرد.

طبیعتا اولین اقدام این است که بانک مرکزی مجددا بتواند گزارش های تورمی را منتشر کند تا با هدف اعلام شده، قابل تطبیق و سنجش باشد.

دومین اقدام این است که اطلاعات حوزه های دیگر زیرمجموعه سیاست گذار، به طور منظم در دسترس عموم قرار گیرد؛ مانند اطلاعات بازار پول و بازار بین بانکی.

در حال حاضر، بسیاری از پژوهشگران از تاخیر در انتشار داده های پولی و بانکی مانند نقدینگی گله مند هستند و تاخیر در اعلام رشد نقدینگی، تطبیق وضعیت اقتصاد با هدف تورمی را دشوار می کند.

اقدام سوم سیاست گذار پولی نیز باید هماهنگ سازی در درون ستاد مرکزی باشد تا سیگنال یکسانی از بانک به اقتصاد صادر شود.

در صورت بروز ناهماهنگی، احتمال تحقق نرخ هدف نیز کاهش می یابد.

اقدام چهارم را می توان شناورسازی نرخ سود سپرده و تسهیلات در بازار پول دانست تا نرخ ها، نه به شکل دستوری و در قالب کریدور سیاست گذاری تعیین شوند.

با تعمیق بازار بین بانکی و افزایش معاملات در بازار باز، نرخ سود سپرده و تسهیلات نیز به طور خودبه خود توسط شبکه بانکی محاسبه می شود و نیاز به ورود مستقیم بانک مرکزی نخواهد بود.

اقدامات برون دستگاهی: الزامات برون دستگاهی از این اصل نشات می گیرند که کسری بودجه دولت و نحوه پوشش آن در اختیار سیاست گذار پولی نیست و کسری بودجه می تواند به هدف تورمی ضربه جدی وارد کند.

در ستاد اقتصادی دولت و بیرون از بانک مرکزی، قاعده مالی باید برای نیل به هدف تورمی برقرار باشد.

در واقع دو بال دیگر ستاد اقتصادی دولت؛ یعنی وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه، باید هدف تورمی را بپذیرند و به آن تعهد داشته باشند.

رفتارهای مالی توسط این دو نهاد باید به گونه ای تنظیم شود که اثر منفی روی هدف تورمی نگذارد.

حساس ترین مساله نیز بحث کسری بودجه و نحوه رفع آن است که اگر به شیوه گذشته ادامه یابد، هدف گذاری تورمی را بی معنا خواهد کرد.

اگر همچنان تاکتیک دولت برای مقابله با کسری، تسهیلات تکلیفی بر بانک ها و استقراض از بانک مرکزی باشد، فرمان موتور چاپ پول از کنترل بانک مرکزی خارج خواهد شد.

مثال واضح آن، نرخ های تورمی است که پیشتر در برنامه های توسعه پیش بینی می شد.

نرخ های پیش بینی شده با آنچه در واقعیت اقتصاد ایران رخ می داد، فاصله قابل توجهی یافته اند که دلیلش این است که ستاد اقتصادی دولت، همواره فعالیت های زودبازده و کوتا ه مدت را بر فعالیت های بلندمدت و ساختاری ترجیح داده اند.

از این رو، در شرایط حاضر موفقیت بانک مرکزی در تحقق هدف تورمی، تا حدود زیادی بسته به نحوه رفتار مالی سازمان برنامه و بودجه به عنوان تنظیم گر بودجه و وزارت اقتصاد به عنوان تامین کننده منابع بودجه خواهد داشت.

شفاف شدن کسری بودجه و تامین آن از مسیرهایی مانند انتشار اوراق بهتر می تواند در خدمت هدف تورمی قرار گیرد تا اینکه با اولویت قرار دادن دغدغه افزایش بدهی، تامین مالی دولت از سیاست های کجدار و مریز گذشته انجام شود.

مطالعات نشان می دهد که در درجه اول باید قواعد مالی و سپس هدف گذاری تورمی پیاده سازی شود تا ابتدا درجه سلطه مالی دولت کاهش یابد تا بانک مرکزی، اثرگذاری بیشتری پیدا کند.

پژوهش ها تایید می کند که کشورهایی که اقدام به اتخاذ قواعد مالی و هدف گذاری تورمی در کنار هم کرده اند در مقایسه با کشورهایی که این قواعد را به تنهایی اتخاذ می کنند، نتایج بهتری داشته اند.

در واقع نرخ تورم در کشورهای دسته اول، کمتر از کشورهای دسته دوم بوده است.

با اتخاذ قواعد مالی و چارپوب هدف گذاری تورمی، انگیزه تعامل بین مقام پولی و مالی افزایش یافته و اجرا و پیاده سازی سیاست گذاری پولی تسهیل می شود.

