مطالب مرتبط:
تحلیلی قرآنی شیوع کرونا و برنامه خداوند در عصر حاضر
تحلیلی قرآنی شیوع کرونا و برنامه خداوند در عصر حاضر
برنامه جامع حزب الله برای مقابله با شیوع کرونا در لبنان
جذابیت فزاینده دورکاری در عصر شیوع کرونا و فناوری های نوین
برنامه جامع حزب الله برای مقابله با شیوع کرونا در لبنان
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 فروردین 1399 ساعت 02:152020-04-07سياسي

تحلیلی قرآنی شیوع کرونا و برنامه خداوند در عصر حاضر


مطالبی جدی یا طنز در مورد فواید کرونا از کاهش ترافیک و آلودگی هوا تا افزایش سطح مطالعه و خلاقیت؛ لذا بر آن شدم مطالبی قرآنی عموماً مبتنی بر نظریه ساختارمندی سوره­ های قرآن در این مورد طرح نمایم.

- صراط:" احسان خدنگی استاد یار دانشگاه شاهد در یادداشتی به تحلیل برخی نظرات درباره فواید کرونا در جامعه پرداخته و نکاتی برگرفته از آیات قرآن کریم در این خصوص مطرح کرد.

بسم الله الرحمن الرحیمالحمدلله رب العالمین و توکلت علی الله تحلیلی قرآنی بر ماجرای کرونا و برنامه خداوند در عصر حاضر این روز ها مطالبی در مورد کرونا در شبکه­ های اجتماعی دست به دست می شود که در نگاه اول زیبا و ادبی­ اند، اما زمانی که عمیق­ تر به آن­ها نگاه می­ کنیم نیازمند ارتقاء هستند.

مطالبی جدی یا طنز در مورد فواید کرونا از کاهش ترافیک و آلودگی هوا تا افزایش سطح مطالعه و خلاقیت؛ لذا بر آن شدم مطالبی قرآنی عموماً مبتنی بر نظریه ساختارمندی سوره­ های قرآن در این مورد طرح نمایم.

بسم الله الرحمن الرحیم یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ ای کسی که شب و روز را تدبیر می کنی.

ما ابتدای هر سال این عبارت را می­ خوانیم و به سادگی از کنارش عبور می کنیم.

اما به راستی تدبیرگر روزگار ما کیست؟ و اگر تدبیر به معنای چینش وقایع روزگار یکی از پس دیگریست [1]، چه کسی روزها، شب ­ها و وقایع درون آن­ها را کنار هم می­ چیند؟ آیا این چینش نظام­ مند است؟ و اگر هست مدبر آن از این چینش هدف و برنامه­ ای دارد؟ و مهم­تر اینکه آیا در عصر حاضر که عصر عجیبی است باید به چنین سؤالاتی فکر کرد یا صرفاً به حداقل­ های دینداری پرداخته و کاری با برنامه­ های الهی و فرآیند های تربیتی حی و جاری او و خلیفه­ اش نداشت؟ به راستی چرا در مقام اعتقاد می­ گوییم هیچ چیزی در خشکی یا دریا [2]، چه بسیار کوچک و چه بسیار بزرگ [3]، در زمین و آسمان2، چه پنهان و چه آشکار [4]، حتی در حد افتادن یک برگ از درخت1 و حتی در آسمان­ های هفت گانه [5]واقع نمی­ شود مگر آنکه خداوند بر آن شاهد بوده و از سیطره علم و قدرت او خارج نیست؛ هیچ موجودی نیست مگر آنکه رزقش را می ­دهد [6]؛ و تنها پادشاهی قدرتمند آسمان­ ها و زمین از آن اوست [7]؛ اما در مقام تحلیل و عمل فاعلیت خداوند و پیوستار به هم متصل برنامه­ های او در دوران­ ها کمرنگ دیده می­ شود؟ به راستی چرا به یُقَدِّرُ اللَّیْلَ وَ النَّهار بودن الله [8]و تقدیر امور عالم در شب قدر تا وقوع مَطْلَعِ الْفَجْرِ که از نقاط عطف برنامه­ های اوست [9]معتقدیم؛ اما در مقام عمل دست پنهان و آشکار او و خلیفه اش در تقدیر و تدبیر امور دوران جدید برای عصاره گیری از شیعیان و محبانشان کمرنگ دیده می­ شود؟ مگر نه این است که خداوند از مجرای خلیفه خود در هر زمان تدبیر گر امور است؟ و مگر نه این است که دومینوی حوادث در دوران اخیر خارج از تقدیر امور در شب قدر نیست؟ پس چگونه وقایع را ببینیم، اما نظام ربوبیت خداوند برای تربیت آدم و در نهایت رفعت عالَم را نتیجه نگیریم؟ حتی مستقل از نگاه قرآنی آیا می­ توان با عقلی سلیم و روشی علمی صحنه­ های عظیمی، چون اربعین را مطالعه کرد و به بشر نسبت داد؟ صحنه­ ای که در آن میلیون­ ها پاک طینت با فرهنگ­ های مختلف از ده­ ها کشور بدون هیچ تبلیغات و مدیریت یکپارچه­ ای به سمت قلب عالم کشیده می شوند، اخلاق و صفاتشان دگرگون شده و در شرایط ناامن با زیرساخت­ های ضعیف، مسئله جدی از جهت امنیت، سلامت، اسکان و خوراکشان بوجود نمی­ آید؛ و اگر عالم را رها شده نپنداریم إِنَّ فی‏ خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ اخْتِلافِ اللَّیْلِ وَ النَّهارِ لَآیاتٍ لِأُولِی الْأَلْبابِ.

در خلقت آسمان­ ها و زمین و تغییر و تحول شب و روز آیاتی است برای صاحبان اندیشه.

الَّذینَ یَذْکُرُونَ اللَّهَ قِیاماً وَ قُعُوداً وَ عَلی‏ جُنُوبِهِمْ.

صاحبان اندیشه ­ای که خدا را در همه حال در قیام و قعود و به پهلو آرمیده ذکر می­ کنند.

وَ یَتَفَکَّرُونَ فی‏ خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ رَبَّنا ما خَلَقْتَ هذا باطِلاً سُبْحانَکَ؛ و به خلقت آسمان­ ها و زمین فکر می­ کنند و در ادامه می­ گویند: خدایا تو این زنجیره پر از عجایب آفرینش را باطل نیافریدی.

تو سبحان و منزهی از اینکه چنین دستگاه عظیمی را بسازی، اما مقصود و هدف حقی را برایش در نظر نگیری؛ و پایه ذکر همیشگی و بدون غفلت ایشان توجه به آیات الهی و مطالعه آیات در فضای ولایت و تدبیر خداوند از مجرای خلیفه­ اش است.

به راستی چرا در سخن به این ویروس کوچک امکان فاعلیت داده و فواید بسیاری بر حضور آن بر می­ شماریم گویی موجود مبارکی برای نجات بشر آمده لیکن در مورد برنامه زیبای خدا و خلیفه­ اش در تدبیر ماجرای کرونا صحبت نمی­ کنیم؟ بر اساس برخی شواهد محتمل­ ترین سناریو این است که کرونا برای جنگ بیولوژیک ساخته شد که یکی از اهداف اصلی­ اش کشور عزیزمان بود؛ و در ابتدای ورودش به ایران نیز بسیار وحشی و قاتل بود [10].

