مطالب مرتبط:
مثلث ادیان الهی در قلب شهر جهانی یزد
تقویم جدید فدراسیون جهانی کاراته منتشر شد
حمله لفظی ترامپ به سازمان بهداشت جهانی
تقویم 2020 فدراسیون جهانی کاراته منتشر شد
باید تصمیم جدی برای مقابله با کرونا اتخاذ شود/حضور مردم در سطح شهر خوب نیست
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 فروردین 1399 ساعت 03:472020-04-07سياسي

مثلث ادیان الهی در قلب شهر جهانی یزد


ایسنا/یزد یزد با داشتن بنایی مقدس برای هر سه دین زرتشتی، کلیمی و مسلمان در دل محله ای قدیمی، حجت را بر زندگی مسالمت آمیز ادیان تمام کرده و لازم است این بنای نادر در جهان و ایران بیشتر مورد توجه قرار گرفته و حفاظت شود.

- زندگی مسالمت آمیز ادیان در یزد، مسئله ای بسیار مهم نه تنها در ایران بلکه در جهان به شمار می رود که در ثبت جهانی یزد از سوی یونسکو نیز مورد تاکید قرار گرفته است، به طوری که در پرونده ثبت جهانی یزد نیز این مسئله مورد بررسی قرار گرفته و یکی از موارد مورد توجه یونسکو در ثبت جهانی بخشی از بافت تاریخی این شهر نیز مربوط به همین ویژگی است.

زندگی مسالمت آمیز ادیان زرتشتی، یهودی و مسلمان در کنار هم یکی از ویژگی های مهم یزد به شمار می رود که هر ساله گردشگران زیادی را به بهانه دیدن آتشکده زرتشتیان و کنیسه ی یهودیان در مجاورت مسجد جامع کبیر یزد و سبک زندگی مردمانش به این شهر می کشاند.

هر چند که وجود برخی از کج سلیقگی ها و تعصبات نادرست در روابط این ادیان در اسناد تاریخی موجود است اما مردم یزد روابط صلح آمیزی از حوزه تجاری گرفته تا بناهای تاریخی و اسناد معتبر و ارزشمندی را در این رابطه به یادگار گذاشته اند.

اسناد تجاری، آب انبارهای زرتشتیان و مسلمانان، وقفیات زرتشتیان برای همه مردم یزد، آتشکده زرتشتیان، کنیسه یهودیان به خصوص کنیسه ای که در مجاورت مسجد جامع کبیر یزد واقع شده و مساجد چند قبله ای که تغییر کاربری داده اند و کسبه و بازاریانی که جزو هر سه گروه یهودی و مسلمان و زرتشتی هستند و در یک بازار و رسته مشغول بکارند و مراسم ها و آیین های مذهبی زرتشتی و کلیمی و مسلمانان در یزد، همگی نمونه های بارزی از روابط مسالمت آمیز ادیان در این سرزمین جهانی به شمار می رود.

با این وجود، کشف بنای دیگری در یزد گویا حجت را بر این روابط صلح آمیز تمام کرده است؛ بنایی متعلق به ادیان زرتشتی، یهودی و مسلمان در دل محله تاریخی نصر آباد یا نرسی آباد یزد با نام محلی پیرون که شاید تاریخ مسالمت آمیز ادیان در یزد را اعتبار دیگری می بخشد.

این جاذبه تاریخی، هر چند مورد فراموشی قرار گرفته و اکنون کمتر کسی از آن یاد می کند، سازه ای قدیمی و دست نخورده است که قدمت آن به حدود دوران قاجار بازمی گردد و در تکمیل بناهایی که متعلق به دوران قدیمی تر است، نشان می دهد که یزد این روابط را نه تنها در گذشته های دور بلکه در دوران قاجار و پس از آن و تاکنون حفظ کرده است.

به گفته محمدحسن دامن خشک شهروند 90 ساله یزدی و ساکن محله نرسی آباد، بنای مذکور که در مجاورت آب انبار این محله قرار گرفته، در گذشته مورد احترام پیروان هر سه این ادیان قرار داشته و مردم در آن عبادت کرده یا نذورات می دادند.

