مطالب مرتبط:
مثلث ادیان الهی در قلب شهر جهانی یزد
تقویم جدید فدراسیون جهانی کاراته منتشر شد
حمله لفظی ترامپ به سازمان بهداشت جهانی
تقویم 2020 فدراسیون جهانی کاراته منتشر شد
باید تصمیم جدی برای مقابله با کرونا اتخاذ شود/حضور مردم در سطح شهر خوب نیست
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 فروردین 1399 ساعت 03:472020-04-07سياسي

مثلث ادیان الهی در قلب شهر جهانی یزد


ایسنا/یزد یزد با داشتن بنایی مقدس برای هر سه دین زرتشتی، کلیمی و مسلمان در دل محله ای قدیمی، حجت را بر زندگی مسالمت آمیز ادیان تمام کرده و لازم است این بنای نادر در جهان و ایران بیشتر مورد توجه قرار گرفته و حفاظت شود.

- زندگی مسالمت آمیز ادیان در یزد، مسئله ای بسیار مهم نه تنها در ایران بلکه در جهان به شمار می رود که در ثبت جهانی یزد از سوی یونسکو نیز مورد تاکید قرار گرفته است، به طوری که در پرونده ثبت جهانی یزد نیز این مسئله مورد بررسی قرار گرفته و یکی از موارد مورد توجه یونسکو در ثبت جهانی بخشی از بافت تاریخی این شهر نیز مربوط به همین ویژگی است.

زندگی مسالمت آمیز ادیان زرتشتی، یهودی و مسلمان در کنار هم یکی از ویژگی های مهم یزد به شمار می رود که هر ساله گردشگران زیادی را به بهانه دیدن آتشکده زرتشتیان و کنیسه ی یهودیان در مجاورت مسجد جامع کبیر یزد و سبک زندگی مردمانش به این شهر می کشاند.

هر چند که وجود برخی از کج سلیقگی ها و تعصبات نادرست در روابط این ادیان در اسناد تاریخی موجود است اما مردم یزد روابط صلح آمیزی از حوزه تجاری گرفته تا بناهای تاریخی و اسناد معتبر و ارزشمندی را در این رابطه به یادگار گذاشته اند.

اسناد تجاری، آب انبارهای زرتشتیان و مسلمانان، وقفیات زرتشتیان برای همه مردم یزد، آتشکده زرتشتیان، کنیسه یهودیان به خصوص کنیسه ای که در مجاورت مسجد جامع کبیر یزد واقع شده و مساجد چند قبله ای که تغییر کاربری داده اند و کسبه و بازاریانی که جزو هر سه گروه یهودی و مسلمان و زرتشتی هستند و در یک بازار و رسته مشغول بکارند و مراسم ها و آیین های مذهبی زرتشتی و کلیمی و مسلمانان در یزد، همگی نمونه های بارزی از روابط مسالمت آمیز ادیان در این سرزمین جهانی به شمار می رود.

با این وجود، کشف بنای دیگری در یزد گویا حجت را بر این روابط صلح آمیز تمام کرده است؛ بنایی متعلق به ادیان زرتشتی، یهودی و مسلمان در دل محله تاریخی نصر آباد یا نرسی آباد یزد با نام محلی پیرون که شاید تاریخ مسالمت آمیز ادیان در یزد را اعتبار دیگری می بخشد.

این جاذبه تاریخی، هر چند مورد فراموشی قرار گرفته و اکنون کمتر کسی از آن یاد می کند، سازه ای قدیمی و دست نخورده است که قدمت آن به حدود دوران قاجار بازمی گردد و در تکمیل بناهایی که متعلق به دوران قدیمی تر است، نشان می دهد که یزد این روابط را نه تنها در گذشته های دور بلکه در دوران قاجار و پس از آن و تاکنون حفظ کرده است.

به گفته محمدحسن دامن خشک شهروند 90 ساله یزدی و ساکن محله نرسی آباد، بنای مذکور که در مجاورت آب انبار این محله قرار گرفته، در گذشته مورد احترام پیروان هر سه این ادیان قرار داشته و مردم در آن عبادت کرده یا نذورات می دادند.