با اینحال چه شد که آن وضع وحشتناک تعدیل شد و هم اکنون دامن گیر کشور های غربی که داعیه دار تکنولوژی هستند شده و در حال ضربه جدی به اقتصاد و تمدن آن­هاست؟ ترامپ و جانسون چه چیزی می­ دانستند که در ابتدا کرونا را جدی نگرفتند؛ و اکنون چه واقع شده که پس از مدت کوتاهی تغییر موضع داده و هراسان در مورد آن صحبت می­ کنند؟ سال­هاست دشمن فتنه می­کند و خداوند آتش فتنه­ اش را خاموش می­ کند.

اگر این بار خدا راه را باز کرد که فتنه دشمن اثر کند، چه بسا برای این باشد که در برنامه­ ای متقن و دقیق فضایی ایجاد شود که مردم عیارشان مشخص گردد؛ تا نیاز آن­ها به ساختار هایی الهی متفاوت با نظام­ های ساخته فراماسون­ ها افزایش یابد؛ تا ضعف انسان و تکنولوژی­ های خود ساخته­ اش عیان گردد؛ تا خدا از باب رحمتش مسیحیان را از غفلت بیدار کند؛ تا پاک طینتان عالَم دست از شک و بازی بردارند [11]و متوجه شوند که عالَم صاحبی دارد و باید رابطه­ شان را با معبود اصلاح کنند؛ تا شیعیان خمینی را در فضایی جهادگونه تربیت کند و در فضایی از گذشت و ایثار ایشان را در دور کردن منیت­ ها و خواسته­ های نفسانی یاری بخشد.

چرا که به نظر می­ رسد در نقطه عطفی تاریخی از برنامه عظیم به سوی برپایی تمدن اسلامی قرار گرفته­ ایم؛ و در این مسیر بشر باید آماده رؤیت و نظاره آیات الهی و کسب معرفت مناسب صحنه­ های آینده شود تا ان­شاءالله حق برایش تبیین شود [12].

تا برای کسانی که آرزو دارند سربازی باشند برای مهدی (عج) فضایی باز کند که کشته­ های آن­ها شهید و زنده­ های آن­ها بر اساس فرآیند های تربیتی حق، عِباداً لَنا أُولی‏ بَأْسٍ شَدیدٍ ی گردند که آماده مواجهه با جبهه باطلند.

سربازانی غیور متأثر از ایمان، خواست­ ها، امیال، احساسات، صفات و رفتار های مهدوی که به فرمانده و امامشان و رفتار های او یقین داشته و خود را تسبیح وار در جریان ولایتش قرار می­ دهند؛ و ان­شاءالله وعده نابودی باطل نزدیک است.

فَإِذا جاءَ وَعْدُ أُولاهُما بَعَثْنا عَلَیْکُمْ عِباداً لَنا أُولی‏ بَأْسٍ شَدیدٍ فَجاسُوا خِلالَ الدِّیارِ وَ کانَ وَعْداً مَفْعُولاً.

زمانی که وعده اول نابودی اسراییل فرا رسد عباد خود را که سخت نیرومندند مبعوث می کنیم.

تا میان خانه­ هایشان را جستجو کنند و این وعده قطعاً تحقق خواهد یافت [13]؛ و این تازه ابتدای راه است و تا نابودی جبهه باطل و ایادی آن راه بسیار [14].

این چه ماجراییست در دوران ما که اگر در برنامه خداوند تدبر کنیم زیبا و قابل ستایش است.

دشمن فتنه بپا کرد [15]، اما گویی خداوند بر اساس قانون وَ مَکَرُوا وَ مَکَرَ اللَّهُ دارد مکرش را به خودش باز می­ گرداند.

البته هیچ کسی از سختی دشمنانش خوشحال نمی­ شود، لیکن باید انتظار کشید و دید خَیْرُ الْماکِرینَ بودن خداوند چگونه واقع می­ شود [16]؛ و چگونه دل­ های پاک بیدار شده و پاک طینتان عالم دست از شک، بازی و جاهلیت مدرن بر می­ دارند [17].

وَ انْتَظِرُوا إِنَّا مُنْتَظِرُونَ [18]؛ و ستایش کرد خدایی را که با برنامه­ ای متقن و دقیق در گام دوم انقلاب و پس از شهادت حاج قاسم عزیز جریانات عظیمی برای تربیت و رشد جبهه حق واقع کرد.

گویی خلیفه الله با زبان صحنه با ما صحبت می­ کند که ای عزیزانم حاج قاسم یک سرباز تکرار ناشدنی نیست؛ حاج قاسم یک تک نمونه نیست.

بلکه هر کس در فرآیند تربیتی حق وارد شود حاج قاسمی خواهد شد برای آینده مهدوی که انشاءالله قریب است.

أَلَیْسَ الصُّبْحُ بِقَریب؟ حال باید از خود پرسید آیا وقت آن نرسیده که در کنار بررسی عوامل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و علمی در مطالعه پدیده­ های نوظهوری که با سرعت و شدت بسیار در حال وقوع و اثرگذاری­ اند، مطالعات و تحلیل­ هایمان را در فضایی از سنت شناسی، برنامه­ شناسی، مسیرشناسی و مقصدشناسی خدا و خلیفه­ اش انجام دهیم؟ سر بلند کنیم و از خدا بپرسیم خدایا تو از برگرداندن مکر دشمن به خود در ماجرای کرونا، از شهادت و اثرگذاری روح بزرگ حاج قاسم، از اربعین­ های نورانی، از فشار بر مسلمانان در کشور های مختلف، از طوفان­ ها، از سیل­ ها، از زلزله ­ها، از آتش سوزی­ ها و نهایتاً نصرت­ های پی در پی قوم ایران و فتوحات آن در عرصه­ های عظیم که همه از آیات پر تکرار الهی ­اند چه هدفی داری؟ و چه برنامه­ ای را دنبال می­ کنی؟ به راستی تحلیل­ گران ما را چه شده که به نظام توحیدی در حد حداقلی یکتا بودن خدا اعتقاد دارند، ولی در تحلیل و عمل نگاهشان شبیه­ تر است به خدای یهود؟ خدایی که بر اساس سوره مائده آیه 64 وَ قالَتِ الْیَهُودُ یَدُ اللَّهِ مَغْلُولَهٌ یهود گفت: دست خدا بسته است.

خدای ساعت سازی که نظام دقیقی ساخته و آنرا رها کرده تا مبتنی بر قوانین و نظام طبیعت جلو رود! خدایی که در آسمان­ ها است و در دنیا دستش بسته است! به راستی برخی تحلیل­گران ما را چه شده که تحلیل­ هایشان عاری از رصد و مطالعه اثرگذاری دست ولایی خداوند از طریق خلیفه­ اش است؟ و عاری از اعتقاد به برنامه­ مندی خدا از چینش صحنه­ ها در خلال دوران­ ها؟ و اکنون که با دومینوی حوادث غیر طبیعی مواجهیم، آیا وقت آن نرسیده که محققان جامعه بجای نسبت دادن فاعلیت به کرونا یا قوانین طبیعی، تنها و تنها فاعلیت خدا را نتیجه بگیرند.