حتی کشورهایی که اقدام به پیاده سازی قواعد مالی کرده اند، در کنترل تورم موفق تر از کشورهایی هستند که مقام پولی آنها چارچوب هدف گذاری تورمی را اتخاذ کرده است.

اقدام دوم برون ستادی را می توان حوزه اختیاراتی دانست که باید به بانک مرکزی اعطا شود.

بانک مرکزی باید بتواند حداقل در تنظیم متغیرهای پولی و بانکی، از قدرت و ابتکار عمل کافی برخوردار باشد.

مثلا اکنون نرخ سود بازار بین بانکی، تک رقمی شده است، طبیعتا اگر بانک مرکزی برای هدف گذاری تورمی قصد داشته باشد که نرخ را در موقعیت جدیدی هدایت کند، باید ابزار و اختیار عمل مورد نیاز را دارا باشد.

مثال دوم درخصوص بازار ارز است؛ بانک مرکزی باید بتواند از طریق مدیریت نرخ تورم، نوسان نرخ ارز را مدیریت کند نه اینکه مثل سنوات گذشته، نرخ ارز به عنوان لنگر نرخ تورم در نظر گرفته شود.

این اختیارات و شعاع حرکتی لازم باید از سوی راس دولت و مجموعه حکمرانی، به بانک مرکزی داده شود.

مساله سومی که باید در بیرون بانک مرکزی برای تحقق هدف تورمی، دنبال شود، خروج از گسست بودجه ای است.

در حال حاضر در ایران، مسوول تامین منابع بودجه، وزارت اقتصاد و مسوول تنظیم و تدوین بودجه، سازمان برنامه و بودجه است.

برخی کارشناسان معتقدند این گسست موجب شده تا در دو حوزه تامین منابع و تنظیم بودجه، دغدغه های یکسانی وجود نداشته باشد.

سازمان برنامه به دنبال این است که وزارت اقتصاد قدرت تامین منابع را بالا ببرد، و از آن طرف وزارت اقتصاد سعی می کند تا سازمان برنامه را مجاب به مدیریت هزینه ها کند.

برخی کارشناسان پیشنهاد می دهند که تجمیع این دو مسوولیت، راه حلی برای رفع این دغدغه است.

چه اتفاقاتی در ترکیه افتاد؟ ترکیه در انتهای دهه 90 میلادی، تورم های بالای 100 درصد را در اقتصاد تجربه کرد و همین امر موجب شد تا برخی اصلاحات اساسی و عمیق را در ابتدای دهه 2000 کلید بزند و سیاست هدف گذاری تورمی در این کشور پیاده شود.

البته به دلیل نبود پیش نیازها و زیرساخت های لازم، بانک مرکزی این کشور یک دوره گذار 5 ساله را برای پذیرش هدف گذاری تورمی در نظر گرفت.

در مقاله ای با عنوان بررسی تجربه موفق هدف گذاری در ترکیه در فصلنامه تازه های اقتصاد ، این تجربه مرور شده است.

بانک مرکزی ترکیه برای دوران گذار هدف گذاری پولی(رشد اجزای پولی) را توام با هدف گذاری تورم دنبال کرد.

در صورت بروز تعارض بین دو لنگر اسمی، هدف گذاری پولی به نفع هدف گذاری تورمی در این بازه تعدیل می شد تا اختلال در سیاست گذاری پولی از بین برود.

همچنین بانک مرکزی در به کارگیری سیاست های ارتباطی با احتیاط زیاد عمل کرد.

این احتیاط برای بازپس گیری اعتبار از دست رفته بانک مرکزی بود.

در این دوره، پیش بینی های بانک مرکزی از تورم منتشر نمی شد.

مهم ترین عامل موفقیت ترکیه در این دوران، اصلاحات موفق ساختار سیاست مالی بود.

نرخ تورم ترکیه در دوران گذار از 68 درصد در سال 2001 به 7/ 7 درصد در سال 2005 رسید.

در انتهای این دوره گذار، اعلام تصمیم گیری در مورد سیاست پولی به صورت منظم و در زمان های از پیش معین شده آغاز شد.

ابزارهای ارتباطی بانک مرکزی تقویت شد و نتایج پیش بینی های پژوهشگران بانک مرکزی از تورم، با گذر زمان به صورت عمومی منتشر شد تا بانک مرکزی با این ابزار به مدیریت انتظارات تورمی بپردازد.

بانک مرکزی موظف به انتشار گزارش تورم به شکل مستمر بود و در صورت بروز انحراف میان مدت تورم از تورم هدف، باید پاسخگو می بود.