البته یک بانوی زرتشتی ساکن محله کسنویه نیز که عبادت در این محله را به خاطر دارد، می گوید: زرتشتیان روزگاری در این محل مقدس عبادت می کردند اما اکنون این محل که ورودی آن مسدود و امکان ورود به آن ممکن نیست، اتاقی پوشیده با پارچه های سبز و پنجره ای میله ای رو به خیابان است که در خیابان کشی های اخیر مانند میدانی در وسط خیابان باقیمانده و نمای درونی آن را خاک و خاشاک پوشانده است.

این جاذبه نادر و شاید منحصر به فرد در ایران و جهان، بنای ارزشمندی است که بیش از آن که معماری و قدمت آن گویای ارزش آن باشد، تلاقی ادیان زرتشتی، یهودی و مسلمان در دل محله ای قدیمی در یزد را به نمایش می گذارد به طوری که همچنان زرتشتیان و مسلمانان گرداگرد این بنا و در این محله کنار هم زندگی می کنند و همچنان در گذرهای این محلات قدیمی، کوچه نشینی زنان و مردان هر دو دین نشان از پیوند محکم این مردمان دارد.

داستان های زیادی گرد این بنای تاریخی نقل می شود که یکی از این روایت ها که زبان به زبان از سوی افراد قدیمی و محلی منقول است، به تاریخچه ساخت این بنا اشاره دارد.

یکی از این روایات ساخته شدن این بنا توسط یک فرد ثروتمند از پیروان حضرت موسی(ع) را نقل می کند که گویا پس از ورشکستگی و از بین رفتن تمام دارایی اش در دوازه شهر یزد که در آن نزدیکی بوده است، به خواب می رود و در خواب حضرت خضر نبی(ع) را می بیند و از حال و روز خود به پیامبر خدا می دهد و حضرت خضر(ع) نیز به او امید می دهد و می خواهد تا به خانه اش برود و در تپوها (ظروف قدیمی)، طاقه های ابریشمی اش را بردارد و او پس از بیدار شدن به صحت خواب خود پی می برد و سرمایه اش به او باز می گردد که همین مسئله منجر به ساخت عبادتگاهی در محل نرسی آباد یا نصر آباد امروزی که در این محل می کند.

داستان تاریخی پیروان زرتشتی و کلیمی این عبادتگاه در اصل برای کلیمیان در روستای قدیمی نرسی آباد ساخته می شود اما پس از آن جریان، یکی از خانواده های زرتشتی که فرزندی فلج داشته و فرزند خود را به همین علت از دست می دهند، به نزدیکی این عبادتگاه رفته و فرزند مرده خود را در همان جا می گذارد و انتظار شفا یافتن را داشته که پس از محقق شدن آرزوی این خانواده، اهالی زرتشتی محله از کلیمیان می خواهند تا بخشی از این عبادتگاه را به آن ها اختصاص دهد و این گونه عبادتگاه پیرون صاحب دو قیمت زرتشتیان و کلیمیان می‎شود.

البته از آنجایی که حضرت خضر(ع) یکی از پیامبران الهی و مورد قبول مسلمانان نیز به شمار می رود، این عبادتگاه مورد احترام مردم مسلمان محله نیز بوده است به طوری که در این محل مسلمانان نیز دعا خوانده، نذر کرده و شمع روشن می کردند.

اسحاق گوهریان از جمله کلیمیان ساکن در یزد در رابطه با این بنای تاریخی به خبرنگار ایسنا، می گوید: طبق روایاتی که از مادربزرگ من و به صورت منقول از نسب من نقل شده است، این بنا بیش از 300 سال قدمت دارد که البته اطلاعاتی از آن در دست نیست اما بخشی از آن همچنان که امروز نیز وجود دارد متعلق به یهودیان و بخشی متعلق به زرتشتیان است و مسلمانان نیز به علت احترام به حضرت خضر(ع)، این مکان را مقدس می شمارند.