و، چون اولی الالباب بگویند: خدایا تو این امور و وقایع پی در پی شب و روز را باطل و بدون هدف نچیده­ ای.

تو از این دومینوی سریع و طوفانی آیات که روز به روز سریع­ تر می­ شود چه منظوری داری؟ و اگر مبتنی بر نظریه ساختارمندی قرآن که توضیح آن در این مقال نمی­ گنجد- به عبارت یَدُ اللَّهِ مَغْلُولَهٌ نگاه کنیم ماجرا عجیب تر می­ شود.

این آیه در سوره­ایی است که موضوع محوری آن بر اساس نظام سوره در ابتدای آیه اول آن است یعنی یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَوْفُوا بِالْعُقُودِ .

ای کسانی که ایمان آورده ­اید به عقد ها و پیمان­ هایتان وفا کنید؛ و چه عجیب که مهم­ترین گره ­ها و پیمان­ ها در یهود، نصاری و اسلام در این سوره مطرح شده است؛ و عالی­ترین آن میثاق ولایت امیرالمومنین (ع) در غدیر و لزوم ایجاد عقد و گره محکم با آن است که در کل سوره که نامش از مائده نازل شده از آسمان گرفته شده، جریان دارد.

از جمله: الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی‏ وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً (مائده 3) امروز (روز غدیر) دینتان را کامل کردم، نعمت را بر شما تمام کردم و دین اسلام را برای شما پسندیدم.

یا وَ اذْکُرُوا نِعْمَهَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَ میثاقَهُ الَّذی واثَقَکُمْ بِهِ إِذْ قُلْتُمْ سَمِعْنا وَ أَطَعْنا (مائده 7) ای کسانی که ایمان آورده اید به یاد آرید نعمتی که بر شما قرار دادم (ولایت) و میثاق محکمی که شما را به آن متعهد گردانیدم و گفتید شنیدیم و اطاعت کردیم، یا إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاهَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاهَ وَ هُمْ راکِعُونَ (مائده 55) همانا، ولی شما الله، رسول الله (ص) و امیرالمومنین (ع) هستند و یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ (مائده 67) ای رسول آنچه بر تو نازل شد را در روز غدیر ابلاغ کن که اگر اینکار را انجام ندهی رسالتش را ابلاغ نکرده­ای [19].

یعنی تمام آیات اصلی غدیر در سوره­ هایی است که عنوانش وفای به پیمان­ ها و عقدهاست و چه عقدی مهم­تر از عقد ولایت امیرالمومنین (ع)؟! و در فضایی از ولایت امیرالمؤمنین (ع) و آیات غدیر خداوند عدم اعتقاد یهود به دست ولایت خداوند (ید الله) را طرح می­ نماید.

چیزی که یهود بر نتابید، پلکان سقوط را یکی پس از دیگری طی کرد و به وضع کنونی دچار شد.

تا حدی که آنچه در غدیر بر رسول خدا نازل شد نه تنها آن ها را به تواضع نکشاند بلکه بر طغیان و کفرشان افزود! [20]چیزی که ابلیس لعین بر نتابید، با اینکه بشدت موحد بود، با قبول نکردن خلیفه خدا اخراج شد [21]! و چیزی که بنی اسراییل با تمام نعماتی که بر او جاری شد، با تمام علوم غریبه­ اش، با تمام معجزاتی که دید و با تمام فضلی که خدا به او عطا کرد [22]بر نتابید و مستوجب لعنت خداوند شد.

همانطورکه خداوند در آیه 12 همین سوره می­ فرماید: ما از بنی اسراییل میثاق گرفتیم و 12 پیشوا برایشان قرار دادیم [23].

پیشوایانی به تعداد امامان ما شیعیان و به تعداد ماه­ های سال! سپس می­ فرماید، ولی ایشان میثاقشان را نقض کردند و مستوجب لعنت ما شدند [24]و مسیر سقوط جدی بنی اسراییل شروع شد.

به عنوان جمع­ بندی به نظر می­ رسد که کرونا فتنه دشمن است و نه عذاب خدا [25]؛ و اگر این فرض را قبول کنیم، باید بدانیم که خداوند هم بر دشمن و هم بر فتنه او احاطه دارد.

إِنَّ رَبَّکَ أَحاطَ بِالنَّاسِ [26]و یارانش را نصرت می کند.

او از مجرای خلیفه­ اش بر اساس برنامه­ ای دقیق و متقن با این فتنه برخورد می­ کند و ان­شاءالله به زیباترین نحو فتنه و مکر دشمن را خنثی می­ نماید.

وَ مَکَرُوا وَ مَکَرَ اللَّهُ وَ اللَّهُ خَیْرُ الْماکِرینَ [27].

از منظر دیگر دشمن بر اساس تفکر یَدُ اللّهِ مَغْلُولَهٌ فتنه می­ سازد و ما با اعتقاد به غُلَّتْ أَیْدِیهِمْ وَلُعِنُوا بِمَا قَالُوا بَلْ یَدَاهُ مَبْسُوطَتَانِ 19 دستان ولایت خداوند را بسیار باز می­ دانیم؛ و معتقدیم که دست دشمن بسته است.

به توفیق الهی فعل و عکس العمل خدا و امام حی­مان را انتظار بکشیم، رصد کنیم و ان­شاءالله شاهد باشیم؛ و ان­شاءالله پس از وقوع این محبت توحیدی نگاه کنیم؛ آن را نه به این و آن بلکه به خدا و خلیفه­ اش نسبت دهیم، حمد کنیم خدایی را که این­ بار نیز، چون گذشته با اصلاح فتنه­ ای که می­ توانست بسیار دردناک باشد، ده ­ها هدف مختلف الهی را معجزه گونه به مقصود رساند.

سپس از خود بپرسیم که در کدامین طرف این جبهه عظیم قرار گرفته­ ایم؟ اگر با شهادت حاج قاسم عزیز جبهه­ ای به پهنه کل زمین گسترده شد و حق و باطل به یارگیری از کل این پهنه مشغول شدند؛ باید بدانیم کدامین طرف هستیم، فرمانده­ مان را بشناسیم و به او معرفت پیدا کنیم، با بصیرت که شگرد رسول الله (ص) است هدایت­ ها و برنامه­ های لحظه به لحظه او را رصد کرده و مسیر خود را اصلاح کنیم [28]؛ و خود را و تمام صادره­ های ابعاد وجودمان اعم از ایمان، نیات، روحیات، امیال، احساسات، صفات و رفتارهایمان را با فرمانده عزیزمان هماهنگ کنیم؛ و بدانیم اگر خدا طی یک فرآیند تربیتی چند صد ساله در ایران، این قوم را از قَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ یعنی محب صرف بودن به أَذِلَّهٍ عَلَی الْمُؤْمِنینَ و أَعِزَّهٍ عَلَی الْکافِرینَ رساند، سپس طبق یُجاهِدُونَ فی سَبیلِ اللّهِ فضای جهاد در راه خدا را برایش باز کرد، سپس در این فضا صحنه­ هایی قرار داد که همچون رهبر عزیزشان در اوج فشار ها و ملامت ها وَ لا یَخافُونَ لَوْمَهَ لائِمٍ شوند و از ملامت شرق و غرب و ایادی­شان نترسند، باید منتظر ذلِکَ فَضْلُ اللّهِ یُؤْتیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللّهُ واسِعٌ عَلیمٌ و جریان محبت­ های عظیمی از جانب الله از طریق خلیفه ­اش بر آن­ها بود [29].

