مطالب مرتبط:
تأثیر معماری خانه ها بر خشونت های کرونایی
تأثیر معماری خانه ها بر خشونت های کرونایی
زنان فرانسوی با استفاده از رمز خشونت خانگی را گزارش می دهند
تمامی هزینه های بیماران کرونایی رایگان است
تولد نوزاد از مادر کرونایی در سبزوار /حال مادر و نوزاد خوب است
-141 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 فروردین 1399 ساعت 02:152020-04-07سياسي

خشونت خانگی در روز های کرونایی؛ دلایل و چاره ها


این قاضی بازنشسته به اتفاقات غم بار سال گذشته به عنوان دلیل دیگر بالابودن اضطراب بین مردم اشاره کرده و می گوید: چند سال اخیر حوادث و بلایای طبیعی و مسائل دیگر موجب شده است ما با پدیده بی خانمانی روبه رو شویم، - شهروندانی که به دلیل سیل و زلزله در چادر برای ماه های طولانی زندگی می کنند دچار اضطراب های عمیق می شوند که رفتار خشونت بار آن ها را بالا می برد.

افزایش 30 درصدی خشونت خانگی در روز های سخت قرنطینه موضوعی بود که روان شناسان آن را پیش بینی می کردند چراکه از مدت ها قبل بسیاری از آن ها در رسانه ها اعلام کرده بودند نبود مهارت کافی زندگی، سطح پایین تاب آوری و فشار های سنگین روانی ناشی از حوادث مختلف سیاسی و اجتماعی امنیت روانی شهروندان را به خطر انداخته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشرق، حسن تردست، قاضی بازنشسته و جرم شناس، در تعریف خشونت خانگی از منظر قانون می گوید: ما در قانون فصل جدایی درباره خشونت خانگی نداریم.

اما خشونت در قانون تعریف مشخص دارد بر اساس قانون، هر فعل و عملی که شخصی علیه دیگری به طریق کلامی، مکتوب یا فیزیکی مرتکب شود و او را مورد آزار و اذیت روحی و روانی و جسمی قرار دهد، از نظر قانون جرم است و مرتکب مجازات می شود.

براساس گفته های مقامات مسئول، خشونت خانگی در این مدت زیاد شده و دلیل آن هم به نظر من ویروس کروناست.

عوارض این بیماری در جمیع جامعه و جهان آثار سویی را به جا گذاشته و باعث استرس های زیادی بین مردم جهان شده است.

اثر جهانی آن را می توان از نامه اخیر دبیر کل سازمان ملل به سران کشور ها فهمید.

تردست معتقد است به جز بحران کرونا که در جهان خشونت علیه زنان و کودکان را بالا برده، بالارفتن خشونت در ایران علت دیگری هم دارد.

او می گوید: فاصله گذاری اجتماعی یک پروتکل جهانی است و کشور ما هم از این روش استفاده کرده، اما به دلیل محدودیت های شدید اقتصادی فاصله گذاری موجب شده اقشاری از جامعه که نیازمند کار روزانه بودند تا مخارج خود را تأمین کنند تحت فشار قرار گیرند.

اکثر کسبه و تجار و خرده فروش ها و افرادی که شغل آزاد داشتند و تعداد کمی هم نیستند، تحت فشار قرار گرفته اند.

بی پولی ایجادشده ناشی از این موضوع اضطراب را برای مردم بالا برده است.

دومین عامل مسئله خانه نشینی و عدم تحرک در محیط در بسته است.

طبق نظریه روان شناسان، عدم تحرک از عوامل افزایش اضطراب و استرس است.

در این شرایط هم مردان و هم زنان در فشار هستند.

این فشار البته روی زنان بیشتر است.

مسئله سوم ترس از بیماری و امنیت بهداشتی است.

برخی اعضای خانواده باید برای تهیه مایحتاج از خانه خارج شوند و همین خارج و واردشدن به خانه ترس از انتقال ویروس را هم افزایش داده است.