البته یک بانوی زرتشتی ساکن محله کسنویه نیز که عبادت در این محله را به خاطر دارد، می گوید: زرتشتیان روزگاری در این محل مقدس عبادت می کردند اما اکنون این محل که ورودی آن مسدود و امکان ورود به آن ممکن نیست، اتاقی پوشیده با پارچه های سبز و پنجره ای میله ای رو به خیابان است که در خیابان کشی های اخیر مانند میدانی در وسط خیابان باقیمانده و نمای درونی آن را خاک و خاشاک پوشانده است.

این جاذبه نادر و شاید منحصر به فرد در ایران و جهان، بنای ارزشمندی است که بیش از آن که معماری و قدمت آن گویای ارزش آن باشد، تلاقی ادیان زرتشتی، یهودی و مسلمان در دل محله ای قدیمی در یزد را به نمایش می گذارد به طوری که همچنان زرتشتیان و مسلمانان گرداگرد این بنا و در این محله کنار هم زندگی می کنند و همچنان در گذرهای این محلات قدیمی، کوچه نشینی زنان و مردان هر دو دین نشان از پیوند محکم این مردمان دارد.

داستان های زیادی گرد این بنای تاریخی نقل می شود که یکی از این روایت ها که زبان به زبان از سوی افراد قدیمی و محلی منقول است، به تاریخچه ساخت این بنا اشاره دارد.

یکی از این روایات ساخته شدن این بنا توسط یک فرد ثروتمند از پیروان حضرت موسی(ع) را نقل می کند که گویا پس از ورشکستگی و از بین رفتن تمام دارایی اش در دوازه شهر یزد که در آن نزدیکی بوده است، به خواب می رود و در خواب حضرت خضر نبی(ع) را می بیند و از حال و روز خود به پیامبر خدا می دهد و حضرت خضر(ع) نیز به او امید می دهد و می خواهد تا به خانه اش برود و در تپوها (ظروف قدیمی)، طاقه های ابریشمی اش را بردارد و او پس از بیدار شدن به صحت خواب خود پی می برد و سرمایه اش به او باز می گردد که همین مسئله منجر به ساخت عبادتگاهی در محل نرسی آباد یا نصر آباد امروزی که در این محل می کند.

داستان تاریخی پیروان زرتشتی و کلیمی این عبادتگاه در اصل برای کلیمیان در روستای قدیمی نرسی آباد ساخته می شود اما پس از آن جریان، یکی از خانواده های زرتشتی که فرزندی فلج داشته و فرزند خود را به همین علت از دست می دهند، به نزدیکی این عبادتگاه رفته و فرزند مرده خود را در همان جا می گذارد و انتظار شفا یافتن را داشته که پس از محقق شدن آرزوی این خانواده، اهالی زرتشتی محله از کلیمیان می خواهند تا بخشی از این عبادتگاه را به آن ها اختصاص دهد و این گونه عبادتگاه پیرون صاحب دو قیمت زرتشتیان و کلیمیان می‎شود.

البته از آنجایی که حضرت خضر(ع) یکی از پیامبران الهی و مورد قبول مسلمانان نیز به شمار می رود، این عبادتگاه مورد احترام مردم مسلمان محله نیز بوده است به طوری که در این محل مسلمانان نیز دعا خوانده، نذر کرده و شمع روشن می کردند.

اسحاق گوهریان از جمله کلیمیان ساکن در یزد در رابطه با این بنای تاریخی به خبرنگار ایسنا، می گوید: طبق روایاتی که از مادربزرگ من و به صورت منقول از نسب من نقل شده است، این بنا بیش از 300 سال قدمت دارد که البته اطلاعاتی از آن در دست نیست اما بخشی از آن همچنان که امروز نیز وجود دارد متعلق به یهودیان و بخشی متعلق به زرتشتیان است و مسلمانان نیز به علت احترام به حضرت خضر(ع)، این مکان را مقدس می شمارند.

عبادتگاهی در کنار سرچشمه جوی اشکذر اسفندیار مرادیان عضو سابق انجمن زرتشتیان محله نرسی آباد هم در رابطه با این بنای ارزشمند تاریخی به خبرنگار ایسنا، می گوید: در کنار جوی اشکذر، زیارتگاهی شامل دو بخش مخصوص زرتشتیان و کلیمیان قرار گرفته است که بخش متعلق به زرتشتیان دارای دو اتاقک کوچک است که در یکی از این اتاقک ها نماز گذارده و عبادت می کردند و در بخشی شمع روشن کرده، نذورات و آجیل و خوراکی توزیع می کردند و قسمتی از آن هم برای آشپزی نذورات و نظافت ساخته شده است.