تا ان­شاءالله در این فرآیند تربیتی به انصارالله و سپس به حزب الله برسند که حزب خدا همیشه پیروز خواهند بود [30].

تا حدی که اگر علم یا دین به ثریا باشد مردانی خدایی از قوم پارس به آن دست می­­ یابند [31]؛ و اگر در مقطعی از این فرآیند، خداوند به شیعیان خمینی اعلام می­ کند که: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُونُوا أَنْصارَ اللّهِ ای کسانی که ایمان آورده اید انصار الله شوید؛ کَما قالَ عیسَی ابْنُ مَرْیَمَ لِلْحَوارِیِّینَ مَنْ أَنْصاری إِلَی اللّهِ قالَ الْحَوارِیُّونَ نَحْنُ أَنْصارُ اللّهِ همانطورکه حواریون انصارالله شدند و آن کار های عجیب و معجزه گونه را انجام می­ دادند؛ و اگر لحن این جمله پس از یک فرآیند تربیتی که در سوره صف ذکر شده، آمرانه است و نه یک پیشنهاد، باید جایگاه خود را در جبهه جدیدی که در حال تشکیل است بدست آورد؛ و به عنوان زیرساخت باید مراقب بود که بجای ایمان به خدای ساعت ساز یهود، به خدای شیعیان که نه تنها برای نظام خلقتش برنامه­ ای دقیق و متقن دارد، بلکه با یدالله ی ولایتش پیوسته در عالَم اثرگذار است ایمان آورده و از آن مهم­تر به افعال در لحظه او برای تربیت بشر و رفعت عالَم یقین داشت [32].

در این راستا به تدبیر و تقدیر عصر و زمانه­ مان توسط خلیفه ­الله و حجت الله فی ارضه ایمان داشته و در جستجوی فهم برنامه او که در قرآن تصویر شده بوده و تحلیل­هایمان را با برنامه ­های به روز خداوند و آیات الهی که در معرضش هستیم هماهنگ کنیم.

تا ان­شاءالله ما را نیز منظور کنند [33]سرباز و یاوری شویم برای پیشبرد برنامه ­های عظیم الهی در عصر حاضر.

تا آماده شویم برای مواجهه با آیات الهی و معرفت و مغفرتی که خداوند در صحنه­ های پیش رو بر بشر جاری خواهد کرد ان شاء الله؛ و آخِرُ دَعْواهُمْ أَنِ الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمینَ.

احسان خدنگی 7 فروردین 1399 [1]دُبُر در لغت به معنای پشت و تدبیر به معنای پشت به پشت چیدن است.

به عبارت دیگر تدبیر یعنی چیدمان وقایع و موضوعات یکی پشت سر دیگری مبتنی بر نظام احسن (التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج‏3، ص 175).

تدبّر هم به معنای کشف چگونگی این چینش است.

[2]وَ عِنْدَهُ مَفاتِحُ الْغَیْبِ لا یَعْلَمُها إِلاَّ هُوَ وَ یَعْلَمُ ما فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ ما تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَهٍ إِلاَّ یَعْلَمُها وَ لا حَبَّهٍ فی‏ ظُلُماتِ الْأَرْضِ وَ لا رَطْبٍ وَ لا یابِسٍ إِلاَّ فی‏ کِتابٍ مُبینٍ (انعام 59) و کلیدهای غیب، تنها نزد اوست.

جز او [کسی]آن را نمی داند، و آنچه در خشکی و دریاست می داند، و هیچ برگی فرو نمی افتد مگر [اینکه]آن را می داند، و هیچ دانه ای در تاریکیهای زمین، و هیچ تر و خشکی نیست مگر اینکه در کتاب مبین است.

[3]وَ ما تَکُونُ فی‏ شَأْنٍ وَ ما تَتْلُوا مِنْهُ مِنْ قُرْآنٍ وَ لا تَعْمَلُونَ مِنْ عَمَلٍ إِلاَّ کُنَّا عَلَیْکُمْ شُهُوداً إِذْ تُفیضُونَ فیهِ وَ ما یَعْزُبُ عَنْ رَبِّکَ مِنْ مِثْقالِ ذَرَّهٍ فِی الْأَرْضِ وَ لا فِی السَّماءِ وَ لا أَصْغَرَ مِنْ ذلِکَ وَ لا أَکْبَرَ إِلاَّ فی‏ کِتابٍ مُبینٍ (یونس 61) و در هیچ کاری نباشی و از سوی او [=خدا]هیچ [آیه ای]از قرآن نخوانی و هیچ کاری نکنید، مگر اینکه ما بر شما گواه باشیم آنگاه که بدان مبادرت می ورزید؛ و هم وزن ذرّه ای، نه در زمین و نه در آسمان از پروردگار تو پنهان نیست، و نه کوچکتر و نه بزرگتر از آن چیزی نیست، مگر اینکه در کتاب مبین است.

[4]وَ ما مِنْ غائِبَهٍ فِی السَّماءِ وَ الْأَرْضِ إِلاَّ فی‏ کِتابٍ مُبینٍ (نمل 75) و هیچ پنهانی در آسمان و زمین نیست، مگر اینکه در کتاب مبین است.

[5]وَ قالَ الَّذینَ کَفَرُوا لا تَأْتینَا السَّاعَهُ قُلْ بَلی‏ وَ رَبِّی لَتَأْتِیَنَّکُمْ عالِمِ الْغَیْبِ لا یَعْزُبُ عَنْهُ مِثْقالُ ذَرَّهٍ فِی السَّماواتِ وَ لا فِی الْأَرْضِ وَ لا أَصْغَرُ مِنْ ذلِکَ وَ لا أَکْبَرُ إِلاَّ فی‏ کِتابٍ مُبینٍ (سبأ 3) و کسانی که کافر شدند، گفتند: رستاخیز برای ما نخواهد آمد.

بگو: چرا، سوگند به پروردگارم که حتماً برای شما خواهد آمد.

[همان]دانای نهان [ها]که هموزن ذره ای، نه در آسمان ها و نه در زمین، از وی پوشیده نیست، و نه کوچکتر از آن و نه بزرگتر از آن است مگر اینکه در کتاب مبین است [6]وَ ما مِنْ دَابَّهٍ فِی الْأَرْضِ إِلاَّ عَلَی اللَّهِ رِزْقُها وَ یَعْلَمُ مُسْتَقَرَّها وَ مُسْتَوْدَعَها کُلٌّ فی‏ کِتابٍ مُبینٍ (هود 6) و هیچ جنبنده ای در زمین نیست مگر [اینکه]روزیش بر عهده خداست، و [او]قرارگاه و محل مُردنش را می داند.

همه [اینها]در کتابی روشن است.