این قاضی بازنشسته به اتفاقات غم بار سال گذشته به عنوان دلیل دیگر بالابودن اضطراب بین مردم اشاره کرده و می گوید: چند سال اخیر حوادث و بلایای طبیعی و مسائل دیگر موجب شده است ما با پدیده بی خانمانی روبه رو شویم، شهروندانی که به دلیل سیل و زلزله در چادر برای ماه های طولانی زندگی می کنند دچار اضطراب های عمیق می شوند که رفتار خشونت بار آن ها را بالا می برد.

حسن تردست نقش حوادث سیاسی را خصوصا روی شهرنشینان بسیار جدی می داند و می گوید: اخیرا حادثه هواپیمای اوکراینی و حوادث پیش و بعد از آن، بر جامعه ایران و روح جمعی کشور اثر منفی گذاشته است.

جنگ هشت ساله و بحران های ناشی از تحریم ها و تروریسم اقتصادی یکی از بزرگ ترین عوامل تشنج روانی مردم است.

آمریکا برخلاف چهره انسان دوستانه ای که می گیرد مشکلات اقتصادی شدیدی را به مردم عادی تحمیل می کند و زندگی مردم تحت تأثیر این مسئله قرار گرفته است.

مسئله دوم در جامعه فاصله بین مردم و کارگزاران و مسئولان است، بر اثر سوءمدیریت اطلاع رسانی و تعارض نظریات در بیماری کرونا بدبینی و سلب اعتماد بین مردم ایجاد شده است.

البته با وجود فشار های سنگین سیاسی که زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده و تروریسم اقتصادی که وجود دارد مسئولان کشور توانسته اند مایحتاج مردم را تأمین کنند و ما شاهد صحنه های غم انگیزی که در سایر کشور ها هستیم، در کشور خودمان نیستیم و باید با وجود همه انتقاد های وارده این حسن را هم گوشزد کرد.

قوه قضاییه خط ویژه برای خشونت خانگی اختصاص دهدوی در پاسخ به این سؤال که افرادی که مورد خشونت خانگی قرار می گیرند با توجه به شرایط کرونا چطور می توانند از سوی قوه قضاییه مورد حمایت قرار گیرند، می گوید: در موارد بسیار حاد مانند قتل یا ضرب و جرح های سنگین قطعا حضور فیزیکی پلیس و بازپرس الزامی است، اما در موارد دیگر مانند زمانی که زن یا کودکی کتک می خورد و مورد خشونت عاطفی و کلامی قرار می گیرد، یکی از بهترین و مؤثرترین کار هایی که قوه قضاییه می تواند انجام دهد این است که یک خط ویژه برای افراد آسیب دیده معرفی کند.

اپراتور ها می توانند با آگاهی دادن به افراد خانواده جلوی خشونت را بگیرند.

این اپراتور ها می توانند به فرد آسیب رسان هشدار دهند در صورتی که همسر و فرزند خود را آزار دهد اعمال قانون شده و مورد مجازات قرار می گیرد.

همین هشدار و اطلاع رسانی می تواند بسیار بسیار در پیشگیری از جرم مؤثر باشد.

در حال حاضر خط ویژه ای وجود دارد که مردم از قوه قضاییه مشاوره حقوقی می گیرند از همین خط می توان استفاده کرد و مشاوره های ویژه برای این ایام نیز در اختیار مردم گذاشت فردی که خشونت کرده را تحت نظر قرار داد و در صورتی که دوباره مرتکب شد بازداشت کرد.

هشدار های قانونی یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از وقوع جرم است چراکه هم فرد در معرض آسیب می داند باید به چه کسی مراجعه کند و جلوی ارتکاب جرم گرفته می شود و هم فرد آسیب رسان می داند چشمی ناظر اوست و مجازات می شود بنابراین خشونت مرتکب نمی شود.

از این راه می توان امنیت روانی زنان و کودکان را هم تأمین کرد.