عبادتگاهی در کنار سرچشمه جوی اشکذر اسفندیار مرادیان عضو سابق انجمن زرتشتیان محله نرسی آباد هم در رابطه با این بنای ارزشمند تاریخی به خبرنگار ایسنا، می گوید: در کنار جوی اشکذر، زیارتگاهی شامل دو بخش مخصوص زرتشتیان و کلیمیان قرار گرفته است که بخش متعلق به زرتشتیان دارای دو اتاقک کوچک است که در یکی از این اتاقک ها نماز گذارده و عبادت می کردند و در بخشی شمع روشن کرده، نذورات و آجیل و خوراکی توزیع می کردند و قسمتی از آن هم برای آشپزی نذورات و نظافت ساخته شده است.

وی که بیش از 70 سال در این محله زندگی کرده و امروزه سن و سالی از او گذشته است، در رابطه با بخش کلیمیان این بنا هم تصریح می کند: قسمت عقب بنا متعلق به کلیمیان است که در گذشته درگاهی در کوچه داشته و در مواقع خاص مانند اعیاد مخصوص این مردم، جمعیت زیادی در کوچه مراسم برگزار می کردند و تا میانه های کوچه همواره شلوغ و پر از جمعیت بوده است.

این شهروند زرتشتی ادامه می دهد: در آن زمان جمعیت کلیمیان در یزد نیز بیشتر بود و تعداد قابل توجهی از محله معروف زندگی آن ها در نزدیکی مسجد جامع یزد، در محل عبادتگاه پیرون جمع می شدند و از خیابان گرفته تا محل عبادتگاه نذورات و شمع توزیع می شد.

وی که از قدمت این بنا آگاهی ندارد، می گوید: من در آن زمان کم سن و سال بودم و در این مراسمات در نزدیکی آب انبار که دروازه ی شهر نیز قرار داشت، می نشستم و این مراسمات باشکوه میان هر سه ادیان الهی را نظاره می کردم اما از علت و چگونگی ساخت این بنا آگاهی ندارم.

مرادیان خاطرنشان می کند: روزگاری مردم پس از خیابان کشی ها تصمیم به تخریب بنا و ساخت آن در جای دیگری داشتند اما تعصب هر سه دین اجازه تخریب آن را به برخی از مردم نداد.

عبادتگاهی خاص و بی همتا در دنیا سیدمصطفی فاطمی مدیر کل میراث فرهنگی یزد نیز این بنا را یکی از بناهای خاص یزد می داند و در گفت وگو با ایسنا می گوید: این بنا که از زیارتگاه های خاص هر سه دین زرتشتی، یهودی و کلیمی محسوب می شود، در بردارنده اعتقاداتی است که بر تقدس آن می افزاید و نمونه آن را در هیچ کجای دنیا نداریم.

وی قدمت آن را متعلق به دوران قاجار می داند و می گوید: هر چند هنوز پژوهش هایی دقیق در این راستا انجام نشده اما به احتمال زیاد قدمت آن متعلق به دوران قاجار است.

این طور که به نظر می رسد، این بنای ارزشمند تاریخی نه تنها برای مردم یزد بلکه برای مردم دنیا با در برداشتن پیام صلح و زندگی مسالمت امیز ادیان الهی اهمیت بسیار زیادی دارد و باید هر چه زودتر برای حفظ این اثر تاریخی و ثبت آن اقدام شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: زندگی مسالمت آمیز ادیان - ثبت جهانی - جهان - ادیان - جهانی - زندگی - مورد - آتشکده زرتشتیان - مسلمان - قرار - شهر جهانی یزد - یونسکو - یکی از - بافت تاریخی - یهودی - ایران - ویژگی - ادیان الهی - سبک زندگی - مسجد جامع - شهر جهانی - زرتشتیان - گردشگران - در ایران - یهودیان - پرونده - تاریخی - آتشکده - حفاظت - بررسی

آخرین اخبار سرویس:
اختصاصی/«سعید اوحدی» رییس بنیاد شهید و امورایثارگران می شود

حباب 7 میلیونی جناب خودرو ! / در کمین پاستور 1400/ هاری مسکن / سبقت کرونا از طرح ترافیک