[7]وَ لِلَّهِ مُلْکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ اللَّهُ عَلی‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدیرٌ (آل عمران 189) و فرمانروایی آسمان ها و زمین از آنِ خداست، و خداوند بر هر چیزی تواناست.

لِلَّهِ مُلْکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ ما فیهِنَّ وَ هُوَ عَلی‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدیرٌ (مائده 120) فرمانروایی آسمان ها و زمین و آنچه در آنهاست از آنِ خداست، و او بر هر چیزی تواناست.

[8]إِنَّ رَبَّکَ یَعْلَمُ أَنَّکَ تَقُومُ أَدْنی‏ مِنْ ثُلُثَیِ اللَّیْلِ وَ نِصْفَهُ وَ ثُلُثَهُ وَ طائِفَهٌ مِنَ الَّذینَ مَعَکَ وَ اللَّهُ یُقَدِّرُ اللَّیْلَ وَ النَّهارَ عَلِمَ أَنْ لَنْ تُحْصُوهُ فَتابَ عَلَیْکُمْ فَاقْرَؤُا ما تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ عَلِمَ أَنْ سَیَکُونُ مِنْکُمْ مَرْضی‏ وَ آخَرُونَ یَضْرِبُونَ فِی الْأَرْضِ یَبْتَغُونَ مِنْ فَضْلِ اللَّهِ وَ آخَرُونَ یُقاتِلُونَ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ فَاقْرَؤُا ما تَیَسَّرَ مِنْهُ وَ أَقیمُوا الصَّلاهَ وَ آتُوا الزَّکاهَ وَ أَقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً وَ ما تُقَدِّمُوا لِأَنْفُسِکُمْ مِنْ خَیْرٍ تَجِدُوهُ عِنْدَ اللَّهِ هُوَ خَیْراً وَ أَعْظَمَ أَجْراً وَ اسْتَغْفِرُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحیمٌ (مزمل 20) در حقیقت، پروردگارت می داند که تو و گروهی از کسانی که با تواند، نزدیک به دو سوم از شب یا نصف آن یا یک سوم آن را [به نماز]برمی خیزید، و خداست که شب و روز را مقدر می کند.

[او]می داند که [شما]هرگز حساب آن را ندارید، پس بر شما ببخشود، [اینک]هر چه از قرآن میسر می شود بخوانید.

[خدا]می داند که به زودی در میانتان بیمارانی خواهند بود، و [عده ای]دیگر در زمین سفر می کنند [و]در پی روزی خدا هستند، و [گروهی]دیگر در راه خدا پیکار می نمایند.

پس هر چه از [قرآن]میسر شد تلاوت کنید و نماز را برپا دارید و زکات را بپردازید و وام نیکو به خدا دهید؛ و هر کار خوبی برای خویش از پیش فرستید آن را نزد خدا بهتر و با پاداشی بیشتر باز خواهید یافت؛ و از خدا طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده مهربان است.

[9]محمد بن القاسم بن عبید عن أبی عبد الله (ع) أنه قال: بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ سَلامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ یعنی حتی یخرج القائم ع.

امام صادق (ع) در مورد آیه فرمودند: سَلامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ یعنی تا اینکه قائم (عج) قیام کند.

/ تفسیرفرات‏کوفی ص581، تأویل‏الآیات‏الظاهره، ص791، بحارالأنوار، ج25، ص97 [10]مستقل از اینکه کرونا به عمد یا به اشتباه آزاد شده است، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می­دهد کرونا به احتمال زیاد با هدف جنگ بیولوژیک ساخته شده است.

از جمله رفتار عجیب ترامپ نسبت به این ویروس و دست دادن­های پی در پی او با هوادارانش و ساده جلوه دادن این ویروس، سخنان رهبری که عموماً بدون بررسی صحبت نمی­کنند، سخنان مقامات پنتاگون در مورد ویروس کرونا که غیر مستقیم ساخت ویروس را بر عهده گرفته­اند، اما آزاد شدن آن­را عمدی نمی­دانند و .

همچنین مقاله زیر توسط محققان دانشگاه­های هاروارد و کارولینای جنوبی در سال 2015 در مجله معتبر Nature چاپ شده است.

ساختار و عملکرد ویروس ذکر شده در این مقاله بسیار شبیه به ویروس covid 19 است.

ایشان ویروس کرونای خفاش و موش و ترکیبات دیگر را مخلوط کردند و مکانیسمش را بر روی بافت ریه و قلب انسان بررسی کردند.

در این تحقیقات مشاهده شد که ویروس جدید به سرعت ریه انسان را تخریب میکند و اگر نتواند سراغ قلب می­رود.

جالب اینجاست که اگر بتواند ریه را تخریب کند، بخش تخریبی امکان بازسازی ندارد و این عملکرد بسیار شبیه به کرونای 2019 است Menachery, V.

D.

; Yount, B.

L.

, Jr.

; Debbink, K.

; Agnihothram, S.

; Gralinski, L.

E.

; Plante, J.

A.

; Graham, R.

L.

; Scobey, T.

; Ge, X.

Y.

; Donaldson, E.

F.

; et al.

A SARS-like cluster of circulating bat coronaviruses shows potential for human emergence.

Nat.

Med.

2015, 21, 1508–1513 [11]بَلْ هُمْ فی‏ شَکٍّ یَلْعَبُونَ (دخان 9) ولی نه، آن ها به شک در اعتقاد و بازی در عمل سرگرمند [12]سَنُریهِمْ آیاتِنا فِی الْآفاقِ وَ فی‏ أَنْفُسِهِمْ حَتَّی یَتَبَیَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ (فصلت 53) به زودی آیات مان را در افق های گوناگون و در وجودشان بدیشان خواهیم نمود، تا برایشان روشن گردد که او خود حق است‏.

آیا کافی نیست که پروردگارت خود شاهد هر چیزی است‏؟ [13]فَإِذا جاءَ وَعْدُ أُولاهُما بَعَثْنا عَلَیْکُمْ عِبادًا لَنا أُولی بَأْسٍ شَدیدٍ فَجاسُوا خِلالَ الدِّیارِ وَ کانَ وَعْدًا مَفْعُولاً (اسراء 5) زمانی که وعده اول نابودی اسراییل فرا رسد عباد خود را که سخت نیرومندند مبعوث می کنیم.

تا میان خانه هایشان را جستجو کنند و این وعده قطعاً واقع خواهد شد [14]شریف، علیرضا، وﻋﺪه ﻗﺮآﻧﯽ ﻧﺎﺑﻮدی ﺻﻬﯿﻮﻧﯿﺴﻢ در آﺧﺮاﻟﺰﻣﺎن ، مجله مسجد و مهدویت، شماره 2، صفحه 152-117 [15]همانطورکه طرح شد این محتمل­ترین فرضیه در مورد کروناست و هنوز نمی­توان بطور قطع ندارد.

[16]وَ مَکَرُوا وَ مَکَرَ اللّهُ وَ اللّهُ خَیْرُ الْماکِرینَ (آل عمران 54) و [دشمنان‏]مکر ورزیدند، و خدا [در پاسخشان‏]مکر کرد، و خداوند بهترین مکرانگیزان است [17]بَلْ هُمْ فی شَکٍّ یَلْعَبُونَ (دخان 9) [18]وَ انْتَظِرُوا إِنّا مُنْتَظِرُونَ (هود 122) و منتظر باشید که ما [نیز]منتظر خواهیم بود .