تاب آوری مردم پایین استکتایون خانجانی، روان شناس و زوج درمانگر، نیز معتقد است علت اصلی بالارفتن خشونت خانگی تاب آوری پایین میان مردم است.

او می گوید: خشونت خانگی به معنی رفتار خشونت آمیز و سلطه گرانه یک عضو خانواده علیه عضو یا اعضای دیگر همان خانواده است.

البته نمی توان نقش بالارفتن آگاهی زنان و کودکان نسبت به حقوق خود در بالارفتن اعلام خشونت خانگی را نادیده گرفت.

در سال های اخیر آگاهی میان شهروندان بالا رفته و این اتفاقی مثبت است.

اما وقتی خشونت خانگی به صورت مقطعی بالا می رود دلیل آن آگاهی نیست، بلکه خشونت افزایش یافته است.

البته بالارفتن خشونت خانگی در دوران کرونا فقط در ایران نبوده است.

در چین هم درخواست طلاق در دوران قرنطینه افزایش پیدا کرده بود.

در کنار هم ماندن برای مدت طولانی و استرس این روزها، تعارضات را بالا می برد و شدت می بخشد و متأسفانه تاب آوری و انعطاف پذیری کم است.

البته تاب آوری را با انفعال اشتباه نگیرید.

تاب آوری یعنی مرز های خود را دارید، ولی از برخی مسائلی که آزارتان نمی دهد یا کمتر ناراحت تان می کند، برای رعایت حال دیگری گذشت می کنید، ولی انفعال به معنای پذیرش تحقیر و آسیب و همچنین سکوت در برابر آن است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا می توان گفت: دلیل بالارفتن آمار خشونت خانگی تعارضاتی است که از قبل بوده و حالا فرصت بروز پیدا کرده است، می گوید: طبیعتا اختلافات و تعارضاتی وجود دارد که در یک بافت و در یک برهه زمانی بروز و شدت پیدا می کند.

جروبحث و جدال با خشونت و اعمال سلطه متفاوت است.

اگر کسی پیش از این شاهد خشونت نبوده احتمالا انواع ملایم تر آن را درک نکرده است یا آن قدر فرهنگی بوده که برایش طبیعی بوده است.

مثلا یکی از انواع خشونت محدودکردن منابع مالی خانواده و اعمال زور و قدرت در ارائه آن است.

آیا هر یک از ما جز خشونت فیزیکی و لفظی به آن اندیشیده ایم؟ از طرفی هر نوع خشونتی دو طرف (پرخاشگر و فرد آسیب پذیر یا پرخاشگر-پرخاشگر) دارد.

خشونت در برخی بافت های فرهنگی یا رابطه ای بیشتر بروز پیدا می کند.

فردی که بار ها توسط افراد مختلف مورد خشونت قرار می گیرد، باید حتما جلسات مشاوره بگیرد.

مظلوم قرارگرفتن حتما تحلیل دارد.

این روان شناس با اشاره به اینکه بیشترین گروهی که در معرض آسیب قرار دارند گروه های وابسته تر مانند کودکان، افراد معلول یا سالمند و زنان مخصوصا زنان ناآگاه، کم سوادتر و وابسته از نظر مالی هستند، می گوید: البته برخی زنان کم تحصیلات، اما آگاه و مستقل هستند مانند زنان مدبر سنتی که در اقوام می بینیم هم وجود دارند که خشونت را از خود دور می کنند.

وی به نوع دیگری از خشونت یعنی بی توجهی به افراد آسیب پذیر اشاره کرده و می گوید: خشونت همیشه علنی نیست.

گاهی خشم به صورت منفعلانه است.

به هر حال، آگاهی بخشی لازم است، ولی نه به شکل صریح.

گاهی مراقبان فرد بیمار را بسیار دوست دارند، ولی آن قدر خسته هستند که ناخودآگاه می خواهند روند مرگ او تسهیل شود، ولی پس از آن دچار عذاب وجدان و سوگ حل نشده می شوند.