حمایت از تولید ملی راه درمان اقتصاد کشور است

یک میلیون هکتار از اراضی نیروهای مسلح جانمایی شد

حضور آیت الله اعرافی در مرکز آموزش افسری و تربیت پاسداری علویون

13 پیشنهاد مجمع تشکلهای گردشگری به رییس جمهور

هزاردستان پای میز محاکمه/ افشاگری از فسادهای طبری و رفقایش

نمایندگان مردم همدان بر لزوم عدالت در وصول مالیات تاکید کردند

تغسیل اموات کرونایی توسط طلاب جهادی میاندوآب

تودیع و معارفه مدیر مرکز خدمات حوزه علمیه آذربایجان غربی

روحانی اردبیلی درگذشت

از تهیه اقلام بهداشتی در کارگاه تولیدی تا تلاوت قرآن

گزینه جمعی از خانواده شهدا برای ریاست بنیاد شهید و امورایثارگران

جهان بدون آمریکا در حال تحقق است/ مردم دنیا آمریکای بدون نقاب و روتوش را دید

تمامی دارندگان سهام عدالت بخوانند

نقش و نگار هنرمندانه قالی «اراک» از دریچه دوربین«مهر»

ممنوع الفعالیت شدن حیاتی بعد از صحبت درباره فردین و اِبی

نامه 2200 استاد دانشگاه به رییس قوه قضاییه

بازخوانی حمله انتحاری به مجلس و حرم امام خمینی(ره) در سومین سالگرد

آیا جهان شاهد ظهور 50 کشور جدید خواهد بود؟

دولت های متکی به درآمد نفتی، انگیزه ای برای کنترل واردات ندارند

درخواست لالوویچ از داوران برای حفظ آمادگی شان؛ شاید مسابقه محدودی در میان باشد

این تله ها زندگی شما را خراب می کنند

وقتی یک استاد فلسفه پدر می شود

ماجرای جالب عکس متفاوت «کمند امیرسلیمانی»/ عکس

نمایندگان مردم همدان بر لزوم عدالت در وصول مالیات تاکید کردند

نباید اجازه دهیم بیماری کرونا وارد مرحله خطرناک شود

رییس جمهور روز ملی سوئد را تبریک گفت

العامری از عضویت پارلمان استعفا کرد تا خود را وقف کارهایش کند

ایران هرگز مانع دسترسی بازرسان آژانس نشده است

دلیل استعفای العامری از عضویت در پارلمان عراق

دبیرکل سابق جنبش جهاد اسلامی فلسطین درگذشت

اختصاصی/«سعید اوحدی» رییس بنیاد شهید و امورایثارگران شد

مشکل غرب مازندران استان مستقل شدن نیست / بیان دلایل معایب تصویب منطقه آزاد با شرایط کنونی

آقای رییس جمهور مسئولانه برای مدیریت شرایط اقدام کنید

دبیر سابق جماعت اسلامی هند درگذشت

اولیانوف: ایران دسترسی بازرسان آژانس را رد نمی کند

63 طرح همسو با جهش تولید در همدان اجرا می شود

تروریست ها در بدو حمله به ‎قلب دموکراسی ایران محو شدند

محمدرضا حیاتی: تماس گرفتند گفتند فعلا تلویزیون نیایید!