[19]یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النّاسِ إِنَّ اللّهَ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکافِرینَ (مائده 67) ای پیامبر، آنچه از جانب پروردگارت به سوی تو نازل شده‏، ابلاغ کن‏؛ و اگر نکنی رسالتش را ابلاغ نکرده‏ای‏؛ و خدا تو را از [گزند]مردم نگاه می‏دارد.

آری‏، خدا گروه کافران را هدایت نمی‏کند.

[20]وَ قالَتِ الْیَهُودُ یَدُ اللّهِ مَغْلُولَهٌ غُلَّتْ أَیْدیهِمْ وَ لُعِنُوا بِما قالُوا بَلْ یَداهُ مَبْسُوطَتانِ یُنْفِقُ کَیْفَ یَشاءُ وَ لَیَزیدَنَّ کَثیرًا مِنْهُمْ ما أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ طُغْیانًا وَ کُفْرًا وَ أَلْقَیْنا بَیْنَهُمُ الْعَداوَهَ وَ الْبَغْضاءَ إِلی یَوْمِ الْقِیامَهِ کُلَّما أَوْقَدُوا نارًا لِلْحَرْبِ أَطْفَأَهَا اللّهُ وَ یَسْعَوْنَ فِی اْلأَرْضِ فَسادًا وَ اللّهُ لا یُحِبُّ الْمُفْسِدینَ (مائده 64) و یهود گفتند: دست خدا بسته است‏.

دست های خودشان بسته باد؛ و به [سزای]آنچه گفتند، از رحمت خدا دور شوند.

بلکه هر دو دست او گشاده است‏، هر گونه بخواهد می‏بخشد؛ و قطعاً آنچه از جانب پروردگارت به سوی تو فرود آمده‏، بر طغیان و کفر بسیاری از ایشان خواهد افزود، و تا روز قیامت میانشان دشمنی و کینه افکندیم‏.

هر بار که آتشی برای پیکار برافروختند، خدا آن را خاموش ساخت‏؛ و در زمین برای فساد می‏کوشند؛ و خدا مفسدان را دوست نمی‏دارد.

[21]قالَ ما مَنَعَکَ أَلاّ تَسْجُدَ إِذْ أَمَرْتُکَ قالَ أَنَا خَیْرٌ مِنْهُ خَلَقْتَنی مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طینٍ (اعراف 12) فرمود: چون تو را به سجده امر کردم چه چیز تو را باز داشت از اینکه سجده کنی‏؟ گفت‏: من از او بهترم‏.

مرا از آتشی آفریدی و او را از گِل آفریدی‏ .

قالَ فَاهْبِطْ مِنْها فَما یَکُونُ لَکَ أَنْ تَتَکَبَّرَ فی ها فَاخْرُجْ إِنَّکَ مِنَ الصّاغِرینَ (اعراف 13) فرمود: از آن [مقام‏]فرو شو، تو را نرسد که در آن [جایگاه‏]تکبّر نمایی‏.

پس بیرون شو که تو از خوارشدگانی‏ .

[22]یا بَنی إِسْراییلَ اذْکُرُوا نِعْمَتِیَ الَّتی أَنْعَمْتُ عَلَیْکُمْ وَ أَنّی فَضَّلْتُکُمْ عَلَی الْعالَمینَ (بقره 122) ای فرزندان اسراییل‏، نعمتم را، که بر شما ارزانی داشتم‏، و اینکه شما را بر جهانیان برتری دادم‏، یاد کنید.

[23]وَ لَقَدْ أَخَذَ اللّهُ میثاقَ بَنی إِسْراییلَ وَ بَعَثْنا مِنْهُمُ اثْنَیْ عَشَرَ نَقیبًا وَ قالَ اللّهُ إِنّی مَعَکُمْ لَئِنْ أَقَمْتُمُ الصَّلاهَ وَ آتَیْتُمُ الزَّکاهَ وَ آمَنْتُمْ بِرُسُلی وَ عَزَّرْتُمُوهُمْ وَ أَقْرَضْتُمُ اللّهَ قَرْضًا حَسَنًا َلأُکَفِّرَنَّ عَنْکُمْ سَیِّئاتِکُمْ وَ َلأُدْخِلَنَّکُمْ جَنّاتٍ تَجْری مِنْ تَحْتِهَا اْلأَنْهارُ فَمَنْ کَفَرَ بَعْدَ ذلِکَ مِنْکُمْ فَقَدْ ضَلَّ سَواءَ السَّبیلِ (مائده 12) در حقیقت‏، خدا از فرزندان اسراییل پیمان گرفت‏؛ و از آنان دوازده پیشوا برانگیختیم‏؛ و خدا فرمود: من با شما هستم‏.

اگر نماز برپا دارید و زکات بدهید و به فرستادگانم ایمان بیاورید و یاریشان کنید و وام نیکویی به خدا بدهید، قطعاً گناهانتان را از شما می‏زدایم‏، و شما را به باغ هایی که از زیر [درختان‏]آن نهر ها روان است در می ‏آورم‏.

پس هر کس از شما بعد از این کفر ورزد، در حقیقت از راه راست گمراه شده است‏.

[24]فَبِما نَقْضِهِمْ میثاقَهُمْ لَعَنّاهُمْ وَ جَعَلْنا قُلُوبَهُمْ قاسِیَهً یُحَرِّفُونَ الْکَلِمَ عَنْ مَواضِعِهِ وَ نَسُوا حَظًّا مِمّا ذُکِّرُوا بِهِ وَ لا تَزالُ تَطَّلِعُ عَلی خائِنَهٍ مِنْهُمْ إِلاّ قَلیلاً مِنْهُمْ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَ اصْفَحْ إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ الْمُحْسِنینَ (مائده 13) پس به [سزای‏]پیمان شکستنشان لعنتشان کردیم و دلهایشان را سخت گردانیدیم‏.

[به طوری که‏]کلمات را از مواضع خود تحریف می‏کنند، و بخشی از آنچه را بدان اندرز داده شده بودند به فراموشی سپردند؛ و تو همواره بر خیانتی از آنان آگاه می‏شوی‏، مگر [شماری‏]اندک از ایشان [که خیانتکار نیستند].

پس‏، از آنان درگذر و چشم پوشی کن که خدا نیکوکاران را دوست می ‏دارد.

[25]وَ مِنَ النّاسِ مَنْ یَقُولُ آمَنّا بِاللّهِ فَإِذا أُوذِیَ فِی اللّهِ جَعَلَ فِتْنَهَ النّاسِ کَعَذابِ اللّهِ وَ لَئِنْ جاءَ نَصْرٌ مِنْ رَبِّکَ لَیَقُولُنَّ إِنّا کُنّا مَعَکُمْ أَ وَ لَیْسَ اللّهُ بِأَعْلَمَ بِما فی صُدُورِ الْعالَمینَ (عنکبوت 10) و از میان مردم کسانی‏اند که می‏گویند: به خدا ایمان آورده‏ایم‏ و، چون در [راه‏]خدا آزار کشند، آزمایش مردم را مانند عذاب خدا قرار می‏دهند؛ و اگر از جانب پروردگارت پیروزی رسد حتماً خواهند گفت‏: ما با شما بودیم‏.