در چنین شرایطی می توان غیرمستقیم مراقب را آگاه کرد که چنین خطراتی برای او هست و ممکن است منجر به فوت او شود.

کتایون خانجانی در پاسخ به این سؤال که چه راهکاری برای کاهش تنش در خانواده ها توصیه می کند و در صورتی که تنش بروز کرد باید چه واکنشی نشان داد، می گوید: در واقع هر یک از ما در شرایط بحرانی ممکن است تنش ایجاد کنیم.

زمانی که بحران های اقتصادی، اجتماعی و.

ایجاد می شود، ممکن است رفتار هایی بروز دهیم که تا به حالا انجام نداده ایم یا جروبحث هایی با شدت بیش از قبل انجام دهیم.

واپس روی در این شرایط طبیعی است.

واپس روی یعنی بروز رفتاری نامتناسب با سن کنونی و رفتار های نابالغانه؛ بنابراین در شرایط بحرانی باید خودمان را سرگرم فعالیت های مفید کنیم.

چند توصیه کلی برای کاهش تنش وجود دارد:انتظاراتمان از یکدیگر مشخص باشد و به نوعی قوانین نانوشته خانوادگی مان را بدانیم.

انعطاف پذیر باشیم.

از هر نوع کنترل کردن یکدیگر دوری کنیم.

به لحن و میزان صدای خود هنگام بحث دقت کنیم.

در فرزندپروری که کار بسیار دشواری است، اقتدار و انعطاف داشته باشیم و از هر گونه سلطه گری یا سهل گیری دوری کنیم تا منجر به تنش نشود؛ و بهترین و کاربردی ترین کار گفتمان همدلانه با خانواده در زمان تنش است.

برای جلوگیری از تنش در خانواده گفتگو درباره استرس و شرایط روحی مان مفید است.

وقتی دیگران متوجه شرایط ما باشند از سردی و واکنش های تلخ ما کمتر می رنجند.

زمانی که در یک خانواده قوانین، روش گفتمان سالم و انعطاف پذیری وجود ندارد، تنش ها شدت می یابند.

مثل ضعف در پیشگیری و بروز بیماری است.

حالا باید تنش و اضطراب در خانواده درمان شود و اغلب مداخله مشاور، زوج درمانگر یا خانواده درمانگر لازم است.


کلید واژه ها: خشونت خانگی - خشونت - شهروندان - بازنشسته - خانگی - روان - اضطراب - بلایای طبیعی - امنیت روانی - روان شناسان - روانی - زندگی - حوادث - قانون - سیل و زلزله - بی خانمانی - قاضی - دیگر - پیش بینی - رسانه ها - تاب آوری - اجتماعی - قرنطینه - 30 درصدی - طولانی - افزایش - پدیده - رفتار - گزارش - طبیعی

آخرین اخبار سرویس:
احداث فولاد هندیجان در راستای صنعتی شدن سواحل مکران تا اروند است

نمایندگان مجلس یازدهم توجه لازم را به وصایای حضرت امام(ره) داشته باشند

نمایندگان مجلس یازدهم توجه لازم را به وصایای حضرت امام(ره) داشته باشند

واکنش پرویز پرستویی به مرگ آسیه پناهی+عکس

بهرنگ علوی در نمایی از «پرگار»/ عکس

وضعیت نامناسب شیوع ویروس کرونا در خوزستان

آیت الله مجتهدشبستری: مجلس توجه به اقتصاد مقاومتی را در اولویت برنامه های خود قرار دهد

مرکز رشد و فناوری مشترک پژوهشگاه صنعت نفت ایران و دانشگاه صنعتی قوچان افتتاح شد

برگزاری جشن های عروسی در خمیر ممنوع شد

استخدام کارشناس بازاریابی دارای سابقه کار در تهران

نیکزاد: موضوع تولید خودروی ملی⁩ را پیگیری می کنم

مسائل سیاسی در ایران هرگز قابل پیش بینی نیست/ برای نجات کشور چاره ای جز احزاب قوی نداریم

باید با سودجویان و محتکران برخورد جدی شود

بازگشت بیش از 1400 ایرانی از قطر به کشور

ترامپ می خواهد معترضان را تروریست بنامد!