نکته دیگر اینکه موفقیت بانک مرکزی ترکیه، تنها به دلیل اصلاحات قانون و عملیات بانکداری مرکزی نبود، بلکه اصلاحات جامعی همراه با دوران گذار سیاست پولی، در بخش عمومی و نظام بانکی به اجرا درآمد که نقش مهمی در بسترسازی این موفقیت داشت.

کمااینکه اگر دولت در ایجاد انضباط مالی و تامین استقلال قانونی بانک مرکزی، تلاش نمی کرد، اعتبار بانک مرکزی نیز افزایش نمی یافت و انتظارات تورمی در کنترل قرار نمی گرفت.


کلید واژه ها: تورم - پولی - اقتصاد - نهاد - انتظارات - سیاست - اقتصادی - بانک - اقتصاد ایران - اعلام - کسری بودجه - تصمیم گیری - ثبات قیمت - سود سپرده - گیری - مالی - زمان - درون - توان - دولت - اطلاعات - تسهیلات - نیازمند - رونمایی - رییس کل - نرخ سود - قیمت ها - انتشار - سپرده - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
صادرات 228 هزار تن کالا از گمرک تمرچین پیرانشهر در دوران کرونا

27 درصد از مشمولان سهام عدالت، اختیار مستقیم سهام شان را انتخاب کردند

دلار یک پله عقب نشست/نرخ به 17150 تومان رسید

سایپا: ثبت نام نهایی فروش خودرو ساعت 11 آغاز می شود

تأخیر 14 ساله قانون تابعیت فرزندان زنان ایرانی را جبران کنیم

27 درصد از مشمولان سهام عدالت، اختیار مستقیم سهام شان را انتخاب کردند

یک هزار و 565 کیلو گرم پیله تر ابریشم در زنجان تولید شد

ثبت نام محصولات سایپا آغاز شد

استان مرکزی مکلف به ایجاد 12 هزار و 500 شغل جدید در سال جهش تولید شد

چرا تن ماهی گران شد؟

واکسیناسیون بیش از 827 هزار نوبت سر دام در مراغه

کشف 209 دستگاه خودرو احتکارشده در قم

آموزش مروجان بخش کشاورزی برای مقابله با سن پوره گندم در بوکان

کمربند سبز بجنورد 10 هکتار افزایش یافت

رفع شائبه کسب سود توسط خودروسازان درفروش فوق العاده

احتکار 255 میلیارد خودروهای صفر کیلومتر در قم

بازدید شبانه فرماندار البرز از روستا های بخش مرکزی

خریداری بیش از یک میلیون تن گندم از کشاورزان خوزستانی

کمپین جهانی برای واکسن کرونا 10 میلیارد دلار جمع آوری کرد

کارگران بیکار شده در روزهای کرونایی باید به کار برگردند

سومین نفتکش ایرانی وارد آبهای ونزوئلا شد

برخورد با قاچاق چوب در تویسرکان/ ارجاع پرونده تعدادی از متخلفان به دستگاه قضا

مهلت مراجعه مشمولان سهام عدالت به بانک ها تمدید شد

احداث 95پست هوایی برق در شهرستان زرندیه

27 درصد از مشمولان سهام عدالت، اختیار مستقیم سهام شان را انتخاب کردند

دلار یک پله عقب نشست/نرخ به 17150 تومان رسید

ذخیره سازی 480 تن مرغ منجمد

آموزش مروجان بخش کشاورزی برای مقابله با سن پوره گندم در بوکان

برداشت پیاز در ایرانشهر از مرز 15 هزار تن گذشت

هشدار به مردم در خصوص مصرف بی رویه برق

ثبت نام محصولات سایپا آغاز شد

قیمت انواع موتورسیکلت در 7 خرداد

بهسازی و آسفالت معابر شهرستان روانسر

آخرین قیمت انواع کنسول بازی و لوازم جانبی آن در بازار (7 خرداد) + جدول

«فروش سبدی» در پشت پرده احتکار خودرو

بورس سبز پوش شد

چابک سازی فرآیندهای کاری در پژوهشگاه صنعت نفت

گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن اردیبهشت/ افزایش 300 درصدی قیمت

چگونه تورم 12 درصد کم می شود ؟

آغاز ثبت نام نهایی پیش فروش سایپا + شرایط

احتمال بالای اتلاف سرمایه های مردم در شرکت های سرمایه گذاری استانی

رونق گردشگری قشم در دوره پساکرونا

رصد مراتع طبیعی برای پیشگیری از هر گونه حریق احتمالی

بانک مرکزی اظهارات «بهمنی» را تکذیب کرد

رشد 150 درصدی صادرات محصولات یخچالی از بنادر شرق هرمزگان

ذخیره گاه های جنگلی استان سمنان تعیین حدود می شود

اصفهان| احداث خط نورد گرم شماره 2 فولاد مبارکه به اشتغال زایی و رونق اقتصادی کمک می کند