آیا خدا به آنچه در دل های جهانیان است داناتر نیست‏؟ [26]وَ إِذْ قُلْنا لَکَ إِنَّ رَبَّکَ أَحاطَ بِالنّاسِ وَ ما جَعَلْنَا الرُّؤْیَا الَّتی أَرَیْناکَ إِلاّ فِتْنَهً لِلنّاسِ وَ الشَّجَرَهَ الْمَلْعُونَهَ فِی الْقُرْآنِ وَ نُخَوِّفُهُمْ فَما یَزیدُهُمْ إِلاّ طُغْیانًا کَبیرًا (اسراء 60) و [یاد کن‏]هنگامی را که به تو گفتیم‏: به راستی پروردگارت بر مردم احاطه دارد.

و آن رؤیایی را که به تو نمایاندیم‏، و [نیز]آن درخت لعنت شده در قرآن را جز برای آزمایش مردم قرار ندادیم‏؛ و ما آنان را بیم می‏دهیم‏، ولی جز بر طغیان بیشتر آن ها نمی‏افزاید.

[27]وَ مَکَرُوا وَ مَکَرَ اللّهُ وَ اللّهُ خَیْرُ الْماکِرینَ (آل عمران 54) و [دشمنان‏]مکر ورزیدند، و خدا [در پاسخشان‏]مکر در میان آورد، و خداوند بهترین مکرانگیزان است‏.

[28]قُلْ هذِهِ سَبیلی أَدْعُوا إِلَی اللّهِ عَلی بَصیرَهٍ أَنَا وَ مَنِ اتَّبَعَنی وَ سُبْحانَ اللّهِ وَ ما أَنَا مِنَ الْمُشْرِکین (یوسف 108) بگو: این است راه من‏، که من و هر کس (پیروی‏ام‏) کرد با بینایی به سوی خدا دعوت می‏کنیم‏، و منزّه است خدا، و من از مشرکان نیستم‏ .

[29]یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ أَذِلَّهٍ عَلَی الْمُؤْمِنینَ أَعِزَّهٍ عَلَی الْکافِرینَ یُجاهِدُونَ فی سَبیلِ اللّهِ وَ لا یَخافُونَ لَوْمَهَ لائِمٍ ذلِکَ فَضْلُ اللّهِ یُؤْتیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللّهُ واسِعٌ عَلیمٌ (مائده 54) ای کسانی که ایمان آورده‏اید، هر کس از شما از دین خود برگردد، به زودی خدا گروهی [دیگر]را می‏آورد که آنان را دوست می‏دارد و آنان [نیز]او را دوست دارند.

[اینان‏]با مؤمنان‏، فروتن‏، [و]بر کافران سرفرازند.

در راه خدا جهاد می‏کنند و از سرزنش هیچ ملامتگری نمی‏ترسند.

این فضل خداست‏.

آن را به هر که بخواهد می‏دهد، و خدا گشایشگر داناست‏.

[30]وَ مَنْ یَتَوَلَّ اللّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا فَإِنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ الْغالِبُونَ (مائده 56) و هر کس خدا و پیامبر او و کسانی را که ایمان آورده‏اند، ولی خود بداند [پیروز است‏، چرا که‏]حزب خدا همان پیروزمندانند.

[31]پیامبر گرامی در پاسخ از پرسشی در مورد تفسیر آیه شریفه فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ أَذِلَّهٍ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّهٍ عَلَی الْکافِرِینَ .

فضرب بیده علی عاتق سلمان دست خویش را بر شانه سلمان زد و فرمود: این مرد و هموطنان اوست.

سپس فرمود: لو کان الدین بالثّریّا تناوله رجال من انباء فارس اگر دین در آسمان­ها به ستاره ثریا بسته شده باشد مردانی از قوم پارس به آن دست می­یابند (تفسیر مجمع البیان ذیل آیه 54 سوره مائده، بحارالأنوار، ج52، ص370) [32]رَبِّ السَّماواتِ وَ اْلأَرْضِ وَ ما بَیْنَهُما إِنْ کُنْتُمْ مُوقِنینَ (دخان 7) پروردگار آسمان ها و زمین و آنچه میان آن دو است‏، اگر یقین دارید.

[33]یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَقُولُوا راعِنا وَ قُولُوا انْظُرْنا وَ اسْمَعُوا وَ لِلْکافِرینَ عَذابٌ أَلیمٌ (بقره 104) ای کسانی که ایمان آورده‏اید، نگویید: مراعات حال ما را کنید بلکه بگویید: ما را منظور کنید، گوش به زنگ باشید و همانا کافران را عذابی دردناک است‏.


کلید واژه ها: کرونا - قرآن - کاهش ترافیک - قرآنی - آلودگی هوا - مورد - تحلیل - فواید - آلودگی - برنامه - مطالعه - خداوند - افزایش - ترافیک - دانشگاه شاهد - قرآن کریم - کاهش - الله - دانشگاه - اجتماعی - نیازمند - جامعه - احسان - زمانی - استاد - زیبا - آیات - کنیم - شیوع - شاهد

آخرین اخبار سرویس:
بازدید «سورنا ستاری» به منظور حمایت از مراکز رشد خراسان جنوبی

نیروهای ائتلاف سعودی تصویربردار شبکه المسیره را به شهادت رساندند

همت مسئولان مانع خسارت بیشتر در جنگل های زاگرس می شود

شرایط بندرلنگه در افزایش آمار کرونا مطلوب نیست

ناگفته های وزیر بهداشت از بستن حرم مطهر رضوی

برنامه های سالگرد ارتحال معمار انقلاب و قیام 15 خرداد اعلام شد

بیش از سه هزار بسته معیشتی میان نیازمندان دیواندره توزیع شد

تلاش برای کاهش غریق در سواحل محمودآباد/ عدم همراهی بخش خصوصی در مدیریت سواحل

نایب رییس اول مجلس:ولی فقیه ولایت دارد در کوچکترین جز احکام اجتماعی دخالت کند

برنامه های بزرگداشت 14 و 15 خرداد در ایلام اعلام شد

آب آشامیدنی برخی مناطق شهر یاسوج امروز قطع می شود

16 خرداد آخرین مهلت ثبت نام در مسابقات قرآن اوقاف

تدوین پیش نویس طرح دو فوریتی برای تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت

ویدئو/رونمایی از سند ثبت ملی منظر طبیعی هفت حوض

هر خطای محاسباتی دشمن، بی درنگ و قاطعانه پاسخ داده خواهد شد

ببینید | زمان اجرای طرح ترافیک تهران مشخص شد

ابراز خشنودی سخن گوی وزارت خارجه از اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی

اهداف بنیاد نوآوری دکتر زین الدین چیست؟

محرومیت زدایی آستان قدس در پایتخت/ 30 هزار ثبت نام برای طرح خادم یاران

بیش از سه هزار بسته معیشتی میان نیازمندان دیواندره توزیع شد

رییس سازمان تبلیغات اسلامی کشور: برای رفع مشکلات شهرک شهیدچمران ماهشهر تلاش می کنیم