زدن ماسک در جمهوری آذربایجان اجباری شد

برگزاری کنفرانس «عزت و ایستادگی امت اسلامی در منهج و تفکرات امام خمینی» در سوریه

یک انتصاب و یک تودیع در معاونت فرهنگی ارشاد

بسیج امکانات خوزستان برای مهار آتش در خاییز

اعلام وصول اولین طرح مجلس یازدهم

استخدام کارپرداز در شرکت دانش پارسیان در تهران

استخدام بازاریاب میدانی با شرایط ویژه در شرکت تپسی در تهران

اعتراضات آبان و حق مردم/خوشبینی روزنامه اصلاح طلب به اولین نطق مجلسی قالیباف/ ‏چرا آتش همیشه ما را غافلگیر می کند؟

طرح جمعیت و تعالی خانواده اعلام وصول شد

چند نکته خطاب به رییس جمهور درباره سهام عدالت

نیکزاد: موضوع تولید خودروی ملی⁩ را تا انتها پیگیری می کنم

برگزاری کنفرانس «عزت و ایستادگی امت اسلامی در منهج و تفکرات امام خمینی» در سوریه

برگزاری کنفرانس بین المللی «عزت و ایستادگی امت اسلامی در منهج و تفکرات امام خمینی» از طریق وبینار در کشور سوریه

مجلس قفل و زنجیرها را از پای تولید باز کند/ اولویت بخشی وکلای ملت به بیانیه گام دوم

برگزاری کنفرانس بین المللی «عزت و ایستادگی امت اسلامی در منهج و تفکرات امام خمینی» از طریق وبینار در کشور سوریه

درددل های پرحاشیه ترین بازیگر ایرانی/ عکس

ویدیو/ شاهکار جدید شهردار کرمانشاه؛ ضرب و شتم و توهین به یک شهروند توسط معاون شهردار و رییس خدمات شهری!

مصاف جوکر ها و قهرمان ها

درددل های پرحاشیه ترین بازیگر ایرانی/ عکس

4 روش خانگی و سریع برای پاک کردن رنگ مو

ایران می تواند خودروی ملی در شأن مردمش بسازد

سرنوشت سیاسی علی لاریجانی چه می شود؟

کورش تشت زر درقاب جوانی

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در البرز

درددل های پرحاشیه ترین بازیگر ایرانی/ عکس

برگزاری مراسم گرامیداشت امام خمینی با رعایت موازین بهداشتی

پرونده های صلح و سازش تابع وقت رسیدگی نیستند

انتخابات فراکسیون زنان سه شنبه هفته جاری برگزار می شود

برای علاج مشکلات دستگاه های فرهنگی باید فکری اساسی کرد

طالبان ابتلای رهبر این گروه به کرونا را تکذیب کرد

استخدام فایبر کار در سایه روشن جم قائم در تهران

ضرورت استفاده از توان داخلی برای مقابله با تحریم ها

تاکید روحانی بر حق انتخاب مردم در استفاده از نحوه مدیریت سهام عدالت

#دراگون

آمده ام از خلیج فارس دفاع کنم

بیانیه ماموریت مجلس یازدهم

گیاهان دارویی و بلوط ظرفیتی مطلوب برای رونق اشتغال در لرستان

مارکارآقاجانیان و حسین عبدی کاپیتانهای بهمن و پرسپولیس در دیدار دوتیم در سال 1374

از آزادی 2 زندانی جرائم غیر عمد تا توزیع 5800 بسته معیشتی در مرحله سوم رزمایش کمک مومنانه