وی که بیش از 70 سال در این محله زندگی کرده و امروزه سن و سالی از او گذشته است، در رابطه با بخش کلیمیان این بنا هم تصریح می کند: قسمت عقب بنا متعلق به کلیمیان است که در گذشته درگاهی در کوچه داشته و در مواقع خاص مانند اعیاد مخصوص این مردم، جمعیت زیادی در کوچه مراسم برگزار می کردند و تا میانه های کوچه همواره شلوغ و پر از جمعیت بوده است.

این شهروند زرتشتی ادامه می دهد: در آن زمان جمعیت کلیمیان در یزد نیز بیشتر بود و تعداد قابل توجهی از محله معروف زندگی آن ها در نزدیکی مسجد جامع یزد، در محل عبادتگاه پیرون جمع می شدند و از خیابان گرفته تا محل عبادتگاه نذورات و شمع توزیع می شد.

وی که از قدمت این بنا آگاهی ندارد، می گوید: من در آن زمان کم سن و سال بودم و در این مراسمات در نزدیکی آب انبار که دروازه ی شهر نیز قرار داشت، می نشستم و این مراسمات باشکوه میان هر سه ادیان الهی را نظاره می کردم اما از علت و چگونگی ساخت این بنا آگاهی ندارم.

مرادیان خاطرنشان می کند: روزگاری مردم پس از خیابان کشی ها تصمیم به تخریب بنا و ساخت آن در جای دیگری داشتند اما تعصب هر سه دین اجازه تخریب آن را به برخی از مردم نداد.

عبادتگاهی خاص و بی همتا در دنیا سیدمصطفی فاطمی مدیر کل میراث فرهنگی یزد نیز این بنا را یکی از بناهای خاص یزد می داند و در گفت وگو با ایسنا می گوید: این بنا که از زیارتگاه های خاص هر سه دین زرتشتی، یهودی و کلیمی محسوب می شود، در بردارنده اعتقاداتی است که بر تقدس آن می افزاید و نمونه آن را در هیچ کجای دنیا نداریم.

وی قدمت آن را متعلق به دوران قاجار می داند و می گوید: هر چند هنوز پژوهش هایی دقیق در این راستا انجام نشده اما به احتمال زیاد قدمت آن متعلق به دوران قاجار است.

این طور که به نظر می رسد، این بنای ارزشمند تاریخی نه تنها برای مردم یزد بلکه برای مردم دنیا با در برداشتن پیام صلح و زندگی مسالمت امیز ادیان الهی اهمیت بسیار زیادی دارد و باید هر چه زودتر برای حفظ این اثر تاریخی و ثبت آن اقدام شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: زندگی مسالمت آمیز ادیان - ثبت جهانی - جهان - ادیان - جهانی - زندگی - مورد - آتشکده زرتشتیان - مسلمان - قرار - شهر جهانی یزد - یونسکو - یکی از - بافت تاریخی - یهودی - ایران - ویژگی - ادیان الهی - سبک زندگی - مسجد جامع - شهر جهانی - زرتشتیان - گردشگران - در ایران - یهودیان - پرونده - تاریخی - آتشکده - حفاظت - بررسی

آخرین اخبار سرویس:
آغاز مطالعات آسیب های حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل

سه زندانی زن سرپرست خانواده آزاد شدند

تحقیق و تفحص های بر زمین مانده مجالس قبل را پیگیری می کنیم/ باید به دور از سیاسی کاری مسائل را دنبال کنیم

از سرگیری فعالیت مرزی ایران و ترکیه از امروز

نمایندگان اجازه دهند موضوعات شورا در این نهاد حل شود

خط فقر در تهران ظرف 2 سال از 2.5 به 4.5 میلیون تومان رسید+نمودار

برخی مشکلات مردم با یک تدبیر ساده حل می شوند

اولاد قباد: حضورم در وزارت علوم گمانه زنی رسانه ای است/ سروش: از فضای سیاسی فاصله گرفتم و مشغول طبابتم