ایران هرگز مانع دسترسی بازرسان آژانس نشده است

وجه تمایز اهالی رسانه و روابط عمومی ها با خیلی از مشاغل

اولیانوف: ایران دسترسی بازرسان آژانس را رد نمی کند

دانستنی های جالب درباره سنگ پلوتونی و روش تشخیص آن

روانچی: آمریکا حق انجام هیچ کاری در چارچوب قطعنامه 2231 را ندارد

63 طرح همسو با جهش تولید در همدان اجرا می شود

28 محصول دانش بنیان مقابله با کرونا در استان اردبیل رونمایی می شود

هزاردستان پای میزمحاکمه/ رونمایی از فسادهای اکبر طبری و رفقا

بحران کرونا در هرمزگان/ ظرفیت تخت های آی سی یو بندرعباس پر شد

شناسایی خانه های خالی تبدیل به قانون شود

تزریق آمپول دکاپپتیل، تاخیر داشته چی میشه؟

بسته های حمایت معیشتی تا پایان سال ادامه دارد

سخنگوی قوه قضاییه: همه قوانین مطرود قضایی اجرایی می شوند

مهلت یک ماهه استاندار همدان برای تعیین تکلیف مدیران پروازی

28 محصول دانش بنیان مقابله با کرونا در استان اردبیل رونمایی می شود

روانچی: آمریکا حق انجام هیچ کاری در چارچوب قطعنامه 2231 را ندارد

ماجرای بررسی مدرک تحصیلی اخذ شده مسئولان در زمان مسئولیت

توضیحات آشنا درباره شکایت از ابوالقاسم طالبی

سنندج وارد پیک دوم بیماری کرونا شدە است

در انتظار دادگاه مجرمان سیاسی

در ششمین جلسه دادگاه متهمان ارزی chr(034)هفت تپهchr(034) چه گذشت؟

وزیر اقتصاد واگذاری اموال مازاد دستگاه های اجرایی استانها را خواستار شد

گام رو به جلو برای حقوق متهمان سیاسی

اوقات شرعی به افق یاسوج

ترتیل صفحه 383 قرآن باصدای منشاوی+صوت و متن

مهلت یک ماهه استاندار همدان برای تعیین تکلیف مدیران پروازی

شروع اجرای پروژه «مدیریت چرا» در مراتع ییلاقی استان گلستان

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

آیا جهان شاهد ظهور 50 کشور جدید خواهد بود؟

کارشناس عراقی: هیچ وزیر کابینه نمی تواند خارج از چارچوب قانون رفتار کند

دختری که با طنز نویسی جهاد می کند

از کپرهای سوخته «جنگلوک» چه خبر؟/ وقتی جهادی ها برای چادرنشینان، نسیم خنک آوردند!

روسیه ادعای تازه آژانس اتمی علیه ایران را رد کرد

ترتیل صفحه 383 قرآن باصدای منشاوی+صوت و متن

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان منصوب شد

دلیل تاخیر در ساخت یادمان شهید سپهبد قاسم سلیمانی

بازدید از مرکز انتقال خون خواجو

سخنگوی قوه قضاییه: همه قوانین مطرود قضایی اجرایی می شوند

اوقات شرعی هجدهم خرداد در سمنان

احضار دو وزیر به مجلس برای گزارش درباره آتش سوزی های اخیر

تله هایی که زندگی شما را خراب می کنند

کارگردان قلاده های طلا: به دادگاه احضار شده ام

نمایی ویژه از رابطه جالب اِبی و حیاتی

روسیه ادعای تازه آژانس اتمی علیه ایران را رد کرد

اولویت بودن تامین آب کشاورزان اسفراین

بازخوانی برنامه های محقق نشده زنگنه در بخش صادرات گاز

امام جمعه ابرکوه: فضای مجازی فرصت و تهدید توامان برای حوزه فرهنگ است

برگزاری مجازی «درس گفتارهایی درباره  شمس تبریزی»

بخشنامه جرم سیاسی شامل چه کسانی می شود؟+فیلم

سردار جلالی: تهدید اول صنعت برق، سایبری است

متن کامل برنامه کلی دولت برای اصلاح ساختار بودجه

در ششمین جلسه دادگاه متهمان ارزی هفت تپه چه گذشت؟

حوزه ها آماده پاسخگویی به همه سؤالات بشر باشند

خصوصی سازی واقعی، از الزامات جهش تولید است

بازگشایی سینماها به یک شرط + جزییات

مانور تجمل ایده آیت الله هاشمی بود/ از رهبری خواستم آقای هاشمی را نجات دهند

تکذیب خبر محدودیت های جدید در استان کرمان با دستور استاندار از فردا

امام جمعه ابرکوه: فضای مجازی فرصت و تهدید توامان برای حوزه فرهنگ است

روسیه ادعای تازه علیه ایران را رد کرد

مجلس یازدهم به دنبال برکناری روحانی است

مثلث ادیان الهی در قلب شهر جهانی یزد

مثلث ادیان الهی در قلب شهر جهانی یزد