با تمام شدن رابطه عاطفی چطور کنار بیاییم -

 در جلسه امشب هیات دولت به ریاست روحانی چه تصمیماتی گرفته شد؟

تغییر رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس

75 طرح بسم الله الرحمن الرحیم برای مقاله، پایان نامه، ورد و پاورپوینت

استخدام کارشناس تولید محتوا در یک شرکت در اصفهان

نیکزاد: موضوع تولید خودروی ملی⁩ را تا انتها پیگیری می کنم

استخدام کارمند اداری خانم و تایپیست خانم در تهران

ذاکر: خسارات خرابی 20 هزار تن هندوانه صادر شده از ارومیه پیگیری شود

اصلاح طلبان| تحریم انتخابات خطایِ جبران ناپذیر اصلاح طلبان بود

11 موزه جدید در هفته دفاع مقدس امسال افتتاح می شود

7 توصیه برای هماهنگ کردن لباس با رنگ سال

چرا امکان ویرایش اطلاعات سهام عدالت وجود ندارد؟

روابط عمومی ها؛ توجیه گران یا پاسخگویان؟

غیریت در سیره امام خمینی (ره)

چه کسی مخالف نامگذاری خیابان به نام مریم میرزاخانی است؟

حبس و شلاق، مجازات سارقان تندیس میدانی در اصفهان

پروژه آبرسانی به غیزانیه، 45 تا 50 روز دیگر تکمیل می شود

اولین توصیه رییس مجلس به نمایندگان/ عکس

استخدام ویزیتور آقا در شرکت فیلتر سرکان در البرز

آیت الله یزدی: امام خمینی (س) برای حکومت به تهران نیامد

هواداران یک نماینده، مجلس را تهدید به درگیری مسلحانه کرده بودند

جهان پساکرونا و مناسبات ایران و چین (بخش سوم)

از chr(034)یوم الهدمchr(034) چه می دانید؟

نماهنگ در رأس امور

مدیر کل جدید اداره کل ثبت احوال خوزستان معارفه شد

موسوی در پاسخ به مقام آمریکایی: به جای موعظه دیگران، به وضعیت کشور خودتان رسیدگی کنید

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز 11 خرداد ماه

استخدام منشی دفتر مدیرعامل مسلط به امور اداری و تایپ در شرکت بازرگانی معتبر

دستور رییس پزشکی قانونی برای تسریع در رسیدگی پرونده آسیه

نیشابور در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفت

مدیر کل جدید اداره کل ثبت احوال خوزستان معارفه شد

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | دوشنبه 12 خرداد 99

نیشابور در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفت

پروژه آبرسانی به غیزانیه، 45 تا 50 روز دیگر تکمیل می شود

گزارش رییس جمهور از بیماری کرونا در صدمین روز شیوع آن در ایران

انتقاد از عملکرد وزارت امور خارجه در دیپلماسی اقتصادی

جَنگ اعتبارنامه ها در پارلمان

تولید خودروی ملی دغدغه نائب رییس مجلس شد

تجاوز فجیع تتلو به دختر 14 ساله و شباهتش به تعرض بهمن به رومینا + فیلم

بازنگری در برنامه های مقابله با کرونا در خوزستان/هنوز هیچ دارو و واکسن خاص کرونا تولیدی نشده است

استفاده از ماسک در جمهوری آذربایجان اجباری شد

استخدام کارمند اداری و نیروی خدمات با مزایا در کرمان

آمادگی همه دستگاههای امدادی برای مهار آتش در کوه خاییز

نگاه قانون به فرزند کشی/ اولیای دم رومینا چه کسانی هستند؟

آمریکایی ها با وجود پررویی خاص خود، ناقض حقوق بشر و دموکراسی هستند

اگر سهام عدالت را بفروشید، سرتان کلاه می رود!

خشونت خانگی در روز های کرونایی؛ دلایل و چاره ها

خشونت خانگی در روز های کرونایی؛ دلایل و چاره ها