توزیع 9 هزار وعده غذایی در حاشیه شهر مشهد

بازگشایی اماکن مذهبی قرقیزستان در هفته آتی

300 طلبه جذب مدارس علمیه لرستان می شوند / 19 خرداد مهلت ثبت نام

روایت سیدحسن خمینی از دیدار صمیمانه با نلسون ماندلا /قطع رابطه ایران با رژیم آپارتاید از تصمیمات استراتژیک امام بود

امام خمینی؛ احیاگر کرامت های فراموش شده انسانی

چهار رکن اساسی قیام 15 خرداد

وحدت و انسجام ملی، رمز بقا و تکامل خط امام خمینی است

نشست علمی «جایگاه عرف در فقه امامیه» برگزار شد 

«یاد امام» در رسانه های بوسنیایی

روایت سیدحسن خمینی از دیدار صمیمانه با نلسون ماندلا /قطع رابطه ایران با رژیم آپارتاید از تصمیمات استراتژیک امام بود

ارائه ویزیت رایگان کرونا در دارالشفای میعادگاه منتظران

ببینید | سخنرانی تاریخی آیت الله خامنه ای در جلسه خبرگان رهبری در روز انتخاب شان به عنوان رهبر انقلاب

تحول ساختاری مجلس ضروری است/ نظارت باید اثرگذار باشد

بخش امانت کتابخانه ملی، با رعایت شیوه نامه در دسترس قرار می گیرد

هشدار روحانی درباره اوج گیری مجدد کرونا و بازگشت محدودیت ها

خط فقر در تهران ظرف 2 سال از 2.5 به 4.5 میلیون تومان رسید+نمودار

قیام 15 خرداد سرآغاز افول استکبار جهانی است

هشدار روحانی درباره اوج گیری مجدد کرونا و بازگشت محدودیت ها

قیام 15خرداد برخاسته از خاستگاه مذهبی و ملی علیه استبداد است

از حسینیه جماران تا حجره امام (ره) در قم

اندیشه امام خمینی با تحلیل مبانی نظری ایشان فهم می شود / مروری بر وصیت نامه امام

قطع رابطه ایران پس از انقلاب با رژیم آپارتاید از تصمیمات استراتژیک امام بود

آغاز مطالعات آسیب های حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل

خط فقر در تهران ظرف 2 سال از 2.5 به 4.5 میلیون تومان رسید

حقیقت پور: آنچه امروز در آمریکا اتفاق می افتد انتفاضه ای برای نفس کشیدن است

15 خرداد نقطه عطفی در تاریخ انقلاب ایران است

راه اندازی مرکز فیزیوتراپی در ریگان

مهم ترین تصمیم امام (ره) در دوران رهبری خود چه بود؟

آمریکا باید خسارت اسارت اندیشمند ایرانی را بپردازد

طرح ملی » مسکن انقلاب » در مجلس یازدهم

ناگفته های آیت الله جنتی از دیدار با رهبر انقلاب

امتحانات علم و صنعت در همه مقاطع غیرحضوری شد/ تعیین تکلیف برای دانشجویان خارجی

15 خرداد سیلی محکم مردم ایران به رژیم شاه بود

پوستر متفاوت ازبیانات رهبرانقلاب: برسد بدست ترامپ!

15 خرداد نقطه عطفی در تاریخ انقلاب ایران است

300 طلبه جذب مدارس علمیه لرستان می شوند / 19 خرداد مهلت ثبت نام

رییس تبلیغات اسلامی گچساران: ساده زیستی امام راحل الگو برای تمامی بشریت است

امروز حزب الله کنار گوش اسراییل قدرت نمایی می کند

روحانی به نمکی: شاید محدودیت ها برگردد

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

مجلس افغانستان: اشرف غنی ناقض قانون اساسی و اختیارات مجلس است

مادران ایرانی در چه سنی اولین فرزند خود را به دنیا می آورند؟

خانه ای کوچک که وقایع بزرگی را به خود دیده است +تصاویر

امام جمعه گناوه: ابعاد زندگی امام  راحل نیازمند پژوهش است

ترامپ تهدیدی علیه قانون اساسی آمریکا است

حضور دانشجویان در کلاس های آموزشی از شنبه/ برگزاری chr(034)حضوریchr(034) امتحانات علمی کاربردی

تشکل دموکراتیک کارگری امکان عزل فوری دارد/ ویژگی های تشکل مستقل کارگران چیست؟

مچ اندازی اصولگرایانه برای تصاحب ریاست کمیسیون های تخصصی

پوستر متفاوت ازبیانات رهبرانقلاب: برسد به دست ترامپ!