کاهش 2 درصدی ضایعات گندم در آذربایجان شرقی

فروش 30 درصد از سهام عدالت در بانک رفاه آغاز شد

کاهش ماهانه 150 میلیون دلاری صادرات به عراق/ صادرات روزانه به 2 هزار کامیون رسید

کشف 1000 خودروی احتکار شده در تهران

افزایش بهای طلای سیاه در بازار نیویورک و لندن

آرایش متفاوت بورس بازان در دو نیمه

دلار نزول کرد

قیمت خودرو های سایپا و ایران خودرو امروز چهارشنبه 7 خرداد 99 + جدول

احتمال بالای اتلاف سرمایه های مردم در شرکت های سرمایه گذاری استانی

ذخیره سازی 480 تن مرغ منجمد در چهارمحال و بختیاری

ثبت نام محصولات ایران خودرو آغاز شد

اجرای طرح پیش فروش مسکن متری از طریق اوراق سلف موازی استاندارد

کشف انبارهای احتکار خودرو در قم

ساعت کاری کلیه کارکنان 7:30 تا 14:30 شد/ شروط جدید دورکاری

150 لیتر در شبانه روز مصرف سرانه آب در اصفهان/ پیمایش بیش از 2 میلیون و 150 انشعاب آب در استان

بازدید 3000 گردشگر از غارعلیصدر

آخرین آمار جهانی کرونا + جدول

عرضه 413 هزار تن فولاد در تالار محصولات صنعتی و معدنی

فاز اول فولاد قاین طی 3 ماه آینده راه اندازی می شود

آب تا 3 هفته دیگر به غیزانیه می رسد

بلوکه شدن مبالغ ثبت نام خودروها در یک حساب امانی

سقف بازار میدان امام در حال ریزش است

سرپرست ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان منصوب شد

بازار هنر و بحران کرونا/ اتفاقاتی بی سابقه در دنیای هنر/ زهرا جهانبخش گزارش می دهد

برزخ کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کی پایان می گیرد؟/ احتمال افزایش 21 درصدی مستمری ها

روزنامه موندو| تخمین زدن

روند ریزشی دلار آغاز شد؟

ثبت نام ایران خودرو با تاخیر آغاز می شود

سهم 40 دختر معلول ذهنی ایرانشهر در جهش تولید

احداث خط آهن چابهار-زاهدان ماهانه 300 میلیارد تومان اعتبار می خواهد

امکان فروش 30 درصد از سهام عدالت در بانک رفاه

کشف 1000 خودروی احتکار شده در تهران

آغاز به کار خط تولید کنسانتره شرکت گهرروش سیرجان

روند ریزشی دلار آغاز شد؟

حضور 3 نهاد نظارتی در فرآیند قرعه کشی خودرو

بانک مرکزی اظهارات «بهمنی» را تکذیب کرد

سپاه همچنان در کنار مردم کهگیلویه و بویراحمد/برنامه های سپاه برای گره گشایی از مشکلات اقتصادی استان

روستاهای پایلوت صنایع دستی خراسان شمالی انتخاب می شوند

کشور، سیاست های مالی متناسب با وضعیت امروز داشته باشد

گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن اردیبهشت/ افزایش 300 درصدی قیمت

آغاز خرید گندم در گلستان/ پیش بینی تولید بیش از یک میلیون و 200 هزار تن گندم در گلستان

قیمت مرغ در بازار افزایش یافت

استخدام حسابدار آشنا به دفاتر رسمی و امور مالیاتی در اصفهان

انبار های احتکار 209 خودرو صفر کیلومتر در قم کشف شد

عقب نشینی طلای سیاه با تهدید آمریکا

استخدام کارشناس فروش در شرکت آرسین فولاد سپاهان

استخدام کارآموز حسابرس جهت یک شرکت معتبر فعال در تبریز

استخدام رویه کوب ماهر جهت یک تولیدی مبلمان در مشهد

آخرین قیمت انواع تبلت در بازار (تاریخ 7 خرداد) + جدول

استخدام تولیدی مبلمان نوین چوب

اراضی ناحیه صنعتی علیشاه پاییز امسال واگذار می شود

استخدام دو ردیف شغلی در شرکت آرسین فولاد سپاهان

گزارش معاملات مسکن اردیبهشت ماه شهر تهران

هدف تورمی رونمایی شد

هدف تورمی رونمایی شد