قدرت خرید خانواده نسبت به 9 سال پیش چقدر کاهش داشته است ؟

دفتر ایرنا در لارستان آغاز به کار کرد

نماز جماعت در ادارات البرز برگزار می شود

برگزاری کنفراس بین المللی امام خمینی (ره) در سوریه

چرخش احمدی نژادی ها به سمت قالیباف

افتخار امام خمینی (ره) به بانوان ایرانی

فیلم | زاهدتر از زاهد

غیبت اعضای شورای شهر بندرعباس در جلسات دهن کجی به مردم است

شنیده هاشمی درباره تصمیم ترافیکی روحانی | موافقت حناچی با اجرای طرح از 17 خرداد

نیروهای ائتلاف سعودی تصویربردار شبکه المسیره را به شهادت رساندند

حمله تند قالیباف: به دولت اجازه سهل انگاری نمی دهیم

طرح ساماندهی و ترمیم مزار شهدای رشت

گام های عملی در مسیر اجرای طرح توسعه و احیای مجموعه مفخم بجنورد برداشته می شود

شناسایی 36 مورد تجاوز به حریم راه ها در شهرستان کوثر

امام اجازه دخالت در کارشان را نمی دادند/جایگزین ولایت فقیه نداریم

استخدام فروشگاه لبنیات احمد ساعی

شهر بندرعباس متعلق به همه مردم است/غیبت اعضای شورای شهر در جلسات دهن کجی به مردم است

امام خمینی همواره دغدغه کارگران و معلمان را داشت

اجرای طرح «نذر قربانی» و توزیع گوشت بین نیازمندان در استان زنجان ادامه دارد

فضای مَجازی محور اجرای برنامه های سالروز رحلت امام(ره) است

کشوری که توان پرتاب ماهواره دارد، می تواند خودروی ملی در شأن مردمش بسازد

انتشار فراخوان مسابقه کتابخوانی خورشید جماران در عجب شیر

آغاز فعالیت های گروهی آموزشگاه های هنری/ فاصله اجتماعی رعایت شود

همه تلاشمان درخشش قالیباف در مجلس است/ رییس دفتر نشدنم ربطی به اختلاف با قالیباف ندارد

توصیه قالیباف به نمایندگان

استخدام طراح ماهر مانتو در محدوده هفت تیرِ تهران

چه زمانی توقعات را بالا بردیم؟

عماد افروغ: انقلاب بدون مردم نزد امام معنا نداشت

گذری بر کتاب «سیره ابوترابی»؛ از تولد تا عروج

مسابقه کتابخوانی زن و خانواده از دیدگاه امام خمینی(ره)

سه مرکز نوآوری و رشد در خراسان جنوبی افتتاح می شود

دولت مجوز امضاء اسناد موافقتنامه­ وام بانک جهانی برای مقابله با شیوع کرونا را صادر کرد

در سال جهش تولید شاهد تحولات اساسی در تمام مراکز خواهیم بود

راه یابی 6 نمایشگاه مدرسه انقلاب به مرحله کشوری

عزم راسخ اوقاف و امور خیریه استان چهارمحال و بختیاری برای سند دار کردن کلیه ی موقوفات استان

دعای بیست و هشتم صحیفه سجادیه+ترجمه

سرنوشت مجلس 71درصدی

هفت عامل عقب ماندگی تمدنی مسلمانان در اندیشه امام خمینی(ره)

وضعیت قرمز کرونا در نیشابور

ویدئو | اجرای زیبای شرکت کننده نوجوان عصر جدید از آهنگ محسن یگانه

زمان پخش و تکرار برنامه عصر جدید از شبکه سه سیما

انتصاب مدیر کل کمیته امداد استان مازندران

استخدام سالن زیبایی نوشا

آخرین جزییات پرونده سلطان خودرو از زبان یکی از متهمان

امام خمینی (ره) و حضرت آقا میدان را برای فعالیت زنان باز کردند

روحانی که در 70سالگی ز نبورداری می کند + عکس

استفاده از ظرفیت نشسته ناوگان اتوبوسرانی مجاز شد

کمک ایران به افغانستان برای مبارزه با کرونا

برگزاری محفل مجازی «راز و رمز اقتدار امام خمینی(ره)» در یزد

احیای تالاب های چهارمحال و بختیاری با مشارکت جوامع محلی

وزیر ارتباطات: گام نخست بندهای ده گانه ابلاغی درباره دولت الکترونیکی اجرایی شد (+فیلم)

سوگ یار؛بسته برنامه فرهنگسرای اخلاق ویژه سالگرد ارتحال امام خمینی

تدریس جزوه توسط استادان معارف دانشگاه ها ممنوع شد

قوانین پیچیده بانکی، بیمه و قاچاق مشکلات بزرگی برای ما ایجاد کرده است

تغییرات بنیادین در بهره برداری از کیوسک های پایتخت اعمال می شود

استفاده از ظرفیت نشسته اتوبوس ها مجاز است

رعایت ماده 41 قانون کار توسط دولت، حق کارگران ایرانی است

تقدیر مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور از صدا و سیمای یزد

ایجاد مجمع خیران توسعه شهری در مشکلات

رتبه نخست زنان کرمانی در مشارکت اجتماعی/ تدوین آیین نامه آموزشی و مشاوره خانواده

آیت الله یزدی: امام خمینی (ره) برای حکومت به تهران نیامد

فیلم/ قاتل رومینا را تبرئه نکنید، قاضی می تواند به پدرش اشد مجازات بدهد

یک تن گوشت گرم بین نیازمندان کرمانی توزیع شد

محفل مجازی «راز و رمز اقتدار امام خمینی» در یزد برگزار می شود

امام اجازه دخالت در کارشان را نمی دادند/ نظریه ای جایگزین ولایت فقیه نیست

نمکی: باید خود را برای بدترین وضعیت آماده کنیم

ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال در دانشگاه امیرکبیر/افتتاح برج فناوری شماره 2 تا شهریورماه

نیروهای مسلح لحظه ای از فتنه سازی ها غافل نیستند

اینفوگرافیک | چگونه بوی بد عرق را از بین ببریم؟

آن مرد «بالاخره» آمد! / مروری بر حیات سیاسی محمدباقر قالیباف

تیرماه زمان برگزاری آزمون مشمولان نهضت سوادآموزی

نیروهای مسلح هر نوع خطای محاسباتی دشمنان را قاطعانه پاسخ خواهند داد

علت مرگ آسیه یک ماه دیگر مشخص می شود

«رویش» توانمندی های بخش باغبانی را بررسی می کند

برگزاری مسابقه مجازی ویژه سالگرد ارتحال امام(ره) در بروجرد

خودباوری در سایه توکل به خدا به دست می آید

کرونا سبب مرگ قائم مقام سابق صداوسیمای مازندران شد

چرا گزارش کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان داده نشده است؟/

مجلس دهم در آن جایگاهی که می بایست قرار نداشت

تحلیلی قرآنی شیوع کرونا و برنامه خداوند در عصر حاضر

تحلیلی قرآنی شیوع کرونا و برنامه خداوند در عصر حاضر