چند نکته مهم برای سفر با وجود کرونا

روایت 15 خرداد

روحانی به نمکی: شاید محدودیت ها برگردد

15 خرداد سیلی محکم مردم ایران به رژیم شاه بود

تلاش دشمنان برای تحریف مکتب امام(ره)

تنها راه مهار کرونا رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی است

آخرین مهلت تعیین روش آزادسازی سهام عدالت

یادبود معلم اخلاق| آیت الله امینی؛ دیدگاههای حسینی بوشهری، اعرافی،مومن پور، عباسی، مرتضوی ونواب + خودزندگینامه نوشت

ماجرای شوخی رهبر انقلاب با سن آیت الله جنتی

اجرای 23 طرح کلیدی در حوزه دولت الکترونیک

15 خرداد 42 اولین جلوه تماماً دینی حرکت های اجتماعی در کشور است

مسکن مهر، مسکن ملی و حالا مسکن انقلاب ....| طرح جدید نمایندگان مجلس یازدهم برای خانه دار شدن

یک نماینده: به من الهام شد که پیروز می شوم!

نباید اجازه داد اهداف قیام 15 خرداد42 به فراموشی سپرده شود

پخش چهار مستند جدید از زوایای زندگی بنیانگذار جمهوری اسلامی

وضعیت زندانیان دارای شرایط آزادی بررسی می شوند

نحوه برگزاری آزمون دروس معارف اعلام شد

رییس مجلس نمایندگان آمریکا به جمع تظاهرکنندگان پیوست

آوایی که در گوش تاریخ ماندگار شد

در مواجه با بحران دیگر غافلگیر نمی شویم/ پیگرد قصور دستگاه ها در شرایط بحرانی

ترامپ اولین رییس جمهوری است که تلاش نمی کند مردم آمریکا را متحد کند

کلاس های علمی کاربردی حضوری شد | برخی اساتید همکاری نکردند

کاهش هزینه ها با برون سپاری فعالیت ها به مؤسسات قرآنی

نشر افکار امام خمینی (ره) از وظایف اصحاب رسانه است

کاهش هزینه ها با برون سپاری فعالیت ها به مؤسسات قرآنی

ریشه های قیام 15 خرداد؛ از نابودی اقتصاد تا نفوذ بهاییت

یادداشت| علاقه وافر امام (ره) به شهید مدرس

مادران ایرانی معمولا در 29 سالگی اولین فرزند خود را به دنیا می آورند

ترامپ تهدیدی علیه قانون اساسی آمریکا است

نحوه برگزاری آزمون دروس معارف اعلام شد

توصیه های امام خمینی(ره) برای قیام لله

آوایی که در گوش تاریخ ماندگار شد

پخش چهار مستند جدید از زوایای زندگی بنیانگذار جمهوری اسلامی

15خرداد 1342 بستر و جرقه پیروزی انقلاب اسلامی بود

راه جلوگیری از تحریف اندیشه امام(ره)/توصیه های اقتصادی امام خمینی

ترامپ تهدیدی علیه قانون اساسی آمریکا است

ویدئو: نگاهی به شخصیت آیت الله امینی از نظر حضرت آیت الله سبحانی، آیت الله محفوظی و آیت الله استادی درچهلمین روز ارتحال/ انسانی خدوم که دنیا درنظر او مهم نبود 

امام خمینی: اگر کارهای محوله مان را درست انجام ندهیم، ما طاغوتیم

قیام 15 خرداد؛ جنبش ماندگار انقلاب اسلامی

نماینده مجلس: اولویت مجلس توجه به گسترش عدالت است

روایت 40 سال عاشقی/ از آشنایی با امام در 17 سالگی و روایت گری در 57 سالگی

امام خمینی (ره) به ما نترسیدن از قدرت پوشالی آمریکا و استکبار را آموخت

در مواجه با بحران دیگر غافلگیر نمی شویم/ پیگرد قصور دستگاه ها در شرایط بحرانی

مثلث ادیان الهی در قلب شهر جهانی یزد

مثلث ادیان الهی در قلب شهر جهانی یزد